fesstiwal słowa w piosence
--

Najważniejsze wydarzenia literacko-wydawnicze w Polsce w 2014 roku

[03.01.15]

Koniec kolejnego roku literacko wydawniczego wiąże się z różnego rodzaju podsumowaniami i analizami. Jedno jest pewne końcówka roku była dla wydawców i księgarzy dobra tak pod względem udanych imprez targowych jak i zwiększoną sprzedażą książek. W tym roku aż 40% ankietowanych wybrało właśnie książkę jako atrakcyjny prezent pod choinkę. Nie powstrzymano kurczenia się sieci księgarni indywidualnych, dotyka to szczególnie dużych miast tj. jak Warszawa, Szczecin, as prym wśród nich wiedzie Wrocław, gdzie po zamknięciu Eureki zostaną słownie trzy prywatne duże księgarnie.

Dział Prawo Autorskie sponsoruje ZAIKS

Popatrzmy raz jeszcze, co takiego ważnego wydarzyło się w mijającym 2014 roku w branży księgarsko-wydawniczo-literackiej:

Styczeń 2014:


1. Prawie sto młodych osób z sześciu europejskich krajów wzięlo udział w trzydniowych warsztatach, wykładach i dyskusjach na temat literatury i przekładów. Krakowskie spotkania zorganizowanano w ramach unijnego projektu TransStar Europa. Uczestnikami projektu byli przede wszystkim studenci, menedżerowie kultury, pisarze i tłumacze. Pochodzą oni z Czech, Chorwacji, Słowenii, Ukrainy, Niemiec i Polski.

2. Dawid Ogrodnik, Ziemowit Szczerek, Marcin Masecki, Apollon Musagete Quartett, Aneta Grzeszykowska, Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin oraz Tomasz Stańko to laureaci Paszportów "Polityki". Nagrody wręczono we wtorek w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.

3. Na warszawskim Mokotowie powstało wyjątkowe miejsce na mapie Polski - salon Piękne Książki. Oferuje on cudownie oprawione książki, które mogą być ozdobą każdego wnętrza.W ofercie salonu znajdziemy m.in. oprawione w skórę ze złoceniami dzieła: A. Mickiewicza, H. Sienkiewicza, B. Prusa, J. Słowackiego, a także bardziej nowoczesne pozycje takie jak np. "Władcę Pierścieni" J.R.R. Tolkiena - z imponującym rysunkiem Frodo na obcięciach kart czy "Wiedźmina" A. Sapkowskiego.

4. Prawie dwa miliony wypożyczeń w 2013 roku. Gdańszczanie pokochali biblioteki. Przyciągają nie tylko ofertą książkową, ale także stanowiskami multimedialnymi i audioteką. Wszystkie filie biblioteki odwiedzano ponad milion razy, tj. dwa razy częściej niż chociażby przed czterema laty.

5. Miliard złotych w ciągu następnych sześciu lat zostanie przeznaczonych na Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, który został uruchomiony w styczniu 2014. W ramach tego programu finansowane będą m.in. zakupy nowości dla bibliotek i ich modernizacja.

6. Polska Izba Książki pozytywnie oceniła przedstawioną przez premiera Donalda Tuska propozycję zapewnienia darmowych podręczników pierwszoklasistom. Wyraża jednak zaniepokojenie pomysłem wprowadzenia jednego podręcznika. Jak zaznacza, wyboru podręczników powinny dokonywać szkoły.

Luty 2014:

1. Prof. Jan Miodek został laureatem nagrody "Zasłużony dla polszczyzny". Wręczyła mu ją małżonka prezydenta Anna Komorowska podczas piątkowej gali "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w warszawskim Teatrze Polskim, w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego.

