fesstiwal słowa w piosence
--

Najważniejsze wydarzenia rynku literacko-wydawniczego w Polsce w 2015 roku

[01.01.16]

Miniony rok był ze wszech miar udany dla branży literacko-wydawniczej. Pomimo iż krytycy (Dariusz Nowacki) narzekają na to, że polska literatura współczesna dała się zepchnąć na "margines", a także odnotowują małą ilość ważnych debiutów, to myślę, że tłumy czytelników wypełniających obiekty targowe świadczą o czymś zupełnie innym.

Dział Prawo Autorskie sponsoruje ZAIKS

Styczeń 2015:

1. Zatrzymanie spadkowego trendu w czytelnictwie - nowy raport Biblioteki Narodowej na ten temat. Odsetek osób deklarujących czytanie wzrósł o 2,5% do 42%. Systematycznie rosną nakłady6 MKiDN na czytelnictwo – w 2014 r. i 2015, przeznaczono na ten cel  ponad 200 mln zł. 

2, Zmarły 26 grudnia poeta i tłumacz Stanisław Barańczak został wybrany  patronem nowej, przyznawanej w Poznaniu nagrody literackiej. List intencyjny w tej sprawie podpisali w środę prezydent miasta i rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

3. 180 mln zł na nowe książki dla bibliotek publicznych. Minister kultury Małgorzata Omilanowska i minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska podpisały porozumienie o współpracy resortów we wspieraniu bibliotek. Projekt zakłada m.in., że przez pięć lat na zakupy bibliotecznych nowości wydanych zostanie 180 mln zł.

4. Paszport Polityki dla Miłoszewskiego. Nagrodę w kategorii "literatura" otrzymał Zygmunt Miłoszewski za stworzenie cyklu powieści kryminalnych, w których wciągająca intryga łączy się przenikliwym portretem współczesnej Polski i diagnozą kluczowych problemów społecznych."

5. Kraków i Wrocław byli gośćmi honorowymi Targów Książki w Paryżu. Jedna z największych prezentacji literatury polskiej za granicą od 15 lat! W dniach 19-23 marca na Salon du livre de Paris, najstarszym i największym wydarzeniu ekspozycyjnym świata frankofońskiego, miasta Kraków i Wrocław, wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Książki, zaakcentują swoją literacką i kulturalną tożsamość.

 

Luty 2015:

1. Nagroda Turowicza dla Marcina Zaremby. Historyk Marcin Zaremba otrzymał Nagrodę im. Jerzego Turowicza za 2014 r. Jury nagrodziło go za książkę "Wielka trwoga. Polska 1944-1947. Ludowa reakcja na kryzys". 

2. Wydawnictwo Artystyczne Kurtiak i Ley z Koszalina wygrało etap w konkursie European Business Awards i z tytułem National Champion, reprezentowało Polskę w następnej rundzie o miano najlepszej firmy w Europie.

3. Po prawie 25 latach wydawania podręczników i materiałów edukacyjnych z rynku znikło Wydawnictwo Edukacyjne "Żak". "Wprowadzone przez państwo przepisy spowodowały, iż brak jest perspektyw dla działalności wydawniczej w formie, w jakiej dotychczas ją prowadziliśmy" - podał w komunikacie zarząd wydawnictwa.

4. 11 milionów książek pod jednym adresem. Przeszukiwanie zbiorów ponad 1600 polskich bibliotek w kraju i za granicą, sprawdzenie dostępności poszukiwanej książki, a następnie jej rezerwacja i wypożyczenie - takie możliwości daje nasz nowy serwis Szukamksiążki.pl, który powstał we współpracy z Lubimyczytac.pl. Dane serwisu pochodzą z bibliotek korzystających z systemu katalogowego MAK+, którego twórcą i dystrybutorem jest Instytut Książki.

5. Hołd dla twórczości Witkiewiczów: Stanisława Ignacego (Witkacego) i jego ojca, Stanisława wyraził w sobotę Senat ogłaszając 2015 r. Rokiem Witkiewiczów. Obaj w niezrównany sposób wykorzystali potencjał oraz twórczą energię otaczającej ich przestrzeni - głosi uchwała.


6.
Matras - Super Marką 2015. Sieć księgarni Matras otrzymała tytuł Super Marki 2015 – Jakość, Zaufanie, Renoma w kategorii: sieć księgarni! To już trzecia nagroda tego typu, wcześniej Matras otrzymał Dobrą Markę 2013 i Dobrą Markę 2014.  Badania przeprowadzono na grupie ponad 1000 respondentów. Ocenie podlegały: pozycja rynkowa marki i jej siła, jakość prezentowana przez dany produkt lub usługę, a także stopień zaufania konsumentów do marki.

 

Marzec 2015:

1.
 Nagroda dla tłumaczy im. Kapuścińskiego. W uznaniu szczególnej roli tłumaczy na początku ubiegłego roku ustanowiona została Nagroda Translatorska dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego. Powołana została przez Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Partnerują jej: Instytut Książki, Instytut Adama Mickiewicza i Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego – Herodot.  Przyznawana w dwóch kategoriach: za całokształt twórczości translatorskiej tłumaczowi i promotorowi twórczości Ryszarda Kapuścińskiego za granicą oraz za przekład na nowy język, czyli taki, na który dotąd Kapuściński  – przełożony już blisko na 40 języków – nie był jeszcze tłumaczony.

2. Fundacja im. Zbigniewa Herberta ogłosiła laureata Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2015. Uhonorowano nią Ryszarda Krynickiego – wybitnego polskiego poetę, tłumacza wierszy m.in. Paula Celana, współtwórcę Wydawnictwa a5.

3. Adam Zagajewski laureatem Nagrody im. Jana Parandowskiego. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 9 marca w Domu Literatury w Warszawie. Nagrodę Polskiego PEN Clubu ufundował Bank Pekao.

 
4
. Senatorowie zajęli się projektem ustawy o książce. Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu jednogłośnie zdecydowała o podjęciu prac ustawodawczych nad przygotowanym przez Polską Izbę Książki projektem ustawy o książce, przewidującym m.in. utrzymanie stałej ceny nowości książkowych przez rok od publikacji.

