fesstiwal słowa w piosence
--

Impuls

Nazwa:
Impuls

Artykuły

Recenzja: „Fatamorgana saudyjskiej przestrzeni społeczno-kulturowej kobiet” Anna Odrowąż-Coates

Książki / Recenzje [15.02.16]

Być kobietą… to znaczy kim? Jak bardzo płeć może definiować naszą rolę społeczną ze względu na filozofię, naukę, kulturę, położenie geograficzne czy w końcu wyznawaną religię? Zagadnienie stale powracające na grunt badań naukowych (jak i tych mniej naukowych). I to nie bez emocji. Czy XXI wiek musi zmagać się z płcią jako kategorią zniewolenia? Może to kwestia niepotrzebnie wyolbrzymiana, bądź też nigdy niebrana na poważnie. A może samo pytanie jest nad wyraz trywialne?

Recenzja: Nauczycielskie praktyki oceniania poza standardami

Książki / Recenzje [20.03.15]

Wbrew pozorom problem oceniania poziomu wiedzy uczniów przynależy ze względu na swoją złożoność do sfery badań naukowych. Ale ze względu na swój wymiar społeczny społeczny zahacza też o psychologię, gdzie pojmowana jest jako holistyczna całość - przeplatają się w niej bowiem wątki etyczne, normatywne i prakseologiczne.

Recenzja: Harcerskie opowieści. „Kurjerki” Jana Michalskiego

Książki / Recenzje [05.09.14]

Któż z nas nie chciał być w młodości harcerzem? Wydaje się wręcz, że każde dziecko pragnęło tego w pewnym momencie swojego życia, oczyma wyobraźni widząc sobie zbierającego sprawności, wyjeżdżającego na obozy, śpiewającego nocą przy ognisku i śpiącego pod gołym niebem. Jednak nie zawsze harcerstwo było słodką zabawą. Bywało też trudną walką o życie i przetrwanie w czasach wojny. O tym przypominają Kurjerki, książka Jana Michalskiego wydana przez wydawnictwo Impuls w serii Przywrócić Pamięć, zawierającej pozycje dotyczące początków kształtowania się ruchu harcerskiego w Polsce od drugiej dekady XX wieku.

Recenzja: „Szkoła jako przestrzeń edukacyjnego (nie)porozumienia” red. Agnieszka Domagała-Kręcioch, Bożena Majerek

Książki / Recenzje [25.07.14]

Dyskusje nad poziomem oraz kondycją szkolnictwa w Polsce trwają od lat. To, że nie jest dobrze, wiemy wszyscy. Globalizacja i komputeryzacja dotknęła także szczebel edukacji. Skupianie się na podstawowych funkcjach szkolnictwa: wychowawczej, opiekuńczej, dydaktycznej i środowiskowej oraz nieudolne ich wykonywanie, tylko problem pogłębiły. Niestety, jak to zazwyczaj bywa, dotychczasowe dyskusje niczego dobrego nie przyniosły, zwróciły tylko uwagę na obecny stan rzeczy.

Przywitaj lato z Impulsem!

Książki / Wydarzenia [26.06.14]

Jeszcze nie obeschła farba na ostatnich nowościach, a już prezentujemy kolejne, tym razem reprezentujące najodleglejsze zakamarki tematyczne, w myśl zasady: „dla każdego coś dobrego”:

Harcerska seria „Przywrócić Pamięć”

Książki / Nowości [30.05.14]

Między 1911 a 1939 r. ukazało się blisko 1300 tytułów-kamieni milowych dla młodego, prężnie się rozwijającego ruchu harcerskiego. Aż do dziś wznowiono ich zaledwie kilkanaście – skala zagłady dorobku harcerskich pedagogów jest zatrważająca.

Recenzja: „Problemy zdrowia psychicznego u osób z zespołem Downa” Ewa Zasępa

Książki / Recenzje [28.05.14]

Oficyna wydawnicza Impuls znana jest z tego, iż publikuje bardzo interesujące prace traktujące o problemach osób z niepełnosprawnością umysłową, a także różnymi formami niedostosowań społecznych, co otwiera przed zainteresowanymi dostęp do praktycznej wiedzy w postępowaniu z nimi.

Rywalizacja, narkotyki i reformy edukacji - nowości w Impulsie

Książki / Nowości [12.05.14]

Oficyna Wydawnicza Impuls poleca swoje nowości: pedagogiczną baśń o rywalizacji, a także pozycje dotyczące uzależnienia od narkotyków i reform w edukacji.

Impuls jak narkotyk

Książki / Nowości [08.05.14]

Kilka tygodni temu cieszyliśmy się z sukcesu, jaki odniósł cykl poświęcony pedagogice Marii Montessori – dziś przyszła kolej na zupełnie nowe dziedziny wiedzy, w jakie nieczęsto zwykliśmy się zapuszczać.

Recenzja: "Rodziny adopcyjne i zastępcze dziecka z niepełnosprawnością" Urszula Bartnikowska, Katarzyna Ćwirynkało

Książki / Recenzje [24.01.14]

Niepełnosprawność czy to fizyczna czy psychiczna dyskwalifikuje dziecko na samym początku jego życiowej drogi. Najgorszą sytuację mają dzieci niechciane przez rodziców, oddane do adopcji.

