fesstiwal słowa w piosence
--

Iskry

Nazwa:
Iskry
Swą nazwą nawiązuje do ukazującego się przed wojną, w latach 1923–1939, tygodnika „Iskry” oraz znanej serii książek „Biblioteka Iskier”. Jako wydawnictwo istnieje od 1952 roku, a od 1992 jest oficyną prywatną, której prezesem jest dr Wiesław Uchański.
Czytelnicy, którzy znają książki Iskier od wielu lat, dostrzegają zmiany zachodzące w profilu wydawniczym. Szczególnie w ostatnich latach punkt ciężkości przeniesiony został z literatury pięknej, w tym także dziecięcej i młodzieżowej, na szeroko rozumianą literaturę faktu: biografie, wspomnienia, dzienniki, eseje i opracowania historyczne, monografie oraz książki popularnonaukowe.

W tym zakresie odnosi coraz większe sukcesy, czego wyrazem są zarówno opinie odbiorców, jak i liczne nagrody, które otrzymują publikacje Iskier: KLIO (nagroda dla książki historycznej), Pióro Fredry (nagroda przyznawana podczas Wrocławskich Promocji Dobrych książek), Podporiusz (nagroda „Newsweeka” dla książek z zakresu literatury faktu), Warszawska Premiera Literacka (nagroda księgarzy i bibliotekarzy pod patronatem Ministerstwa Kultury) i wiele innych.
Choć specjalnością wydawnictwa stała się literatura faktu, w ofercie wydawniczej jest również dobra literatura piękna. Galeria współpracujących z Iskrami autorów jest bardzo bogata. Mimo że wydaje głównie literaturę polską, sięga czasem po dzieła obce, które zyskały sławę na całym świecie.
Ambicją Iskier jest zaspokajanie wysokich wymagań czytelników – chce, aby książki służyły nie tylko intelektualnej rozrywce, ale odpowiadały także ich potrzebom estetycznym. Dlatego też, łącząc lata doświadczeń z nowatorskimi pomysłami, dąży do jak najwyższego poziomu edytorskiego swych publikacji. O ich graficzny kształt dba Andrzej Barecki, a kolejne wyróżnienia w konkursach Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejsze Książki Roku potwierdzają, że owe wysiłki idą w dobrym kierunku.
Siedzibą Iskier jest dawne mieszkanie Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Aby to upamiętnić, stworzono Salon Boya, w którym wydawnictwo przechowuje pamiątki po słynnym tłumaczu, krytyku i pisarzu. Stał się on wizytówką tej firmy, a organizowane w nim spotkania (np. z młodzieżą szkolną) cieszą się dużym powodzeniem.
Wydawniczy dorobek Iskier to ponad 6 tysięcy tytułów w łącznym nakładzie przekraczającym już 170 milionów egzemplarzy. Nad poszerzaniem i uatrakcyjnianiem oferty pracuje stale.

Artykuły

Mariusz Urbanek z Nagrodą Prezydenta Wrocławia

Rynek / Nagrody [03.07.15]

Mariusz Urbanek otrzymał z rąk Prezydenta Wrocławia, Rafała Dudkiewicza, Nagrodę Prezydenta Wrocławia "za przedstawienie dorobku naukowego lwowskiej i wrocławskiej szkoły matematycznej". Razem autorem zostali również nagrodzeni: prof. Roman Duda i Daniel Davies. Prezydent Wrocławia napisał: Trójkę pisarzy: Dudę, Daviesa, Urbanka nagradzam dzisiaj, w czasie święta Wrocławia. I dziękuję im stokrotnie. Za pamięć o Lwowie.

"Genialni. Lwowska szkoła matematyczna" Mariusz Urbanek

Książki / Nowości [05.12.14]

Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Ulam, Stanisław Mazur, Antoni Łomnicki i wielu innych uczonych tworzyło w latach międzywojennych tzw. lwowską szkołę matematyczną.

