RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Czyńska z nagrodą literacką „Juliusz″

Wydarzenia

Małgorzata Czyńska została laureatką pierwszej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz″. Kapituła nagrodziła ją za esej biograficzny o awangardowej artystce, jednej z prekursorek modernizmu, Katarzynie Kobro.

 

Catharina Ingelman-Sundberg w Polsce!

Wydawnictwa

Serdecznie zapraszamy na spotkania z Cathariną Ingelman-Sundberg, szwedzką autorką przezabawnych przygód Emeryckiej Szajki ("Seniorzy w natarciu" i "Pożyczanie jest srebrem, a rabowanie złotem").

 

Program Śląskich Targów Książki pełny niespodzianek

Jesteś wydawcą, bibliotekarzem, księgarzem, nauczycielem, czy animatorem kultury, a może blogerem lub po prostu miłośnikiem dobrej literatury? Już teraz zaplanuj swoją wizytę na Targach, które przez trzy dni będą gościć ponad 150 wystawców oraz 100 polskich i zagranicznych autorów.

 

REBIS zaprasza na Targi w Katowicach

Serdecznie zapraszamy w imieniu Domu Wydawniczego REBIS na 2. Śląskie Targi Książki, które odbędą się w Katowicach w nowoczesnym Międzynarodowym Centrum Kongresowym w dniach 30 września – 2 października 2016 roku.

 

Śląskie Targi Ksiązki: Okazja dla profesjonalistów

Jak zwykle Organizatorom Targów będzie miło gościć na nich przedstawicieli różnych kręgów zawodowych, pracujących z książką.

 

Śląski Wawrzyn dla Filipa Springera

Reportaż „13 pięter" Filipa Springera o problemach polskiego mieszkalnictwa w międzywojniu i po roku 1989 - zwyciężył w tegorocznym plebiscycie czytelników Biblioteki Śląskiej na Książkę Roku 2015.

 

Nominacje do nagrody Juliusz

Rynek, Wydarzenia

„Kobro. Skok w przestrzeń" Małgorzaty Czyńskiej, „Historia kina polskiego" Dariusza Foksa i „O pochodzeniu łajdaków" Tomasza Wiśniewskiego – to książki nominowane do ustanowionej przez prezydenta Rybnika Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz.

 

Śląski Wawrzyn Literacki – głosowanie czytelników

Rynek, Wydarzenia

Rozpoczęło się głosowanie czytelników w plebiscycie na najlepszą książkę roku, organizowanym przez Bibliotekę Śląską w Katowicach. Autor pozycji wskazanej przez czytelników otrzyma Śląski Wawrzyn Literacki.

 

Relacja z pierwszego dnia Miesiąca Spotkań autorskich - Domingo Villar i Jakub Małecki

2 lipca 2016 r. ruszył Miesiąc Spotkań autorskich, największy festiwal literacki w Europie Wschodniej. Festiwal odbywa się w Brnie, Ostrawie, Koszycach, Lwowie oraz Wrocławiu, gdzie organizuje go Miejska Biblioteka Publiczna.

 

Biblioteka DSW nagrodzona w 27. plebiscycie Medalu Europejskiego

Biblioteki

Biblioteka Dolnośląskiej Szkoły Wyższej jest jedną z największych niepublicznych bibliotek akademickich w kraju. Świadczone usługi biblioteczne oraz promocja czytelnictwa spotkały się z uznaniem Komisji Weryfikacyjne w XXVII edycji Medalu Europejskiego dla Wyrobów i Usług. Organizatorem plebiscytu jest Business Centre Club. Konkurs objęty został patronatem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w Brukseli.

 

Spotkanie z Krzysztofem Owedykiem - 23 marca godz. 15:00.

Biblioteki

Zapraszamy miłośników nie tylko komiksów, w ramach Silesiany - 23 marca (sobota) o godz. 15.00, do sali konferencyjnej III piętro DBP na spotkanie ze znanym rysownikiem i autorem komiksów znanym pod pseudonimem „Prosiak" - Krzysztofem Owedykiem. Na I piętrze od 20 marca będzie czynna wystawa prac Krzysztofa.

 

Bonda, King, Murakami i Miłoszewski w zasięgu ręki!

Biblioteki

Przypominamy, iż od 14 stycznia czytelnicy Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej uzyskają dostęp do wielu nowości i bestsellerów, ale i starszych tytułów - z beletrystyki, literatury faktu i innych popularnych kategorii.

