RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Zagajewski z nagrodą węgierskiego PEN Clubu

Wydarzenia

Adam Zagajewski otrzymał w piątek w Pecsu na południu Węgier Wielką Nagrodę Poetycką im. XV-wiecznego poety Janusa Pannoniusa, przyznawaną przez węgierski PEN Club.

 

Adam Zagajewski Kawalerem Legii Honorowej

Wydarzenia

Poeta Adam Zagajewski został w środę w Warszawie odznaczony insygniami Kawalera Legii Honorowej.

 

Zagajewski uhonorowany Griffin Trust for Excellence

W dniu 1 czerwca 2016 roku, ceniony polski poeta, prozaik, tłumacz i eseista Adam Zagajewski został uhonorowany kanadyjską nagrodą poetycką Griffin Trust for Excellence. Powiernik nagrody Mark Doty wyraził w laudacji szczerą pochwałę dorobku poetyckiego tegorocznego laureata.

 

Adam Zagajewski otrzyma nagrodę im. Leopolda Lucasa

Wydarzenia

Polski pisarz Adam Zagajewski otrzyma w tym roku nagrodę im. Leopolda Lucasa - poinformował w poniedziałek Uniwersytet Tybingi, który to wyróżnienie przyznaje. Nagroda jest dotowana sumą 50 tys. euro.

 

Premiera dwujęzycznego wyboru wierszy Adama Zagajewskiego

Nowości

Krakowskie wydawnictwo a5 anonsuje 14 kwietnia premierę dwujęzycznego wyboru wierszy Adama Zagajewskiego pt. „Lotnisko w Amsterdamie".

 

W przygotowaniu nowy wybór wierszy Adama Zagajewskiego

Zapowiedzi

Drodzy Państwo, trwają już ostatnie prace nad przygotowaniem nowego, polsko-angielskiego wyboru wierszy Adama Zagajewskiego. Autorką tłumaczeń na angielski jest Clare Cavanagh. Premierę książki planujemy na kwiecień.

 

Płyta z wierszami Adama Zagajewskiego

Wydarzenia

- Adam Zagajewski po wysłuchaniu koncertu, podczas którego nagrywaliśmy album z jego utworami był pod wielkim wrażeniem. Stwierdził, że nie spodziewał się, że muzyka może pomóc w odbiorze jego wierszy – opowiada Włodek Pawlik.

 

Adam Zagajewski z niemiecką nagrodą za eseistykę

Wydarzenia, Rynek zagraniczny

Polski poeta i eseista Adam Zagajewski otrzymał tegoroczną niemiecką Nagrodę im. Jeana Amery'ego (Jean-Amery-Preis) przyznawaną za osiągnięcia w dziedzinie europejskiej eseistyki - poinformowało w poniedziałek wydawnictwo Klett-Cotta.

 

Salon Poezji z Adamem Zagajewskim

Wyjątkowy Salon Poezji Adama Zagajewskiego, podczas którego usłyszymy wiersze w interpretacji samego Poety.

 

Warszawski Festiwal Poetów

25 listopada rozpocznie się I Warszawski Festiwal Poetów. Pięciodniowa impreza będzie poświęcona głównie twórczości czterech poetów: Stanisława Barańczaka, Władysława Broniewskiego, Czesława Miłosza i Adama Zagajewskiego. Wszystkie festiwalowe spotkania odbędą się w Muzeum Władysława Broniewskiego (Oddział Muzeum Literatury) przy ul. Dąbrowskiego 51 w Warszawie.

 

Adam Zagajewski nagrodzony we Włoszech

Wydawnictwa

Adam Zagajewski został uhonorowany międzynarodową nagrodą za całokształt twórczości poetyckiej – Premio Internazionale alla Carriera, uważaną za jedno z największych wydarzeń kulturalnych we Włoszech. Nagroda została wręczona poecie podczas szóstej edycji festiwalu poezji Premio Cetonaverde Poesia w Cetonie.

