fesstiwal słowa w piosence
--

Wydawnictwo W.A.B.

Nazwa:
Wydawnictwo W.A.B.
Wydawnictwo W.A.B., założone w 1991 roku, największe sukcesy odnosi jako wydawca współczesnej prozy polskiej. W W.A.B. ukazują się książki m.in. Anny Bojarskiej, Katarzyny Grocholi, Krystyny Jandy, Krystyny Kofty, Marka Krajewskiego, Wojciecha Kuczoka, Marii Nurowskiej, Sławomira Shutego, Mariusza Sieniewicza, Magdaleny Tulli, Michała Witkowskiego i Marcina Wolskiego.

Artykuły

„Inny front” Miłady Jędrysik w wydawnictwie W.A.B.

Książki / Nowości [02.04.15]

Korespondent wojenny – zawód, zdawałoby się, zarezerwowany dla mężczyzn. Tymczasem reporterką relacjonującą wojenne konflikty – w byłej Jugosławii i Iraku – była też Miłada Jędrysik. Jak wygląda wojna oczami kobiety?

Recenzja: Pięć historii z życiem w tle. „Cień” Moniki Rakusy

Książki / Recenzje [24.12.14]

Świat pędzi naprzód. Ludzie oddają się pogoni za karierą, pokaźnym majątkiem poświęcając przy tym często zdrowie, rodzinę czy nawet zwyczajne dobre samopoczucie. Popkultura atakuje nas zewsząd pseudorozrywkową papką, która zamiast rozładowywać stres, dawać odpowiednią dawkę radości po ciężkim dniu, zwyczajnie ogłupia. Człowiek zatracił gdzieś całkowicie umiejętność rozmowy o życiu, sprawach dla niego ważnych, o istnieniu/byciu w realiach, w jakich przyszło mu żyć.

Recenzja: „Książę” Filip Syczyński

Książki / Recenzje [22.12.14]

Na kartach historii zapisano wiele wydarzeń, które źle świadczą o człowieku. Ludobójstwa, wielkie konflikty zbrojne pochłaniające ogromną ilość ofiar (także wśród cywilów) czy władczy nepotyzm powoli wyniszczający nawet potężne państwa. Wśród takich haniebnych dokonań znajduje się także niewolnictwo. Porywanie, przehandlowywanie i wykorzystywanie czarnoskórych mieszkańców Afryki do ciężkiej pracy, często przekraczającej ich możliwości fizyczne przez wiele lat było niezwykle popularnym procederem, któremu na szczęście udało się położyć kres.

Recenzja: Historia pewnego gangu. „Doktor Łokietek i Tata Tasiemka” Jerzego Rawicza

Książki / Recenzje [28.11.14]

Przez lata amerykańskie filmy gangsterskie utrwaliły rozpoznawalny dla wszystkich wizerunek przestępcy z pierwszych dekad XX wieku. Ubrani w eleganckie garnitury panowie, prezentujący się z klasą i z nieodłącznym papierosem w ustach, wzbudzający lęk i szacunek wszędzie tam, gdzie tylko się pojawiali. Zawsze w otoczeniu pięknych kobiet oraz ochroniarzy, których stałym pomocnikiem był schowany za paskiem pistolet Colt M1911. Nic zatem dziwnego, że wielu młodych ludzi, marząc o takim życiu, decydowała się na dołączenie do gangu.

Recenzja: „Bajki rozebrane” Katarzyna Miller, Tatiana Cichocka

Książki / Recenzje [31.10.14]

Od czasu do czasu lubię sobie poczytać Miller. Zazwyczaj Kaśka porywa w jakieś odludne miejsce jedną bądź kilka kobiet i gadają bez przerwy – o facetach, dzieciach, marzeniach, błędach i emocjach. Tym razem do znanej psychoterapeutki trafiła dziennikarka Tatiana Cichocka, a rozmawiały o baśniach.

„Doktor Łokietek i Tata Tasiemka”

Książki / Nowości [27.10.14]

Tata Tasiemka i Doktor Łokietek, dwaj najsłynniejsi gangsterzy przedwojennej Warszawy kierowali gangiem, terroryzującym zwłaszcza tragarzy i rzeźników na Kercelaku, czyli ogromnym, dziś już nieistniejącym targowisku w rejonie dzielnicy Wola.

Recenzja: „Jawne tajemnice” Alice Munro

Książki / Recenzje [02.09.14]

Kiedy zaglądam do mojej poprzedniej recenzji Munro – Za kogo ty się uważasz? – trudno mi uwierzyć w to, że określiłam jej twórczość mianem lekkiej. Jest trudna nie wskutek używania neologizmów czy wielosylabowych słów, lecz przez to, że kanadyjska noblistka jest konserwatystką i w treści, i w formie.

„O wolnym podróżowaniu” Dan Kieran

Książki / Zapowiedzi [08.07.14]

Dziś, gdy wszystko staje się coraz szybsze i coraz lepiej zaplanowane, również podczas wakacji ludzie pozwalają sobie na coraz mniej swobody. Chcieliby jak najmniej czasu tracić na podróż i jak najsprawniej docierać do celu, bo dopiero na miejscu mają poczucie, że mogą rozkoszować się urlopem. W pogoni za odpoczynkiem stajemy się jeszcze bardziej zestresowani.

„Magdalena” - premiera nowej powieści Tomasza Piątka

Książki / Nowości [26.06.14]

Kraj na sprzedaż, dziewczyna w ofercie. Początek lat 90., Rafał wraca do Polski. W Paryżu był emigrantem politycznym, menedżerem słynnego Kaczmara. Potem wkręcił się - bardzo tylnymi drzwiami - do francuskiej branży fonograficznej.

„Warszawa 1944. Tragiczne powstanie” Alexandra Richie.

Książki / Zapowiedzi [26.05.14]

Wydawnictwo W.A.B. poleca znakomicie przygotowaną publikację na temat Powstania Warszawskiego „Warszawa 1944. Tragiczne powstanie”, autorstwa Alexandry Richie. Prof. Włodzimierz Borodziej: Najlepsza książka o powstaniu, jaką miałem w ręku. Autorka imponuje erudycją, wplata powstanie warszawskie w historię powszechną drugiej wojny światowej, sprawnie wykorzystuje źródła, jest doskonale zorientowana w stanie badań i przede wszystkim znakomicie opowiada.

Recenzja: „Rówieśniczki” Katarzyna Tubylewicz

Książki / Recenzje [09.05.14]

Trzy kobiety, trzy historie. Dwa kraje: Polska i Szwecja. Wszystko zaczyna się od Sabiny, Joanny i Zofii, przyjaciółek z dzieciństwa. Opowieść o ich życiu staje się pretekstem do gorzkiej refleksji nas polskością, nad tym, co zmienia w sferze mentalnej emigracja, czy można wykorzenić poczucie wstydu i ból z przeszłości. Czy polskie kompleksy leczone przy pomocy skandynawskiego komfortu stają się mniej bolesne?

Zmarła Marsha Mehran

Rynek / Wydarzenia [07.05.14]

Marsha Mehran, irańska pisarka miała 36 lat, znaleziono ją martwą w jej domu w Irlandii. Przyczyna śmierci nie jest jeszcze znana.

„Moja krótka historia” Stephen Hawking

Książki / Nowości [05.05.14]

Autor „Krótkiej historii czasu” w najprywatniejszej książce o sobie. Wielowątkowa, momentami wręcz zabawna historia życia jednego z około dwustu tysięcy dzieci, które urodziły się dokładnie w trzysetną rocznicę śmierci najwybitniejszego astronoma – Galileusza.

Recenzja: „Cicha przystań” Marta Mizuro

Książki / Recenzje [05.05.14]

Pani prokurator z Wrocławia zaangażowała się nadmiernie w jedną ze spraw i została wysłana na przymusowe wakacje. Wybrała malutką miejscowość Łagów Lubuski, jezioro, las, spokój ciszę. Wymarzone warunki, aby wypocząć, odetchnąć świeżym powietrzem i zapomnieć o stresującej pracy w sądzie. Problem w tym, że Zuza miejsce na urlop wybrała nie tylko ze względu na walory turystyczne, ale pewną bolesną historię z niedalekiej przeszłości. To właśnie w tym jeziorze zginęła jej przyjaciółka. Dlatego oprócz poznawania uroków Łagowa bohaterka wikła się też w rozwiązanie tajemniczej sprawy, w którą zdaje się być zamieszanych co najmniej kilku mieszkańców niewielkiego kurortu.

„Rówieśniczki" Katarzyny Tubylewicz (W.A.B.)

Książki / Nowości [29.04.14]

Trzy przyjaciółki z podstawówki spotykają się po latach w Sztokholmie. To kobiety, które popełniły w życiu sporo błędów. Nie wszystkie da się lubić, ale warto spróbować je zrozumieć, tym bardziej, że pułapki, w które wpadają są charakterystyczne dla naszych czasów.

Nowa książka laureatki literackiej Nagrody Nobla 2013!

Książki / Nowości [11.04.14]

"Jawne tajemnice" Alice Munro, zbiór opowiadań o wyjątkowych historiach kobiet, miała swoją premierę 9 kwietnia.

Eberhard Mock powraca

Książki / Zapowiedzi [01.04.14]

Ulubiony bohater czytelników Marka Krajewskiego powraca w nowej książce wrocławskiego autora. Tuż przed wojną Mock zostaje aresztowany za malwersacje podatkowe i ukrywanie swoich dochodów. W więzieniu musi szukać pomocy przestępczego półświatka, z którym do tej pory walczył.

Joanna Bator: "Rekin z parku Yoyogi"

Książki / Zapowiedzi [24.03.14]

Nowa książki zeszłorocznej laureatki Nike Opowie Joanna Bator wraca w swoim pisarstwie do Japonii, której poświęciła swój debiutancki zbiór esejów Japoński wachlarz. Choć jest teraz znacznie bogatsza w doświadczenia i wiedzę o kraju oraz jego mieszkańcach, nie utraciła wrażliwości na głęboką odmienność kulturową.

"Cicha przystań" Marta Mizuro

Książki / Nowości [21.03.14]

Śmierć czyha nad jeziorem. Przeczucia, koszmar, przemoc… Zuza, pracowniczka prokuratury, zostaje wysłana na przymusowy urlop, który postanawia spędzić w malowniczo położonej pojezierskiej miejscowości letniskowej.

Uwikłanie Zygmunta Miłoszewskiego obsypane nagrodami we Francji!

Rynek / Nagrody [12.03.14]

Pierwsze spotkanie z prokuratorem Szackim w finale francuskiej nagrody Prix du Polar Européen dla najlepszego kryminału europejskiego wydanego w ubiegłym roku we Francji!

Zygmunt Miłoszewski pozwany przez Świat Książki

Rynek / Wydawnictwa [12.03.14]

Wydawnictwo domaga się od pisarza zwrotu zaliczki, a także odszkodowania w wysokości 344 tys. zł.

Recenzja: „Bezcenny” Zygmunt Miłoszewski

Książki / Recenzje [04.12.13]

Przepis na dobrą książkę prezentuje się następująco: poszukiwanie zaginionego skarbu połączone z aferą polityczną, najlepiej na skalę światową. Do tego miłość, która przezwycięża przeciwności losu. Brzmi banalnie? A jednak „Bezcenny” Zygmunta Miłoszewskiego znika z półek. Wiem, zbliżają się Święta. Nawet największe gnioty znajdą w tym czasie swoich czytelników. Książka to dobry prezent, kiedy już wszystkie inne pomysły spalą na panewce. Smutne, ale do rzeczy!

Biografia Korczaka Joanny Olczak-Ronikier otrzymała Nagrodę im. Jerzego Turowicza

Rynek / Nagrody [03.12.13]

Grupa Wydawnicza Foksal z dumą informuje, że książka "Korczak. Próba biografii" otrzymała nagrodę przyznawaną za wybitne i oryginalne dzieła literackie, naukowe, plastyczne, muzyczne, teatralne lub filmowe, znajdujące się w kręgu tematów, do których Jerzy Turowicz wracał w swojej publicystyce i działalności publicznej, oraz reprezentujące wartości, które były mu bliskie.

