RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Paweł Hertz - 15. rocznica śmierci

Wydarzenia

Zeszyty Literackie przypominają o 15 rocznicy śmierci poety, tłumacza, wydawcy Pawła Hertza.

 

Spotkanie promujące książkę „Wacław Szpakowski 1883–1973. Linie rytmiczne”

Wydarzenia

17 marca (czwartek) 2016 r., o godzinie 17.00 w Café Księgarnia Tajne Komplety (Przejście Garncarskie 2) odbędzie się spotkanie promujące nowe wydawnictwo OKiS,

 

Dziś urodziny Fryderyka Chopina!

206 lat temu, 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli urodził się Fryderyk Chopin. Poznaj najwybitniejszego polskiego kompozytora dzięki książkom Państwowego Instytutu Wydawniczego!

 

Nowość! Zapomniana wojna 1914-1918. Front wschodni

Nowości

Wydawnictwo BOSZ prezentuje swoją tegoroczną nowość - album pt. „Zapomniana wojna 1914-1918. Front wschodni":

 

Nowości Książkowych Klimatów

Zapowiedzi

Trzy nowe książki ukażą się wkrótce w wydawnictwie Książkowe klimaty: „Rybia krew” Jiřiego Hajíčka w tłumaczeniu Doroty Dobrew (seria: Czeskie Klimaty), „18% szarości” Zachariego Karabaszliewa w przekładzie Hanny Karpińskiej (seria: Bułgarskie Klimaty) oraz „Dzieci Kaina” Nikosa Panagiotopoulosa w tłumaczeniu Katarzyny Rowińskiej (seria: Greckie Klimaty).  

 

18. Dni Książki Żydowskiej

Jest nam niezwykle miło zaprosić wszystkich Państwa na 18 Dni Książki Żydowskiej, które odbędą się w dniach 22 - 30 sierpnia (sobota - niedziela) w Warszawie przy ul. Twardej 6 i Próżnej 14 (księgarnia).    

 

Wystawa i dyskusja: Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888-1971)

Wydarzenia

Dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie dr Jarosław Klejnocki i Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Jan Miodek zapraszają na spotkanie towarzyszące wystawie Dialog o losie i duszy". Stanisław Vincenz (1888-1971)

 

Festiwal Literatury dla Dzieci na półmetku

Za nami krakowska i warszawska edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci. Dziś impreza startuje w Gdańsku (18-23 maja 2015). Oto najciekawsze wydarzenia:

 

Recenzja: „Pierwsza wojna światowa 1914-1918. Historia militarna” Peter Hart

Recenzje

Ta wojna właśnie dlatego została okrzyknięta Wielką, gdyż jej fronty przetoczyły się przez cały kontynent. Potężne armie miażdżyły się wzajemnie w najodleglejszych zakątkach Europ więc to nie jest dobry pomysł, żeby opisać ten monumentalny konflikt bez pomocy choćby jednej mapy.

 

WTK i wydawnictwo Inicjał zapraszają na promocję: Poczet Wydawców Książki Polskiej - Książka wyzwolona 1918-1950

Wydawnictwo Inicjał oraz Warszawskie Targi Książki zapraszają na promocję kolejnego tomu Pocztu Wydawców Książki Polskiej" - Książka wyzwolona 1918-1950 (autorzy: Jan Okopień, Joanna Czarkowska).    

 

6. Dolnośląski Salon Wydawniczy „Silesiana”

To już szósta edycja targów książki regionalnej SILESIANA - Dolnośląski Salon Wydawniczy. W dniach 16-18 kwietnia 2015 r. zapraszamy do Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, gdzie zaprezentują się wydawnictwa z całego Dolnego Śląska.

 

Recenzja: „Niemcy w Wielkiej Wojnie. Anatomia klęski 1918” Martin Marix Evans

Recenzje

Skromna objętościowo, przypominająca raczej broszurkę niż poważne opracowanie książka, którą należy traktować jako dodatek do szerszej literatury. Mamy już wiele publikacji o pierwszej wojnie światowej, więc ten temat został już obficie wyeksploatowany, a ta książka niczego nowego raczej nie wnosi.

