RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Angelus 2016 dla Varujana Vosganiana – relacja z Gali

Jeśli mamy uleczyć ludzkość to nie będzie to droga przez politykę ani historię, ale przez kulturę – mówił rumuński pisarz Varujan Vosganian, autor „Księgi szeptów” (Książkowe Klimaty), laureat jedenastej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2016.

 

Varujan Vosganian laureatem Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej

Wydarzenia

Trzecim laureatem Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej został rumuński pisarz ormiańskiego pochodzenia Varujan Vosganian.

 

Oficjalne stanowisko Mirosława Spychalskiego jurora Angelusa

Wydarzenia

Nie chciałem tego robić, ale część kolegów wykazała się "wyrywnością" więc chyba muszę. Oto moje stanowisko w sprawie tzw. "afery Masłonia". List do jurorów Literackiej Nagrody Europy Środkowej "Angelus":

 

Angelus 2016 – półfinał

Wydarzenia

Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” ogłosiło listę 14 książek zakwalifikowanych do półfinału tegorocznego konkursu.

 

„Szarlatańskie wersety" zakwalifikowane do tegorocznego Algnelusa

Nowości

Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus, ogłosiło listę książek zakwalifikowanych do tegorocznego konkursu.   24. Karolewski Stanisław, „Szarlatańskie wersety” /Wydawnictwo Szarlatan/

 

Nagroda Angelusa 2016 – lista zakwalifikowanych książek

Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus, ogłosiło listę książek zakwalifikowanych do tegorocznego konkursu.

 

Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus” 2016

Nagrody

Zapraszamy  wydawców do udziału w dziesiątej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. Książki można zgłaszać do końca lutego 2016 roku.

 

Serhij Żadan z nagrodą Angelusa

Ukraiński pisarz Serhji Żadan, autor „Mezopotamii” (Wydawnictwo Czarne) i jego tłumacze Michał Petryk i Adam Pomorski zostali laureatami dziesiątej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2015 przyznawanej przez miasto Wrocław prozaikom z Europy Środkowej.

 

16 października Program Festiwalu Schulza

Salon Angelusa z nominowanymi pisarzami, slam poetycki, konferencja naukowa o Wojaczku - to wszystko czeka na Was dzisiaj na Festiwalu Schulza we Wrocławiu.

 

Transmisja gali Angelusa

Transmisję telewizyjną z tegorocznej gali „Angelusa″, która rozpocznie się w najbliższą sobotę 17 października o godzinie 20, będzie można oglądać na portalu www.angelus.com.pl. Uroczystość odbędzie się w Teatrze Muzycznym „Capitol” we Wrocławiu.

 

„Angelus” – finał

Nagrody

Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” ogłosiło listę 7 książek nominowanych do finału nagrody, wyłonionych z 14, które zakwalifikowały się do półfinału.

 

Półfinał Angelusa 2015

Nagrody

Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”, ogłosiło listę 14 książek zakwalifikowanych do półfinału tegorocznego konkursu.

 

Angelus 2014 dla Pavola Rankova

Wydarzenia

Pavol Rankov, autor „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” (Książkowe Klimaty) i jego tłumacz Tomasz Grabiński zostali laureatami dziewiątej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2013 przyznawanej przez miasto Wrocław prozaikom z Europy Środkowej. Wręczenie nagrody nastąpiło w sobotę (18 października) w Teatrze Muzycznym Capitol.

 

Jáchym Topol i Zeruya Shalev gośćmi Bruno Schulz. Festiwalu

Salon Angelusa – Kawiarnia Europa. Spotkanie z prozaikami nominowanymi do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.    

 

Zapraszamy na spotkanie z Jáchymem Topolem

Zakład Bohemistyki Instytutu Filologii Słowiańskiej UWr. oraz Ośrodek Współpracy Polsko-Czesko-Słowackiej UWr. zapraszają na spotkanie z nominowanym do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” Jáchymem Topolem.

 

Nagroda Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej - po raz pierwszy!

W tym roku po raz pierwszy jednej z książek nominowanych do finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” przyznana zostanie Nagroda Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej – pierwszej przewodniczącej jury „Angelusa”.