2. 21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który coraz bardziej wypierany jest z naszej świadomości przez anglicyzmy, a zasób słów,który zna statystyczny Polak kurczy się z roku na rok.Czarny scenariusz przewiduje, że do końca XXI wieku przetrwa zaledwie jedna dziesiąta z obecnie używanych języków

3. "Jazz Forum", "Nowa Europa Wschodnia", "Borussia", "Arteon" dotąd dotowane przez ministerstwo kultury, w tym roku nie otrzymają wsparcia - wynika z rezultatów pierwszego naboru wniosków. Lista czasopism dotowanych przez resort zmniejszyła się w tym roku o 13 pozycji.

4. Polski intelektualista i pisarz Krzysztof Czyżewski znalazł się w gronie siedmiu laureatów tegorocznej edycji prestiżowej Nagrody Dana Davida, przyznawanej przez Fundację Dana Davida działającej przy uniwersytecie w Tel Awiwie.

5. Urszula Palusińska, autorka ilustracji do książki "Majn Alef Bejs" Jehoszui Kamińskiego otrzymała BolognaRagazzi Award - najbardziej prestiżowe wyróżnienie w świecie ilustracji książki dziecięcej.


Marzec 2014:


1. Nie żyje Tadeusz Różewicz - jeden z najbardziej znanych polskich poetów, dramaturgów i scenarzystów, autor słynnej "Kartoteki". Miał 93 lata.Świat i Polska straciła jednego z największych poetów.  Poeta spoczął na ewangelickim cmentarzu przy pochodzącej z przełomu XII i XIII w. drewnianej świątyni Wang.

2. Księga Henrykowska - to jeden z polskich kandydatów ubiegających się o wpisanie na Listę Pamięć Świata UNESCO. W spisanej w XIII w. kronice opactwa cystersów znajduje się zdanie uważane za najstarsze zapisane w języku polskim

3. Ponad tysiąc wydarzeń - prelekcje, dyskusje, turnieje, gry i koncerty - odbyło się w ramach zorganizowanego  na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich 14. Festiwalu Fantastyki "Pyrkon".

4. Zmarł Andrzej Kuryłowicz, właściciel wydawnictwa Albatros, pomysłodawca i fundator Nagrody im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów dla tłumaczy literatury naukowej.

5. Wycieczki śladami pisarzy i odwiedziny lokali, w których literaci bywali oraz warsztaty edukacyjne – to niektóre atrakcje pierwszego Festiwalu Ścieżkami Pisarzy, który odbył się w Krakowie. Kolejne edycje odbywać się będą w innych miastach Polski.Kwiecień 2014:

1. W dniach 3-6 kwietnia w Arkadach Kubickiego na warszawskim Zamku Królewskim odbyły się XX Targi Wydawców Katolickich. W ciągu czterech targowych dni na przeszło 120 stoiskach swoją wydawniczą ofertę zaprezentowało ponad 160 wystawców z Polski i pięciu innych krajów.

2. Premierą filmu o polskiej poetce okresu międzywojennego Zuzannie Ginczance rozpoczął się w czwartek 19. Europejski Port Literacki Wrocław. W stolicy Dolnego Śląska w ciągu trzech dni zostanie zaprezentowano twórczość ponad 100 pisarzy z Polski i zagranicy. Do Wrocławia przyjechali m.in. Ukraińcy Ołeksandr Irwanceć oraz Andrij Lubka. W programie znalazły się także prezentacje twórczości węgierskiego poety Imre Madacha oraz brytyjskiego pisarza Wystana Hugha Audena.

3. Podczas gali Ebooka Roku 2013, która odbyła się 10 kwietnia w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach, wybrano laureatów Ebooka Roku 2013. Zostali nimi:

1. Najlepsza Fabuła Roku 2013:

Ziemowit Szczerek: "Przyjdzie Mordor i nas zje"

2. Najlepszy Poradnik Roku 2013:

Anna Tabisz: "Praca dla absolwenta"

3. Najlepszy Self-pub Roku 2013:

Krzysztof Spadło: "Skazaniec"


4.
Jerzy Pilch został laureatem Nagrody Odry za rok 2013. Rada redakcyjna i zespół miesięcznika wyróżniły pisarza za powieść "Wiele demonów" oraz "Drugi dziennik".