 

Inspiratorki, liderki, założycielki - ukazał się leksykon wybitnych Polek

Nowości

"Inspiratorki, liderki, założycielki. Aktywność przedstawicielek katolickich wspólnot i ruchów kobiecych w Polsce (1805-1963)" - to opracowanie badaczki ruchu kobiecego w Polsce, dr Moniki Waluś. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa KUL.

 

Julian Stachiewicz (1890-1934) Żołnierz i historyk

Nowości

Chciałbym dzisiaj zaprezentować publikację Piotra Kilańczyka „Julian Stachiewicz (1890-1934). Żołnierz i historyk". To książka wydana przez Wydawnictwo Nauka i Innowacje.    

 

XVII Targi Wydawców Katolickich na KUL-u w Lublinie

Nie tylko książki, ale także ozdoby można kupić do czwartku na KUL podczas XVIII Targów Wydawców Katolickich. Atrakcją imprezy będzie środowy koncert zespołu ,,U studni" o godz. 19.00.    

 

Podsumowujemy 18. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Szanowni Państwo, dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami podczas 18. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

 

Wydawnictwo Volumen: album "Legiony Polskie 1914-1918"

Nowości

  Legiony Polskie tworzyli ludzie w zróżnicowanym wieku, różnych wyznań, warstw społecznych i narodowości; łączyła ich wiara w niepodległość, podtrzymywana później aż do 1989 r. - przypomniał prof. Andrzej Nowak, który napisał wstęp do albumu "Legiony Polskie 1914-1918".  

 

„Elita władzy w Królestwie Jerozolimskim (1174-1185)” – nowy e-book Marcina Sałańskiego

Nowości

Portal Histmag.org. opublikował nowy e-book autorstwa Marcina Sałańskiego „Elita władzy w Królestwie Jerozolimskim (1174-1185)”.

 

„Zagraj” z Muzeum Historii Polski w Święto Niepodległości

Wydarzenia

Przedstawienia teatralne dla dzieci i dorosłych, warsztaty plastyczne oraz spacer po Warszawie śladami międzywojennego teatru to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez Muzeum Historii Polski na 11 listopada w Dniu Święta Niepodległości.

 

Relacja z 18. Poznańskich Dni Książki nie tylko Naukowe - 5-7 XI 2014_Collegium Maius

W imieniu organizatorów 18. edycji Poznańskich Dni Książki nie tylko Naukowej prezentujemy relację zdjęciową z podsumowania imprezy:

 

11 listopada - „Zagraj” z Muzeum Historii Polski

Wydarzenia

Przedstawienia teatralne dla dzieci i dorosłych, warsztaty plastyczne oraz spacer po Warszawie śladami międzywojennego teatru to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez Muzeum Historii Polski na 11 listopada w Dniu Święta Niepodległości.

 

Program 18. Poznańskich Dni Książki nie tylko Naukowej - 5-7 listopada 2014

Przedstawiamy program spotkań i imprez 18. Poznańskich Dni Książki nie tylko Naukowej - 5-7 listopada 2014:

 

Prawie 60 tys. odwiedzających. Za nami 18. Targi Książki w Krakowie

Rekord na 18. urodziny Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie! Tego można było się spodziewać. 18. edycję Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie (23-26 października) według szacunkowych danych odwiedziło niemal 60 tysięcy osób – to kolejny rekord frekwencji dla jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w naszym kraju.

 

Targi Książki w Krakowie - to już dzisiaj!

18. Targi w Krakowie już za parę godzin odsłonią swoje nowe międzynarodowe oblicze. Nowa hala wystawiennicza Expo Kraków powinna wywindować tą imprezę do rangi najważniejszych europejskich wydarzeń tego typu.

 

Czuły Barbarzyńca Press na 18. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

Zapraszamy wszystkich fanów ambitnej literatury do odwiedzin stoiska naszego wydawnictwa podczas 18. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, które rozpoczynają się już w czwartek i potrwają do niedzieli (23-26.10).

 

Iskry na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorami wydawnictwa Iskry podczas 18. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie w sobotę (25 października):

 

Zeszyty Literackie na Targach Książki w Krakowie

Zeszyty Literackie zapraszają miłośników ambitnej literatury na 18. Targi Książki do Krakowa, do nowej hali Expo.