 

Nowy numer Zeszytów Literackich (130)

Nowości

Wydawnictwo Zeszytów Literackich anonsuje publikację nowego numeru Zeszytów Literackich poświęcony Adamowi Zagajewskiemu:

 

Jubileusz Adama Zagajewskiego

Wydawnictwa

Wydawnictwo a5 ma zaszczyt i przyjemność zaprosić Państwa na obchody siedemdziesiątych urodzin Adama Zagajewskiego, jednego z najbardziej cenionych polskich poetów, które odbędą się 20. czerwca o godzinie 19.00 w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. Konopnickiej 26, Kraków).

 

Salon poezji Adama Zagajewskiego

Wydawnictwa

Zapraszamy w imieniu Zeszytów Literackich na salon poezji Adama Zagajewskiego w Teatrze Polskim w Warszawie.

 

Polscy pisarze na targach książki w Madrycie

Na 74.Targach książki w Madrycie Biuro Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i Instytut Polski w Madrycie otwierają pasmo polskie. Nasz kraj reprezentują znakomicie rozpoznawalni w Hiszpanii autorzy zajmujący się bardzo odległymi gatunkami literatury. Są to Olga Tokarczuk, Andrzej Sapkowski i Adam Zagajewski. Polscy pisarze opowiedzą hiszpańskiej publiczności nie tylko o swoich książkach, ale również poruszą tematy najistotniejsze dla literatury w ogóle.

 

Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznane!

Nagrody

Olga Tokarczuk, Tomasz Kot, Michał Zadara i Krzysztof Globisz znaleźli się wśród tegorocznych laureatów Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagrodę za całokształt twórczości otrzymał Adam Zagajewski. Gala wręczenia statuetek z udziałem minister Małgorzaty Omilanowskiej odbyła się 12 maja br. w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.

 

Adam Zagajewski w Cambridge

Rynek zagraniczny

Adam Zagajewski będzie jutro gościem specjalnym wydarzenia organizowanego przez Cambridge Polish Studies. Podczas wieczoru autorskiego poeta odczyta swoje wiersze oraz weźmie udział w dyskusji i odpowie na pytania czytelników.  

 

Zagajewski z nagrodą im. Heinricha Manna

Adam Zagajewski odebrał w Berlinie niemiecką Nagrodę im. Heinricha Manna przyznaną mu przez Berlińską Akademię Sztuk.

 

Adam Zagajewski laureatem Nagrody im. Jana Parandowskiego

Nagrody

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 9 marca w Domu Literatury w Warszawie. Nagrodę Polskiego PEN Clubu ufundował Bank Pekao.

 

Plany wydawnicze a5 na rok 2015

Zapowiedzi

15 stycznia do księgarni trafił kolejny tom z w nowej serii Wydawnictwa a5, w której prezentujemy obszerne wybory wierszy współczesnych klasyków polskiej poezji z płytami CD. Do tej pory w serii ukazały się tomy Julii Hartwig, Stanisława Barańczaka, Ryszarda Krynickiego i Adama Zagajewskiego.

 

Trzy tomiki z podpisem Adama Zagajewskiego. Zapraszamy do udziału w konkursie!

Wydawnictwa

16 października w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie odbył się wieczór Adama Zagajewskiego z okazji ukazania się jego nowej książki, tomu wierszy "Asymetria".

 

Premiera tomu „Asymetria" Adama Zagajewskiego

Wydawnictwa

Wydawnictwo a5 oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie mają przyjemność zaprosić na spotkanie z Adamem Zagajewskim z okazji ukazania się jego nowej książki „Asymetria".

 

Adam Zagajewski nagrodzony w Serbii

Wydarzenia

Adam Zagajewski w ubiegłą niedzielę odebrał Europejską Nagrodę Poetycką im. Petru Krdu.

 

Poezja ma głos! Konkurs dla Dyskusyjnych Klubów Książki

Wydawnictwa

Wydawnictwo a5 zaprasza do udziału w konkursie skierowanym do wszystkich członków Dyskusyjnych Klubów Książki w całej Polsce. Wystarczy wybrać dowolny wierszy ( lub kilka wierszy) z dowolnego tomu „Wierszy wybranych” Julii Hartwig, Ryszarda Krynickiego i Adama Zagajewskiego lub „Wierszy zebranych” Stanisława Barańczaka i nagrać swoją interpretację. W nagraniu może uczestniczyć więcej niż jedna osoba, np. grupa skupiona w DKK, a realizacja może zawierać elementy muzyczne lub inne kreatywne...

