fesstiwal słowa w piosence
--

Izabela Pogiernicka

Imię i nazwisko:
Izabela Pogiernicka
Recenzentka Portalu Księgarskiego.

Artykuły

Recenzja: „Człowiek o 24 twarzach” Daniel Keyes

Książki / Recenzje [21.03.16]

Śledziłam przypadek Billy'ego Milligana przez ponad pięćset stron i styl powieści Keyesa ani razu nie zasugerował mi, że dawno przekroczyła trzydziestkę. Wydawnictwo Wielka Litera nie chwali się tym na okładce, ale Człowiek o 24 twarzach – trudno mi pozbyć się wrażenia, że tytuł został zainspirowany 50 twarzami Greya – to polska wersja wydanej w 1981 roku The Minds of Billy Milligan. Na szczęście dobry reportaż się nie starzeje.

Recenzja: „Dziewczyna z pociągu” Paula Hawkins

Książki / Recenzje [14.12.15]

Podejrzewam, że nie jestem jedyną osobą, która dała się złapać na okładkę „Dziewczyny z pociągu”. Z jednej strony wygłoszony przez Stephena Kinga pean, z drugiej – „najszybciej sprzedający się debiut dla dorosłych w historii brytyjskiego rynku”. Szkoda, że oba elementy mijają się z prawdą.

Recenzja: „To nie książka” Keri Smith

Książki / Recenzje [21.09.15]

Nie wiem, jak to się dzieje, ale tego typu książkopodobne twory wydają się znajdować do mnie drogę. Pierwszą, jaka wpadła mi w ręce – Zniszcz ten dziennik – dostałam na święta i wtedy też spotkałam się z fenomenem tytułów Keri Smith. To nie książka wyświetliła mi się na liście debiutów, gdy akurat szukałam czegoś ciekawego do recenzji. A dosłownie kilka dni temu przyjaciółka niespodziewanie sprawiła mi polski odpowiednik autorstwa Roberta Trojanowskiego.

Recenzja: „Tengu” Graham Masterton

Książki / Recenzje [16.09.15]

Tengu został napisany pięć lat przed moimi narodzinami, w roku, w którym na rynku pojawiła się Christine Stephena Kinga. Ktoś mi wyjaśni, dlaczego książkę Króla łyknęłam jakiś czas temu w dwa wieczory, a do klasyków Mastertona sprzed ponad dwóch dekad muszę się zmuszać?

Recenzja: „Kulminacje” Janusz L. Wiśniewski

Książki / Recenzje [08.05.15]

Mało jest rzeczy, które są w stanie zniechęcić mnie do lektury tak bardzo jak fakt, że wszystkie zamieszczone w książce opowiadania pojawiły się wcześniej w innym zbiorze. Tak jest z Kulminacjami – większość tekstów można było przeczytać 13 lat temu w Zespołach napięć. Kolejny przedruk nie byłby problemem, gdyby nie to, że na okładce nie ma na ten temat ani słowa.

Recenzja: „Królowe życia i król” Katarzyna Miller

Książki / Recenzje [24.04.15]

Nową pozycję Miller reklamuje się jako „kontynuację bestsellerowej książki”, lecz w rzeczywistości to reedycja z paroma świeżymi historiami. Na okładce, na czerwonej winiecie, widnieje dumny napis „bestsellerowy poradnik”, który jest tylko chwytem marketingowym, bo w Królowych życia i królu szczątkowych porad trzeba szukać z lupą.

Recenzja: „Baśnie braci Grimm dla młodzieży i dorosłych. Bez cenzury” Philip Pullman

Książki / Recenzje [13.03.15]

Zdobiący okładkę stempel „bez cenzury” kusi. Spodziewałam się baśni w wersjach, na widok których policzki Disneya oblałyby się purpurą. Pełnych seksu, przemocy i z pewnością zbyt skomplikowanej dla paroletniego czytelnika intrygi. Dostałam 50 opowieści, z których większości – a może i wszystkich – nie bałabym się pokazać dziecku.

Recenzja: „Przebudzenie” Stephen King

Książki / Recenzje [12.01.15]

Dosyć mam już pisania o Kingu. Nie dlatego, że czuję przesyt recenzowaniem książek tego samego autora, lecz dlatego, że w każdym tekście mam ochotę napisać to samo. Wśród elementów, jakie powinny się znaleźć w rzetelnej recenzji nowej powieści Kinga, powinny znaleźć się kolejno:

Recenzja: „Sekta” Graham Masterton

Książki / Recenzje [18.12.14]

Być może w ciągu ostatniej dekady wpadła wam w ręce książka Święty terror, z metką Albatrosa przyklejoną w Polsce cztery lata po premierze oryginału. Wydana przez Replikę Sekta okazuje się tą samą pozycją wypuszczoną na rynek pod innym, równie słabym tytułem.