 

Tych słów najbardziej nie lubią Polacy!

Biblioteki

Konkubina” i „konkubent” to zwycięzcy głosowania na najmniej lubiane przez Polaków słowa. Internetową akcję „Słowa, które chcemy zapomnieć” zorganizowała Biblioteka Śląska w Katowicach w związku z obchodzonym w minionym tygodniu Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego

 

Akcja „Słowa, które chcemy zapomnieć” – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Biblioteki

21 lutego został ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Biblioteka Śląska uczciła święto w nietypowy sposób, proponując swoim czytelnikom wspólną zabawę, której celem było wyłonienie z naszego języka nielubianych słów.

 

Recenzja: „Ocalić od zapomnienia", pamiętniki, szkice biograficzne, wspomnienia

Recenzje

4 czerwca 2011 roku Stowarzyszenie Lekarzy Dolnośląskich i Wychowanków Medycyny Wrocławskiej ogłosiło konkurs na monografie wspomnienia i pamiętniki wybitnych lekarzy dolnośląskich, a zarazem społeczników, którzy dbając o zdrowie mieszkańców obszaru Dolnego Śląska, tym samym dbali o szeroko rozumiany rozwój regionu przyczyniając się niejako dom wzrostu jego znaczenia w powojenne Polsce.

 

Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz: Rybnik będzie przyznawał nagrody za najlepsze książki

Patronuje jej XIX-wieczny etnolog i przyrodnik, zbieracz śląskich pieśni Juliusz Roger. Autor zwycięskiej książki w tym konkursie otrzyma 40 tys. zł, zwycięzcę wskaże kapituła.

 

Rusza kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Śląski Shakespeare”

Wydarzenia

Ogólnopolski Konkurs Literacki „Śląski Shakespeare” organizowany jest od pięciu lat. W tym roku po raz pierwszy przez Bibliotekę Śląską w Katowicach. Uczestnicy, na których czekają atrakcyjne nagrody finansowe, muszą się mieścić w przedziale wiekowym od 18 do 40 lat. Nie mogą być też laureatami I nagrody w poprzednich edycjach.

 

August Scholtis - "Wiatr od wschodu. Śląska opowieść sowizdrzalska", książka z 1932 po raz 1 po polsku

Nowości

Przez lata unosiło się nad nią jakieś fatum. August Scholtis opublikował ją w 1932 roku, ale już rok później trafiła na indeks książek zakazanych w nazistowskich Niemczech.

 

Olga Tokarczuk laureatką Międzynarodowej Nagrody Mostu

Wydarzenia, Rynek zagraniczny

Przewodniczący Kapituły Międzynarodowej Nagrody Mostu Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz, prof. dr Willi Xylander, informuje, że laureatką Międzynarodowej Nagrody Mostu za rok 2015 jest Olga Tokarczuk – pisarka, której twórczość poszerza europejskiej spojrzenie na nową literaturę Europy Środkowej i Wschodniej i stanowi mocny sposób komunikacji między ludźmi różnych narodowości.

 

Klub Dobrej Książki w Bibliotece Śląskiej- spotkanie z Anną Janko

Biblioteki

Klub Dobrej Książki w Bibliotece Śląskiej zaprasza na spotkanie z Anną Janko i jej ostatnią książką pt. „Mała zagłada”:

 

Śląskie Targi Książki - mamy się czym pochwalić

Za nami wyjątkowo udany debiut Śląskich Targów Książki. Ponad 30 tysięczna publiczność, 140 wystawców, 60 autorów, setki relacji w mediach, a także pozytywne opinie wystawców, czytelników i autorów potwierdzają, że Śląskie Targi Książki stały się kolejnym, ważnym miejscem na mapie imprez targowych i plenerów czytelniczych.

 

"Pippi – ciągle młoda!” – Katowickie Prezentacje Biblioteczne

W tym roku – z okazji 70. rocznicy pierwszego szwedzkiego wydania Pippi Pończoszanki – hasło przewodnie Katowickich Prezentacji Bibliotecznych brzmi: „Pippi – ciągle młoda!”. W Bibliotece Śląskiej na młodych czytelników będzie czekało wiele atrakcji, m.in.: konkurs na sobowtóra Pippi (zostanie wybrane najciekawsze przebranie), warsztaty plastyczne, literackie, gry, projektowanie Willi Śmiesznotki (pod okiem studentów i wykładowców katowickiej Akademii Sztuk...