 

Adam Zagajewski w Krakowie

Księgarnie

Księgarnia Matras na Rynku Głównym 23 w Krakowie zaprasza w środę, 18 czerwca na spotkanie z Adamem Zagajewskim.

 

Poeci i ich miasta

Wydarzenia

12 marca w Madrycie odbędzie się specjalny pokaz filmu Widok Krakowa, który zainauguruje cykl Poeci i ich miasta. Gościem honorowym wieczoru będzie Adam Zagajewski. Wprowadzeniem do pokazu będzie rozmowa poety z Mercedes Monmany, hiszpańską krytyczką literatury. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Polski w Madrycie.  

 

2. rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej

Wydarzenia

1 lutego 2014 mija druga rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej. Fundacja jej imienia we współpracy z instytucjami kultury planuje szereg wydarzeń upamiętniających osobę i twórczość Poetki.

 

Chiński Nobel dla Adama Zagajewskiego

Wydarzenia, Rynek zagraniczny

Polski poeta Adam Zagajewski został laureatem prestiżowej nagrody literackiej „Zhongkun”, nazywanej „Chińskim Noblem Poetyckim”. Ceremonia jej wręczenia odbędzie się 25 listopada w Pekinie.

 

Magdalena Piekorz kręci film o Krakowie - mieście poezji i prozy

Wydarzenia

Trwają ostatnie prace przy realizacji filmu o literackim Krakowie w reżyserii Magdaleny Piekorz. Jego narratorem i bohaterem jest poeta Adam Zagajewski. "Chcieliśmy pokazać miasto nasycone poezją i prozą" - podkreślali w piątek na konferencji prasowej twórcy dokumentu.

 

Spotkanie z Adamem Zagajewskim w Krakowie

Wydawnictwa

Warto w Nowym roku skorzystać z zaproszenia na spotkanie z Autorem wydawnictwa a5 - Adamem Zagajewskim.

 

Adam Zagajewski otrzymał tytuł honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

Wydarzenia

"Poetów nie powinno się obdarzać zaszczytami. Nawet nie dlatego, że może się im przewrócić w głowie - myślę, że są zbyt rozsądni na to. Chodzi o to, że poeta, choćby był wykształcony i prowadził spokojną, uregulowaną egzystencję, powinien pozostać kimś prostym, zwyczajnym, kimś otwartym na niedogodności życia, na niebezpieczeństwo, niewygodę, nawet na obmowę, której nie będą mu szczędzili najmłodsi koledzy zawsze zadowoleni, jeśli tylko nadarzy się okazja do ataku" - mówił Adam...

 

Polska literatura we Włoszech

Rynek zagraniczny

Stowarzyszenie Literatur Lana zaprasza na cykl spotkań autorskich i dyskusji z udziałem Adama Zagajewskiego, Michaela Krügera, Ryszarda Krynickiego, Tomasza Różyckiego i Tadeusza Dąbrowskiego, które odbędą się w dniach 18–19 kwietnia 2012 roku w alpejskiej miejscowości Lana.

 

Polacy wśród kandydatów do Nagrody Nobla

Szwedzcy krytycy literaccy wśród kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury wymieniają Polaków Adama Zagajewskiego, Tadeusza Różewicza oraz Olgę Tokarczuk. Tegorocznego laureata poznamy w czwartek.

 

Polak na ósmym miejscu wśród faworytów do Nobla

Poeta Adam Zagajewski zajmuje ósme miejsce na liście kandydatów do tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury - typują bukmacherzy.

 

Adam Zagajewski między Krakowem i Chicago

We wtorek 14 czerwca, godz. 19. w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (ul. Lipowa 4), odbędzie się spotkanie z Adamem Zagajewskim.

 

Polskie wiersze w londyńskim metrze

  6 czerwca, podczas oficjalnego otwarcia sezonu "polskich wierszy w londyńskim metrze" w Europe House odczytane zostaną wiersze Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta i Adama Zagajewskiego.

 

Wyczekiwany Zagajewski

Tomik poezji Adama Zagajewskiego "Unseen hand: Poems", w przekładzie Clare Cavanagh ukaże się w maju nakładem prestiżowego amerykańskiego wydawnictwa Farrar, Straus and Giroux.