„Buty Ikara. Biografia Edwarda Stachury”

Książki / Zapowiedzi [14.11.14]

Opowieść o życiu i twórczości legendarnego pisarza i poety, autora powieści, opowiadań, piosenek, a także przekładów poezji hiszpańskiej i francuskiej. Książka oparta jest na publikacjach, dokumentach i zapiskach samego Stachury, uzupełnionych o wypowiedzi osób mu bliskich i znajomych.

Recenzja: „Wiem co mówię, czyli dialogi uzdrawiające. Spotkania z Józefem Henem”

Książki / Recenzje [26.09.14]

„Wiem co mówię czyli dialogi uzdrawiające” to zbiór rozmów z Józefem Henem przeprowadzonych pomiędzy 1948 a 2013 rokiem, obejmujący imponujący okres 65 lat twórczości pisarza. Wyboru tych rozmów dokonała córka pisarza, Magdalena Hen.

Recenzja: Krystyna Kolińska "Uratować od zapomnienia"

Książki / Recenzje [13.08.14]

Czy zastanawialiście się kiedyś ile różnych historii można poznać przez blisko sześćdziesiąt lat? Zazwyczaj nie skupiamy się na tym, o kim ze znanych nam osób, będziemy nadal pamiętać za wiele lat, a czyje życiorysy ulegną zapomnieniu.

„Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich”

Książki / Zapowiedzi [02.07.14]

Trzy siostry: Maria, Zofia i Eliza Pareńskie. Trzy muzy Stanisława Wyspiańskiego. Maryna i Zosia, pod własnymi imionami, zostały sportretowane przez niego w Weselu, prapremiera dramatu w marcu 1901 roku przerodziła się w wielki skandal towarzyski w Krakowie.

Recenzja: „Życie mimo wszystko” Christiane V. Felscherinow, Sonja Vukovic

Książki / Recenzje [11.06.14]

Christiane F., bohaterka kultowej powieści „My, dzieci z dworca ZOO”, powraca z dalszą częścią swojej historii. Nadal zaskakująca, wciąż do bólu prawdziwa, znów budząca współczucie i niezrozumienie. Od czasów publikacji książki o nastoletniej narkomance w życiu Christiane F. wiele się zmieniło. Na lepsze?

Spotkanie z Sonią Vuković - współautorką międzynarodowego bestsellera Christiane F. "Życie mimo wszystko"

Rynek / Wydawnictwa [04.06.14]

Serdecznie Państwa zapraszamy na spotkanie z Sonią Vukovic współautorką międzynarodowego bestsellera Christiane F. "Życie mimo wszystko" (wspólnie z Christiane V. Felscherinow).

Terapeuci uzależnień o Christiane F.

Rynek / Wydarzenia [12.05.14]

35 lat po ukazaniu się My, dzieci z dworca Zoo, książki i jej ekranizacji, dzięki którym Christiane F. stała się najsłynniejszą narkomanką na świecie, bohaterka przedstawia dalszy ciąg swojej historii.

„Christiane F. Życie mimo wszystko”

Książki / Nowości [09.05.14]

35 lat po ukazaniu się My, dzieci z dworca Zoo, książki i jej ekranizacji, dzięki którym Christiane F. stała się najsłynniejszą narkomanką na świecie, bohaterka przedstawia dalszy ciąg swojej historii.

„Major Hubal. Historia prawdziwa" już w sprzedaży

Książki / Nowości [07.05.14]

Wydawnictwo Iskry anonsuje, iż trafiła już do sprzedaży praca Łukasza Ksyty pt. "Major Hubal. Historia prawdziwa":

Recenzja: "Magdulka i cały świat"

Książki / Recenzje [19.02.14]

Czy w dzisiejszym świecie istnieją jeszcze ludzie, którzy mają niezachwiany system wartości i pomimo różnych przeciwności losu nie porzucają swoich idei ale walczą o nie, walczą o prawdę? Okazuje się, że tak i nie trzeba ich wcale daleko szukać, bo te wybitne jednostki są jeszcze tuż obok nas.

