fesstiwal słowa w piosence
--

Agnieszka Grzegorzewska

Imię i nazwisko:
Agnieszka Grzegorzewska
kontakt: agrzegorzewska@ksiazka.net.pl
Redaktorka Portalu Księgarskiego.
Więcej książek niż rozumu.

Polonistka, dziennikarka z chroniczną manią książkową. Czyta z upodobaniem książki dla dzieci, czasem też dla dorosłych. Kolekcjonuje kary w bibliotekach i czeka na amnestię.

Pisze słuchowiska dla dzieci i bajki.
Mogłaby zamieszkać w księgarni.

Artykuły

Recenzja: „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej” Michał Rusinek

Książki / Recenzje [15.03.16]

Co się dzieje ze spokojnym życiem poetki po Noblu? Jak powstawały błyskotliwe wyklejanki Szymborskiej? Jakie miała sposoby na niewygodne pytania dziennikarzy? Michał Rusinek kreśli obraz pani Wisławy z perspektywy swojej roli jako wieloletniego sekretarza.

Recenzja: „Śmierć w hotelu Haffner” Izabela Szolc

Książki / Recenzje [25.01.16]

Nowa książka Izabeli Szolc wydana przez szczecińskie Wydawnictwo Forma to trudny orzech do zgryzienia. Poczynając od najbardziej podstawowych rzeczy: do ostatniej strony czytelnik zastanawia się, czy ma do czynienia ze zbiorem opowiadań czy też z jedną historią rozłożoną na osobne rozdziały.

Recenzja: „Wielka magia” Elizabeth Gilbert

Książki / Recenzje [12.01.16]

Cierni na drodze użycia kreatywności jest całkiem sporo: perfekcjonizm, lenistwo, obawa przed niezrozumieniem, wyśmianiem, byciem nieoryginalnym, blokada twórcza, brak czasu, wytrwałości i wiele innych. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że każdej z dziedzin sztuki towarzyszy chór teoretyków, krytyków, którzy wiedzą lepiej czy wydaliśmy na świat nic niewarty gniot czy wręcz przeciwnie: dzieło, które zmieni świat. Właśnie ku temu drugiemu skłania się zazwyczaj każdy już przy pierwszej nieśmiałej próbie ułożenia własnego tekstu czy położenia pierwszej kreski rysunku. Kult artystów-geniuszy, którzy często poświęcają życie dla wymagającej muzy, wpadają w nałogi i giną w młodym wieku ukształtował wizję na temat tworzenia w sposób, który może stać się dużym obciążeniem.

Recenzja: „Młode skóry” Colin Barrett

Książki / Recenzje [07.10.15]

Wydane w Polsce we wrześniu 2015 "Młode skóry" to debiutancki zbiór opowiadań irlandzkiego autora, który zdążył już zdobyć uznanie i kilka prestiżowych nagród. Teksty zawarte w tej książce składają się na przenikliwe studium życia w małym miasteczku.

Recenzja: „Samotność” Hubert Klimko-Dobrzaniecki

Książki / Recenzje [30.09.15]

Nudna, stworzona bez pomysłu, męcząca – takie określenia przychodzą mi do głowy, gdy myślę o tej książce. Najgorsze jest jednak to, że znając „Dom róży” tego autora spodziewałam się książki na dobrym poziomie. Pomijając już moje boleśnie zawiedzione oczekiwania, jest wciąż wiele tematów, które trzeba „Samotności” wytknąć nawet jeśli chciałoby się pozostać najbardziej wyrozumiałą recenzentką na świecie.

Recenzja: „Dziennik roku węża” Piotr Siemion

Książki / Recenzje [09.09.15]

Recenzja dziennika wydaje się być przerostem formy nad treścią, więc ustalmy z góry, że tekst ten tylko z etykietki będzie recenzją, a w gruncie rzeczy po prostu podzieleniem się kilkoma przemyśleniami po lekturze.

Recenzja: „Koronkowa robota” Pierre Lemaitre

Książki / Recenzje [27.08.15]

Kryminały płyną szerokim strumieniem przez wody rynku wydawniczego. Wydawcy zachwalają na prawo i lewo swoje nowe odkrycia, zapewniając, że są one na miarę środków na podniesienie potencji. Popularność gatunku przekłada się na zróżnicowanie powstających książek, coraz bardziej wymyślne intrygi, choć przecież schemat pozostaje ten sam. Tym razem przenosimy się do Paryża, a zbrodniarz inspiruje się... morderstwami dokonanymi w innych kryminałach. Można poczuć się trochę jak przy czytaniu opowieści szkatułkowej lub wręcz mieć wrażenie, że wpadliśmy do jakiegoś kryminalnego matrixa.

Recenzja: „Lato na Majorce” Emma Straub

Książki / Recenzje [03.07.15]

Tragedia w raju. Rodzinne sekrety wychodzą na powierzchnię w zupełnie nieoczekiwanym momencie sprawiając, że wspólne wakacje nabierają nieoczekiwanego wymiaru. Akacja rozwija się w oparciu o skomplikowane relacje i emocje prezentując interesujące studium rozpadu rodziny.

Recenzja: „Okularnik” Katarzyna Bonda

Książki / Recenzje [17.06.15]

Zachwycona poprzednią książką nowej polskiej królowej kryminału oczekiwałam po drugim tomie serii o Saszy Załuskiej co najmniej powtórki z tamtej doskonałej rozrywki. Czy te wyobrażenia zostały zaspokojone? Tylko do pewnego stopnia. Dlaczego tak się stało? To skomplikowane.

Fuzja literatury ze sztuką

Książki / Nowości [22.05.15]

Wyjątkowa książka, która pokazuje sztukę ulicy i wiersze młodych poetów wydana w formie albumu powstałą dzięki koncepcji artysty Wojciecha Majczyka oraz pisarza i działacza Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Jacka Inglota.