 
 

Prószyński i S-ka zaprasza na Targi Książki!

Prószyński i S-ka zaprasza na swoje stoisko (C31) podczas Targów Książki w Krakowie! Czytelnicy będą mogli zapoznać się tam z najnowszą ofertą wydawnictwa oraz spotkać ulubionych autorów – Marię Czubaszek, Karolinę Korwin Piotrowską, prof. Grzegorza W. Kołodko i innych. Targi odbędą się w dniach 23-26 października.

 
 

Międzynarodowe Centrum Kultury poleca się Waszej uwadze

Międzynarodowe Centrum Kultury, wydawca książek o historii architektury i sztuki, ochronie dziedzictwa kulturowego, zarządzaniu kulturą i miastem historycznym, zaprasza na stoisko B77!

 

Egmont Polska, Klub Świata Komiksu oraz Kraina Planszówek na XVIII. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

Już w czwartek rozpoczynają się XVIII. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, na których obecny będzie również EGMONT. Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia stoiska A 32.

 

Wydawnictwo MAG na 18. Targach Książki w Krakowie

Wydawnictwo Mag zaprasza na Targi Książki w Krakowie. Książki wydawnictwa Mag będzie można kupić ze zniżką na stoisku Księgarnie Świat Książki: C, nr 35.

 

REBIS na Targach Książki w Krakowie

Zapraszamy w imieniu Domu Wydawniczego REBIS na Targi książki w Krakowie (23-26 października) – stoisko D 17.

 

Wydawnictwo a5 na 18. Targach Książki w Krakowie.

Julia Hartwig i Jarosław Mikołajewski. Zapraszamy w imieniu Zeszytów Literackich na premierę ich wspólnej książki.

 

Dlaczego warto zapamiętać numer stoiska A23?

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK podczas Targów Książki w Krakowie, zaprasza na stoisko A23, na którym zostanie zaprezentowana działalność wydawnicza MOCAK-u - książki i albumy poruszające tematy ważne dla kultury i sztuki.

 

Promocja bajki Impulsu podczas targów w Krakowie. Będzie śpiewanie, tańce i autografy!

Oficyna Wydawnicza IMPULS zaprasza na 18. Targi Książki w Krakowie. Będzie bajkowo i śpiewająco/

 

Targi Książki w Krakowie po raz pierwszy międzynarodowe

Wydawcy z 20 krajów zaprezentują się podczas 18. Targów Książki w Krakowie. Impreza odbywająca się od 23 do 26 października po raz pierwszy będzie mieć charakter międzynarodowy.

 

18. Targi Książki w Krakowie - Oficyna Impuls - C66

Drodzy Czytelnicy, wielkimi krokami zbliża się wielkie święto książki, czyli 18. Targi Książki w Krakowie, na którym nie może zabraknąć Oficyny Wydawniczej Impuls i jej czytelników!

 

Wydawnictwo Sic! na Targach Książki w Krakowie. To już niedługo!

W dniach 23 - 26 października odbywać się będą 18. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Wszystko działo się będzie w nowym Centrum Expo, a nas znajdziecie na stoisku D13 w Hali "Wisła".

 
 

Spotkajmy się na Świdnickiej – minitargi bukinistów

Wydarzenia

Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza prowadząca popularną księgarnię Tajne Komplety wraz z Biurem Rozwoju Gospodarczego zapraszają na minitargi bukinistów, które odbędą się 18.10.2014 pod pomnikiem Chrobrego przy ul. Świdnickiej.

 

I wojna światowa 1914-1918. Historia militarna autorstwa Petera Harta - najlepsza jednotomowa historia Wielkiej Wojny

Nowości

I wojna światowa 1914-1918. Historia militarna autorstwa Petera Harta - najlepsza jednotomowa historia Wielkiej Wojny od 23 września w księgarniach!    

 

18. Targi Książki w Krakowie

Wyślij życzenia organizatorom targów z okazji 18. urodzin imprezy i wygraj spotkanie VIP z autorem! Zapraszamy do zabawy.