"Dziewczyna wchodzi do baru" Helena S. Paige

Książki / Nowości [30.10.13]

Określenie miłosna gra jeszcze nigdy nie było tak trafne. Dziewczyna w barze to powieść interaktywna, która pozwoli ci wybierać: więcej niż jeden raz i bez żalu o niewykorzystane okazje.

"Dziewczęta i kobiety" Alice Munro

Książki / Nowości [22.10.13]

Lata 40., kanadyjska prowincja. Del Jordan, dziewczynka, później dziewczyna, mieszka na farmie swojego ojca, gdzie jej najczęstszymi towarzyszami są ekscentryczny przyjaciel rodziny i szorstki młodszy brat. Kiedy Del zacznie spędzać więcej czasu w mieście, pojawią się też kobiety: matka agnostyczka sprzedająca farmerom encyklopedie, lubieżna Fern Dogherty i najlepsza przyjaciółka, Naomi. Dzięki tym nauczycielom i nauczycielkom, a także dzięki własnym doświadczeniom z seksem, narodzinami i śmiercią, Del odkrywa jasne i mroczne strony kobiecości.

Recenzja: „Literatura od kuchni”, Bogusław Deptuła

Książki / Recenzje [18.09.13]

Moje dwie ulubione czynności niestety rzadko idą w parze. Ślęczenie nad książką i jedzenie nie dają się łatwo pogodzić, chyba że nie dbamy o tłuste plamy błąkające się wśród liter. Na szczęście o kulinariach można czytać, a jeśli tekst pisany jest przez prawdziwego smakosza, to wyłaniające się z niego aromaty mogą opętać wyobraźnię, kazać kiszkom grać marsza, a ślinianki zmusić do znacznej nadprodukcji płynów.

Recenzja: "Czego nie słyszał Arne Hilmen" Iwo Zaniewski

Książki / Recenzje [09.01.13]

Choć konstrukcja "Czego nie słyszał Arne Hilmen" odrobinę modyfikuje utarte struktury thrillera i powieści detektywistycznej, brak pomysłu na zwieńczenie akcji, niedopracowanie oraz nie dość dobrze poprowadzona narracja sprawiają, że książka Zaniewskiego zginie wśród polskich debiutów.

Recenzja: "Za kogo ty się uważasz?" Alice Munro

Książki / Recenzje [14.11.12]

Ćwierć wieku — niemal tyle czasu minęło od wydania Who do you think you are?, książki kanadyjskiej pisarki Alice Munro. Przyszedł moment, w którym Za kogo ty się uważasz? wchodzi na polski rynek, równie przystępna jak dwie dekady temu.

Recenzja: "Drugi oddech" Philippe Pozzo di Borgo

Książki / Recenzje [27.06.12]

Książki na podstawie których powstały filmy (w tym przypadku "Nietykalni") trudno przyjmować świeżym umysłem, bo zwykle chcąc niechcąc wchłaniamy jakąś ilość medialnych opinii i zaczynamy mieć konkretne oczekiwania wobec lektury.

Recenzja: "Noc żywych Żydów" Igor Ostachowicz

Książki / Recenzje [11.06.12]

Najnowsza powieść Igora Ostachowicza jest wprowadzeniem w życie najgorszych sennych koszmarów, odkryciem chowanych przez lata lęków. W połączeniu z popkulturowym tłem, treść tej historii tworzy doprawdy zadziwiający zestaw.

Marcin Wroński: "Skrzydlata trumna" Marcin Wroński

Książki / Recenzje [09.05.12]

Skrzydlata trumna to mroczny kryminał o Lublinie lat 30. i 40., którego fabuła toczy się wokół samobójstwa nocnego stróża w fabryce samolotów.

Anthony Storr, Kolosy na glinianych nogach. Studium guru

Książki / Recenzje [16.05.11]

,,Kolosy na glinianych nogach. Studium guru" Anthony'ego Storra to praca z pogranicza psychiatrii, psychologii i socjologii. Autor na przykładach zaczerpniętych z historii powszechnej pokazuje nam mechanizmy, które sprawiają, że do sekt rządzonych przez obłąkanych przywódców przyłączają się tysiące ślepo podporządkowanych im ludzi, którzy bezkrytycznie wykonują wszystkie, nawet najbardziej irracjonalne i sprzeczne z wrodzonym instynktem samozachowawczym człowieka (np. zbiorowe samobójstwo), polecenia swoich duchowych mistrzów.

Zygmunt Miłoszewski, Uwikłanie

Książki / Nowości [14.05.11]

Jeden z pacjentów znanego psychiatry, biorący udział w kontrowersyjnej terapii ustawień, ginie tuż po niej. Czy powodem morderstwa mogło być pole negatywnych emocji, jakie się podczas niej wytworzyło między uczestnikami? Czy może był to zwyczajny mord na tle rabunkowym? Policja proponuje proste rozwiązania. Jednak intuicja nie zawodzi charyzmatycznego, białowłosego, dociekliwego prokuratora.

Wznowienie W.A.B.: Sen o kobietach pięknych i takich sobie Becketta

Książki / Zapowiedzi [28.03.11]

Warszawskie wydawnictwo W.A.B anonsuje wznowienie "Snu o kobietach pięknych i takich sobie" Samuela Becketta

W podróż motocyklem, czyli "Mój chłopiec, motor i ja" Haliny Korolec-Bujakowskie

Książki / Zapowiedzi [25.03.11]

Na początku jest szalony pomysł, by udać się w podróż poślubną... motorem i ruszyć po przygodę życia, tak daleko, jak to możliwe, czyli, jak wskazują mapy, do Szanghaju.

Długo wyczekiwana biografia Korczaka!

Książki / Zapowiedzi [23.03.11]

Joanna Olczak-Ronikier kreśli historię życia Janusza Korczaka, wplatając ją w żywą i poruszającą narrację o losach i wyborach polskich Żydów.

Słodko-gorzki Kreml skandalisty Sorokina już w księgarniach!

Książki / Nowości [17.01.11]

Zbiór opowiadań stanowiący kontynuację "Dnia oprycznika". Sorokin, brutalny w formie i szokujący odwagą treści, rozwiewa mgłę umowności wokół tabu, zmusza do ponownego spojrzenia na pojęcia dobra i zła, posługując się nielukrowanym językiem współczesnej moskiewskiej ulicy.

"Dżozef" Jakuba Małeckiego i "Podróż długa i dziwna" Tony'ego Horwitza już w księgarniach

Książki / Nowości [12.01.11]

Szanowni Państwo, W imieniu wydawnictwa W.A.B. zapraszamy do lektury "Dżozefa" Jakuba Małeckiego oraz "Podróży długiej i dziwnej" Tony’ego Horwitza, które dziś pojawiły się w księgarniach.

Premiera książki Marii Nurowskiej "Mój przyjaciel zdrajca" - zapraszamy do lektury!

Książki / Nowości [07.01.11]

Kukliński jest dziś jak pomnik. Jedni pod nim składają kwiaty, inni odwracają z niechęcią głowę. Za parę lat będą się o nim uczyły dzieci w szkołach. Ale mało kto się zastanawia, kim był Ryszard Kukliński. Nie - czy był zdrajcą, czy bohaterem, ale kim był jako człowiek. O tym jest książka Marii Nurowskiej.

Konkurs z Mankelem

Książki / Konkursy [29.12.10]

Wydawnictwo WAB oraz Portal Księgarski zapraszają wszystkich czytelników do wzięcia w konkursie czytelniczym poświęconym książce "Niespokojny człowiek" Henninga Mankela

"Mój przyjaciel zdrajca"

Książki / Zapowiedzi [28.12.10]

Już 5 stycznia przyszłego roku nakładam wydawnictwa W.A.B. ukaże się nowa książka Marii Nurowskiej, traktująca o Ryszardzie Kuklińskim - "Mój przyjaciel zdrajca".

Henning Mankell, "Niespokojny człowiek"

Książki / Recenzje [21.12.10]

Niespokojny człowiek Henninga Mankella to nie tylko kryminał z intrygą szpiegowską w tle, lecz także, a może przede wszystkim, nostalgiczna opowieść o przemijaniu, samotności i starości oraz o walce z okrutną, jak dotąd nieuleczalną, chorobą Alzhaimera. Jak zapowiedział autor, to już ostatnia z książek poświęconych szwedzkiemu policjantowi Kurtowi Wallanderowi.

Julia Franck, Południca

Książki / Nowości [08.12.10]

Helena opuszcza rodzinny Budziszyn, by zachłysnąć się atmosferą pulsującego energią Berlina lat dwudziestych XX wieku. Zostawia za sobą zimną, okrutną matkę i przedwczesną śmierć ukochanego ojca, nie potrafi jednak od tego uciec. Rozpaczliwie szuka swojego miejsca w świecie, chce też za wszelką cenę zrealizować wielkie marzenie o ukończeniu studiów medycznych, ale przypadek i Historia mają wobec niej inne plany.

Statek straceńców - recenzja "Statku" Stefana Maniego

Książki / Recenzje [03.12.10]

Kiedy zabierałem się za lekturę wydanego właśnie w Polsce "Statku" Stefana Maniego byłem przekonany, że mam przed sobą kolejny skandynawski kryminał, a te jak wiadomo słynną z wysokiego poziomu. Jakie więc było moje zdziwienie, gdy z każdą przewróconą stronicą okazywało się, że ta książka to nie tylko hipnotyzujący kryminał, ale także mrożący krew w żyłach thriller, powodujący drżenie dłoni horror, skłaniająca do refleksji lektura psychologiczna, nastrojowa powieść przygodowa… Prawdziwa mieszanka, która wyszła spod rąk szalonego chemika i wybucha raz po raz, niepozwalając czytelnikowi na jej odrzucenie.

Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni

Książki / Nowości [28.11.10]

Dokonując psychologicznej interpretacji wielu baśni, Bruno Bettelheim dostarcza rodzicom i wychowawcom doskonałego narzędzia, które pomaga dziecku przejść od emocjonalnej niedojrzałości ku dorosłości. Autor dzieli baśnie na te, które zachowują cudowną moc oswajania dziecka ze światem dorosłych (jak na przykład baśnie braci Grimm) oraz te, które są tej mocy pozbawione. Baśń, zdaniem Bettelheima, jest podstawowym i pierwszym narzędziem na drodze do poznania samego siebie.

"Niespokojny człowiek"

Książki / Zapowiedzi [24.11.10]

24 listopada do księgarń trafi kolejna powieść arcymistrza kryminału Henninga Mankella - "Niespokojny człowiek", zamykającą losy Kurta Wallandera.

"Anna w Nowym Jorku"

Książki / Nowości [15.11.10]

Dla wszystkich fanów przewrotnych historii i dobrego humoru polecamy najnowszą powieść z wydawnictwa WAB - "Annę w Nowym Jorku. Czyli życie z (ob) ciachem" Gitty Daneshvari.

"Spiski. Przygody tatrzańskie"

Książki / Zapowiedzi [10.11.10]

Do księgarń trafia właśnie nowa książka wydana nakładem wydawnictwa W.A.B. - "Spiski. Przygody tatrzańskie" Wojciecha Kuczoka.

"Rewolucje"

Książki / Nowości [08.11.10]

Już w listopadzie pojawi się nowość wydawnictwa WAB - "Rewlucje" Jeana-Marie Gustave'a Le Clezio - laureata literackiej nagrody Nobla.

"FBI i dziewięć Kocich żywotów"

Książki / Nowości [05.11.10]

Już w księgarniach nowa książka wydawnictwa WAB w serii "Z kotem" - "FBI i dziewięć kocich żywotów" Sophie Mullenheim.

