fesstiwal słowa w piosence
--

Adam Stohnij

Imię i nazwisko:
Adam Stohnij
Recenzent Portalu Księgarskiego.

Cześć, mam na imię Adam i od kilkunastu lat wącham książki. Staram się ograniczać nałóg wyłącznie do tych historycznych i militarnych, ale nie zawsze umiem się powstrzymać na widok dobrej powieści.
Miałem iść do wojska, a zostałem recenzentem, poza tym do mojej kariery zawodowej można dopisać posadę spawacza, stróża nocnego na budowie, dziennikarza telewizyjnego, byłem też statystą w jednym serialu o miłości zdradzie i przebaczeniu.

Artykuły

Recenzja: „Oskar Schindler. Prawdziwa historia” David M. Crowe

Książki / Recenzje [23.03.16]

Zdradzający swoją żonę ojciec nieślubnych dzieci, alkoholik, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata członek partii nazistowskiej, wybawca setek Żydów. Oskar Schindler.

Recenzja: „Kiedy Bóg puszcza do ciebie oko” Squire Rushnell

Książki / Recenzje [28.12.15]

Dawid Ben Gurion pierwszy premier Izraela powiedział kiedyś, że „kto nie wierzy w cuda, nie jest realistą”. I właśnie o małych, codziennych cudach, których doświadczają ludzie na całym świecie jest ta niepozorna książka. Optymistycznym i budującym przesłaniem zasłużyła sobie w Stanach Zjednoczonych na pozycję bestsellera.

Recenzja: „Bataliony karne i oddziały zaporowe Armii Czerwonej” Władimir Dajnes

Książki / Recenzje [26.12.15]

Józef Stalin miał kiedyś powiedzieć: „dla sowieckiego żołnierza ucieczka z pola walki wymaga więcej odwagi, niż stanięcie do niej”. Przeciętny czerwonoarmista wolał raczej rzucić się do ataku, gdzie przynajmniej miał minimalną szansę na przeżycie, niż zdezerterować, co jemu i jego rodzinie gwarantowało śmierć z rąk sowieckiego wymiaru sprawiedliwości.

Recenzja: „Znaki z nieba" Johannes Michels

Książki / Recenzje [23.12.15]

Ze wszystkich książek chrześcijańskich jakie znam, ta jest najbardziej mroczna i niepokojąca. Boga wymienionego w tytule, autor mgliście utożsamia z „siłą wyższą”, „istotą niebiańską”, czy „przeznaczeniem”. Myślę, że osoby szukające tutaj duchowego pokarmu po tę pozycję powinny być bardzo czujne.

Recenzja: „Spadochroniarze Hitlera” Tomasz Nowakowski, Mariusz Skotnicki

Książki / Recenzje [11.12.15]

Armia Adolfa Hitlera w ciągu kilkunastu miesięcy rzuciła na kolana armie sześciu europejskich państw. Ten piorunujący sukces Wehrmacht zawdzięczał zastosowaniu śmiałej i nowatorskiej sztuki wojennej, której częścią były m.in. lotnictwo oraz masowe użycie czołgów, które stały się symbolami blitzkriegu. Jednak niemieckie podboje w pierwszym etapie wojny nie byłyby możliwe, bez jeszcze jednego, często pomijanego elementu, czyli spadochroniarzy.

Recenzja: „Sonderkommando Nebel” Ireneusz Piątek

Książki / Recenzje [07.12.15]

Który to już raz szaleni niemieccy naukowcy w swoich tajnych laboratoriach próbowali stworzyć nazistowskiego super żołnierza-zombie? Najczęściej kończyło się to spektakularną porażką. Tak też jest w przypadku tej książki- jest czytelniczą katastrofą.

Recenzja: „www.afgan.com.pl” Marcin Ciszewski, Tadeusz Michrowski

Książki / Recenzje [04.11.15]

Twardzi mężczyźni bez mrugnięcia wykonują ściśle tajne, samobójcze misje prowadząc dialogi szorstkie, niczym zarost prawdziwego twardziela. Testosteron leje się hektolitrami, a w przesyconym zapachem whisky powietrzu, proch miesza się z dymem palonych (bez filtra oczywiście) papierosów. Mimo wszystko da się to czytać.