 

O Janie Blochu w Muzeum Żydów Polskich w czwartek 17 lipca

Wydawnictwa

Zapraszamy na spotkanie z osobą Jana Blocha – największego filantropa, pacyfisty i kapitalisty XIX wieku; niedoszłego laureata Pokojowej Nagrody Nobla, fundatora Politechniki Warszawskiej i wielu innych ciekawych przedsięwzięć –opisaną w książce pod red. Andrzeja Żora.

 

18. Poznańskie Dni Książki nie tylko Naukowej

Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza do udziału w 18. Poznańskich Dniach Książki nie tylko Naukowej, które odbędą się w dniach 5-7 listopada br.

 

Wkrótce synteza najnowszych dziejów Polski znów w sprzedaży

Zapowiedzi

W końcu czerwca do sprzedaży trafi dodruk bestselleru IPN-u, pracy zbiorowej „Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918-1989”. Polecamy ją wszystkim zainteresowanym historią najnowszą.

 

18. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie - jazda obowiązkowa

Krakowskie Targi Książki zapraszają do nowego centrum targowo-kongresowego. Będzie to miejsce łączące wszystkich miłośników książek, w tym blogerów piszących o książkach. Dojedziemy na targi specjalnym Expo busem.

 

Zaproszenie na promocję książki o Janie Blochu - wielkim filantropie, pierwszym polskim kandydacie do pokojowej Nagrody Nobla

Wydawnictwa

Fundacja im. Jana Blocha ·Wydawnictwo Trio oraz Klub Księgarza zapraszają na promocję książki "Kapitalista, pacyfista, filantrop Jan Bloch (1836–1902) pod redakcją Andrzeja Żora.

 

„Historia i literatura z Biblioteką Raczyńskich w tle”

Biblioteki

Biblioteka Raczyńskich i literatura w czasie zaborów. Z okazji 185-lecia Biblioteka Raczyńskich zaprasza na wydarzenia w ramach projektu „Historia i literatura z Biblioteką Raczyńskich w tle”:

 

Ukraiński historyk z nagrodą im. Jerzego Giedroycia

Wydarzenia

Profesor Jarosław Hrycak został nagrodzony za książkę pt. "Prorok we własnym kraju. Iwan Franko i jego Ukraina (1856-1886)".

 

Samobójstwo Europy - już wkrótce!

Zapowiedzi

Już trzydziestego stycznia trafi do księgarni książka opublikowana przez Wydawnictwo Literackie pt. "Samobójstwo Europy. Wielka wojna 1914-1918", autorstwa Andrzeja Chwalby.

 

Nowości Bellony

Nowości

Polecamy nowości Wydawnictwa Bellona: "Las Śmierci. Działania w Wilderness 5–6 maja 1864" Mariusza Rychtera oraz "Jak wywołano Powstanie Warszawskie? Tragiczne dzieje" Henryka Zamojskiego.

 

Plebiscyt na najgorętszą książkę lata - zagłosuj!

Wydarzenia

Wakacje to czas wypoczynku i... książek. Trudno wyobrazić sobie ten czas bez leniwej i beztroskiej lektury. Wszystkich wielbicieli literatury zapraszamy do wytypowania najgorętszej książki lata. Zwycięską książkę poznamy w trakcie Festiwalu Literacki Sopot - 18 sierpnia 2013 r.

 

Nowości wydawnicze w dystrybucji FK Olesiejuk z dnia 18-06-2013!

Nowości

Firma Księgarska Olesiejuk poleca kolejną porcję nowości tytułowych będących w dystrybucji od 18 czerwca

 

IV Warszawskie Targi Książki - Stadion Narodowy 16-19 maja 2013 -dzień III

Sobota, 18 maja 2013 - na IV Warszawskich Targach Książki, to przede wszystkim święto i Dzień Reportażu:

 

WIĘŹ na Warszawskich Targach Książki

Serdecznie zapraszamy Państwa do stoiska WIĘZI (190/D/18) w czasie Warszawskich Targów Książki, które w tym roku odbędą się w dniach 16-19 maja na Stadionie Narodowym. Będzie to okazja do skorzystania z licznych bardzo korzystnych rabatów, a także spotkania z naszymi Autorami. W stoisku „WIĘZI” będą podpisywać swoje książki:

 

Nie ma sprawiedliwości w poezji - po pierwszym dniu 18. Europejskiego Portu Literackiego Wrocław

Wydarzenia

Najjaśniejszym punktem pierwszego dnia Portu Literackiego było zdecydowanie spotkanie z Hertą Műller: skromną, neurotyczną i wyrazistą. Właściwie jeszcze mocniejszym akcentem była debata nad niesprawiedliwością życia literackiego, ale barbarzyńska pora, o której się ona odbywała pozwoliła jedynie nielicznym doświadczać jej przy pełnej świadomości.

 

18. Europejski Port Literacki Wrocław 2013 za nami

Wydarzenia

19-21 kwietnia świętowaliśmy osiemnastkę festiwalu literackiego w barwnym towarzystwie innych dziedzin sztuki: filmu, komiksu, muzyki, z międzynarodowym zestawem artystów, w wielopokoleniowym gronie.

 

Dzisiaj zaczyna się 18. Europejski Port Literacki Wrocław

Wydarzenia

Na osiemnastkę festiwalu zawiną laureatka Pulitzera Jorie Graham, najważniejszy pisarz świata arabskiego Hasan Blasim oraz noblistka Herta Müller, której pobyt w Polsce rejestruje niemiecka telewizja ARD. Koncerty zagrają Lech Janerka, Strachy na Lachy i Kim Nowak. Literackie prezenty przyniosą najważniejsi polscy pisarze, ale też kilkudziesięciu młodych twórców, którzy nigdy wcześniej nie czytali na festiwalu. Dla publiczności filmowe, komiksowe oraz fotograficzne konkursy, a wszystko przy...

 

Oaza czytelników w Europejskim Porcie Literackim

Wydarzenia

Noblistka, laureatka Pulitzera i najważniejszy pisarz świata arabskiego, blisko trzydziestu autorów, którzy nie czytali jeszcze w Porcie, nowe projekty, koncerty, debaty, literackie konkursy dla plastyków, fotografów, filmowców oraz cenione osobowości polskiej kultury jako gospodarze wydarzeń. Oto Europejski Port Literacki Wrocław 2013 w jednym zdaniu.

 

Nowy numer kwartalnika "Wakat"!

Wydarzenia

Szanowni Państwo! Ukazał się właśnie najświeższy, 18–19 (3–4/2012) numer kwartalnika literackiego „Wakat/Notoria” w wersji papierowej, który jest już do nabycia w sześćdziesięciu Empikach w dwudziestu polskich miastach! Pełną listę sklepów, do których można pielgrzymować po „Wakat”, publikujemy na naszej stronie w zakładce Jak kupić, a w załączniku przesyłamy skan okładki.

 

Wystawa Muzeum Historii Polski z okazji 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego pt. "1863. Gra o niepodległość",

Wydarzenia

Interaktywna wystawa Muzeum Historii Polski z okazji 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego "1863. Gra o Niepodległość", Pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego - Biblioteka Uniwersytecka (ul. Dobra 56/66) w Warszawie - 22 stycznia – 24 lutego 2013        

 

150. Rocznica Powstania Styczniowego - styczniowy numer "Mówią Wieki"

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, najnowszy numer magazynu historycznego "Mówią Wieki" jest w całości poświęcony tematyce Powstania Styczniowego.  

 

Pomocnik Historyczny POLITYKI: „Powstanie styczniowe 1863. Klęska i chwała”.

Wydawnictwa

9 stycznia ukaże się kolejny Pomocnik Historyczny POLITYKI: „Powstanie styczniowe 1863. Klęska i chwała”.

 

Książka jak wyprawa do dawnej łódzkiej karczmy

Nowości

Chcesz wiedzieć co piło się i jadło w Łodzi do I wojny światowej, a przy okazji poznać dzieje polskiej gastronomii? Sięgnij po "Piwo, flaki..."

