fesstiwal słowa w piosence
--

Prószyński i Ska

Nazwa:
Prószyński i Ska
Trzech przyjaciół (Mieczysław Prószyński, Grzegorz Lindenberg, Tadeusz Winkowski) decyduje się na założenie firmy "Kant", której intrygująca nazwa, dla wielu jej klientów, będzie wyłącznie synonimem wiarygodności i rzetelności. Pod egidą tej firmy ukazuje się, przejęta od innego edytora "Fantastyka", publikowana pod nowym tytułem "Nowa Fantastyka", "Komiks" oraz reprinty popularnej serii komiksowej "Tytus, Romek i A`Tomek". 1 czerwca ukazuje się pierwsze wznowienie XVIII księgi tego najbardziej poczytnego polskiego komiksu.
Od roku 1993 rozpoczyna się oficjalna działalność wydawnictwa Prószyński i S-ka jako wydawcy książkowego. Wcześniej, bo już w 1990 roku, ukazały się komiksowe przygody "Tytusa, Romka i A`Tomka". Pięć lat później na rynek trafia niezastąpiona "Biblioteczka Poradnika Domowego", która co miesiąc wzbogaca się o nowy zeszyt. Dołączają do niej równie poczytne serie: "Biblioteczka Pod Różą", "Biblioteczka Konesera", "Diament" i budzący wiele sympatii "Skorpion". Dużym wydarzeniem wydawniczym okazuje się seria literatury fantastycznej, prezentująca pełen przegląd światowych tytułów od fantasy po groteskę, m.in. mistrzowską prozę Orsona Scotta Carda i Ursuli Le Guin. Triumfy święcą też: Terry Pratchett, król powieści grozy Stephen King oraz mistrzyni kryminału Agatha Christie. Swoich wiernych czytelników ma "czarna" seria popularnonaukowa "Na ścieżkach nauki", która w ciekawy sposób przedstawia znaczące odkrycia z dziedzin astronomii, biologii i fizyki oraz przybliża sylwetki wybitnych uczonych, ich działalność i osiągnięcia. W 1997 roku wydawnictwo książkowe Prószyński i S-ka trafia do pierwszej dziesiątki największych wydawnictw w Polsce. Rok później na rynek trafia "Biblioteka Antyczna", prezentująca m.in. dzieła Homera, Hezjoda, Arystofanesa, Plauta, Cezara i Witruwiusza. W kwietniu 1999 roku ukazuje się tysięczna książka sygnowana nazwą wydawnictwa.

Sukces rynkowy zachęca wydawcę do stopniowego rozszerzania oferty wydawniczej. Nie brakuje propozycji ambitnych, do których niewątpliwie należą dzieła Borgesa oraz książki z serii "Filozofia XX wieku", "Pejzaże Myśli", "Biblioteka Interesującej Prozy". Prószyński i S-ka duży nacisk kładzie na promocję autorów polskich: od 2002 roku czytelnicy mogą relaksować się przy pełnych ciepła i humoru książkach z "Owocowej serii", zapoczątkowanej przez "Podanie o miłość" Katarzyny Grocholi.

Artykuły

Sarah Waters  „Niebanalna więź”

Książki / Zapowiedzi [20.04.16]

Londyn, 1874 rok, Margaret Prior, inteligentna, niezależna młoda dama, aby odzyskać równowagę psychiczną po śmierci ojca, zaczyna odwiedzać więźniarki odsiadujące karę w ponurym zakładzie Millbank. Tam, wśród pospolitych złodziejek, morderczyń i ulicznic, spotyka Selinę Dawes, która do niedawna święciła triumfy w londyńskim towarzystwie jako nadzwyczaj uzdolnione medium. Początkowo Margaret sceptycznie odnosi się do „talentu" dziewczyny. Potem jednak stopniowo zaczyna wkraczać w świat duchów i cieni. Między obiema młodymi kobietami wytwarza się niezwykła więź...

Powieść Agnieszki Osieckiej  w Prószyńskim

Książki / Zapowiedzi [15.04.16]

Dotąd niepublikowana, napisana na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych powieść Agnieszki Osieckiej. Jak zawsze osobista, jak nigdy aktualna. Jakby celowo miała się ukazać właśnie dziś.

Recenzja: „Oskar Schindler. Prawdziwa historia” David M. Crowe

Książki / Recenzje [23.03.16]

Zdradzający swoją żonę ojciec nieślubnych dzieci, alkoholik, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata członek partii nazistowskiej, wybawca setek Żydów. Oskar Schindler.