5. Zagajewski z nagrodą im. Heinricha Manna. Poeta odebrał w Berlinie niemiecką Nagrodę im. Heinricha Manna przyznaną mu przez Berlińską Akademię Sztuk „Jego wiersze, opowiadania i eseje posiadają niepowtarzalny ton - ton tęsknoty oraz pogłos, w którym długo jeszcze pobrzmiewają postrzeganie i pamięć, świat zewnętrzny i wewnętrzny. Dwie melodie równocześnie - tragiczny dur i radosny moll, dwa światy, które się wzajemnie szukają, aby w kluczowych chwilach się odnaleźć" - mówił w piątek Sebastian Kleinschmidt podczas wieczornej uroczystości wręczenia nagrody w siedzibie Akademii nieopodal Bramy Brandenburskiej.

6. Józef Hen został laureatem Nagrody „Odry” za rok 2014. Rada Redakcyjna i Zespół miesięcznika „Odra” uhonorowały autora za „wydany w ubiegłym roku tom „Dziennika ciąg dalszy", kontynuacji „Dziennika na nowy wiek", będącego wnikliwą diagnozą stanu świadomości społeczeństwa polskiego XXI wieku.

Kwiecień 2015: 

1. Inicjatywa Wrocławskich Księgarni. Powstała w kutym br. wspólna inicjatywa 9 księgarni pt. "Wrocławskie Księgarnie" zyskuje coraz więcej zwolenników nie tylko w sieci czy na Facebooku. Dziewięć lokalnych księgarni postanowiło zjednoczyć swoje siły, by wspólnie pokazać, że we Wrocławiu - blisko mieszkańców są małe, niezależne księgarnie, w których oprócz dużego wyboru książek, od wielu lat pracują pasjonaci. Przy większych osiedlach ukryte są miejsca, gdzie można kupić dobrą literaturę i porozmawiać z księgarzami.

2.  2 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto zostało ustanowione w celu promowania literatury i grafiki wśród młodych czytelników. 2 kwietnia to również dzień urodzin Hansa Christiana Andersena, autora baśni znanych dzieciom na całym świecie. W 2015 roku gospodarzem dnia są Zjednoczone Emiraty Arabskie, plakat projektowała Nasim Abaeian, a autorką przesłania jest Marwa Obaid Rashid Al Aqroubi.

3. Specjalizująca się w przekładach z języka francuskiego na polski Maryna Ochab została laureatką Nagrody za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Warta 50 tys. zł. nagroda ustanowiona przez prezydenta Gdańska przyznana została po raz pierwszy.

4. 14 kwietnia 2015 r., podczas Międzynarodowych Targów Książki w Londynie HarperCollins Publishers ogłosił powstanie nowych oddziałów w Holandii, krajach skandynawskich, Japonii i w Polsce. HarperCollins Polska z siedzibą w Warszawie obejmie zasięgiem rynek polski, czeski i słowacki.

5. Magdalena Parys laureatką Nagrody Literackiej Unii Europejskiej! Nagroda Literacka Unii Europejskiej, wspierana przez Komisję Europejską, ma na celu wyróżnienie i promowanie wschodzących talentów, autorów mających w swoim dorobku 2-4 publikacje (beletrystyka). 

6. Jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki podjęło uchwałę o uhonorowaniu – w 35. rocznicę Polskiego Sierpnia – „Piórem Wolności” Martina Pollacka, znanego w Polsce austriackiego pisarza, dziennikarza i eseisty.


7. Obchodziliśmy 10-lecie Nagrody Literackiej GDYNIA. 10. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA towarzyszył zainaugurowany pod koniec kwietnia nowy festiwal literacki – Miasto Słowa. Festiwal Miasto Słowa to strumień wydarzeń koncentrujących się wokół idei aktywnego czytelnictwa, a także wprowadzania literatury i działań literackich w przestrzeń miejską. Wydarzenie tworzyć będą cztery Weekendy Literackie, zakończone wielkim finałem, czyli wrześniową 10. Galą NLG.

8. 23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.  Polska Izba Książki zorganizowała konferencję prasową, inaugurując tym samym obchody ŚDKiPA w całej Polsce. W wielu miastach odbyło się sporo imprez i spotkań autorskich. Serwis lubimyczytać.pl wydał darmowego ebooka – zbiór 48 wywiadów z autorami przeprowadzonych przez 325 użytkowników serwisu. W Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu zorganizowano gry miejskie oparte na fabułach książek, których akcja dzieje się w tych miastach. 

9. Jarosław Marek Rymkiewicz, Andrzej Stasiuk, Urszula Kozioł, Anna Piwkowska oraz duet Elżbieta Markowska i Katarzyna Naliwajek-Mazurek zostali laureatami 8. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Nazwiska zwycięzców ogłoszono 24 kwietnia podczas uroczystej gali w Bibliotece Narodowej.

10. W ostatni weekend kwietnia swoje 20-lecie świętował Port Literacki, jeden z największych festiwali poświęconych poezji w Polsce. Większość spotkań odbywała się w Teatrze Współczesnym przy ul. Rzeźniczej. Port był  podsumowaniem 20 lat działalności – 14 wydarzeń „w pigułce” przypomniało najważniejsze wydarzenia portowe. Zawitali do Portu poeci , którzy od lat nie wydawali w nim swoich tomów, byli to: Grzegorz Wróblewski, Darek Foks, Marcin Sendecki, Andrzej Sosnowski, Krzysztof Jaworski, Marta Podgórnik, Jacek Podsiadło, Julia Szychowiak. Ostatnio Port Literacki zdobywa też zagraniczne przyczółki. Polscy poeci czytali poezje w Rydze Europejskiej Stolicy Kultury 2014, w Indiach. Teraz przymierzają się do odwiedzin Armenii, Chin, Czech, Izraela, Litwy, Niemiec, Norwegii i Walii.

 

Maj 2015:

1.  Z okazji Światowego Dnia Książki Polska Izba Książki rozpoczęła kampanię „ocal ksiazki", mającą w bezpośredni sposób nawiązywać do benefitów ustawy o książce.

2. Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje  w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Imprezy rozpoczną się  8 maja – w Dniu Bibliotekarza - Nocą Bibliotek. 

3. Jacek Podsiadło został uhonorowany za całokształt twórczości przez jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Nagroda za książkę roku (50 tys. zł) powędrowała do Marcina Sendeckiego za „Przedmiar robót”. Najlepszym debiutantem został zaś Michał Książek (za „Naukę o ptakach”), który otrzymał 20 tys. zł.  Gala wręczenia nagrody, na której zostali ogłoszeni również zwycięzcy w kategoriach książka roku i debiut roku, odbyła się 23 maja.

4. Instytut Mikołowski ustanowił rok 2015 Rokiem Rafała Wojaczka, pragnąc upamiętnić tym 70. rocznicę urodzin autora. W ramach obchodów przygotowano spotkania i wydarzenia poświęcone poecie i jego twórczości – na pierwsze z nich Instytut Mikołowski zaprasza już w maju.

5. 10 maja ruszyła druga edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci. Przez trzy tygodnie dzieci i ich rodzice będą mogli wziąć udział w przeszło stu wydarzeniach organizowanych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. Ideą festiwalowych spotkań jest rozwój młodych czytelników poprzez aktywny kontakt z wartościową literaturą dziecięcą. 

6. 12 maja w redakcji POLITYKI zostały wręczone Nagrody Historyczne POLITYKI 2015 za książki o najnowszej historii Polski wydane w 2014 roku. W dziale prac naukowych i popularnonaukowych nagrodę odebrała Urszula Glensk za książkę  Historia słabych. Reportaż i życie w dwudziestoleciu 1918–1939 (TAiWPN Universitas, Kraków 2014.

7. Od 14 do 17 maja na  Warszawskich Targach Książki na Stadionie Narodowym zaprezentowało się ponad 850 wystawców z Polski i 29 krajów (600 polskich, 200 zagranicznych). Swój dorobek przedstawiło blisko 800 autorów z kraju i zagranicy, odbyły się liczne spotkania, dyskusje, debaty, wykłady i prezentacje, nie zabrakło też atrakcji literacko-artystycznych.  W tym roku gościem honorowym targów była Francja. Targi odwiedzili m.in.: Eric-Emmanuel Schmitt,  - jeden z najbardziej poczytnych francuskich pisarzy i dramaturgów czy Pierre Lemaitre - mistrz kryminału.
Targi odwiedziło ponad 62 tys czytelników.


8.  Dwadzieścia książek nominowanych w pięciu kategoriach: poezja, esej, proza, przekład na język polski (po raz pierwszy w tym roku) ma szansę na nagrodę w wysokości 50 tys. złotych. Laureatów poznamy 4 września.  Wśród nominowanych autorów znaleźli się twórcy znani od lat polskim czytelnikom, jak choćby Andrzej Mencwel doceniony za esej „Stanisław Brzozowski. Postawa krytyczna. Wiek XX”, Dariusz Sośnicki wyróżniony w kategorii Poezja za tomik „Spóźniony owoc radiofonizacji” czy Piotr Kamiński, autor przekładu „Opowieści zimowej” Williama Shakespeare’a. Są również twórcy, którzy po raz kolejny zawitają do Gdyni, jak Filip Zawada – tym razem nominowany za książkę prozatorską „Pod słońce było”.

9. Olga Tokarczuk, Tomasz Kot, Michał Zadara i Krzysztof Globisz znaleźli się wśród tegorocznych laureatów Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagrodę za całokształt twórczości otrzymał Adam Zagajewski. Gala wręczenia statuetek z udziałem minister Małgorzaty Omilanowskiej odbyła się 12 maja br. w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.

10. Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru, przyznawana podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału wybitnym twórcom gatunku, w tym roku trafiła do rąk Håkana Nessera, jednego z najpopularniejszych szwedzkich pisarzy, autora dwóch cykli kryminałów, trzykrotnego zdobywcy Nagrody Szwedzkiej Akademii Kryminału dla najlepszej powieści kryminalnej.

11. Na uroczystej gali w Centrum Kultury Zamek prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak i rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Bronisław Marciniak wręczyli ufundowane przez siebie wyróżnienia. Nagroda przyznawana będzie co roku w dwóch kategoriach: Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 000 zł za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury oraz Nagroda im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40 000 zł za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury. Laureatką Nagrody Stypendium im. Stanisława Barańczaka została Kira Pietrek. Zbigniew Kruszyński otrzymał Nagrodę im. Adama Mickiewicza.


12. Pierwsza ogólnopolska Noc Bibliotek. W sobotę, 30 maja, od godz. 18.00 w bibliotekach publicznych i szkolnych w całej Polsce odbyła się Noc Bibliotek – impreza promująca czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto bywać, podczas której w atrakcyjny, niekonwencjonalny sposób zostaną zaprezentowane ich zbiory oraz oferta edukacyjno-kulturalna.

13. Rada Ministrów przyjęła we wtorek rządowy program promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży „Książki naszych marzeń″, dzięki któremu będzie możliwe dofinansowanie zakupu książek dla bibliotek w publicznych szkołach podstawowych i szkołach artystycznych. Jak poinformowano w komunikacie na realizację programu w 2015 roku przeznaczonych zostanie 20 mln zł z budżetu państwa; program obejmie ponad 13,4 tys. szkół.

14
. Wojciech Chmielarz autor książki Przejęcie, otrzymał tegoroczną Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej wydanej w 2014 r. Wyróżnienie wręczono w sobotę wieczorem we Wrocławiu podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.


Czerwiec 2015:

1.
Włoski pisarz, filozof i językoznawca Umberto Eco odebrał dziś tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Wręczenie tytułu było jednym z najważniejszych punktów obchodów jubileuszu 70-lecia łódzkiej uczelni. O przyznaniu doktoratu honoris causa Umberto Eco zadecydował Senat UŁ w listopadzie ubiegłego roku.