Recenzja: „Męża poproszę” Matylda Man

Książki / Recenzje [06.05.15]

O singielkach, kolejnych mniej lub bardziej udanych wersjach Bridget Jones czytaliśmy już wiele razy i chyba wolelibyśmy zamknąć ten rozdział w historii literatury kobiecej. Na szczęście książka Matyldy Man tylko z pozoru jest kolejną pozycją pisaną z perspektywy kobiety gorzko rozczarowanej męskim gatunkiem.

Recenzja: „Ślepnąc od świateł” Jakub Żulczyk

Książki / Recenzje [10.04.15]

Jestem w stanie dokładnie wyobrazić sobie moment powstania pomysłu na tę książkę. Elektryzujące błysk przeszywający autora, kiedy mignęło mu w głowie pytanie: co by było, gdyby... Gdyby dilerowi kokainy, królującemu wśród nocnej Warszawy nagle podwinęła się noga? Najlepsze filmy i książki biorą się właśnie z takich pytań. To prosty i jednocześnie genialny pomysł. Pokazać zaplecze życia, tę najgorszą, skrzętnie skrywaną stronę, która nie powinna nigdy ujrzeć światła dziennego. Czytelnik chce poznawać to, co zakazane, dostępne tylko dla wybranych. Muszę to jednak powiedzieć głośno i wyraźnie: można było zamknąć tę historię na 250 stronach. Może 300. Tymczasem książka liczy sobie ponad 500.

Recenzja: „Magda, miłość i rak” Alina Mrowińska

Książki / Recenzje [16.03.15]

Autorka w opowieści o Magdzie Prokopowicz nie ogranicza swojej roli do notowania jej wypowiedzi i redagowania historii życia, ale wplata w teksty wywiadów swoją perspektywę. Nie kryje swoich emocji, które towarzyszyły spotkaniom. Książka nie jest zatem tylko suchym dokumentem, ale zapisem spotkania.

Jakub Żulczyk: Nie jestem od mówienia, jak żyć

Rynek / Wydawnictwa [02.03.15]

O robieniu kariery pisarskiej w Polsce, melodii tekstu oraz o tym, dlaczego nie mówi swoim czytelnikom, jak mają żyć opowiedział Agnieszce Grzegorzewskiej Jakub Żulczyk, autor m.in. „Zrób mi jakąś krzywdę” (Lampa i Iskra Boża), „Instytutu” (Znak) oraz najnowszej, zbierającej świetne recenzje „Ślepnąc od świateł” (Świat Książki).

Recenzja: „Make Life Harder” Maciej i Lucjan

Książki / Recenzje [02.03.15]

Są książki, które zmieniają nasz światopogląd, wzbudzają emocje, opowiadają niezwykłe historie, przedstawiają wybitne i fascynujące osobowości. To nie taka książka. Ta po prostu bez patyczkowania grzmoci nas po pysku. Zabiera w najgorszy trip, jaki mógłby nam się przytrafić i nie daje możliwości powrotu.

Recenzja: „Księgarenka w Big Stone Gap” Wendy Welch

Książki / Recenzje [28.01.15]

Marzenie dwojga wyjątkowych ludzi o posiadaniu własnej księgarni - ku ich własnemu zaskoczeniu - stało się rzeczywistością. Autentyczna, a przy tym barwna i pełna humoru opowieść o tworzeniu swojego miejsca na ziemi, budowaniu społeczności i próbach utrzymania się ze sprzedaży używanych książek.

Łapię każdą chwilę. Wywiad z Ałbeną Grabowską

Rynek / Wydawnictwa [26.01.15]

Autorka kilku powieści, a także książek dla dzieci wydała właśnie drugi tom sagi „Stulecie Winnych”, która opowiada o losach polskiej rodziny na tle historii XX wieku i jest osadzona w Brwinowie, w którym mieszka pisarka.

Recenzja: „Wnuczka do orzechów” Małgorzata Musierowicz

Książki / Recenzje [05.12.14]

Dwudziesty tom Jeżycjady, sagi rodzinnej autorstwa zjednującej serca czytelników i podbijającej szturmem listy bestsellerów Małgorzaty Musierowicz. Czego można się było spodziewać po tej książce jeśli nie tego, co już dobrze znamy i lubimy?

Recenzja: „Prostota. Jak nie komplikować sobie życia” Bill Hybels

Książki / Recenzje [01.12.14]

Zaczęłam czytać tę książkę pewnego dnia w tramwaju, bo było to jedyne kilkanaście minut w ciągu dnia, które mogłam przeznaczyć na cokolwiek poza niecierpiącymi zwłoki obowiązkami. Nie da się ukryć, że stan, który Hybels opisuje jako wyczerpanie, zniechęcenie, wypalenie był mi dość bliski. Mnie i wielu, wielu z nas.

Recenzja: „Podziemne miasto” Przemek Corso

Książki / Recenzje [12.09.14]

Trzecia książka w dorobku młodego autora rodem z Dolnego Śląska. Przemek Corso sięgnął tym razem po bogatą przeszłość Legnicy zwanej czasami Małą Moskwą. Działo się tu wiele fascynujących historii, które tworzą znakomite tło dla niejednej powieści.

Recenzja: „Piękna katastrofa” Jamie McGuire

Książki / Recenzje [08.09.14]

Ona jest grzeczną studentką, która skrywa pewną tajemnicę z przeszłości, on bardzo niegrzecznymi chłopakiem o fatalnej reputacji. Wieczorami dorabia bijąc się w nielegalnych walkach albo zaciąga do łóżka lgnące go niego koleżanki ze studiów. Tylko Abby wydaje się być odporna na jego urok. Właśnie dlatego Travis zaczyna się nią coraz bardziej interesować. Okazuje się, że oprócz silnych pięści ma też rozwinięty intelekt, całkiem dobrze się uczy. I wcale nie chce uwieść jednej z nielicznych dziewczyn na uczelni, których jeszcze nie miał, ale chce ją po prostu lepiej poznać. Dowiadujemy się też, że oprócz okazjonalnych napadów agresji to naprawdę miły chłopak.