Recenzja: „Bajki rozebrane” Katarzyna Miller, Tatiana Cichocka

Książki / Recenzje [31.10.14]

Od czasu do czasu lubię sobie poczytać Miller. Zazwyczaj Kaśka porywa w jakieś odludne miejsce jedną bądź kilka kobiet i gadają bez przerwy – o facetach, dzieciach, marzeniach, błędach i emocjach. Tym razem do znanej psychoterapeutki trafiła dziennikarka Tatiana Cichocka, a rozmawiały o baśniach.

Recenzja: „Jawne tajemnice” Alice Munro

Książki / Recenzje [02.09.14]

Kiedy zaglądam do mojej poprzedniej recenzji Munro – Za kogo ty się uważasz? – trudno mi uwierzyć w to, że określiłam jej twórczość mianem lekkiej. Jest trudna nie wskutek używania neologizmów czy wielosylabowych słów, lecz przez to, że kanadyjska noblistka jest konserwatystką i w treści, i w formie.

Recenzja: „Pan Mercedes” Stephen King,

Książki / Recenzje [31.07.14]

Czytam Kinga od lat, ale wciąż istnieje cała masa powieści, które mnie ominęły. Wydaje mi się jednak, że potrafię go „wyczuć”: rozpoznać jego charakterystyczny styl czy stwierdzić, kiedy jest w dobrej formie. Przy „Panu Mercedesie” czułam, jakbym czytała kogoś innego.

Recenzja: „Rycerz Siedmiu Królestw” George R.R. Martin

Książki / Recenzje [25.06.14]

Wiele lat przed tym, jak Daenerys Targaryen wydana została za Khala Drogo, a młody Bran zapadł w śpiączkę, po Westeros podróżował Dunk – wędrowny rycerz.

Recenzja: „Chłopaki Anansiego” Neil Gaiman

Książki / Recenzje [30.05.14]

Minęło dobrych kilka lat, od kiedy Gruby Charlie Nancy (który wcale nie jest gruby), Spider i reszta mniej lub bardziej żywych, mniej lub bardziej pokręconych, mniej lub bardziej zwierzęcych bohaterów z Chłopaków Anansiego rozbawili mnie po raz pierwszy. Bałam się kolejnego spotkania – na szczęście nic się nie zmieniło.

Recenzja: "Tonąca dziewczyna" Caitlyn R. Kiernan

Książki / Recenzje [18.04.14]

Kiedy weszłam w powieść Kiernan po kostki, pomyślałam „grafomania”. Kiedy weszłam po kolana, pomyślałam „cofam”. Kiedy zanurzyłam się jeszcze głębiej, pomyślałam „arcydzieło”.

Recenzja: "Łabędzi śpiew", t. 1 Robert McCammon

Książki / Recenzje [25.03.14]

Twórczość tego amerykańskiego pisarza ominęła mnie całkowicie. Nic dziwnego – jego najbardziej znane powieści, Magiczne lata i Łabędzi śpiew, choć debiutowały w latach 80. i 90., dopiero niedawno doczekały się tłumaczeń.

Recenzja: "Wurt" Jeff Noon

Książki / Recenzje [21.02.14]

Po kilku dniach spędzonych na zapleczu Jeffa Noona, który sprzedał mi najprawdziwszą Żółć, wytoczyłam się z całodobowej Wurtciarni, zostawiając za sobą grupę Skitrowców. Cóż to była za jazda!

Recenzja: "17 szram"

Książki / Recenzje [17.01.14]

Po 11 cięciach, 13 ranach i 15 bliznach na rynku pojawiło się "17 szram" – kolejny zbiór opowiadań z logo wydawnictwa Replika. W myślach przemianowałam go na "Kilkanaście szmir", bo skutecznie zniechęcił mnie do zapoznawania się z wcześniejszymi antologiami.

Recenzja: "Ocean na końcu drogi" Neil Gaiman

Książki / Recenzje [20.12.13]

Lubię absurd Gaimana. W jego historiach bez mrugnięcia okiem akceptuję – podobnie jak robią to jego zwyczajni bohaterowie wrzuceni w niezwyczajne okoliczności – rzeczywistość wywróconą na lewą stronę. O ile jest dobrze skrojona. Tym razem nie jest. I nie ma absurdu.

Recenzja: "Sezon burz" Andrzej Sapkowski

Książki / Recenzje [11.12.13]

Białowłosy pogromca trapiącej lud prosty bestyi szkaradnej, co to z borów ciemnych nocą wyłazi i z tętnic mieszkańców krew ciepłą wysysa, powrócił w te strony. Taki jest niemalże, jakim go zapamiętał, mutant prawy, co to czytać umie i dziewką nie pogardzi, toć widły i baby nasze z dala od niego trzymamy, zwłaszcza że miecze i głowę ma wiedźmin nie od parady.

Recenzja: "Zmień myślenie, a zmienisz swoje życie" Brian Tracy

Książki / Recenzje [11.11.13]

Ten uśmiechnięty pan z okładki to Brian Tracy. Prawdopodobnie każdy, kto interesował się rozwojem osobistym, zwłaszcza w dziedzinie finansów, zetknął się z tym nazwiskiem. Większość tych osób mimo przeczytania książki nie została milionerami.

