RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Nagrody „Literatury na świecie”

Nagrody

Redakcja miesięcznika „Literatura na świecie” po raz kolejny przyznała nagrody dla pisarzy, tłumaczy oraz wydawców za ich dokonania z ubiegłego roku.  

 

Nowość autorów bestsellerowego "Bestiariusza" - "Święci i biesy"!

Nowości

Wydawnictwo BOSZ poleca Państwa uwadze swoją kolejną tegoroczną nowość tytułową: "Święci i biesy":

 

Najgłośniejsza europejska premiera ostatnich miesięcy – „Czarna księga prześladowań chrześcijan w świecie"

Nowości

Najgłośniejsza europejska premiera ostatnich miesięcy – „Czarna księga prześladowań chrześcijan w świecie”. Dzieło 70 specjalistów z wielu dziedzin, świadków i ludzi bezpośrednio dotkniętych cierpieniem z powodu wyznawanej wiary.

 

Najgłośniejsza europejska premiera ostatnich miesięcy – „Czarna księga prześladowań chrześcijan w świecie"

Zapowiedzi

Około 150 milionów chrześcijan – katolików, prawosławnych, protestantów – doświadcza współcześnie różnych form dyskryminacji i prześladowań.

 

Edmund Bojanowski - święty na nasze czasy

Zapowiedzi

Warto przypominać postać Edmunda Bojanowskiego – pisze we wstępie do jego biografii Tomasz P. Terlikowski. Założyciel zgromadzenia sióstr służebniczek jest postacią fascynującą ze względu na drogę, jaką – od zaangażowania patriotycznego przez charytatywne aż do ściśle religijnego – prowadził go Bóg.

 

Niall Ferguson: Czy są rzeczy bardziej pożądane w polityce niż pieniądze i władza?

Nowości

Wydawnictwo Literackie poleca : To nie forsa rządzi światem" - Niall Ferguson, „Niebezpieczne związki. Pieniądze i władza w świecie nowożytnym 1700-2000":

 

Agora wydała "Wiedźmin. Kompendium wiedzy o świecie gier"

Nowości

W dniu światowej premiery gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon", czyli 19 maja 2015 roku, na rynku ukaże się książka "Wiedźmin. Kompendium wiedzy o świecie gier" Marcina Batyldy.

 

Literacka Nagroda Warmii i Mazur dla Michała Olszewskiego

Nagrody

Autor książki „Najlepsze buty na świecie” został laureatem nagrody dla autora lub wydawcy związanego z regionem. Wawrzyn wręczono w tym roku po raz jedenasty.

 

Cztery wcielenia Jana Potockiego

Wydarzenia

"Literatura na świecie" i "Kultura Liberalna" zapraszają na debatę "Cztery wcielenia Jana Potockiego. O listach, pismach politycznych, zapiskach z podróży i nowym tłumaczeniu Rękopisu znalezionego w Saragossie", połączoną z prezentacją nowego numeru monograficznego "Literatury na świecie".

 

„Najgorszy człowiek na świecie” Małgorzata Halber

Zapowiedzi

Krystyna czuje się wśród ludzi niepewnie. Od zawsze tak było. Nie wie, jak i o czym z nimi rozmawiać, choć od lat pracuje w telewizji. Jednak umie się kamuflować. Dla znajomych jest przebojową imprezowiczką, wygadaną i wesołą – bo wie, jak można dodać sobie odwagi. Wystarczy mały drink, może dwa. Przed szkołą, po pracy, przed randką, na imprezie. Żeby dobrze się bawić. Żeby wreszcie się nie bać. Żeby cokolwiek poczuć. Przecież wszyscy tak robią. Ale to lekarstwo działa tylko do czasu. Przed...

 

Nagrody Literatury na świecie

Nagrody

Znamy już tegorocznych laureatów nagród "Literatury na Świecie". Jury w składzie: Anna Górecka, Jerzy Jarniewicz (przewodniczący), Andrzej Kopacki, Piotr Sommer, Andrzej Sosnowski, Marcin Szuster, Anna Wasilewska rozpatrzyło kandydatury w siedmiu kategoriach:

 

Osman Firat Bas laureatem nagrody za promocję polskiej książki w świecie

Wydarzenia

Fundacja Kultury Polskiej utworzona przez najwybitniejszych polskich artystów i naukowców, wspomagająca rozwój polskiej kultury i upowszechniająca jej osiągnięcia w kraju i na świecie, od 1988 roku przyznaje honorową nagrodę „Za promocję polskiej książki w świecie”. Laureatem Tegorocznej Nagrody został Osman Firat Baş.  

