fesstiwal słowa w piosence
--

Sic!

Nazwa:
Sic!
Wydawnictwo Sic! powstało latem 1993 roku. Swoje istnienie zawdzięcza demokratycznym przemianom roku 1989, a pierwszą wydaną przez nie książką był Rosyjski romans Meira Shaleva – powieść o pierwszym pokoleniu żydowskich osadników w Palestynie. W ciągu kilkunastu lat działalności wydawnictwo wypracowało sobie na polskim rynku książki pozycję wydawcy opiniotwórczego, nieobawiającego się tematów kontrowersyjnych. Wydaje literaturę piękną, publicystykę społeczno-polityczną, eseje, literaturę faktu i literaturę naukową. W roku 2003 wydany przez Sic! tom poetycki Jarosława Marka Rymkiewicza Zachód słońca w Milanówku otrzymał Nike. W roku 2006 Nagrodę Literacką „Gdynia” otrzymały Dzieje rodzin polskich Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego.
Siedziba wydawnictwa mieści się w Warszawie (00-724) przy ul. Chełmskiej 27 lok. 23. Tel./faks: (22) 840 07 53.

Artykuły

"Dziennik schmargendorfski" Rainera Marii Rilkego już w księgarniach

Książki / Nowości [13.09.13]

Niepublikowany do tej pory w języku polskim Dziennik schmargendorfski jest jednym z trzech (obok wcześniejszego Dziennika florenckiego i późniejszego Dziennika z Worpswede) młodzieńczych dzienników Rilkego powstałych w latach 1898-1901. Te wczesne dzienniki Rilkego dokumentują jego podróż do Włoch, odbytą z inspiracji Lou von Andreas-Salomé, jego późniejsze pobyty w Berlinie, obie podróże z Lou do Rosji oraz pobyt w Worpswede, w trakcie którego Rilke poznał swoją późniejszą żonę, Klarę Westhoff. Stanowią one istotny dokument przełomu, który dokonał się w tym okresie w twórczości i życiu Rilkego i który związany był ze spotkaniem z Lou.

Tao Te King czyli Księga Drogi. Napisała na nowo Ursula K. Le Guin

Książki / Zapowiedzi [30.11.10]

Wydawnictwo Sic! przedstawia "Tao Te King czyli Księgę Drogi" - klasyczny chiński tekst w interpretacji Ursuli K. Le Guin.

"Wiersze polityczne" Rymkiewicza już w księgarniach!

Książki / Nowości [30.11.10]

Do księgarń trafił właśnie wybór wierszy jednego z najsłynniejszych, żyjących, polskich poetów - "Wiersze polityczne" Jarosława Marka Rymkiewicza.

"Matrioszka w hidżabie"

Książki / Nowości [25.11.10]

Do księgarń trafia właśnie zbiór reportaży z Dagestanu i Czeczenii autorstwa Iwony Kaliszewskiej i Macieja Falkowskiego pt. "Matrioszka w hidżabie".

Dwa nowe tytuły wydawnictwa Sic! w księgarniach

Książki / Zapowiedzi [20.11.10]

Od dyisiaj znajdziecie w księgarniach dwie nowe pozycje, prosto z drukarni. Są to: Marie von Thurn und Taxis "Wspomnienie o Rainerze Marii Rilkem" i Roberta Warda "Moja droga do Santiago. Opowieści pielgrzyma-agnostyka".

"Stalin jako totalne dzieło sztuki" Borisa Gorysa

Książki / Nowości [11.10.10]

Prezentujemy najnowszą pozycję wydawnictwa "Sic!" poświęconą miejscu Józefa Stalina w sztuce socrealistycznej.

"Samuel Zborowski" Rymkiewicza

Książki / Zapowiedzi [08.10.10]

Już w księgarniach nowa książka słynnego, polskiego klasycysty - "Samuel Zborowski" Jarosława Marka Rymkiewicza.

"Dostojewski i przeklęte problemy"

Książki / Nowości [21.09.10]

Prezentujemy nowość wydawnictwa "Sic!" - "Dostojewski i przeklęte problemy" Ryszarda Przybylskiego.

"Łuskanie światła. Reportaże rosyjskie"

Książki / Nowości [20.09.10]

Do sprzedaży wchodzi właśnie nowa książka wydawnictwa "Sic!" - "Łuskanie światła. Reportaże rosyjskie" Jędrzeja Morawieckiego.

Październikowe zapowiedzi Wydawnictwa Sic!

Książki / Zapowiedzi [10.09.10]

Tej jesieni ukażą się dwie nowe książki Jarosława Marka Rymkiewicza. Będą to: "Samuel Zborowski" i "Wiersze polityczne".