2. 3 czerwca 2015 w auli Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu odbyło się uroczyste wręczenie Nagrody im. Jana Nowaka Jeziorańskiego Tomasowi Venclovie. 11 czerwca 2015 w Łazienkach Królewskich w Warszawie Tomas Venclova odebrał  Nagrodę Forum Dialogu i Współpracy Polska-Litwa.

3. Polski rynek wydawniczy będzie głównym tematem przyszłorocznego BookExpo America - ogłosiła Konsul Generalna RP w Nowym Jorku Urszula Gacek na zakończenie tegorocznych targów. Przyszłoroczne Book Expo America odbędą się w McCormick Place w Chicago w dniach 11-13 maja 2016.

4. Europejska Noc Literatury to projekt, który na dobre zadomowił się w już w świadomości wrocławian i wielbicieli literatury z całej Polski. Swoją popularność zawdzięcza nietypowej, otwartej formule, dzięki której prezentuje szerokiej publiczności twórczość współczesnych pisarzy z wielu krajów. Projekt ten z powodzeniem realizowany jest w Europie od wielu lat, a każda z dotychczasowych edycji we Wrocławiu zgromadziła ponad dziesięć tysięcy Wrocławian i zyskała niezwykle przychylne opinie zarówno prasy, jak i uczestników.
Kto czytał: Maja Bohosiewicz, Katarzyna Herman, Maja Ostaszewska, Maria Pakulnis, Wojciech Bonowicz, Jacek Braciak, Mariusz Kiljan, Eryk Lubos, Sławomir Orzechowski, Bartosz Porczyk

Kto był czytany: Jaume Cabré, Umberto Eco, Carlos Fuentes, Michel Houellebecq, Tove Jansson, Hanif Kureishi, Marin Mălaicu-Hondrari, Uładzimir Niaklajeu, Sofi Oksanen, Serhij Żadan

5. Na rozpoczynającym się 12 czerwca Big Book Festival obok znakomitych gości z zagranicy pojawili się również polscy pisarze. Wśród nich: Stefan Chwin, Jakub Żulczyk, Joanna Bator, Sylwia Chutink, Magdalena Grzebałkowska, Artur Domosławski, Magdalena Tulii, Tomasz Łubieński, Dominika Słowik, Anna Janko,

6. W niedzielę w Sanoku zakończyła się 9.edycja Bieszczadzkiego Lata z Książką, które zaczęło się w tym roku w czwartek 11 czerwca w Rzeszowie, następnego dnia zawitało do Leska, później zainstalowało się w Przemyślu.


7.
Wręczono jedenasty Transatlantyk – otrzymała go Laurence Dyèvre, tłumaczka Bobkowskiego, Tyrmanda, Zagajewskiego, Pilcha, Kołakowskiego, Miłosza, Mrożka i Lema na francuski. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.Transatlantyk to doroczna nagroda Instytutu Książki dla wybitnego popularyzatora literatury polskiej za granicą. Jej celem jest uhonorowanie osoby, która ma szczególne osiągnięcia w zakresie promocji literatury polskiej na świecie.


8. Redaktorzy New York Review Books, Penguin Random House i Archipelago zawitali do Krakowa! Od kilku lat zapraszamy do nas zagranicznych wydawców, których namawiamy na wydawanie polskich książek. W tym roku przyjechało do nas aż 24 wydawców! To już piąta edycja tego organizowanego przez Instytut Książki seminarium, w trakcie którego zaprezentowano zagranicznym redaktorom i agentom literackim polską literaturę i rynek wydawniczy od najlepszej strony.

9. Wybitny tłumacz i znawca literatury polskiej, Japończyk prof. Tokimasa Sekiguchi odebrał w poniedziałek w Krakowie srebrny medal Gloria Artis. Profesor przełożył na język japoński m.in. dzieła Herberta, Gombrowicza i Iwaszkiewicza.

10. Ponad 7 tys. wydarzeń, na które cena biletu nie przekracza 20 zł, a blisko połowa jest darmowa, ma miejsce miesięcznie w całej Polsce. Dotarcie z informacją, że kultura, na którą stać każdego, jest w zasięgu ręki, ułatwi portal kulturadostepna.pl. Jego uruchomienie stanowiło główny element realizowanego przez MKiDN programu KULTURA DOSTĘPNA. 24 czerwca portal został zainaugurowany przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzatę Omilanowską podczas konferencji prasowej w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Lipiec 2015:

1. W  niedzielę (5.07) we wrocławskiej Mediatece przy pl. Teatralnym 5 ruszył Miesiąc Spotkań Autorskich. Przez 31 dni odbyło się 62 spotkań autorskich - dwa spotkania dziennie: popołudniowe i wieczorne. W tym roku gościem honorowym  była Ukraina.

Wśród gości wrocławskich nie zabrakło autorów Książkowych Klimatów. Odwiedzili nas: Maroš Krajňak, Michal Ajvaz, Pavol Rankov i Jaroslav Rudiś. Wrocławskie spotkania odbywały się w Mediatece (pl. Teatralny 5).

2. Od czwartku 20 sierpnia b.r. do niedzieli 23 sierpnia odbywał się Festiwal Literacki Sopot. 

3. Tego lata Instytut Książki przywrócił do czytelniczego kanonu starannie wybrane tytuły klasyki światowej literatury. W ramach akcji „Klasyka: Reaktywacja″ wspólnie z „Gazetą Wyborczą″ zachęca do czytania wydanych ostatnio w Polsce pozycji literatury światowej, dzieł wybitnych i klasycznych – czasem szerzej dotąd w Polsce nieznanych. Te książki, pierwotnie publikowane od końca XIX wieku do lat 80. wieku ubiegłego, czytane po latach okazują się świeże i zaskakująco aktualne, jednak giną w powodzi nowszych tytułów.

4. W przyszłym roku w Radomiu zostanie przyznana po raz pierwszy Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza. Nagroda ma być przyznawana co roku za prozatorski debiut wydany w formie książki w roku poprzedzającym. Jej laureat otrzyma 40 tys. zł. Zwycięzcę wybierze siedmioosobowa kapituła, w skład której wejdą: literaturoznawcy, krytycy i twórcy literatury o uznanym dorobku.