Recenzja: „Liberator” Alex Kershaw

Książki / Recenzje [28.10.15]

„Nikt nie został ranny, lecz jeden z oficerów, kapelan wojskowy doznał szoku i krzyczał bez opamiętania. Przebywał pod Anzio zaledwie dwa tygodnie. Sparks zadawał sobie w duchu pytanie, czy tyle wystarczyło, by duchowny stracił wiarę i pewność, że Bóg go ochroni.” O tym, co na wojnie, przeżywali ci, którzy walczyli dłużej, niż dwa tygodnie, w książce Alexa Kershawa wspomina Felix Sparks.

Recenzja: "Polski ruch oporu 1939-1947" David G. Williamson.

Książki / Recenzje [23.10.15]

Największą zaletą tej raczej przeciętnej książki jest... narodowość autora. W naszej historii doznaliśmy tak wielu nieszczęść, że powoli zaczęliśmy się przyzwyczajać do roli pokrzywdzonego „Chrystusa Narodów”, którego cierpienie czyni uszlachetnia. Katastrofalny w skutkach mesjanizm stał się dla nas wymówką przed podejmowaniem jakichkolwiek prób poprawy swojej sytuacji. Wyparliśmy ze swojej historycznej świadomości pojęcia rozsądku, które zastąpiliśmy kapitulanckimi „moralnym zwycięstwem”, czy „chwałą zwyciężonych”. A w sytuacji, gdy ktoś próbuje wyrwać nas z tego obłędnego myślenia, automatycznie naraża się niemal na miano obrazoburcy. Jednym ze świętych ikonek której Polacy uwielbiają oddawać bezrefleksyjną cześć jest ruch oporu. To jest temat, którego jakakolwiek krytyka jest niedopuszczalna. Na szczęście autor książki, o której będę pisał jest Brytyjczykiem i chyba z racji swojego pochodzenia obce mu są nasze narodowe tematy tabu. Williamson nie widzi nic złego w podważaniu decyzji o posyłania dwunastoletnich dzieci na wojnę.

Recenzja: „Pakt Piłsudski-Lenin” Piotr Zychowicz

Książki / Recenzje [25.09.15]

Słabo. Zychowicz porzucił pióro historyka, na rzecz politycznej publicystyki. Główna oś „Paktu” kręci się wokół rosyjskiej wojny domowej, w trakcie której młoda komunistyczna władza walczyła o przetrwanie z tzw. „białymi Rosjanami”. Według autora w 1919 roku obie strony konfliktu były tak wyczerpane, że o wyniku wojny mogła zaważyć szybka interwencja innych państw. Taką możliwość miał polski przywódca Józef Piłsudski. Marszałek uznał jednak, że pozwoli obu wrogim Polsce stronom wykończyć się nawzajem i właśnie tą decyzją bardzo naraził się Piotrowi Zychowiczowi. Autor uważa, że Piłsudski powinien był pomóc „białym” pokonać czerwony reżim. Wtedy, twierdzi Zychowicz, Polska miałaby szansę stać się wielkim mocarstwem.

Recenzja: „Podwodni myśliwi. Kulisy zimnej wojny pod wodą” Iain Ballantyne

Książki / Recenzje [10.08.15]

Wojna, którą nazwano zimną, w rzeczywistości była bardzo gorąca. Przez prawie pięćdziesiąt lat świat wstrzymywał oddech, zmrożony widmem konfliktu, który dla ludzkości mógł się okazać tym ostatnim. Był to czas, gdy świat stał na krawędzi i wystarczył najmniejszy nieostrożny ruch, by stoczył się w przepaść. Jednak na kartach książki Ballantyne'a panuje leniwy spokój, jakby nic się w tym czasie nie działo.

Recenzja: „Cel za horyzontem. Opowieść snajpera GROM-u” Karol K. Soyka, Krzysztof Kotowski

Książki / Recenzje [11.07.15]

W trakcie czytania miałem wrażenie, jakby to była książka trochę o niczym. To znaczy opowiada oczywiście pewną historię, ale jakoś bez wyraźnej fabuły, która podobnie, jak tytułowy cel, leży gdzieś za horyzontem, poza zasięgiem wzroku czytelnika.

Recenzja: „Czerwona Atlantyda. Upadek komunizmu w Europie wschodniej” Luigi Geninazzi

Książki / Recenzje [10.06.15]

Zgrabny reportaż z podróży po walącym się w gruzy czerwonym imperium. Luigi Geninazzi napisał bardziej pamiętnik, niż zapis historycznych wydarzeń, dlatego jego relację z tamtych mrocznych czasów czyta się lekko i płynnie.