"Wampirek na szkolnej wycieczce"

Książki / Nowości [29.10.10]

Wydawnictwo WAB prezentuje nową książkę z popularnej na całym świecie serii dla dzieci i młodzieży o wampirku autorstwa Angeli Sommer-Bodenburg.

Smak Kuby

Książki / Nowości [29.10.10]

Z przyjemnością informujemy, że do księgarń w Polsce trafia właśnie książka słynnej blogerki Yoani Sanchez - "Cuba libre. Notatki z Hawany".

"Dzicy wojownicy" - nowy historyczny kryminał

Książki / Nowości [22.10.10]

Z przyjemnością informujemy, że do sprzedaży trafili właśnie "Dzicy wojownicy". Jest to nowa powieść Viviane Moore - mistrzyni historycznego kryminału.

Nowości W.A.B.

Książki / Nowości [22.10.10]

20 października do księgarń trafiły dwie nowe książki wydane nakładem W.A.B. - "Granatowa krew" Wiktora Hagena i "Ziemia Nod" Radosława Kobierskiego.

"Wdowa Coudrec"

Książki / Zapowiedzi [20.10.10]

Na jesienną niepogodę polecamy lekturę powieści, która ukaże się już w środę w księgarniach w serii "Nowy kanon", przygotowanej we współpracy z "The New York Review of Books". Książka stała się inspiracją dla Alberta Camusa do napisania "Obcego". Mowa o "Wdowie Couderc" Georgesa Simenon określanej mianem arcydzieła prozy psychologicznej/.

"Między frontami"

Książki / Nowości [15.10.10]

Prezentujemy ociekającą realizmem powieść Evelio Rosero "Miedzy frontami", opowiadającą o wojnie partyzanckiej, która toczy się Kolumbii.

Moja klasyczna paranoja

Książki / Nowości [14.10.10]

Właśnie trafiła do sprzedaży "Moja klasyczna paranoja" - nowa książka Steffena Mullera, opowiadająca o jego przygodzie z muzyką poważną.

Nowy thriller W.A.B.!

Książki / Zapowiedzi [08.10.10]

Prezentujemy książkę "Statek" Stefana Mani - nowy, hipnotyzujący thriller wydany nakładem wydawnictwa W.A.B.

"Kot Simona"

Książki / Nowości [08.10.10]

Wydawnictwo W.A.B. prezentuje nowe książki, w których główną rolę odgrywa uwielbiany przez wielu Kot Simona!

Październikowe nowości W.A.B.

Książki / Nowości [08.10.10]

Prezentujemy październikowe nowości w wydawnictwie W.A.B.: "Ja, diablica" Katarzyny Bereniki Miszczuk oraz "Apokalypsis'89" Jarosława Maślanka.

"Nie myśl, że książki znikną"

Książki / Nowości [04.10.10]

Dwaj bibliofile, Umberto Eco i Jean-Claude Carrière, diagnozują zjawiska współczesnej kultury, to znaczy internet i elektroniczne nośniki pamięci. Według autorów Nie sądź, że książki znikną, nowe formy, choć coraz bardziej powszechne, nie wyprą tradycyjnych woluminów. Czy taka dość optymistyczna wizja nie jest jednak tylko marzeniem intelektualistów?

"Magia kości" już w księgarniach!

Książki / Nowości [30.09.10]

Nakładem wydawnictwa W.A.B. do księgarń trafiła właśnie powieść Fiony Higgnis "Magia kości" - książka dla ludzi o naprawdę mocnych nerwach.

"Portret Doriana Graya"

Książki / Zapowiedzi [24.09.10]

Już 29 września, za sprawą wydawnictwa W.A.B. ukaże się kolejna edycja kultowej powieści Oscara Wilde'a "Portret Doriana Graya".

Nowości wydawnictwa W.A.B.

Książki / Nowości [23.09.10]

Prezentujemy najnowsze pozycje wydawnictwa W.A.B.: "59 sekund" Richarda Wisemana, oraz "Kogo kocham, kogo lubię" Roberta Ostaszewskiego i Marty Mizuro.

Bestsellery z Głównej Księgarni Naukowej im. B. Prusa za sierpień 2010 r.

Książki / Bestsellery [21.09.10]

Bestsellery nie podręcznikowe: 1. Powstanie Warszawskie widziane z Moskwy, Iwanow N., Kraków, Wydawnictwo ZNAK, 2010 r., 2. Iwaszkiewicz Pisarz po katastrofie, Radziwon M,Warszawa, Wydawnictwo WAB, 2010 r., 3. Koniec prawdy absolutnej., Bartok T.,Warszawa, Wydawnictwo W.A.B. 2010 r.,

Miłość w Iranie

Książki / Zapowiedzi [17.09.10]

22 września do polskich księgarń trafi "Irańska historia miłosna. Ocenzurowano" autorstwa Shahriara Mandanipoura. Książka opowiada o zakazanej miłości między dwiema kobietami w ortodoksyjnym Iranie.

"Taja z Jaśminowej" - nowość W.A.B.

Książki / Zapowiedzi [16.09.10]

Wydawnictwo W.A.B. prezentuje drugie wydanie książki "Taja z Jaśminowej" autorstwa Adriany Szymańskiej. Lektura będzie prawdziwą przyjemnością nie tylko dla dzieci, ale także ich rodziców.

Nowość W.A.B. - "Wąż w kaplicy" Tomasza Piątka

Książki / Nowości [14.09.10]

Już dziś do księgarń trafia najnowsza książka Tomasza Piątka "Wąż w kaplicy" zapowiadana jako brawurowa i buntownicza powieść historiozoficzna.

Nowość W.A.B. - "Tropiciel duchów"

Książki / Nowości [13.09.10]

8 września trafiła do sprzedaży nowa powieść Michelle Paver.Jest to szósta część "Kronik Pradawnego Mroku", która zamyka bestsellerową sagę.

"Rzeczy nienasycone" - premiera W.A.B.

Książki / Nowości [09.09.10]

8 września do sprzedaży weszło drugie wydanie "Rzeczy nienasyconych" Andrzeja Czcibora-Piotrowskiego. Książki, którą Stefan Chwin określił "niesamowitą polityczno-erotyczną baśnią syberyjską".

Wielka premiera W.A.B. - "Nakarmić wilki" M. Nurowskiej!

Książki / Nowości [07.09.10]

Nowa powieść Marii Nurowskiej pojawi się w księgarniach we wrześniu. Książka będzie także dostępna w wersji audio ( czyta Leszek Filipowicz).

Morderstwo w alei Róż

Książki / Nowości [02.09.10]

Portal Księgarski gorąco poleca "Morderstwo w alei Róż" Tadeusza Cegielskiego - nowy, mroczny kryminał wydawnictwa W.A.B.!

Zapiski na biletach Michała Olszewskiego w środę w księgarniach

Książki / Nowości [31.08.10]

Wydawnictwo W.A.B. w serii "terra incognita" prezentuje książkę Michała Olszewskiego zatytułowaną "Zapiski na biletach".

Mankell prosto do ucha - nowy audiobook Biblioteki Akustycznej

Książki / Zapowiedzi [12.08.10]

Już za tydzień premiera nowego audiobooka Biblioteki Akustycznej - "Mężczyzna, który się uśmiechał".

Jak Marco Polo odkrywał świat

Książki / Zapowiedzi [12.08.10]

Marco Polo, kupiec wenecki, wyrusza na Wschód na początku lat siedemdziesiątych XIII wieku. Towarzyszy swemu ojcu oraz stryjowi, którym przyświecają ważne cele polityczne: papież Grzegorz X wysłał ich do władcy Chin, Kubilaja. Podróż do Państwa Środka trwa trzy lata.

Prawdziwa historia Włodzimierza Majakowskiego

Książki / Nowości [11.08.10]

Opowieść o człowieku, który po rewolucji październikowej stał się bohaterem państwa radzieckiego. Pisał zaangażowane wiersze i malował plakaty propagandowe. To także historia burzliwego trójkąta miłosnego, który Majakowski tworzył z Lili i Osipem Birkami. Jedne z najpiękniejszych wierszy miłosnych w rosyjskiej poezji to te, w których wychwalał swoją muzę, Lili. Stawką było życie jest też opowieścią o człowieku, który z czasem coraz bardziej krytycznie oceniał skutki rewolucji i z przerażeniem patrzył, w jakim kierunku podąża komunizm.

Jak nie spędzać czasu przed ekranem

Książki / Nowości [11.08.10]

Nareszcie odtrutka dla tych, którzy mają dość władzy telewizora! W jaki sposób wywołać tornado w butelce? Jak rozpoznawać chmury i co zrobić, żeby zmusić rodzynki do skakania? To prawdziwe wyzwania dla młodych naukowców! Jeśli masz dosyć odmóżdżającej telewizji i nie lubisz się nudzić, to książka idealna dla ciebie!

Powieść sensacyjna obnaża Kościół od kuchni

Książki / Nowości [10.08.10]

Polska współczesność i groźna atmosfera rodem z "Imienia róży"! Marcin Wroński w Officium Secretum obnaża mechanizmy władzy świeckiej i kościelnej, bezbłędnie portretuje środowisko lokalnych mediów i mentalność ludzi zarówno poprzedniego, jak i obecnego systemu.

Prawdziwy koniec wojny jest jej początkiem

Książki / Nowości [05.08.10]

Prawdziwy koniec wojny jest przed jej początkiem, dwujęzyczna antologia opowiadań przygotowana przez Wydawnictwo W.A.B. we współpracy z niemiecką oficyną Wallstein Verlag, to zbiór znakomitych i poruszających tekstów dotyczących wojny i przemocy.

Serialowa Majka doczekała się książki

Książki / Zapowiedzi [03.08.10]

Majka w Krakowie. Przewodnik po serialu i mieście to atrakcyjny, nietypowy i wyjątkowy przewodnik po Krakowie, jaki mało kto zna. Książka jest bogato ilustrowana, zawiera kilkanaście wywiadów z aktorami.

Dramat rozgrywa się tuż obok

Książki / Nowości [02.08.10]

Krajowa pisarka i jej pasjonujący thriller kryminalny! Cezary i Michał to nastolatkowie z dwustutysięcznego miasta. Namiętnie grają w gry komputerowe. Michał wychowywany jest przez matkę prostytutkę i ich relacje są bardzo trudne; Cezary pochodzi z typowej mieszczańskiej rodziny, w której rodzice starają się przekazać dzieciom najważniejsze wartości, tłumaczą, czym jest dobro i zło.

"Lód i woda, woda i lód" - historia rodzinnych napięć

Książki / Zapowiedzi [30.07.10]

"Lód i woda, woda i lód" to napisana z rozmachem historia rodzinnych napięć, rozłamów i tragedii, które infekują kolejne pokolenia. Historia sióstr, które z wiekiem stają się sobie obce, i matek odrzucających swoje dzieci.

Grażyna Plebanek, "Nielegalne związki"

Książki / Recenzje [30.07.10]

A teraz coś z zupełnie innej beczki: "Nielegalne związki" to raj dla eurosceptyków. Co takiego? Ha!, spokojnie, bo proszę sobie wyobrazić, że książka Grażyny Plebanek może przynieść wielką frajdę tym, którzy jeszcze parę lat temu straszyli obywateli V RP hedonizmem nadciągającym z Zachodu. Rozpasaniem. I chucią, która stamtąd szykuje swój nieczysty desant. Tak jest, z Unii Europejskiej. A dokładniej: z jej rozwiązłego (!) serca - z Brukseli.

Nowy talent w polskiej prozie!

Książki / Zapowiedzi [30.07.10]

"Szczeniaki", debiutancki zbiór opowiadań Sylwii Siedleckiej, to hołd złożony wyobraźni i wolności pisarskiej. W polskiej prozie pojawił się nowy, wyrazisty talent.