Recenzja: "Diagnostyka pedagogiczna. Nowe obszary i rozwiązania"

Książki / Recenzje [08.11.13]

Dostałem do recenzji kolejną publikację: Ewy Wysockiej "Diagnostykę pedagogiczną. Nowe obszary i rozwiązania", z serii autorskich podręczników akademickich Oficyny Wydawniczej IMPULS.

"Człowiek z niepełnosprawnością w rezerwacie przestrzeni publicznej", red. naukowa Zenon Gajdzica

Książki / Recenzje [28.08.13]

Pod tak intrygującym tytułem kryje się ważna praca dotycząca sytuacji, a właściwie usytuowania osób z niepełnosprawnością w przestrzeni publicznej, którą twórcy tej książki nazywają "rezerwatem".

Recenzja: „Podróże między kobiecością a męskością”, red. naukowa Aneta Chybicka, Natasza Kosakowska-Berezecka i Paulina Pawlicka

Książki / Recenzje [14.08.13]

Stereotypy dotyczące płci towarzysząc nam praktycznie na każdym kroku: gdy szukamy ścieżki kariery dla siebie, słuchamy dowcipów o blondynkach, ścieramy w relacjach z bliskimi. Ta drażliwa kwestia doczekała się badań naukowych jej poświęconych i choć może się wydawać, że zagadnienia, które się na nią składają są trudne do zmierzenia – wytrwali badacze z uporem liczą i przedstawiają na wykresach cechy pożądane u kobiet i mężczyzn, zadowolenie z życia, jakość związków i wiele innych...

Recenzja: „Doktor Klaun! Terapia śmiechem, wolontariat, edukacja międzykulturowa”

Książki / Recenzje [22.06.12]

Praca Przemysława Pawła Grzybowskiego wnikliwie przedstawia założenia, historię, a przede wszystkim potencjał zastosowania terapii śmiechem, w której istotną rolę biorą tzw. Doktorzy Klauni.

Od alchemii do bloga - "Cewebryci - sława w sieci"

Książki / Recenzje [30.11.11]

Przez tysiąclecia ludzie szukali czegoś, co pomoże im pokonać śmierć. Jednym wystarczała wiara w życie wieczne, inni – jak Gilgamesz – wyruszali na poszukiwanie „ziela życia”, które miało zapewnić im wieczne trwanie. Aleksander Wielki poszukiwał „żywej wody”, a średniowieczni alchemicy mieszając różne zioła próbowali stworzyć eliksir młodości. Wszystkim im przyświecało jedno pragnienie: nieśmiertelność. To samo dążenie motywuje także współczesnych poszukiwaczy sławy. Tę też tematykę podejmuje w swojej książce pt. „Cewebryci - sława w sieci” Michał Janczewski.

Krystyna Marzec-Holka, „Przemoc seksualna wobec dziecka. Studium pedagogiczno-kryminologiczne”

Książki / Recenzje [31.10.11]

Wszystkim nam leży na sercu dobro dzieci. Na co dzień podejmujemy szereg inicjatyw mających zwiększyć ich bezpieczeństwo (na drodze, w szkole…) i zapewnić im harmonijny rozwój, a zarazem coraz częściej słyszymy o nadużyciach seksualnych wobec dzieci. Czy jest to znamię naszych czasów, a jeśli, to co generuje to zjawisko, czy też istniało ono od zawsze, tylko my, zasłaniając się fałszywie rozumianą pruderią, uciekaliśmy przed tą ponurą prawdą? Jego skalę ujawniły w Polsce po 1989 roku organizacje pozarządowe, a i tak jest to dopiero wierzchołek góry lodowej.

Andrzej Margasiński, Rodzina alkoholowa z uzależnionym w leczeniu

Książki / Recenzje [06.09.11]

Jak pisał prawie pół wieku temu Marek Hłasko w Polsce pijak jest traktowany na specjalnych prawach. Wiadomo, że jak pije, to znaczy, że coś go gryzie. W ten sposób alkoholizm stał się wyznacznikiem wrażliwości, głębokiego życia wewnętrznego skonfliktowanej ze światem jednostki, czującej i widzącej więcej niż zwykli "zjadacze chleba". Relikt polskiego romantyzmu? Być może.

Czy można przezwyciężyć efekt Lucyfera? Studia nad ludobójstwem

Książki / Recenzje [26.08.11]

Czy można przezwyciężyć efekt Lucyfera? Czy człowiek pod wpływem presji otoczenia zawsze wybierze zło? Jak uodpornić ludzi na uwodzicielską moc zła? Dzięki wiedzy dotyczącej mechanizmów powstawania ludobójstwa możemy skutecznie bronić się przed próbami zagarnięcia nas w służbę jakiejś obcej, zbrodniczej ideologii. O tym, że mimo dwóch totalitaryzmów wciąż jesteśmy na nią podatni, świadczy dobitnie stanfordzki eksperyment więzienny prof. Zimbardo, który jest zarazem autorem wstępu do pracy Krwawy cień genocydu. Interdyscyplinarne studia nad ludobójstwem.

