RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Recenzja: „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej” Michał Rusinek

Recenzje

Co się dzieje ze spokojnym życiem poetki po Noblu? Jak powstawały błyskotliwe wyklejanki Szymborskiej? Jakie miała sposoby na niewygodne pytania dziennikarzy? Michał Rusinek kreśli obraz pani Wisławy z perspektywy swojej roli jako wieloletniego sekretarza.

 

Recenzja: „Śmierć w hotelu Haffner” Izabela Szolc

Recenzje

Nowa książka Izabeli Szolc wydana przez szczecińskie Wydawnictwo Forma to trudny orzech do zgryzienia. Poczynając od najbardziej podstawowych rzeczy: do ostatniej strony czytelnik zastanawia się, czy ma do czynienia ze zbiorem opowiadań czy też z jedną historią rozłożoną na osobne rozdziały.

 

Recenzja: „Wielka magia” Elizabeth Gilbert

Recenzje

Cierni na drodze użycia kreatywności jest całkiem sporo: perfekcjonizm, lenistwo, obawa przed niezrozumieniem, wyśmianiem, byciem nieoryginalnym, blokada twórcza, brak czasu, wytrwałości i wiele innych. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że każdej z dziedzin sztuki towarzyszy chór teoretyków, krytyków, którzy wiedzą lepiej czy wydaliśmy na świat nic niewarty gniot czy wręcz przeciwnie: dzieło, które zmieni świat. Właśnie ku temu drugiemu skłania się zazwyczaj każdy już przy pierwszej nieśmiałej próbie...

 

Recenzja: „Miłość klasy średniej” Manuela Gretkowska, Piotr Pietucha

Recenzje

Nowa książka Manueli Gretkowskiej napisana w duecie z życiowym partnerem opowiada dwie zupełnie różne historie, w których znajdziemy wspólne wątki: trudności w relacjach, odnajdywaniu w nich siebie, przetrwaniu pomimo problemów.

 

Recenzja: „Młode skóry” Colin Barrett

Recenzje

Wydane w Polsce we wrześniu 2015 "Młode skóry" to debiutancki zbiór opowiadań irlandzkiego autora, który zdążył już zdobyć uznanie i kilka prestiżowych nagród. Teksty zawarte w tej książce składają się na przenikliwe studium życia w małym miasteczku.

 

Recenzja: „Samotność” Hubert Klimko-Dobrzaniecki

Recenzje

Nudna, stworzona bez pomysłu, męcząca – takie określenia przychodzą mi do głowy, gdy myślę o tej książce. Najgorsze jest jednak to, że znając „Dom róży” tego autora spodziewałam się książki na dobrym poziomie. Pomijając już moje boleśnie zawiedzione oczekiwania, jest wciąż wiele tematów, które trzeba „Samotności” wytknąć nawet jeśli chciałoby się pozostać najbardziej wyrozumiałą recenzentką na świecie.

 

Recenzja: „Dziennik roku węża” Piotr Siemion

Recenzje

Recenzja dziennika wydaje się być przerostem formy nad treścią, więc ustalmy z góry, że tekst ten tylko z etykietki będzie recenzją, a w gruncie rzeczy po prostu podzieleniem się kilkoma przemyśleniami po lekturze.

 

Recenzja: „Koronkowa robota” Pierre Lemaitre

Recenzje

Kryminały płyną szerokim strumieniem przez wody rynku wydawniczego. Wydawcy zachwalają na prawo i lewo swoje nowe odkrycia, zapewniając, że są one na miarę środków na podniesienie potencji. Popularność gatunku przekłada się na zróżnicowanie powstających książek, coraz bardziej wymyślne intrygi, choć przecież schemat pozostaje ten sam. Tym razem przenosimy się do Paryża, a zbrodniarz inspiruje się... morderstwami dokonanymi w innych kryminałach. Można poczuć się trochę jak przy czytaniu...

 

Wymagaj niemożliwego. Wywiad z Jurijem Andruchowyczem

W rozmowie z Agnieszką Grzegorzewską ukraiński pisarz opowiedział m.in. o tym, jaka jest rola literatury i pisarzy w wydarzeniach na Majdanie i w wojnie na wschodzie Ukrainy.

 

Recenzja: „Lato na Majorce” Emma Straub

Recenzje

Tragedia w raju. Rodzinne sekrety wychodzą na powierzchnię w zupełnie nieoczekiwanym momencie sprawiając, że wspólne wakacje nabierają nieoczekiwanego wymiaru. Akacja rozwija się w oparciu o skomplikowane relacje i emocje prezentując interesujące studium rozpadu rodziny.  

 

Recenzja: „Okularnik” Katarzyna Bonda

Recenzje

Zachwycona poprzednią książką nowej polskiej królowej kryminału oczekiwałam po drugim tomie serii o Saszy Załuskiej co najmniej powtórki z tamtej doskonałej rozrywki. Czy te wyobrażenia zostały zaspokojone? Tylko do pewnego stopnia. Dlaczego tak się stało? To skomplikowane.