 

MG zaprasza na Śląskie Targi Książki i spotkanie z Agnieszką Tomczyszyn

Wydawnictwo MG zaprasza miłośników klasyki i dobrej literatury współczesnej na swoje stoisko nr. 36, na Śląskie Targi Książki do Katowic.

 

Śląskie Targi Książki - 6-8 listopada 2015 roku | Centrum Kongresowe Katowice

Premierowe Śląskie Targi Książki odbędą się w dniach 6-7-8 listopada 2015 roku, w otwartym wiosną Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, które będą Miastem Współgospodarzem nowej imprezy rynku wydawniczego. Organizacją Targów zajmą się spółki Targi Książki (partner merytoryczny) i Murator EXPO (organizator wykonawczy).

 

Jubileusz milionowego skanu wykonanego w Społecznej Pracowni Digitalizacji Biblioteki Śląskiej

Biblioteki

W budynku Biblioteki Śląskiej przy ul. Ligonia 26 października 2015 roku odbyło się spotkanie wolontariuszy, pracowników i dyrekcji z okazji wykonania milionowego skanu w Społecznej Pracowni Digitalizacji Biblioteki Śląskiej. W uroczystości wzięli także udział byli wolontariusze SPD. Nie zabrakło wspaniałego tortu, podsumowań i dyskusji na temat przyszłości Pracowni.

 

Nagroda im. Karola Miarki 2015

Wydarzenia

20 października 2015 roku o godz. 13.00 w gmachu Filharmonii Opolskiej odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody im. Karola Miarki 2015.

 

11. MFO. Słowackie spojrzenie na kino

Nie ukrywam, że Dolnośląskie Centrum Filmowe to moje ulubione kino we Wrocławiu. Sielska, niezwykle przyjemna atmosfera, ładne i zadbane sale. To wszystko sprawia, że staram się być tam częstym gościem przy okazji kolejnych premier. Gdy zatem okazało się, że w właśnie tam zostaną wyświetlone i omówione filmy w ramach 11. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, nie mogłem przepuścić takiej okazji. Niestety przez różne obowiązki udało mi się dotrzeć do DCF-u dopiero we wtorkowy wieczór na ostatni...

 

Wydawnictwo MG zaprasza do Katowic - promocja najnowszej książki Zbigniewa Białasa TAL

Wydawnictwa

Wydawnictwo MG zaprasza w imieniu Zbigniewa Białasa autora książek „Tal" oraz „Korzeniec" na spotkanie autorskie do Teatru Śląskiego.

 

Wręczą Śląski Wawrzyn Literacki 2014 w Bibliotece Śląskiej

Biblioteki

W tegorocznym plebiscycie Czytelników Biblioteki Śląskiej na Książkę Roku 2014 najwięcej głosów (49,56%) oddano na publikację Magdaleny Grzebałkowskiej „Beksińscy. Portret podwójny”.

 

„Dolny Śląsk. Pamiętam że" - publikacja już wkrótce dostępna

Nowości

Do druku trafił już nr 32 Magazynu Materiałów Literackich "Cegła" - "Dolny Śląsk. Pamiętam że...", która została wykonana na specjalnie przygotowanym papierze czerpanym ze znakami przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

 

Dolnośląski festiwal preTEXTY

preTEXTY mają charakter festiwalu podróżującego. Ideą imprezy jest promowanie ambitnej literatury współczesnej. Od roku 2010 impreza związana była z miastami Dolnego Śląska.

 

Port Literacki w Stroniu Śląskim

Nie byłoby Fortu Legnica, a potem Portu Wrocław, gdyby nie Niemiecko-Polskie Spotkania Młodych Pisarzy realizowane na początku lat 90. w Berlinie, Moguncji oraz Stroniu Śląskim. To właśnie przy okazji tego wydarzenia poznali się założyciele Fortu Artur Burszta i Marcin Sendecki. Ważną rolę odegrał w tej historii Jacek Rybczyński, pomysłodawca Niemiecko-Polskich Spotkań Młodych Pisarzy, który wciągnął w ich organizację oraz działalność literacką Artura Bursztę. Możliwe, że gdyby nie ten gest...