Wioletta Radziwiłłowicz, Depresja u dzieci i młodzieży. Analiza systemu rodzinnego - ujęcie kliniczne

Książki / Recenzje [12.07.11]

W ciągu ostatniego stulecia świat gwałtownie przyśpieszył. Zdobyliśmy Księżyc, wynaleźliśmy mikroskop elektronowy, laser, insulinę i szczepionkę na gruźlicę, potrafimy obsługiwać komputer, faks i ipoda, natomiast wciąż nie radzimy sobie z takimi chorobami jak depresja. Więcej nawet, częstotliwość jej występowania stale wzrasta i, jak prognozuje WHO, w 2020 roku zajmie ona 2. miejsce wśród chorób cywilizacyjnych. Co przyczynia się do jej powstania? Jaka jest jej etiologia? Dlaczego coraz częściej diagnozujemy ją u dzieci? Odpowiedzi na te i inne pytania stara się udzielić Wioletta Radziwiłłowicz, autorka książki „Depresja u dzieci i młodzieży. Analiza systemu rodzinnego – studium kliniczne”.

Nowości oficyny Impuls

Książki / Zapowiedzi [15.06.11]

Poniżej przedstawiamy nowości wydawnictwa Impuls, a wśród nich: "Karuzela z mężczyznami. Problematyka męskości w polskich badaniach społecznych" K. Wojnickiej i E. Ciaputy oraz "Ciąża czy stan błogosławiony?" E. Lichtenberg-Kokoszki, E. Janiuk i J. Dzierżanowskiego.

Ponętna, uległa, akuratna... Ideał i wizerunek kobiety polskiej pierwszej połowy XIX wieku w świetle ówczesnych poradników

Książki / Recenzje [20.05.11]

Kobieta! Ileż o niej napisano! A jednak wciąż jeszcze jest to temat niewyczerpany! Próby zdefiniowania jej roli w XIX-wiecznej Polsce podjęła się Małgorzata Stawiak-Ososińska, autorka książki "Ponętna, uległa, akuratna... Ideał i wizerunek kobiety polskiej pierwszej połowy XIX wieku w świetle ówczesnych poradników". Analizie poddała ona 201 polskojęzycznych poradników i innych utworów o charakterze poradnikowym z lat 1800-1863. Ich autorami w większości byli mężczyźni: lekarze, pisarze, duchowni, prawnicy i pedagodzy, stąd ukazują one typowo męski punkt widzenia odnośnie tego, jakie cechy powinna mieć i jak funkcjonować w sferze społecznej kobieta. W książce umieszczono także dużo cytatów, które znakomicie oddają klimat tamtej epoki.

Czy terapia przez sztukę jest sztuką?

Książki / Recenzje [29.04.11]

"Sztuka to absolut, odbicie absolutu - duszy. Stoi ponad życiem, wnika w istotę wszechrzeczy, jest celem sama w sobie" – pisał ponad sto lat temu Przybyszewski. Czym jest sztuka dla nas, żyjących w drugiej dekadzie XXI wieku? Jakie są jej granice? Czy terapię przez sztukę również można uznać za sztukę, a jeśli, to czy do jej uprawiania potrzebne są jakieś specjalne predyspozycje? Czy jest ona talentem, darem wrodzonym, czy też można się jej nauczyć np. podczas studiów lub na kursach doskonalenia zawodowego? Jakie są jej efekty i czy da się je zmierzyć w sposób empiryczny? Odpowiedzi na te pytania podjęła się udzielić Joanna Gładyszewska-Cylulko, autorka książki "Arteterapia w pracy pedagoga. Teoretyczne i praktyczne podstawy terapii przez sztukę".

Psychospołeczne warunki pracy polskich nauczycieli - red. Jacek Pyżalski, Dorota Merecz

Książki / Recenzje [24.03.11]

Ta ważna merytorycznie książka, o zgoła niestandardowej objętości przynosi w sobie bardzo ważne wnioski i konkluzje. A jest nim obraz kondycji polskiego nauczyciela wygenerowany na podstawie ogólnopolskich badań ankietowych na wybranej losowo grupie nauczycieli.

"Student na współczesnym uniwersytecie"

Książki / Zapowiedzi [12.01.11]

Ukazała się właśnie najnowsza książka z Oficyny Wydawniczej Impuls, poruszająca problem studiowania i roli studenta na XXI wiecznej akademii. Jej tytuł to "Student na współczesnym uniwersytecie".

Przemysław Grzybowski, Edukacja międzykulturowa – przewodnik

Książki / Recenzje [09.01.11]

Książka Przemysława Grzybowskiego pt. Edukacja międzykulturowa – przewodnik. Pojęcia – literatura – adresy to podręcznik adresowany głównie do nauczycieli, studentów oraz badaczy pogranicza kultury i pedagogiki, a także wszystkich tych, którym bliskie jest wychowanie do szacunku, przeciwstawianie się dyskryminacji oraz uczenie dzieci i młodzieży empatii i otwartości wobec świata. Autor podejmuje w niej refleksję nad pogłębiającym się zróżnicowaniem kulturowym społeczeństw oraz jego konsekwencjami w życiu jednostki i zbiorowości.

"Edukacja alternatywna w XXI wieku"

Książki / Zapowiedzi [04.01.11]

Już niebawem w sprzedaży nowa pedagogiczna propozycja Oficyny Wydawniczej Impuls: "Edukacja alternatywna w XXI wieku" pod redakcją Zbyszko Melosika i Bogusława Śliwierskiego.