 

Recenzja: „Męża poproszę” Matylda Man

Recenzje

O singielkach, kolejnych mniej lub bardziej udanych wersjach Bridget Jones czytaliśmy już wiele razy i chyba wolelibyśmy zamknąć ten rozdział w historii literatury kobiecej. Na szczęście książka Matyldy Man tylko z pozoru jest kolejną pozycją pisaną z perspektywy kobiety gorzko rozczarowanej męskim gatunkiem.

 

Recenzja: „Ślepnąc od świateł” Jakub Żulczyk

Recenzje

Jestem w stanie dokładnie wyobrazić sobie moment powstania pomysłu na tę książkę. Elektryzujące błysk przeszywający autora, kiedy mignęło mu w głowie pytanie: co by było, gdyby... Gdyby dilerowi kokainy, królującemu wśród nocnej Warszawy nagle podwinęła się noga? Najlepsze filmy i książki biorą się właśnie z takich pytań. To prosty i jednocześnie genialny pomysł. Pokazać zaplecze życia, tę najgorszą, skrzętnie skrywaną stronę, która nie powinna nigdy ujrzeć światła dziennego. Czytelnik chce...

 

Recenzja: „Magda, miłość i rak” Alina Mrowińska

Recenzje

Autorka w opowieści o Magdzie Prokopowicz nie ogranicza swojej roli do notowania jej wypowiedzi i redagowania historii życia, ale wplata w teksty wywiadów swoją perspektywę. Nie kryje swoich emocji, które towarzyszyły spotkaniom. Książka nie jest zatem tylko suchym dokumentem, ale zapisem spotkania.

 

Jakub Żulczyk: Nie jestem od mówienia, jak żyć

Wydawnictwa

O robieniu kariery pisarskiej w Polsce, melodii tekstu oraz o tym, dlaczego nie mówi swoim czytelnikom, jak mają żyć opowiedział Agnieszce Grzegorzewskiej Jakub Żulczyk, autor m.in. „Zrób mi jakąś krzywdę” (Lampa i Iskra Boża), „Instytutu” (Znak) oraz najnowszej, zbierającej świetne recenzje „Ślepnąc od świateł” (Świat Książki).

 

Recenzja: „Make Life Harder” Maciej i Lucjan

Recenzje

Są książki, które zmieniają nasz światopogląd, wzbudzają emocje, opowiadają niezwykłe historie, przedstawiają wybitne i fascynujące osobowości. To nie taka książka. Ta po prostu bez patyczkowania grzmoci nas po pysku. Zabiera w najgorszy trip, jaki mógłby nam się przytrafić i nie daje możliwości powrotu.

 

Recenzja: „Księgarenka w Big Stone Gap” Wendy Welch

Recenzje

Marzenie dwojga wyjątkowych ludzi o posiadaniu własnej księgarni - ku ich własnemu zaskoczeniu - stało się rzeczywistością. Autentyczna, a przy tym barwna i pełna humoru opowieść o tworzeniu swojego miejsca na ziemi, budowaniu społeczności i próbach utrzymania się ze sprzedaży używanych książek.

 

Łapię każdą chwilę. Wywiad z Ałbeną Grabowską

Wydawnictwa

Autorka kilku powieści, a także książek dla dzieci wydała właśnie drugi tom sagi „Stulecie Winnych”, która opowiada o losach polskiej rodziny na tle historii XX wieku i jest osadzona w Brwinowie, w którym mieszka pisarka.  

 

Recenzja: „Wnuczka do orzechów” Małgorzata Musierowicz

Recenzje

Dwudziesty tom Jeżycjady, sagi rodzinnej autorstwa zjednującej serca czytelników i podbijającej szturmem listy bestsellerów Małgorzaty Musierowicz. Czego można się było spodziewać po tej książce jeśli nie tego, co już dobrze znamy i lubimy?

 

Recenzja: „Prostota. Jak nie komplikować sobie życia” Bill Hybels

Recenzje

Zaczęłam czytać tę książkę pewnego dnia w tramwaju, bo było to jedyne kilkanaście minut w ciągu dnia, które mogłam przeznaczyć na cokolwiek poza niecierpiącymi zwłoki obowiązkami. Nie da się ukryć, że stan, który Hybels opisuje jako wyczerpanie, zniechęcenie, wypalenie był mi dość bliski. Mnie i wielu, wielu z nas.

 

Recenzja: „Podziemne miasto” Przemek Corso

Recenzje

Trzecia książka w dorobku młodego autora rodem z Dolnego Śląska. Przemek Corso sięgnął tym razem po bogatą przeszłość Legnicy zwanej czasami Małą Moskwą. Działo się tu wiele fascynujących historii, które tworzą znakomite tło dla niejednej powieści.

 

Recenzja: „Piękna katastrofa” Jamie McGuire

Recenzje

Ona jest grzeczną studentką, która skrywa pewną tajemnicę z przeszłości, on bardzo niegrzecznymi chłopakiem o fatalnej reputacji. Wieczorami dorabia bijąc się w nielegalnych walkach albo zaciąga do łóżka lgnące go niego koleżanki ze studiów. Tylko Abby wydaje się być odporna na jego urok. Właśnie dlatego Travis zaczyna się nią coraz bardziej interesować. Okazuje się, że oprócz silnych pięści ma też rozwinięty intelekt, całkiem dobrze się uczy. I wcale nie chce uwieść jednej z nielicznych...