5. Wiesław Myśliwski, Ignacy Karpowicz, Joanna Rolińska, Tadeusz Dąbrowski oraz Emilia Dziubak i Przemysław Wechterowicz to laureaci tegorocznej Nagrody Literackiej m. st. Warszawy

Maj 2014:

1. Charles Simic, amerykański poeta serbskiego pochodzenia, odebrał  Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie.

2. Poeta i prozaik Dariusz Foks został uhonorowany za całokształt twórczości przez jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

3. Polscy czytelnicy byli pierwszymi w Europie, którzy mieli okazję przeczytać „Słuchaj pieśni wiatru / Flipper roku 1973” w swoim ojczystym języku. Premiera powieści odbyła się 20 maja w restauracjach w kilkudziesięciu polskich miastach. W ciągu jednego wieczoru setki miłośników Murakamiego zasiedli do specjalnie przygotowanego menu Marty Gessler inspirowanego twórczością japońskiego pisarza. To pierwsza w Polsce literacka kolacja zorganizowana na taką skalę.

4. „Wszystkie moje mamy” Renaty Piątkowskiej z ilustracjami Macieja Szymanowicza opublikowany przez Wydawnictwo Literatura zwyciężyły w konkursie na Najlepszą Dziecięcą Książkę „Przecinek i kropka” 2013. Ostatecznego wyboru dokonali sami czytelnicy, głosując na stronie internetowej plebiscytu. .

5. Ruszyła akcja „Tanie czytanie” w sieci Biedronka. Do wszystkich sklepów tej sieci trafiły książki w cenie tylko 4,99 zł za egzemplarz. Akcja potrwa do 11 czerwca. Łącznie do wszystkich sklepów Biedronki dotarły 2 miliony książek, ponad 550 różnych tytułów.

6. Główną nagrodę tegorocznej – VII edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i 50 tys. zł zdobył Mateusz Pakuła za dramat "Smutki tropików". Do konkursu, którego rozstrzygnięcie odbyło się w niedzielę, zgłoszono 230 sztuk, z których pięć zakwalifikowano do finału.

7.
W tym roku Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru, przyznawana wybitnym twórcom gatunku, trafiła do Henning Mankella  jednego z najpopularniejszych autorów powieści kryminalnych na świecie. 

8. Międzynarodowy Festiwal Kryminału odbył się w dniach 27 maja - 1 czerwca 2014 roku we Wrocławiu.

9. W dniach 22- 25 maja odbyła się 6. edycja Warszawskich Targów Książki – jedno z najważniejszych wydarzeń czytelniczych 2014 roku.Stadion Narodowy odwiedziło 65 tys. czytelników Warszawskich Targów.

10. Niemiecki powieściopisarz i eseista Wilhelm Genazino oraz polski prozaik Janusz Rudnicki zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego - ogłosiła w poniedziałek kapituła wyróżnienia.

11. W czwartek (22 maja) podczas Warszawskich Targów Książki ogłoszono nominowanych do Literackiej Nagrody NIKE. Wśród nich znalazł się między innymi Marcin Świetlicki. Artysta odmówił jednak wzięcia udziału w tym konkursie. Według niego jest on organizowany przez instytucję, która "wytacza procesy poetom za to, co myślą".

 

Czerwiec 2014:

1. UNESCO poinformowało, że w 2016 roku Wrocław będzie Światową Stolicą Książki. Wybrano go ze względu na "jakość i różnorodność programu".Jak czytamy w oświadczeniu UNESCO, na wybór Wrocławia wpłynęło głównie to, że miasto obiecuje poświęcić szczególną uwagę społeczności lokalnej i wspieraniu branży wydawniczej, księgarskiej oraz bibliotekom.