Giorgio Agamben, "Czas, który zostaje"

Książki / Recenzje [02.06.10]

W 2007 roku, po ukazaniu się książki "Święty Paweł. Ustanowienie uniwersalizmu" Alana Badiou, można było zaobserwować wśród odbiorców zamęt, może nie od razu woltę, ale pewne poruszenie. Jak to? - przecierali oczy ze zdumienia niektórzy czytelnicy - jakim prawem ten ateista i jedna z legend światowej lewicy opowiada o Apostole Narodów; o współtwórcy Nowego Nowego Testamentu? Potem mieliśmy Slavoja Żiżka, kolejną ikonę lewicowców i lewaków, który się św. Pawłem zajmował w swoim stylu, nadzwyczaj subiektywnie, pod włos. Teraz zaś do Polski dotarł Giorgio Agamben, który wziął na swój piekielnie systematyczny warsztat "List do Rzymian". Dlaczego ta postać wciąż frapuje? Skąd wciąż mocny jego wpływ? O tym zaraz.

Biopolityka coraz głośniejsza

Książki / Zapowiedzi [24.05.10]

Pojęcie biopolityki zrobiło zadziwiającą karierę. O ile do niedawna znane było jedynie nielicznym specjalistom, o tyle dziś używane jest zarówno przez polityków, jak i dziennikarzy, filozofów i przedsiębiorców, skrajną prawicę oraz lewicujących intelektualistów. Podczas gdy jedni rozumieją biopolitykę jako demokratyczne kształtowanie postępu biotechnologicznego, inni dopatrują się w niej powiązań z eugeniką, mordowaniem chorych i rasizmem.

Rymkiewicza myśli różne o ogrodach

Książki / Nowości [24.05.10]

"Myśli różne o ogrodach" Jarosława Marka Rymkiewicza to esej literacki na temat powtarzającego się i rozwijającego od czasów biblijnych i antyku motywu rajskich ogrodów oraz przyrody kształtowanej przez człowieka w duchu wszelkiego rodzaju marzeń arkadyjskich.

Znajdź czas na tę książkę

Książki / Nowości [26.03.10]

Czym jest czas? Jak nasz stosunek do czasu zmieniał się przez wieki i w jaki sposób czas wpływa na to, jak organizujemy nasze życie w społeczności? Barbara Adam zabiera czytelnika w podróż pełną odkryć, od mitologii i filozofii klasycznej po świat współczesny z jego szybkimi sieciami komputerowymi i globalnymi relacjami społecznymi.

Od poniedziałku w księgarniach "Migotliwy ton. Esej o stylu Chopina"

Książki / Nowości [22.02.10]

Od poniedziałku znajdziecie Państwo w księgarniach najnowszą książkę Piotra Wierzbickiego "Migotliwy ton. Esej o stylu Chopina" opublikowaną przez wydawnictwo Sic!

Spotkanie z Mateuszem Wernerem

Wiadomości [18.02.10]

W imieniu wydawnictwa Sic! zapraszamy na spotkanie wokół książki Mateusza Wernera pt. "Wobec nihilizmu. Gombrowicz, Witkacy".

Zadziwiający Michelangelo Buonarotti

Kilka dni temu w "Gazecie Wyborczej" ukazała się recenzja Anny Arno poświęcona książce Ewy Bieńkowskiej pt. "Michał Anioł - nieszczęśliwy rzymianin". Serdecznie polecamy jej lekturę.

Książki na prezent od wydawnictwa Sic!

Książki / Prezentacje [18.12.09]

Z okazji nadchodzących wielkimi krokami Świąt Bożego Narodzenia, wydawnictwo Sic! życzy Państwu dużo radości, spokoju i czasu, na dobrą lekturę.

Książki polecane przez Sic! z okazji Wrocławskich Promocji Książek

Książki / Prezentacje [03.12.09]

Wydawnictwo Sic! z okazji Wrocławskich Promocji Dobrych Książek szczególnie poleca Państwa uwadze swoje nowości:

Nowości Sic!

Książki / Nowości [14.10.09]

Przedstawiamy nowe tytuły Wydawnictwa Sic!: "Wobec nihilizmu. Gombrowicz, Witkacy" i "Dlaczego wszystko jeszcze nie zniknęło".

Książki

 
 

Czas, który zostaje

Jeśli to prawda, że każde dzieło z przeszłości tylko w określonych momentach swojej historii może być odczytane w całości, to – jak się zdaje – dla Listów świętego Pawła czas nadszedł właśnie teraz. Giorgio Agamben przywraca im ich mesjanistyczne znaczenie, które na nowo kształtuje perspektywę liczącej już dwa tysiące lat tradycji interpretacyjnej: w tym ujęciu święty Paweł nie był założycielem  religii uniwersalnej, nie zapowiadał nowej tożsamości i nowego powołania, przywoływał natomiast ...
 