 

Recenzja: „Pochłaniacz” Katarzyna Bonda

Recenzje

Okrzyknięta przez Zygmunta Miłoszewskiego nową polską królową kryminału Katarzyna Bonda została koronowana całkiem słusznie. Historia, którą próbuje rozwikłać Sasza Załuska, profilerka, opowiedziana w „Pochłaniaczu” wciąga bez reszty: układy mafijne, ich przenikanie do życia publicznego, nietypowe zabójstwo. Do tego autorka świetnie opowiada, przejmującą opowieść, która została oparta na prawdziwych wydarzeniach. Katarzyna Bonda pracowała kiedyś jako dziennikarka i pisała sprawozdania z...

 

Nie dajmy się sformatować. Rozmowa z Hanną Samson

Pisarka, felietonistka "Wysokich Obcasów" i "Sensu" opowiedziała o tym, jak współczesne media wpływają na naszą tożsamość na przykładzie nowej książki, a także o pisaniu jako psychoterapii. Hanna Samson odwiedziła Wrocław podczas Miesiąca Spotkań Autorskich.

 

Wywiad z Małgorzatą Rejmer

O narodowych traumach, kobiecej literaturze oraz o kolejnej książce (tym razem o Albanii) z Małgorzatą Rejmer, autorką „Toksymii” i reportaży z Rumunii „Bukareszt. Kurz krew”, rozmawiała Agnieszka Grzegorzewska.

 

Recenzja: „Franciszka” Anna Piwkowska

Poetka pisze książkę dla młodzieży. Czy to dobry pomysł? W przypadku Anny Piwkowskiej – według mnie – doskonały.

 

Piszę, bo nie muszę – rozmowa z Mariuszem Urbankiem

Autor słynnych biografii m.in. Władysława Broniewskiego, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy opowiada o tym, co go zafascynowało w postaciach, o których pisał, a także o Wrocławiu jako Światowej Stolicy Książki.

 

Recenzja: „Gwiazd naszych wina” John Green

Recenzje

Książka, która podbiła serca nastolatków na całym świecie. Właśnie wszedł do kin (także w Polsce) film na jej podstawie. Dlaczego powinniście ją koniecznie przeczytać bez względu na to, ile macie lat?

 

Recenzja: „Wypędzony” Jacek Inglot

Recenzje

Morze ruin. Miasto pokonane, trwające na kolanach, cuchnące trupem, niebezpieczne, pełne szabrowników gotowych na wszystko dla kilku błyskotek, Niemców, Polaków i Rosjan. Opanowane przez szczury. Z wolna podnoszące się z katastrofy.

 

Recenzja: „Kuba i Amelia”, „Amelia i Kuba” Rafał Kosik

Nowa książka autora bardzo poczytnej serii Felix, Net i Nika ma dwa oblicza. Dosłownie, bo autor postanowił z jednej historii zrobić dwie tomy: jeden z perspektywy chłopaka (Kuby), drugi z perspektywy dziewczyny (Amelii).

 

Recenzja: „Zorkownia” Agnieszka Kaluga

Recenzje

Książka na podstawie wyjątkowego bloga. Porusza tematy zamknięte zwykle szczelnie w pudełku z napisem „TABU”, do którego bardzo nie lubimy zaglądać. Codzienność życia w hospicjum, które się właśnie kończy, rodzin towarzyszących swoim najbliższym w odchodzeniu. Agnieszka Kaluga zapisywała na blogu skrawki myśli, wydarzeń, aby poukładać w sobie wrażenia z wolontariatu w poznańskim hospicjum.    

 

Recenzja: „Grecka mozaika” Hanna Cygler

Recenzje

Polsko-grecka opowieść o losach rodzin uwikłanych w historię rozciągnięta pomiędzy II wojną światową, PRL-em a współczesnością. Barwna układanka składająca się z całego mnóstwa wątków, które momentami aż trudno było złożyć w spójną całość.

 

Recenzja: „Rówieśniczki” Katarzyna Tubylewicz

Recenzje

Trzy kobiety, trzy historie. Dwa kraje: Polska i Szwecja. Wszystko zaczyna się od Sabiny, Joanny i Zofii, przyjaciółek z dzieciństwa. Opowieść o ich życiu staje się pretekstem do gorzkiej refleksji nas polskością, nad tym, co zmienia w sferze mentalnej emigracja, czy można wykorzenić poczucie wstydu i ból z przeszłości. Czy polskie kompleksy leczone przy pomocy skandynawskiego komfortu stają się mniej bolesne?

 

Recenzja: „Cicha przystań” Marta Mizuro

Recenzje

Pani prokurator z Wrocławia zaangażowała się nadmiernie w jedną ze spraw i została wysłana na przymusowe wakacje. Wybrała malutką miejscowość Łagów Lubuski, jezioro, las, spokój ciszę. Wymarzone warunki, aby wypocząć, odetchnąć świeżym powietrzem i zapomnieć o stresującej pracy w sądzie. Problem w tym, że Zuza miejsce na urlop wybrała nie tylko ze względu na walory turystyczne, ale pewną bolesną historię z niedalekiej przeszłości. To właśnie w tym jeziorze zginęła jej przyjaciółka. Dlatego...