Dzięki tej książce zmienisz zdanie na temat filozofii

Książki / Zapowiedzi [30.07.10]

Jeśli sądzisz, że ta książka Cię nie dotyczy - jesteś w błędzie. Tomizm, jako oficjalna doktryna Kościoła katolickiego, przez stulecia ulegał daleko idącej ideologizacji, a jego elementy kształtowały sposób myślenia i postrzegania wielu społeczeństw europejskich. Właśnie po tomizmie wielu z nas dziedziczy syndrom oblężonej twierdzy - przekonanie o słuszności łączenia sfer wiary i władzy oraz graniczące z pychą zaufanie, że istnieje jedna, wyjątkowa i niepodważalna prawda absolutna.

Najnowsza powieść Denise Miny nominowana do CWA Gold Dagger Awards!

Książki / Zapowiedzi [30.07.10]

Z przyjemnością informujemy, że najnowsza powieść Denise Miny Still Midnight (Orion UK, 2009) została nominowana do CWA Gold Dagger Awards, nagrody przyznawanej za powieść kryminalną napisaną w języku angielskim.

Czy książka może poruszać się z "Prędkością światła"?

Książki / Nowości [29.07.10]

Koniec lat osiemdziesiątych. Na amerykańskim uniwersytecie w Illinois spotyka się dwóch wykładowców - początkujący pisarz i dziesięć lat od niego starszy weteran wojny w Wietnamie, Rodney Falk. Przez jeden krótki semestr dzielą gabinet na uczelni, razem uczęszczają na zajęcia z języka katalońskiego, w końcu się zaprzyjaźniają. Gdy nadchodzi przerwa świąteczna, Rodney znika bez śladu. Mijają lata. Pisarz zyskuje sławę i uznanie.

Dwóch bohaterów, dwie biografie, dwa zakończenia - "Prędkość światła" Javiera Cercasa

Książki / Nowości [23.07.10]

Wydawnictwo W.A.B. poleca Państwa uwadze książkę opublikowaną w serii: "Don Kichot i Sancho Pansa pt."Prędkość światła" autorstwa Javiera Cercasa.

"Iwaszkiewicz. Pisarz po katastrofie" - nowe spojrzenie na Legendę?

Książki / Zapowiedzi [23.07.10]

Wydawnictwo W.A.B. w cenionej przez znawców serii "Fortuna i Fatum" prezentuje książkę autorstwa Marka Radziwona pt. "Iwaszkiewicz. Pisarz po katastrofie".

"Klub Detektywów 'Huragan' i straszliwa piwnica" - wakacyjna lektura dla młodszych czytelników

Książki / Zapowiedzi [21.07.10]

Po co w wakacje myśleć o szkole? Bo szkoła może być naprawdę ciekawym miejscem, jeśli tylko przyjrzeć się jej uważnie… Wakacyjna lektura dla młodych czytelników, żądnych przygód!

Dziwnologię czas zacząć

Książki / Nowości [15.07.10]

Czytasz czasami horoskopy? Spokojnie, nie ma się czego wstydzić - to samo robi codziennie sto milionów Amerykanów, a sześć milionów było gotowych zapłacić astrologowi za analizę swojej osobowości. Obrazu dopełnia jeszcze Ronald Reagan, konsultujący ze znawcą tajemnych wpływów nieba daty swoich wystąpień i rozkład lotów Air Force One.

Jak powstawała "biała" Australia?

Książki / Nowości [15.07.10]

„Terra nullius - ziemia niczyja. Ziemia, która do nikogo nie należy. W każdym razie do nikogo, z kim trzeba by się liczyć. Obszar, który wkrótce będzie niezamieszkany, bo zaludniają go niższe rasy, zgodnie z prawami natury skazane na wymarcie. Terra nullius. Termin przywoływany najczęściej jako argument w obronie brytyjskiej inwazji na Australię".

Ta książka to ostatnie tchnienie

Książki / Nowości [13.07.10]

Ostatnie tchnienie to trzecia z zapowiedzianych pięciu części cyklu o Paddy Meehan. W Polu krwi, którego akcja dzieje się w 1981 roku, poznajemy ją jako osiemnastoletnią, początkującą dziennikarkę. W Martwej godzinie, w 1984, jest już etatową reporterką. Akcja Ostatniego tchnienia rozgrywa się w 1990 roku, gdy główna bohaterka, jako ceniona felietonistka, posiada własną kolumnę i jest... samotną matką.

Iwaszkiewicz - pisarz po katastrofie

Książki / Nowości [13.07.10]

Fundamentalne pytania, które Radziwon zadaje w swojej książce zadać jest bardzo łatwo: co powoduje, że wybitna jednostka w określonych warunkach działa akurat tak, a nie inaczej? Dlaczego ten sam człowiek czasami zachowuje się jak bohater, a innym razem jak tchórz? Czy zdaje sobie sprawę ze swoich pobudek? Kiedy działa zgodnie z nimi, a kiedy na przekór?

"Nuda" nie musi być nudna

Książki / Zapowiedzi [07.07.10]

Czym jest nuda? Szczególnym stanem ducha i umysłu. Niezdolnością wyjścia poza samego siebie, mgłą, w której gubi się myśl... Pełen rozterek i sprzecznych emocji trzydziestopięcioletni Dino stara się przezwyciężyć nudę, oddając się malarstwu. Próba kończy się niepowodzeniem. Pewnego dnia Dino poznaje Cecylię, modelkę zmarłego niedawno malarza Balestrieriego.

Jeśli z Mankellem, to choćby na koniec świata

Książki / Zapowiedzi [30.06.10]

Piętnastoletni Joel właśnie skończył szkołę i zamierza zostać marynarzem. Nieoczekiwanie otrzymuje jednak tajemniczy list, w wyniku czego postanawia odnaleźć swoją mamę. Matka opuściła go, gdy był mały i od tej pory nie dała znaku życia. Chłopak wyrusza w wielką podróż w towarzystwie ojca, który zdaje się skrywać jakąś tajemnicę z przeszłości.

Śladem kapitana Cooka

Książki / Nowości [28.06.10]

Trzy legendarne, osiemnastowieczne wyprawy Jamesa Cooka zwieńczyły erę wielkich odkryć. Zwiedził on olbrzymie obszary kuli ziemskiej, żeglował od Arktyki po Antarktydę, od Syberii po Tahiti. Pokazał zdumionej Europie świat tatuaży i tabu, kanibalizmu i rytualnego seksu. Ale sam kapitan – syn niepiśmiennego robotnika z Yorkshire i największy brytyjski żeglarz – do dziś pozostaje tajemniczy jak owe nieznane wówczas lądy. Tony Horwitz usiłuje tę zagadkę rozwikłać.

Nagość to nie tylko brak ubrania

Książki / Nowości [28.06.10]

Dlaczego nagość nie jest po prostu brakiem ubrania? Co łączy bulimię i starożytne święta? Na czym polega siła niemocy? Jak odczytać prozę Kafki? Czym grozi redukcja tożsamości do czysto biologicznych danych? Czym jest współczesność? Co to jest ciało chwalebne?

Ubierz się w uśmiech

Książki / Nowości [24.06.10]

"Masz być ubrana, a nie przebrana, dumna ze swojego stylu, z tego, kim jesteś. Gdy już odkryjesz własny styl, naucz się go doskonalić i baw się dobrze" - radzi czytelnikom swojej książki Izabela Jabłonowska.

Książka o nudzie nie musi być nudna

Książki / Zapowiedzi [17.06.10]

Czym jest nuda? Szczególnym stanem ducha i umysłu. Niezdolnością wyjścia poza samego siebie, mgłą, w której gubi się myśl... Pełen rozterek i sprzecznych emocji trzydziestopięcioletni Dino stara się przezwyciężyć nudę, oddając się malarstwu. Próba kończy się niepowodzeniem. Pewnego dnia Dino poznaje Cecylię, modelkę zmarłego niedawno malarza Balestrieriego. Zostają kochankami.

Mankell na końcu świata

Książki / Zapowiedzi [14.06.10]

Piętnastoletni Joel właśnie skończył szkołę i zamierza zostać marynarzem. Nieoczekiwanie otrzymuje jednak tajemniczy list, w wyniku czego postanawia odnaleźć swoją mamę. Matka opuściła go, gdy był mały i od tej pory nie dała znaku życia. Chłopak wyrusza w wielką podróż w towarzystwie ojca, który zdaje się skrywać jakąś tajemnicę z przeszłości.

Tak trudno być 22-latką

Książki / Nowości [14.06.10]

Trudno być dwudziestodwulatką. W dodatku taką, dla której każdy dzień ze zwariowaną rodziną jest wyzwaniem! Matka ciągle wynajduje nowe diety, sposoby na życie i zajęcia, a przy tym bezustannie kłóci się ze swoim mężem. Starszy brat utrzymuje kontakt głównie z komputerem, a młodszy, zwany Smarkiem, jest nieprzewidywalny w realizacjach swoich szalonych pomysłów i ma zdecydowanie zbyt dużo energii.

Dziwne przypadki Ferdynanda Szkodnika

Książki / Nowości [10.06.10]

Szkodnik (prawdziwe imię Ferdynand) ma dziesięć lat. To wystarczająco dużo, żeby wyrobić o sobie opinię czarnej owcy w rodzinie. I rzeczywiście próba wniesienia na pokład samolotu oręża w postaci: żyletek, noży, scyzoryka i nunchaku rozzłoszcza nawet najbardziej wyrozumiałych członków familii.

Noblista Le Clézio wybiera się na wojnę

Książki / Zapowiedzi [09.06.10]

Wojna niszczy i unicestwia. Wojna odczłowiecza. Nie chodzi tylko o okresowy konflikt zbrojny, lecz permanentną walkę zarówno w świecie, jak i w człowieku. Bohaterka Wojny, Béatrice B., wyrusza w poszukiwaniu kluczy niezbędnych do zrozumienia natury tego odwiecznego zła. W czasie wędrówki spotyka M.X., który staje się jej przewodnikiem po postindustrialnym świecie.

Czerwcowe premiery wydawnictwa W.A.B.

Książki / Zapowiedzi [02.06.10]

Szanowni Państwo, zapraszamy do lektury nowej książki Wydawnictwa W.A.B., które dziś pojawiła się w księgarniach: "Tak trudno być mną!" - debiutancka powieść Dagmary Półtorak.

Nowy Wallander bestsellerem w Niemczech! Jesienią w Polsce

Książki / Zapowiedzi [31.05.10]

Nowy Wallander bestsellerem w Niemczech! Jesienią ukaże się w Polsce. „Niespokojny człowiek" już w listopadzie na księgarskich półkach.

Mian Mian już nie taka cukierkowa

Książki / Nowości [26.05.10]

Nowa powieść autorki głośnych "Cukiereczków", to traktat o idealnej-nieidealnej w formie didżejskiego miksu, który chwilami przypomina sen na jawie, być może zaprawiony narkotykami. Współczesny Szanghaj, miasto pełne wieżowców i estakad. Głownie nocą, głównie w weekendy. Kluby, restauracje, hotele, prywatne imprezy.

Iran oczami kupców, mułłów, studentów - nie tylko

Książki / Nowości [26.05.10]

"Czwarty pożar Teheranu" to czerpiący z najlepszej tradycji reportaż literacki o kraju, który przez całe dziesięciolecia funkcjonował w obrębie czytelnego stereotypu: surowego brodatego mężczyzny i opatulonej w czador smutnej kobiety. Kraju, który nagle latem 2009 roku pokazał światu drugie oblicze - młode, zbuntowane, rzucające wyzwanie uzbrojonemu po zęby systemowi.

Nowy Jork. Przewodnik niepraktyczny

Książki / Nowości [14.05.10]

Miasta mają swe historie, mity założycielskie o kilku fakultatywnych wersjach. Egzystują na różnych poziomach. Tak też jest w przypadku Nowego Jorku Kamili Sławińskiej. Dziennikarka pisze reportaż z odkrywania Miasta.

Adam i dwie żony

Książki / Nowości [14.05.10]

Adam nie żyje. Wpadł pod tramwaj. O jego śmierci mówiono w Wiadomościach i w Panoramie. Był w końcu, jako krytyk i publicysta, dyżurnym intelektualistą kraju. Miał pięćdziesiąt lat, był megalomanem.

