fesstiwal słowa w piosence
--

Salon Książki zainaugurowany

[20.03.15]

Polska Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Komunikacji Republiki Francuskiej Fleur Pellerin, a także Mer Paryża Anne Hidalgo w towarzystwie reprezentantów miast i przedstawicieli polsko-francuskiej dyplomacji i kultury uświetnili ceremonię inauguracji największych targów książki w obszarze języka francuskiego - Salon du livre de Paris

Dział Prawo Autorskie sponsoruje ZAIKS

Kraków i Wrocław w roli Gościa Honorowego targów zaprezentują swoje wydawnictwa, autorów, tłumaczy, a także bogaty program spotkań pisarzy polskich z pisarzami i krytykami z Francji. Wspólnie z Instytutem Książki stworzono bogatą ofertę prezentacji literatury i szerzej – kultury polskiej dopasowanej do specyfiki francuskiego rynku książki. Targi potrwają do 23 marca.


Fotorelacja:

Uroczyste otwarcie polskiego stoiska zaszczyciło swoją obecnością wielu przedstawicieli polskiej dyplomacji na czele z Ministrami Kultury Francji i Rzeczpospolitej Polskiej, a także Ambasadorem RP w Paryżu Andrzejem Byrtem. Z wielką satysfakcją obejrzałam stoisko Krakowa i Wrocławia na Salon du livre – mówi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska. - Mamy się czym pochwalić jako kraj i jako kraj literatury. Mam nadzieję, że nasi twórcy dzięki umiejętności pisania o rzeczach z pozoru prostych, ale istotnie podstawowych, dotrą do czytelników francuskiego języka.

 


Minister Kultury wtóruje dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden: Salon książki w Paryżu to jedno z najważniejszych wydarzeń na świecie. Uzyskanie statusu gościa honorowego to nie jest rzecz łatwa. Targi dbają o własny prestiż i zapraszają kraje i miasta, które mogą ten prestiż wzmocnić. Fakt, że paryski salon chciał mieć Kraków – Miasto Literatury UNESCO, Wrocław – Światową Stolicę Książki UNESCO 2016 i Polskę - jako wydarzenie tegorocznej edycji, samo w sobie jest już powodem do satysfakcji.

Targi Książki w Paryżu łączą promocję czytelnictwa na ogromną skalę z wydarzeniami branżowymi. Rokrocznie targi odwiedza 200 tysięcy czytelników. Swoją ofertę prezentuje przeszło 1200 wydawców, odbywa się około 500 spotkań autorskich z udziałem przedstawicielami 50 krajów. Salon du Livre to jedne z największych targów książki w Europie. Wśród zaproszonych gości pojawili się francuscy wydawcy, przedstawiciele polskiego i francuskiego życia kulturalnego, a także blisko 30 pisarzy z Polski i ze świata – zaproszonych do udziału w programie literackim stoiska: m.in.: Joanna Bator, Daniel Beauvois, Iwona Chmielewska, Norman Davies, Artur Domosławski, Joanna Concejo, Urszula Kozioł, Ryszard Krynicki, Ewa Lipska, Zygmunt Miłoszewski, Joanna Olech, Marzena Sowa, Eric-Emmanuel Schmidt, Olga Tokarczuk, Agata Tuszyńska czy Krzysztof Varga. Wielką sensacją otwarcia było pojawienie się na stoisku polskim Romana Polańskiego i Grzegorza Rosinskiego.

Jestem bardzo dumny z tego, że miasta Kraków i Wrocław mogą się prezentować w stolicy Francji. A jestem tym bardziej szczęśliwy, że moje ukochane miasto Kraków, miasto mojego dzieciństwa, może prezentować tutaj właśnie swoją literaturę, literaturę mojego dzieciństwa, na której wyrosłem – powiedział Roman Polański.

Miasta prezentują się w centralnym miejscu pawilonu wystawienniczego w Parc des Expositions przy Porte de Versaille na powierzchni ponad 200 m2. Na pięknie zaprojektowanym stoisku wyeksponowana jest cała literatura polska dostępna w języku francuskim: proza, poezja, albumy, komiksy, książka dziecięca i multimedia. Specjalnie na potrzeby polskiej reprezentacji opublikowano także wspólny katalog: Opowieść o dwóch miastach przygotowany we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”. Swoje półki mają wydawcy Krakowa i Wrocławia, a także liczne instytucje kultury tych miast.

Te targi to niezwykła okazja do promocji polskiej literatury w świecie, a zarazem podkreślenie roli Krakowa jako miasta literatury UNESCO. Wspólnie z Wrocławiem dzielimy troskę o los polskiej literatury w świecie, zależy nam na wzmocnieniu kontaktów branży wydawniczej z Polski z obszarem francuskojęzycznym, już teraz odczuwamy ogromną siłę wzajemnego zainteresowania - podkreślała Magdalena Sroka – w imieniu Prezydenta Krakowa. Podobnie Wiceprezydent Wrocławia – Anna Szarycz podkreśliła wagę wspólnej prezentacji miast i rolę Krakowa oraz Wrocławia jako liderów życia literackiego w Polsce. Nie bez znaczenia jest kontekst Europejskich Stolic Kultury: dla Krakowa w 2000 r. i dla Wrocławia w roku 2016. Liczymy na to, że Wrocław, przywiązujący tak wielką wagę do swojego wielokulturowego dziedzictwa literatury – będzie godnie pełnił rolę Światowej Stolicy Książki UNESCO w 2016 r.