 

Zakończył się 19. Europejski Port Literacki Wrocław

Związki literatury i płci były motywem przewodnim tegorocznego festiwalu, ale na szczęście "dżenderowe" debaty nie zdominowały tego, co na Porcie najważniejsze - skupienia na literaturze. Niespodziewanie odejście Tadeusza Różewicza przypadło na pierwszy dzień literackiego święta we Wrocławiu i sprawiło, że w programie znalazły się także wspomnienia o Mistrzu.

 

Recenzja: "Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił" Jennifer Teege

Recenzje

Świadectwo tego, jak wciąż głęboko jesteśmy przesiąknięci wpływem czasów II wojny światowej, zbrodni wtedy dokonanych, przeżytych wówczas dramatów. Trzecie pokolenie właśnie wchodzi w dojrzałość, ale wciąż jest realnie obciążone tamtymi wydarzeniami. Pozornie żyjemy w wolnych krajach, jesteśmy nowoczesnymi społeczeństwami, w których prawa człowieka są naturalne. Nie chcemy już oglądać się za siebie, raczej wypatrujemy świetlanej przyszłości. Tymczasem wystarczy moment zastanowienia nad swoją...

 

Recenzja: "Botanika duszy" Elizabeth Gilbert

Recenzje

Nowa powieść autorki wielkiego wydawniczego hitu „Jedz, módl się, kochaj” mogłaby być równie dobrze zbiorem 100 porad na temat smażenia jajecznicy, a i tak wydawcy zabijaliby się, żeby to dzieło wydać. Ważne, że okładka głosiła „autorka bestselleru”, a w notce znalazły się nazwiska aktorów, którzy zagrali w ekranizacji (Julia Roberts i Javier Berdem). Czy można się dziwić, że nie oczekiwałam za wiele po tej książce? A na pewno nie spodziewałam tak wspaniałej literackiej uczty, jaką się okazała....

 

Recenzja: "E-migranci. Pół roku bez internetu, telefonu i telewizji" Susan Maushart

Recenzje

Internet jest w hierarchii potrzeb współczesnego człowieka zaraz za powietrzem i jedzeniem, a czasami nawet walczy o drugie miejsce na podium. Konieczność posiadania telefonów komórkowych odczuwają już dzieci we wczesnej podstawówce. Kilkulatki potrafią często obsługiwać tablety i smartfony, a paromiesięczne maluchy intensywnie wpatrują się w ekran telewizora. Otaczają nas nastolatki, które śmieją się „LOL” zamiast „ha-ha”. W dorosłość wchodzi właśnie pokolenie, którego naturalnym środowiskiem...

 

Recenzja: "Nomen omen" Marta Kisiel

Recenzje

Barwna historia z wątkami fantastycznymi przenikającymi współczesny Wrocław i Breslau czasów wojny, wyraziste osobowości bohaterów, a wszystko to okraszone wyjątkowym poczuciem humoru - tak w skrócie można opisać "Nomen Omen". Co dostrzegamy, kiedy przyjrzymy się bliżej?

 

Recenzja: "Bardziej gorzka niż śmierć" Camilla Grebe, Åsa Träff

Recenzje

Mimo boomu na skandynawskie kryminały udało mi się uchować nie mając na koncie żadnego bliższego spotkania z mrocznymi historiami rodem z północy kontynentu. Tym razem o wyborze lektury zadecydowała okładka, na której widnieją ślady na śniegu prowadzące do typowych skandynawskich domów, rozświetlonych od wewnątrz ciepłym światłem. Aż chciałoby się poznać lepiej tę tajemniczą krainę, która dotąd kojarzyła mi się głównie z Pippi Långstrump i Ikeą. Szwedzka książka, której głównym tematem jest...

 

Recenzja: "Zakochany Kafka" Jaqueline Raqoul-Duval

Recenzje

Potwornie zdolny pisarz pisze listy miłosne – wydaje się, że muszą to być arcydzieła sztuki epistolarnej. Opowieść o życiu miłosnym Franza Kafki jest fascynująca, wiele mówi o jego neurotycznej osobowości, a przede wszystkim pokazuje zaplecze funkcjonowania tej postaci.

 

Chamstwo kulturalne

Wydarzenia

Czy czytanie tłumaczy wszystko? Komu wolno nie ustąpić miejsca w komunikacji miejskiej, bo czyta się właśnie doskonałą lekturę? Jaka książka usprawiedliwia taką nieuprzejmość?

 

Recenzja: "Szukając Alaski" John Green

Recenzje

Pierwsza książka podbijającego amerykańskie listy bestsellerów wśród książek dla młodzieży Johna Greena. Jest podróżą przez dorastanie, nabuzowaną emocjami, raz beztroską i wariacką, a za chwilę dramatyczną.