Z Piaskowej Góry do Chmurdalii

Książki / Nowości [30.04.10]

Chmurdalia, nowa powieść Joanny Bator, to kontynuacja znakomitej Piaskowej Góry, jednej z najciekawszych książek polskich ostatnich lat. Po nieudanej ucieczce z Wałbrzycha, zakończonej wypadkiem samochodowym, dziewiętnastoletnia Dominika Chmura budzi się w monachijskim szpitalu. Miesiące rehabilitacji przywracają jej zdrowie, ale nie spokój ducha.

Zmysłowa i uwodzicielska powieść Grażyny Plebanek

Książki / Zapowiedzi [26.04.10]

Miłość i zdrada z punktu widzenia mężczyzny. Opowieść o uczuciu, które nie ma prawa istnieć, a zarazem analiza struktur społecznych ograniczających wolność człowieka, wikłających go w role, których nie jest w stanie wypełnić. Bruksela. Miasto władzy, wielkiej polityki i układów, miasto gdzie krzyżują się drogi wszystkich narodów kontynentu. Ona - Megi.

Urodziny Królowej - W.A.B. poleca biografię Elżbiety II

Książki / Nowości [23.04.10]

21 kwietnia 1926 r. w Londynie urodziła się Elżbieta II, właściwie Elżbieta Aleksandra Maria, królowa Wielkiej Brytanii z dynastii Windsor, koronowana 2 czerwca 1953, córka króla Jerzego VI i jego żony – Elżbiety Bowes-Lyon zwaną Królową-Matką.

Niezbędnik początkującego ojca

Książki / Zapowiedzi [13.04.10]

"Dziennik taty" Tomasza Kwaśniewskiego to zbiór felietonów, które układają się w szczerą opowieść początkującego rodzica. Miejscami zabawną, miejscami przerażająco prawdziwą... Okazuje się, że w tym „zawodzie" nie ma łatwych wyborów, a każdy dzień niesie zupełnie nowe doświadczenia.

Hiszpańskie oczy

Książki / Zapowiedzi [12.04.10]

Annę i jej córkę poznajemy podczas wizyty u psychologa. Kobiety próbują rozwikłać problem Ewy - bulimię. Aby jednak dziewczyna mogła w pełni wyzdrowieć, konieczna jest terapia - toksyczna miłość musi przerodzić się w uczucie, którym kobiety nie będą się wzajemnie ranić.

Grobowa cisza Arnaldura Indriðasona już w środę!

Książki / Nowości [23.03.10]

Autor bestsellerowego kryminału "W bagnie" zaskakuje czytelnika kolejnym tomem tajemniczych zbrodni, których tropem podąża islandzki policjant Erlendur Sveinsson. Melancholijny nastrój, makabryczne odkrycia i surowy styl opisu są zamierzeniem, które dodaje rozmachu i spójności.

Nowość: Einstein. Jego życie, jego wszechświat

Książki / Nowości [22.03.10]

Wiemy, kim był Albert Einstein. Znamy - przynajmniej pobieżnie - listę jego najważniejszych dokonań, łącznie z najsłynniejszym wzorem świata, pamiętamy o nagrodzie Nobla, a także bez trudu przywołujemy z pamięci wizerunek uśmiechniętego mężczyzny z bujną, niesforną czupryną.

Coś na wiosnę: taki piękny dzień

Książki / Nowości [16.03.10]

Kobieta, która próbuje odzyskać swoje życie. Policjant, który nie potrafi pogodzić się z końcem swojego małżeństwa i obsesyjnie myśli o byłej żonie, dzieciach, utraconej rodzinie. Ich dzieci - zagubione i rozdarte. A obok dwudziestoletni chłopak owładnięty marzeniami o lepszym świecie.

Umberto Eco o komunikacji masowej: "Apokaliptycy i dostosowani"

Książki / Nowości [11.03.10]

Jeśli mamy działać w ramach i na rzecz świata zbudowanego na miarę człowieka, to miarę tę należy określać nie przez dostosowywanie człowieka do rzeczywistych warunków, lecz wychodząc od tych rzeczywistych warunków. Świat komunikacji masowej jest - czy zgadzamy się z tym, czy nie - naszym światem[...] Od tych uwarunkowań nie może uciec nikt. Pisze Umberto Eco w swojej książce "Apokaliptycy i dostosowani".

Samotność liczb pierwszych - miłość kontra matematyka

Książki / Nowości [11.03.10]

Mattia i Alice. Ich losy splatają się w nowej szkole. Każde z nich nosi w sobie traumę z dzieciństwa, która uniemożliwia im normalne funkcjonowanie wśród rówieśników.

Sudan. Czas bezdechu

Książki / Zapowiedzi [02.03.10]

W imieniu wydawnictwa W.A.B. zapraszamy na premierę książki Konrada Piskały pod tytułem "Sudan. Czas bezdechu". Data premiery: 31 marca 2010, seria terra incognita.

Subtelny nos Lilli Steinbeck

Książki / Zapowiedzi [01.03.10]

Gdyby nie jej brzydki, złamany nos, Lilli Steinbeck z wiedeńskiej policji można by nazwać piękną. Za to na pewno można o niej powiedzieć, że ma nosa do rozwiązywania najbardziej skomplikowanych spraw, które dotyczą uprowadzeń.

Być kobietą i nie zwariować

Książki / Nowości [26.02.10]

Jak być kobietą szczęśliwą? Jak być pewną siebie? Jak nie być ofiarą? Takie pytania zadaje sobie wiele współczesnych kobiet. Bo nie jest łatwo być kobietą w świecie, w którym ciągle jeszcze mężczyźni mają przewagę.

Ponad wszelką wątpliwość to dobry kryminał

Książki / Zapowiedzi [25.02.10]

"Ponad wszelką wątpliwość" to ostatnia część doskonale przyjętej w Polsce kryminalnej trylogii Gianrica Carofiglia prokuratora z południowych Włoch, który czas wolny od walki z mafią wypełnia pisaniem książek

Podejrzana zwyczajność codziennych czynności Melanni Mazzucco

Książki / Nowości [24.02.10]

Wydawnictwo W.A.B. poleca książkę autorstwa Melanii Mazzucco " zatytułowaną Taki piękny dzień". Powieść wychodzi w serii: "Z miotłą".

W.A.B. na poznańskich Targach Książki dla Dzieci i Młodzieży

Rynek / Wydarzenia [19.02.10]

Bogata oferta książkowa, spotkania z autorami, wystawy... W dniach 19-21 lutego zapraszamy na stoisko nr 254 „Strych z książkami", na którym znajdziecie specjalną ofertę książkową Wydawnictwa W.A.B.

Dwie nowości wydawnictwa W.A.B.

Książki / Zapowiedzi [16.02.10]

Wydawnictwo W.A.B. prezentuje swoje dwie nowości wydawnicze "Płaskudę" Grażyny Jagielskiej i "Samotność. Powrót do jaźni" Anthony'ego Storra.

Książek "z kotem" nie odkłada się na potem

Książki / Autorzy [15.02.10]

Wydawnictwo W.A.B. wydaje także książki, które zainteresują dzieci, młodzież oraz dorosłych; wszystkich, którzy cenią sobie nieokiełznaną wyobraźnię.

Czy Jacek Dehnel jest snobem?

Wiadomości [02.02.10]

Komentarze odnośnie książki „Lala” rozbijają się o to, czy postrzega się autora za snoba czy też nie, a od tego postrzegania pochodzi opinia o twórczości Jacka Dehnela w ogóle. Snobizm to niebezpieczne słowo – czemu więc nie poigrać z nim przez chwilę?

Żydowska krzyżówka I-go stopnia

Książki / Nowości [29.01.10]

W ustawach norymberskich z roku 1935, które służyły „ochronie czci i krwi niemieckiej", wprowadzono nową terminologię - dziecko z żydowsko-niemieckiego małżeństwa określano tam jako „żydowską krzyżówkę pierwszego stopnia". Taką „krzyżówką" była autorka tej książki - Anita Halina Wahlmann, zwana w dzieciństwie Dzidzią.

Ingo Schulze w Szczecinie!

Wiadomości [14.01.10]

Niemiecki pisarz Ingo Schulze, którego zbiór opowiadań "Komórka" ukazał się w Polsce w 2009 r. w przekładzie Ryszarda Wojnakowskiego (Wydawnictwo W.A.B.), spotka się z czytelnikami w Szczecinie, w Bibliotece Niemieckiej w Książnicy Pomorskiej.

"Detektyw Kefirek na tropie.." już w księgarniach!

Książki / Nowości [13.01.10]

W.A.B. poleca kolejną książkę z serii z kotem, "Detektyw Kefirek na tropie kościotrupa" Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby.

"Wyjechali" - czy to będzie rok Sebalda?

Książki / Zapowiedzi [12.01.10]

Prócz książki "Czuję", kolejna rzecz wybitnego Austriaka, to już czwarte wydanie "Wyjechali". Cztery opowieści składające się na książkę to spisane z biograficzną skrupulatnością losy czterech ludzi żyjących na wygnaniu: cenionego malarza z Monachium, lekarza pochodzącego z rodziny litewskich Żydów, nauczyciela szkoły powszechnej oraz ekscentrycznego dziadka samego autora.

Sebald czuje zawrót głowy

Książki / Zapowiedzi [05.01.10]

Czuję. Zawrót głowy to cztery teksty o podróży. Autor wędruje szlakiem Stendhala, sprawdza, jaki dzień wybrał Casanova na ucieczkę z więzienia, z Kafką przebywa u wód i idzie do kina, okrężnymi drogami trafia w głąb swojego dzieciństwa.

Jens Lapidus, "Zimna stal"

Książki / Recenzje [02.01.10]

W „Potopie” Henryk Sienkiewicz włożył w usta Zagłoby słowa „Jezus Maria! Szwedzi następują!”. O ile nie ma wątpliwości, że w XVII wieku chodzić mogło jedynie o negatywne skutki „potopu szwedzkiego”, o tyle w rozpoczętej właśnie nowej dekadzie XXI wieku taki entuzjastyczny okrzyk mógłby wydać fan kryminałów, bowiem do grona najpopularniejszych współczesnych autorów tego gatunku – Szwedów Henninga Mankella i nieżyjącego już Stiega Larssona, dołącza swoją drugą książką młody Jens Lapidus.

Wokół książki "Wytępić całe to bydło" w Polskim Radiu PR 2

 / Wokół książek [15.12.09]

Zapraszamy do wysłuchania prezentacji książki...

Fotoplastikon Jacka Dehnela na antenie Polskiego Radia PR 3

 / Wokół książek [11.12.09]

W dniach 30 listopada - 21 grudnia (poniedziałek - czwartek), o godzinie 20.50, zapraszamy do słuchania fragmentów najnowszej książki Jacka Dehnela „Fotoplastikon" w interpretacji autora.

Zbigniew Mikołejko, autor książki W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu, w Radiu Dla Ciebie

 / Autorzy [11.12.09]

13 grudnia, w niedzielę, w godzinach 7.00-7.50, prof. Zbigniew Mikołejko, autor książki W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu, będzie gościem Wojciecha Marczyka, w programie „Religie Świata".

Pierwsza część Czarnej Trylogii Sztokholmskiej Jensa Lapidusa zekranizowana, premiera wkrótce!

 / Wokół książek [11.12.09]

15 stycznia 2010 r. w Szwecji wejdzie do kin film Snabba cash w reżyserii Daniela Espinosy. Scenariusz na podstawie powieści Jensa Lapidusa "Szybki cash" napisała Maria Karlsson.

O książce Albert Camus. Biografia Oliviera Todda w TVP Kultura

 / Prezentacje [11.12.09]

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji książki Oliviera Todda...

Rewers - laureatem Brązowej Żaby na Festiwalu Plus Camerimage w Łodzi!