Edukacyjne nowości w Impulsie!

Książki / Zapowiedzi [24.11.10]

Proponujemy dwie nowe książki, na temat edukacji z Oficyny Wydawniczej Impuls.

Nowości w Impulsie

Książki / Nowości [20.11.10]

Z przyjemnością prezentujemy nowości i zapowiedzi Oficyny Wydawniczej Impuls, w których, jak zwykle, każdy znajdzie wiele niezwykle ciekawych informacji.

Kultura popularna: konteksty teoretyczne i społeczno-kulturowe

Książki / Recenzje [21.10.10]

Przez długi czas kultura popularna utożsamiana była z kulturą pogranicza, adresowaną do masowego odbiorcy o niezbyt wyrafinowanym guście, który po całym dniu uciążliwej pracy nie jest skłonny do roztrząsania egzystencjalnych kwestii związanych z jego miejscem w świecie, lecz nastawiony na absorpcję gotowych, przetworzonych już treści.

Autoprezentacja młodzieży szkolnej

Książki / Nowości [18.10.10]

Autoprezentacja jest aktualnie jednym z bardziej zastanawiających zjawisk społecznych i psychologicznych, o czym świadczą liczne poradniki, mówiące o tym, w jaki sposób korzystnie prezentować swoją osobę. Autoprezentacja jest zachowaniem społecznym podlegającym samokontroli i samoobserwacji, dlatego wywołuje emocje i procesy poznawcze z nią związane (Stojanowska 1998).

Nowości Oficyny Wydawniczej Impuls

Książki / Nowości [06.10.10]

Prezentujemy cztery niezwykle ciekawe październikowe nowości Oficyny Wydawniczej Impuls, dotyczące pedagogiki.

Recenzja "Kultura popularna - tożsamość - edukacja"

Książki / Recenzje [24.09.10]

Kultura popularna – tożsamość – edukacja pod redakcją naukową Darii Hejwosz i Witolda Jakubowskiego to kolejna pozycja wydawnictwa Impuls poświęcona szeroko rozumianej kulturze popularnej i jej związkom z innymi sferami rzeczywistości.

Nowości Oficyny Wydawniczej "Impuls"

Książki / Nowości [22.09.10]

W ostatnim czasie nakładem krakowskiej Oficyny Wydawniczej Impuls ukazały się publikacje niosące znaczący wkład do dziedzin pedagogiki, psychologii, filozofii oraz socjologii. Uznani akademicy, w poszczególnych dziełach dają nowy obraz problematyki istotnej dla współczesnych nauk społecznych takich jak kultura popularna i jej wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa. Przejawem wysokiego zainteresowania wydawnictwa problematyką pedagogiki jest publikacja pt. „Chowanna”, wyjątkowa książka o życiu i działalności naukowej wybitnego pedagoga Bronisława Trentowskiego. „Moje życie” to z kolei autobiografia prof. Janusza Gajdy, opisującego swoje życie i karierę naukową przez pryzmat swoich pasji i czasów, w których przyszło mu żyć.

Zabójcy i mordercy

Książki / Nowości [17.09.10]

Oficyna Wydawniczna Impuls poleca książkę "Zabójcy i mordercy.Czynniki ryzyka i możliwości oddziaływań resocjalizacyjnych" Małgorzaty H. Kowalczyk, będącą naukową analizą zachowań morderców oraz metod ich resocjalizacji.

Aspiracje życiowe młodzieży pogranicza

Książki / Zapowiedzi [08.09.10]

Niebawem ukaże się nowa książka wydana przez Impuls - "Aspiracje życiowe młodzieży pogranicza" Piotra Długosza. Pozycja będzie się stanowiła doskonałe źródło wiedzy nie tylko dla socjologów, ale wszystkich zainteresowanych tematyką pogranicza.

Iwona Rudek, "Od niechęci do akceptacji. O wychowaniu dzieci do tolerancji wobec osób niepełnosprawnych"

Książki / Recenzje [21.08.10]

Książka Iwony Rudek pt. „Od niechęci do akceptacji. O wychowaniu dzieci do tolerancji wobec osób niepełnosprawnych” składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W pierwszej autorka próbuje zdefiniować, czym są wartości w znaczeniu ontologicznym i na czym polega tolerancja oraz jaką rolę odgrywa ona w wychowaniu. W drugiej omawia sytuację dziecka niepełnosprawnego w zespole klasowym, przy czym odwołuje się tu do własnych badań przeprowadzonych na terenie czterech klas szkół podstawowych województwa zielonogórskiego.

Popkultura współcześnie

Książki / Zapowiedzi [19.08.10]

Celem niniejszego tomu jest przybliżenie czytelnikowi niżej wymienionych sfer pop-kultury, które nie tylko dają nam możliwość oderwania się od rzeczywistości, lecz są również formą interakcji z nią i próbą włączenia nas samych do dyskursu codzienności.

Wybitna książka o polskim harcerstwie!