2. Od soboty rusza Big Book Festival! Od­by­wa się do­pie­ro po raz drugi, a już zmie­nił czy­tel­ni­czy pej­zaż w naj­więk­szym pol­skim mie­ście. Gośćmi byli: Tomáš Sedláček, europejski analityk Jon Worth i badaczka feminizmu Shana Penn. Wśród polskich gości: Robert Więckiewicz, prof. Leszek Balcerowicz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, prof. Andrzej Chwalba, Tymon Tymański.

3. Małgorzata Rejmer, autorka znakomitego tomu reportaży „Bukareszt. Kurz I krew”, została laureatką trzeciej edycji Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. Ten laur przyznaje „Kurier Szczeciński”, kwota nagrody opiewa na 50 tysięcy złotych. 

4. 17 czerwca ogłoszono  XI edycję Ogólnopolskim Świętem Wolnych Książek. Idea Święta narodziła się w 2003 roku i ma na celu promowanie czytelnictwa. W akcje  bookcrossingowe  aktywnie włączyły się  szkoły, biblioteki, uczelnie wyższe, organizacje społeczne, kulturalne, instytucje naukowe, środowiska literackie, samorządy, media ogólnopolskie i lokalne. Cieszono się, iż dzięki tym działaniom w obiegu jest ponad 187 tysięcy książek, oraz że udało się uruchomić ponad 20 tysięcy półek bookcrossingowych.

5. Laureatem Nagrody Transatlantyk w 2014 roku został Bill Johnston, wybitny tłumacz literatury polskiej na angielski, ambasador polskiej kultury i języka oraz profesor literatury porównawczej Indiana University w USA, gdzie przez wiele lat kierował Centrum Studiów Polskich.

6. Sieć księgarska Matras sprzedana.Matras za 40 mln przejmie Jerzy Kowalewski. To właśnie on stoi za spółką Nowe Powierzchnie. Czy w związku z tym nadzieje środowiska wydawniczego na odzyskanie długów mają szanse się urzeczywistnić?


7.
List otwarty do Ministra Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej: "Wasz eleMENtarz, nasz cMENtarz"! wystosowały Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, czyli WSiP. Pracodawca planuje w ramach zwolnień grupowych zwolnić ponad 40% pracowników wydawnictwa.

8.
Ihar Babkou otrzymał Nagrodę im. Jerzego Giedroycia za najlepszą książkę prozatorską w języku białoruskim wydaną w 2013 r. Za taką właśnie uznano jego powieść „Chwilka: trzy historie”.

9.
Marcin Wroński zgarnął podwójną Nagrodę Wielkiego Kalibru! W trakcie uroczystej gali jego "Pogrom w przyszły wtorek" okazał się najlepszą powieścią kryminalną zarówno zdaniem jury, jak i czytelników.

Lipiec 2014:


1. Legal & Regulatory Division firmy Wolters Kluwer poinformował o podpisaniu 21 lipca 2014 r. umowy, na mocy której nabył od koncernu Reed Elsevier część prawną LexisNexis Polska. Transakcja poszerzyła ofertę Wolters Kluwer w zakresie wysokiej jakości cyfrowych systemów informacji prawnej dla kancelarii, administracji publicznej i firm w Polsce.


Sierpień 2014:


1. W dniach 23-31 sierpnia Festiwal Kultury Żydowskiej – Warszawa  Singera już po raz jedenasty zagości w przestrzeni stolicy. W tym roku uczestnicy festiwalu spotkali się z nowoczesną i różnorodną kulturą żydowską. Prócz doskonale znanych klasyków, takich jak Szulz, Perec, Szolem Alejchem, publiczność miała okazję poznać żydowski komiks czy podyskutować o sztuce współczesnej.

