fesstiwal słowa w piosence
--

Sebastian Skóra

Imię i nazwisko:
Sebastian Skóra
Student filologii polskiej z zamiłowania, nie dla papierka. Z literaturą obcuję praktycznie od zawsze, wciąż poszukując nowych gatunków, autorów, którzy choć na chwilę obudzą we mnie ogień. Kryminał, horror, powieść psychologiczna, łyknę wszystko, byle tylko nie odbiło się bolesną czkawką. Kolekcjonuję, co wpadnie mi w ręce: książki, gry, płyty muzyczne, filmy, seriale. Uwielbiam otaczać się nowymi rzeczami, niestety brak własnego stałego lokum zmusza mnie do trzymania wszystkiego w rodzinnym domu, do którego nie wracam zbyt często. Hejter z zamiłowania. Moje brutalne sądy o niektórych rzeczach wciąż budzą podziw wśród moich znajomych. Co jeszcze? Realista o odchyleniu pesymistycznym, coraz większy egocentryk przekonany o własnej nieomylności, lubujący się w książkach, kinie i dobrych trunkach, wciąż żałujący, że nie urodził się w czasach, gdy dekadentyzm był niezwykle popularny.

Artykuły

Recenzja: „Wróżenie z wnętrzności” Wit Szostak

Książki / Recenzje [25.03.16]

Każdy człowiek miewa chwile zwątpienia. W siebie, otaczający go świat i zasady nim rządzące. Pragniemy raz na zawsze odciąć się od wszystkiego, co stanowiło dotychczas całe nasze życie. Mamy dość udziału w niekończącym się wyścigu szczurów, nieustannego tracenia własnej tożsamości w pogoni za pieniędzmi czy sławą. Mamona, chwila ulotnej popularności stają się sprawą drugorzędną. Finalnie uświadamiamy sobie fałsz, który krył się za każdym uśmiechem czy przyjaznym uściskiem ręki. Spotkania z dawnymi znajomymi nie smakują już tak dobrze, jak dawniej. Nagle wszystko staje się niezwykle płytkie, a my zostajemy sami ze swoimi problemami, żalem, rozgoryczeniem. Spróbowaliśmy zagrać według reguł rządzących obecnym światem, upodlaliśmy się, byle tylko dopasować, okazać brakującym puzzlem w tej ogromnej układance. Niebezpiecznie zbliżamy się do granicy wytrzymałości, dość mamy kłamstw, oszukiwania własnego sumienia. Czasem wystarczy mały pretekst, by wreszcie zbuntować się, spojrzeć jeszcze raz na całe swoje dotychczasowe życie, z obrzydzeniem splunąć w lustro i spróbować odbudować się na nowo. Z dala od szumu ulic, ciekawskich spojrzeń i sztucznych zachowań. Podejmujemy próbę uzdrowienia swojej gnijącej duszy, dzielnie znoszącej wszystkie upokorzenia. Wtedy pozostaje nam jedynie ucieczka, całkowite odcięcie się od bolesnej i rozczarowującej przeszłości. Próbujemy odnaleźć swój azyl, miejsce, gdzie w spokoju będziemy mogli zamknąć się w sobie, w spokoju pomyśleć i zastanowić się nad dalszymi krokami. Taki właśnie azyl znaleźli Mateusz i Błażej, dwaj bracia, bohaterowie Wróżenia z wnętrzności, najnowszej książki Wita Szostaka.