 

Recenzja: "Sucha sierpniowa trawa" Anna Jean Mayhew

Recenzje

Wydana przez imprint znanego z wyśmienitych reportaży Czarnego książka Anny Jean Mayhew wzbudziła od pierwszego wejrzenia wiele oczekiwań, ale i wątpliwości. To pierwsza pozycja z Black Publishing, a więc spoczywała na niej konieczność stworzenia wyobrażenia w umyśle czytelnika, jakie będą kolejne tytuły tego wydawnictwa. Nie da się ukryć, że powiązanie z Czarnym ustawia poprzeczkę wysoko, a hasło „literatura popularna” w opisie wydawanych przez nowego gracza na rynku wydawniczym książek budzi...

 

Recenzja: "Znaki" Jean Vanier

Recenzje

Jean Vanier jest założycielem L'arche oraz Wiary i Światła – międzynarodowych organizacji zajmujących się osobami z niepełnosprawnością intelektualną. W notce biograficznej pojawia się także określenie „autorytet duchowy”, co brzmi bardzo wzniośle, ale gdy odniesiemy to hasło do prostej, pokornej mądrości, jaka przebija przez strony książki Vaniera, wydaje się słuszne. Takich autorytetów oby jak najwięcej.

 

Karol Maliszewski wyrusza w drogę

Wydarzenia

Nowa książka prozatorska Maliszewskiego „Przemyśl-Szczecin” została wydana przez Fundację im. Tymoteusza Karpowicza. Podczas Wrocławskich Targów Książki na Dworcu Głównym z autorem rozmawiała Agnieszka Grzegorzewska.

 

Recenzja: "Rodowód łaski: Tamar" Francine Rivers

Recenzje

Historia biblijnej Tamar rozpoczyna serię książek o kobietach, które znalazły się na kartach Pisma Świętego w szczególnym miejscu – w genealogii Jezusa. Kolejne tomy będą mówiły o Rachab, Rut, Batszebie i Marii.  

 

Recenzja: "Zupa z gwoździa" Anna Onichimowska

Recenzje

Bezpośrednia relacja z końca świata – marzenie każdego brukowca. Przeżywaliśmy to już kilka razy i za każdym razem emocje, które uwalnia możliwość natychmiastowego zakończenia wydarzenia zwanego życiem na naszej osi czasu są bardzo intensywne, bez względu na realne prawdopodobieństwo, że wskazywana data jest słuszna. W jakimś stopniu to niezdrowe podniecenie można porównąć z dniem przed kumulacją w totolotku, kiedy na ulicach i sklepach można usłyszeć rozmowy o tym, jak nagle i gwałtownie...

 

Recenzja: „Kwadrans” Emilia Kiereś

Miłośnicy pięknych kamienic, starych zegarów, zagadek i podróży w czasie – oni wszyscy znajdą w nowej książce Emilii Kiereś wydanej przez Akapit Press coś dla siebie. Rodzina młodocianego Filipa właśnie przeprowadziła się do nowego mieszkania, które znajduje się w starej kamienicy. Jak na wiekowy budynek przystało, skrywa ona pewną tajemnicę. Nie wypada tutaj za wiele zdradzać, ale powiem tylko, że ma związek z zupełnie inną rodziną, która mieszkała w tym samym domu przed laty, w czasach, gdy...

 

"Dobre uczynki Cecylki Knedelek" Joanna Krzyżanek

Pani Joanna Krzyżanek zrobiła bardzo dobry uczynek pisząc tę książkę! To już kolejny tom przygód Cecylki. Tym razem urocza bohaterka z niewielkiego Knedelkowa uczy się, że przyjemnie jest pomagać innym. Wszystko zaczyna się od znalezionego podczas wiosennych porządków na strychu pamiętnika Eleonory. Dowiaduje się z niego o tym, jak dziewczynka, która spędzała wakacje u cioci i wujka w Knedelkowie odkryła bardzo ważną rzecz:

 

Recenzja: „Kąpiąc lwa” Jonathan Carroll

Recenzje

Książki Jonathana Carrolla są dla mnie fenomenem. Niektórzy porównują go ironicznie z Whartonem, którego z kolei mój polonista z liceum tępił z upodobaniem jako niegodnego zainteresowania wykształconego humanisty. Także fakt, że jego twórczość spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem wśród kobiecej publiczności niektórzy traktują jako umniejszający wartości Carrolla.

 

Ta książka nie chciała się napisać. Wywiad z Jonathanem Carrollem

Wydawnictwa

Dlaczego autor „Krainy Chichów” pisał książkę aż pięć lat, co myśli o kryzysie na rynku książki i dlatego nie pisze dla dzieci? O tym wszystkim Agnieszka Grzegorzewska rozmawiała z amerykańskim pisarzem, który przez lata zyskał sobie wiernych czytelników w Polsce. Jonathan Carroll odwiedził Polskę przy okazji premiery jego nowej książki - „Kąpiąc lwa” wydanej przez Dom Wydawniczy Rebis.

 

Fikcja literacka to marnowanie czasu?

Internet

Noel Gallagher, gitarzysta i tekściarz Oasis stwierdził, że czytanie książek nieopartych na faktach „are just a waste of f**ng time.” „Nie mogę odłożyć na bok rzeczywistości. Te książki nie opowiadają prawdziwych historii!”