2. Z okazji 18. urodzin wydawnictwa, Czarne otworzyło w stolicy stacjonarną miniksięgarnię. Będzie można w niej znaleźć m.in. końcówki serii i świetnie zachowane wydania nawet z lat 90, a także książki zaprzyjaźnionego wydawnictwa Karakter.

3. Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miasto Sopot już po raz trzeci zorganizowały Festiwal "Literacki Sopot". W tym roku festiwal odbył się w dniach 21-24 sierpnia 2014r. w Sopocie. Tematem wiodącym trzeciej edycji była literatura rosyjska.

4. 28 sierpnia przypadała data Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów. Z tej okazji przygotowano atrakcje dla młodszych i starszych miłośników historii z dymkiem. Pomysłodawcami takiego sposobu popularyzacji czytelnictwa byli amerykańscy dziennikarze i blogerzy Brian Heater i Sarah Morean. Imprezę przygotował Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi, Stowarzyszenie Tworów „Contur”, Łódzkie Centrum Komiksu, Dom Literatury w Łodzi i Miasto Łódź.

5. Spółka Nowe Horyzonty dostała pozwolenie od UOKiK na przejęcie kontroli nad Matrasem. Zgodnie z informacją UOKiK spółka Matras jest m.in. właścicielem sieci księgarń działających na terenie całej Polski, prowadzi także sklep internetowy i hurtownie wydawnicze. Nowe Powierzchnie przejmą udziały w Matras od globalnej grupy kapitałowej SEAF.

 

6. Bohdan Zadura został laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. H. Skoworody za 2014 rok. Zaszczytny tytuł przypadł poecie za zbiór wierszy "Nocne życie" w przekładzie Andrija Lubki wydany w 2012 roku na Ukrainie. Coroczna Międzynarodowa Nagroda Literacka im. H. Skoworody została założona w 2005 roku z inicjatywy Ukraińskiej Akademii Nauk, Stowarzyszenia Pisarzy Ukraińskich, Intelektualnego klubu w Czernihowie, Wołyńskiego Towarzystwa "Switiaz" i Narodowego Instytutu Literatury im. T. Szewczenki.

7. Rozgrywający się w powojennym Wrocławiu kryminał Marka Krajewskiego pt. "W otchłani mroku" zwyciężył w plebiscycie czytelników Biblioteki Śląskiej w Katowicach na Książkę Roku 2013. We wrześniu autor odbierze Śląski Wawrzyn Literacki.


Wrzesień 2014:

1. Nagroda im. Henryka Sienkiewicza przyznawana będzie autorowi najlepszej polskiej popowej powieści roku, którą w głosowaniu wyłoni ośmioosobowa kapituła nagrody. Nagroda im. Henryka Sienkiewicza jest nagrodą finansową – wynosi 40 tysięcy PLN, a jej fundatorem jest portal dzikabanda.pl.

2. W Warszawie, Krakowie i Gdańsku odbyły się wydarzenia nawiązujące do święta tłumaczy obchodzonego tradycyjnie w dniu świętego Hieronima, pierwszego tłumacza Biblii na język łaciński. Bohaterem kolejnego odcinka "Wytłumaczeń" był  Bill Johnston, laureat tegorocznej nagrody Transatlantyk przyznawanej przez Instytutu Książki dla wybitnego popularyzatora literatury polskiej za granicą.

3. Przyznano Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego – otrzymał ją Cezary Zbierzchowski za powieść science fiction Holocaust F (Powergraph).


4. W Poznaniu Marka Dom Książki prawdopodobnie zniknie. Szanse mają tylko oddziały? Pod szyldem Domu Książki działało wciąż osiem księgarni w Wielkopolsce: w Gnieźnie, Nowym Tomyślu, Wrześni, Krotoszynie, Kole, Lesznie, Czarnkowie i Jarocinie oraz cztery księgarnie w Poznaniu: Techniczno-Ekonomiczna przy ul. Głogowskiej, Medyczna przy ul. Półwiejskiej, Szkolna przy ul. Garbary oraz Pasja przy ul. Ratajczaka.