 

Piknik w parku przy Bibliotece Śląskiej

Biblioteki

Serdecznie zapraszamy na piknik w parku przy Bibliotece Śląskiej w Katowicach (plac Rady Europy 1) w sobotę 5 września 2015 roku. Celem imprezy jest promocja zdrowia, zdrowej żywności, literatury, sportu i rekreacji oraz integracja mieszkańców Katowic i całego Śląska.

 

Czytelnicy zdecydowali – Śląski Wawrzyn Literacki dla Magdaleny Grzebałkowskiej!

Wydarzenia

W tegorocznym plebiscycie Śląski Wawrzyn Literacki 2014 czytelnicy Biblioteki Śląskiej najwięcej głosów oddali na książkę „Beksińscy. Portret podwójny” Magdaleny Grzebałkowskiej.

 

Kawiarnia Literacka na Off Festiwalu

Wakacyjne festiwale muzyczne mają coraz częściej w swoich programach także przestrzeń dla literatury. Kolejny przykład znajdziecie w Katowicach od 7 do 9 sierpnia na Off festiwalu. Przedstawiamy program.

 

Śląski Wawrzyn Literacki 2014 – rusza głosowanie Czytelników!

Wydarzenia

Informujemy, że w Bibliotece Śląskiej rozpoczął się wybór najlepszej książki 2014 roku. Do końca lipca wszyscy odwiedzający książnicę mogą głosować na jedną spośród dziewięciu nominacji.

 

Uroczystość wręczenia nagród IX Międzynarodowego Przeglądu Ekslibrisu Drzeworytniczego i Linorytniczego im. Pawła Stellera

Wydarzenia

Biblioteka Śląska zaprasza na uroczystość wręczenia nagród IX Międzynarodowego Przeglądu Ekslibrisu Drzeworytniczego i Linorytniczego im. Pawła Stellera.

 

Wakacyjne Porty Biura Literackiego w Kołobrzegu, Gdańsku i Stroniu Śląskim

Podobnie jak przed rokiem również i w te wakacje załoga Biura Literackiego opuści Wrocław, aby towarzyszyć miłośnikom literatury w czasie ich letnich wojaży.

 

Spotkanie ze Szczepanem Twardochem - zaprasza Klub Dobrej Książki w Bibliotece Śląskiej

Biblioteki

Klub Dobrej Książki działający w Bibliotece Śląskiej zaprasza na spotkanie ze Szczepanem Twardochem poświęcone jego książce pt. „Drach" nominowanej do Śląskiego Wawrzynu Literackiego.

 

Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza zaprasza: Pamiętam, że" - Dolny Śląsk

Wydarzenia

Po dużym sukcesie publikacji „Wrocław. Pamiętam, że…” Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza rozszerza projekt i wyrusza w poszukiwaniu zbiorowej pamięci mieszkańców i bywalców Dolnego Śląska.  

 

Seminarium Tolkienowskie z okazji 30-lecia Sekcji Tolkienowskiej

Wydarzenia

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich w Bibliotece Śląskiej rozpocznie się seminarium poświęcone twórczości J.R.R. Tolkiena.

 

Nagrody Dolnośląskiego salonu Wydawniczego „Silesiana” rozdane!

Wczoraj rozdano nagrody 6. Salonu Wydawniczego "Silesiana" zorganizowanego w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej:

 

6. Dolnośląski Salon Wydawniczy „Silesiana”

To już szósta edycja targów książki regionalnej SILESIANA - Dolnośląski Salon Wydawniczy. W dniach 16-18 kwietnia 2015 r. zapraszamy do Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, gdzie zaprezentują się wydawnictwa z całego Dolnego Śląska.

 

Nowa strona Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej

Biblioteki

Nowa strona Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej wywołuje same pozytywne komentarze.

 

Pracownicy Biblioteki Śląskiej uczą się języka migowego!

Biblioteki

W Bibliotece Śląskiej prowadzone jest szkolenie dla bibliotekarzy z podstaw Polskiego Języka Migowego. Biorący w nim udział pracownicy uczą się słownictwa niezbędnego w codziennej komunikacji, słownictwa wykorzystywanego w bibliotece oraz podstaw gramatyki PJM

 

Śląski Wawrzyn Literacki dla Marka Krajewskiego

Wydarzenia

Rozgrywający się w powojennym Wrocławiu kryminał Marka Krajewskiego pt. "W otchłani mroku" zwyciężył w plebiscycie czytelników Biblioteki Śląskiej w Katowicach na Książkę Roku 2013. We wrześniu autor odbierze Śląski Wawrzyn Literacki.