Recenzja: „Pierwsza wojna światowa 1914-1918. Historia militarna” Peter Hart

Książki / Recenzje [17.05.15]

Ta wojna właśnie dlatego została okrzyknięta Wielką, gdyż jej fronty przetoczyły się przez cały kontynent. Potężne armie miażdżyły się wzajemnie w najodleglejszych zakątkach Europ więc to nie jest dobry pomysł, żeby opisać ten monumentalny konflikt bez pomocy choćby jednej mapy.

Recenzja: „Alfabet Suworowa” Wiktor Suworow

Książki / Recenzje [29.03.15]

Jestem wielkim fanem Wiktora Suworowa. Brawurowy sposób w jaki żelazną logikę oraz twarde argumenty przekuł w niebywale odważną teorię porwał mnie bez reszty. Jego książki pochłaniałem z zapartym tchem, jednak przy tej najnowszej dostałem lekkiej zadyszki. Na dotychczas nieskazitelnym obrazie mojego ulubionego autora zaczęły pojawiać się pierwsze rysy.

Recenzja: „Niemcy w Wielkiej Wojnie. Anatomia klęski 1918” Martin Marix Evans

Książki / Recenzje [25.03.15]

Skromna objętościowo, przypominająca raczej broszurkę niż poważne opracowanie książka, którą należy traktować jako dodatek do szerszej literatury. Mamy już wiele publikacji o pierwszej wojnie światowej, więc ten temat został już obficie wyeksploatowany, a ta książka niczego nowego raczej nie wnosi.

Recenzja: „Angole” Ewa Winnicka

Książki / Recenzje [09.03.15]

Wyjechali w poszukiwaniu nadziei, lepszej przyszłości, perspektyw. Jednym się poszczęściło, innym nie. Jedni zrobili zawrotne kariery, drudzy skończyli na dnie. Kim są Polacy w Anglii?

Recenzja: Zapomniane ludobójstwo. Polacy w państwie Stalina. „Operacja polska” 1937-1938 Nikołaj Iwanow

Książki / Recenzje [06.03.15]

Bardzo rzeczowa i chłodna analiza masowych prześladowań mniejszości polskiej w ZSRR. Akademicki charakter książki pozbawia ją pierwiastka emocjonalnego, co ułatwia spojrzeć na wydarzenia z czasów „wielkiego terroru” z perspektywy obiektywnego badacza.

Recenzja: „Komandosi Iana Fleminga. Koszmar nazistów” Nicholas Rankin

Książki / Recenzje [09.01.15]

Agent 007, James Bond ratował świat przed całkowitą zagładą tak wiele razy, że można się już pogubić. Jego przygody to oczywiście fikcja literacka, jednak okazuje się, że Ian Fleming w czasie drugiej wojny światowej służył w tajnej jednostce brytyjskiego i część własnych doświadczeń bojowych przeniósł na karty swoich powieści. I właśnie o połączeniu świata fantazji z rzeczywistością pisze Nicholas Rankin.

Recenzja: „Snajper. W obronie Leningradu”

Książki / Recenzje [07.01.15]

Zdeformowane przez komunistyczną propagandę wspomnienia weterana wojny niemiecko-radzieckiej, gdzie żołnierze Armii Czerwonej, szlachetni obrońcy ojczyzny w bohaterskim boju wypędzają podłych i nikczemnych Niemców. Książka zdecydowanie do jednorazowego użytku.

Recenzja: „Rycerze wojennego nieba” Adam Makos, Larry Alexander

Książki / Recenzje [23.11.14]

Gdyby minister zdrowia przeczytał tę książkę, następnego dnia na okładce pojawiło by się ostrzeżenie: „Uwaga, uzależnia”. Tak się dzieje, gdy niebanalną historię przedstawia się w porywającej i lekkiej formie. Lektura zaiste wysokich lotów.

Recenzja: „Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych” Kacper Śledziński

Książki / Recenzje [17.11.14]

Czytałem już lepsze opowieści o „berlingowcach”, polskich żołnierzach walczących u boku Armii Czerwonej. Książce wyraźnie brakuje świeżości, a autorowi pomysłu na stworzenie spójnej historii, przez co dostajemy do ręki dzieło jakby napisane od niechcenia.