Recenzja: „Życie zawłaszcza śmierć Wieprzowie Ordynackim” Jacek Podsiadło

Książki / Recenzje [12.02.16]

W książce Jacka Podsiadły Życie zawłaszcza śmierć w Wieprzowie Ordynackim coś niewątpliwie zostało zawłaszczone. Obawiam się jednak, że – wbrew autorskiej intencji – nie była to śmierć. Mówiąc szczerze, w tym kontekście nawet nie przyszła mi ona na myśl. Zamiast niej pojawiły się takie pojęcia jak forma, autentyczność, język. Tym, co wzięło je władanie bynajmniej nie jest życie. Raczej pewien rodzaj autokreacji, czy wręcz kabotyństwa. Za jego sprawą omawiana książka jest nie tyle zła, co nierówna. Przypomina sinusoidę – albo jest dobrze, albo fatalnie, bez stanów przejściowych.

Recenzja: „Sąsiady” Adrian Markowski

Książki / Recenzje [15.06.15]

Jak postrzegamy swoich sąsiadów? Nie zwracamy na nich uwagi w codziennym nawale obowiązków? A może spędzamy całe dnie, wyglądając przez okno, obserwując ich? Bohaterowie Sąsiadów Adriana Markowskiego stają się świadkami surrealistycznego, absurdalnego życia mieszkańców pewnej kamienicy w Łodzi.

Recenzja: „Męża poproszę” Matylda Man

Książki / Recenzje [06.05.15]

O singielkach, kolejnych mniej lub bardziej udanych wersjach Bridget Jones czytaliśmy już wiele razy i chyba wolelibyśmy zamknąć ten rozdział w historii literatury kobiecej. Na szczęście książka Matyldy Man tylko z pozoru jest kolejną pozycją pisaną z perspektywy kobiety gorzko rozczarowanej męskim gatunkiem.

Recenzja: „A potem przyszli po mnie” Maziar Bahari

Książki / Recenzje [27.04.15]

Dziennikarstwo to niełatwy kawałek chleba. Osoby, próbujące spełniać w tym zawodzie, nieraz zmuszone są do ogromnych poświęceń. W pogoni za gorącym tematem wystawiają na szwank życie i zdrowie, opuszczając rodziny, przyjaciół, podróżując po niebezpiecznych rejonach świata. Ileż to już razy w wieczornych programach informacyjnych prezenterzy przekazywali tragiczne wieści o śmierci, pobiciu czy aresztowaniu ich redakcyjnych kolegów.

Recenzja: „Trzydziesta pierwsza” Katarzyna Puzyńska

Książki / Recenzje [17.04.15]

Nie jestem zagorzałą fanką polskiej literatury ani rasową koneserką kryminałów, więc ostrożnie podchodziłam do lektury książki „Trzydziesta pierwsza” Katarzyny Puzyńskiej. Ku mojemu zaskoczeniu, kryminał młodej, polskiej pisarki wciąga od pierwszych stron. Powieść ta to trzecia część cyklu o policjantach z małego Lipowa. Na szczęście historia opowiedziana w tym tomie nie jest kontynuacją poprzednich, można więc zacząć swoją przygodę z Lipowem w dowolnym momencie. Wszystkie części łączy miejsce akcji, niektórzy bohaterowie i kilka pomniejszych wątków, których nieznajomość jednak w żaden sposób nie wpływa na odbiór lektury.

Recenzja: „Make Life Harder” Maciej i Lucjan

Książki / Recenzje [02.03.15]

Są książki, które zmieniają nasz światopogląd, wzbudzają emocje, opowiadają niezwykłe historie, przedstawiają wybitne i fascynujące osobowości. To nie taka książka. Ta po prostu bez patyczkowania grzmoci nas po pysku. Zabiera w najgorszy trip, jaki mógłby nam się przytrafić i nie daje możliwości powrotu.

Recenzja: „Przebudzenie” Stephen King

Książki / Recenzje [12.01.15]

Dosyć mam już pisania o Kingu. Nie dlatego, że czuję przesyt recenzowaniem książek tego samego autora, lecz dlatego, że w każdym tekście mam ochotę napisać to samo. Wśród elementów, jakie powinny się znaleźć w rzetelnej recenzji nowej powieści Kinga, powinny znaleźć się kolejno:

Recenzja: Irańskie opowieści. „Miasto kłamstw” Ramita Navai

Książki / Recenzje [17.10.14]

Tematyka Bliskiego Wschodu wciąż budzi w ludziach sporo lęku. Jakże jednak mogłoby być inaczej, kiedy wieczorne serwisy informacyjne prześcigają się w wiadomościach o kolejnych zamachach lub możliwym konflikcie zbrojnym. Izrael ciągle nie może dojść do porozumienia z Palestyną, w Iraku od lat stacjonują wojsko międzynarodowe, a Syria stale się zbroi. To teren zapalny, gdzie może zdarzyć się absolutnie wszystko.

Recenzja: „Himmler. Buchalter śmierci” Peter Longerich

Książki / Recenzje [25.08.14]

Moje oczekiwania wobec książki o tak imponujących rozmiarach były naprawdę wysokie. Liczyłem, że po zmaganiach z tym niemal 900 stronicowym kolosem, padnę na ziemię umęczony i syty po intelektualnej uczcie. Niestety, zawiodłem się.