"Preteksty do wspomnień" - w marcu w Iskrach

Książki / Zapowiedzi [14.02.14]

Opowieści i anegdoty o pisarzach, artystach, profesorach. Autorka wspomina studenckie występy kabaretowe, lata pracy dziennikarskiej m.in. w „Świecie” i „Stolicy”, życie towarzyskie i literackie. Na kartach książki ożywają postacie: Yoshiho Umedy, Zbigniewa Raszewskiego, Nelly Strugowej, Gustawa Morcinka, Leopolda Buczkowskiego, Marii Kuncewiczowej, Tadeusza Borowskiego, Eryka Lipińskiego, Elżbiety Czyżewskiej, Krystyny Skuszanki i wielu innych. 

Recenzja: "Tuwim. Wylękniony bluźnierca" Mariusz Urbanek

Książki / Recenzje [18.12.13]

Rynek wydawniczy zalewają od jakiegoś czasu nadmierne ilości biografii, pamiętników, osobistych zapisków znanych lub zupełnie anonimowych postaci. Nowy typ pisania biografii wiąże się z analitycznym, krytycznym oraz podsumowującym aspektem rozpatrywania życiorysu danej postaci na tle procesów historycznych, społecznych, politycznych. Coraz mniejsza ilość autorów mitologizuje opisywaną jednostkę Jest to proces jak najbardziej słuszny. Kreowanie danej osoby w sposób pomnikowy wydaję się dziś zadaniem groteskowym, a wpychanie jest za wszelką cenę na piedestał wręcz absurdem.

Recenzja: „Zajeździmy kobyłę historii” Karol Modzelewski

Książki / Recenzje [06.12.13]

„Zajeździmy kobyłę historii” to autobiograficzna opowieść jednego z najwybitniejszych polskich opozycjonistów zaangażowanego w działalność publiczną od końca lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, historyka, naukowca, wykładowcy akademickiego, przez dwadzieścia pięć lat objętego państwowym zakazem prowadzenia pracy dydaktycznej, wieloletniego więźnia politycznego.

Najlepsze książki historyczne II półrocza 2013 roku!

Rynek / Nagrody [03.12.13]

Internauci oraz jurorzy zadecydowali. Spośród blisko 5 tys. głosów internautów, najwięcej z nich oddano na książki: „Droga lodowa” Stefana Waydenfelda (Rebis), „Templariusze” Romana Bolczyka (Ermat) i „Watykańskie wersety” Juliana Bartosza (CB). Werdykt jury wyróżnił zaś publikacje: „Zajeździmy kobyłę historii” Karola Modzelewskiego (Iskry), „Cel Tirpitz” Patricka Bishopa (Rebis) i „Skok w nowoczesność” Adama Leszczyńskiego (Krytyka Polityczna).

Trylogia Tadeusza Gadacza w Iskrach

Książki / Nowości [18.11.13]

Wydawnictwo Iskry poleca książki "O umiejętności życia", "O ulotności życia" i "O zmienności życia".

Magdulka i cały świat. Robert Jarocki rozmawia z Witoldem Kieżunem

Książki / Nowości [12.11.13]

Witold J. Kieżun - profesor nauk ekonomicznych, przedstawiciel polskiej szkoły prakseologicznej, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego, więzień sowieckich łagrów, pracownik naukowy Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie opowiada o Polsce wileńskiej, przedwojennej Warszawie żoliborskiej, nauce i konspiracji podczas okupacji niemieckiej, powstaniu warszawskim, o studiach i pracy w powojennym Krakowie oraz o swej dalszej drodze zawodowej: amerykańskich uniwersytetach, misji ONZ w Afryce i wreszcie o powrocie, poprzez Kanadę, do Polski.