Recenzja: „Twierdza Izrael” Patrick Tyler

Książki / Recenzje [29.10.14]

Bardzo mocna i poruszająca mowa oskarżycielska przeciwko izraelskiej elicie politycznej, która świadomie pogrąża swój kraj coraz głębiej w szalejący od 60 lat konflikt. Cenna i otrzeźwiająca lektura.

Recenzja: „Najemnik” John Geddes

Książki / Recenzje [22.10.14]

Solidna, jak konstrukcja kałasznikowa, trzymająca w napięciu, niczym rosyjska ruletka lektura dla twardych czytelników, którzy lubią przeżyć męską przygodę w wygodnym fotelu.

Recenzja: „Pęknięte miasto Biesłan” Zbigniew Pawlak Jerzy A. Wlazło

Książki / Recenzje [06.10.14]

Dziesięć lat po straszliwych wydarzeniach na Kaukazie, polski czytelnik ma szansę przypomnieć sobie echa tragedii Biesłanu. Niestety trochę przegadana narracja i nudnawy styl utopiły tę książkę w morzu dziesiątków podobnych reportaży podróżniczych.

Recenzja: „Himmler. Buchalter śmierci” Peter Longerich

Książki / Recenzje [25.08.14]

Moje oczekiwania wobec książki o tak imponujących rozmiarach były naprawdę wysokie. Liczyłem, że po zmaganiach z tym niemal 900 stronicowym kolosem, padnę na ziemię umęczony i syty po intelektualnej uczcie. Niestety, zawiodłem się.

Recenzja: Generał Stalina. Życie Gieorgija Żukowa Geoffrey Roberts

Książki / Recenzje [15.08.14]

Mało wiarygodna, niespójna logicznie, przeplatana drobnymi błędami biografia marszałka Żukowa. Ciekawie się czyta, ale miłośników historii ta książka zawiedzie.

Recenzja: „Monte Cassino. Piekło dziesięciu armii” Peter Caddick-Adams

Książki / Recenzje [10.07.14]

Bardzo udana i wciągająca historia bitwy, o której napisano i powiedziano już chyba wszystko. Wielką zaletą tej książki, jest fakt, że autor działania wojenne na froncie Cassino przedstawia z perspektywy wszystkich armii tam walczących, co dla polskiego czytelnika, żyjącego w przekonaniu, że to armia Andersa wygrała całą bitwę może się okazać niemałym zaskoczeniem. Jest to bardzo udana i barwna historia, jak najbardziej godna polecenia.

Recenzja: „Pancerne armie Hitlera na froncie wschodnim” Robert Kirchubel

Książki / Recenzje [19.05.14]

Z dużej, rodzącej spore nadzieje chmury spadł maleńki, rozczarowujący deszcz. Mogłaby to być kolejna dobra książka na wielokrotnie zgrany już temat, gdyby nie irytujące braki, merytoryczne wpadki i męczący styl. W efekcie dostajemy do rąk książkę co najwyżej średnią.

Recenzja: "Post. Jak doświadczać życiowych przełomów" Jentezen Franklin

Książki / Recenzje [27.04.14]

„Pościmy, bo potrzebujemy poznać właściwą drogę, jaką powinniśmy kroczyć w życiu”. Jeśli z całych sił, z całego serca i duszy szukasz Boga, chcesz wiedzieć, co On ma ci do powiedzenia, dobrym sposobem, aby poznać Jego odpowiedzi dla Ciebie może być post i modlitwa.

Recenzja: „Boże obietnice dla mężczyzn" Jack Countryman

Książki / Recenzje [21.04.14]

Książka, w tworzenie której autor włożył wiele pracy i energii, a mimo to niewiele tu jego własnej twórczości. Jest to bowiem zbiór fragmentów z Biblii, którymi posługuje się, aby pokazać nam, mężczyznom, jakie są Jego plany i oczekiwania wobec nas.

Recenzja: "Modlitwa. Jak usłyszeć Boży głos?" Dave i Linda Olson

Książki / Recenzje [11.04.14]

Wiem, że każdy wierzący ma swoją indywidualną, niepowtarzalną ścieżkę dialogu z Bogiem. Dla mnie osobiście modlitwa jest czymś niewypowiedzianie intymnym, osobistym, rzadko kiedy chcę się nią dzielić z innymi. Dlatego z dystansem podszedłem do książki, której autorzy zawodowo zajmują się rozmową z Bogiem.

