fesstiwal słowa w piosence
--
Grzegorz Guzowski (fot. Maciej Foks)

Celowe nieprawdy: wywiad z Grzegorzem Guzowskim

Wydarzenia [15.02.10]

Z Grzegorzem Guzowskim, prezesem CHZ Ars Polona S.A., o zamieszaniu wokół targów majowych rozmawia Maciej Foks. Tekst pochodzi z Internetowego Dwutygodnika Wydawniczego.

Czy organizowane przez Ars Polonę Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie odbędą się w Pałacu zgodnie z planem?

Odbędą się zgodnie z planem, tak jak ostatnia 52 edycja. Przypomnę przy okazji, że pierwsze trzy były organizowane w Poznaniu. Dziś (08.02) otrzymałem potwierdzenie rezerwacji Pałacu Kultury do 2013 roku.

Czy nie uważa Pan, że Ars Polona przespała czas na reformowanie Międzynarodowych Targów Książki?     

Nie uważam, by Ars Polona przespała ten czas - targi są coraz ciekawsze. Staramy się pracować nad zwiększaniem liczby imprez około targowych oraz większą oprawą medialną. Staramy się słuchać wszystkich życzliwych, kreatywnych propozycji i wdrażać je w miarę naszych możliwości.

Co zrobiono by wprowadzać w życie uwagi wystawców z ostatnich lat?

Po ostatnich targach – jak wynika z przeprowadzonej przez nas sondy - uniknęliśmy większych wpadek. Mieliśmy bardzo dobry zespół. Ten sam pracuje obecnie. Ma on dużo większe doświadczenie, w związku z czym sądzimy, że nie będzie w ogóle pomyłek. Mamy nadzieję, że wystawcy będą zadowoleni co najmniej tak, jak w roku ubiegłym.

Głównym tematem dyskusji wystawców był Pałac Kultury - po pierwsze ze względu na ograniczenia budowli, po drugie ze względu na szybko rosnące ceny w porównaniu z rokiem 2007. W tym roku, w porównaniu z poprzednim, Pałac podniósł ceny tylko o kilka procent. W związku z tym mamy nadzieję, że ów szalony wzrost z ostatnich kilku lat już się zatrzymał.

Czy to prawda, że nie rozliczyli się Państwo z Pałacem do końca za ostatnie MTK?

Pałac dopisał nam do faktury koszty trzech strażników, których po pierwsze nie widzieliśmy, po drugie nie zamawialiśmy. Rozmawiałem na ten temat z panią prezes i przyznano mi rację, że to jest coś, co nie powinno się było zdarzyć. Drugą kwestionowaną przez nas sprawą jest dziewięciokrotne podniesienie, w porównaniu z rokiem poprzednim, opłaty nazywanej w cenniku Pałacu obligatoryjną, bez uprzedniej informacji. Zapłaciliśmy sto procent rachunków za wynajmowane sale i dziewięćdziesiąt kilka procent za usługi dodatkowe, poza kilkoma procentami, których zasadność zakwestionowaliśmy, ponieważ ich nie zamawialiśmy.

Jakie działania podejmiecie w celu uatrakcyjnienia imprezy dla wystawców, by przekonać niezdecydowanych do wystawienia się u Was?

W ciągu najbliższych kilku tygodni odbędzie się konferencja prasowa, gdzie przedstawimy już przygotowane projekty, plany i zapoznamy wydawców z wykonanymi pracami i zamiarami na następne tygodnie.

Przyzna Pan, że projekt organizacji festiwalu czytelniczego, przypominającego to, co się dzieje w Lipsku, jest dosyć atrakcyjny. Czy planujecie wprowadzenie podobnych rozwiązań?  

Szef Leipziger Buchmesse Oliver Zille i Albrecht Lempp na otwarciu MTK (fot. Maciek Foks)

Szef Leipziger Buchmesse Oliver Zille i Albrecht Lempp na otwarciu MTK (fot. Maciek Foks)

Odpowiadając pośrednio na to pytanie - historia Warszawskiego Salonu Książki, jaki został zorganizowany w 2008 roku, pokazuje co kryje się za pięknymi deklaracjami Muratora. W trakcie organizacji targów nie planujemy przygotowywać imprez poza Pałacem Kultury, natomiast uczestniczymy w imprezach organizowanych przez inne podmioty. Tak się dzieje od wielu lat. Rozmawialiśmy z władzami miasta na temat organizowania kiermaszów ulicznych lub innych imprez promujących czytelnictwo.