Książki / Nowości [19.08.10]

Początki skautingu w Polsce możemy datować na rok 1910 w którym Andrzej Małkowski przetłumaczył na język polski podręcznik Roberta Baden-Powella "Scouting for boys". W lecie 1910 roku Andrzej Małkowski zakłada wakacyjną kilkunastoosobową drużynę przy gnieździe „Sokoła” a we wrześniu 1910 uczniowie I Gimnazjum św. Anny w Krakowie zakładają "Zastęp Kruków", który rozrósł się w Drużynę Skautów im. Tadeusza Kościuszki - była to pierwsza drużyna skautowa w Krakowie...

Akademia umiejętności interpersonalnych

Książki / Nowości [18.08.10]

Książka Katarzyny Bocheńskiej zasługuje na uwagę, gdyż umiejętnie łączy walory popularnonaukowe z poradnikowymi. Znajdziemy tu zatem treści odwołujące się do uznanych wyników badań naukowych z obszaru szeroko rozumianej komunikacji interpersonalnej, dotyczące jej praktycznego znaczenia, jak również doskonalenia umiejętności w jej zakresie.

Kultura popularna - tożsamość - edukacja

Książki / Nowości [17.08.10]

Opracowanie jest interdyscyplinarnym studium nad zjawiskami zachodzącymi w kulturze współczesnej. Zawiera ono artykuły badaczy z różnych ośrodków akademickich, których zainteresowania skupiają się na refleksji nad kulturą popularną i jej edukacyjnymi kontekstami.

Neoliberalne uwikłania demokracji

Książki / Nowości [12.08.10]

Neoliberalizm jest dominującą ideologią we współczesnym świecie, wywiera ogromny wpływ także na edukację. Książka weryfikuje hipotezę o istnieniu edukacyjnego programu ekonomii korporacyjnej.

Życie intymne osób starszych - jak o tym rozmawiać?

Książki / Nowości [09.08.10]

Niniejsza książka jest poświęcona problematyce starości, przede wszystkim życiu intymno-emocjonalnemu osób starszych. Inspiracją do podjęcia tego tematu był jeden z kursów z programu studiów pedagogicznych. Uczestnictwo w tych zajęciach uświadomiło mi istnienie pewnych sfer życia seniorów, które są marginalizowane w naszym społeczeństwie bądź są tematami naznaczonymi społecznie i uznanymi za tabu. Nie oznacza to jednak, że są to obszary nieistniejące lub nieistotne dla ludzi starszych.

Od Barbie do Madonny. Kultura popularna w pigułce

Książki / Zapowiedzi [06.08.10]

Jeszcze dwie, trzy dekady temu pojęcia „kultura popularna” i „nauka” wydawały się całkowicie rozłączne. Badanie popkultury uznawane było za zajęcie „niepoważne”. Muzyka, moda, reklama, mydlane opery, bohaterowie gier komputerowych itp. – wszystko to zdawało się mało istotne w porównaniu z polityką, ekonomią, filozofią czy kulturą wysoką (której symbolami mogą być muzyka Beethovena czy dramaty Szekspira). Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Co zrobić, żeby klasa była zgrana?

Książki / Zapowiedzi [06.08.10]

"Zgrana klasa” to poradnik o charakterze terapeutycznym zawierający propozycje oddziaływań wychowawczych, które w niekonwencjonalny i ciekawy sposób ułatwiają każdemu wychowawcy tworzenie spójnej grupy. Zastosowanie gier integrujących grupę daje prowadzącemu możliwość wykorzystania ich – poprzez zabawę - do zaplanowanych procesów nauczania. Daje możliwość sprawdzenia rozwoju i stopnia integracji grupy, co ma korzystny wpływ na komunikację, zwiększa poczucie bezpieczeństwa, poprawia nastrój podnosząc tym samym gotowość do współdziałania.

red. naukowa Jacek Piekarski - Metodologiczne problemy tworzenia wiedzy w pedagogice

Książki / Recenzje [06.08.10]

Publikacja ta jest pokłosiem "Ogólnopolskiego Seminarium Metodologii Pedagogiki", które zbiera się co dwa lata i podejmuje ważne zagadnienia związane z budową współczesnej pedagogicznej metodologii.

Ważna książka dla otwartych umysłów

Książki / Nowości [04.08.10]

"Chowanna" jest kompendium wskazówek na temat wychowania, kształcenia dzieci, a także stanowi pierwszą publikację polską, w której możemy znaleźć historię myśli pedagogicznej.

Zaprzyjaźnij się z Kotowskim

Książki / Nowości [03.08.10]

Wszystko, co zostało tutaj opisane, jest oparte na prawdziwych wydarzeniach. Wsią, w której kotek czasem spędzał weekendy, była Niedzica, w wakacje natomiast odpoczywał w Fire Island, w Kismet.

Andrzej Margasiński, "Rodzina alkoholowa"

Książki / Recenzje [15.07.10]

Wspólnik czy bohater? Kozioł ofiarny, zagubione dziecko, a może maskotka? To tylko niektóre z ról psychologicznych, które wiążą się z adaptacją do życia rodzinie alkoholowej. Czyli w takich strukturach społecznych, które "stoją przed takimi perspektywami rozwojowymi co rodziny normatywne, nie ma tutaj żadnej specyfiki". No dobrze, ale ten wątek - jak i całą książkę opublikowana nakładem oficyny wydawniczej Impuls - warto, i trzeba, rozwinąć.