 

Nagrody Literatury na Świecie

Wydawnictwa

Literatura na Świecie" przyznała swoje nagrody translatorskie za rok 2012. Laureatami zostali:

 

Biblioteki w świecie komunikacji sieciowej - konferencja, Warszawa, 6-7 czerwca 2013 roku

Biblioteki

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 6-7 czerwca 2013 roku w Warszawie konferencję „Biblioteki w świecie komunikacji sieciowej”.

 

Tydzień e-książki 2013 w bibliotece

Biblioteki

Kiedy Tydzień E-książki był na świecie organizowany po raz pierwszy (w 2004 roku), opinia publiczna i media zachowywały ostrożność wobec e-booków.

 
 

Nagrody "Literatury na świecie"

"Literatura na Świecie" przyznała swe doroczne nagrody. 17 lipca jury w składzie: Anna Górecka, Jerzy Jarniewicz, Andrzej Kopacki, Piotr Sommer (przewodniczący), Andrzej Sosnowski, Marcin Szuster, Anna Wasilewska rozpatrzyło kandydatury w siedmiu kategoriach.

 

Recenzja: "Grzesznicy i święci" Michaela Seeada

Recenzje

Michael Seead jest jednym z najbardziej znanych zakonników świata. Właściwie to o ojciec Michael błogosławi ludzi przy pomocy humoru. Niejednego poszukującego swojej drogi do Boga przyprowadził już na tak zwane łono kościoła Katolickiego, albo spowodował, że człowiek ten sam na owe łono powrócił.

 

Biblioteka w Oświęcimiu zauważona w Europie

Biblioteki

Galeria Książki w Oświęcimiu została wpisana na europejską listę najlepszych nowych bibliotek w Europie.

 

Recenzja: Chiny - ZSRR. Zimna wojna w świecie komunistycznym

Recenzje

Chiny-ZSRR. Zimna wojna w świecie komunistycznym to świetnie udokumentowane studium rozłamu radziecko-chińskiego z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, dzięki któremu możemy prześledzić, wręcz dzień po dniu, kolejne fazy sporu, który swego czasu zadziwił świat.

 

Witold Jakubowski, Edukacja w świecie kultury popularnej

Recenzje

Jak trafnie zauważyła Ruth Benedict, na naszych oczach giną jedne wzorce kulturowe, a równocześnie rodzą się nowe. O rozwoju jednostek i całych społeczeństw decyduje ich umiejętność reagowania na zachodzące zmiany. Czy zatem możemy mówić o końcu wielkich narracji, czy świat tradycyjnych wartości odszedł już ostatecznie do lamusa, a zastąpiła go wszechobecna komercja i miałkość kultury masowej czy też jest to zbyt uproszczona konstatacja?

 

"Święci. Najpiękniejsze wizerunki w sztuce"

Zapowiedzi

12 kwietnia do księgarń trafi przepiękny album "Święci. Najpiękniejsze wizerunki w sztuce". Wydawcą jest Jedność.

 

W Tarabuku - Literatura na świecie numer węgierski

Księgarnie

Redakcja "Literatury na Świecie" zaprasza na promocję numeru poświęconego pisarzom węgierskim z Veszprému.

 

Publicat poleca: "Najlepsze na świecie domowe jedzenie dla dzieci" - dla ekorodziców

Nowości

Domowe, własnoręcznie przygotowywane posiłki są niezmiernie ważne dla rozwoju dziecka. Wprowadzając do diety malucha wysokowartościowe produkty, wykształcimy prawidłowe nawyki żywieniowe, które będą mu towarzyszyć przez resztę życia.

 

Wielka encyklopedia świętych

Nowości

Wydawnictwo Jedność poleca fantastyczne kompendium wiedzy na temat świętych - encyklopedię "Święci na każdy dzień".

 

Biuro Literackie z nagrodą LnŚ!

