RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Spotkanie z Martą Masadą, autorką "Święta trąbek" w Krakowie.

Wydawnictwa

Wydawnictwo W.A.B. zaprasza na spotkanie z Martą Masadą, autorką książki Święto trąbek. Rozmowę poprowadzi Łukasz Orbitowski. 9 maja, godz. 19.00; Kraków, PASAŻ   Po spotkaniu zapraszamy na after party: Kornelia Binicewicz (Ladies on Records) Polish-Israeli Groove Connection DJ set PASAŻ (Pasaż Bielaka / Stolarska 5), Kraków

 

Świętochłowice: PUP i biblioteka w jednym budynku?

Biblioteki

Jeszcze w tym roku ma rozpocząć się remont Powiatowego Urzędu Pracy w Świętochłowicach. Po remoncie, do budynku przy ul. Plebiscytowej zostanie przeniesiona także centrala miejskiej biblioteki.

 

Vivat Maj, Trzeci Maj!

Wydarzenia

Już w najbliższy wtorek zapraszamy na organizowany przez Strefę Wolnego Słowa rodzinny festyn patriotyczny z okazji obchodów trzeciomajowych. W festynie udział zapowiedziała para prezydencka, która zaśpiewa pieśń „Białe róże”

 

Jutro Światowy Dzień Książki!

Wydarzenia

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku to dla nas podwójne święto, gdyż tego dnia Wrocław Europejska Stolica Kultury stanie się również Światową Stolicą Książki UNESCO 2016. Wrocław przejmie ten prestiżowy tytuł od koreańskiego miasta Incheon.

 
 

Wyczekiwany i polecamy debiut Mary Masady pt. „Święto trąbek"

Zapowiedzi

Wyjątkowy i wyczekiwany debiut Marty Masady, który polecają Katarzyna Bonda i Łukasz Orbitowski już w kwietniu! Trzy miasta, trzy miłości, jedna obsesja. Rozpięta między Warszawą, Nowym Yorkiem i Tel Awiwem brawurowa historia młodej teatrolożki Zuli, która desperacko szuka miłości i miejsca na ziemi wikłając się w burzliwe romanse.

 

18 czerwca Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek

Fundacja Bookcrossing.pl zaprasza miłośników literatury, wszystkich aktywnych i kreatywnych czytelników do współtworzenia tego dnia. 18 czerwca planujemy, przykładem minionych lat, przeprowadzenie ogólnopolskiej akcji uwalniania książek, połączonej z happeningami i przemarszami młodzieży.

 

Święto Dzieci w Czułym Barbarzyńcy 30-31.05

W ramach weekendowego ŚWIĘTA DZIECI w Czułym Barbarzyńcy zapraszamy na nietypowe Czułe Czytanki, podczas których Szata zdobi książkę prapremierowo zaprezentuje "Rybaka na dnie morza", bajkę napisaną przez Agnieszkę Taborską, a zilustrowaną przez legendarnego Józefa Wilkonia.

 

Święto Narodowe Trzeciego Maja

Wydarzenia

Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto obchodzone 3 maja, ustanowione w 1919[1] oraz ponownie w 1990, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy.

 

XII Festiwal Książki w Puławach

23 kwietnia rusza XII edycja Festiwalu Książki w Puławach, której organizatorem jest Biblioteka Miejska w Puławach. Tegoroczne obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zainauguruje zwyciężczyni 6. edycji programu telewizyjnego „Mam Talent” – Tetiana Galitsyna widowiskiem artystycznym „Historia Jana Pawła II pisana piaskiem”.

 

Czuły Kiermasz i Święto Poezji

Księgarnie

Wiosna za oknem, czas na porządki na półkach i w szafie! W najbliższą sobotę 21 marca od godz 11:00 w Czułym Barbarzyńcy będzie można przebierać w książkach, płytach, zabawkach, ubraniach z nowych wiosennych kolekcji i akcesoriach dziecięcych

 

„Zagraj” z Muzeum Historii Polski w Święto Niepodległości

Wydarzenia

Przedstawienia teatralne dla dzieci i dorosłych, warsztaty plastyczne oraz spacer po Warszawie śladami międzywojennego teatru to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez Muzeum Historii Polski na 11 listopada w Dniu Święta Niepodległości.

 

11 listopada - „Zagraj” z Muzeum Historii Polski

Wydarzenia

Przedstawienia teatralne dla dzieci i dorosłych, warsztaty plastyczne oraz spacer po Warszawie śladami międzywojennego teatru to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez Muzeum Historii Polski na 11 listopada w Dniu Święta Niepodległości.