Dlaczego wszystko jeszcze nie zniknęło

Ostatni esej Jeana Baudrillarda napisany przed śmiercią.

„Pomówmy zatem o świecie, w którym zniknął człowiek.
Idzie tutaj o zniknięcie, nie o wyczerpanie, wyginięcie czy zagładę. Bowiem wyczerpywanie się zasobów czy wymieranie gatunków to procesy fizyczne i zjawiska naturalne.
W tym tkwi cała różnica, ponieważ gatunek ludzki jako jedyny zdołał wynaleźć szczególny sposób znikania, nie mający nic wspólnego z prawem natury. Być może wręcz sztukę znikania”.

(fra...
 

Dostojewski i "Przeklęte problemy"

Od "Biednych ludzi" do "Zbrodni i kary"

...
 

Dziennik schmargendorfski

Niepublikowany do tej pory w języku polskim Dziennik schmargendorfski jest jednym z trzech (obok wcześniejszego Dziennika florenckiego i późniejszego Dziennika z Worpswede) młodzieńczych dzienników Rilkego powstałych w latach 1898-1901. Te wczesne dzienniki Rilkego dokumentują jego podróż do Włoch, odbytą z inspiracji Lou von Andreas-Salomé, jego późniejsze pobyty w Berlinie, obie podróże z Lou do Rosji oraz pobyt w Worpswede, w trakcie którego Rilke poznał swoją późniejszą żonę, Klarę Westhoff....
 
 

Kopista Bartleby

Historia z Wall Street

Kopista Bartleby przynależy do konstelacji literackiej, której gwiazdą polarną jest Akakiusz Akakiuszowicz („Tam, w tym przepisywaniu, zwidywał mu się jakiś własny, urozmaicony i przyjemny świat. Na twarzy jego malowała się rozkosz; niektóre litery były jego ulubienicami i gdy się dobierał do nich, był po prostu nieswój”), tkwiącymi w samym środku bliźniaczymi gwiazdami są Bouvard i Pécuchet („Dobra myśl żywiona w sekrecie przez obu […]: kopiować”), jaśniejącymi zaś na przeciwległym krańcu dwoma...
 
 
 

Michał Anioł – nieszczęśliwy rzymianin

Michał Anioł – nieszczęśliwy rzymianin  nie jest ani klasyczną biografią, ani specjalistyczną analizą jego twórczości. Jest esejem likterackim, która ma za przedmiot zjawisko „Michał Anioł” we wszystkich jego tworzących wymiarach: biograficznym, psychologicznym, filozoficznym, ideowym i artystycznym, z przenikliwą analizą wszystkich dziedzin jego sztuki: rzeźby, malarstwa, architektury, poezji.

~ Marek Rapacki („Gazeta Wyborcza”, Collegium Civitas)

Mamy tu portret ż...
 
 
 
 
 

Troska

Troska to pojęcie zróżnicowane i stale się rozwijające. Choć uchodzi za naturalną część życia, podlega wpływom filozofii, ideologii, politycznych i ekonomicznych sporów. Książka Judith Phillips jest przystępnym wprowadzeniem do tych zagadnień, kreśląc mapę dyskusji, które narosły wokół teorii i praktyki troski. Swój wyraz znajdują tu kluczowe aspekty tego pojęcia, takie jak granice troski, jej kulturowe i geograficzne obszary, etyka troski i obywatelstwa. Książka może pomóc pracownikom socjalnym...
 

Trzy baśnie

Książka, którą oddajemy do rąk czytelników, jest wspaniałym popisem literackiego kunsztu Flauberta. Teraz, po niemal stu pięćdziesięciu latach od śmierci tego pisarza, można już spokojnie powiedzieć – nikt, w literaturze europejskiej, nie pisał lepiej od niego; i nikt już lepiej pisać nie będzie, ponieważ lepiej pisać nie można. Pytanie, czemu służył ten kunszt, do czego Flaubert go używał? Jego trzy baśnie o życiu, kiedy przeczytaliśmy je na nowo, wydały się nam fascynującą opowieścią o prześwi...
 
 

Wobec nihilizmu. Gombrowicz, Witkacy


Nihilizm, słowo wytarte dziś i spowszedniałe, kryje w sobie burzliwą historię filozoficznego sporu, toczącego się w Europie przez blisko dwieście lat – sporu o zasadę stanowienia najwyższych wartości. Wobec nihilizmu. Gombrowicz, Witkacy to pierwsza próba interpretacji dziejów pojęcia nihilizmu, która wskazuje na jego nierozerwalny związek z historią nowoczesności – od niemieckiego romantyzmu i słynnej Atheismusstreit między J.G. Fichtem a F.H. Jacobim, poprzez Heideggerowską lekcję Nietzschea...
 
 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarz

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.