 

Śląski Wawrzyn Literacki - plebiscyt

Nagrody

Do 31 lipca można głosować na Książkę Roku 2013, wybierając spośród pozycji nominowanych w XIV edycji Śląskiego Wawrzynu Literackiego.  

 

Jo Nesbø „Syn”

Nowości

Sonny Lofthus odsiaduje wyrok w najlepiej strzeżonym więzieniu Oslo. Jest znany z cierpliwego wysłuchiwania zwierzeń współwięźniów. Chodzą pogłoski, że przyznaje się do zbrodni popełnionych przez innych.

 

Recenzja: „Pancerne armie Hitlera na froncie wschodnim” Robert Kirchubel

Recenzje

Z dużej, rodzącej spore nadzieje chmury spadł maleńki, rozczarowujący deszcz. Mogłaby to być kolejna dobra książka na wielokrotnie zgrany już temat, gdyby nie irytujące braki, merytoryczne wpadki i męczący styl. W efekcie dostajemy do rąk książkę co najwyżej średnią.

 

Laureaci Nagrody Wydawniczej Silesiana

Wydarzenia

W czwartek 10 kwietnia, podczas inauguracji targów książki regionalnej Silesiana - Dolnośląski Salon Wydawniczy poznaliśmy laureata tegorocznej edycji Nagrody Wydawniczej SILESIANA - zostało nim wydawnictwo AD REM z Jeleniej Góry.

 

Piąta edycja targów Silesiana - Dolnośląski Salon Wydawniczy

Piąta edycja targów SILESIANA - Dolnośląski Salon Wydawniczy odbędzie się w dniach 10-13 kwietnia 2014 r. w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu, Rynek 58.

 

Śląski Wawrzyn Literacki

Nagrody

Biblioteka Śląska zaprasza na prezentację kolejnej nominacji do nagrody Śląski Wawrzyn Literacki. Książkę Umarł mi. Notatnik żałoby Ingi Iwasiów przedstawi prof. Ryszard Koziołek – badacz literatury, zajmujący się historią i teorią powieści nowoczesnej, prorektor Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie poprowadzi dr hab. Dariusz Nowacki, fragmenty książki przeczyta red. Maria Kempińska.

 

Audiobooki i książki dla pacjentów

Biblioteki

Audiobooki i książki będą mogli wypożyczać podczas pobytu w szpitalu pacjenci Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach dzięki porozumieniu podpisanemu między tą placówką i Biblioteką Śląską – największą śląską książnicą.

 

Nowa powieść Roberta Galbraitha

Zapowiedzi

Wydawnictwo Dolnośląskie już w tym roku wyda najnowszą powieść Roberta Galbraitha. Brytyjska premiera „The Silkworm”, kontynuacji bestsellerowego „Wołania kukułki”, będzie miała miejsce 19 czerwca 2014. Tytuły te należą do serii kryminalnej, której głównym bohaterem jest prywatny detektyw Cormoran Strike.

 

Nowy kryminał J.K. Rowling - konferencja

Wydarzenia

Już 4 grudnia 2013 roku ukaże się „Wołanie kukułki”– pierwsza powieść kryminalna Roberta Galbraitha. To początek serii, której bohaterem jest Cormoran Strike, prywatny detektyw z Londynu. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego. Równocześnie zostanie wydany audiobook w interpretacji Macieja Stuhra.

 

Nowy cykl kryminałów od Roberta Galbraitha vel Joanne K.Rowling

Zapowiedzi

Już 4 grudnia trafi do księgarń kolejna książka pisana przez twórczynię Harrego Pottera pod pseudonimem Roberta Galbraitha, tym razem będzie to kryminał "Wołanie kukułki", otwierający nowy cykl książek z prywatnym detektywem Cormoranem Strikiem.

 

Oficyna Wydawnicza ATUT odebrała Nagrodę Kulturalną Śląska

Wydawnictwa

14 września 2013 r. w Bückeburgu Witold Podedworny, założyciel i właściciel Oficyny Wydawniczej ATUT odebrał prestiżową Nagrodę Kulturalną Śląska przyznaną wydawnictwu za działania ukierunkowane na pielęgnację i rozwój śląskiego dziedzictwa kulturowego.    