Recenzja: „Pochłaniacz” Katarzyna Bonda

Książki / Recenzje [28.07.14]

Okrzyknięta przez Zygmunta Miłoszewskiego nową polską królową kryminału Katarzyna Bonda została koronowana całkiem słusznie. Historia, którą próbuje rozwikłać Sasza Załuska, profilerka, opowiedziana w „Pochłaniaczu” wciąga bez reszty: układy mafijne, ich przenikanie do życia publicznego, nietypowe zabójstwo. Do tego autorka świetnie opowiada, przejmującą opowieść, która została oparta na prawdziwych wydarzeniach. Katarzyna Bonda pracowała kiedyś jako dziennikarka i pisała sprawozdania z rozpraw sądowych, stąd miała okazję poznać wiele postaci ze świata polskiej mafii lat 90.

Co zrobimy ze Światową Stolicą Książki?

Rynek / Wydarzenia [29.06.14]

Na sobotniej konferencji poświęconej tytułowi Światowej Stolicy Książki 2016, jaką otrzymał 25 czerwca Wrocław od UNESCO oraz Europejskiej Nocy Literatury twórcy literackiego programy ESK przekonywali, jak ważny jest ów tytuł.

To jest nasz czas - spotkanie z Izą Michalewicz

Rynek / Wydarzenia [26.06.14]

O modzie na literaturę non-fiction, różnicy miedzy tekstami-kundelkami i tymi rasowymi, a także historiach, które przyklejają się do reportera rozmawiał z Izą Michalewicz, laureatką Grand Press 2011 we wrocławskiej Mediatece Jacek Antczak.

Recenzja: „Gwiazd naszych wina” John Green

Książki / Recenzje [23.06.14]

Książka, która podbiła serca nastolatków na całym świecie. Właśnie wszedł do kin (także w Polsce) film na jej podstawie. Dlaczego powinniście ją koniecznie przeczytać bez względu na to, ile macie lat?

Recenzja: „Wypędzony” Jacek Inglot

Książki / Recenzje [20.06.14]

Morze ruin. Miasto pokonane, trwające na kolanach, cuchnące trupem, niebezpieczne, pełne szabrowników gotowych na wszystko dla kilku błyskotek, Niemców, Polaków i Rosjan. Opanowane przez szczury. Z wolna podnoszące się z katastrofy.

Ponad 400 czytelników chce zginąć z rąk Roberta J. Szmidta

Rynek / Wydarzenia [11.06.14]

Autor rozpoczął promocję swojej kolejnej książki oferując szanse na zaistnienie w fabule, którą opowie w „Szczurach Wrocławia”, apokalipsie zombie dziejącej się w stolicy Dolnego Śląska w zamian za polubienie fanpage'a książki.

Novae Res tłumaczy się z cenzurowania recenzji

Rynek / Wydarzenia [05.06.14]

Głosy w sprawie usunięcia recenzji na blogu Post Meridiem nie milkną. Napisali już o tym Paweł Opydo z Zombie Samurai, Antyweb, Natemat i Gazeta Wyborcza. Wydawnictwo postanowiło nareszcie przemówić w tej dyskusji ludzkim głosem.

Europejska Stolica Kultury bez programu?

Rynek / Wydarzenia [31.05.14]

Wciąż nie wiadomo, jak dokładnie będzie wyglądał program ESK 2016. Na wczorajszym forum kuratorzy Irek Grin i Roman Gutek spotkali się z mieszkańcami Wrocławia, ale niewiele dowiedzieliśmy się o konkretnych planach.

Recenzja: „Zorkownia” Agnieszka Kaluga

Książki / Recenzje [26.05.14]

Książka na podstawie wyjątkowego bloga. Porusza tematy zamknięte zwykle szczelnie w pudełku z napisem „TABU”, do którego bardzo nie lubimy zaglądać. Codzienność życia w hospicjum, które się właśnie kończy, rodzin towarzyszących swoim najbliższym w odchodzeniu. Agnieszka Kaluga zapisywała na blogu skrawki myśli, wydarzeń, aby poukładać w sobie wrażenia z wolontariatu w poznańskim hospicjum.

Recenzja: „Grecka mozaika” Hanna Cygler

Książki / Recenzje [21.05.14]

Polsko-grecka opowieść o losach rodzin uwikłanych w historię rozciągnięta pomiędzy II wojną światową, PRL-em a współczesnością. Barwna układanka składająca się z całego mnóstwa wątków, które momentami aż trudno było złożyć w spójną całość.

Jak napisać książkę? Rady autorki bestsellera Elizabeth Gilbert

Rynek / Wydarzenia [12.05.14]

Zadziwiona i oczarowana nową książką Elizabeth Gilbert „Botanika duszy” zaczęłam uważnie przyglądać się jej obecności w sieci. Okazało się, że pisarka udziela się intensywnie w mediach społecznościowych. Szybko trafiłam też na wiele nagrań wywiadów z jej udziałem, a także jej występy na TED. Oczarowanie postępowało.

Recenzja: „Rówieśniczki” Katarzyna Tubylewicz

Książki / Recenzje [09.05.14]

Trzy kobiety, trzy historie. Dwa kraje: Polska i Szwecja. Wszystko zaczyna się od Sabiny, Joanny i Zofii, przyjaciółek z dzieciństwa. Opowieść o ich życiu staje się pretekstem do gorzkiej refleksji nas polskością, nad tym, co zmienia w sferze mentalnej emigracja, czy można wykorzenić poczucie wstydu i ból z przeszłości. Czy polskie kompleksy leczone przy pomocy skandynawskiego komfortu stają się mniej bolesne?

Recenzja: „Cicha przystań” Marta Mizuro

Książki / Recenzje [05.05.14]

Pani prokurator z Wrocławia zaangażowała się nadmiernie w jedną ze spraw i została wysłana na przymusowe wakacje. Wybrała malutką miejscowość Łagów Lubuski, jezioro, las, spokój ciszę. Wymarzone warunki, aby wypocząć, odetchnąć świeżym powietrzem i zapomnieć o stresującej pracy w sądzie. Problem w tym, że Zuza miejsce na urlop wybrała nie tylko ze względu na walory turystyczne, ale pewną bolesną historię z niedalekiej przeszłości. To właśnie w tym jeziorze zginęła jej przyjaciółka. Dlatego oprócz poznawania uroków Łagowa bohaterka wikła się też w rozwiązanie tajemniczej sprawy, w którą zdaje się być zamieszanych co najmniej kilku mieszkańców niewielkiego kurortu.