Spotkanie z Karoliną Korwin Piotrowską i promocja jej nowej książki "Ćwiartka raz"

Rynek / Wydarzenia [19.05.14]

Prószyński i S-ka zaprasza na spotkanie z Karoliną Korwin Piotrowską z okazji premiery jej książki „Ćwiartka raz”.

Recenzja: "Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił" Jennifer Teege

Książki / Recenzje [23.04.14]

Świadectwo tego, jak wciąż głęboko jesteśmy przesiąknięci wpływem czasów II wojny światowej, zbrodni wtedy dokonanych, przeżytych wówczas dramatów. Trzecie pokolenie właśnie wchodzi w dojrzałość, ale wciąż jest realnie obciążone tamtymi wydarzeniami. Pozornie żyjemy w wolnych krajach, jesteśmy nowoczesnymi społeczeństwami, w których prawa człowieka są naturalne. Nie chcemy już oglądać się za siebie, raczej wypatrujemy świetlanej przyszłości. Tymczasem wystarczy moment zastanowienia nad swoją tożsamością, cechami, które dziedziczymy po przodkach, miejscem, z którego się wywodzimy, historią rodziny, naszego miasta, żeby trafić wprost na okrutne, ponure ślady historii.

"Własnymi słowami" Mariusz Kotowski, Pola Negri

Książki / Nowości [15.03.14]

"Własnymi słowami” to zbiór – w większości niepublikowanych w Polsce – autobiograficznych artykułów prasowych, esejów i opowiadań składających się, obok autobiografii, na dorobek literacki Poli Negri. Książka jest wzbogacona szczegółowym kalendarium życia aktorki i wyjątkową kolekcją zdjęć. Całość opracował i przygotował badacz życia i twórczości Poli Negri – Mariusz Kotowski.

Masa o kobietach polskiej mafii. Jarosław "Masa" Sokołowski w rozmowie z Arturem Górskim

Książki / Zapowiedzi [13.03.14]

Polski świadek koronny numer jeden przerywa milczenie! Kim były matki, żony i kochanki polskich gangsterów? Wstrząsająca opowieść o kobietach w cieniu wielkich mafiosów. Co porabia piękna i bezwzględna Inka, która wystawiła ministra Dębskiego? Poznaj Monikę Z, żonę Słowika, damę z zamiłowaniem do ogromnego luksusu i potencjałem mafijnego bossa. Agnieszka R., konkubina Świni. Git-falbana, czyli prawdziwa kobieta mafii. Niewiarygodna historia pięknej Polki, która trzęsła kalabryjską mafią! Szaleńczo zakochane? Żądne sławy i luksusu? A może z ambicjami, by wpływać na decyzje polskiej mafii?

Promocja książki Malali w Pakistanie odwołana

Rynek / Wydarzenia [29.01.14]

Presja lokalnych władz spowodowała, że ze względów bezpieczeństwa została odwołana planowana promocja na uniwersytecie w Peszawarze (Pakistan).

Magdalena Zimny-Luis "Kilka przypadków szczęśliwych"

Książki / Zapowiedzi [24.01.14]

Książka laureatki konkursu "Piszemy dla Pilcha", Polski mieszkającej w Ipswich w Wielkiej Brytanii opowiada o tym, co tak naprawdę kieruje wydarzeniami w naszym życiu.

"Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił"

Książki / Zapowiedzi [05.01.14]

Prawdziwa historia wnuczki jednego z największych zbrodniarzy hitlerowskich. To jedno zdarzenie zachwiało całym jej życiem: Jennifer Teege, mając 38 lat, dowiedziała się, kim jest naprawdę. Przez przypadek znalazła w bibliotece książkę o swojej matce i dziadku Amonie Göcie.

Projekt "Duże Litery"

Rynek / Wydawnictwa [16.12.13]

Wydawnictwo Prószyński Media uruchomiło właśnie projekt Duże Litery. To idealna propozycja dla tych czytelników, którzy mają problemy ze wzrokiem lub nie chcą męczyć oczu czytając zbyt małą czcionkę.

Recenzja: "Doktor sen" Stephena Kinga

Książki / Recenzje [08.11.13]

Tworzenie kontynuacji Lśnienia – jak i każdej innej poważnej marki – zwłaszcza po wielu latach, to stąpanie po cienkim lodzie. Jeden z najlepiej napisanych i trzymających w napięciu horrorów sprawił, że w ciągu 36 lat, jakie minęły od publikacji opowieści o hotelu Panorama i rodzinie alkoholika Jacka Torrance'a, oczekiwania czytelników urosły do niewyobrażalnych rozmiarów.

Ru Freeman "Dom przy Sal Mal Lane"

Książki / Nowości [31.10.13]

W Wydawnictwie Prószyński i S-ka ukazała się książka o ogarniętej wojną domową Sri Lance widzianej oczami dzieci i ich rodzin.