 

Recenzja: "Bukareszt. Krew i kurz" Małgorzata Rejmer

Recenzje

Literatura faktu na polskim rynku wydawniczym ma się bardzo dobrze. Zewsząd dochodzą takie głosy i nie da się ukryć – mówią prawdę. Reportaże z Rumunii Małgorzaty Rejmer dostarczają solidnej dawki faktów (niezbyt lekkich i często takich, których wolałoby się nie wiedzieć) w sposób literacko wyśmienity.

 

Książki z solą

Wydarzenia

W ofercie jednej z popularnych księgarni internetowych zobaczyłam osobliwe połączenie: do książki dodawano prezent w postaci.. borowinowej soli do kąpieli. Można by rzec: pełnia szczęścia. Babska literatura traktująca o żmudnych poszukiwaniach idealnego mężczyzny w sieci (zaiste nowatorskie to i nietypowe), a do tego taplanie się w borowinie za darmo! Ktoś tu dogłębnie poznał tajemnice kobiecej duszy. Panie lubią kosmetyki, więc do babskiej literatury dorzucamy specyfiki dotyczące urody,...

 

Recenzja: "Papierowe miasta" John Green

Recenzje

O Johnie Greenie słyszeliśmy sporo za sprawą bestselerowej książki o dziwacznym tytule (przynajmniej w polskim tłumaczeniu) „Gwiazd naszych wina” (Bukowy Las). Kolejna młodzieżowa pozycja tego autora ukazała się w naszym kraju i zdecydowania spełnia pokładane w niej nadzieje.

 

Recenzja: "Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą” Agnieszka Frączek

W Roku Tuwima możemy spodziewać się różnorodnych sposobów opowiadania o tym niezwykłym poecie. Wydawnictwo Literatura proponuje spotkanie z małym Julkiem, który ma całe mnóstwo szalonych pomysłów: chce być chemikiem, hodowcą węży, znawcą języków. Dostarcza swoim rodzicom wiele troski, rozrabia. Tak, tak – nawet autorowi „Lokomotywy” zdarzało się łobuzować!

 

Recenzja: „Lista marzeń” Lori Nelson Spielman

Recenzje

Lori Nelson Spielman napisała dobry materiał na dość lekki, wzruszający film. Wytwórnie filmowe zresztą bardzo szybko to zauważyły i już jest podpisany kontrakt na nakręcenie „Listy marzeń”. Historia opowiedziana w książce opiera się na założeniu, że współcześni trzydziestokilkulatkowie mają poważne problemy z odpowiedzeniem sobie na podstawowe pytanie „czego chcę w życiu?”. Tutaj na szczęście z pomocą przychodzi.. mamusia. Umierająca mama Brett zapisała w testamencie warunki pod jakimi córka...

 

Recenzja: „Podróże między kobiecością a męskością”, red. naukowa Aneta Chybicka, Natasza Kosakowska-Berezecka i Paulina Pawlicka

Recenzje

Stereotypy dotyczące płci towarzysząc nam praktycznie na każdym kroku: gdy szukamy ścieżki kariery dla siebie, słuchamy dowcipów o blondynkach, ścieramy w relacjach z bliskimi. Ta drażliwa kwestia doczekała się badań naukowych jej poświęconych i choć może się wydawać, że zagadnienia, które się na nią składają są trudne do zmierzenia – wytrwali badacze z uporem liczą i przedstawiają na wykresach cechy pożądane u kobiet i mężczyzn, zadowolenie z życia, jakość związków i wiele...

 

Recenzja: "Mama w czterech ścianach" Samantha Wilde

W dziale dziecięcym oceniamy tym razem książkę dla rodziców: Joy właśnie urodziła dziecko. Można powiedzieć, że żyje spełniając amerykański sen: wielki dom na przedmieściach, przystojny mąż, który nieźli zarabia, no i dziecko. Problem w tym, że nic nie jest tak, jak powinno: macierzyństwo okazuje się być wyczerpującym, izolującym od świata doświadczeniem. W dodatku tak naprawdę nikt w najbliższym otoczeniu nie jest w stanie zrozumieć, co się z nią dzieje. Na szczęście Joy nie straciła poczucia...

 

Recenzja: "Żona rzeźnika" Izabela Szolc

Recenzje

Pierwszy raz usłyszałam o kanibalu z Ziębic w zeszłym roku i (może to zboczenie zawodowe..) pomyślałam wtedy, że jest to genialny materiał na książkę. Nie zdziwiło mnie zatem, że takowa powstała, natomiast byłam bardzo ciekawa tego, w jaki sposób autorka poradziła sobie z takim tematem. Można było pójść oczywistym torem myślenia i stworzyć krwawą, naturalistyczną powieść na granicy horroru, ale na szczęście Izabela Szolc tego nie zrobiła. Co nie zmienia faktu, że już sam jej tytuł wzbudza wiele...

 

Recenzja: "Szczęściara" Kristyn Kusek Lewis

Recenzje

Jak dobrze znamy naszych przyjaciół? Czy jesteśmy w stanie zauważyć, że dzieje się z nimi coś niedobrego? To kluczowe pytania, które stawia w „Szczęściarze” Kristyn Kusek Lewis. Amerykańska pisarka polskiego pochodzenia w swojej debiutanckiej powieści opowiada historię przyjaźni trzech kobiet: niezależnej właścicielki piekarni Waverly, żony wpływowego polityka Kate oraz idealnej żony i matki Amy.