Recenzja: „Bezcenne. Naziści opętani sztuką” Anders Rydell

Książki / Recenzje [16.11.15]

Na całym świecie nie słabnie zainteresowanie dziełami sztuki. Muzea, prywatne galerie wciąż są chętnie odwiedzane przez spragnionych estetycznych doznań turystów, którym niestraszne są wielogodzinne kolejki oraz zawyżone ceny biletów. Chcą choć przez chwilę znaleźć się bliżej piękna, obserwować na własne oczy jego rozwój, ważne wydarzenia historyczne, zmiany stylów uwiecznione w starych malowidłach czy rzeźbach. Wbrew zakazom robią zdjęcia, filmują wnętrza, by zachować na dłużej w pamięci uczucia, jakie towarzyszyły im podczas oglądania dokonań najwybitniejszych artystów. Rozkwit przeżywa także handel przedmiotami związanymi ze sztuką. Prace uznanych mistrzów

Recenzja: „Pogrzebany olbrzym” Kazuo Ishiguro

Książki / Recenzje [22.10.15]

Ludzka pamięć jest niezwykle krucha i ulotna. Z biegiem lat wspomnienia z młodości wypierane są przez natłok bieżących problemów i wydarzeń. Obrazy niegdyś tak żywe, pełne kolorów i emocji, blakną, rozwiewają się gdzieś we mgle. I choć staramy się przypomnieć uczucia nam towarzyszące, natrafiamy jedynie na mur, przez które prześwitują jedynie poszlaki, małe wskazówki, mające doprowadzić nas do tak ważnego odkrycia. Inne wspomnienia zacieramy sami, starając się raz na zawsze wyrzucić je z pamięci.

Recenzja: „W rodzinie ojca mego” Marcin Wójcik

Książki / Recenzje [28.09.15]

W wielu niezależnych sondażach można odnaleźć niepokojące informacje o tym, że coraz więcej osób przestaje z różnych powodów wierzyć w Boga oraz regularnie chodzić do kościoła. Rośnie lista zdeklarowanych ateistów, dla których wiara chrześcijańska to jedynie czcze zabobony zarezerwowane dla starszego pokolenia. Najwyżsi rangą duchowni w Polsce robią jednak niewiele, by ten problem naprawić. Swoimi decyzjami wręcz utwierdzają jedynie w przekonaniu, że nie zasługują na zaufanie swoich wiernych. Kolejne afery pedofilskie są sprytnie zamiatane pod dywan. Księża żyją ponad stan, żerując na portfelach swoich parafian, często zawyżając ceny za odprawienie ślubu lub pogrzebu. Kościół przeżywa kryzys i niestety nie widać żadnych symptomów, by z biegiem czasu miało się cokolwiek zmienić. Pewną niszą dla osób, których nie chcą rezygnować z Boga w swoim życiu staje się ojciec Tadeusz Rydzyk, który skrupulatnie rozbudowuje swoje toruńskie imperium. Radio Maryja oraz Telewizja Trwam okazuje się alternatywą dla wszystkich zagubionych owieczek, bezskutecznie szukających swojego pasterza

Recenzja: Trudna walka z nałogiem. „Milion małych kawałków” James Frey

Książki / Recenzje [23.09.15]

Życie nie zawsze układa się po naszej myśli. Problemy w rodzinie, niesatysfakcjonująca praca, nieustanny brak pieniędzy, niepozwalający nawet na kupno rzeczy pierwszej potrzeby. Te wszystkie czynniki (a także wiele innych) uderzają w nas niczym taran, powoli przełamując nawet najsilniejsze bariery, które przez całe dotychczasowe jestestwo udało się zbudować. Z dnia na dzień czujemy się coraz gorzej, a wszechobecny stres i ciążąca na nas presja powoli przejmuje kontrolę. Istnieje jednak mnóstwo sposobów, by choć na chwilę odnaleźć wewnętrzny spokój, odprężyć się i zapomnieć o całym złu, które nas do tej pory spotkało. Wiele osób znajduje sobie niezobowiązującą pasję, poświęcając jej sporo czasu. Niektórzy zaczynają uprawiać sport i w tym odnajdują ujście swoim emocjom. Niestety znaczna część społeczeństwa wkracza na inną, mniej bezpieczną ścieżkę.