Polskie stoisko stanie się miejscem wielu interesujących dyskusji wokół polskiej literatury, filmu i teatru. Odbędzie się ponad 30 spotkań, w których udział weźmie przeszło 100 gości. Już dziś, 20 marca, odbędą się pierwsze spotkania w ramach polskiej prezentacji. Dwie znakomite polskie poetki Urszula Kozioł i Ewa Lipska porozmawiają o sile poezji, a Eric-Emmanuel Schmitt w rozmowie z Olgą Tokarczuk zastanowi się nad cienką granicą między fabułą a historią. Krzysztof Varga opowie o miastach: zarówno o ich prowincjonalizmie jak i roli kulturotwórczej, a Jurij Andruchowycz, Norman Davies i Mariusz Szczygieł opowiedzą o miastach jako o… bohaterach literackich. Artur Domosławski i Véronique Patte spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak duży jest wpływ Ryszarda Kapuścińskiego na współczesny reportaż, a Roman Polański zdradzi jak trudna jest dla filmowca adoptowanie literatury na potrzeby filmu. Strategie promocji literackiej obydwu zaproszonych miast zaprezentują także w otwartej rozmowie moderowanej: Robert Piaskowski – koordynator programu Miasto Literatury UNESCO i Irek Grin – Kurator Literacki Biura Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

To jest święto książki, prawdziwa fiesta, świętowanie literatury na wielką skalę, na południowy, francuski sposób – mówi Olga Tokarczuk. – Celebrujemy tutaj książkę i chciałabym, żebyśmy mogli w Polsce świętować literaturę w podobny sposób.

Pełny program targów można znaleźć tutaj

Organizatorzy polskiej prezentacji:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Instytut Książki
Biuro Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016
Krakowskie Biuro Festiwalowe

Organizatorzy:
Syndicat National de L’Édition
Reed Expositions

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Instytut Książki jest narodową instytucją kultury powołaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, działającą od stycznia 2004 r. Do głównych zadań Instytutu należy popularyzacja książek i czytelnictwa w kraju oraz polskiej literatury na świecie. Instytut promuje najlepsze polskie książki i ich autorów, organizuje wizyty studyjne dla tłumaczy i zagranicznych wydawców. Dzięki Programowi Translatorskiemu ©POLAND oraz Programowi Sample Translations ©POLAND zwiększa liczbę tłumaczeń literatury polskiej na języki obce. Instytut zajmuje się też promocją polskiej literatury poprzez zapewnienie jej obecności na najważniejszych międzynarodowych targach książki na świecie. Więcej na: www.instytutksiazki.pl

Kraków to miasto o tysiącletniej tradycji, dawna siedziba polskich królów i stolica kraju,a także kolebka języka polskiego i polskiej literatury – tu krzyżowały się najważniejsze prądy literackie kolejnych epok, z Krakowem związani byli najważniejsi polscy pisarze i nobliści w tej dziedzinie. Życie kulturalne tętni tutaj nieustannie.  W 2000 r. Kraków otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, a w 2013 Miasta Literatury UNESCO. Rocznie w stolicy Małopolski odbywa się blisko 100 festiwalii innych wydarzeń kulturalnych o międzynarodowej renomie. Działa tu również ok. 50 muzeów wrazz oddziałami – w których znajduje 25% polskich zbiorów muzealnych, ok. 30 teatrów, ok. 50 galeriii wiele innych instytucji kultury. Więcej na: www.kraków.pl.

Krakowskie Biuro Festiwalowe to wiodąca polska instytucja realizująca najważniejsze wydarzenia kulturalne w skali kraju i Europy. Organizuje prestiżowe festiwale: Misteria Paschalia i Sacrum Profanum, jest także promotorem takich projektów kulturalnych jak: Festiwal Muzyki Filmowej, Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera, cykl Opera Rara, czy literacki Festiwal Conrada. KBF jest także wydawcą magazynu „Karnet”, operatorem Centrum Kongresowego ICE Kraków oraz Krakow Film Commission, operatorem wydarzeń kulturalnych w Kraków Arenie. Dodatkowo administruje punktami sieci informacji miejskiej InfoKraków, a także prowadzi portale Krakow.travel i Kids In Kraków. Krakowskie Biuro Festiwalowe jest również operatorem programu Miasta Literatury UNESCO. Więcej na: www.biurofestiwalowe.pl

Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016 - to nie tylko rozpisany na kilka lat z kulminacją w 2016 roku program wydarzeń artystycznych, festiwali, koncertów i imprez w przestrzeni miejskiej, ale i cały zestaw programów społecznych, kulturalnych i edukacyjnych skierowanych dla mieszkańców Wrocławia. Istotnymi punktami Europejskiej Stolicy Kultury są też inicjatywy wrocławian współtworzących program ESK m.in. przez program mikroGRANTÓW. Nad realizacją planu ESK, wchodzącej w skład strategii rozwoju Wrocławia, pracuje zespół ekspertów, menedżerów, artystów skupionych wokół Biura Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Program imprez konstruują kuratorzy poszczególnych sekcji (architektura, film, literatura, muzyka, opera, sztuki wizualne, teatr, performance), połączeni spójną wizją miasta – tętniącego kulturą forum. Ideą ESK, która jest programem Unii i Komisji Europejskiej, zainicjowanym w 1985 roku przez grecką Minister Kultury Melinę Mercouri, jest wzajemne poznanie, zbliżenie i dialog międzykulturowy Europejczyków. Miasta noszące tytuł ESK przez rok skupiają na sobie uwagę całej Europy. www.wroclaw2016.pl

GLK. Informacja nadesłana

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarzy

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.