Nagrody

"Literatura na Świecie" istnieje od 1971 roku i jest jednym z najważniejszych pism literackich w Polsce. Przyznawane co roku przez redakcję pisma nagrody premiują najlepsze przekłady i inicjatywy wydawnicze.

 

Nagrody "Literatury na świecie"

Nagrody

Redakcja pisma literackiego "Literatura na świecie" przyznała swoje nagrody za rok 2010. Tegoroczni laureaci to:

 

Biuro Literackie wyróżnione

Nagrody

Biuro Literackie tegorocznym laureatem nagrody "Literatury na Świecie". Wrocławskie wydawnictwo wyróżnione zostało w kategorii inicjatywy wydawnicze za regularne publikowanie obcej poezji. Translatorskie książki, antologie i przekłady, towarzyszą oficynie kierowanej przez Artura Bursztę od 1998 roku.

 

Z książką do ludzi - biblioteka jak centrum handlowe

Biblioteki

Z czytelnictwem w Polsce najlepiej nie jest. Biblioteki zdecydowanie przegrywają z 'galeriami'. Niestety – tylko handlowymi.

 

Konferencja prasowa Aleksandry Jakubowskiej

W imieniu Wydawnictwa MUZA SA zapraszamy na konferencję prasową Aleksandry Jakubowskiej, autorki książki "Miłość, przyjaźń, uczciwość w świecie brudnych interesów i nieczystych intencji".

 

Nagroda miasta Łodzi dla Sławy Lisieckiej

Nagrody

Sława Lisiecka, znakomita tłumaczka niemieckojęzycznej literatury pięknej i filozoficznej, znalazła się w gronie pięciorga tegorocznych laureatów Nagród Miasta Łodzi, przyznawanych wybitnym łodzianom za osiągnięcia w działalności artystycznej, naukowej i społecznej.

 

Seks-turystyka - romantyczna przygoda czy przejaw desperacji?

Zapowiedzi

„Last minute” Sylwii Kubryńskiej to historia młodej kobiety w arabskim świecie seks-turystyki. Tunezja, romans, przyjaźń, ale też rodzinny dramat, konflikt pokoleń – to główne wątki powieści.

 

Konferencja branżowa - Przyszłość książki w świecie cyfrowym - 14 kwietnia 2011

Wydarzenia

Polska Izba Druku zaprasza na Konferencję Poligraficzną 2011 podczas Międzynarodowych Targów Maszyn, Materiałów i Usług Poligraficznych Poligrafia w Poznaniu. Konferencja zatytułowana "Przyszłość książki w świecie cyfrowym" odbędzie się 14 kwietnia w sali WTC przy paw. 5 na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich.

 

Najważniejsze wydarzenia rynku wydawniczo-księgarskiego w 2010 roku na świecie

Rynek zagraniczny

Pomimo kryzysu, i spadku czytelnictwa w Wlk. Brytanii, Niemczech, Francji czy Hiszpanii, tamtejszy rynek książki lepiej zorganizowany, finansowo silniejszy nie odczuwa aż tak kryzysu, reagując nań przyspieszonymi działaniami tak w sferze "technologii cyfrowej", e-papieru jak i ciągle udoskonalanych czytników e-booków.

 

Instytut Książki poleca swoje czasopisma

Wokół książek

Od kwietnia tego roku Instytut Książki jest wydawcą dziewięciu czasopism kulturalnych.

 

Dyskusja-Sprawiedliwi w literackim świadectwie

Informujemy o dyskusji z udziałem Ewy Kuryluk, Wilhelma Dichtera i Jacka Leociaka. Dyskusja odbędzie się w 100-lecie urodzin Karola Kuryluka – dziennikarza, społecznika i działacza kultury, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

 

Jak dotrzeć do ucznia z zespołem Aspergera?

Nowości

Publikacja ma charakter poradnika zawierającego konkretne, bardzo proste i przejrzyście sformułowane wskazówki dotyczące pracy z dzieckiem z zespołem Aspergera. Jest skierowana do wszystkich nauczycieli, zwłaszcza szkół ogólnodostępnych, ale i integracyjnych lub specjalnych, którym przyszło pracować z tym jakże fascynującym, wymagającym, zaskakującym, inteligentnym, ale i czasami trudnym dzieckiem.