Młodzieńcze zapiski Agnieszki Osieckiej

Książki / Nowości [16.10.13]

Tylko najbliżsi wiedzieli o dziennikach Agnieszki Osieckiej. Wreszcie trafiają do Czytelników!

Powieść, która wnika pod skórę i doprowadza krew do wrzenia

Książki / Nowości [03.10.13]

W roku 1829 w północnej Islandii Agnes Magnúsdóttir zostaje skazana za współudział w brutalnym morderstwie popełnionym na dwóch mężczyznach. Agnes ma czekać na egzekucję w gospodarstwie przedstawiciela miejscowej władzy, urzędnika okręgowego Jóna Jónssona, jego żony i dwóch córek. Przerażona obecnością morderczyni pod swoim dachem rodzina unika z nią wszelkich rozmów.

Recenzja: "Drugi przekręt Natalii" Olga Rudnicka

Książki / Recenzje [11.09.13]

Okładka kolejnej książki prawie 25-letniej Olgi Rudnickiej zapowiadała „wyśmienity kryminał i pierwszorzędną komedię w jednym!”. Jak się okazało, „Drugi przekręt Natalii” nie był ani jednym, ani drugim.

Recenzja: "Joyland" Stephen King

Książki / Recenzje [19.06.13]

Czytanie Kinga urosło w moim życiu do rangi rytuału. Zawsze przy ścieżce dźwiękowej z pierwszego BioShocka, zawsze wieczorem bądź nocą, zawsze za zamkniętymi drzwiami. Przez lata tak bardzo zżyłam się ze stylem autora, że kupuję jego książki w ciemno – i z przyjemnością, w zastraszającym tempie chłonę każdą, nawet jeśli lata świetności amerykańskiego pisarza już się skończyły.

Wrota do Imperium Anryjskiego stanęły otworem

Książki / Nowości [14.01.11]

Dzisiaj do sprzedaży trafiła NAMIESTNICZKA. KSIĘGA I Wiery Szkolnikowej. Jest to już czwarta powieść wydana w serii pod patronatem miesięcznika „Nowa Fantastyka”! Książka ma ponad 800 stron, więc jest co czytać, a autorami grafiki okładkowej są Zoltan Boros i Gabor Szkoszaj, na co dzień współpracujący między innymi z Wizards of the Coast.

Jeffery Deaver, Pod napięciem

Książki / Nowości [05.01.11]

Nowy Jork drży ze strachu przed falą zamachów. Ich sprawca dysponuje potężną bronią, niewidzialną i wszechobecną – miejską siecią energetyczną. Potrafi manipulować przesyłem energii, wywołując łuk elektryczny o sile stapiającej stal, a przełączając kilka przewodów w instalacji budynku, potrafi zmienić w śmiertelną pułapkę klamkę u drzwi, metalową poręcz i windę.

Jodi Picoult, "W naszym domu"

Książki / Nowości [22.12.10]

Kiedy twoje dziecko nie jest w stanie spojrzeć ci w oczy, czy oznacza to, że jest winne najgorszej zbrodni? Nastoletni Jacob Hunt cierpi na zespół Aspergera, czyli łagodną postać autyzmu. Nie umie czytać sygnałów społecznych ani wyrażać swoich myśli i uczuć. Na pierwszy rzut oka to zupełnie normalny, inteligentny i elokwentny chłopak, jednak każde odstępstwo od codziennej rutyny, każda zmiana w ustalonym porządku dnia może wytrącić go z równowagi.

Irena Matuszkiewicz, Szepty

Książki / Nowości [22.12.10]

"Szepty" to poruszająca opowieść o tym, że lubić i rozumieć często znaczy więcej niż kochać! Kiedy Felicja Lipecka zaczyna niedomagać, przeprowadza się do córki i zamieszkuje wraz z jej rodziną. Chce zająć się domem, ogrodem, robić przetwory i nalewki, być "prawdziwą" babcią. Spotyka ją jednak rozczarowanie - w domu jest tłoczno, lecz absolutnie cicho.

Recenzja: Val McDermid "Gorączka kości"

Książki / Recenzje [11.11.10]

Policja Północnej Anglii staje na głowie w poszukiwaniu okrutnego mordercy wabiącego młodociane ofiary przy pomocy portali społecznościowych.

Wilkołaki w Prusach

Książki / Zapowiedzi [11.11.10]

Do sprzedaży trafiła trzecia odsłona serii książek pod patronatem miesięcznika "Nowa Fantastyka". "Wilczy miot" S.A. Swanna to fantasy dla nieco starszego czytelnika, pełne akcji i mocnych scen.

"Szczątki" - fragment

Książki / Zapowiedzi [09.11.10]

Prezentujemy fragment kryminału Belindy Bauer "Szczątki", który zapowiada się naprawdę mrocznie!