Czytanie na ekranie

Rynek / Wydarzenia [04.05.14]

Telewizyjne programy o książkach i czytaniu to wciąż sporadycznie występujące zjawiska, dlatego człowiek czytający cieszy na wieść o najdrobniejszej wzmiance o słowie drukowanym, która padnie w TV. Czasami ta radość bywa jednak szybko ukrócona. Prezentujemy subiektywny przegląd programów TV o książkach.

Recenzja: "Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił" Jennifer Teege

Książki / Recenzje [23.04.14]

Świadectwo tego, jak wciąż głęboko jesteśmy przesiąknięci wpływem czasów II wojny światowej, zbrodni wtedy dokonanych, przeżytych wówczas dramatów. Trzecie pokolenie właśnie wchodzi w dojrzałość, ale wciąż jest realnie obciążone tamtymi wydarzeniami. Pozornie żyjemy w wolnych krajach, jesteśmy nowoczesnymi społeczeństwami, w których prawa człowieka są naturalne. Nie chcemy już oglądać się za siebie, raczej wypatrujemy świetlanej przyszłości. Tymczasem wystarczy moment zastanowienia nad swoją tożsamością, cechami, które dziedziczymy po przodkach, miejscem, z którego się wywodzimy, historią rodziny, naszego miasta, żeby trafić wprost na okrutne, ponure ślady historii.

Recenzja: "Botanika duszy" Elizabeth Gilbert

Książki / Recenzje [16.04.14]

Nowa powieść autorki wielkiego wydawniczego hitu „Jedz, módl się, kochaj” mogłaby być równie dobrze zbiorem 100 porad na temat smażenia jajecznicy, a i tak wydawcy zabijaliby się, żeby to dzieło wydać. Ważne, że okładka głosiła „autorka bestselleru”, a w notce znalazły się nazwiska aktorów, którzy zagrali w ekranizacji (Julia Roberts i Javier Berdem). Czy można się dziwić, że nie oczekiwałam za wiele po tej książce? A na pewno nie spodziewałam tak wspaniałej literackiej uczty, jaką się okazała.

Recenzja: "E-migranci. Pół roku bez internetu, telefonu i telewizji" Susan Maushart

Książki / Recenzje [09.04.14]

Internet jest w hierarchii potrzeb współczesnego człowieka zaraz za powietrzem i jedzeniem, a czasami nawet walczy o drugie miejsce na podium. Konieczność posiadania telefonów komórkowych odczuwają już dzieci we wczesnej podstawówce. Kilkulatki potrafią często obsługiwać tablety i smartfony, a paromiesięczne maluchy intensywnie wpatrują się w ekran telewizora. Otaczają nas nastolatki, które śmieją się „LOL” zamiast „ha-ha”. W dorosłość wchodzi właśnie pokolenie, którego naturalnym środowiskiem jest internet, media społecznościowe.

Recenzja: "Nomen omen" Marta Kisiel

Książki / Recenzje [02.04.14]

Barwna historia z wątkami fantastycznymi przenikającymi współczesny Wrocław i Breslau czasów wojny, wyraziste osobowości bohaterów, a wszystko to okraszone wyjątkowym poczuciem humoru - tak w skrócie można opisać "Nomen Omen". Co dostrzegamy, kiedy przyjrzymy się bliżej?

Recenzja: "Bardziej gorzka niż śmierć" Camilla Grebe, Åsa Träff

Książki / Recenzje [28.02.14]

Mimo boomu na skandynawskie kryminały udało mi się uchować nie mając na koncie żadnego bliższego spotkania z mrocznymi historiami rodem z północy kontynentu. Tym razem o wyborze lektury zadecydowała okładka, na której widnieją ślady na śniegu prowadzące do typowych skandynawskich domów, rozświetlonych od wewnątrz ciepłym światłem. Aż chciałoby się poznać lepiej tę tajemniczą krainę, która dotąd kojarzyła mi się głównie z Pippi Långstrump i Ikeą. Szwedzka książka, której głównym tematem jest przemoc wobec kobiet wydała mi się dość nietypowym pomysłem. W dodatku kryminał? Coś tu nie gra.

Recenzja: "Zakochany Kafka" Jaqueline Raqoul-Duval

Książki / Recenzje [26.02.14]

Potwornie zdolny pisarz pisze listy miłosne – wydaje się, że muszą to być arcydzieła sztuki epistolarnej. Opowieść o życiu miłosnym Franza Kafki jest fascynująca, wiele mówi o jego neurotycznej osobowości, a przede wszystkim pokazuje zaplecze funkcjonowania tej postaci.

Recenzja: "Szukając Alaski" John Green

Książki / Recenzje [10.02.14]

Pierwsza książka podbijającego amerykańskie listy bestsellerów wśród książek dla młodzieży Johna Greena. Jest podróżą przez dorastanie, nabuzowaną emocjami, raz beztroską i wariacką, a za chwilę dramatyczną.

Recenzja: "Sucha sierpniowa trawa" Anna Jean Mayhew

Książki / Recenzje [22.01.14]

Wydana przez imprint znanego z wyśmienitych reportaży Czarnego książka Anny Jean Mayhew wzbudziła od pierwszego wejrzenia wiele oczekiwań, ale i wątpliwości. To pierwsza pozycja z Black Publishing, a więc spoczywała na niej konieczność stworzenia wyobrażenia w umyśle czytelnika, jakie będą kolejne tytuły tego wydawnictwa. Nie da się ukryć, że powiązanie z Czarnym ustawia poprzeczkę wysoko, a hasło „literatura popularna” w opisie wydawanych przez nowego gracza na rynku wydawniczym książek budzi pewien niepokój, czy nie będą to oczekiwania zawiedzione.