W jaki sposób chcecie rozszerzać międzynarodową formułę targów?

W końcu stycznia uczestniczyłem w Międzynarodowych Targach Książki w Kairze, gdzie zawarłem porozumienie z wydawcami egipskimi, przedstawicielstwem Stowarzyszenia Wydawców Egipskich oraz kierownictwem Targów o przygotowaniach do uczestnictwa wydawców arabskich w MTK.

Szef Murator Expo twierdzi, że do jego koncepcji skłonili się ważni wystawcy MTK. Jak przebiegają rozmowy Ars Polony z wystawcami?

W oświadczeniach Muratora jest bardzo dużo nieprawd, półprawd lub przekłamań, myślę że świadomych i celowych. Rozmawiamy z wydawnictwami, na których poparcie powołuje się Murator Expo i słyszymy od nich oświadczenia, że nie opowiedziały się za tą inicjatywą, a wręcz przeciwnie. Część z nich jest już u nas zgłoszona, zamówiona, a za chwilę będziemy wystawiać faktury.

Czy w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego macie więcej czy też mniej zgłoszeń?
 
Można powiedzieć, że liczba zgłoszeń jest nieco, podkreślam „nieco”, mniejsza dlatego, że kilka czy kilkanaście wydawnictw informuje nas, że przyglądają się sytuacji oraz zamieszaniu, jakie spowodowała firma Murator.

Prezes Murator Expo zapewnia, że przystąpił do organizacji Warszawskich Targów Książki na prośbę wydawców. W piśmie skierowanym do PIK wspominał o postępującej degradacji MTK i kompromitujących zachowaniach ich szefa. Jak Pan to skomentuje?

Bardzo dużo działań stosowanych przez Muratora jest nastawione na krytykę, negowanie, deprecjonowanie, natomiast nie zauważyłem żadnej nowej, kreatywnej formuły czy idei, którą by przedstawił Pan prezes Oryl, czy cała firma. W materiałach, które były rozsyłane wśród wydawców jest bardzo dużo górnolotnych, ogólnikowych stwierdzeń. Nie chciałbym komentować metody deprecjonowania firmy, która od 55 lat organizuje targi i to takie, które mają bardzo wysoką pozycję wśród targów książki w Europie.

Czy myśli Pan, że w Pałacu Kultury i Nauki odbędą się w maju dwie imprezy targowe?

Trudno mi się na ten temat wypowiadać. Mogę mówić za Ars Polonę, która na pewno zorganizuje dobre, być może bardzo dobre, targi książki, a czy Murator będzie się nadal upierał przy działaniach destrukcyjnych, nie jest już moją decyzją, tylko właścicieli czy szefostwa Muratora.

Dziękuję za rozmowę.

Na stronie www.idw.org.pl dostępne
są także wywiady Macieja Foksa z Juergenem Boosem (Frankfurter
Buchmesse)i Jackiem Orylem (Murator Expo)."

http://www.idw.org.pl

Rozmawiał Maciej Foks źródło: (www.idw.org.pl)