"Szczątki"

Książki / Nowości [29.10.10]

Na rodzimy rynek trafia właśnie mroczny kryminał "Szczątki". Jest głośny na wyspach debiut Belindy Bauer, uhonorowany nagrodą CWA Gold Dagger dla najlepszego kryminału.

Judaszowe dziecko - już w księgarniach!

Książki / Nowości [29.09.10]

Do sprzedaży trafiła właśnie powieść "Judaszowe dziecko" autorstwa Carol O'Connell!

Mary Higgins Clark, Dziedziczka

Książki / Zapowiedzi [08.09.10]

W wieku osiemdziesięciu dwóch lat schorowana Olivia Morrow uświadamia sobie, że pozostało jej już niewiele czasu. W ostatnich chwilach życia musi podjąć ważną i trudną decyzję – czy wyjawić długo ukrywany sekret rodzinny, czy też zabrać go ze sobą do grobu…

Nowe wydanie opowiadań Jerzego Stefana Stawińskiego

Książki / Nowości [17.06.10]

W zbiorze wydanych właśnie opowiadań o Powstaniu Warszawskim autorstwa Jerzego Stefana Stawińskiego - zmarłego niedawno polskiego scenarzysty, jednego z twórców polskiej szkoły filmowej - znalazły się też te, które zostały zekranizowane jako "Kanał" Wajdy i "Eroika" Munka.

16 pragnień, które czynią nas nietolerancyjnymi

Książki / Nowości [23.02.10]

W „16 pragnieniach” Steven Reiss twierdzi, że ludzie są w naturalny sposób nietolerancyjni wobec tych, którzy wyrażają wartości wyraźnie różne od ich własnych. Z powodu tej nietolerancji psycholodzy i psychiatrzy niekiedy mylą indywidualność z nienormalnością, błędnie diagnozując zaburzenia.

Nowa seria Prószyński i S-ka: Literatura na ekranie

Rynek / Wydawnictwa [22.01.10]

Wydawnictwo Prószyński i S-ka właśnie wypuściło na rynek nową serię wydawniczą pt. "Literatura na ekranie". Pierwszą książką z tej edycji jest "Pożegnanie jesieni" Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Debiut literacki w serii "Teraz polska proza"

Książki / Nowości [14.01.10]

Jadowita, cyniczna i obrazoburcza powieść, odwołująca się do twórczości Michela Houellebecqa, Thomasa Bernharda oraz Louisa Celine'a. Książka ukazała się 14 stycznia 2010 roku.

Wywiad-rzeka z Iloną Łepkowską - "królową polskich seriali"

Książki / Nowości [13.01.10]

Przedstawiamy nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka: Wywiad-rzeka z Iloną Łepkowską - "królową polskich seriali". Książka ukazała się 12 stycznia 2010 roku.

Reportaże z Chin: "Z cienia Mao. Walka o duszę nowych Chin"

Książki / Nowości [24.11.09]

Przedstawiamy reportaże z współczesnych Chin pt. "Z cienia Mao" napisane przez Philipa P. Pana, korespondenta "Washington Post".

100. rocznica urodzin Pawła Jasienicy, najwybitniejszego polskiego pisarza historycznego

Rynek / Wydarzenia [09.11.09]

We wtorek 10 listopada mija 100. rocznica urodzin najwybitniejszego polskiego pisarza historycznego - Pawła Jasienicy, autora słynnego cyklu esejów o przedrozbiorowych dziejach Polski („Polska Piastów”, „Polska Jagiellonów”, „Rzeczpospolita Obojga Narodów”).

Paweł Jasienica, Myśli o dawnej Polsce. 16. tom serii Jasienica. Powrót

Książki / Nowości [20.10.09]

15 października br. nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka pojawił się kolejny, 16. tom z serii Jasienica:

Promocja książki "Ludwik Dorn. Rozrachunki i wyzwania"

Wiadomości [09.10.09]

Wydawnictwo Prószyński i S-ka zaprasza na spotkanie z Ludwikiem Dornem, Amelią Łukasiak i Agnieszką Rybak autorami książki "Ludwik Dorn. Rozrachunki i wyzwania".

"12 sposobów na supermózg" - John Medina - książka popularnonaukowa

Książki / Nowości [08.10.09]

Jak się uczymy? Jaki wpływ stres i sen ma na nasze mózgi? Dlaczego wielozadaniowość jest mitem? Dlaczego tak łatwo zapominamy? Dlaczego tak ważne jest powtarzanie świeżo nabytej wiedzy? Czy to prawda, że mężczyźni i kobiety różnią się mózgami? - przedstawiamy nowość Prószyński i S-ka "12 sposobów na supermózg".