Recenzja: "Znaki" Jean Vanier

Książki / Recenzje [11.01.14]

Jean Vanier jest założycielem L'arche oraz Wiary i Światła – międzynarodowych organizacji zajmujących się osobami z niepełnosprawnością intelektualną. W notce biograficznej pojawia się także określenie „autorytet duchowy”, co brzmi bardzo wzniośle, ale gdy odniesiemy to hasło do prostej, pokornej mądrości, jaka przebija przez strony książki Vaniera, wydaje się słuszne. Takich autorytetów oby jak najwięcej.

Karol Maliszewski wyrusza w drogę

Rynek / Wydarzenia [07.01.14]

Nowa książka prozatorska Maliszewskiego „Przemyśl-Szczecin” została wydana przez Fundację im. Tymoteusza Karpowicza. Podczas Wrocławskich Targów Książki na Dworcu Głównym z autorem rozmawiała Agnieszka Grzegorzewska.

Recenzja: "Rodowód łaski: Tamar" Francine Rivers

Książki / Recenzje [05.01.14]

Historia biblijnej Tamar rozpoczyna serię książek o kobietach, które znalazły się na kartach Pisma Świętego w szczególnym miejscu – w genealogii Jezusa. Kolejne tomy będą mówiły o Rachab, Rut, Batszebie i Marii.

Recenzja: "Zupa z gwoździa" Anna Onichimowska

Książki / Recenzje [16.12.13]

Bezpośrednia relacja z końca świata – marzenie każdego brukowca. Przeżywaliśmy to już kilka razy i za każdym razem emocje, które uwalnia możliwość natychmiastowego zakończenia wydarzenia zwanego życiem na naszej osi czasu są bardzo intensywne, bez względu na realne prawdopodobieństwo, że wskazywana data jest słuszna. W jakimś stopniu to niezdrowe podniecenie można porównąć z dniem przed kumulacją w totolotku, kiedy na ulicach i sklepach można usłyszeć rozmowy o tym, jak nagle i gwałtownie zmieni się czyjeś życie gdy „trafi”. Spełnią się marzenia, rozkwitnie życie.

Recenzja: „Kąpiąc lwa” Jonathan Carroll

Książki / Recenzje [18.11.13]

Książki Jonathana Carrolla są dla mnie fenomenem. Niektórzy porównują go ironicznie z Whartonem, którego z kolei mój polonista z liceum tępił z upodobaniem jako niegodnego zainteresowania wykształconego humanisty. Także fakt, że jego twórczość spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem wśród kobiecej publiczności niektórzy traktują jako umniejszający wartości Carrolla.

Fikcja literacka to marnowanie czasu?

Rynek / Internet [31.10.13]

Noel Gallagher, gitarzysta i tekściarz Oasis stwierdził, że czytanie książek nieopartych na faktach „are just a waste of f**ng time.” „Nie mogę odłożyć na bok rzeczywistości. Te książki nie opowiadają prawdziwych historii!”

Recenzja: "Bukareszt. Krew i kurz" Małgorzata Rejmer

Książki / Recenzje [21.10.13]

Literatura faktu na polskim rynku wydawniczym ma się bardzo dobrze. Zewsząd dochodzą takie głosy i nie da się ukryć – mówią prawdę. Reportaże z Rumunii Małgorzaty Rejmer dostarczają solidnej dawki faktów (niezbyt lekkich i często takich, których wolałoby się nie wiedzieć) w sposób literacko wyśmienity.

Książki z solą

Rynek / Wydarzenia [11.10.13]

W ofercie jednej z popularnych księgarni internetowych zobaczyłam osobliwe połączenie: do książki dodawano prezent w postaci.. borowinowej soli do kąpieli. Można by rzec: pełnia szczęścia. Babska literatura traktująca o żmudnych poszukiwaniach idealnego mężczyzny w sieci (zaiste nowatorskie to i nietypowe), a do tego taplanie się w borowinie za darmo! Ktoś tu dogłębnie poznał tajemnice kobiecej duszy. Panie lubią kosmetyki, więc do babskiej literatury dorzucamy specyfiki dotyczące urody, proste. Bo jak by to wyglądało, gdyby z trzymającym w napięciu thrillerem, które to wszak czytają wyłącznie Bardzo Męscy Mężczyźni w przerwach między polowaniem na niedźwiedzia a zabijaniem smoka, ów dżentelmen otrzymał sól do kąpieli.

Recenzja: "Papierowe miasta" John Green

Książki / Recenzje [15.09.13]

O Johnie Greenie słyszeliśmy sporo za sprawą bestselerowej książki o dziwacznym tytule (przynajmniej w polskim tłumaczeniu) „Gwiazd naszych wina” (Bukowy Las). Kolejna młodzieżowa pozycja tego autora ukazała się w naszym kraju i zdecydowania spełnia pokładane w niej nadzieje.

Wernisaż w Pracowni Opowieści

Rynek / Wydarzenia [27.08.13]

Wczoraj (26 sierpnia) otworzyła się we Wrocławiu wystawa podsumowująca warsztaty Pracownia Opowieści podczas których uczestnicy zdobyli umiejętności opowiadania za pomocą słowa pisanego, rysunku, fotografii, filmu i animacji.

Książka zamiast drinka

Rynek / Wydarzenia [27.08.13]

Czego to ludzie nie wymyślą, żeby ułatwić samotnym, zalęknionym i nieśmiałym molom książkowym spędzających większość życia w towarzystwie literatury poznanie drugiej połówki. Co byście powiedzieli na zmianę społecznej normy podrywania z kupowania drinków w barach na kupowanie książek w księgarniach? Brzmi na razie abstrakcyjnie, ale w sieci krąży tekst nawołujący do takiej zmiany, który zyskał setki komentarzy i tysiące (!) udostępnień na Facebooku.