 

Nowy tom poezji R Krynickiego we Włoszech

Nowości

Zbiór wierszy w przekładzie Franceski Fornari pod tytułem "Il punto magnetico" opublikowany został nakładem wydawnictwa Forum.

 

Poezja Zagajewskiego po szwedzku. Prasa już przyznała mu nagrodę Nobla

W Królewskim Teatrze Dramatycznym - Dramaten w Sztokholmie odbędzie się dziś wieczór autorski Adama Zagajewskiego.

 

Indie czytają Zagajewskiego

Wielkim sukcesem zakończyły się spotkania z publicznością polskiego poety Adama Zagajewskiego podczas Festiwalu Literatury w indyjskim mieście Dżajpur.

 

Festiwal Literacki w Dżajpur i polska poezja

Prosto do hinduskich serc trafiają słowa z wierszy Szymborskiej i Różewicza. Festiwal Literatury w Dżajpur tylko poetycką miłość podsyca. Posłuchaj relacji Polskiego Radia z Indii!

 

Europejska Nagroda Poetycka dla Zagajewskiego

Adam Zagajewski został laureatem Europejskiej Nagrody Poetyckiej 2010, przyznawanej przez Fundację Cassamarca z Treviso na północy Włoch. Jej wręczenie odbędzie się w tym mieście 29 października.

 

Bodegard o szansach Zagajewskiego na Nobla

Nagrody

Wybitny tłumacz polskiej literatury na język szwedzki, Anders Bodegård twierdzi, że Adam Zagajewski zasługuje na Nagrodę Nobla, natomiast nie wierzy, aby po 14 latach, kiedy to wyróżniono Wisławę Szymborską, nagrodę otrzymał znów poeta z Polski.

 

Zagajewski wśród faworytów do Nobla!

Tak uważają bukmacherzy z brytyjskiego Ladbrokes, którzy na czele listy kandydatów widzą 80-letniego szwedzkiego poetę Tomasa Transtromera (5 do 1), za nim w stosunku 8 do 1 są obstawiani trzej inni poeci: Koreańczyk Ko Un, Syryjczyk Adonis i Adam Zagajewski.

 

Spotkanie poetów Nowej Fali odwołane

Odwołane zostało spotkanie poetów Nowej Fali, które miało się odbyć w piątek w Krakowie w ramach "Nocy poetów. Poezja niezależna 70-89". Z udziału wycofali się Adam Zagajewski i Ryszard Krynicki po uzyskaniu informacji, że współorganizatorem imprezy jest IPN.

 

Adam Zagajewski 65. rocznica urodzin

Ur. 21 VI 1945 we Lwowie. Poeta i eseista, laureat wielu nagród literackich, m.in. Międzynarodowej Nagrody Literackiej Neustadt (2004), oraz Nagrody Fundacji Konrada Adenauera (2002), członek redakcji "Zeszytów Literackich".

 

A. Zagajewski schodzi do podziemi - spotkanie w Bunkrze

Wydawnictwo a5 i Klub Bunkra Sztuki zapraszają na spotkanie z Adamem Zagajewskim z okazji wydania jego najnowszego tomu "Wiersze wybrane".

 

Zapowiedzi Wydawnictwa a5

Zapowiedzi

Przedstawiamy dwie nowe publikacje krakowskiego wydawnictwa a5: tomy Adama Zagajewskiego i Artura Szlosarka.

 

Adam Zagajewski w Krośnie

23 kwietnia o godz. 17.00 w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z Adamem Zagajewskim.

 

Światowy Dzień Książki - w Krośnie

23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

 

A. Zagajewski i D. Grünbein odebrali nagrodę

Dwaj znakomici poeci i eseiści: Adam Zagajewski i Durs Grünbein odebrali 13 grudnia w toruńskim Ratuszu Staromiejskim Nagrodę Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Był to ostatni akcent XV Festiwalu Książki.

 

Julia Hartwig otrzymała Nagrodę im. Czesława Miłosza

Autorzy

Poetka Julia Hartwig otrzymała w środę, 9 września, amerykańską nagrodę im. Czesława Miłosza. Wręczył ją ambasador USA Victor Ashe podczas uroczystości w jego warszawskiej siedzibie.  

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.