 

30 września - Międzynarodowy Dzień Tłumacza

Wydarzenia

W Warszawie, Krakowie i Gdańsku odbędą się wydarzenia nawiązujące do święta tłumaczy obchodzonego tradycyjnie w dniu świętego Hieronima, pierwszego tłumacza Biblii na język łaciński.

 

Dziś Dzień Aleksandra Fredry we Wrocławiu

Będzie drzewko, wspólne śpiewanie piosenki i niespodzianka - to wszystko w poniedziałek 15 września dla hrabiego Aleksandra Fredry. Bo Wrocław to najbardziej "fredrowskie" miasto w Polsce.

 

23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Wydarzenia

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła" (Wisława Szymborska: "Lektury nadobowiązkowe"). Zgadzamy się pełni!

 
 

Jedność nagrodzona w konkursie "Książka przyjazna dziecku"

W sobotę 7 grudnia br. w Kielcach odbyła się uroczystość ogłoszenia werdyktu i wręczenia nagród w ogólnopolskim konkursie „Książka przyjazna dziecku” organizowanym przez Muzeum Zabawek i Zabawy.

 

Świętuj odzyskanie niepodległości z Muzeum Historii Polski

Wydarzenia

Z okazji Święta Niepodległości – 11 listopada – Muzeum Historii Polski kolejny raz organizuje imprezę miejską: VIII Przystanek Niepodległość. Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w grze: „Drogi do wolności”.

 

Święto Niepodległości z radiową Jedynką

Wydarzenia

Polska muzyka, podróż w czasie, relacje z tegorocznych obchodów dnia 11 listopada, rozmowa z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim, a także... wywiad z Marszałkiem Józefem Piłsudskim. Zapraszamy do spędzenia Święta Niepodległości z radiową Jedynką.

 

Samoobsługowa biblioteka na Uniwersytecie Świętokrzyskim

Biblioteki

Nowoczesną siedzibę Biblioteki Głównej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego otwarto w czwartek w Kielcach. Elektroniczny system wypożyczania książek umożliwia czytelnikom samodzielnie korzystanie z zasobów biblioteki.

 

Święto Saskiej Kępy - czym Kępa bogata

Wydarzenia

Podczas Święta Saskiej Kępy w sobotę 8 czerwca – na corocznej fieście „Czym Kępa bogata” - oprócz wydarzeń muzycznych czy wystaw, będą czekać książki Niszy, Wydawnictwa Pierwszego, Oficyny21 i Dodo Editor.

 

20 czerwca – ogólnopolskie święto wolnych książek pod hasłem: "Czytam i uwalniam – bo wiem, że to dobre"

Wydarzenia

Uwolnij swoje książki, dziel się z innymi radością czytania”- 20 czerwca rusza Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek. X edycja.

 

X Edycja Święta Wolnych Książek

Wydarzenia

Wzorem minionych lat zapraszamy szkoły, uczelnie, środowiska kultury, urzędy, galerie, biblioteki, jak również wszystkich aktywnych i kreatywnych czytelników do współtworzenia tego dnia. Żywimy nadzieję, iż wspólnie znów uda nam się zachęcić Polaków do uwalniania swoich książek. Wspierajmy ideę bookcrossingu, uwalniajmy książki, dzielmy się z innymi radością czytania.

 

Miłośnicy e-booków świętują Światowy Tydzień eKsiążki

Internet

W dniach 3 – 9 marca 2013 roku obchodzimy międzynarodowe święto miłośników książki elektronicznej. Virtualo jako jeden z największych dystrybutorów e-booków przyłącza się do tej akcji organizując w sieci specjalne promocje oraz możliwość wygrania zestawu „Niezbędnik eCzytelnika”

 

www.pamiec.pl - nowy portal edukacyjny IPN

Internet

Szanowni Państwo, z przyjemnością przedstawiam Państwu nowy portal edukacyjny IPN WWW.pamiec.pl , uruchomiony z okazji Święta Niepodległości 11 listopada.

 

Międzynarodowy Dzień leworęcznych

Osiem procent polskiego społeczeństwa to osoby leworęczne. Według prof. Marty Bogdanowicz z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, osoby te mają spore zdolności plastyczne i muzyczne. "W prawej półkuli mózgu, dominującej u leworęcznych, znajdują się ośrodki słuchu muzycznego i uzdolnień plastycznych" - tłumaczy.