Ogarnąć Rosję, ogarnąć literaturę

Rynek / Wydawnictwa [23.08.13]

Literacki czwartek we Wrocławiu. Przełamuje się martwy sezon wakacyjny, dwa spotkania wokół książek jednego dnia, prawie w tym samym czasie. Nie rozdwoję się, ale mogę spróbować zobaczyć jak najwięcej.

Skazani na sukces

Rynek / Internet [22.08.13]

Malwina Kowalska opublikowała na portalu onet.pl listę pięciu najbardziej przecenianych polskich książek ostatnich lat. Na pierwszym miejscu znalazła się Dorota Masłowska i jej "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną".

Literackie wakacje - praktyczny poradnik

Rynek / Wydarzenia [22.08.13]

Jak Wam mijają wakacje? Studenci wzgardliwie się oburzą na „mijają”, ale wszyscy pozostali czują już zimny oddech końca lata na plecach.. To ostatnie chwile, żeby przeżyć wakacje życia. Dla tych, którym brakuje oryginalnych pomysłów przygotowaliśmy specjalny wakacyjny poradnik literackie, który pomoże Wam odnaleźć się w zawiłościach życia z dala od łańcucha, którym jesteście na co dzień przykuci do biurek czy maszyn w fabryce kleju.

Recenzja: „Lista marzeń” Lori Nelson Spielman

Książki / Recenzje [21.08.13]

Lori Nelson Spielman napisała dobry materiał na dość lekki, wzruszający film. Wytwórnie filmowe zresztą bardzo szybko to zauważyły i już jest podpisany kontrakt na nakręcenie „Listy marzeń”. Historia opowiedziana w książce opiera się na założeniu, że współcześni trzydziestokilkulatkowie mają poważne problemy z odpowiedzeniem sobie na podstawowe pytanie „czego chcę w życiu?”. Tutaj na szczęście z pomocą przychodzi.. mamusia. Umierająca mama Brett zapisała w testamencie warunki pod jakimi córka dostanie (całkiem spory) spadek. Właściwie to nasza Brett sama ukręciła na siebie bicz w wieku 14 lat, kiedy to spisała na kartce swoje życiowe aspiracje. Właśnie ta lista, obejmująca najróżniejsze pomysły, jak na przykład występ na żywo na scenie, kupienie psa, posiadanie dziecka dzieli bohaterkę od dziedzictwa.

Recenzja: „Podróże między kobiecością a męskością”, red. naukowa Aneta Chybicka, Natasza Kosakowska-Berezecka i Paulina Pawlicka

Książki / Recenzje [14.08.13]

Stereotypy dotyczące płci towarzysząc nam praktycznie na każdym kroku: gdy szukamy ścieżki kariery dla siebie, słuchamy dowcipów o blondynkach, ścieramy w relacjach z bliskimi. Ta drażliwa kwestia doczekała się badań naukowych jej poświęconych i choć może się wydawać, że zagadnienia, które się na nią składają są trudne do zmierzenia – wytrwali badacze z uporem liczą i przedstawiają na wykresach cechy pożądane u kobiet i mężczyzn, zadowolenie z życia, jakość związków i wiele innych...

Slot Art Literatura

Rynek / Wydarzenia [19.07.13]

Scena literacka na festiwalu w Lubiążu miała w tym roku bardzo bogaty program, stworzony przez Macieja Taranka i Jadwigę Skowron wokół hasła „literatura na styku z innymi dziedzinami sztuki”. Codziennie można było wziąć udział w spotkaniach autorskich, wykładach. Oprawę artystyczną w postaci interaktywnej wystawy zapewniła grupa Yello, a ostatniego dnia śmiałkowie stanęli oko w oko z publicznością na Slamie.

Recenzja: "Żona rzeźnika" Izabela Szolc

Książki / Recenzje [10.07.13]

Pierwszy raz usłyszałam o kanibalu z Ziębic w zeszłym roku i (może to zboczenie zawodowe..) pomyślałam wtedy, że jest to genialny materiał na książkę. Nie zdziwiło mnie zatem, że takowa powstała, natomiast byłam bardzo ciekawa tego, w jaki sposób autorka poradziła sobie z takim tematem. Można było pójść oczywistym torem myślenia i stworzyć krwawą, naturalistyczną powieść na granicy horroru, ale na szczęście Izabela Szolc tego nie zrobiła. Co nie zmienia faktu, że już sam jej tytuł wzbudza wiele niezdrowego zainteresowania. Podobnie wysoko podjeżdżały brwi moich znajomych chyba tylko gdy leżała na moim biurku „Noc żywych Żydów” (którą notabene bardzo polecam).

Recenzja: "Szczęściara" Kristyn Kusek Lewis

Książki / Recenzje [28.06.13]

Jak dobrze znamy naszych przyjaciół? Czy jesteśmy w stanie zauważyć, że dzieje się z nimi coś niedobrego? To kluczowe pytania, które stawia w „Szczęściarze” Kristyn Kusek Lewis. Amerykańska pisarka polskiego pochodzenia w swojej debiutanckiej powieści opowiada historię przyjaźni trzech kobiet: niezależnej właścicielki piekarni Waverly, żony wpływowego polityka Kate oraz idealnej żony i matki Amy.

Po drugiej stronie słów są ludzie

Rynek / Wydarzenia [20.06.13]

Archiwum literackie Krystyny Miłobędzkiej i Andrzeja Falkiewicza zostało przekazane do zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Wydarzeniu towarzyszy wystawa zatytułowana "Druga strona słów".

Recenzja: "Chustka"

Książki / Recenzje [03.06.13]

Blog cieszący się gigantyczną popularnością wydany w formie książki. Joanna Sałyga, znana jako „Chustka” opisywała tam swoje zmagania z chorobą nowotworową. Na tę codzienność składały się często zwykłe-niezwykłe drobiazgi, detale, które umiała dostrzegać i cieszyć się nimi. Rozmowy z synkiem, oswajanie go ze swoim odchodzeniem. Miłość jej partnera, potem męża, Piotra. Ciętym humorem kwitowała patos, a jednocześnie miała zdolność zauważania tego, co naprawdę cenne.