5. 7 lipca rozpoczął się pierwszy z trzech wakacyjnych Portów Literackich. Bulwar im. Jana Szymańskiego między 7 a 9 lipca zmienił się w Miasteczko literackie, a Pomnik Zaślubin Polski z Morzem przemianowany został na Pomnik Zaślubin z Poezją. Główną częścią Portu w Kołobrzegu będą autorskie spotkania z najciekawszymi debiutantami ostatnich lat i wybitnymi polskimi poetami. Ryszard Krynicki, Jerzy Jarniewicz i Marta Podgórnik zaprezentowali swoje książki: Przekreślony początek, Woda na Marsie i Zawsze, a także antologię 100 wierszy polskich stosownej długości. Spotkanie prowadził Konrad Wojtyła.


6. Instytut Książki, Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowy Jorku z radością ogłosili, iż nagroda Found in Translation Award za rok 2014 trafiła w ręce Ursuli Phillips, autorki przekładu powieści Choucas Zofii Nałkowskiej opublikowanej przez  Northern Illinois University Press. Ursula Phillips związana jest z School of Slavonic & East European Studies na University College of London.

7
. Tadeusz Górny, wiceprezes PTWK, laureat pierwszej edycji nagrody PIK-owego lauru, za całokształt pracy na rzecz rozwoju czytelnictwa (2004), współtwórca nowej formuły majowych, międzynarodowych targów książki w Warszawie, został uhonorowany doroczną Nagrodą m.st. Warszawy. To znaczące wyróżnienie wręczone zostało 31 lipca na Zamku Królewskim w stolicy.

 

Sierpień 2015:

1.
Jesteś wydawcą i chcesz wydać pierwszą książkę pisarza-debiutanta? Instytut Książki i Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz  partnerzy: Festiwal Conrada, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Tygodnik Powszechny ogłosili konkurs właśnie dla ciebie! - Promotorzy Debiutów! Spośród nadesłanych propozycji jury wybierze osiem oficyn wydawniczych, z których każda otrzyma wsparcie finansowe w wysokości 10 000 złotych, w ramach tej kwoty nagrodzony Wydawca może opublikować debiutancką książkę. 

2. 1 sierpnia minęło 25 lat od rozpoczęcia działalności przez Dom Wydawniczy REBIS. Pierwszą książką były wydane w grudniu 1990 roku „Pasożyty umysłu" Colina Wilsona. Odtąd ukazało się w REBISIE ponad 2700 tytułów tysiąca autorów z całego świata i około 26 milionów egzemplarzy książek.

3. Instytut Książki i Polska Izba Książki zainicjowały wspólny projekt stworzenia Ogólnopolskiej Bazy Księgarń. Celem projektu jest utworzenie ogólnodostępnego, bezpłatnego portalu internetowego, informującego o księgarniach ze wskazaniem na ich lokalizację, profil i aktywności. Gromadzenie danych według opracowanej struktury pozwoli jednocześnie na systematyczne badanie rynku księgarskiego. Dotychczasowy brak podstawowych danych i bieżącej analizy trendów był poważną przeszkodą dla wszystkich przedsiębiorców w prawidłowym zarządzaniu i planowaniu, a także w rozmowach z samorządami.

4. Czytam wszędzie″, to kampania promująca czytelnictwo w miejscach, w których ludzie czekają: w przychodni lekarskiej, urzędzie, na dworcu, w autobusie, samolocie czy pociągu. W ramach kampanii nagrany został spot promujący czytelnictwo, który emitowany będzie w sierpniu i we wrześniu 2015 r. m.in. w kinach na terenie całej Polski, na portalach internetowych największych serwisów informacyjnych, w środkach komunikacji miejskiej oraz w telewizji.

5. Nagroda Główna w I konkursie literackim towarzyszącym festiwalowi im. Zygmunta Haupta  w wysokości 5000 zł brutto oraz publikacja opowiadania w miesięczniku „Twórczość”, a w późniejszym terminie na www festiwalu przypadła  Bartoszowi  Konstratowi za „To wszystko na ten temat". Laureat został  zaproszony do udziału w  Festiwalu w dniach 18-21 września 2015. 

6. Na gali zamknięcia jubileuszowego Polconu 2015 ogłoszono wyniki nagrody imienia Janusza A. Zajdla. Laureatami zostali Anna Kańtoch za opowiadanie „Sztuka porozumienia” oraz Michał Cholewa za powieść „Forta”.

7. 20 sierpnia rozpoczął się 30. Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki „Polcon″ w Poznaniu. To jedna z największych tego typu imprez w całej Europie.
W tym roku organizatorzy Polconu zaprosili więcej gości niż kiedykolwiek wcześniej. Wśród nich znajdziemy wiele znanych nazwisk, takich jak pisarz Jarosław Grzędowicz, malarz i rzeźbiarz Wojciech Siudmak, autor trylogii „Strzaskane Morze″, Brytyjczyk Joe Abercrombie czy przedstawiciel rosyjskiego fantasy Wiktor Noczkin, znany z cyklu powieści Świat króla Ingwi. Polcon  trwał do 23 sierpnia i odbywał się na ternie campusu Politechniki Poznańskiej (ul. Jana Pawła 26 i 28).

Wrzesień 2015:

1.  5 września 2015 roku odbyła się 4. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której czytano powieść Bolesława Prusa „Lalka". W zeszłym roku w niemal 2 000 miejscowości w całej Polsce, odbyło się wspólne czytanie „Trylogii" Henryka Sienkiewicza. Specjalnie na tegoroczną akcję została przygotowana adaptacja Lalki. Jej autorem jest Bronisław Maj – literaturoznawca, poeta, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.