Recenzja: "Trzecia wojna światowa" Jonathan Walker

Książki / Recenzje [12.03.14]

Pod tym nieco szumnym tytułem znajdziemy dobrze już znaną i wielokrotnie opisywaną walkę mocarstw o dominację w powojennej Europie. Walkę, która toczyła się w kuluarach rządowych gabinetów, na stronach tajnych dokumentów i na spotkaniach dyplomatów.

Recenzja: "Moc błogosławieństwa Ojca" Henryk Wieja

Książki / Recenzje [07.03.14]

Cześć. Możemy porozmawiać jak mężczyzna z mężczyzną? Powiedz, jakim ojcem chciałbyś być dla swoich dzieci, kogo chcesz, żeby one w Tobie widziały? Pytam, bo odpowiedź wydaje się oczywista, jednak uwierz mi, wcale taka nie jest.

Recenzja: "Dzierżyński. Miłość i rewolucja" Sylwia Frołow

Książki / Recenzje [14.02.14]

Rewelacyjna książka. Odważne podejście do kontrowersyjnego tematu w połączeniu z porywającym stylem pisarskim autorki. Moim zdaniem szykuje nam się hit wydawniczy tego roku.

Recenzja: "Żołnierskie życie. Moja służba w Reichswehrze i Wehrmachcie 1919-1939" Erich von Manstein

Książki / Recenzje [12.02.14]

Erich von Mastein był niezwykłym człowiekiem. Patriota, który przysięgał służyć ojczyźnie, musiał patrzeć, jak na jego oczach upada ona pod szaleństwem rządów Hitlera. Oficer, któremu honor nie pozwalał buntować się przeciwko władzy, był świadkiem triumfu nazistów. To też żołnierz, który stanął przed dylematem: wierność przysiędze, czy dobro ojczyzny.

Recenzja: "A teraz idę na maksa" Lucrezia Tresoldi

Książki / Recenzje [05.02.14]

Historia matki i jej sparaliżowanego syna. Cenne świadectwo wiary i miłości, z nieco zbyt nachalną i przesłodzoną narracją.

Recenzja: "Brak tchu" George Orwell

Książki / Recenzje [12.01.14]

Przyćmiona sukcesem „Folwarku zwierzęcego” i „Roku 1984” nigdy nie osiągnęła sukcesu. Krytycy uznali ją za dzieło równie wybitne, co dwa poprzednie, z czym można polemizować. W porównaniu z uniwersalizmem dwóch pomnikowych powieści Orwella, „Brak tchu” jest po prostu... nudna.

Recenzja: "Tatiana - tajna broń" Wiktor Suworow

Książki / Recenzje [07.01.14]

Człowiek, który całą naszą wiedzę o drugiej wojnie światowej wywrócił do góry nogami nie zwalnia tempa. Autor przełomowego „Lodołamacza”, literacki młot na komunistów tym razem stawia pod ścianą i demaskuje Wielkie Dziesięciolecie, jak skromnie nazwał swoje rządy Nikita Chruszczow.

Recenzja: "Wojska NKWD na froncie wschodnim" Rupert Butler

Książki / Recenzje [03.01.14]

Słabe, bardzo słabe opracowanie w formie broszurki, z błędami na poziomie pracy gimnazjalnej i treścią luźno tylko nawiązującą do tytułu. Nie można ze spokojnym sumieniem polecić tej pozycji poważnemu czytelnikowi.

Recenzja: „Małżeństwo o jakim marzymy” Alina i Henryk Wieja

Książki / Recenzje [03.12.13]

To już kolejny w dorobku państwa Wiejów chrześcijański poradnik. Tym razem autorzy postanowili opisać fundamenty, na jakich buduje się trwałe i zdrowe małżeństwa. Wyszło ciekawie, choć chciałoby się, żeby ta książka była bardziej obszerna.

Recenzja: "Sześć miesięcy w 1945" Michael Dobbs

Książki / Recenzje [27.11.13]

Zmęczony i zrezygnowany Winston Churchill wziął ołówek i napisał coś na opakowaniu po zapałkach. Świstek podał Stalinowi, który pokiwał głową, co miało znaczyć, że się zgadza. Był to nieoficjalny dokument, dzielący Europę na strefy wpływów. Los milionów został przypieczętowany.