 

Spotkanie autorskie z Izabelą Sową

W imieniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla seniorów zapraszamy na spotkanie autorskie z Izabelą Sową i spotkanie z "Literaturą na świecie".    

 

Nagrody "Literatury na Świecie" rozdane

Nagrody

"Literatura na Świecie" przyznała swe doroczne nagrody. 27 kwietnia jury w składzie: Anna Górecka, Jerzy Jarniewicz, Andrzej Kopacki, Piotr Sommer (przewodniczący), Andrzej Sosnowski, Marcin Szuster, Anna Wasilewska rozpatrzyło kandydatury w siedmiu kategoriach.

 

Literatura polska na świecie/Targi Książki w Londynie/2010

Wokół książek

Tuż przed Międzynarodowymi Targami Książki w Londynie (19-21 kwietnia br), drugimi na świecie najważniejszymi targami obrotu prawami autorskimi, mamy przyjemność przesłać kilka informacji przekazanych przez wydawnictwo W.A.B. a dotyczących sprzedaży praw do literatury polskiej.

 

Oświęcimska Nagroda Praw Człowieka dla André Glucksmanna

Nagrody

André Glucksmann, autor książki "Rozprawa o nienawiści", został laureatem tegorocznej Oświęcimskiej Nagrody Praw Człowieka im. Jana Pawła II.

 

Zbigniew Mikołejko, autor książki W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu, w Radiu Dla Ciebie

Autorzy

13 grudnia, w niedzielę, w godzinach 7.00-7.50, prof. Zbigniew Mikołejko, autor książki W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu, będzie gościem Wojciecha Marczyka, w programie „Religie Świata".

 

Kościół w świecie z plastiku - spotkanie z Szymonem Hołownią

Akademicka Grupa ”Kresy” przy Klasztorze OO. Dominikanów Dominikańska Szkoła Współczesności Zakład Retoryki, Pragmalingwistyki i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu oraz Wydawnictwo Znak zapraszają na spotkanie z Szymonem Hołownią na temat: „Kościół w świecie z plastiku”.

 

21 XI - spotkanie z Maciejem Malickim

Katowickie Stowarzyszenie Artystyczne i redakcja internetowego dwutygodnika kulturalnego "artPAPIER" zapraszają na spotkanie z Maciejem Malickim.

 

W "Massolit Books" i "Camelocie" debatowano o przekładzie

W drugim dniu Festiwalu, Massolit Books gościł redaktorów i współpracowników "Literatury na świecie" - jednego z najlepszych periodyków poświęconych przekładowi literackiemu

 

„Szefa kuchni wędrówki po świecie” - spotkanie autorskie z Kurtem Schellerem

6 pażdziernika 2009 r. o godz. 18.00 Poleski Ośrodek Sztuki i Klub Smakosza zapraszają na promocję najnowszej książki Kurta Schellera pt."Szefa kuchni wędrówki po świecie".

 

Wrześniowe zapowiedzi wydawnicze PIW-u

Zapowiedzi

Poniżej przedstawiamy wrześniowe zapowiedzi Państwowego Instytutu Wydawniczego. Jednocześnie przypominamy, że 18 września przypada 70. rocznica śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza...

 

Jacek Żakowski - Koniec. Rozmowy o tym, co się popsuło w nas, w Polsce, w Europie i w świecie

Recenzje

Najnowsza książka Jacka Żakowskiego „Koniec. Rozmowy o tym, co się popsuło w nas, w Polsce, w Europie i w świecie” to kolejna w ciągu ostatnich lat próba przekonania polskich czytelników o tym, że warto myśleć o czymś więcej niż własne podwórko codziennych spraw: nawet najwspanialsza rodzina i najbardziej fascynująca praca.

 

Herta Müller - Człowiek jest tylko bażantem na tym świecie

Recenzje

W 2003 roku pojawiła się na polskim rynku pierwsza książka Herty Müller, przysparzając jej od razu sporą grupę wiernych czytelników. "Sercątko", pokazujące koszmar życia w czasach dyktatury, zostało przychylnie przyjęte przez krytyków, podkreślających wagę tego głosu. Język może być narzędziem represji, czego doświadczyła autorka żyjąc w państwie dyktatury. Rumuńska kariera literacka szybko została przerwana zakazem druku. Emigracyjne życie w Niemczech pokazuje, że język może stać się...

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.