2. Między 3 a 6 września w Muzeum Miasta Gdyni odbyły się Dni Nagrody Literackiej GDYNIA 2015. Czytelnicy  mieli okazję spotkać się z nominowanymi do nagrody w czterech kategoriach: poezja, proza, eseistyka i przekład na język polski. Piotr Wierzbicki, Michał Cichy, Piotr Janicki i Wiktor Dłuski zostali laureatami tegorocznej – dziesiątej – edycji Nagrody Literackiej GDYNIA. Laureatów ogłoszono podczas uroczystej gali w hotelu Courtyard by Marriott. Laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki Kostki Literackie oraz nagrody finansowe w wysokości 50 tys. zł. Do Nagrody Literackiej Gdynia nominowano w tym roku 20 książek. Kapituła wyłoniła je spośród 407 zgłoszeń.


3. Laureatem Nagrody Kościelskich 2015 został Szczepan Twardoch. Jury w składzie François Rosset (Przewodniczący), Ewa Bieńkowska, Piotr Biłos, Anna Estreicher, Jerzy Jarzębski, Jacek Sygnarski, Ewa Zając i Jan Zieliński postanowiło wyróżnić opublikowaną w ubiegłym roku powieść „Drach".


4. W drugiej połowie września tego roku w Gorlicach i pobliskim Szymbarku odbyła się pierwsza edycja Festiwalu im. Zygmunta Haupta. To wspólna inicjatywa osób i instytucji, którym bliski jest cel promocji twórczości Haupta, największego z niesłusznie zapomnianych polskich pisarzy. Inicjatorem wydarzenia jest Andrzej Stasiuk, który objął funkcję Dyrektora Artystycznego Festiwalu.

5. Ruszyła strona Nowej Panoramy Literatury Polskiej. Jest to to platforma służąca prezentacji wyników badań naukowych w środowisku cyfrowym. Wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu na szeroki i darmowy dostęp do treści na wysokim poziomie merytorycznym stanowiąc znak przemian współczesnej humanistyki pod wpływem mediów cyfrowych - http://nplp.pl

6. Wręczono nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Nagrodzeni to Bohdan Zadura (poeta, tłumacz), plastyk Paweł Nowak i twórca Festiwalu "Chopin i Jego Europa" Stanisław Leszczyński. Statuetkę w kategorii "Literatura" Bohdan Zadura otrzymał za wydaną w Biurze Literackim książkę Kropka nad i.

7. Po raz kolejny świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Tłumacza, który przypada na 30 września. Tegoroczne obchody połączone były z prezentacją książki „Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie" (wyd. Czarne), w której Zofia Zaleska rozmawia z 12 wybitnymi tłumaczami literatury.

8. W tegorocznym plebiscycie Czytelników Biblioteki Śląskiej na Książkę Roku 2014 najwięcej głosów (49,56%) oddano na publikację Magdaleny Grzebałkowskiej „Beksińscy. Portret podwójny”.

9. We Wrocławiu ruszył 11. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania. Tegoroczna edycja jak zawsze poświęcona jest promocji ambitnej książki, prozy często nieznanej w Polsce, za to po wielokroć nagradzanej za granicą. Oprócz popularnych w Polsce autorów, takich jak Filip Springer, Magdalena Grzebałkowska, Jakub Żulczyk czy Weronika Murek, organizatorzy zaprosili w tym roku między innymi Irlandczyka Colina Barretta (Młode skóry), laureata najważniejszej na świecie nagrody Franka O’Connora za zbiór opowiadań (25000 euro), bułgarskiego prozaika Kalina Terzijskiego, którego opowiadania ukazały się niedawno w wydawnictwie Książkowe Klimaty. Czytaniom prozy przez autorów (w językach oryginalnych) towarzyszą warsztaty twórczego pisania, wystawy, panele dyskusyjne  (z udziałem między innymi Jacka Hubo-Badera i Beaty Stasińskiej).

Październik 2015:

1. Olga Tokarczuk otrzymała za "Księgi Jakubowe" tegoroczną Nagrodę Literacką Nike. Pisarka została wyróżniona również Nike czytelników, co czyni ją podwójną wygraną. Autorka była mocną kandydatką do tegorocznej nagrody, obstawianą przez wielu komentatorów.

2. 700 wystawców  z Polski i 26 innych krajów m.in. z Chin, Czech, Hiszpanii, Holandia, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, ale też USA, Kanady, Australii oraz 700 pisarzy, poetów, tłumaczy i ilustratorów uczestniczyło w 19. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Gościem honorowym Targów była Litwa, która zaprezentowała swoją literaturę współczesną. Targi odwiedziło ponad 65 tys. czytelników. Mottem Targów były słowa niemieckiej pisarki, Niny George: "Czytanie czyni zuchwałym". Czytelnicy  mogli spotkać na Targach z 700 autorami, m.in. z autorką serii powieści "Nocna szkoła" Christi J. Daugherty, amerykańskim prozaikiem i eseistą Jonathanem Franzenem czy laureatką nagrody Nike Olgą Tokarczuk.

3. Roman Honet i Jacek Podsiadło http://www.instytutksiazki.pl/autorzy-detal,literatura-polska,30,podsiadlo-jacek.htmlzostali ex aequo laureatami przyznanej po raz trzeci Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Nagrodę wręczono podczas uroczystej gali w sobotę wieczorem w Centrum Kongresowym ICE Kraków.Wartość nagrody wynosi 200 tysięcy złotych. Zwycięzcy otrzymali także statuetki będące przestrzennym przedstawieniem wyklejanki Wisławy Szymborskiej.

4. Po raz siódmy rozpoczął się w Krakowie międzynarodowy Festiwal Conrada, jedno z największych i najważniejszych wydarzeń literackich w Polsce. Pierwszego dnia festiwalu czekało nas spotkanie pod hasłem „Rosja nie ma w sobie nic z kobiety" z tegoroczną laureatką Nagrody Nobla, białoruską reporterką Swietłaną Aleksijewicz. W tym roku kierunek literackich poszukiwań wyznaczało hasło „Pod Prąd".  Do dyskusji zaproszono blisko stu pięćdziesięciu gości z Polski i z zagranicy, którzy przez cały tydzień będą spotykać się z czytelnikami w Pałacu pod Baranami.