Książka nominowana do Nagrody Bookera 2009 - nowość Prószyński i S-ka

Książki / Zapowiedzi [07.10.09]

Z przyjemnością informujemy, że 6 października 2009, nakładem Prószyński i S-ka ukazała się nominowana do Nagrody Bookera 2009, nawiedzona przez duchy Henry’ego Jamesa i Edgara Allana Poego, książka Sarah Waters "Ktoś we mnie".

Premiera książki "Ludwik Dorn. Rozrachunki i wyzwania"

Książki / Zapowiedzi [02.10.09]

6 października nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukaże się książka pt. "Ludwik Dorn. Rozrachunki i wyzwania", w której Ludwik Dorn opowiada m.in. o kulisach rządów braci Kaczyńskich. Autorami książki są Ludwik Dorn oraz dziennikarki Amelia Łukasiak I Agnieszka Rybak.

Książki o serialu "Dr House"

Książki / Nowości [18.09.09]

Przedstawiamy dwie książki Prószyński i S-ka poświęcone serialowi Dr House. Pierwsza - "Dr House. Biografia Hugh Lauriego i przewodnik po serialu" ukaże się na rynku 22 września, zaś druga (zbór esejów) - Dr House. Całkowicie bez autoryzacji - trafi na księgarskie półki 6 października.

Nowy przekład najsłynniejszego dramatu Arthura Millera

Książki / Prezentacje [18.09.09]

Przedstawiamy dramat Arthura Millera w najnowszym przekładzie, "Śmierć komiwojażera":

Premiera książki "Rosja, Ropa, Polityka, czyli o największej inwestycji PKN ORLEN"

Książki / Prezentacje [08.09.09]

8 września 2009 nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukaże się książka "Rosja, Ropa, Polityka" opisująca przebieg największej polskiej inwestycji zagranicznej. Książka przedstawia historię transakcji zakupu rafinerii w Możejkach przez PKN ORLEN na rozległym tle gospodarczym, politycznym w Polsce, na Litwie, a także w Rosji i Stanach Zjednoczonych. Autorami publikacji są Igor Chalupec, prezes zarządu PKN Orlen w latach 2004-2007 oraz Cezary Filipowicz, wiceprezes zarządu PKN Orlen w latach 2006-2008.

"Gin z tonikiem i ogórkiem" czyli zabawna powieść o życiu w wielkim mieście

Książki / Nowości [08.09.09]

We wtorek, 8 września nakładem Prószyński i S-ka ukazała się powieść kanadyjskiej pisarki Rafaële Germain pt. GIN Z TONIKIEM I OGÓRKIEM. Jest to inteligenta i zabawnie napisana opowieść o perypetiach czwórki przyjaciół po trzydziestce, którzy próbują odnaleźć miłość w wielkim mieście - podobnie jak bohaterki „Seksu w wielkim mieście”.

Rabia - arcydzieło kobiecej literatury tureckiej z 1935 roku - od 3 września w księgarniach

Książki / Prezentacje [02.09.09]

3 września nakładem Prószyński i S-ka ukaże się książka pt. RABIA. Jest to powieść z 1935 roku autorstwa tureckiej pisarki i przywódczyni ruchu feministycznego Halide Edip Adivar. Zachęcamy do lektury!

Książki

12 sposobów na supermózg

Jak przetrwać w pracy, domu i szkole

Jak się uczymy? Jaki wpływ stres i sen ma na nasze mózgi? Dlaczego wielozadaniowość jest mitem? Dlaczego tak łatwo zapominamy? Dlaczego tak ważne jest powtarzanie świeżo nabytej wiedzy? Czy to prawda, że mężczyźni i kobiety różnią się mózgami?
Dr John Medina dzieli się swymi spostrzeżeniami na temat tego, jak neurobiologia mogłaby wpłynąć na sposób, w jaki uczymy dzieci i pracujemy. W każdym rozdziale opisuje jedną zasadę mózgu – czyli to, co naukowcy na pewno wiedzą o działaniu naszego mózgu –...
 

Dr House. Biografia Hugh Lauriego i przewodnik po serialu

Na czym polega fenomen amerykańskiego serialu o nieprzyjaznym, utykającym doktorze bezustannie łykającym leki, który czerpie przyjemność z obrażania pacjentów, współpracowników i całej ludzkości? Jak właściwie doszło do tego, że „Dr House” stał się jednym z najbardziej popularnych w ostatnich latach seriali? Czy chodzi tylko o doskonały scenariusz i mistrzowską reżyserię? Aby w pełni zrozumieć źródło tego sukcesu, warto bliżej przyjrzeć się człowiekowi, który wciela się w rolę głównego bohatera....
 

Dr House. Całkowicie bez autoryzacji

Zbiór szokujących, jak sam główny bohater, artykułów na temat serialu „Dr House” i jego bohaterów.
Analizując różne aspekty tego popularnego serialu, m.in. postać i umysł Gregory`ego House`a, autorzy esejów zastanawiają się, dlaczego House jest takim draniem, jak myśli, dlaczego kłamie, kradnie, wymyśla niestworzone historie i łamie wszelkie reguły, dlaczego tak naprawdę zatrudnił Foremana, Cameron i Chase`a i czy faktycznie potrafi uczyć.
Umysł House`a, przynajmniej dla większości z nas, p...
 