Recenzja: „Łódzkie czasopisma humorystyczne w międzywojniu” Bartłomiej Cieśla

Książki / Recenzje [05.08.15]

Zacznę od małej dygresji. Kiedy nieco ponad miesiąc temu recenzowałem książkę „Miasto mojej pamięci. Przedwojenne wspomnienia Niemców z Łodzi”, nie spodziewałem się, że los po raz kolejny zwiążę mnie z tym miastem. Miastem, w którym nigdy, mimo wielu szans, nie udało mi się być. Nie wiem czy sprawiła to chęć bliższego poznania historii Łodzi, czy też zwykła filologiczna ciekawość, ale gdy tylko dowiedziałem się o możliwości zrecenzowania pracy Bartłomieja Cieśli Łódzkie czasopisma humorystyczne w międzywojniu, wiedziałem, że muszę się z nią jak najszybciej zapoznać.

Recenzja: Łódź oczami Niemców. „Miasto w mojej pamięci. Przedwojenne wspomnienia Niemców z Łodzi”

Książki / Recenzje [29.06.15]

Zakończenie II Wojny Światowej przyniosło nie tylko długo oczekiwany spokój i wlało odrobinę radości w serca tych, którym udało się przetrwać, ale przede wszystkim spowodowało ogromne zmiany w dotychczasowych granicach Polski. Decyzją Wielkiej Trójki Polska utraciła tereny należące obecnie do Litwy, Białorusi i Ukrainy, w zamian uzyskując należące dotychczas do Niemiec ziemie na zachodzie. Mimo to nie wszyscy cieszyli się z takiego przebiegu wypadków. Konsekwencją zmian granic stały się masowe migracje. Wiele rodzin musiało szukać szczęścia z dala od dotychczasowych domostw.

Recenzja: „Moje życie wśród narkoterrorystów” Edward Follis, Douglas Century

Książki / Recenzje [08.06.15]

Liczba osób uzależnionych od narkotyków rośnie z roku na rok. Każdy z nich zaczynał jednak od tego samego etapu. Chcę spróbować, znudziły mi się papierosy, alkohol, pora na nowe doznania. Zazwyczaj zaczyna się niewinnie, mały skręt z kumplami z dala od ciekawskich spojrzeń rodziców, sąsiadów. W wielu przypadkach jednak szybko wymyka się to spod kontroli, marihuana już nie wystarcza, a do gry wchodzą inne, dużo bardziej szkodliwe używki. Nic zatem dziwnego, że biznes narkotykowy rozkwita, a szefowie karteli, gangów czy nawet grup terrorystycznych stale wzbogacają się, pławią się w luksusach, o których przeciętny człowiek może jedynie pomarzyć.

Recenzja: „A potem przyszli po mnie” Maziar Bahari

Książki / Recenzje [27.04.15]

Dziennikarstwo to niełatwy kawałek chleba. Osoby, próbujące spełniać w tym zawodzie, nieraz zmuszone są do ogromnych poświęceń. W pogoni za gorącym tematem wystawiają na szwank życie i zdrowie, opuszczając rodziny, przyjaciół, podróżując po niebezpiecznych rejonach świata. Ileż to już razy w wieczornych programach informacyjnych prezenterzy przekazywali tragiczne wieści o śmierci, pobiciu czy aresztowaniu ich redakcyjnych kolegów.

Recenzja: „Moriarty” Anthony Horowitz

Książki / Recenzje [31.03.15]

Kryminalne zagadki Sherlocka Holmesa wciąż pozostają ważną częścią popkultury. Świadczą o tym chociażby sukcesy dwóch filmów Guya Ritchiego z Robertem Downey Juniorem i Judem Law w rolach głównych czy serialu Sherlock z barwnie wykreowaną przez Benedicta Cumberbatcha postacią tytułowego bohatera. Czy jednak ktoś potrafi wytłumaczyć, dlaczego Sherlock wciąż budzi tak pozytywne emocje i ekscytacje czytelników oraz kinomanów na całym świecie? Przecież sam twórca miał w pewnym momencie dość postaci detektywa-konsultanta i postanowił uśmiercić ją nad wodospadem Reichenbach. Tylko setki listów od fanów przygód Sherlocka Holmesa zmusiły Artura Conan Doyle'a do zmiany zdania i wskrzeszenia tego, co na zawsze miało już pozostać martwe.