 / Wokół książek [11.12.09]

Autorem scenariusza filmu Rewers, zdobywcy Brązowej Żaby podczas XVII Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage 2009, jest Andrzej Bart.

Zdobądź staż

 / Wydarzenia [11.12.09]

Dział Sprzedaży i Marketingu Wydawnictwa W.A.B. zaprasza na bezpłatny staż.

Dyskusja: Elfriede Jelinek - psychoanalityczna praca nad społeczeństwem, w austriackim forum kultury

 / Wokół książek [11.12.09]

Austriackie forum kultury w Warszawie i Wydawnictwo W.A.B. zapraszają...

Jacek Dehnel, autor książki „Fotoplastikon”, w Łodzi

Wiadomości [02.12.09]

2 grudnia, w środę, o godzinie 18.00, Poleski Ośrodek Sztuki zaprasza na spotkanie z Jackiem Dehnelem, autorem książki "Fotoplastikon", w ramach cyklu „Alfabet Literatury”.

Wojciech Albiński w Centrum Informacji J.Nowaka - Jeziorańskiego

Wiadomości [02.12.09]

3 grudnia, w czwartek, o godzinie 18.00, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 97, Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz Wydawnictwo W.A.B. zapraszają na spotkanie z Wojciechem Albińskim, autorem książki "Achtung! Banditen!"

Anda Rottenberg, autorka książki „Proszę bardzo”, w Łodzi

Wiadomości [02.12.09]

3 grudnia, w czwartek, o godzinie 18.00, Klub Nauczyciela zaprasza na spotkanie z Andą Rottenberg, autorką książki "Proszę bardzo".

„Kot Simona”, „Chińczyk” i „Z pamiętnika niemłodej już mężatki” na liście bestsellerów portalu Merlin.pl

Książki / Bestsellery [02.12.09]

Miło nam poinformować, że 3 książki Wydawnictwa W.A.B. znalazły się na liście bestsellerów portalu Merlin.pl:

Jens Lapidus na Festiwalu Kryminału we Wrocławiu

Wiadomości [26.11.09]

Jens Lapidus będzie gościem Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. W imieniu zapraszamy do kawiarni Literatka jeszcze dziś 1 grudnia na godz. 19:30. Spotkanie autorskie poprowadzi Mariusz Czubaj.

Autorzy W.A.B. na Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek

Wiadomości [26.11.09]

Wydawnictwo W.A.B. zaprasza na spotkania ze swoimi autorami podczas Wrocławskich Promocji Dobrych Książek:

Inteligentny i przewrotny: Rewers

Książki / Nowości [24.11.09]

Warszawa, początek lat 50. dwudziestego wieku. Redaktorka poezji Sabina, która nigdy jeszcze nie całowała się z chłopakiem, ogląda w kinie pochód uśmiechniętych i muskularnych sportowców Związku Radzieckiego. Pół wieku później pani Sabina na warszawskim Okęciu czeka na samolot z Nowego Jorku, którym przyleci jej syn, Marek.

Autorzy Wydawnictwa W.A.B. nominowani do najważniejszych nagród literackich!

 / Autorzy [20.11.09]

Autorzy Wydawnictwa W.A.B. nominowani do najważniejszych nagród literackich!

Ranking najlepiej sprzedających się książek Wydawnictwa W.A.B. w październiku 2009r.

 / Bestsellery [20.11.09]

Ranking najlepiej sprzedających się książek Wydawnictwa W.A.B. w październiku 2009r.

"Jak nie piszę, to czytam!" - wywiady z R. Lassiter, autorką "Wykreślonego imienia"

Książki / Autorzy [16.11.09]

Wydawnictwo W.A.B. zaprasza do przeczytania wywiadów z Rhiannon Lassiter, autorką książek dla dzieci i młodzieży, m.in. znakomitej powieści "Wykreślone imię", która ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa W.A.B. we wrześniu 2009.

"Nikołaj i Bibigul" - nowa książka Dmitrija Strelnikoffa

Książki / Zapowiedzi [16.11.09]

Nikołaj Mienszykow, zamożny rosyjski biznesmen w wieku średnim, rozdarty między Moskwą i Paryżem, otrzymuje osobliwy prezent urodzinowy: list od dawno zmarłego przodka z informacją o czekającym na niego skarbie. Wyrusza do Ałmaty w Kazachstanie – miasta swojego dzieciństwa. Podróż okazuje się twardą konfrontacją z rzeczywistością: zmienili się ludzie, obce stały się miejsca, trudno odnaleźć nawet grób dziadków, a rodzinnej kamienicy broni przed rozbiórką wariatka.

Chińczyk - najnowszy Kryminał Henninga Mankella!

Książki / Zapowiedzi [04.11.09]

Trwa świetna passa Henninga Mankella, a jego zeszłoroczny kryminał Chińczyk stał się międzynarodowym wydarzeniem. Na początku 2010 roku ukaże się w USA, Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Polska premiera już 10 listopadza 2009 roku!

5.XI - spotkanie z Bartłomiejem Rychterem w Sanoku

Wiadomości [04.11.09]

Wydawnictwo W.A.B. serdecznie zaprasza na spotkanie z Bartłomiejem Rychterem, autorem "Złotego wilka".

Elżbieta Bogusławska-Przybysz, Żyj tak, jak chcesz-teraz albo nigdy! - nowość W.A.B.

Książki / Nowości [28.10.09]

Były już różne książki, ale taka jak ta pojawia się na rynku polskim po raz pierwszy. To wyjątkowy poradnik, inspirowany serialem.

Andrew Davidson nagrodzony za powieść "Gargulec"!

Rynek / Nagrody [08.10.09]

Z ogromną przyjemnością informujemy, że Andrew Davidson został uhonorowany The Sunburst Award for Canadian Literature of the Fantastic, za znakomitą powieść „Gargulec” (W.A.B. 2009)!

"Tylko dla dziewczyn. Wielka księga pomysłów" - nowość WAB

Książki / Nowości [08.10.09]

Przedstawiamy nowość W.A.B. - "Tylko dla dziewczyn. Wielka księga pomysłów". Niezwykła książka dla wszystkich od 6 do 106 roku życia!

"Zaplecze" Marty Syrwid w Teleexpressie!

Wiadomości [07.10.09]

7 października, o godz. 17.00, w przedziale literackim Teleexpressu, Marta Syrwid opowie o książce "Zaplecze".

Pełen humoru i nieprzewidzianych zwrotów akcji kryminał dla dzieci - "Klub Detektywów 'Huragan' i zaginione kartki"

Książki / Nowości [01.10.09]

Przedstawiamy nowość W.A.B.: "Klub Detektywów 'Huragan' i zaginione kartki" Jari Mäkipää. Książka ukazała się w serii z kotem.

"Ciemna materia" Juli Zeh - Kryminał, romans i ryzykowne teorie naukowe

Książki / Nowości [01.10.09]

„Świat należy do tego, kto potrafi go objaśnić”, twierdzi Juli Zeh – i ona to potrafi.

Nowość W.A.B. - "Dzieci Groznego" Åsne Seierstad

Książki / Zapowiedzi [30.09.09]

Przedstawiamy nowość W.A.B. - książkę autorstwa świetnej norweskiej reportażystki Åsne Seierstad, "Dzieci Groznego":

Rodzina podzielona przez nienawiść… Dom o przerażającej przeszłości… Gra się zaczęła… - nowość W.A.B.

Książki / Nowości [30.09.09]

Rodzina podzielona przez nienawiść… Dom o przerażającej przeszłości… Gra się zaczęła… - przedstawiamy nowość W.A.B. - "Wykreślone imię".

Już za 13 dni premiera "Kota Simona"!

Książki / Zapowiedzi [30.09.09]

Każdy zna takiego kota, jak Kot Simona... - przedstawiamy nowość W.A.B.: "Kot Simona. Sam o sobie" Simona Tofielda.

Połączenie ogromnej wiedzy, pasji, praktyki i miłości do muzyki w biografii "Jana Sebastiana Bacha" Alberta Schweitzera

Książki / Prezentacje [15.09.09]

Połączenie ogromnej wiedzy, pasji, praktyki i miłości do muzyki pozwoliło Albertowi Schweitzerowi napisać książkę, którą od stu lat czytają specjaliści, studenci, laicy, miłośnicy twórczości Bacha i miłośnicy pisarstwa Schweitzera. Ponieważ spotkania dwóch tak wyjątkowych indywidualności po prostu przegapić nie wolno!

V tom fantastycznych Kronik Pradawnego Mroku - "Złamana przysięga" Michelle Paver!

Książki / Zapowiedzi [11.09.09]

Sześciotomowa saga Michelle Paver Kroniki Pradawnego Mroku, to cykl oryginalnych, porywających opowieści fantasy, których akcja rozgrywa się 6 tysięcy lat temu, w epoce kamiennej. Bohaterem sagi jest dwunastoletni chłopiec imieniem Torak, syn maga. Jego plemię, tak jak wszyscy ludzie na Ziemi, zamieszkuje mroczny, niekończący się las, toczy nieustanny bój o przetrwanie w tym niegościnnym świecie, pełnym tajemnic i potężnej, wszechobecnej magii.

W.A.B. zaprasza do lektury fragmentu "Nikczemnych historii" Moniki Piątkowskiej na portalu Merlin.pl!

Wydawnictwo W.A.B. zaprasza do lektury przedpremierowego fragmentu najnowszej książki Moniki Piątkowskiej, "Nikczemne historie", która 9 września pojawi się w księgarniach.

Sara Stridsberg "Fakultet marzeń. Przyczynek do teorii seksualnej". Opowieść o życiu i śmierci Valerie Solanas

Książki / Nowości [07.09.09]

Fakultet marzeń to oparta na faktach powieść poświęcona Valerie Solanas (1936–1988), radykalnej amerykańskiej feministce, autorce manifestu SCUM (Society for Cutting Up Men), w którym roztoczyła wizję świata bez mężczyzn, będących według niej biologiczną pomyłką, zupełnie zbędną dzięki możliwości sztucznego zapłodnienia.

Książki

1939 – nad przepaścią

Książka ta odsłania kulisy gry dyplomatycznej toczonej przez mocarstwa zachodnie na kilka dni przed rozpoczęciem drugiej wojny światowej. Dni pełnych napięcia, sprzecznych informacji i wzajemnej nieufności, stanowiących apogeum „wojny nerwów”.
Autor, Richard Overy, znany brytyjski historyk, podkreśla wagę zmagań zachodnich dyplomatów, którzy, jak wydaje się, do końca żywili nadzieję na pokój. Przytacza przebieg zakulisowych spotkań, przypomina wydźwięk pisanych naprędce listów i not dyplo...
 
 
 

Achtung! Banditen!

Wojciech Albiński. Pisarz i podróżnik. Jedna z najbardziej intrygujących postaci polskiej literatury ostatnich lat. Ryszard Kapuściński powiedział o nim: Czerpie z własnego, pasjonującego życia – dlatego mu wierzymy.
Chłopcy bawią się w dymie znad Warszawy ogarniętej powstaniem. Niemieccy oficerowie z niewiadomych powodów ratują z łapanki kaleką dziewczynkę. Roześmiani włoscy żołnierze jadą na front wschodni – i wracają z niego, milczący, spuchnięci z głodu, pięć lat po zakończeniu wojny....
 

...
 

Anna w Nowym Jorku

Czyli życie z (ob)ciachem

...
 

Błękitne przestrzenie

Wyprawa śladami kapitana Cooka

...
 

Wyprawa śladami kapitana Cooka

...
 

Być kobietą i nie zwariować

Opowieści psychoterapeutyczne

Te relacje ze spotkań psychoterapeutki z dziennikarką to połączenie terapii i przyjacielskich zwierzeń. Są uzdrawiającymi rozmowami doświadczonych kobiet. Po ich przeczytaniu może będziesz wściekła na siebie albo na mężczyzn. Po ich przemyśleniu pokochasz mądrzej, przynajmniej siebie.
~Manuela Gretkowska o książce Chcę być kochana tak jak CHCĘ...
 