Drugi przekręt Natalii

Co nowego u sióstr Sucharskich?
Wyśmienity kryminał i pierwszorzędna komedia w jednym!

W mieszkaniu Janusza Zawady, dawnego wspólnika ojca sióstr Sucharskich, zostają znalezione pozbawione głowy zwłoki młodego mężczyzny, a sam starszy pan znika bez śladu. Czy to jego szczątki były w spalonym, porzuconym nad Wartą samochodzie? Pięciu Nataliom trudno w to uwierzyć. Dochodzenie prowadzone przez policję ujawnia, że Janusz Zawada nie był zwyczajnym starszym panem. W przeszłośc...
 
 

Gin z tonikiem i ogórkiem

Inteligentna i zabawna opowieść o tym, jak sobie radzić po trzydziestce w wielkim mieście, jak leczyć rany po nieudanych związkach i znaleźć prawdziwą miłość.
Marine Vandale ma trzydzieści dwa lata i wciąż czeka na wielką miłość. Miłość, która wszystko zrozumie, wszystko wytrzyma, da poczucie bezpieczeństwa i oddali strach przed życiem. „Takiej miłości nie znajdziesz, przebywając tylko w towarzystwie swoich trzech kumpli” – powtarza jej stale matka.
Marine oraz Laurent (jej były narzeczony...
 
 

Historia mojego upadku

Jadowita, cyniczna i obrazoburcza powieść, odwołująca się do twórczości Michela Houellebecqa, Thomasa Bernharda oraz Louisa Celine'a. Książka ukazała się 14 stycznia 2010 roku.
"Historia mojego upadku" to tragikomedia, której bohater peregrynuje tyleż w przestrzeni, co w czasie, między Lublinem a Łodzią, między matką, siostrą a byłą żoną, między teraźniejszością a przeszłością. To historia obsesji przenoszonych jak choroba genetyczna, z pokolenia na pokolenie, z ojca na syna, z rodzic...
 
 
 

Ktoś we mnie

Książka nominowana do Nagrody Bookera 2009.
Lata powojenne, Anglia. Czterdziestoletni doktor Faraday trafia do podupadłej posiadłości, będącej od paru stuleci własnością Ayresów, zubożałej rodziny ziemiańskiej. Dwór, dawniej piękny i okazały, popada w ruinę. Park i ogrody zarosły chwastami, a wskazówki zegara na stajni znieruchomiały na godzinie za dwadzieścia dziewiąta. Zdziwaczała pani Ayres, jej niezależna córka i ambitny, zagubiony syn, który nigdy nie doszedł do siebie po katastrofie samol...
 

Ludwik Dorn. Rozrachunki i wyzwania

Odejście Ludwika Dorna z PiS to jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń ostatnich lat. Kto mógł przypuszczać, że tzw. „trzeci bliźniak” zostanie usunięty z partii, którą współtworzył, a z długoletnim przyjacielem Jarosławem Kaczyńskim będzie spotykał się jedynie w sądzie.
Ludwik Dorn znalazł się poza głównym nurtem polityki, dlatego może pozwolić sobie na szczerość. Opowiada m.in. o próbie budowy IV Rzeczpospolitej i niezwykłej koalicji z Samoobroną. Zdradza też, na czym polegał jego ...
 

Ł jak Łepkowska

Ilona Łepkowska została ochrzczona przez media mianem "królowej polskich seriali". Przez krytyków filmowych nazywana jest "Midasem rodzimego show-biznesu". Znana z ciętego języka widzom "Szkła kontaktowego" w TVN24. Scenarzystka i producentka - autorka sukcesu takich filmów jak: "Och, Karol" (1985), "Kogel-mogel" (1988), "Galimatias, czyli kogel-mogel II" (1989), "Nigdy w życiu!" (2004), "Nie kłam, kochanie" (2008) o...
 

Między zabójstwami

Nowa książka laureata Nagrody Bookera 2008.
Współczesne Indie, fikcyjne miasteczko Kittur na południowo-zachodnim wybrzeżu, między Goa a Kalikatem. Autor, pełniący funkcję przewodnika, przedstawia czytelnikowi kolejne postacie i ich historie: muzułmańskiego chłopca, pracującego na stacji kolejowej, którego próbuje zwerbować islamski terrorysta; ucznia, który postanawia podłożyć bombę w szkole; księgarza aresztowanego za sprzedawanie zakazanych „Szatańskich wersetów”; niezamężną kobietę wysyłaną...
 