Recenzja: „Janczarzy Berlinga” Tadeusz Kisielewski

Książki / Recenzje [27.02.15]

Pamięć o II Wojnie Światowej nieprzerwanie żyje w świadomości wielu polskich rodzin. Uczestnicy oraz poboczni obserwatorzy tamtych zdarzeń ze łzami w oczach i drżącym sercem wspominają dni, kiedy ich życie było stale zagrożone, a śmierć machała swoją naostrzoną kosą zza każdego drzewa. A wszystko zaczęło się blisko siedemdziesiąt sześć lat temu we wrześniu 1939 roku. Niemiecka agresja na Polskę, a następnie wkroczenie wojsk radzieckich raz jeszcze rozbiło i zabrało z map świata dopiero co odbudowujący się kraj. Rozpoczęły się masowe przesiedlenia ludności, tysiące osób trafiło do przymusowych obozów pracy głęboko na zimnej oraz zapomnianej przez Boga Syberii, a po aresztowaniu i wymordowaniu oficerów wyższego szczebla praktycznie przestała istnieć armia. Nikt wtedy jeszcze nie przypuszczał, że pewnego dnia polskie wojsko odrodzi się pod skrzydłami ,,przyjacielskiej'' Armii Czerwonej. Jednak niespodziewany przebieg wojny (atak Niemiec na ZSRR) oraz następujące po tym decyzje radzieckich władz rozruszały koło zamachowe zmian, zapoczątkowujące utworzenie w 1943 roku 1 Armii Wojska Polskiego, której dowódcą mianowany został Zygmunt Berling. I właśnie te zmiany oraz procesy formowania nowego wojska opisuje Tadeusz A. Kisielewski w książce Janczarzy Berlinga.

Recenzja: „Szcze ne wmerła i nie umrze” Paweł Smoleński

Książki / Recenzje [30.01.15]

Od pewnego czasu o Ukrainie znów zaczęło się robić głośno w serwisach informacyjnych. Od pomarańczowej rewolucji, która zachwiała starymi podziałami i odbiła się szerokim echem w Europie, wszakże minęło już 10 lat. Lat, które z perspektywy czasu okazały się zmarnowane. Sytuacja polityczna, socjalna naszych wschodnich sąsiadów nie uległa znaczącej poprawie, a ludzie z dnia na dzień stawali się coraz bardziej sfrustrowani niekompetencją i nieuczciwością wybranych przez siebie przedstawicieli władz. Wybuch wisiał w powietrzu.

Recenzja: „Patriotów 41” Marek Ławrynowicz

Książki / Recenzje [26.01.15]

Ludzie stają się sobie coraz bardziej obcy. Pogrążeni w pogoni za karierą, sukcesem, zniewoleni przez wszechobecne media, internet, portale społecznościowe zapominają o podstawowych kontaktach międzyludzkich. Nawet na wsi, gdzie od wieków wszyscy żyli ze sobą niesamowicie blisko, a każdy wiedział absolutnie wszystko o innych mieszkańcach, rozmowa z najbliższym sąsiadem staje się prawie niemożliwa. W miastach sytuacja staje się z roku na rok jeszcze gorsza. Stałe wyprowadzki studiującej młodzieży, a także całych rodzin (często z małymi dziećmi) utrudniają nawiązanie więzi z osobami mieszkającymi drzwi w drzwi. A przecież nie zawsze tak było. Sąsiad swego czasu z każdym kolejnym dniem stawał się osobą bliższą niż własna rodzina. Kamienica, złożona z ludzi o różnej pozycji czy stanie majątkowym, potrafiła tworzyć jedną, nierozerwalną wspólnotę, pomagającą sobie w rozmaitych sytuacjach, wspierającą się mimo przeciwności losu, ale przede wszystkim znającą się, jak łyse konie. I właśnie taką wielką mieszkaniową rodzinę przedstawia Marek Ławrynowicz w powieści Patriotów 41.