 

Jerzy Stempowski (1893-1969) - Powrót niespiesznego przechodnia - Spotkanie w Radio Cafe (5.12.2012 r., godz. 18.00

Wydarzenia

Stowarzyszenie Pracowników, Współ‚pracowników i Przyjaciół‚ Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorań„skiego zaprasza na kolejne spotkanie w Klubie im. Aliny Perth-Grabowskiej pt."Jerzy Stempowski (1893-1969) - powrót niespiesznego przechodnia"

 

Uroczysta prezentacja albumu „Generał Kazimierz Sosnkowski (1885–1969)” – Warszawa, 19 listopada 2012

Wydarzenia

19 listopada o godz. 17.30 w stołecznym Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki, ul. Marszałkowska 21/25, odbędzie się uroczysta prezentacja albumu „Generał Kazimierz Sosnkowski (1885–1969)". W dyskusji wezmą udział autor Jerzy Kirszak, prof. Grzegorz Nowik, prof. Zbigniew Wawer. Poprowadzi ją dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN dr Andrzej Zawistowski. Gościem specjalnym będzie syn Generała Piotr Sosnkowski.

 

Rusza Komiks wierszem - do wygrania 10 tys. zlotych

Wydarzenia

Dobra informacja dla tych, którzy poza zamiłowaniem do literatury posiadają także inne zdolności artystyczne - wrocławska Fundacja Europejskich Spotkań Pisarzy ogłosiła konkurs na komiks wierszem.

 

Wykład na Zamku Królewskim: "Car królem Polskim"

Wydarzenia

Zamek Królewski w Warszawie oraz Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia serdecznie zapraszają na wykład "Car królem Polskim". O uroczystościach koronacyjnych w Warszawie w 1829 r.

 

"Historia igrzysk olimpijskich i MKOl. Od Aten do Londynu 1894-2012" - zapraszamy do księgarń!

Nowości

Drodzy Państwo, Już za 10 dni rozpoczną się Igrzyska Olimpijskie w Londynie. To największe sportowe święto ery nowożytnej odbędzie się już po raz trzydziesty.

 

Monumentalna historia igrzysk olimpijskich z Rebisu

Wydawnictwa

Dom wydawniczy REBIS poleca swoją monumentalną historię igrzysk olimpijskich pt. "Historia igrzysk olimpijskich i MKOl Od Aten do Londynu 1894–2012" autorstwa Davida Millera.

 

Gazeta Wyborcza o nowym numerze Zeszytów Literackich

Wydawnictwa

W "Gazecie Wyborczej" (26 VI 2012) Juliusz Kurkiewicz pisze o nowym numerze "Zeszytów Literackich" (nr 118).

 

Prezentacja nowego numeru "Zeszytów Literackich" (118)

Wydawnictwa

Zapraszamy na spotkanie o nowym numerze "Zeszytów Literackich" (118) z udziałem tłumaczki Małgorzaty Łukasiewicz i redaktorów "Zeszytów Literackich".

 

Nowość! "Zeszyty Literackie" nr 118: W. G. Sebald

Wydawnictwa

Numer 118 "Zeszytów Literackich" poświęcony jest sylwetce W. G. Sebalda. Znajdziemy tu: szkice, wspomnienia i rozmowy W. G. Sebalda o malarstwie, fotografii, historii i literaturze.

 

Polscy reportażyści w Pradze

Na 18. Międzynarodowych Targach Książki i Festiwalu Literatry "Svět knihy" w Pradze odbędzie się spotkanie z Hanną Krall, Mariusz Szczygieł przedstawi fenomen polskiej szkoły reportażu, a Janusz Rudnicki zaprezentuje nowe przekłady swojej twórczości.  

 

Dwudziestolecie mniej znane. O kobietach piszących w latach 1918-1939

Recenzje

Pisarstwo kobiet okresu dwudziestolecia międzywojennego wciąż pozostaje nieznane, choć pod wieloma względami były one prekursorkami. Jeśli pisały, ich twórczość sytuowała się gdzieś na pograniczu literatury zaangażowanej i dziecięcej. Mogły bawić, uczyć, wzruszać, być natchnieniem, muzą dla poety, lecz nie wolno im było aspirować do roli wieszczek, przewodniczek duchowych. Czy uda im się zmienić zastany porządek rzeczy, znaleźć miejsce dla siebie w tym hermetycznym, zdominowanym przez mężczyzn...