Myśli o dawnej Polsce

Próba odczytania charakteru i polityki państwa polskiego w pierwszych stuleciach istnienia.               
„Myśli o dawnej Polsce”, które sam autor określił jako posłowie do ‘Polski Piastów’, a jednocześnie przedsłowie do ‘Polski Jagiellonów’, są niejako dopełnieniem jego eseistycznej syntezy polskiej historii, próbą odczytania charakteru i polityki państwa polskiego w pierwszych stuleciach istnienia. „Autor drąży coraz głębiej w gąszcz faktów – pisał An...
 

Namiestniczka

Imperium Anryjskim pozornie wciąż coś się zmienia, ale w sprawach najważniejszych czas stoi w miejscu od tysiąca lat. Wysokie rody toczą gierki o władzę, a zakony magów, które pociągają za większość sznurków, knują, ile wlezie. Jednak to już ostatnie lata stagnacji - cisza przed burzą.

Dla namiestniczki Enrissy, kobiety twardej i wykształconej, oraz dla rządzonego przez nią magicznego świata Anry zbliża się chwila wypełnienia starożytnego proroctwa. Wszystko sprzysięgło się ...
 

Pod napięciem

Nowy Jork drży ze strachu przed falą zamachów. Ich sprawca dysponuje potężną bronią, niewidzialną i wszechobecną – miejską siecią energetyczną. Potrafi manipulować przesyłem energii, wywołując łuk elektryczny o sile stapiającej stal, a przełączając kilka przewodów w instalacji budynku, potrafi zmienić w śmiertelną pułapkę klamkę u drzwi, metalową poręcz i windę.

Tropy wskazują na udział tajemniczej, nowej grupy terrorystycznej. Do akcji włącza się Lincoln Rhyme ze swoim zespołem, przy ...
 

Rabia

Arcydzieło kobiecej literatury tureckiej.
Turcja, schyłek XIX wieku. Na tronie zasiada „krwawy sułtan”, Abdul Hamid II, w społeczeństwie narasta ferment. Na tym tle rozgrywa się historia Rabii, córki komedianta zdobywającego szturmem stambulskie sceny. Kiedy ojciec za wykpiwanie możnych i konszachty z młodoturkami zostaje wygnany ze stolicy, pieczę nad dzieckiem przejmuje dziadek, surowy i zionący nienawiścią do całego świata imam....
 

Rosja, Ropa, Polityka

Czyli o największej inwestycji PKN ORLEN

Największej do tej pory rodzimej inwestycji zagranicznej dokonał PKN ORLEN nabywając w połowie grudnia 2006 roku 90% akcji litewskiej rafinerii w Możejkach za 2 miliardy 344 mln USD1 (w 2009 roku, zgodnie z umową, PKN ORLEN odkupił od rządu Litwy pozostałe 10% akcji AB Mažeikių Nafta stając się jedynym właścicielem rafinerii).
Książka Igora Chalupca – byłego prezesa PKN ORLEN (2004-2007) i Cezarego Filipowicza – byłego wiceprezesa Koncernu (2006-2008) przedstawia przebieg tej transakcji na roz...
 

Skazana

W roku 1829 w północnej Islandii Agnes Magnúsdóttir zostaje skazana za współudział w brutalnym morderstwie popełnionym na dwóch mężczyznach. Agnes ma czekać na egzekucję w gospodarstwie przedstawiciela miejscowej władzy, urzędnika okręgowego Jóna Jónssona, jego żony i dwóch córek. Przerażona obecnością morderczyni pod swoim dachem rodzina unika z nią wszelkich rozmów.

Tylko Tóti, młody wikariusz wyznaczony na opiekuna duchowego Agnes, próbuje ją zrozumieć, starając się uchron...
 

Śmierć komiwojażera


Ostatni dzień z życia wędrownego sprzedawcy, który nie potrafi odnaleźć się w realiach twardej, bezwzględnej rzeczywistości. Uświadamia sobie, że całe jego życie jest porażką. Zasady i wartości, którym hołduje okazują się mitami i kłamstwem. Nie spełnia się ani jako handlowiec, ani jako mąż i ojciec. Myśl o zabezpieczeniu przyszłości najbliższym podsuwa Lomanowi zaskakujące wyjście z sytuacji.
Historia rodziny Lomanów, chociaż osadzona w amerykańskich realiach, posiada wymiar uniwersalny, je...
 
 
 
 
 

Z cienia Mao

Walka o duszę nowych Chin

Książka wyróżnionego licznymi nagrodami dziennikarza „Washington Post” i jednego z czołowych korespondentów z Chin stanowi wymowną i barwną historię najbardziej trwałego autorytarnego państwa na świecie oraz narodu przechodzącego niepowtarzalną transformację. Philip P. Pan pokazuje nam życie jednostek usiłujących pogodzić się z narodową przeszłością – zawieruchą i traumą rządów Mao – oraz przejąć kontrolę nad przyszłością. Kapitalizm zapewnił Chinom dobrobyt i międzynarodowe uznanie, jednak rząd...
 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarz

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.