RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Konkurs z Zeszytami Literackimi i Sándorem Máraiem

Konkursy

Portal Księgarski, Fundacja Libroskop i wydawnictwo Zeszytów Literackich zapraszają do wzięcia udziału w konkursie związanym z książką Sándora Máraia pt. „Trzydzieści srebrników"

 

Zaproszenie na spotkanie z Piotrem Zychowiczem i jego „Żydami"

Wydawnictwa

Zapraszamy na spotkanie z Piotrem Zychowiczem i promocję jego najnowszej książki „Żydzi" do Księgarni Naukowej im. B. Prusa w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 7, 15 czerwca o godzinie 17.00 .

 

Piotr Zychowicz - spotkanie w Poznaniu

Wydawnictwa

Zapraszamy na spotkanie z Piotrem Zychowiczem i promocje jego najnowszej książki "Żydzi". Opowieści niepoprawne politycznie do EMPIKU (Ratajczaka 44) 1 czerwca, o godzinie 18.00 w Poznaniu.

 

Żydzi - najnowsza książka Piotra Zychowicza trafia do księgarń!

Nowości

Już 17 maja trafi do księgarń najnowsza publikacja Piotra Zychowicza Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie. To najbardziej kontrowersyjna książka autora Obłędu ’44.

 

Recenzja: „Oskar Schindler. Prawdziwa historia” David M. Crowe

Recenzje

Zdradzający swoją żonę ojciec nieślubnych dzieci, alkoholik, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata członek partii nazistowskiej, wybawca setek Żydów. Oskar Schindler.

 

„Dopóki niebo nie płacze” - premiera książki Iwony Chmielewskiej

Na niezwykłą książkę Iwony Chmielewskiej „Dopóki niebo nie płacze” składa się szesnaście obrazów artystki, wybrane przez nią wiersze dla dzieci Józefa Czechowicza i przedwojenne fotografie z kolekcji szklanych negatywów odnalezionych w kamienicy przy Rynku 4 w Lublinie. Razem tworzą opowieść o żydowskich mieszkańcach Lublina, których losy tak brutalnie przerwała wojna.

 

Prof. Michał Głowiński laureatem Nagrody im. Jana Długosza 2015

22 października podczas uroczystej gali poznaliśmy 18 laureata Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza. Mocą decyzji Jury na czele z przewodniczącym prof. Władysławem Stróżewskim nagrodę otrzymał prof. Michał Głowiński za książkę Rozmaitości interpretacyjne.Trzydzieści szkiców, która ukazała się w roku 2014 nakładem Wydawnictwa Instytutu Badań Literackich PAN.

 

Olga Tokarczuk i atak związany z jej wypowiedzią o Polakachh

Wydarzenia

Tegoroczna laureatka Nike Olga Tokarczuk nadal spotyka się z atakami hejterów i groźbami karalnymi z powodu wypowiedzi, w której skrytykowała stosunek Polaków do Żydów i mniejszości narodowych.

 

Recenzja: „Trzydziesta pierwsza” Katarzyna Puzyńska

Recenzje

Nie jestem zagorzałą fanką polskiej literatury ani rasową koneserką kryminałów, więc ostrożnie podchodziłam do lektury książki „Trzydziesta pierwsza” Katarzyny Puzyńskiej. Ku mojemu zaskoczeniu, kryminał młodej, polskiej pisarki wciąga od pierwszych stron. Powieść ta to trzecia część cyklu o policjantach z małego Lipowa. Na szczęście historia opowiedziana w tym tomie nie jest kontynuacją poprzednich, można więc zacząć swoją przygodę z Lipowem w dowolnym momencie. Wszystkie części łączy miejsce...

 

Katarzyna Puzyńska 26 lutego w Matrasie!

W czwartek, 26 lutego o godzinie 18.00 w kultowej księgarni Matras przy Nowym Świecie 41 w Warszawie spotkanie z Katarzyną Puzyńską i jej książką .„Trzydziesta pierwsza".