Recenzja: "Pacyfik. Starcie mocarstw" Douglas Ford

Książki / Recenzje [06.11.13]

Urażona męska duma kilku ważnych polityków wystarczy, by rozpętać piekło którego symbolem stały się takie miejsca zniszczenia, jak Tarawa, Saipan, Iwo Jima czy Pearl Harbor.

Recenzja: Robert Gerwarth "Kat Hitlera. Biografia Reinharda Heydricha"

Książki / Recenzje [01.11.13]

Świadkowie na procesie Adolfa Eichmanna w Jerozolimie spodziewali się, że na ławie oskarżonych zasiądzie dwugłowe ziejącego ogniem monstrum, okazało się, że pojawił się zwykły człowiek, wyposażony kiedyś w ogromną władzę. I to właśnie nieograniczona władza zmienia ludzi w potwory, jakim był Reinhard Heydrich, „Archanioł Zła”, bohater tej książki.

Fikcja literacka to marnowanie czasu?

Rynek / Internet [31.10.13]

Noel Gallagher, gitarzysta i tekściarz Oasis stwierdził, że czytanie książek nieopartych na faktach „are just a waste of f**ng time.” „Nie mogę odłożyć na bok rzeczywistości. Te książki nie opowiadają prawdziwych historii!”

Recenzja: "Droga lodowa. Od zesłania do wolności - odyseja Polaków" Stefan Waydenfeld

Książki / Recenzje [16.10.13]

„Jakikolwiek ucisk mniejszości narodowych lub ograniczenie ich praw byłoby czymś przeciwnym zasadniczym prawom republiki.” To Polakom gwarantowała radziecka konstytucja. „Przywykniecie, a jak nie przywykniecie, to pozdychacie.” To gwarantowało NKWD.

Recenzja: "Pacyfik. Starcie mocarstw" Douglas Ford

Książki / Recenzje [08.10.13]

Urażona męska duma kilku ważnych polityków wystarczy, by rozpętać piekło którego symbolem stały się takie miejsca zniszczenia, jak Tarawa, Saipan, Iwo Jima czy Pearl Harbor.

Recenzja: "Rozważania o wieku XX" Timothy Snyder, Tony Judt

Książki / Recenzje [20.09.13]

Wywiad Timothy'ego Snydera z Tonym Judtem to ogromne intelektualne wyzwanie, swego rodzaju testament, lub ukoronowanie naukowej kariery tego drugiego. Lektura jest bardzo wymagająca, trudna i z pewnością nie nastawiona na sukces komercyjny. Nie obraca się wokół jakiegoś motywu przewodniego i raczej luźno krąży wokół tematów filozoficznych z historią XX wieku w tle.

Recenzja: "Twierdza Europa. Europejskie fortyfikacje II wojny światowej" J.E. Kaufmann, Robert M. Jurga

Książki / Recenzje [26.08.13]

Od Narwiku nad Morzem Norweskim po Bayonne nad Atlantykiem i od Dunkierki nad Cieśniną Kaletańską do Nicei nad Morzem Śródziemnym, cywilizowane narody Europy podzieliły kontynent wzdłuż i wszerz tysiącami bunkrów i pól minowych. Wrogie armie ponownie wryły się w ziemię już kilka lat po wielkiej wojnie, która miała być tą ostatnią.

Literackie wakacje - praktyczny poradnik

Rynek / Wydarzenia [22.08.13]

Jak Wam mijają wakacje? Studenci wzgardliwie się oburzą na „mijają”, ale wszyscy pozostali czują już zimny oddech końca lata na plecach.. To ostatnie chwile, żeby przeżyć wakacje życia. Dla tych, którym brakuje oryginalnych pomysłów przygotowaliśmy specjalny wakacyjny poradnik literackie, który pomoże Wam odnaleźć się w zawiłościach życia z dala od łańcucha, którym jesteście na co dzień przykuci do biurek czy maszyn w fabryce kleju.

Recenzja: "Obłęd '44" Piotr Zychowicz

Książki / Recenzje [16.08.13]

Kolejna po „Pakcie Ribbentrop-Beck” brutalna rozprawa ze łzawą poprawnością patriotyczną. Tym razem autor bezlitośnie rozprawia się z powszechnym u nas przekonaniem, że klęska to tak naprawdę zwycięstwo tym lepsze, gdy pociąga za sobą setki tysięcy poległych, zrujnowany kraj i obcą okupację. Nareszcie ktoś obalił ten mit i wylał kubeł zimnej wody na głowy tych, dla których „prawdziwy patriota” to specjalista od efektywnego i bezsensownego umierania.