5. Ukraiński pisarz Serhji Żadan, autor „Mezopotamii” (Wydawnictwo Czarne) i jego tłumacze Michał Petryk i Adam Pomorski zostali laureatami dziesiątej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2015 przyznawanej przez miasto Wrocław prozaikom z Europy Środkowej.
Tegorocznym laureatem Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej został rumuński pisarz Lucian Dan Teodorovici. Na jego powieść „Matej Brunul” w przekładzie Radosławy Janowskiej – Lascăr. (Wydawnictwa: Amaltea i Oficyna Wydawniczej ATUT) oddano najwięcej głosów w plebiscycie przeprowadzonym na stronie internetowej Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”.

6. Czytaj PL!: ruszyła największa akcja promująca czytelnictwo w Polsce!Trzysta wypożyczalni darmowych e-booków pojawiło się już 1 października na ulicach największych polskich miast. W każdym z nich będzie można na miesiąc wypożyczyć jedną z dwunastu książek, m.in. najnowszą powieść Marka Krajewskiego, bestsellerową opowieść o designie Marcina Wichy i zabawne opowiastki dla dzieci Marcina Prokopa.

7.
22 października podczas uroczystej gali poznaliśmy laureata Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza. Mocą decyzji Jury na czele z przewodniczącym prof. Władysławem Stróżewskim nagrodę otrzymał prof. Michał Głowiński za książkę „Rozmaitości interpretacyjne.Trzydzieści szkiców", która ukazała się w roku 2014 nakładem Wydawnictwa Instytutu Badań Literackich PAN.

8.
Wojciech Dragan, Beata Bugajska i Celina Timoszyk-Tomczak są laureatami tegorocznej Nagrody Teofrasta, ustanowionej i przyznawanej przez redakcję magazynu „Charaktery” za najlepsze książki psychologiczne. Nagrodę Specjalną - Teofrasta Superstar otrzymał prof. Jan Strelau. W plebiscycie czytelników zwyciężyła książka Mateusza Grzesiaka.

9. Liliana Hermetz, autorka debiutanckiej powieści „Alicyjka" (wydawnictwo Nisza), została uroczyście ogłoszona laureatką Nagrody Conrada, przyznawanej najlepszemu debiutowi literackiemu. Zwycięską książkę wybrali sami internauci, którzy od 13 października głosowali na pięć nominowanych debiutów. Wręczenie statuetki oraz nagrody w wysokości trzydziestu tysięcy złotych miało miejsce 25 października podczas Gali Nagrody w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Gala jednocześnie zakończyła Festiwal Conrada.

Listopad 2015:

1. Stanisław Barańczak, Władysław Broniewski, Czesław Miłosz i Adam Zagajewski byli bohaterami I Warszawskiego Festiwal Poetów. O ich twórczości  rozmawiali m.in. naukowcy, krytycy, wydawcy i publicyści. Wydarzenie rozpoczęto od spotkania poświęconego twórczości zmarłego w grudniu zeszłego roku poety, tłumacza i eseisty Stanisława Barańczaka.

2. Prawo autorskie: pisarz dostanie wynagrodzenie za wypożyczenia biblioteczne. W końcu pisarze otrzymają wynagrodzenie za to, że czytelnicy zamiast kupować książkę, wypożyczają ją z biblioteki - to konsekwencja wchodzącej w życie "dużej" noweli prawa autorskiego, która doprecyzowuje też m.in. zakres tzw. dozwolonego użytku. Nowelizacja obejmuje pięć obszarów: wprowadzenie wynagrodzeń za wypożyczenia biblioteczne, optymalizację przepisów prawa o dozwolonym użytku publicznym, umożliwienie korzystania z utworów osieroconych, wprowadzenie mechanizmu korzystania z utworów niedostępnych w obrocie handlowym oraz umożliwienie wydawania utworów znajdujących się w tzw. domenie publicznej bez obowiązku uiszczania opłat na Fundusz Promocji Twórczości.

3. 6 listopada w Katowicach rozpoczęły się w zupełnie nowej odsłonie Śląskie Targi Książki. W tym roku impreza przeniosła się do nowego miejsca - Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Strefie Kultury obok Spodka. Na czytelników czekała oferta wydawnicza blisko 140 wystawców wzbogacona spotkaniami autorskimi, konferencjami czy wydarzeniami artystyczno-literackimi dla odbiorców w każdym wieku.

4. 13 listopada  tego roku w Sali Kolumnowej Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się uroczysta inauguracja Polskiej Akademii Księgarstwa - Podyplomowych Studiów Polityki Wydawniczej i Księgarstwa. Powołana przez Instytut Książki, Instytut Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polską Izbą Książki ma na celu podniesienie prestiżu i poziomu polskiego księgarstwa przez zorganizowanie i prowadzenie kształcenia kadr księgarskich. 

5. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Żydowski Instytut Historyczny oraz Archiwum Państwowe w Łodzi otrzymali Nagrodę Historyczną KLIO 2015 w kategorii edytorskiej za książkę pt. "Encyklopedia getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego".


6.
Kazimierz Krajewski, Igor Janke, Maciej Gawlikowski, Mirosław Lewandowski i Agata Mirek zostali laureatami 8. edycji konkursu „Książka Historyczna Roku” o Nagrodę im. Oskara Haleckiego. Jego organizatorami są Telewizja Polska, Polskie Radio i Instytut Pamięci Narodowej. Nagrody zostały wręczone podczas gali 13 listopada w siedzibie TVP w Warszawie.

7. Instytut Książki i „Rzeczpospolita” już po raz piąty nagrodziły samorządy najbardziej zaangażowane w kulturalny rozwój swojej gminy. Dziś podczas gali w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie nagrodzeni zostali przedstawiciele samorządów i bibliotek z pierwszej dziesiątki Rankingu oraz liderzy każdego z województw.  W Rankingu zwyciężyła Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin (zobacz tutaj), która także w zeszłym roku zajęła 1. miejsce i niezmiennie jest najlepsza w woj. kujawsko-pomorskim.

8. Porozumienie Kultura Sp. z o.o. kupiło od ABC Księgarnie Sp. z o.o. 89,63% udziałów przedsiębiorstwa Dom Książki Sp. z o.o. Oznacza to, że od listopada 2015 r. Porozumienie Kultura jest właścicielem ogólnopolskiej sieci księgarń, która od 2016 r. będzie działać pod szyldem BookBook.Sieć obejmuje 70 księgarń stacjonarnych oraz księgarnię internetową.