Recenzja: "Doktor sen" Stephena Kinga

Książki / Recenzje [08.11.13]

Tworzenie kontynuacji Lśnienia – jak i każdej innej poważnej marki – zwłaszcza po wielu latach, to stąpanie po cienkim lodzie. Jeden z najlepiej napisanych i trzymających w napięciu horrorów sprawił, że w ciągu 36 lat, jakie minęły od publikacji opowieści o hotelu Panorama i rodzinie alkoholika Jacka Torrance'a, oczekiwania czytelników urosły do niewyobrażalnych rozmiarów.

Recenzja: "Drugi przekręt Natalii" Olga Rudnicka

Książki / Recenzje [11.09.13]

Okładka kolejnej książki prawie 25-letniej Olgi Rudnickiej zapowiadała „wyśmienity kryminał i pierwszorzędną komedię w jednym!”. Jak się okazało, „Drugi przekręt Natalii” nie był ani jednym, ani drugim.

Recenzja: "Pusta przestrzeń" Michael John Harrison

Książki / Recenzje [06.09.13]

Spotkanie z trylogią Traktu Kefahuchiego autorstwa niemal 70-letniego M. Johna Harrisona rozpoczęłam od Pustej przestrzeni, ostatniej części sagi. Nie ma to jednak znaczenia, gdyż ten wybitny cykl – brnąc w niuanse mechaniki kwantowej – skutecznie wymyka się prawom chronologii.

Recenzja: "Joyland" Stephen King

Książki / Recenzje [19.06.13]

Czytanie Kinga urosło w moim życiu do rangi rytuału. Zawsze przy ścieżce dźwiękowej z pierwszego BioShocka, zawsze wieczorem bądź nocą, zawsze za zamkniętymi drzwiami. Przez lata tak bardzo zżyłam się ze stylem autora, że kupuję jego książki w ciemno – i z przyjemnością, w zastraszającym tempie chłonę każdą, nawet jeśli lata świetności amerykańskiego pisarza już się skończyły.

Recenzja: "Portret pani Charbuque/Asystentka pisarza fantasy" Jeffrey Ford

Książki / Recenzje [10.04.13]

Po przeczytaniu pierwszego opowiadania ze zbioru Jeffreya Forda nie mogłam zasnąć. Warsztat, tematyka, rozwiązanie akcji – podczas spotkania z nimi mój zmysł estetyki dygotał podekscytowany. Musiałam zadzwonić do przyjaciela, choć było już po pierwszej w nocy, by podzielić się z nim nowym odkryciem: „jeśli reszta utrzyma poziom tego rozdziału, będzie to najlepsza książka, jaką przeczytałam”.

Recenzja: "Wymowność rzeczy" Zdzisław Skrok

Książki / Recenzje [18.03.13]

W jednym z rozdziałów autor – ustami pewnego bibliotekarza – cytuje Franza Kafkę. „Powinniśmy czytać tylko te książki, które nas atakują. Jeśli książka nie uderza nas jak uderzenie w głowę, nie warto po nią sięgać, marnować czasu na lekturę i oddawać jej swój czas. (...) Książka powinna być siekierą na zamarznięte morze, które jest w nas”. Cóż, "Wymowność rzeczy" do takich nie należy.

Recenzja: "Atlas chmur" David Mitchell

Książki / Recenzje [25.01.13]

Czasami genialne filmy powstają na podstawie co najwyżej niezłych lub zupełnie miałkich książek. Tak moim zdaniem było chociażby z Pachnidłem czy trylogią Władcy Pierścieni, których pisane pierwowzory nie zachwyciły mnie nawet w połowie tak bardzo jak ich kinowe adaptacje. Na szczęście Atlas Chmur do nich nie należy.

Recenzja: "Czego nie słyszał Arne Hilmen" Iwo Zaniewski

Książki / Recenzje [09.01.13]

Choć konstrukcja "Czego nie słyszał Arne Hilmen" odrobinę modyfikuje utarte struktury thrillera i powieści detektywistycznej, brak pomysłu na zwieńczenie akcji, niedopracowanie oraz nie dość dobrze poprowadzona narracja sprawiają, że książka Zaniewskiego zginie wśród polskich debiutów.

Recenzja „Cygan to Cygan” Lidia Ostałowska

Książki / Recenzje [28.11.12]

Wydawnictwo Czarne przyzwyczaiło nas do sygnowania swoim znakiem towarowym reportaży, zwłaszcza autorstwa dziennikarzy związanych z Gazetą Wyborczą. Po Tochmanie, Hugo-Baderze czy Surmiak-Domańskiej przyszła pora na odświeżoną odsłonę tekstu Ostałowskiej.

Recenzja: "Za kogo ty się uważasz?" Alice Munro

Książki / Recenzje [14.11.12]

Ćwierć wieku — niemal tyle czasu minęło od wydania Who do you think you are?, książki kanadyjskiej pisarki Alice Munro. Przyszedł moment, w którym Za kogo ty się uważasz? wchodzi na polski rynek, równie przystępna jak dwie dekady temu.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarz

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.