Chińczyk

Nagroda XV Arcebismo San Clemente 2009  
W styczniu 2006 roku w odludnej wiosce zostaje brutalnie zamordowanych kilkanaście osób, w Szwecji wybucha medialna gorączka, a dochodzenie w zagadkowej sprawie nie prowadzi do jej wyjaśnienia. Tymczasem Birgitta Roslin, doświadczony sędzia, odkrywa, że jest spokrewniona z dwiema ofiarami i rozpoczyna prywatne śledztwo. Niebawem wpada na trop Chińczyka, który może być odpowiedzialny za masakrę. ...
 

Ciemna materia

Inspektor Schilf musi znaleźć odpowiedź na kilka kluczowych pytań.
Kto... porwał małego Liama, syna znanego fizyka Sebastiana? Czy na pewno było to porwanie, skoro chłopiec szybko się odnalazł, nic mu nie było, a na dodatek nie pamiętał żadnego porwania?
...zamordował lekarza Dabbelinga? Czy na pewno było to morderstwo? Być może tylko tragiczny w skutkach wygłup kogoś, kto rozpiął między drzewami stalową linkę?
Czy... istnieją światy równoległe, o które zaciekle się spierają przyjaciele Sebas...
 
 
 

Cukrowy Kreml

Rok 2028. Rosję od wszystkich sąsiadów odgradza wielki mur, paszporty uroczyście zniszczono na placu Czerwonym, władzę sprawuje monarcha. Wyczerpują się zasoby gazu, kończy się ropa naftowa, nadchodzi kryzys. Wreszcie - Ojczulek zostaje aresztowany. O tym, jak żyli oprycznicy XXI wieku, dowiedzieliśmy się już z poprzedniej książki. Teraz poznajemy pozostałych mieszkańców tego świata - wiecznie głodnych bezdomnych, dziarskich zeków budujących Wielki Mur Rosyjski, nadworną inteligencj...
 

Czuję zawrót głowy

Czuję. Zawrót głowy to cztery teksty o podróży. Autor wędruje szlakiem Stendhala, sprawdza, jaki dzień wybrał Casanova na ucieczkę z więzienia, z Kafką przebywa u wód i idzie do kina, okrężnymi drogami trafia w głąb swojego dzieciństwa. Proza Sebalda kocha się w szczegółach. Warto zatrzymać uwagę na mijanym wzgórzu, na przechodniu spacerującym pod parasolem, na współpasażerach w przedziale pociągu, na kloszardach z dworca kolejowego. Literacka podróż nasączona konkretem służy zachowaniu w pamięc...
 
 

Detektyw Kefirek na tropie kościotrupa

Teoś Kefirek to nieprzeciętny rozrabiaka, niesamowity gaduła i początkujący detektyw. Przyjaźni się z zawsze grzecznym Dominiczkiem, którego wszystkie mamy dają swoim synom za przykład do naśladowania. Co można zrobić z takim nieznośnym przyjacielem? Trzeba zaprosić go do udziału w przygodzie! A nadarza się świetna okazja: ze szkolnej pracowni biologicznej zaniknął szkielet Tadziczek. Pierwszym tropem jest pozostawiony przez złodzieja list o treści: SIĘ ZNAJDZIE W PIĄTEK. Chłopcy prowadzą dochod...
 
 

Dzieci Groznego

Moskwa, 1995 rok. Pierwsza wojna czeczeńska. Pierwszy dziennikarski wyjazd dwudziestoczteroletniej Norweżki, Åsne Seierstad. Media są wciąż jeszcze niezależne, dlatego można w nich zobaczyć m.in. wstrząsającą relację z nieudanego szturmu Rosjan na Grozny. Åsne czuje, że musi to zobaczyć na własne oczy. Rosyjskim transportem wojskowym dostaje się na front. Rozmawia z Rosjanami i Czeczenami; w poszukiwaniu informacji dociera nawet do samego prezydenta, Dżochara Dudajewa. Jej zauroczenie rosyjską k...
 

...
 

Dziennik na nowy wiekMozaika drobnych i wielkich zdarzeń, spotkań, refleksji, lektur; panorama kilku lat życia bogatego, twórczego i pełnego. W Dzienniku na nowy wiek spotkamy Józefa Hena, który zachwycał nas kolejnymi tomami Nie boję się bezsennych nocy, ale też Hena, który wciąż na nowo powraca do nieśmiertelnych bohaterów swoich książek: Michela Montaigne’a czy Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Fascynujące jest śledzenie pisarza przy pracy – czytając Dziennik, asystujemy przy narodzinach aż trzech książek: Mojego pr...
 
 
 

Dziwnologia

Odkrywanie wielkich prawd w rzeczach małych

...
 

Dżozef

Życie dwudziestotrzyletniego absolwenta szkoły zawodowej na warszawskiej Pradze nie jest łatwe. Grzesio Bednar, bo o nim mowa, jednego dnia traci telefon, następnego pracę, a trzeciego trafia ze złamanym nosem do szpitala.
Tam jego towarzyszami niedoli są biznesmen Kurz, malkontent Maruda i małomówny wielbiciel Josepha Conrada − Czwarty. Czas dłuży się niemiłosiernie, na telewizję brakuje już dwuzłotówek, a odwiedziny rzadko należą do przyjemnych.
Któregoś wieczora Czwarty zaczy...
 
 

Fakultet marzeń

Przyczynek do teorii seksualnej

Solanas ukończyła psychologię. Była pisarką, prostytutką, żebraczką, narkomanką, pacjentką szpitala psychiatrycznego. Najbardziej znana jest z tego, że próbowała zabić Andy’ego Warhola. Oddała do niego trzy strzały, żaden nie okazał się śmiertelny. Zmarła w wieku pięćdziesięciu dwóch lat na zapalenie płuc.
W książce Stridsberg umierającej pisarce towarzyszy narratorka, która z nią rozmawia i opowiada o jej życiu – o dorastaniu w małym miasteczku na pustyni, o nieszczęśliwej matce i ojcu, który ...
 

Flesz. Zbiorowy akt popświadomości

Kawa i ciasteczka. Ekskluzywny magazyn na stole. Wokół stołu – kobiety, w różnym wieku i o różnym temperamencie. Jedne nieśmiałe, inne zadziorne. Łączy je jedno: lubią plotki i ploteczki z wielkiego świata. O hollywoodzkich gwiazdach i rodzimych celebrytach. Taka wiedza, kto, z kim i dlaczego, budzi ogromne emocje. Bo jak być obojętną wobec nieprzyzwoicie drogich prezentów, które dostają ukochane gwiazdorów? Jak nie emocjonować się zdjęciem, na którym nie do końca widać, czy miała majtki, czy ni...
 

...
 

Gargulec


Niezwykły debiut – historia o miłości, o zbawczej sile cierpienia, o namiętności przezwyciężającej czas i przestrzeń.
Zanim napisał Gargulca, Andrew Davidson przez siedem lat zbierał materiały. Praca przyniosła oszałamiający efekt.
Powieść jeszcze przed premierą zyskała olbrzymi rozgłos i przyciągnęła uwagę mediów i wydawców z całego świata. Dwadzieścia pięć redakcji z całego świata równolegle pracowało nad przekładem.
Fragment:

Na oddziale poparzeń leży mężczyzna. Zawiesz...
 
 
 

Grecy umierają w domu

Grek kierujący mafią taksówkową w śląskim miasteczku. Greczynka haftująca kaszubskie rękodzieło. Papuga, która myślała, że jest cykadą. Pisarz, który w ogóle nie wiedział, kim jest.

"Grecy umierają w domu" to nostalgiczna opowieść o bolesnych prawdach i trudnych miłościach. O tęsknocie za ojcem, którego nigdy nie było. O zderzeniu kultur i konflikcie historii. Śledząc losy greckich repatriantów, Klimko-Dobrzaniecki snuje opowieść o wygnaniu z raju.

Gdzi...
 
 
 
 
 
 

Jan Sebastian Bach

Biografia

W Kolacji na cztery ręce, słynnym dramacie Paula Barza, spotyka się niewątpliwy geniusz Bach z wątpliwym geniuszem Haendlem. Czy zatem biografia Bacha, napisana przez niekwestionowanego geniusza, Alberta Schweitzera, nie zasługuje na parafrazę: Biografia na cztery ręce? Zasługiwałaby w pełni, gdyby nie fakt, że w tej książce z Janem Sebastianem Bachem spotyka się nie jeden, lecz wielu Schweitzerów.
Schweitzer – organista, jak również konserwator i znawca budowy organów. Jeden z najwybitniejszyc...
 

Klub Detektywów „Huragan” i zaginione kartki

Jesse i Jenni, znani z Poradnika Klubu Detektywów „Huragan” rozpoczynają swoje pierwsze śledztwo!
Na tydzień przed Dniem św. Walentego ktoś wykrada wszystkie kartki ze szkolnej skrzynki walentynkowej. Nielubiany przez uczniów dyrektor Brodacz obwinia woźnego. Ale czy ma rację? A może on sam powinien być głównym podejrzanym? Bliźniaki znajdują ważny ślad – fioletowy wełniany kłaczek, zapewne z rękawiczki! Któż może być jej właścicielem? Rozpoczyna się trzymające w napięciu dochodzenie. Na jaki p...
 
 

Koniec prawdy absolutnej

Tomasz z Akwinu w epoce późnej nowoczesności

...
 

Kot Simona

Sam o sobie

Istnieje przekonanie, że kot zawsze spada na cztery łapy. Nie dotyczy to jednak Kota Simona. Jego upadki bolą. Pokutuje także sąd, że kot porusza się bezszelestnie… Być może ten bez nadwagi. Przysłowiowa jest też kocia zwinność. Kotu Simona bliżej jednak do słonia w składzie porcelany. Słuszność twierdzeń o zabawie w kotka i myszkę oraz o życiu jak pies z kotem wydaje się być całkowicie potwierdzona. Przynajmniej w przypadku tego kota. Niepodważalny jest też fakt, że właściciel kota zajmuje się...
 
 

Legendy o krwi

Antropologia przesądu

Najnowsza książka wybitnej badaczki Joanny Tokarskiej-Bakir dotyczy etnografii antysemityzmu i antyjudaizmu. Autorka kontynuuje rozważania, które zostały rozpoczęte w Obrazie osobliwym. Hermeneutycznej lekturze źródeł etnograficznych: wielkich opowieściach. Wnikliwie śledzi losy przesądu popularnego w Europie, a żywego do dziś między innymi w Sandomierzu, owych „legend o krwi” (tzw. blood libels), który przypisuje Żydom tzw. mordy rytualne i profanacje eucharystii.
Siła książki tkwi w pon...
 

Literatura od kuchni

Jak przyrządzić sałatkę z ziemniaków, którą zajadał się Ernest Hemingway, gdy mieszkał w Paryżu? Czy wiersz Cebula świadczy o wyjątkowej pozycji tego warzywa w jadłospisie naszej noblistki, Wisławy Szymborskiej? Co Antoni Czechow myślał o karasiu w śmietanie - daniu, które zabiło Iwonę, księżniczkę Burgunda, z dramatu Witolda Gombrowicza? Czym krzepiły się postacie biblijne i co oprócz sławnej „magdalenki" spożywali bohaterowie W poszukiwaniu straconego czasu Prousta?Erudycja Bogusła...
 
 
 
 
 
 
 
 

Mój chłopiec, motor i ja

Z Druskiennik do Szanghaju 1934-1936

...
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nikczemne historie

Współczesna Warszawa. W życie czworga młodych ludzi wdziera się miłość, która zabiera więcej, niż daje. Kończy się wieloletnia przyjaźń, pojawia depresja, nieufność i zagubienie. Jeden z bohaterów pogrąża się w cudzych losach, aby się w nich przejrzeć i zrozumieć, kim jest naprawdę.
Widzi Paryż oczami rosyjskiego emigranta, który przymierza różne życiorysy, wszystkie równie prawdopodobne i przerażające. Jest warszawskim buchalterem, który zdefraudował stosunkowo niewielką kwotę, by poczuć ...
 