 

Intensywny wrzesień w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej

Biblioteki

Wrocławska biblioteka zapowiada bogaty program różnorodnych działań we wrześniu: m.in. spotkania woków książek, literackie spacery, a także Tydzień w Kryminale.

 

Zakończono projekt: Śląska Internetowa Biblioteka Zbiorów Zabytkowych

Biblioteki

30 czerwca br. Biblioteka Śląska w Katowicach zakończyła realizację projektu rozpoczętego 4 lata temu pt. Śląska Internetowa Biblioteka Zbiorów Zabytkowych w ramach działania 11.1. Ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego o znaczeniu ponadregionalnym.

 

Ważna książka: "Metonimie Zagłady. O polskiej prozie lat 1987–2012"

Nowości

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego przedstawia zbiór esejów Marty Cuber pt."Metonimie Zagłady. O polskiej prozie lat 1987–2012":

 

Śląski Wawrzyn Literacki

Wydarzenia

I Ty możesz mieć wpływ na wyniki plebiscytu Śląskiego Wawrzynu Literackiego!

 

Jarosław Mikołajewski w Salonie Michała Jagiełły

Biblioteki

Biblioteka Śląska zaprasza na kolejne spotkanie w Salonie Michała Jagiełły. Tym razem jego gościem będzie poeta, prozaik, tłumacz, autor książek dla dzieci Jarosław Mikołajewski.

 

Zeruyą Shalev w Bibliotece Śląskiej

Biblioteki

Spotkanie z Zeruyą Shalev odbędzie się w ramach cyklu „Dobre książki i kawa z…”, czyli spotkań Dyskusyjnych Klubów Książki z najpopularniejszymi pisarzami w miastach wojewódzkich w 2013 roku.

 

Zabajani! Bajeczne manewry literackie

Dawno, dawno temu… − tak kiedyś zaczynało się wiele pięknych bajek. Bajki i baśnie kojarzą się najczęściej z dzieciństwem, uczą odpowiedzialności, pomagają wytłumaczyć trudne zagadnienia, pozwalają na chwilę rozmarzenia się. Czy zostało z nich coś jeszcze dzisiaj? Czy w obecnych czasach uprawia się bajkopisarstwo? Czy ludzie znajdują czas na bajkę? Czy jest ona zarezerwowana tylko dla najmłodszych? Może trzeba zatrzymać się i wspólnie pobajać?

 

20 lat Oficyny Wydawniczej ATUT - zaproszenie

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, Oficyna Wydawnicza ATUT kończy 20 lat. Ten ważny dla nas jubileusz chcielibyśmy świętować z Państwem.

 

Biblioteka to dobra inwestycja

Biblioteki

Przykłady udanych inwestycji oraz adaptacji przestrzeni bibliotecznych można od wtorku oglądać na otwartej w Bibliotece Śląskiej w Katowicach wystawie "Biblioteka-dobra inwestycja". Ekspozycja prezentuje najciekawsze rozwiązania architektoniczne z całej Polski.

 

Gala II edycji Konkursu Literackiego „Śląski Shakespeare”

Wydarzenia

Na tegoroczny konkurs, organizowany przez Fundację Młodzi Twórcy im. prof. Piotra Dobrowolskiego, nadesłano 58 wierszy i scenariuszy filmowych.

 

Żak wraca do Biblioteki!

Wydarzenia

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane 23 kwietnia w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

 

Silesiana - Dolnośląski Salon Wydawniczy

Silesiana – Dolnośląski Salon Wydawniczy to cykliczna impreza organizowana przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną od 2010 roku. Ma formę targów połączonych ze spotkaniami autorskimi, konkursami i wystawami, a jej celem jest zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców dorobku wydawniczego Dolnego Śląska, szczególnie publikacji wydawanych przez małe, nieznane szerzej wydawnictwa.

 

O przyszłości bibliotek w Sosnowcu

Biblioteki

Bibliotekarze z całego województwa śląskiego już po raz dziewiąty spotkali się, by debatować nad kierunkami, w jakich podąża bibliotekarstwo w Polsce oraz kondycją polskiego czytelnictwa i przyszłością bibliotek w kraju.

 

Abrakadabra albo spotkanie z Gabrielem Leonardem Kamińskim

Wydarzenia

Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu zaprasza 6 marca o godz. 16.00 na spotkanie z autorem zbioru opowiadań "Pan Swen albo wrocławska Abrakadabra".