 

Ciekawa książka: Polacy, Żydzi, Szwajcarzy, Paul Stauffer

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy poleca do lektury pracę Paula Stauffera, historyka i dyplomaty szwajcarskiego zatytułowaną: Polacy, Żydzi, Szwajcarzy":

 

Promocja książki prof. Leona Tadeusza Błaszczyka | Żydzi w kulturze muzycznej ziem polskich w XIX i XX wieku |

Wydawnictwa

W niedzielę, 16 listopada, na godzinę 17.00 zapraszamy do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (Anielewicza 6, Warszawa) na spotkanie połączone z promocją książki prof. Leona Tadeusza Błaszczyka "Żydzi w kulturze muzycznej ziem polskich w XIX i XX wieku" w imieniu Żydowskiego Instytuty Historycznego w Polsce.

 

Via Nova zaprasza na promocję ksiażki „Wrocław-Jerozolima-Wrocław”

Nowości

Wrocławskie wydawnictwo VIA Nova promocję nowego tytułu "Wrocław Jerozolima Wrocław" autorstwa Lva Sterna.

 

Sześć milionów Żydów w jednej książce

Rynek zagraniczny

Książka o holocauście, która pokazuje tragiczne dziedzictwo zagłady. Phil Chernofsky jaskrawo przedstawia liczbę ofiar w swojej książce, której angielski tytuł brzmi "And Every Single One Was Somebody".

 

Pisarze jidysz w sieci

Wydarzenia

Dawno niewznawiane dzieła klasyków literatury jidysz, wśród nich utwory Mendele Mojcher-Sforima, Szolema Alejchema czy I.L. Pereca, a także niezwykły dramat "Dybuk" Szymona An-skiego można czytać online.

 

Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

Wydarzenia

27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Instytut Wydawniczy Latarnik poleca z tej okazji książkę "Pusta woda" Krystyny Żywulskiej.

 

Zapowiedź: nowa książka Glenna Dynnera, a może po polsku?

Zapowiedzi

Na rynku pojawi się za moment smakowita książka pt. ''Knajpa Jankiela: Żydzi, gorzała i życie w Królestwie Polskim". Autorem książki jest Glenn Dynner, amerykański badacz, który studiował w Izraelu oraz USA. Dynner specjalizuje się w polsko-żydowskiej historii.

 

Spotkanie ze Stefano Redaellim

Wydarzenia

Wydawnictwo Jedność zaprasza na spotkanie ze Stefano Redaellim, autorem "Trzydziestego kilometra".

 

Kosmograficzne spotkanie z Jackiem Dehnelem

Wydarzenia

Dom Literatury w Łodzi zaprasza na spotkanie z Jackiem Dehnelem i promocję jego książki "Kosmografia, czyli trzydzieści apokryfów tułaczych".

 

Recenzja: "Trzydziesty kilometr" Stefano Redaelli

Recenzje

„Każdy z nas uczestniczy w swoich osobistych zawodach, którym musi stawić czoła w życiu i musi się do nich przygotować w każdym wieku”. A skoro „każdy”, postanowiłam, że i ja spróbuję odkryć przesłanie, jakie niesie ze sobą „Trzydziesty kilometr”.

 

Książka Bernarda Wassersteina "W przededniu"

Nowości

Wydawnictwo Magnum oddaje do księgarni książkę Bernarda Wassersteina "W przededniu". Żydzi w Europie przed drugą wojną światową":

 

Wydawnictwo Jedność i Włoski Instytut Kultury prezentują "Trzydziesty kilometr"

Wydawnictwa

Wydawnictwo Jedność i Włoski Instytut Kultury zapraszają 24 kwietnia na prezentację książki „Trzydziesty kilometr”

 

" Testament" Barucha Milcha z serii "Żydzi polscy" - z płytą CD zawierającą skany rękopisu już w księgarniach!

Zapowiedzi

Testament Barucha Milcha to wstrząsające świadectwo spisane przez żydowskiego lekarza, który od lipca 1943 do marca 1944 ukrywał się na strychu polskiego domu w Tłustem na Ukrainie. Przejmujący obraz nie tylko okrucieństwa najeźdźców, skomplikowanych stosunków panujących pomiędzy polską, ukraińską i żydowską ludnością miasteczek Podola, ale też przedwojennych losów pokolenia młodych polskich Żydów.    