16.02.10 09:40
/
Jan Sobolewski
Panie Macieju gratulacje! Wspaniały, lukrowany wywiad. Same okrągłe słówka, skrzywdzonego przez pazerny PKiN, Pana Prezesa:"targi są coraz ciekawsze(?)(...) Staramy się słuchać wszystkich życzliwych, kreatywnych propozycji(?)(...) uniknęliśmy większych wpadek (?) A informacja, że prezes szukał inspiracji do lepszej formuły targów aż w Kairze, wprost powala na kolana. Wszak współpraca polskich wydawców z egipskim rynkiem wydawniczym jest coraz większa...
Ani słowa, jak to "nowe otwarcie" MTK ma wyglądać, jakie to ekstra pomysły ma "sprawdzony " zespół (czytaj Prezes)na wyprowadzenie majowej imprezy z siermiężnych opłotków. Ostatnio taki śliczny świergot, został utrwalony bodajże przez Pana Jakuba (Kubę) F. na łamach Biblioteki Analiz
16.02.10 20:19
/
gustaw pieczka
Pan Jan ostatnio aktywny, tu i tam, chyba ma jakiś interes
17.02.10 11:05
/
Jan Sobolewski
Odpowiadając Panu Gustawowi, zacytuję:
„ nie zamierzam zrezygnować z ukazywania fałszywych twarzy i zjawisk w świecie książki. Ten akurat świat jest mi bardzo bliski i zależy mi na budowaniu dobrego wizerunku i czytelnika, i targów książki, a nie psuciu tej relacji wskutek czyjejś arogancji i amatorszczyzny”
Ot i cały interes, jaki w tym mam.

Nie ukrywam, że zawsze drogie mi były (i są nadal, Międzynarodowe Targi Książki i osobiście ubolewam nad ich degradacją.
Utyskuję również nad tym, że wskutek, delikatnie mówiąc, niefrasobliwego postępowania pana Prezesa AP, zniknęły z rynku Targi Krajowe, umarły akademickie i padła „edukacja”.

Czym sobie zasłużyli warszawscy czytelnicy, jaki grzech popełnili, że pozbawiono ich tylu spotkań z książką? I nie decydowały o tym to siły wyższe, nie było trzęsienia ziemi ani wydawniczego tsunami. Wystarczyło, że jeden człowiek, kierując się „prawdziwą troską o dobro książki i czytelnika”(?), postanowił zbudować na tych imprezach swoje imperium. Może jego warto zapytać, jaki miał w tym interes, aby tych imprez więcej nie było?
17.02.10 21:47
/
Maciek Foks
Panie Janie, mam szczerze dość Pana mało odpowiedzialnego ględzenia, ale Panu odpowiem. Po pierwsze zrobiłem dwa rzetelne, dziennikarskie wywiady na naszą stronę z przedstawicielami obu stron. Nie widzę, by były w jakikolwiek sposób lukrowane! Po drugie Portal Księgarski nie pofatygował się nawet by mnie poinformować, że wstawił mój tekst - czytaj tylko jeden wywiad - na swoją stronę - dowiedziałem się o tym od zupełnie kogoś innego przed chwilą i jestem tym szczerze oburzony. O zamieszczeniu fotek mojego autorstwa PK również nie był łaskaw mnie poinformować. Jeżeli Portal kopiuje moje teksty, to na przyszłość niech się łaskawie o to zapyta, tak jak to robią Ksiazki.tv. Po czwarte cieszę się, że swoje komentarze zamieszcza Pan tutaj a nie na naszym IDW i może niech tak zostanie!
18.02.10 12:20
/
gkaminski
Szanowny Maćku, przepraszam za niedopatrzenie, myślałem, że przesyłając maila z linkiem do swojego tekstu, tym samym zachęcasz nas do skorzystania z jego treści.
18.02.10 13:50
/
Maciek Foks
Przesłałem newslettera z linkiem do wszystkich wszystkich trzech rozmów z zachętą do lektury i niczego więcej. Dobra, uzupełniłeś źródło wiadomości, więc teraz jest ok. Trzymaj się.
18.02.10 14:37
/
Jan Sobolewski
Chapeau bas! Panie Macieju, Chapeau bas!. Dwa wywiady, to fakt! Jeden lepszy od drugiego.
Mea culpa i posypuję głowę popiołem na znak pokory..ale że ględzę, w sprawch książki to chyba przesada?
18.02.10 16:46
/
bilbo
Strasznie ciężka atmosfera.p bufonada, panie lisie!
18.02.10 19:28
/
Maciek Foks
Anonimów Ci tutaj dostatek ;P
18.02.10 23:34
/
Maciek Foks
Zapewniam, że nie jestem żadną branżową gwiazdą, choć tak to mogło w kontekście dyskusji zabrzmieć. Nadal jednak proszę, by nie zwracać nikomu uwag anonimowo.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarzy

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.