5. Tegorocznym laureatem Nagrody Kościelskich został Krzysztof Siwczyk, nagrodzony za poemat "Dokąd bądź" wydany nakładem wydawnictwa a5 w maju tego roku.

6. Fundacja Instytut Reportażu z własnym wydawnictwem. Dowody na Istnienie - tak będzie się nazywało nowe wydawnictwo na rynku publikujące literaturę faktu. Najbliższe plany wydawnicze to wznowienie książki Hanny Krall „Na wschód od Arbatu” po 31 latach od poprzedniego wydania.

7. Informowaliśmy za Wydawnictwem Literackim, że powieść "Cienioryt" Krzysztofa Piskorskiego została uhonorowana Nagrodą im. Zajdla!


Październik 2014:


1. 4 października Polska Sekcja IBBY wręczyła medale za całokształt twórczości Małgorzacie Strzałkowskiej w kategorii literatura i Marii Uszackiej w kategorii grafika.

2. Tegoroczną laureatką Nagrody została Julia Hartwig za tom "Zapisane" (Wydawnictwo a5). Autorka nagrodzonej książki otrzymała statuetkę oraz 200 tysięcy złotych.

3.  Tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej Nike został Karol Modzelewski za autobiografię "Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca".

4. Pavol Rankov, autor „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” (Książkowe Klimaty) i jego tłumacz Tomasz Grabiński zostali laureatami dziewiątej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2013 przyznawanej przez miasto Wrocław prozaikom z Europy Środkowej.

5. Biblioteka Narodowa 24 października uruchomiła nowy serwis e-ISBN służący do błyskawicznego nadawania i zarządzania numerami ISBN oraz powiązanymi z nimi danymi. Jest to pierwsza w Polsce e-usługa publiczna skierowana do branży wydawniczej. Uroczystego otwarcia dokonała prof. Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego, podczas Krakowskich Targów Książki.

6. Nagroda główna konkursu „Edycja” dla Wydawnictwa Dwie Siostry (Warszawa) za książki Słodkie abecadło (tekst: Jerzy Bielunas, opracowanie graficzne: Grażka Lange; druk i oprawa: Edica Sp. z o.o oraz Typogryzmoł (tekst i ilustracje: Jan Bajtlik, redakcja: Maciej Byliński, druk i oprawa: Wrocławska Drukarnia Naukowa PAN) - za odważne i trafne podejście graficzne do książkę dla dzieci.

7. Konstytucja 3 maja 1791 r., Złoty kodeks gnieźnieński z II poł. XI w., Kronika Galla Anonima z XII w., rękopis „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza – na liście Pamięci Świata UNESCO. Na liście Pamięci Świata UNESCO znalazły się także dokument lokacyjny miasta Krakowa z 1257 roku, kazania świętokrzyskie z II poł. XIII oraz Memoriał Ignacego Jana Paderewskiego do prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona w sprawie Polski i jej niepodległości. Polska lista programu UNESCO Pamięć Świata będzie w przyszłości rozszerzana.

8. Wydawnictwo a5 zapraszało na spotkanie z Adamem Zagajewskim z okazji ukazania się jego nowej książki „Asymetria".

9. Wydawcy z 20 krajów zaprezentowali się podczas 18. Targów Książki w Krakowie. Impreza odbyła się od 23 do 26 października i po raz pierwszy miała charakter międzynarodowy.