9. W 20. rocznicę polskiego wydania Alchemika Paula Coelho wydawnictwo Drzewo Babel postanowiło ufundować nagrodę w wysokości 20 000 zł dla człowieka, który podobnie jak Santiago, bohater powieści, miał odwagę sięgnąć po swoje marzenia. Nagrodę Alchemika zdobył Michał Woroch -  „Za konsekwencję i wybór trudniejszej drogi. Za to, że jest dla innych inspiracją".

10. 70 lat „Twórczości”. W sierpniu 1945 roku ukazał się pierwszy numer „Twórczości”. Redakcja, początkowo w Krakowie, a od 1950 roku w Warszawie tego najstarszego czasopisma literackiego w Polsce obchodzi właśnie 70. rocznicę powstania. Z tej okazji 3 listopada w Instytucie Teatralnym odbyła się uroczystość z udziałem czytelników, autorów i przyjaciół pisma.

11. Ruszyły Warszawskie Targi Książki Artystycznej. Blisko 50 polskich i zagranicznych wydawców, najciekawsze publikacje o sztuce, a także wiele wydarzeń towarzyszących. Pierwsza edycja targów odbyła się w Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie i trwała do 29 listopada. Instytut Książki objął patronat nad wydarzeniem. Warszawskie Targi Książki Artystycznej to pierwsze na taką skalę wydarzenie w Polsce skupione wokół  książek artystycznych oraz publikacji poświęconych sztuce, designowi, fotografii i architekturze.

Grudzień 2015:

1. W Teatrze Nowym w Łodzi poecie Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi  wręczono nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima. Kapituła — niejednogłośnie — nagrodziła Rymkiewicza za całokształt twórczości datującej się od lat 50. XX wieku. Filolog prof. Leszek Engelking przypomniał, że składa się na nią wiele form, m.in. poezja, eseistyka, przekłady, formy dramatyczne.

2. Ponad 150 wystawców wzięło udział w 24. edycji Wrocławskich Targów Dobrych Książek, które odbyły się w dniach 3-6 grudnia w centrum kongresowym przy Hali Stulecia. Targom towarzyszy Nagroda Pióra Fredy za „najlepszą książkę wydaną w tym roku".  Nagrodę w tym roku zdobyło wydawnictwo Czarne za książkę „Kucając” Andrzeja Stasiuka. Wręczono ją  podczas gali w ramach 24. Wrocławskich Targów Dobrych Książek.

2. Alexandra Richie, autorka książki "Warszawa 1944. Tragiczne powstanie", opowiadającej o powstańczym zrywie na podstawie zeznań świadków i uczestników walk, odebrała 4 grudnia 2015 tegoroczną Nagrodę im. Kazimierza Moczarskiego za najlepszą książkę historyczną roku.

3.
Amerykański koncern Amazon planuje rozwój sieci centrów logistycznych w Europie, w tym w Polsce - poinformował dyrektor operacyjny Amazon Polska Kerry Person. Obecnie firma dysponuje w kraju trzema centrami: jednym pod Poznaniem oraz dwoma koło Wrocławia.

4. Przemysław Dakowicz, poeta, eseista i krytyk literacki, został pierwszym laureatem Nagrody Skrzydła Dedala, ustanowionej w tym roku przez Bibliotekę Narodową. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Warszawie.

5. Projekt trzech książek dla najmłodszych dzieci zatytułowany "Popatrz w niebo" otrzymał nagrodę główna w konkursie "Trzy/mam/książki" Instytutu Książki oraz polskiej sekcji IBBY. Autorami nagrodzonego projektu są Joanna Gębal, Monika Zborowska i Jakub Kołodziejczyk.


 6. Dom Wydawniczy REBIS po raz szesnasty otrzymał Certyfikat Jakości Biznesu "Przedsiębiorstwa Fair Play"! Poznańskie wydawnictwo znalazło się w gronie 15 firm, którym przyznano tę statuetkę podczas XVIII edycji programu promującego etykę w biznesie.

7. Wydawnictwo Olesiejuk zostało laureatem Programu Symbol 2015 i uzyskało tytuł „Symbol Inwestycji w Kulturę 2015”.


8.
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu opowiedziała się w środę za tym, by patronami roku 2016 zostali: laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury, autor „Trylogii" Henryk Sienkiewicz oraz wybitny kompozytor Feliks Nowowiejski, autor muzyki do Roty.

9. Jury konkursu  TRZY/MAM/KSIAZKI w składzie: Anna Maria Czernow, Maria Deskur, Grzegorz Gauden, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Marta Lipczyńska-Gil, Joanna Olech i Joanna Rzyska, przyznało Nagrodę Główną i premię wysokości 25 000 zł trójce autorów projektu „Popatrz w niebo”, Joannie Gębal, Monice Zborowskiej i Jakubowi Kołodziejczykowi. Jednomyślną decyzją jury wyróżnienia otrzymali (w porządku alfabetycznym):

- Aleksandra Artymowska za projekt „Wyprawa królika Gustawa”
- Joanna Bartosik za projekt „Wzrok, słuch i mowa”
- Ewa Mędrek i Anna  Krasnodębska-Okręglicka za projekt „Tu i tam”, „Co to?”, „Dokąd niesie mnie wiatr”.

10. 18 grudnia 2015 r. została uruchomiona Ogólnopolska Baza Księgarń (OBK), wspólny projekt Instytutu Książki i Polskiej Izby Książki, finansowany ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa MKiDN. Baza jest dostępna pod linkiem http://obk.pik.org.pl

11.
Merlin.pl złożył wniosek o upadłość układową.  Spółka zależna Czerwonej Torebki  złożyła w sądzie wniosek o upadłość z możliwością zawarcia układu, podała Czerwona Torebka.  Wniosek został złożony w Sądzie Rejonowym Poznań – Stare Miasto 28 grudnia 2015 r.

Opr. GLK.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarzy

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.