 

Wyłącz system vol. 4, Święto Wolności i Fiesta - DSH zaprasza!

Dom Spotkań z Historią zaprasza na 4. edycję Wyłącz system, warszawskiego Święta Wolności. Tegoroczne Święto Wolności - zadedykowane kobietom, ich postawom wobec totalitaryzmu oraz roli w walce o wolność - powstaje we współpracy z Kancelarią Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Ostrowiec Św.: Biblioteka ciągle w grze - podaruj jej książkę!

Biblioteki

8 maja 2012 roku rozpoczyna się IX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, któremu w tym roku przyświeca hasło: "Biblioteka ciągle w grze!". Potrwa on do 15 maja.  

 

Ośrodek Kultury Ochota - Audiobook Juliusza Erazma Bolka na Światowy Dzień Książki

Nowości

23 kwietnia jest światowym Dniem Książki ustawionym przez UNESCO. Z tej okazji Ośrodek Kultury Ochoty wydał oryginalny dwupłytowy album poświęcony literaturze. Zawiera on audycję radiową „Szkiełko i oko” i koncertowy audiobook „Skróty szaleństwa” Juliusza Erazma Bolka.

 

Książka i róża w księgarni PWM

Księgarnie

PWM po raz kolejny bierze udział w akcji "Książka i Róża" organizowanej w ramach Małopolskich Dni Książki. W dniach 23 i 24 kwietnia będzie można kupić publikacje dla dzieci i dorosłych z rabatem 10%.

 

Międzynarodowy Tydzień Książki i Prasy w Cervantesie

Wydarzenia

Tydzień książki w Instytucie Cervantesa Książki, Róże i goście specjalni: m.in. José Maria Guelbenzu oraz José Ángel Cilleruelo, autor "Na zachód od Warszawy".

 

Virtualo świętuje Światowy Tydzień eKsiążki

Księgarnie

W dniach 04.03.-10.03.2012 obchodzić będziemy Światowy Tydzień eKsiążki. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, Virtualo postanowiło uczcić to wydarzenie organizując wirtualne eventy.

 

Ciekawy pomysł na 11 listopada - Ogniska Patriotyzmu

W czasach mojej młodości czyli w PRL-u nie obchodzono święta niepodległości w takiej oficjalnej formie jak dzisiaj. Pamiętam jak nasz dyrektor podstawówki nr. 16 we Wrocławiu, stary harcerz, a przedwojenny skaut organizował nam z tej okazji na boisku ognisko.

 

Światowy Dzień Osób Jąkających

Wszyscy wiemy, jak ważna jest rozmowa z drugim człowiekiem i poczucie, że jest się słuchanym oraz rozumianym. Potrzebę taką odczuwamy niezależnie od naszych możliwości i umiejętności komunikacyjnych.

 

Europejski Dzień Języków 2011 i Parada Andersena

Duński Instytut Kultury zaprasza na Europejski Dzień Języków. Między 24 a 29 września zaplanowano mnóstwo atrakcji dla młodszych i starszych miłośników języków.

 

Splot Szewska pod znakiem książki

Wydarzenia

Bohaterką trzeciego Splotu - święta ul. Szewskiej będzie książka. W sobotę wzdłuż ulicy staną stoiska z książkami i z czasopismami, będą też krzesła do siedzenia i czytania, głośne czytanie dla dzieci, koncerty, wspólne zabawy.

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w MBP W Lublinie

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

 

Literatura do posłuchania w warszawskich autobusach

ZTM, Nokia oraz audioteka.pl zapraszają warszawiaków na drugą edycję obchodów Światowego Dnia Książki. W ramach akcji, 22 i 23 kwietnia pasażerowie stołecznej komunikacji miejskiej będą mogli słuchać w autobusach fragmentów polskiej i zagranicznej literatury.

 

Święto Patronalne Wydawców

Wydawnictwa

W niedzielę 27 marca w Duszpasterstwie Środowisk Twórczych w Warszawie obchodzono Święto Patronalne Wydawców w uroczystość św. Benedykta.

 

Światowy Tydzień eKsiążki z Virtualo

Wydarzenia

Światowy tydzień e-książki z Virtualo czyli aplikacja na iPada, konkursy, bony wartościowe i e-booki w prezencie!

 

21 lutego - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Dziś obchodzimy 12. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Dzień ten upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu w 1952 roku, kiedy zginęło 5. studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Pierwsze obchody Dnia Języka Ojczystego w Polsce zorganizowano 6 lat temu.