 

Bezpłatny podręcznik do historii od IPN

Wydawnictwa

Opracowana przez historyków IPN-owska synteza XX-wiecznych dziejów Polski "Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918-1989" zostanie bezpłatnie rozesłana do szkół w całym kraju. Akcja dystrybucyjna publikacji rozpoczęła się w poniedziałek.

 

Ważna książka IPN - "Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918–1989"

Wydawnictwa

Publikacja, autorstwa czterech historyków pracujących w Instytucie Pamięci Narodowej, jest wykładem najnowszej historii Polski, napisanym z myślą o uczniach przygotowujących się do matury.

 

Małgorzata Komorowska " Za kurtyną lat" - Polskie teatry operowe i operetkowe lat 1918-1939

Recenzje

Pozycja Małgorzaty Komorowskiej "Za kurtyną lat..." z wiele mówiącym podtytułem " Polskie teatry operowe i operetkowe lat 1918 -1939" wydana przez Oficynę wydawniczą Impuls, to pozycja unikatowa na polskim rynku. Dotychczas prawie nikt nie zajął się problemem szerokiego naszkicowania dziejów teatru opery i operetki okresu międzywojennego.  

 

Otwarcie nowej siedziby Rity Baum

W sobotę, w trakcie trwania Pink Pikniku, nastąpi otwarcie nowej redakcji "Rity Baum". Podczas imprezy odbędzie się wernisaż Gosi Herby.

 

"Muzyka bliska sercu” – nowy konkurs Oficyny Wydawniczej Impuls

Portal Arteum.pl wraz z Oficyną Wydawniczą Impuls, wydawcą książki "Za kurtyną lat. Polskie teatry operowe i operetkowe 1918–1939” (aut. Małgorzata Komorowska), zapraszają do udziału w konkursie, którego celem jest popularyzacja muzyki wśród dzieci i młodzieży oraz fachowej literatury związanej z nauczaniem muzyki.

 

"Wojna na morzu"

Nowości

Właśnie trafiła na rynek kolejna publikacja z serii Historia I wojny światowej. Tym razem czytelnik otrzymuje Wojnę na morzu 1914–1918 - szczegółowy przewodnik przedstawiający tło i przebieg operacji morskich z I wojny światowej

 

Do szkół trafiła książka o powojennej historii Polski

Wydawnictwa

Rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej zakończył wysyłanie do szkół średnich na Podkarpaciu publikacji "Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918-1989" - poinformowała Małgorzata Waksmundzka-Szarek z oddziału IPN w Rzeszowie.

 

Przyznano nagrodę im. prof. Skowronka

Nagrody

Jury Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka na posiedzeniu w dniu 29 października 2010 r. postanowiono przyznać Nagrodę za rok 2010: Wydawnictwu Naukowemu Akademii Pedagogicznej w Krakowie za pracę Huberta Chudzio „Polityk Hotelu Lambert. Generał Ludwik Bystrzonowski (1797-1878)” oraz Instytutowi Historii UAM za pracę Krzysztofa Marchlewicza „Wielka Emigracja na Wyspach Brytyjskich (1831-1863)”.

 

Spotkanie z ppłk. Wojciechem Groblewskim

Płk Dominik Tracz - Komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, Mariusz Jerzy Olbromski - Dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej oraz Ryszard Burek - Dyrektor Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na promocję książki ppłk. Wojciecha Grobelskiego "Generał brygady Ludwik Mieczysław Boruta-Spiechowicz (1894-1985)"..

 
 
 

To się czyta latem: A. Szymborski "Burzliwe fortuny obroty - mój pamiętnik 1831-1881".

Od poniedziałku do piątku w radiowej "Dwójce", o 23.45. Krzysztof Gosztyła czyta "Burzliwe fortuny obroty - mój pamiętnik 1831-1881" - awanturnicze i barwne losy Antoniego Szymborskiego, dziadka Wisławy Szymborskiej opublikowane przez IW ZNAK.