Jubileusz dziewięćdziesiątych urodzin Józefa Hena w Klubie Księgarza

Rynek / Wydawnictwa [08.11.13]

Wydawnictwo ISKRY zaprasza na spotkanie z Józefem Henem z okazji jego 90. urodzin oraz ukazania się książki "Wiem, co mówię, czyli dialogi uzdrawiające" 8 listopada.

"Klasztor i kobieta. O miłości romantycznej. Pod urokiem zaświatów" w Iskrach

Książki / Nowości [06.11.13]

Tom zawiera teksty trzech książek. Od pierwszego wydania opowieści O miłości romantycznej minęło niemal sto lat. Kolejne części: Klasztor i Kobieta oraz Pod urokiem zaświatów ukazały się dokładnie dziewięćdziesiąt lat temu.

Premiera albumu Andrzeja Mleczki "Kto pieprzy ten lepszy"

Książki / Nowości [23.10.13]

Mleczko w swej najnowszej książce odnosi się jak zwykle do aktualnych problemów nurtujących Polaków. Stanowi ona wspaniałą satyrę na Polskę, spojrzenie na różne role społeczne z przymrużeniem oka, przez palce, ze sporym dystansem. Warto samemu się o tym przekonać, bo wiele z tego, co stanowi o jej wyższości nad innymi publikacjami tego typu trudno wyrazić słowami. Trzeba jeszcze nadmienić, iż najciekawsza myśl, co do treści obrazów i komentarzy przychodzi dopiero po czasie. Dlatego warto do nich wracać i o nich myśleć.

Wydawnictwo Iskry poleca .cz. I

Książki / Nowości [11.09.13]

Wydawnictwo Iskry poleca biografie: Kaliny Jędrusik oraz Jerzego Wasowskiego autorstwa Dariusza Michalskiego.

Wydawnictwo Iskry Spółka z o.o - nowości wydawnicze

Książki / Nowości [04.09.13]

Wydawnictwo Iskry prezentują kilka tytułów których motywem przewodnim jest prehistoria i historia Polski opowiedziana trochę reobur's.

Przedpremierowy fragment biografii Tuwima pióra Mariusza Urbanka

Książki / Zapowiedzi [08.08.13]

Prezentujemy fragment książki "Tuwim. Wylękniony bluźnierca", która ukaże się nakładem Wydawnictwa ISKRY w październiku.

Recenzja: "Wymowność rzeczy" Zdzisław Skrok

Książki / Recenzje [18.03.13]

W jednym z rozdziałów autor – ustami pewnego bibliotekarza – cytuje Franza Kafkę. „Powinniśmy czytać tylko te książki, które nas atakują. Jeśli książka nie uderza nas jak uderzenie w głowę, nie warto po nią sięgać, marnować czasu na lekturę i oddawać jej swój czas. (...) Książka powinna być siekierą na zamarznięte morze, które jest w nas”. Cóż, "Wymowność rzeczy" do takich nie należy.

Recenzja: „Fajnie być samcem” Dmitrij Strelnikoff

Książki / Recenzje [07.01.13]

Kierowana typowo babską ciekawością sięgnęłam po tę książkę z małą nadzieją, że zostaną przede mną odkryte tajniki męskiej natury. Albo chociaż, że będę miała do czynienia z błyskotliwą, dowcipnie napisaną historią. Moja ciekawość nie została zaspokojona, a poczucie humoru najwyraźniej rozmija się z tym, które reprezentuje autor. Choć trzeba przyznać, że ma swoje dobre momenty, w których potrafi zaskoczyć.

Gałczyńskim w grafomanię

Książki / Recenzje [13.01.11]

Ukazał się ostatnio w Iskrach osobliwy zbiorek felietonów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Mydło czyli radzimy się powiesić". Autora, jak sądzę nikomu przedstawiać nie trzeba – świetny poeta i jeszcze lepszy ironista, bezlitosny dla wszelkiej głupoty i grafomanii. Atakował liryką, siekał felietonami, punktował satyrą, dobijał teatrzykiem Zielona Gęś... W dwu słowach trup słał się gęsto, a wraże armie wiały w popłochu przed jego piórem.