Przestrzeń edukacyjna - dylematy, doświadczenia i oczekiwania społeczne

Książki / Recenzje [12.07.10]

Przestrzeń edukacyjna to miejsce, w którym rozgrywają się losy każdego i każdej z nas, rzeczywistość dynamiczna i bardzo złożona, która decyduje o kształcie naszego późniejszego, dorosłego już życia. Warto chyba zatem poświęcić jej trochę więcej uwagi. Taki też był prawdopodobnie zamysł autorów tej książki, którzy zawarli w niej swoje doświadczenia i dylematy dotyczące szeroko rozumianej edukacji.

Terapeutyczna bajka o leśnym lichu

Książki / Zapowiedzi [12.07.10]

Najskuteczniej dziecko uczy się podczas działań z rodzicem. Zeszyty z serii Bajkowe Rymowanki sprzyjają wspólnej nauce i zabawie, wyciszają dzieci nadpobudliwe psychoruchowo oraz z zaburzeniami lękowymi. Mogą być wykorzystywane w terapii dzieci jąkających, a także podczas zajęć z dziećmi, które mają przystąpić do nauki czytania i pisania, oraz w celach korekcyjnych. Książeczki bawią, uczą i rozwijają.

Sprawdź pomysły na nauczanie zintegrowane najmłodszych

Książki / Nowości [12.07.10]

Jest to pierwsza część propozycji do wykorzystania przez nauczycieli nauczania zintegrowanego w klasach I-III. Autorka przedstawiła swoje pomysły różnych zabaw i gier dydaktycznych, konkursów, zadań, ćwiczeń pisemnych i ustnych, zgadywanek itp. Wszystkie z nich zostały sprawdzone w praktyce. Zawierają one treści związane z językiem polskim.

Napisz i zaprezentuj swoją pracę szkolną i naukową!

Książki / Nowości [06.07.10]

„Pisanie prac i sztuka ich prezentacji” to opracowanie adresowane do uczniów szkół średnich i studentów, a także rodziców i nauczycieli - którzy jako twórcy i opiekunowie twórców mają kontakt z rozmaitymi pracami pisemnymi.

Koniec z banalnymi uroczystościami szkolnymi

Książki / Zapowiedzi [02.07.10]

Książka „Pomysł na niebanalną uroczystość szkolną” składa się z 14 rozdziałów. Każdy z nich proponuje inną formę teatralną związaną z jakąś uroczystością szkolną.

Jak dotrzeć do ucznia z zespołem Aspergera?

Książki / Nowości [29.06.10]

Publikacja ma charakter poradnika zawierającego konkretne, bardzo proste i przejrzyście sformułowane wskazówki dotyczące pracy z dzieckiem z zespołem Aspergera. Jest skierowana do wszystkich nauczycieli, zwłaszcza szkół ogólnodostępnych, ale i integracyjnych lub specjalnych, którym przyszło pracować z tym jakże fascynującym, wymagającym, zaskakującym, inteligentnym, ale i czasami trudnym dzieckiem.

Czesław Kupisiewicz, "Szkice z dziejów dydaktyki"

Książki / Recenzje [28.06.10]

Czesław Kupisiewicz to wybitny profesor, dziekan wydziału psychologii pedagogiki, tłumacz wielu prac zagranicznych właśnie z zakresu psychologii i pedagogiki, ekspert UNESCO do spraw szkolnictwa. Kolejny raz popełnił książkę wybitną. Tym razem pochyla się nad historią dydaktyki i ujmuje ją w sposób całościowy jako dyscyplinę naukową.

ADHD w szkole - nauczyciel i uczeń w potrzasku?

Książki / Zapowiedzi [21.06.10]

Chociaż ADHD jest najczęściej rozpoznawanym zaburzeniem rozwojowym u dzieci i młodzieży, to trudno odnaleźć w literaturze ślady analiz funkcjonowania ucznia z tym zaburzeniem, na tle zewnętrznych czynników środowiskowych. Skupianie uwagi na istocie ograniczeń dziecka podtrzymuje stereotypowe ocenianie go, jako „nieprzystosowanego społecznie”, z jednoczesnym przypisywaniem mu intencjonalności działania.

Psychologia twórczości plastycznej

Książki / Zapowiedzi [18.06.10]

Książka „Psychologia twórczości plastycznej” jest pierwszą pozycją naukową z tego zakresu w Polsce. Zbudowana jest z trzech części: część I obejmuje teoretyczne podstawy twórczości plastycznej w świetle głównych nurtów psychologii XX w. i teorii psychopatologicznej, psychoanalizy i psychologii głębi, psychologii poznawczej, humanistycznej i interakcyjnej.

Szkoła miejscem (nie)(do)rozwoju

Książki / Zapowiedzi [18.06.10]

Jest to pierwsza publikacja na rynku wydawniczym przybliżająca problematykę funkcjonowania szkół z oddziałami filialnymi. Po rekonstrukcji założeń związanych z powstawaniem gimnazjów „wirtualnych” autorka przybliża założenia związane z powoływaniem i organizacją gimnazjów w polskim systemie oświaty. Przedstawia obawy, które towarzyszyły zmianie systemu oświaty.

Jak przygotować się do I klasy?