 

Recenzja: "Chustka"

Recenzje

Blog cieszący się gigantyczną popularnością wydany w formie książki. Joanna Sałyga, znana jako „Chustka” opisywała tam swoje zmagania z chorobą nowotworową. Na tę codzienność składały się często zwykłe-niezwykłe drobiazgi, detale, które umiała dostrzegać i cieszyć się nimi. Rozmowy z synkiem, oswajanie go ze swoim odchodzeniem. Miłość jej partnera, potem męża, Piotra. Ciętym humorem kwitowała patos, a jednocześnie miała zdolność zauważania tego, co naprawdę cenne....

 

Recenzja: "Niechciana" Barbara Kosmowska

Recenzje

Czytanie z przyjemnością książek dla młodzieży w wieku lat już zdecydowanie bardziej -dziestu niż -nastu może uchodzić za objaw infantylizmu czy dramatyczną próbę odmłodzenia się, ale co z tego. Dobrze napisane książki trafiają się każdej kategorii i jestem zdania, że zasługują one na szczególne uznanie w zalewie literatury schematycznej, plastikowej i płytkiej.

 

Recenzja: "Dowód" Eben Alexander

Recenzje

Książka o przekroczeniu granicy śmierci podbiła listę bestsellerów Amazona, a i na polskich listach robi karierę. Czym zdobyła serca czytelników książka, która wykracza daleko poza racjonalne poznanie?

 

Nie ma sprawiedliwości w poezji - po pierwszym dniu 18. Europejskiego Portu Literackiego Wrocław

Wydarzenia

Najjaśniejszym punktem pierwszego dnia Portu Literackiego było zdecydowanie spotkanie z Hertą Műller: skromną, neurotyczną i wyrazistą. Właściwie jeszcze mocniejszym akcentem była debata nad niesprawiedliwością życia literackiego, ale barbarzyńska pora, o której się ona odbywała pozwoliła jedynie nielicznym doświadczać jej przy pełnej świadomości.

 

Recenzja: "We własnych butach" Elizabeth Mittelstaedt

Recenzje

Długa droga po niepewnym gruncie wymaga solidnych butów, które ochronią przed ostrymi kamieniami i pomogą pokonać wszelkie trudności na trasie. W przypadku książki Elizabeth Mittelstaedt kolejne pary butów w tytułach rozdziałów wyznaczają poszczególne etapy w życiu, mówią o ekwipunku, jakiego potrzebowała, o tym, co było ważne, a także o ograniczeniach.

 

Recenzja: "W cudzym domu" Hanna Cygler

Recenzje

Na okładce młoda dziewczyna biegnie w alei drzew. Ucieka przed czymś, a może do kogoś pędzi. Widzimy ją z tyłu, więc nie wiemy, co za chwilę zrobi i jaki wyraz będzie miała jej twarz, gdy się odwróci. Luiza, główna bohaterka książki Hanny Cyglert też ma na początku powieści taką zagadkę do rozwiązania.

 

Recenzja: „Marianna i panna Mozart” Ann Turbull

Marianna, dwunastoletnia córka zamożnego kupca rozpoczyna naukę na pensji dla panienek prowadzonej przez panią Neave. Nowa szkoła dziewczyny mieści się nad Tamizą, w Chelsea pod Londynem. Młodziutka pensjonarka jest zachwycona tym miejscem, a najbardziej podobają się jej lekcje śpiewu.

 

Recenzja: „Studium w czerwieni” Przemek Corso

Recenzje

Kryminał o tytule, który gdzieś już słyszeliśmy – Przemek Corso postanowił swoją debiutancką książką nawiązać do Artura Conan Doyle'a. Mierzenie się z klasykiem - to jeszcze brawura czy już głupota? - zastanawiałam się jeszcze przed przeczytaniem tej książki. Na pewno duże wyzwanie.

 

Recenzja: „Przełamać noc” Elizabeth Murray

Recenzje

O tej książce recenzenci piszą, że przynosi nadzieję, pokazuje siłę ludzkiego ducha. Rzeczywiście tak jest, ale jednocześnie w „Przełamać noc” widać też potęgę ludzkiej marności, upodlenia, do jakiego doprowadzają nałogi i ubóstwo

 

Recenzja: "Książka wszystkich rzeczy"

Recenzje

Książka autora o obco brzmiącym nazwisku, z dziwnym aniołem na okładce. Cóż to takiego? - zastanawiałam się gdy trafiła w moje ręce. Autor, jak się okazało pochodził z Holandii. To nie aż taki obcy, zwłaszcza, że ludzie zza granicy często mylą nasze kraje (Poland-Holland, sami rozumiecie). Wiem też, że jest port, wielki jak świat, co się zwie Amsterdam, a skoro można o nim zaśpiewać, to już w ogóle nie jest nieznajomym. Tylko co oni tam w krainie chodaków i tulipanów wiedzą o książkach dla...