Recenzja: "Niechciana" Barbara Kosmowska

Książki / Recenzje [31.05.13]

Czytanie z przyjemnością książek dla młodzieży w wieku lat już zdecydowanie bardziej -dziestu niż -nastu może uchodzić za objaw infantylizmu czy dramatyczną próbę odmłodzenia się, ale co z tego. Dobrze napisane książki trafiają się każdej kategorii i jestem zdania, że zasługują one na szczególne uznanie w zalewie literatury schematycznej, plastikowej i płytkiej.

Autorka „Żony rzeźnika” na Dolnym Śląsku

Rynek / Wydarzenia [28.05.13]

Wrocławską kawiarnię „Literatka” odwiedziła 27 maja autorka książki o słynnym kanibalu z Ziębic, Karlu Denke – Izabela Szolc. „Żona rzeźnika” ukazała się nakładem Wydawnictwa Amea i nie ma być to wbrew pozorom zapis krwawej jatki, ale analiza psychiki niesławnego bohatera zwanego „Ojczulkiem Karlem”, a także jego relacji z Juttą, która jest wytworem wyobraźni pisarki (a może nie tylko? Tego nie wiemy).

Recenzja: "Dowód" Eben Alexander

Książki / Recenzje [24.04.13]

Książka o przekroczeniu granicy śmierci podbiła listę bestsellerów Amazona, a i na polskich listach robi karierę. Czym zdobyła serca czytelników książka, która wykracza daleko poza racjonalne poznanie?

Nie ma sprawiedliwości w poezji - po pierwszym dniu 18. Europejskiego Portu Literackiego Wrocław

Rynek / Wydarzenia [23.04.13]

Najjaśniejszym punktem pierwszego dnia Portu Literackiego było zdecydowanie spotkanie z Hertą Műller: skromną, neurotyczną i wyrazistą. Właściwie jeszcze mocniejszym akcentem była debata nad niesprawiedliwością życia literackiego, ale barbarzyńska pora, o której się ona odbywała pozwoliła jedynie nielicznym doświadczać jej przy pełnej świadomości.

18. Europejski Port Literacki Wrocław 2013 za nami

Rynek / Wydarzenia [22.04.13]

19-21 kwietnia świętowaliśmy osiemnastkę festiwalu literackiego w barwnym towarzystwie innych dziedzin sztuki: filmu, komiksu, muzyki, z międzynarodowym zestawem artystów, w wielopokoleniowym gronie.

Recenzja: "We własnych butach" Elizabeth Mittelstaedt

Książki / Recenzje [17.04.13]

Długa droga po niepewnym gruncie wymaga solidnych butów, które ochronią przed ostrymi kamieniami i pomogą pokonać wszelkie trudności na trasie. W przypadku książki Elizabeth Mittelstaedt kolejne pary butów w tytułach rozdziałów wyznaczają poszczególne etapy w życiu, mówią o ekwipunku, jakiego potrzebowała, o tym, co było ważne, a także o ograniczeniach.

Recenzja: "W cudzym domu" Hanna Cygler

Książki / Recenzje [20.03.13]

Na okładce młoda dziewczyna biegnie w alei drzew. Ucieka przed czymś, a może do kogoś pędzi. Widzimy ją z tyłu, więc nie wiemy, co za chwilę zrobi i jaki wyraz będzie miała jej twarz, gdy się odwróci. Luiza, główna bohaterka książki Hanny Cyglert też ma na początku powieści taką zagadkę do rozwiązania.

Recenzja: „Studium w czerwieni” Przemek Corso

Książki / Recenzje [09.03.13]

Kryminał o tytule, który gdzieś już słyszeliśmy – Przemek Corso postanowił swoją debiutancką książką nawiązać do Artura Conan Doyle'a. Mierzenie się z klasykiem - to jeszcze brawura czy już głupota? - zastanawiałam się jeszcze przed przeczytaniem tej książki. Na pewno duże wyzwanie.

Następca Arthura Conan Doyle'a? Wywiad z autorem kryminału "Studium w czerwieni", Przemkiem Corso

Rynek / Wydarzenia [04.03.13]

Jego książka nawiązuje tytułem do "Studium w szkarłacie", także bohaterowie mają w sobie coś z kultowej pary Holmesa i Watsona, ale już fabuła jest zgrabnym autorskim pomysłem, który może zaskoczyć nawet najwytrawniejszego czytelnika kryminałów.

Recenzja: „Przełamać noc” Elizabeth Murray

Książki / Recenzje [03.03.13]

O tej książce recenzenci piszą, że przynosi nadzieję, pokazuje siłę ludzkiego ducha. Rzeczywiście tak jest, ale jednocześnie w „Przełamać noc” widać też potęgę ludzkiej marności, upodlenia, do jakiego doprowadzają nałogi i ubóstwo

Recenzja: "Książka wszystkich rzeczy"

Książki / Recenzje [01.02.13]

Książka autora o obco brzmiącym nazwisku, z dziwnym aniołem na okładce. Cóż to takiego? - zastanawiałam się gdy trafiła w moje ręce. Autor, jak się okazało pochodził z Holandii. To nie aż taki obcy, zwłaszcza, że ludzie zza granicy często mylą nasze kraje (Poland-Holland, sami rozumiecie). Wiem też, że jest port, wielki jak świat, co się zwie Amsterdam, a skoro można o nim zaśpiewać, to już w ogóle nie jest nieznajomym. Tylko co oni tam w krainie chodaków i tulipanów wiedzą o książkach dla dzieci?

Literacki Wrocław 2016

Rynek / Wydarzenia [17.01.13]

Wrocław szykuje się do godnego noszenia tytułu europejskiej stolicy kultury 2016. Wśród wielu zapowiedzianych planów i wizji najbliższych kilku lat intensywnej kulturalnej terapii w stolicy Dolnego Śląska znalazły się także działania literackie.