Książki / Nowości [16.06.10]

Okres przygotowawczy w klasie pierwszej jest konieczny i ma bardzo duże znaczenie zarówno dla dziecka, jego rodziców, jak i nauczyciela. Praca w tym okresie jest szczególna i wymaga od wychowawcy klasy pierwszej wielu umiejętności i ogromnej wiedzy.

Przekroczyć krąg zagubionego człowieczeństwa

Książki / Zapowiedzi [15.06.10]

Niniejsza publikacja jest pokłosiem merytorycznej dyskusji pracowników naukowych różnych ośrodków akademickich naszego kraju i dotyczy resocjalizacyjnego kontekstu przekraczania kręgu zagubionego człowieczeństwa. Problematyka tomu umocowana na resocjalizacyjnej niwie wymaga znacznej penetracji empirycznej i naukowego rekonesansu.

Pomoc społeczna w Polsce? To znajdziesz, czego szukasz

Książki / Nowości [14.06.10]

W prezentowanej publikacji zostały przedstawione rodzime działania pomocowe i opiekuńcze skierowane do wybranych grup społecznych w szczególności narażonych w okresie ponowoczesności na marginalizację i wykluczenie społeczne (osoby starsze, niepełnosprawne, ofiary przemocy domowej, byli skazani, rodziny wychowujące dzieci z określoną dysfunkcją, rodziny z dziećmi osiągające niskie dochody).

Ponętna, uległa, akuratna... - nowości Impulsu

Książki / Zapowiedzi [26.05.10]

Poniżej przedstawiamy Państwu trzy nowości wydawnicze wydawnictwa Impuls.

Jak się nie nudzić na emeryturze? Konkurs z Impulsem

Książki / Konkursy [05.05.10]

Co począć w sytuacji, kiedy przeszliśmy na emeryturę, gdy odebrano naszej psychice i organizmowi wszystko, co daje aktywność zawodowa? Czy mamy poddać się losowi, zaakceptować biernie nowy etap naszego życia? Weź udział i zgarnij książkę, która uświadomi Ci, że nuda na emeryturze po prostu nie jest możliwa.

Papież polskiej pedagogiki?

Książki / Zapowiedzi [28.04.10]

Tak znakomitej książki pedagogicznej nie napisano od wielu lat. Jest dobrze skonstruowana począwszy od tytułu, po ostatnią stronę. Treści w niej zawarte porządkują i uzupełniają wiedzę z historii dydaktyki od pradawnych czasów po dzień dzisiejszy.

Nowości Impulsu: Notatki akademickie, Szkice z dziejów...

Książki / Nowości [27.04.10]

Przedstawiamy dwie nowości Nowości Oficyny Wydawniczej Impuls: "Notatki akademickie" Henryka Grabowskiego,

Iwona Chrzanowska, Zaniedbane obszary edukacji - pomiędzy pedagogiką a pedagogiką specjalną

Książki / Recenzje [14.04.10]

Ponad 20 lat temu upadł mur berliński, a wraz z nim granice oddzielające blok wschodni od zachodniego, nastąpił intensywny rozwój nauki i techniki, świat skurczył się do rozmiarów wioski, w której czas i przestrzeń nie stanowią żadnej bariery w komunikacji. Pozornie świat bez granic… Czy jednak na pewno bez granic?

Trudna dorosłość z zespołem Downa

Książki / Zapowiedzi [02.04.10]

W prezentowanej publikacji nakreślono Czytelnikowi fundamentalne pytania: co się stanie z ukochanym dzieckiem z Zespołem Downa, jeśli zabraknie rodziców? Autorzy poszczególnych tekstów próbują zmierzyć się z nieznanym obszarem ludzkiego doświadczenia i wypełnić go rozwiązaniami, które mogłyby wspomóc tę trudną dorosłość. Oczywiście nie chodzi tu o gotowe recepty, ale o zauważanie problemu i poważne go potraktowanie.

Rodzina alkoholowa. Alkohol w rodzinie

Książki / Nowości [02.04.10]

Książka stanowi pierwszą w polskim piśmiennictwie próbę zastosowania współczesnych koncepcji systemowych do analizy funkcjonowania rodzin z problemem alkoholowym. Na wyróżnienie zasługują rozdziały poświęcone współuzależnieniu i DDA.

Jacek Kurzępa, Młodzież pogranicza - „świnki”

Książki / Recenzje [24.03.10]

„Książę: chłopiec pojawiający się po raz pierwszy na 'pikiecie'”. „Dżont jest kobietą najniższej rangi, uprawiającą swój proceder za butelkę alkoholu, działkę papierosów czy parę groszy”. „Pracuś: chłopak stara się odejść od 'wujka', wiąże się to z ryzykiem utraty dotychczasowych środków finansowych, szuka więc nowych możliwości i nowych klientów (…)”. „Szprycha vel Żyleta jest z reguły osobą o dużym temperamencie i seksualnym wyuzdaniu”. „Omnibus: wchodzi na orbitę towarzyskich uprzejmości, czyli przekazywania go sobie jednego klienta drugiemu”. „Muzeum to dziewczyna wiekowo nie zawsze zaawansowana, choć klasycznie ten przydomek przysługuje 'starym ladacznicom'”.