Recenzja: Pięć historii z życiem w tle. „Cień” Moniki Rakusy

Książki / Recenzje [24.12.14]

Świat pędzi naprzód. Ludzie oddają się pogoni za karierą, pokaźnym majątkiem poświęcając przy tym często zdrowie, rodzinę czy nawet zwyczajne dobre samopoczucie. Popkultura atakuje nas zewsząd pseudorozrywkową papką, która zamiast rozładowywać stres, dawać odpowiednią dawkę radości po ciężkim dniu, zwyczajnie ogłupia. Człowiek zatracił gdzieś całkowicie umiejętność rozmowy o życiu, sprawach dla niego ważnych, o istnieniu/byciu w realiach, w jakich przyszło mu żyć.

Recenzja: „Książę” Filip Syczyński

Książki / Recenzje [22.12.14]

Na kartach historii zapisano wiele wydarzeń, które źle świadczą o człowieku. Ludobójstwa, wielkie konflikty zbrojne pochłaniające ogromną ilość ofiar (także wśród cywilów) czy władczy nepotyzm powoli wyniszczający nawet potężne państwa. Wśród takich haniebnych dokonań znajduje się także niewolnictwo. Porywanie, przehandlowywanie i wykorzystywanie czarnoskórych mieszkańców Afryki do ciężkiej pracy, często przekraczającej ich możliwości fizyczne przez wiele lat było niezwykle popularnym procederem, któremu na szczęście udało się położyć kres.

Recenzja: Historia pewnego gangu. „Doktor Łokietek i Tata Tasiemka” Jerzego Rawicza

Książki / Recenzje [28.11.14]

Przez lata amerykańskie filmy gangsterskie utrwaliły rozpoznawalny dla wszystkich wizerunek przestępcy z pierwszych dekad XX wieku. Ubrani w eleganckie garnitury panowie, prezentujący się z klasą i z nieodłącznym papierosem w ustach, wzbudzający lęk i szacunek wszędzie tam, gdzie tylko się pojawiali. Zawsze w otoczeniu pięknych kobiet oraz ochroniarzy, których stałym pomocnikiem był schowany za paskiem pistolet Colt M1911. Nic zatem dziwnego, że wielu młodych ludzi, marząc o takim życiu, decydowała się na dołączenie do gangu.

Recenzja: „Śmierć papieża” Piers Paul Read

Książki / Recenzje [26.11.14]

Religia chrześcijańska przeżywa ogromny kryzys. Wieczorne serwisy informacyjne z prędkością karabinu maszynowego wypluwają z siebie newsy o kolejnych skandalach z udziałem księży. Ksiądz przestał kojarzyć się już z pasterzem, opiekunem zagubionych dusz, a stał się wcieleniem pedofila, chciwca żerującego na majątkach wiernych w swojej parafii lub też osobą zacofaną, staromodną, nie potrafiącą wykroczyć myślami poza przyjęte przez Watykan dogmaty. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób odwraca się od kościoła, zaczyna kpić z religii, odrzuca Boga na dobre, stając się ateistami. Chrześcijaństwu potrzebny jest solidny wstrząs. Porzucenie przestarzałych poglądów i otworzenie się na pędzący stale do przodu świat.

Recenzja: Irańskie opowieści. „Miasto kłamstw” Ramita Navai

Książki / Recenzje [17.10.14]

Tematyka Bliskiego Wschodu wciąż budzi w ludziach sporo lęku. Jakże jednak mogłoby być inaczej, kiedy wieczorne serwisy informacyjne prześcigają się w wiadomościach o kolejnych zamachach lub możliwym konflikcie zbrojnym. Izrael ciągle nie może dojść do porozumienia z Palestyną, w Iraku od lat stacjonują wojsko międzynarodowe, a Syria stale się zbroi. To teren zapalny, gdzie może zdarzyć się absolutnie wszystko.