Nikołaj i Bibigul

W dniu swoich trzydziestych piątych urodzin Nikołaj, dobrze prosperujący biznesmen rozdarty między dwoma kochankami, moskiewską i paryską, dowiaduje się, że w środkowoazjatyckim stepie czeka na niego skarb ukryty przez dziadka. Zaintrygowany bohater wyrusza do krainy dzieciństwa. Jednak ziemia, do której przybywa, w niczym już nie przypomina tej, którą zachował w pamięci. Świata dzieciństwa Nikołaja już nie ma – rozpadł się na początku lat dziewięćdziesiątych wraz ze Związkiem Radzieckim. Nieocz...
 
 
 

Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu

W przeszłości i współczesności Konstantynopola - miasta miast, piętnastomilionowej metropolii - najlepiej widać historię i problemy Imperium Osmańskiego i Turcji. Analizując relacje podróżnicze Pierre'a Lotiego, Edmunda de Amicisa, Alphonse'a de Lamartine'a i François-René Chateaubrianda, Max Cegielski bada stworzone przez nich stereotypy, które stały się częścią dyskursu o krajach muzułmańskich: wirujący derwisze, lubieżni Turcy, orientalny despotyzm, haremy. Romantyczna wizja zamieniła się w &...
 
 
 

Pijani Bogiem

Pijani Bogiem, owoc wyjazdów dziennikarza i podróżnika Maxa Cegielskiego do Pakistanu w latach 2000-2004, to pełna reporterskiej pasji i oryginalnych obserwacji opowieść o barwnym i trudnym do przeniknięcia świecie pakistańskiego islamu, a szczególnie jego mistycznego, bardzo żywego w Pakistanie odłamu: sufizmu. Odwiedzając rodzinę Sainów, bębniarzy z Lahore, którzy grają tradycyjną muzykę podczas sufickich ceremonii religijnych, autor zanurza się coraz głębiej w różnorodność muzułmańskiego świa...
 

Płaskuda

Wielorodzinna kamienica w małym miasteczku. Trzy pary, trzy historie. W ich głowach lęgną się scenariusze - życia gdzie indziej, inaczej.
Pod Jedynką starsze małżeństwo, niespełniona malarka i były prezenter telewizyjny. On nie słyszy już w głowie telefonu z propozycjami, ona nie musi już nie czytać recenzji po swoich wernisażach. Do czasu... Pod Dwójką młoda para. Ona całymi dniami siedzi przy starej maszynie do pisania, zaraz napisze genialny reportaż, zostanie drugim Kapuścińskim. On - inżyn...
 
 
 
 
 
 
 

Proszę bardzo

Anda Rottenberg szuka korzeni swojej rodziny oraz śladów tych krewnych, którzy rozpierzchli się po całym świecie. Próbuje też określić swoją tożsamość: jej rodzina to mozaika etniczno-kulturowa. Krewni po kądzieli należeli do rosyjskiego mieszczaństwa i chodzili do cerkwi. Babka ze strony ojca była ortodoksyjną Żydówką, ale już jej syn kontestował tradycję. Autorka ogniw scalających szuka również wśród żywych. Spotyka się z rodziną rozsianą po świecie. Rozmawia z wujkiem, byłym pionierem i komso...
 

...
 
 
 
 

Samotność. Powrót do jaźni

Dla współczesnego człowieka samotność to pojęcie negatywne. W dzisiejszym świecie, nastawionym na sukces, wymagane jest otwarcie się na innych. Wszechstronne kontakty zapewniają nie tylko powodzenie, lecz także poczucie wewnętrznej harmonii, spełnienia i szczęścia.

Czy tak jest naprawdę? Storr, opierając się na badaniach Freuda i Junga, wyjaśnia, że samotność nie jest pojęciem jednoznacznym. Owszem, niekiedy ma destruktywny wpływ na psychikę człowieka, zwłaszcza jeśli jest wymuszona ...
 
 
 

Sprzedawca broni

Thomas Lang, były żołnierz, obecnie ochroniarz do wynajęcia, dostaje nietypową propozycję - zlecenie zabójstwa. Odmawia. W dodatku usiłuje ostrzec potencjalną ofiarę i niestety przy okazji wplątuje się w aferę rządową na miarę przygód Jamesa Bonda. Tłum szpiegów, agentów i terrorystów. Mnóstwo najnowocześniejszej broni. Komizm językowy i sytuacyjny. Błyskotliwa krytyka społeczeństwa amerykańskiego, z jego bohaterami, dyplomatami i biurokratami. Prawdziwa mieszanka wybuchowa...
Sprzedawca ...
 
 

Subtelny nos Lilli Steinbeck

Gdyby nie jej brzydki, złamany nos, Lilli Steinbeck z wiedeńskiej policji można by nazwać piękną. Za to na pewno można o niej powiedzieć, że ma nosa do rozwiązywania najbardziej skomplikowanych spraw, które dotyczą uprowadzeń. Seria ateńska, nad którą pracuje teraz, nie należy do najprostszych zagadek. W tajemniczych okolicznościach zaginęło siedmiu Niemców; łączyło ich tylko to, że mieli jakiś związek ze stolicą Grecji. Gdy dochodzi do porwania niemieckiego ornitologa Georga Stransky'ego, który...
 

Sudan. Czas bezdechu

Co łączy Sudańczyka mieszkającego przy granicy z Egiptem z Sudańczykiem z Południa? Przecież dzieli ich wszystko - język, tradycja, religia, historia, klimat, a zwłaszcza dwa tysiące kilometrów bez asfaltowych dróg. Pokonujemy tę odległość. Spędzamy setki godzin w podróży, na pustyni i na rzece, zatrzymujemy się w miastach i małych oazach. O Sudańczykach mówi się nie bez powodu, że to najżyczliwsi ludzie na świecie.

Jak więc możliwa była tu tak okrutna wojna, która pochłonęła miliony...
 
 

Szybki cash

Nocny Sztokholm widziany oczami trzech przybyszów ma – tak jak oni sami – różne twarze. Serb Mrado dostrzega w nim sieć klubów, w których wymusza haracze, starając się od czasu do czasu być wzorowym ojcem dla córki. Szwed JW imprezuje wśród rówieśników z wyższych sfer, ale sam jest studentem z prowincji dorabiającym jako taksówkarz, więc zaczyna handlować narkotykami. Natomiast Chilijczyk Jorge po brawurowej ucieczce z więzienia zmienia wygląd, a miasto staje się dla niego wrogiem.
Jens L...
 
 
 
 
 
 

Teraz

Doktor nauk humanistycznych Karolina Pogorska, zatrudniona w Zakładzie Kultury w Kryzysie, wie o świecie naprawdę dużo. Jednak ta wiedza nie pomaga jej w codziennym życiu. Z dala od sali wykładowej i biurka, na którym piętrzą się sterty książek, Karolina jest nieporadna. Mieszka sama. Nie umie znaleźć porozumienia z rodziną. Przeczuwa, że powinna spotkać się z kimś choć na chwilę - w rozmowie, we współdziałaniu, być może w miłości - jednak nie potrafi. Zdobyczy rewolucji feministycznej nie sposó...
 
 
 

Tylko dla dziewczyn

Wielka księga pomysłów

Być dziewczyną to wcale nie taka łatwa sprawa. W dodatku taką, która poradzi sobie w każdej sytuacji. Tylko dla dziewczyn. Wielka księga pomysłów to wyjątkowy poradnik dla statecznych kobiet, młodych dam i pełnych życia urwisów, pełen absolutnie niezbędnych informacji, o które czasami niezręcznie pytać dorosłych (ale i młodszych!). Autorki, różniące się od siebie jak ogień i woda, zgromadziły tu porady, których żadna dziewczyna nie powinna przegapić, oraz setki pomysłów na ciekawe spędzenie czas...
 
 

W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu

Szkice Zbigniewa Mikołejki dotyczą spraw różnorodnych, ale zawsze zaskakują świeżością i głębią spojrzenia. Kiedy pisze o sobie, o dojmującym poczuciu przemijania, nie czyni tego, by zamartwiać się nieuchronnością śmierci, ale wprost przeciwnie – by opowiedzieć o początku wszelkiego istnienia. Potrafi dokonać erudycyjnej analizy biblijnych opisów gwałtu, by zaraz potem napisać o tym, co kryje się za sprawą Josefa Fritzla, a także o przemilczanym antysemityzmie Mircei Eliadego.

Niezal...
 
 
 
 
 
 

Wyjechali

Cztery opowieści składające się na książkę to spisane z biograficzną skrupulatnością losy czterech ludzi żyjących na wygnaniu: cenionego malarza z Monachium, lekarza pochodzącego z rodziny litewskich Żydów, nauczyciela szkoły powszechnej oraz ekscentrycznego dziadka samego autora. Narrator krok po kroku odtwarza ich historie, pokonując raz jeszcze ścieżki wiodące z Litwy do Londynu, z Monachium do Manchesteru, z południowych Niemiec do Szwajcarii, Francji, Nowego Jorku, Konstantynopola i Jerozol...
 

Wykreślone imię

Wdowiec samotnie wychowujący córkę i syna poznaje rozwódkę, która ma dwoje własnych dzieci. Próbują stworzyć zgodną rodzinę, co nie jest łatwe. Sama myśl o czwórce kłótliwych dzieciaków w jednym domu wywołuje dreszcze.
Pewnego dnia ojciec otrzymuje tajemnicze zaproszenie do posiadłości nad jeziorem. Ani dzieci, ani dorośli nie wiedzą, co ich tam czeka… Powoli odkrywają mroczne tajemnice opuszczonego domu. Dlaczego w książkach ktoś wykreślił imiona bohaterów? Czemu kukły znalezione w pudle z nap...
 

Wytępić całe to bydło

Książka Svena Lindqvista to dwie podróże. Jedna po współczesnej Afryce, druga po mrocznych dziejach kolonializmu, które wiele byłych europejskich imperiów chciałoby przemilczeć. Szlak pierwszej wiedzie z Algieru, przez Saharę, do Czarnej Afryki.

Szwedzki podróżnik odwiedza wypalone słońcem senne miasteczka, walczy z opieszałością celników i kontempluje uroki pustynnego krajobrazu. Inspirację do drugiej opowieści, rozstrzelonej w czasie i przestrzeni, Lindqvist zaczerpnął z Jądra ciem...
 

...
 
 

Zaplecze

Zaplecze to pierwsza powieść Marty Syrwid. Poetycka i drastyczna zarazem. O anoreksji, o dojmującym braku akceptacji i zrozumienia, o potrzebie bycia wysłuchanym.
Klara Wiśniewska właśnie zdała na studia. Ma 172 cm wzrostu. I kilkanaście kilogramów niedowagi. Wciąż niezadowolona ze swojego ciała, marzy o tym, żeby wyglądać jak manekinka. Manekinki nie jedzą, mają gładką skórę, cienkie palce u rąk, błyszczące oczy.
Klara zrzuca kolejne kilogramy, układa kolejne diety. Fasola. Marchew...
 

Złamana przysięga

Złamana przysięga to piąta część znakomitego cyklu fantasty, Kroniki Pradawnego Mroku. Michelle Paver zabiera młodych czytelników w fascynującą podróż w czasie: do Europy sprzed sześciu tysięcy lat, gdy cały kontynent pokrywała nieprzenikniona puszcza. Minęło już dziewięć miesięcy, odkąd Torak został wykluczony z klanów. Teraz zawsze ma przy sobie toporek, nóż i woreczek z krzesiwem, czyli najpotrzebniejsze rzeczy. Towarzyszy mu wierny Wilk i para kruków. Zaprzyjaźnił się też z Bale'em z klanu K...
 

...
 

...
 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarz

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.