 

Dziś premiera powieści "Trzydziesty kilometr"! Zapraszamy na czat z autorem - dziś na Wp.pl godz. 14.00

Nowości

Niezwykła opowieść o poszukiwaniu wartości i sensu życia. O wewnętrznej przemianie i pokonaniu własnych słabości. To historia każdego z nas. Bo życie jest jak maraton…

 

Dziś premiera powieści "Trzydziesty kilometr" i czat z autorem!

Dziś premiera powieści "Trzydziesty kilometr"! Zapraszamy na czat z autorem - dziś na Wp.pl godz. 14.00

 

Trzydziestolecie KARTY_(4 stycznia 1982 - 4 stycznia 2012)

Wydawnictwa

Szanowni Państwo Pragniemy poinformować, że 4 stycznia 2012 mija 30. rocznica rozpoczęcia działalności przez środowisko tworzące Ośrodek KARTA.

 

Spotkanie z Henrykiem Schönkerem, autorem książki "Dotknięcie anioła",

W imieniu Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią zapraszamy na spotkanie i dyskusję wokół książki "Dotknięcie anioła" z udziałem Autora - Henryka Schönkera i dr. Artura Szyndlera (Centrum Żydowskie w Oświęcimiu).

 

Żydzi w szeregach III Rzeszy

Zapowiedzi

Byli szeregowymi żołnierzami i oficerami, służyli w regularnej armii i w Waffen-SS. Według osławionych nazistowskich ustaw rasowych i byli także Żydami. Pochodzili z różnych rodzin, często o tradycjach wojskowych i chrześcijańskich, wstępowali do armii z rozmaitych pobudek: powodowani patriotyzmem, ze strachu, chcąc ochronić rodziny przed prześladowaniami...

 
 

Już w sprzedaży wznowienie znakomitej książki Mileny Jesenskiej

Prezentacje

Już w sprzedaży wznowienie znakomitej książki Mileny Jesenskiej: "Ponad nasze siły. Czesi, Żydzi i Niemcy. Wybór publicystyki z lat 1937-1939".

 

Klucz do archiwum Ringelbluma. Czy to ten?

Wydarzenia

Na promocję „Archiwum Ringelbluma. Dzień po dniu Zagłady”, zapraszają Ośrodek KARTA, Żydowski Instytut Historyczny i Dom Spotkań z Historią. O książce rozmawiać będą: Tomasz Łubieński (redaktor naczelny „Nowych Książek), dr Jacek Leociak (Centrum Badań nad Zagładą Żydów, IFiS PAN), Zbigniew Gluza (prezes Ośrodka KARTA).

 

Nowość: Żydzi w powstańczej Warszawie

Nowości

Miło nam poinformować, że nakładem Stowarzyszenia Centrum Badań nad Zagładą Żydów ukazała się nowa książka pt. Żydzi w powstańczej Warszawie autorstwa Barbary Engelking i Dariusza Libionki.

 

Andrzej Polec - Zapomniani. My Żydzi kresowi

Recenzje

Zapomnienie brzmi jak obelga lub może jeszcze gorzej - jak przekleństwo. Zapomniany człowiek nic nie zostawia swojej potomności. Nie ma chyba nic gorszego niż skazać cały naród na zapomnienie. Tylko czy można zapomnieć o ludziach, którzy - jak bohaterowie tej książki - tak mocno wrośli w ziemię, którzy do naszej kultury wnieśli oryginalny, integralny już składnik i którzy sami o sobie mówią: "my, którzyśmy przeżyli, mamy zobowiązania nie tylko wobec umarłych, lecz i wobec przyszłych...

 

David Kertzer - Papieże a Żydzi

Recenzje

Kanwą tej naprawdę wstrząsającej publikacji stał się raport ogłoszony w 1998 przez zespół kardynała Edwarda Cassidy przewodniczącego watykańskiej Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem, a sprokurowany na wniosek Jana Pawła II.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.