Recenzja: O planetach, kobietach i medycznych teoriach. „O sekretach białogłowskich” Pseudo-Albert Wielki

Książki / Recenzje [03.10.14]

Ludzkie ciało nie ma przed nami żadnych tajemnic. Rozwój nauki i medycyny doprowadził do sytuacji, w której dzieci już w szkole podstawowej uczą się podstaw anatomii, a na zajęciach z wychowania do życia w rodzinie poznają budowę narządów rozrodczych, dowiadują się, jak dochodzi do zapłodnienia i jak powinna przebiegać zdrowa ciąża. Jednak nie zawsze dostęp do tej wiedzy był tak prosty. Przez wiele dekad filozofowie, teolodzy spierali się w teoriach, próbując odkryć wszystkie tajemnice kobiecego ciała, cyklu menstruacyjnego i wpływu planet na prawidłowy rozwój poczętego dziecka. Do jakich wniosków mogło ich to doprowadzić?

Recenzja: Fabuła zawarta w pigułkach. „Walizki hipochondryka” Mariusza Sieniewicza

Książki / Recenzje [10.09.14]

Sytuacja w polskich szpitalach nie napawa optymizmem. Wciąż brakuje pieniędzy na najpotrzebniejsze rzeczy. Przestarzały sprzęt medyczny, ciągły niedobór lekarstw i wyspecjalizowanych lekarzy, często brudne i odrapane ściany to realia z jakimi muszą zmierzyć się pacjenci. Nic zatem dziwnego, że nikt już nie chce chorować, a każdą myśl o pobycie w szpitalu próbuje zabić się już w zarodku. Nawet hipochondrycy, uwielbiający wymyślanie kolejnych dolegliwości, uciekają od gabinetów lekarskich jak najdalej tylko mogą. A co stanie się w momencie, gdy nie można już uciekać, a dokuczliwy ból brzucha powali nawet najdzielniejszego hipochondryka na szpitalne łóżku? Jak odnaleźć się w sytuacji i wśród postaci, które bardziej przypominają sitcom nadawany kilka lat temu przez popularną stację telewizyjną, niż prawdziwą placówkę medyczną? O tym i o wielu innych sprawach pisze Mariusz Sieniewicz w swojej najnowszej książce „Walizki hipochondryka”.

Recenzja: Harcerskie opowieści. „Kurjerki” Jana Michalskiego

Książki / Recenzje [05.09.14]

Któż z nas nie chciał być w młodości harcerzem? Wydaje się wręcz, że każde dziecko pragnęło tego w pewnym momencie swojego życia, oczyma wyobraźni widząc sobie zbierającego sprawności, wyjeżdżającego na obozy, śpiewającego nocą przy ognisku i śpiącego pod gołym niebem. Jednak nie zawsze harcerstwo było słodką zabawą. Bywało też trudną walką o życie i przetrwanie w czasach wojny. O tym przypominają Kurjerki, książka Jana Michalskiego wydana przez wydawnictwo Impuls w serii Przywrócić Pamięć, zawierającej pozycje dotyczące początków kształtowania się ruchu harcerskiego w Polsce od drugiej dekady XX wieku.