 

M. Dunin-Wąsowicz, "Suwerenność i pieniądz w Europie 1870-2002"

Recenzje

"Twierdzę, że wokół pojęcia 'suwerenność' zestawianego z pojęciem 'pieniądz' narosło wiele mitów i nieporozumień" - pisze w swej monografii dotyczącej polityki monetarnej Maria Dunin-Wąsowicz. Jakie to nieporozumienia? "Po prostu, fakt posługiwania się przez blisko 200 lat terytorialnymi walutami narodowymi stał się źródłem zakotwiczenia poglądu, że niezbywalnym prawem suwerennego państwa jest utrzymanie monopolu na jego politykę pieniężną, a państwo zachowuje suwerenność tylko...

 

Jurata Bogna Serafińska, Furie

Recenzje

Jestem świeżo po lekturze wierszy z nowego tomiku Juraty Bogny Serafińskiej "FURIE". Cóż mogę powiedzieć, w zasadzie tylko jedno, chyba nic nie wiem o kobietach, a jeżeli już, to bardzo niewiele.

 

Michał Cetnarowski - Labirynty

Recenzje

Ilekroć mam niebywałą przyjemność lektury jakiejkolwiek wypowiedzi ustnej, czy pisemnej, Michała Cetnarowskiego czuję niepohamowane pragnienie demaskacji.

 

Promocja "Korespondencja Fryderyka Chopina tom I 1816-1831"

Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego mają zaszczyt zaprosić na promocję książki "Korespondencja Fryderyka Chopina tom I 1816-1831", która odbędzie się 3 marca 2010 r.o godz. 17. 30 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy ulicy Krakowskie Przedmieście 32, Warszawa.

 

"188 dni i nocy" z Panią

Nowości

    Do lutowego wydania magazynu Pani (na rynku od 21 stycznia) dołączona zostanie pierwsza część książki Małgorzaty Domagalik i Janusza Wiśniewskiego "188 dni i nocy".  

 

Nagroda "Nowych Książek" dla Deglera

Nagrody

18 stycznia o godz. 13.00 w sali Darczyńców Biblioteki Narodowej w Warszawie odbędzie się uroczyste wręczenie nagrody miesięcznika "Nowe Książki".

 

18., pełnoletnia edycja WPDK zakończyła się wynikiem dodatnim

Wydarzenia

4 dni, 4000 więcej odwiedzających, 4 rozstrzygnięte konkursy – Wrocławskie Promocje Dobrych Książek zakończone.  

 

A gdy dorośniesz? WPDK po 18 – nastce.

Wydarzenia

18. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek mimo starań organizatorów były w tym roku skromniejsze - tak względem liczby zaproszonych pisarzy, spotkań autorskich, jak i czytelników odwiedzających targi.  

 

Jakub Małecki - Zaksięgowani

Recenzje

Ludzki umysł jest fascynującym narzędziem. W czystej teorii każdy z nas w pełni steruje własnym rozumem. Mamy jednak w życiu do czynienia z sytuacjami, w których plątanina skryta w twardej czaszce decyduje za nas. Dostajemy przecież od czasu do czasu końską dawkę hormonów, zmieniającą nas nie do poznania, czy to na chwilę, czy też na całe życie.

 

Literackie igrzyska- podsumowanie

Wydarzenia

Pierwszy dzień Wrocławskich Promocji Dobrych Książek obfitował w nagrody. W trakcie oficjalnego otwarcia rozstrzygnięto konkurs na Książkę Roku „Pióro Fredry”, natomiast podczas wieczoru laureatów wręczono nagrody w konkursach: „Witryna” oraz „Książka na wieczór”. Pióro za plakat.    

 

Nagroda księgarzy "Witryna" dla "Przed świtem" Stephenie Meyer

Nagrody, Wydawnictwa

Pierwszy dzień Wrocławskich Promocji Dobrych Książek obfitował w nagrody. W trakcie oficjalnego otwarcia rozstrzygnięto konkurs na Książkę Roku „Pióro Fredry”, natomiast podczas wieczoru laureatów wręczono nagrody w konkursach: „Witryna” oraz „Książka na wieczór”.    

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.