Recenzja: „Fajnie być samcem” Dmitrij Strelnikoff

Książki / Recenzje [07.01.13]

Kierowana typowo babską ciekawością sięgnęłam po tę książkę z małą nadzieją, że zostaną przede mną odkryte tajniki męskiej natury. Albo chociaż, że będę miała do czynienia z błyskotliwą, dowcipnie napisaną historią. Moja ciekawość nie została zaspokojona, a poczucie humoru najwyraźniej rozmija się z tym, które reprezentuje autor. Choć trzeba przyznać, że ma swoje dobre momenty, w których potrafi zaskoczyć.

Recenzja: "Nella. Piękno nieoczekiwanego" Kelle Hampton

Książki / Recenzje [10.12.12]

Co to znaczy urodzić niepełnosprawne dziecko? Mimo że funkcjonujemy w nowoczesnym, otwartym i świadomym społeczeństwie (a przynajmniej ludzie uważają się za takich, zapytajcie), stereotypy związane z niepełnosprawnymi są bardzo silne. Teoretycznie wiemy, że są takie osoby, czasem je widujemy, ale planując rodzinę zakładamy, że wszyscy będą wiecznie młodzi, piękni i zdrowi. Naturalnie bronimy się przed przyjęciem do wiadomości, że istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo, że będzie inaczej.

Recenzja: „Pomiędzy” Anny Onichimowskiej

Książki / Recenzje [29.10.12]

z motta: Człowiek postępuje rozsądnie wtedy i tylko wtedy, gdy wszystkie inne możliwości zostały już wyczerpane. Edward A. Murphy

Recenzja: "McDusia" Małgorzaty Musierowicz

Książki / Recenzje [19.10.12]

"Jeżycjada", najdłuższa kontynuowana seria, która zaczęła się ukazywać w latach 70. XX i kolejne tomy pojawiają się do dziś, jest fenomenem na polskim rynku wydawniczym.

Recenzja: Nick Vujicic: „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!”, Wydawnictwo Aetos

Książki / Recenzje [05.10.12]

Nick urodził się bez rąk i nóg. W swojej książce opowiada o długiej drodze, jaką przebył, o dzieciństwie, młodości i dorosłym życiu. O depresji, chwilach zwątpienia i zwycięstwie nad nim. Jest to jednak przede wszystkim wyznanie wiary, historia o ufności w Bożą moc.

Piękna iluzja - dzień trzeci 8. MFO

Rynek / Wydarzenia [05.10.12]

Trzeciego dnia 8. MFO w Muzeum Współczesnym na placu Strzegomskim we Wrocławiu debatowano nad antropologicznym aspektem opowiadania.

Książka Króla Blogerów już we wrześniu!

Książki / Zapowiedzi [19.09.12]

Tomek Tomczyk znany jako Kominek zapowiedział na połowę września premierę swojej książki, której tytuł to „Bloger”.

Recenzja: "Opowiadacze. Nie tylko Hrabal. Autorzy najlepszej prozy czeskiej"

Książki / Recenzje [12.09.12]

Zbiór opowiadań „autorów najlepszej prozy czeskiej” wydany przez Wydawnictwo Literackie stawia sobie wysoko poprzeczkę, ale obietnica na okładce nie jest bez pokrycia. Spotkanie z tym tomem sprawia przyjemność porównywalną z przechadzką po przytulnym antykwariacie pełnym urokliwych drobiazgów, które nagle ożywają i opowiadają na ucho swoje historie.

Recenzja: "Droga utraconej niewinności"

Książki / Recenzje [06.07.12]

"W przeszłości otrzymywaliśmy nagrody za wkład w walkę o prawa człowieka, jednak słowo "godność" wzruszyło mnie jak nigdy dotąd. Kiedy jesteś w burdelu, nie wiesz, co ono znaczy."

Recenzja: "Drugi oddech" Philippe Pozzo di Borgo

Książki / Recenzje [27.06.12]

Książki na podstawie których powstały filmy (w tym przypadku "Nietykalni") trudno przyjmować świeżym umysłem, bo zwykle chcąc niechcąc wchłaniamy jakąś ilość medialnych opinii i zaczynamy mieć konkretne oczekiwania wobec lektury.

Recenzja: „Doktor Klaun! Terapia śmiechem, wolontariat, edukacja międzykulturowa”

Książki / Recenzje [22.06.12]

Praca Przemysława Pawła Grzybowskiego wnikliwie przedstawia założenia, historię, a przede wszystkim potencjał zastosowania terapii śmiechem, w której istotną rolę biorą tzw. Doktorzy Klauni.

Recenzja: "Noc żywych Żydów" Igor Ostachowicz

Książki / Recenzje [11.06.12]

Najnowsza powieść Igora Ostachowicza jest wprowadzeniem w życie najgorszych sennych koszmarów, odkryciem chowanych przez lata lęków. W połączeniu z popkulturowym tłem, treść tej historii tworzy doprawdy zadziwiający zestaw.

Recenzja „Pochwała powolności” Carl Honoré

Książki / Recenzje [09.04.12]

Inspiracją dla napisania tej książki było zaganianie autora i moment, w którym zareagował w pierwszym odruchu entuzjastycznie na artykuł w gazecie o jednominutowych bajkach dla dzieci. Miały one przyspieszyć proces wieczornego czytania dzieciom przed snem. Kiedy po chwili Honoré zdał sobie sprawę, czym właściwie się tak zachwyca, przeraził się. Punkt widzenia „Pochwały powolności” to zatem klasyczny przykład zaganianego, współczesnego człowieka, który ciągle zmaga się z tym, że doba jest za krótka. Należy zatem uspokoić obawy, że będą to filozoficzne opowieści nieprzystające do rzeczywistości.

Recenzja: "Obsoletki" Justyny Bargielskiej

Książki / Recenzje [07.02.12]

Najtrudniejsze są książki inne niż wszystkie. Bo czy można powiedzieć coś banalniejszego o książce niż że jest „inna niż inne”? A jednak są sytuacje, w których można odważyć się na kilka frazesów. Tak jak zakochując się powtarzamy jak wyjątkowy jest nasz wybranek, tak niektóre książki dają nam immunitet na banały.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarz

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.