Życie to jest…. dziennik. Recenzja ,,Dzienników. Zeszytów podróżnych” cz.1 Edwarda Stachury.

Książki / Recenzje [31.12.10]

Nakładem wydawnictwa Iskry ukazała się pierwsza część "Dzienników. Zeszytów podróżnych" Edwarda Stachury. Tom ten obejmuje lata 1956 – 1973 i jest docelowo połową planowanej publikacji zapisków tego autora.

Przodem do tyłu, czyli jak bezboleśnie zrozumieć polską politykę i problemy społeczne. Recenzja ,,Po bandzie” Henryka Sawki.

Książki / Recenzje [29.12.10]

Henryk Sawka to rysownik-satyryk, którego nie trzeba jakoś szczególnie przedstawiać. Każda styczność z jego intelektualnymi wytworami jest dla wielu prawdziwą ucztą refleksyjnego humoru.

"Satyro! Dodaj nam skrzydła!"

Książki / Recenzje [24.12.10]

"Obyś żył w ciekawych czasach" – to najgorsze przekleństwo, jakim obrzucają się bohaterowie książki Terry’ego Pratchetta "Ciekawe czasy". Cóż, to co nie ziściło się w fantastycznym Świecie Dysku wydarzyło się na początku XXI wieku nad Wisłą, w kraju gdzie "nie ma słońca nieomal przez siedem miesięcy w roku i lato nie jest gorące".

Grudniowe nowości Iskier

Książki / Nowości [19.12.10]

Szanowni Czytelnicy wydawnictwo Iskry przygotowało dla was dwie nowe książki: "jakby nigdy nic" Tomasza Jastruna oraz "Alain Bernard - polski rozdział" Grzegorza Chojnowskiego.

Konkurs z Toeplitzami

Książki / Konkursy [25.11.10]

Wydawnictwo Iskry oraz Portal Księgarski zapraszają wszystkich czytelników ciekawej, ambitnej literatury do wzięcia w konkursie czytelniczym poświęconym książce "Rodzina Toeplitzów" Krzysztofa Teodora Toeplitza.

Listopadowe nowości Iskier

Książki / Nowości [24.11.10]

Szanowni Państwo, w listopadzie ukazały się cztery nowe książki Iskier. Edwarda Stachury "Dzienniki" (Zeszyty podróżne) 1, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Mydło czyli radzimy się powiesić", Henryka Sawki "Po bandzie", Andrzeja Mleczki "Kamasutra dla zaawansowanych".

Krzysztof Teodor Toeplitz - "Rodzina Toeplitzów"

Książki / Recenzje [24.11.10]

Książki biograficzne zawsze cieszyły się dużym powodzeniem, a w związku z tym, że popyt reguluje podaż współczesny rynek książki jest wręcz zalewany ogromną ilością tego rodzaju publikacji. Co oczywiste w tej sytuacji – wielu z nich do literatury wysokich lotów zaliczyć po prostu nie można. Intymne zwierzenia „gwiazd” zainteresują raczej mało wytrawnych czytelników, dla których interesująca lektura bez sensacyjnych (jakże często naciąganych) smaczków nie jest warta uwagi. Tym bardziej trzeba docenić prawdziwą perełkę gatunku – książkę Krzysztofa Teodora Toeplitza pt. Rodzina Toeplitzów.

"Goj patrzy na Żyda"

Książki / Nowości [03.11.10]

Do księgarń trafia właśnie najnowsza pozycja wydana nakładem Iskier - "Goj patrzy na Żyda" Piotra Kuncewicza. Jest to zajmująca historia diaspory narodu żydowskiego oraz ich trudnych relacji z innymi nacjami.

Nowość Iskier - "Kalina Jędrusik"

Książki / Nowości [12.10.10]

Do księgarń trafia właśnie nowa książka poświęcona życiu i twórczości kontrowersyjnej artystki Kaliny Jędrusik. Autorem jest Dariusz Michalski.