Nowości wydawnictwa naukowego Impuls

Książki / Nowości [19.03.10]

Krakowskie wydawnictwo Impuls zwraca Państwa uwagę na swoje najnowsze publikacje poświęcone edukacji uniwersyteckiej elit oraz teorii i empirii samowychowania.

Lech Witkowski, Wyzwania autorytetu

Książki / Recenzje [10.03.10]

„Lech Witkowski udowodnił humanistom, że zbyt wcześnie wzięli się za formułowanie pojęcia autorytetu, skoro tak naprawdę jeszcze dobrze tego fenomenu nie rozpoznali - pisze w posłowiu do „Wyzwań autorytetu” prof. Bogusław Śliwerski (w posłowiu zostały pomieszczone także inne recenzje wewnętrzne profesury, np. Zbigniewa Kwiecińskiego czy Stanisława Zbigniewa Kowalika), i z taką konkluzją nie wypada się nie zgodzić.

Wyjątkowa nowość prof. L. Witkowskiego: "Wyzwania autorytetu w praktyce..."

Książki / Nowości [08.12.09]

Mamy zaszczyt i przyjemność zaprezentować Państwu wyjątkową nowość wydawniczą autorstwa prof. dr hab. Lecha Witkowskiego: "Wyzwania autorytetu w praktyce społecznej i kulturze symbolicznej (przechadzki krytyczne w poszukiwaniu dyskursu dla teorii)".  

Wydawnictwo IMPULS proponuje

Książki / Nowości [07.11.01]

Poniżej zamieszczamy nowości wydawnictwa Impuls, związane z szeroko rozumianą edukacją.

Książki

 
 

Autoprezentacja młodzieży szkolnej

Emocjonalne i poznawcze konsekwencje deprecjonującej i faworyzującej autoprezentacji u młodzieży z wysokim i niskim lękiem społecznym

...
 
 
 

Człowiek z niepełnosprawnością w rezerwacie przestrzeni publicznej

Wyrażony w tytule niniejszego tomu rezerwat przestrzeni publicznej z pozoru stanowi dość kontrowersyjną kategorię opisu i wyjaśniania sytuacji społecznej osób niepełnosprawnych. Samo pojęcie rezerwatu nawiązuje do tradycji kolonialnej lokującej osoby niepełnosprawne w ograniczonej przestrzeni zarezerwowanej dla Innych lub/i Obcych.
Wszak rezerwat w potocznym ujęciu kojarzy się z czymś, co zamknięte i zarezerwowane dla wybranych. Jednak nie o taki rezerwat tu chodzi. Chociaż trudno oprze...
 
 
 

Edukacja alternatywna XXI wieku

Edukacja alternatywna rodzi liczne dylematy zarówno w teorii, jak i w praktyce, dlatego każda okazja do wymiany poglądów, idei, prezentacji rozwiązań teoretycznych i praktycznych, do prowadzenia
sporów czy wzmacniania własnych celów i rodzajów zaangażowania – będzie wpisywać się w dobro wspólne, z którego w kolejnych latach będą mogli korzystać inni, choć i nam zapewne ten udział przyda się do czegoś istotnego (zapewne tu i teraz trudnego do wymienienia). Spór o pedagogikę i edukację alternaty...
 

Edukacja międzykulturowa - przewodnik

  Edukacja międzykulturowa - przewodnik to opracowanie adresowane do badaczy, nauczycieli, uczniów i studentów oraz innych osób zainteresowanych zróżnicowaniem kulturowym w kontekście edukacyjnym.

Zawiera definicje oraz historię ewolucji podstawowych kategorii pojęciowych (m.in. zróżnicowanie kulturowe, wielokulturowość, międzykulturowość, granice i pogranicza, człowiek pogranicza i tożsamość międzykulturowa); rys historyczny edukacji w warunkach zróżnicowania kulturowego (ed...
 
 

Język polski

160 pomysłów na nauczanie zintegrowane w klasach 1-3

...
 
 
 
 
 

Młodzież pogranicza - "świnki"

czyli o prostytucji nieletnich

...
 

Moja I klasa

Poradnik dla nauczycieli

...
 
 
 
 
 
 
 
 

Przekraczanie kręgu zagubionego człowieczeństwa na resocjalizacyjnej niwie

Naukowe Forum Pedagogów Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego. Tom 4

...
 
 
 
 
 

Student na współczesnym uniwersytecie

Polecana książka składa się z artykułów, które stanową zbiór – snutych w kontekście trwania i zmiany uniwersyteckich ideałów – refleksji nad współczesnym modelem uniwersytetu i miejscem, jakie zajmuje w nim student. Nie da się bowiem ukryć, że szybkie i głębokie przemiany społeczne, ekonomiczne, polityczne, kulturowe odciskają piętno także na postawie studiującej młodzieży wobec uczelni, przekazywanej na niej wiedzy i wartości, relacji z nauczycielami akademickimi. Coraz częściej także wz...
 
 
 

Szkoła miejscem (nie)(do)rozwoju

Studium empiryczne na przykładzie gimnazjum „wirtualnego”

...
 
 

Uczeń z zespołem Aspergera

Praktyczne wskazówki dla nauczyciela

...
 
 
 

...
 

Zabójcy i mordercy

Czynniki ryzyka i możliwości oddziaływań resocjalizacyjnych

...
 
 
 
 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarz

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.