 

W Pacanowie warsztaty komiksu dla dzieci

Warsztaty rysunku ze znanymi twórcami komiksów, zabawy w małych detektywów i projekcje filmów przygotowano w ramach II Dziecięcych Spotkań z Komiksem, które w niedzielę odbędą się w Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie (Świętokrzyskie).

 

Kielce: 12 tys. woluminów z zasobów PTTK dla biblioteki miejskiej

Biblioteki

O blisko 12 tys. woluminów z zasobów regionalnej pracowni krajoznawczej świętokrzyskiego oddziału PTTK wzbogaci się Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach.

 

Obchody Dnia Domeny Publicznej 2011

Tegoroczne obchody Dnia Domeny Publicznej upłynęły pod znakiem projektów i inicjatyw realizowanych przez instytucje szeroko rozumianej kultury. Wszystkie zaprezentowane pomysły bazują na zasobach domeny publicznej i wykorzystując je na różnych poziomach i na róże sposoby.  

 

Dzień Księgarza? Trzynastego grudnia!

Jest taki Dzień, który przypada w smutną rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego. Jest taki dzień, pomiędzy światowym Dniem Odlewnika (10.12), Dniem Chruścika (11.12) a Dniem Palenia Świec dla Aniołków (15.12) i Polskim Dniem bez Przekleństw (17.12). To Dzień Księgarza.

 

Święto Księgarza

Zarząd Główny Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, Klub Miłośników Historii Księgarstwa serdecznie zapraszają na Święto Księgarza 12/13. 13 grudnia 2010 roku, godz. 16 Klub Księgarza w Warszawie, Rynek Starego Miasta 22/24

 

Święto Drzewa w Bibliotece Śląskiej

Klub Gaja oraz Biblioteka Śląska serdecznie zapraszają na inaugurację 8. edycji Święta Drzewa na Śląsku.

 

Inowrocław ma swoje święto poezji

XIV inowrocławskie spotkania poetyckie odbędą się już 10-11 lipca 2010. Sprawdź, czym zaskoczą Cię organizatorzy festiwalu.

 

Świat dawnej wsi w zbiorze "Z gwary świętokrzyskiej"

Nowości

Nowy zbiór tekstów języka mówionego "Z gwary świętokrzyskiej" prezentuje świat dawnej wsi w relacjach mieszkańców, "pogwarki" oraz twórczość ludową. Książka obejmuje treści z pogranicza folklorystyki, dialektologii, filologii, etnologii i kulturoznawstwa.

 

Bookcrossing coraz bardziej widoczny

Wydarzenia

9 czerwca siódmy raz obchodziliśmy Święto Wolnych Książek. Do akcji bookcrossingu przyłączyła się cała Polska. Powstało 35 nowych oficjalnych półek bookcrossingowych w szkołach, bibliotekach, kawiarniach, hotelach. Książki uwolniono także w ponad 130 nieoficjalnych miejscach – na dworcach, przystankach, w centrach handlowych, pociągach.

 

Zapowiedzi Wydawnictwa a5

Zapowiedzi

Przedstawiamy dwie nowe publikacje krakowskiego wydawnictwa a5: tomy Adama Zagajewskiego i Artura Szlosarka.

 

Rytuał, dramat, święto, spektakl

Nowości

To pierwszy polski przekład pracy zbiorowej Rite, Drama, Festival, Spectacle. Rehearsals Toward a Theory of Cultural Performance, powstałej pod red. nauk. Johna J. MacAloona, wybitnego amerykańskiego antropologa i kulturoznawcy.

 

Andrzej Świętochowski, "Pamiętnik warszawskiego chłopaka"

Recenzje

Oficyna Wydawnicza Łośgraf , po książce Zbigniewa Remigiusza Kwiatkowskiego („Drużyna VII obwodu ‘Obroża’”), wydała kolejną publikację, dotyczącą Powstania Warszawskiego. „Pamiętnik warszawskiego chłopaka” to, podobnie jak tekst Kwiatkowskiego, proza wspomnieniowa.

 

Miesiąc sukcesów wydawnictwa Bosz

Październik oprócz jesiennej aury przynosi również dobre wiadomości. Po otrzymaniu honorowego wyróżnienia Nagrody IKAR 2009, z satysfakcją informujemy o kolejnym sukcesie, wydawnictwa BOSZ.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.