10. Tegoroczna 6. już edycja Festiwalu im. Conrada nosiła tytuł "Wspólne światy" i trwała od 20 do 26 października. Wybitny, amerykański pisarz Paul Auster, znakomita prozaiczka i eseistka Siri Hustvedt, ceniony francuski filozof Jacques Rancière oraz laureatka nagrody Nike Olga Tokarczuk – to nazwiska gości tegorocznej edycji Festiwalu Conrada.Organizatorami byli: Miasto Kraków, Fundacja Tygodnika Powszechnego i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

11. Oficjalnie zainaugurowało swoją działalność Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy. Ich pierwsze książki to „Bizary” Ewy Szumańskiej i „Cztery szkice” Andrzeja Falkiewicza. Warstwy są wydawnictwem dotowanym przez Wrocław i działającym w strukturach Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Listopad 2014:

1. Tadeusz Dąbrowski, autor "Czarnego kwadratu" i "Pomiędzy", otrzyma tegoroczną Horst-Bienek-Förderpreis, przyznawaną przez Bayerische Akademie der Schönen Künste. Horst-Bienek-Förderpreis wynosi 3000 euro i jest przyznawana wraz z nagrodą główną im. Horsta Bienka, którą w tym roku otrzyma angielski poeta Sir Geoffrey Hill.


2. Olga Kubińska została laureatką tegorocznej nagrody „Literatury na Świecie”. Nagrodę w kategorii „Translatologia, Leksykografia i Literaturoznawstwo” przyznano jej za książkę Przybyłem tu by umrzeć.

3
. Harcerstwo Polskie - najlepszą książką na lato 2014! Tytuł wchodzi w skład nowej serii wydawniczej „Przywrócić Pamięć”. Seria ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1939.

Grudzień 2014:

1.
Znakomity tłumacz (m.in. dzieł Szekspira), poeta, krytyk literacki odszedł  w nocy z 25 na 26 grudnia po długiej chorobie w wieku 68 lat.

2. Już pół miliona publikacji naukowych udostępnia Biblioteka Narodowa użytkownikom bibliotek z całego kraju w systemie Academica. Ten nowatorski na skalę światową system wirtualnych wypożyczeń uruchomiła w czwartek szefowa resortu kultury Małgorzata Omilanowska.

3. 8 grudnia zakończyły się 23. Wrocławskie Targi Dobrych Książek, które po raz kolejny odbyły na dworcu Wrocław Główny (antresola/1 piętro). Informujemy, że wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem publiczności - Targi przez 4 dni odwiedziło ponad 35000 osób!

4 Informowaliśmy, iż 12 grudnia 2014 roku Firmie Księgarskiej Olesiejuk został przyznany certyfikat „Przedsiębiorstwo Fair Play” 2014 w ramach XVII edycji programu „Przedsiębiorstwo Fair Play”.

5.
Dom Wydawniczy REBIS otrzymał w piątek 12 grudnia w Warszawie Diamentową Statuetkę „Przedsiębiorstwa Fair Play” za zdobycie 15 lat pod rząd tytułu Przedsiębiorstwo FAIR PLAY w konkursie organizowanym przez Krajową Izbę Gospodarczą oraz Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym.

6. Po raz 22. ogłoszono nominacje do Paszportów Polityki. 13 stycznia o nagrodę w kategorii literatura powalczą utwory: Sto dni bez słońca" Wita Szostaka, Gniew" Zygmunta Miłoszowskiego oraz Ślepnąc od świateł" Jakuba Żulczyka.

7.
Podczas tegorocznej edycji nowojorskiego festiwalu New Literature from Europe, odbyła się ceremonia wręczenia nagrody Found in Translation, której laureatem został Philip Bohem. Tłumacz uhononorowany został za przekład książki "Król kier znów na wylocie" Hanny Krall (Peirene Press, 2013).

8. Po tym jak sieć sklepów Empik zdecydowała, że twarzami jej świątecznej kampanii będą znana z chwalenia się aborcjami Maria Czubaszek oraz znany z satanizmu i darcia Biblii Adam Darski „Nergal”, wśród klientów powstało oburzenie.  Jego przejawem było ogłoszenie bojkotu zakupów w Empiku. Do dziś, akcję na Facebooku poparło ponad 45 000 osób.

 

Opr. GLK

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarzy

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.