Wznowienie książki Toeplitza

Książki / Nowości [28.09.10]

Wydawnictwo Iskry wznowiło książkę Krzysztofa Teodora Toeplitza "Rodzina Toeplitzów.Książka mojego ojca". To imponująca opowieść o prawie czterechsetletniej historii wielopokoleniowej rodziny, rozsianej po całym świecie: Ameryce Północnej i Południowej, Australii, Belgii, Francji, Polsce, Włoszech

Zapowiedzi Wydawnictwa ISKRY - jesień 2010

Książki / Zapowiedzi [16.09.10]

Wydawnictwo Iskry pragną zaanonsować wszystkim zainteresowanym swoje nowe publikacje"

Filozofia buddyjska z przymrużeniem oka

Książki / Zapowiedzi [04.08.10]

Autor przedstawia w lekkiej, chwilami wręcz zabawnej, formie podstawowe założenia filozofii buddyjskiej. Pojęcia pustki, przeznaczenia, czasu czy szczęścia ukazane są w żartobliwym ujęciu, pozwalają czytelnikowi łatwiej poznać sposób dochodzenia do filozoficznej konkluzji i obszar zagadnień, który od setek lat penetrują filozofowie buddyjscy.

Jesienią ukaże się pierwszy tom dzienników Edwarda Stachury

Książki / Zapowiedzi [21.07.10]

Jesienią ukaże się pierwszy tom dzienników Edwarda Stachury, które do tej pory spoczywały w dziale rękopisów warszawskiego Muzeum Literatury.

Z Himalaistką o wspinaczkach

Książki / Nowości [02.07.10]

Najsłynniejsza polska himalaistka opowiada o swojej drodze - od pierwszych wspinaczek w Karkonoszach po zdobycie Mount Everestu w 1978 roku. Wspomina dom rodzinny, pierwsze fascynacje sportem, fotografią, literaturą, studia, a później pracę w Instytucie Maszyn Matematycznych.

Nowość Iskier: "Codzienność niegdysiejszej Warszawy"

Książki / Nowości [02.07.10]

Wydawnictwo Iskry anonsuje ukazanie się czwartej części poczytnego cyklu opowieści o XIX-wiecznej Warszawie, Stanisława Milewskiego "Codzienność niegdysiejszej Warszawy", ilustrowana smakowitymi anegdotami i wycinkami prasowymi z epoki naszych pradziadów.

Przejmujący z oddali: Joy Division i Ian Curtis

Książki / Zapowiedzi [28.06.10]

Subiektywna biografia legendarnej postaci, bez której historia muzyki rockowej potoczyłaby się zupełnie inaczej. Ian Curtis, charyzmatyczny wokalista Joy Division, autor przejmujących tekstów, a jednocześnie wrażliwy i niemogący odnaleźć się w rzeczywistości człowiek, do dziś pozostaje jedną z najbardziej tajemniczych postaci świata muzycznego.

Starorzecza - Antoni Kroh o Polsce powojennej

Książki / Zapowiedzi [23.06.10]

Porywająco napisany tom wspomnień znakomitego etnografa, historyka kultury, pisarza, tłumacza literatury słowackiej i czeskiej, jest swego rodzaju portretem pokolenia Polaków żyjących w Polsce powojennej lecz tradycją rodzinną i cywilizacyjną osadzonych w czasach przed II wojną światową.

Marcowe nowości Iskier

Książki / Zapowiedzi [03.03.10]

W przyszłym tygodniu w księgarniach pojawią się dwa nowe, warte uwagi, tytuły wydawnictwa Iskry:

Piosenka przypomni ci... - album muzyczny

Książki / Nowości [04.02.10]

Po pierwszym tomie historii polskiej muzyki rozrywkowej ("Powróćmy jak za dawnych lat..., lata 1900–1939", Iskry 2007) - tom drugi, w takim samym układzie: dwadzieścia pięć portretów piosenkarzy, muzyków, autorów, kompozytorów, bandliderów, zespołów i orkiestr, poprzedzonych informacjami o rodzimym show-businessie.