 

Klub Dobrej Książki w Bibliotece Śląskiej

Biblioteki

Podczas lutowego spotkania Klubu Dobrej Książki poznamy kolejną pozycję nominowaną do nagrody Śląski Wawrzyn Literacki – autobiograficzną książkę Jana Darowskiego „Unsere” (posłowie Alicja Jakubowska-Ożóg, Rzeszów 2012, Biblioteka „Frazy” – Dzieła Jana Darowskiego).

 

Ocalimy od zapomnienia - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Wydarzenia

21 lutego został ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Biblioteka Śląska uczci dzień w nietypowy sposób, proponując swoim czytelnikom ocalenie od zapomnienia niektórych polskich wyrazów.

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Wydarzenia

21 lutego został ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Biblioteka Śląska w Katowicach uczci dzień w nietypowy sposób, proponując swoim czytelnikom ocalenie od zapomnienia niektórych polskich wyrazów.

 

Klub Twórczego Pisania Marty Fox w Bibliotece Śląskiej

Wydarzenia

Jeśli lubisz czytać, jeśli w chwilach niepokoju wewnętrznego zdarzało Ci się sięgać po pióro, jeśli ciekawią Cię ludzie i motywy ich działań, jeśli znasz jakąś historię, którą chcesz przekazać innym, te zajęcia są dla Ciebie.

 

Klub Dobrej Książki w Bibliotece Śląskiej

Księgarnie

Podczas grudniowego spotkania Klubu Dobrej Książki poznamy kolejną pozycję nominowaną do nagrody Śląski Wawrzyn Literacki – książkę Marka Nowakowskiego „Pióro. Autobiografia literacka” (Iskry, Warszawa 2012).

 

Salon Literacki Michała Jagiełły

Biblioteki

Gościem Michała Jagiełły będzie Tomasz Jastrun – poeta, prozaik, eseista, reporter i krytyk literacki. Syn poetów Mieczysława Jastruna i Mieczysławy Buczkówny.

 

Spacer śladami Gerharta Hauptmanna

Wydarzenia

Z okazji 150. rocznicy urodzin Gerharta Hauptmanna i 100. rocznicy otrzymania przez niego literackiej Nagrody Nobla Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie Dolny Śląsk we współpracy z miejskimi przewodnikami organizuje spacery po Wrocławiu śladami pisarza.

 
 

Kongres Kultury Książki, Katowice, 24-26 października 2012 roku

Wydarzenia

Biblioteka Śląska oraz Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego 24 października 2012 roku zorganizowały Krajowy Kongres Kultury Ksiażki. Zgromadził on wielu czołowych i wybitnych naukowców związanych z polską ksiażką.

 

Klub Dobrej Książki w Bibliotece Śląskiej

Wydarzenia

25 października 2012 r. odbędzie się inauguracja nowego sezonu Klubu Dobrej Książki. Pierwszą książkę nominowaną do nagrody Śląski Wawrzyn Literacki 2012

 

Krajowy Kongres Kultury Książki

Wydarzenia

Od 24 do 26 października 2012 r. trwać będzie się w Katowicach Krajowy Kongres Kultury Książki. Celem spotkania jest próba diagnozy kultury współczesnej książki i jej kontekstów.  

 

Chorwaccy dramaturdzy pokochali tak nasz język, że tworzą po polsku

Wydawnictwa

Sprawdźcie sami. Z kolei ciekawe, kto ich w ojczyźnie przekłada na chorwacki? https://wydawnictwo.us.edu.pl/node/2492

 

Śląski Wawrzyn Literacki 2011 – gala finałowa

Wydarzenia

Znamy już wyniki plebiscytu czytelników Biblioteki Śląskiej. Największą liczbę głosów (ponad 22%) zdobyła książka Zbigniewa Białasa "Korzeniec".

 

Wyprzedaż książek Oficyny Wydawniczej ATUT

Wydawnictwa

Miło nam poinformować, że 10 września o godz. 10.00 w holu Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej (Wrocław, Rynek 58) zaczynamy wielką wakacyjną wyprzedaż książek Oficyny Wydawniczej ATUT.

 

Kolejna książka o twórczości Kornela Filipowicza

Nowości

Wydawnictwo Śląsk opublikowało książkę eseistyczną autorstwa Wojciecha Lipowskiego pośwoęconą twórczości Kornela Filipowicza:

 

Wawrzyn dla "Korzeńca"

Nagrody

Znamy już wyniki plebiscytu czytelników Biblioteki Śląskiej. W tegorocznej edycji Śląskiego Wawrzynu Literackiego największą liczbę głosów (ponad 22%) zdobyła książka Zbigniewa Białasa Korzeniec.