„To możliwości zapładniają fantazję”* - recenzja „Polskich terrorystów” Wojciecha Lady

Książki / Recenzje [27.08.14]

Światem raz po raz wstrząsają zamachy terrorystyczne. Fanatycy oddani za sprawę bez mrugnięcia okiem potrafią oddać swoje życie (oraz przypadkowych ofiar), byle tylko udowodnić swoją rację, zwrócić uwagę na przedstawiane postulaty. Tak było od zawsze, zjawisko terroryzmu nie ominęło także Polski. Cofnijmy się zatem do przełomu XIX i XX wieku. Polska pozostaje pod zaborami, rosyjskie władze zacieśniają represje na ziemiach im podległych. Czy ktoś w końcu przeciwstawi się oprawcy, spróbuje podjąć nierówną walkę z potężnym wrogiem? Okazuje się, że tak, a mordować Moskali zapragną ludzie związani z Organizacją Bojową Polskiej Partii Socjalistycznej. I o tym opowiada Wojciech Lada w swojej pracy pod tytułem ,,Polscy terroryści''.

Recenzja: „Światłopisanie” Tomasz Małyszek

Książki / Recenzje [20.08.14]

Ludzie wciąż uwielbiają chodzić do kina. Dla wielu to idealny sposób na randkę z ukochaną osobą lub zwyczajny relaks po ciężkim dniu. Co jednak warto obejrzeć bez poczucia zmarnowanego czasu? Czy w czasach, kiedy Amerykanie zdobyli monopol na tworzenie największych box office'owych hitów, a polskie kino gnije w chorobie zwanej komedia romantyczna, można odnaleźć jakąś ciekawą alternatywę? Rozwiązanie znajduje się bliżej niż ktokolwiek mógłby pomyśleć, wystarczy spojrzeć za naszą zachodnią granicę.

Recenzja: Idealny falsyfikat. „Podróże Jana z Mandeville”

Książki / Recenzje [23.07.14]

Czternasty wiek przyniósł Europie wiele zmian. Rozpoczęła się wojna stuletnia między Francja i Anglią, nad kontynentem szalała przez kilka lat epidemia dżumy, a Polsce śmierć Bolesława Krzywoustego przyniosła rozbicie dzielnicowe. Gdzieś jednak w tle tych wydarzeń wciąż rozwijała się literatura. Dzisiaj już praktycznie całkowicie zapomniana, badana jedynie przez filologów, jednak w swym czasie niezwykle popularna.

Recenzja: Wiejska utopia. „Życie na wsi” Rachel Cusk

Książki / Recenzje [07.07.14]

Czy ucieczka od całego dotychczasowego życia to jedyna droga do uporania się z własnymi problemami? Decyzja Stelli Benson nie pozostawia żadnych wątpliwości. Bohaterkę najnowszej powieści Rachel Cusk poznajemy w momencie dla niej przełomowym. Stojąca na rozdrożu, wciąż młoda kobieta postanawia porzucić całą swoją rodzinę, świeżo poślubionego męża, by zacząć wszystko od nowa z dala od hałaśliwego miasta. Podejmuje pracę jako opiekunka dla niepełnosprawnego syna bogatych ziemian Maddenów. To właśnie ich willa i okalające je włości będą stanowiły tło dla fabuły Życia na wsi.

Recenzja: Nieszczęsny fałszerz. „Kondotier” Georges Perec

Książki / Recenzje [18.06.14]

Georges Perec przez wiele lat bezskutecznie dążył do wydania swojej debiutanckiej powieści. Pomysł dojrzewał w jego rękach, często zmieniając swój kształt. Autor przerabiał fabułę, skracał, rozwijał niektóre wątki. Wszystko to jednak nadaremno. Z kolejnych odmownych listów z wydawnictw wynikało tylko jedno. Nikt tego nie przeczyta, przynajmniej nie w takiej formie. W wyniku nieszczęśliwego splotu wypadków gotowy maszynopis zaginał, na kilka dekad pozostając w ukryciu. Prozaikowi udało się jednak zaznaczyć swoją obecność w historii literatury kolejnymi dziełami. Teraz, trzydzieści dwa lata od śmierci Pereca, wreszcie młodzieńczy Kondotier trafił na księgarskie półki, dopełniając obraz francuskiego pisarza o rozwijający się dopiero talent oraz tematy, jakie podejmował również później.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarz

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.