Prezentacja książki „Szamani eurazjatyccy” i spotkanie z jej Autorem

Książki / Zapowiedzi [07.10.09]

Wydawnictwo "Iskry" prezentuje książkę "Szamani eurazjatyccy" oraz zaprasza na spotkanie z jej autorem, prof. Mihálym Hoppálem.

Książki

 
 
 
 
 
 

Kalina Jędrusik

Na studiach aktorskich śpiewała partię Jontka z Halki, w telewizyjnym Kabarecie Starszych Panów była mistrzynią pełnych erotyki bluesów, które wykonywała charakterystycznym „omdlewającym" półszeptem. Do filmu nie miała szczęścia – bardzo późno zagrała bodaj najlepszą w swym aktorskim dorobku rolę Józefiny Polanowej (w serialu Hotel Polanów i jego goście); w autorskiej wersji Ziemi obiecanej reżyser filmu drastycznie ocenzurował jej kreację Lucy Zuckerowej. W telewizji prowokowała rodz...
 
 

Mydło

czyli radzimy się powiesić

Książka stanowi plon poszukiwań profesora Jerzego S. Ossowskiego, najznamienitszego dziś gałczyńskologa. Jest to tym samym całkowicie nieznany Gałczyński, którego felietoniki z cyklu Mydło po raz pierwszy ukazują się w formie oddzielnego wydania. Te małe felietony, soczyste uwagi, swoiste dokumenty o „sztuce” przełomu lat dwudziestych i trzydziestych minionego stulecia przeleżały sobie najspokojniej na półkach bibliotek w żółknących rocznikach „Cyrulika Warszawski...
 
 

Piosenka przypomni ci...

czyli historia polskiej muzyki rozrywkowej (lata 1945-1958)

Po pierwszym tomie historii polskiej muzyki rozrywkowej (Powróćmy jak za dawnych lat..., lata 1900–1939, Iskry 2007) – tom drugi, w takim samym układzie: dwadzieścia pięć portretów piosenkarzy, muzyków, autorów, kompozytorów, bandliderów, zespołów i orkiestr, poprzedzonych informacjami o rodzimym show-businessie. Od Władysława Szpilmana do Zbigniewa Kurtycza, czyli od powojennej odbudowy Polskiego Radia i jego programu do kolejnej rewolucji muzycznej, w której niedawny jazz „katakumbowy” musiał ...
 
 

Pustka jest radością

czyli filozofia buddyjska z przymrużeniem (trzeciego) oka

...
 
 
 
 

Szamani eurazjatyccy

W dzisiejszych czasach szamani stali się tematem modnym, choć nie wolnym od kontrowersji. Celem niniejszej książki jest zdementowanie przy pomocy ilustracji całego szeregu niestworzonych rzeczy, jakie narosły wokół tego ważnego zjawiska kulturowego.
W części pierwszej autor nakreśla zakres kompetencji szamanów oraz przedstawia historyczno-kulturowy zarys ewolucji szamanizmu. Skonstruowana na zasadzie leksykonu, ilustrowana bogatym (archiwalnym i współczesnym) materiałem fotograficznym...
 

Tuwim. Wylękniony bluźnierca

Nazywano go księciem poetów, debiut porównywano do debiutu Adama Mickiewicza, a dzieło jego życia Kwiaty polskie zestawiano z Panem Tadeuszem. Napisał wiele wierszy i piosenek, które przeszły do legendy: Miłość ci wszystko wybaczy śpiewaną przez Hankę Ordonównę, Grande Valse Brillante w wykonaniu Ewy Demarczyk, Wspomnienie z muzyką Czesława Niemena. Jego Ptasie radio i Lokomotywa do dziś nie mają sobie równych w polskiej literaturze dziecięcej, Bal w Operze wciąż na nowo i z tą samą precyzją opi...
 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarz

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.