 

7 artystów, 7 miast, 7 historii

Autorskie wizje siedmiu miast woj. śląskiego stworzą artyści z różnych krajów w ramach projektu artystycznego "7, 7, 7". Wcześniej siedmioro fotografów i siedmioro pisarzy przez miesiąc ma mieszkać w siedmiu miastach szukając inspiracji i ludzkich historii.

 

Plebiscyt Śląskiego Wawrzynu Literackiego

Nagrody

I Ty możesz mieć wpływ na wyniki plebiscytu Śląskiego Wawrzynu Literackiego! Do 31 lipca br. można głosować na Książkę Roku 2011, wybierając spośród pozycji nominowanych w XIII edycji Śląskiego Wawrzynu Literackiego.  

 

Nowa powieść Jo Nesbø pt. „Upiory” już w sprzedaży! - poleca Wydawnictwo Dolnośląskie

Nowości

Wydawnictwo Dolnośląskie poleca Państwa uwadze nową powieść kryminalną Jo Nesbø zatytułowaną „Upiory”.

 

Czy kryminał ma płeć? - spotkanie z Martą Mizuro

Nikt nie wątpi, że Wrocław to miasto kryminału - wszak już od kilku lat to właśnie w stolicy Dolnego Śląska odbywa się Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Jutro właśnie tam będzie można spotkać krytyczkę i pisarkę Martę Mizuro, która odpowie na pytanie, czy kryminał ma płeć.    

 

Biblioteka Śląska - promocja książki o Emilu Wąsaczu

Biblioteki

19 czerwca 2012 r. o godz. 17.00 w sali Benedyktynka Biblioteki Śląskiej odbędzie się promocja książki "Polityka bez narkozy", wywiad z Emilem Wąsaczem autorstwa Jolanty Pieczki i Iwony Kolasińskiej.

 

90-lecie Biblioteki Śląskiej

Biblioteki

Biblioteka Śląska w Katowicach w 2012 roku świętuje 90. rocznicę powstania. Mija kolejna, dziewiąta już dekada działalności tej najstarszej i największej na Górnym Śląsku książnicy.

 

Biblioteka Śląska - Klub Dobrej Książki

Biblioteki

Klub Dobrej Książki istniejący przy Bibliotece Śląskiej zaprasza na prezentację książki "Korzeniec" Zbigniewa Białasa nominowanej do Śląskiego Wawrzynu Literackiego.

 

Biblioteka Śląska - Dzień Praw Zwierząt

Biblioteki

22 maja 2012 r. Biblioteka Śląska organizuje obchody Dnia Praw Zwierząt. W tym roku wydarzenia związane z obchodami tego dnia odbędą się m.in. w: Katowicach, Bielsku-Białej, Tychach, Wiśle i Żywcu.  

 

Biblioteka Śląska - spotkanie podróżnicze

Biblioteki

21 maja 2012 r. o godz. 17.00 odbędzie się prelekcja pt. "Łubin na księżycu, czyli kontrastowa Islandia w czerwcowym świetle" z cyklu Spotkania podróżnicze w Bibliotece Śląskiej.

 

Biblioteka Śląska - spotkanie z Markiem Niedźwieckim

Biblioteki

23 maja 2012 r. o godz. 17.00 w Bibliotece Śląskiej odbędzie się spotkanie z Markiem Niedźwieckim - dziennikarzem muzycznym.

 

Silesiana - Dolnośląski Salon Wydawniczy III edycja targów książki regionalnej

Wydarzenia

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego, Wrocław, Rynek 58 zaprasza na III edycję targów książki regionalnej - Silesiana - Dolnośląski Salon Wydawniczy    

 

Biografia Johny'ego Casha w Wydawnictwie Dolnośląskim

Nowości

Wydawnictwo Dolnośląskie poleca jedną ze swoich najnowszych publikacji - biografię Johny'ego Casha autorstwa Michaela Streissgutha.

 

"Dzieje wrocławskiej gastronomii"

Zapowiedzi

Prezentujemy książkę "Dzieje wrocławskiej gastronomii", która już niebawem trafi do księgarń nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.