 

Recenzja: „Fajnie być samcem” Dmitrij Strelnikoff

Recenzje

Kierowana typowo babską ciekawością sięgnęłam po tę książkę z małą nadzieją, że zostaną przede mną odkryte tajniki męskiej natury. Albo chociaż, że będę miała do czynienia z błyskotliwą, dowcipnie napisaną historią. Moja ciekawość nie została zaspokojona, a poczucie humoru najwyraźniej rozmija się z tym, które reprezentuje autor. Choć trzeba przyznać, że ma swoje dobre momenty, w których potrafi zaskoczyć.

 

Recenzja: „Pomiędzy” Anny Onichimowskiej

Recenzje

z motta: Człowiek postępuje rozsądnie wtedy i tylko wtedy, gdy wszystkie inne możliwości zostały już wyczerpane. Edward A. Murphy

 

Recenzja: „Jestem blisko” Lucyny Olejniczak

Recenzje

Wycieczka zapowiada się wyśmienicie. Para w wieku średnim wyjeżdża na urlop do przyjaciółki, która mieszka w pięknym, starym domu w małym miasteczku w Irlandii. W planach jest zwiedzanie zamków, chłonięcie pięknych krajobrazów, obchodzony akurat w tym czasie Bloom's Day, irlandzkie puby, Tadeusz chce także zagłębić się w świat celtyckich wierzeń. O tych ostatnich za sprawą nieprzewidzianych wypadków oboje dowiedzą się o wiele więcej, niż by chcieli..

 

Recenzja: "McDusia" Małgorzaty Musierowicz

Recenzje

"Jeżycjada", najdłuższa kontynuowana seria, która zaczęła się ukazywać w latach 70. XX i kolejne tomy pojawiają się do dziś, jest fenomenem na polskim rynku wydawniczym.

 

Poradnik młodego poety

W życiu każdego człeka obdarowanego skłonnością do nadużywania pióra bądź klawiatury w celach literackich nadchodzi moment oświecenia. Wygląda to mniej więcej tak: literat przehulał już zasiłek, wsparcie rodziny, w lodówce światło, tynk na ścianach powoli przestaje smakować.. Gdy nagle w czeluściach internetu trafia na ogłoszenie o konkursie poetyckim z nagrodami wypłacanymi w żywej gotówce. W myślach poeta widzi już Siebie na ścieżce kariery brukowanej złotymi dukatami i uwielbianego przez...

 

Recenzja: "Droga utraconej niewinności"

Recenzje

"W przeszłości otrzymywaliśmy nagrody za wkład w walkę o prawa człowieka, jednak słowo "godność" wzruszyło mnie jak nigdy dotąd. Kiedy jesteś w burdelu, nie wiesz, co ono znaczy."  

 

Recenzja: "Drugi oddech" Philippe Pozzo di Borgo

Recenzje

Książki na podstawie których powstały filmy (w tym przypadku "Nietykalni") trudno przyjmować świeżym umysłem, bo zwykle chcąc niechcąc wchłaniamy jakąś ilość medialnych opinii i zaczynamy mieć konkretne oczekiwania wobec lektury.

 

Recenzja: „Doktor Klaun! Terapia śmiechem, wolontariat, edukacja międzykulturowa”

Recenzje

Praca Przemysława Pawła Grzybowskiego wnikliwie przedstawia założenia, historię, a przede wszystkim potencjał zastosowania terapii śmiechem, w której istotną rolę biorą tzw. Doktorzy Klauni.

 

Recenzja: "Noc żywych Żydów" Igor Ostachowicz

Recenzje

Najnowsza powieść Igora Ostachowicza jest wprowadzeniem w życie najgorszych sennych koszmarów, odkryciem chowanych przez lata lęków. W połączeniu z popkulturowym tłem, treść tej historii tworzy doprawdy zadziwiający zestaw.

 

Marcin Wroński: "Skrzydlata trumna" Marcin Wroński

Recenzje

Skrzydlata trumna to mroczny kryminał o Lublinie lat 30. i 40., którego fabuła toczy się wokół samobójstwa nocnego stróża w fabryce samolotów.

 

Recenzja „Pochwała powolności” Carl Honoré

Recenzje

Inspiracją dla napisania tej książki było zaganianie autora i moment, w którym zareagował w pierwszym odruchu entuzjastycznie na artykuł w gazecie o jednominutowych bajkach dla dzieci. Miały one przyspieszyć proces wieczornego czytania dzieciom przed snem. Kiedy po chwili Honoré zdał sobie sprawę, czym właściwie się tak zachwyca, przeraził się. Punkt widzenia „Pochwały powolności” to zatem klasyczny przykład zaganianego, współczesnego człowieka, który ciągle zmaga się z tym, że doba jest za...

 

Recenzja: "Obsoletki" Justyny Bargielskiej

Recenzje

Najtrudniejsze są książki inne niż wszystkie. Bo czy można powiedzieć coś banalniejszego o książce niż że jest „inna niż inne”? A jednak są sytuacje, w których można odważyć się na kilka frazesów. Tak jak zakochując się powtarzamy jak wyjątkowy jest nasz wybranek, tak niektóre książki dają nam immunitet na banały.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.