Recenzja: "Cel Tirpitz" Patrick Bishop

Książki / Recenzje [07.08.13]

Kilka poprzednich książek Patricka Bishopa stało się bestsellerami. I nic dziwnego, bo autor wie jak chwycić czytelnika za gardło i pozbawić tchu. Tym razem opowieść jest o polowaniu na niemiecki pancernik „Tirpitz”, który przez pięć lat siał terror na wodach Atlantyku.

Recenzja: "Przyjdzie Mordor i nas zje czyli tajna historia Słowian" Ziemowit Szczerek

Książki / Recenzje [03.08.13]

Enigmatyczny tytuł, prawda? A jest to po prostu kilka luźnych relacji z podróży po Ukrainie. Relacji, do których autor starał się przemycić garść cynicznych uwag o Polsce i Polakach mimo, że sam nie wystawia sobie dobrego świadectwa. Nie jest to lektura miła i przyjemna, wręcz przeciwnie, refleksja po niej jest paskudnie gorzka.

Recenzja: "Potępić UPA" Wiktor Poliszczuk

Książki / Recenzje [02.08.13]

Łatwo jest zasiać w ludzkich sercach ziarno nienawiści, które da początek obłędnej furii bestialskiego terroru. Wiktor Poliszczuk chce potępić owo ziarno, ale go nie powstrzyma.

Recenzja: "Armia Izaaka" Matthew Brzezinski

Książki / Recenzje [24.07.13]

Na temat powstania w getcie warszawskim napisano i powiedziano już chyba wszystko. Z okazji 70. rocznicy jego wybuchu, wydawnictwo Znak wydało historię kilku uczestników tamtych wydarzeń. Jednak po lekturze „Armii Izaaka” pozostaje tylko powiedzieć: nihil novi.

Recenzja: "O czym myślą mężczyźni. Poradnik dla singielki" Rebecca St. James

Książki / Recenzje [18.07.13]

Sięgnąłem po tę książkę, bo byłem ciekaw, co przedstawicielowi płci szkaradnej, takiemu jak ja może się gnieździć pod nieokrzesaną czupryną. Chciałem wiedzieć, czy myśli mężczyzny orbitują wyłącznie wokół dwóch fundamentalnych aspektów samczej egzystencji: „jeść” i „spać”? Chciałem zgłębić płycizny męskiego „id”, poznać uwarunkowania własnych zachowań. Rozczarowałem się.

Recenzja: "Droga donikąd. Wojna Polska z UPA" Antoni B. Szcześniak, Wiesław Z. Szota

Książki / Recenzje [08.07.13]

XX wiek był czasem upadku człowieczeństwa. Trybunał w Norymberdze musiał złamać żelazną zasadę, że „prawo nie działa wstecz”, by sądzić byłych nazistów za nieznaną dotąd „zbrodnię przeciwko ludzkości”. Nikomu wcześniej nie przyszło na myśl, że można planować zagładę całych narodów. Jednak oprócz zbrodni znanych Zachodowi, były też te, których echa przez lata nie przebijały się przez żelazną kurtynę. Zbrodnie ciche, przemilczane.

Recenzja: "Królestwo" Randy Alcorn

Książki / Recenzje [24.05.13]

Z dziełem Randy'ego Alcorn'a jest jak z nauką w czasie sesji, po godzinie miałem dosyć. Zanim dobrnąłem choćby do połowy „Królestwa”, zdążyłem przeczytać cztery inne książki.

Recenzja: "Niewinna" Taylor Stevens

Książki / Recenzje [22.05.13]

Zabili ją i uciekła, czyli niezniszczalna superbohaterka biega, skacze, strzela, rzuca nożami, a wszystko to, by uratować uprowadzoną córkę geja. Historia nie jest zła, tylko nie polecałbym jej fanom realizmu.

Recenzja: "Purpurowy całun" Stella Duffy

Książki / Recenzje [08.05.13]

Po „Klaudiuszu i Messalinie” ciężko wskazać, naprawdę dobrą powieść o cesarzu, przed którym drżał cały świat, a który sam drżał przed swoją żoną. „Purpurowy całun” jest po prostu książką, ot tak do poczytania. Nie obraża inteligencji, ale też nie powala na kolana.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarz

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.