 

Andruchowycz, Szczygieł i Szejnert gośćmi BSF Wrocław 2014

Wydarzenia

O połączeniu Bruno Schulz. Festiwal z Literacką Nagrodą Europy Środkowej ANGELUS wspominaliśmy już wcześniej, dziś zdradzamy jakie ten alians będzie miał implikacje.

 

Finał „Angelusa” - znamy siódemkę

Wydarzenia

Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” ogłosiło listę 7 książek nominowanych do finału nagrody, wyłonionych z 14, które zakwalifikowały się do półfinału.

 

Salon Angelusa na Bruno Schulz. Festiwal

Wydarzenia

Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus” i odbywający się corocznie we Wrocławiu Bruno Schulz. Festiwal łączą siły. W dniach 14-19 października 2014 roku zapraszamy do festiwalowego „Salonu Angelusa”.

 

Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej

Wydarzenia

Jury nagrody "Angelus" postanowiło uhonorować Natalię Gorbaniewską, ustanawiając nagrodę jej imienia

 

Ponad 50 książek zgłoszono do Literackiej Nagrody Angelus

Wokół książek

51 książek pisarzy z Polski i zagranicy zostało zakwalifikowanych do dziewiątej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas uroczystej gali 18 października.

 

Angelus 2013 dla Oksany Zabużko

Wydarzenia

Ukraińska pisarka Oksana Zabużko, autorka „Muzeum porzuconych sekretów” i jej tłumaczka Katarzyna Kotyńska zostały laureatkami ósmej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2013, przyznawanej przez miasto Wrocław prozaikom z Europy Środkowej.

 

Salon Nagrody Literackiej Angelus w Tajnych Kompletach

Księgarnie

Od poniedziałku do soboty Cafe Księgarnia Tajne Komplety gościć będzie nominowanych autorów do tegorocznej nagrody Angelus.

 

Spotkania z nominowanymi dp Angelusa

Wydarzenia

Zapraszamy na spotkania z pisarzami nominowanymi do Nagrody Literackiej Europy Wschodniej. Do Wrocławia zawitają m. in. Szczepan Twardoch, Oksana Zabużko czy György Spyro.

 

"Muzeum porzuconych sekretów", Oksana Zabużko i Katarzyna Kotyńska w Siódemce Angelusa!

Nowości

Szanowni Państwo, z wielką przyjemnością informujemy, że powieść Oksany Zabużko "Muzeum porzuconych sekretów" w tłumaczeniu Katarzyny Kotyńskiej, znalazła się w finałowej siódemce książek nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.

 
 

Półfinały 8. Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus

Wydarzenia

Przewaga polskich tytułów daje nadzieję, że tym razem Angelusa zdobędzie Polak, ale jurorzy podkreślają, że to nadzieja statystyczna. Zwłaszcza, że w gronie nominowanych są dwaj autorzy – Mirko Kovać i Norman Manea – uważani za potencjalnych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla.

 

41 książek startuje w ósmej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2013

Nagrody

Czterdzieści jeden książek przeszło przez pierwsze sito jurorów Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2013. W czwartek 7 marca zaprezentowała je Natalia Gorbaniewska, wybitna rosyjska poetka i przewodnicząca jury.

 

Kolejna edycja nagród "Silesiusa" i "Angelusa"

Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia zaprasza wydawców do udziału w szóstej edycji konkursu Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.  

 

Żywa Biblioteka we Wrocławiu

Wydarzenia

24 listopada we wrocławskiej Mediatece odbędzie się jesienna edycja Żywej Biblioteki. Będzie to edycja specjalna w ramach kampanii WrOpenUp i będzie uwzględniać zwłaszcza różnorodność narodową i etniczną.

 

Angelus 2012 dla Miljenko Jergovića

Wydarzenia

Chorwacki pisarz Miljenko Jergović za książkę „Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki” odebrał w sobotę wieczorem Operze Wrocławskiej Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Nagrodę za przekład otrzymała Magdalena Petryńska.

 

Spotkania z autorami nominowanymi do Angelusa w Tajnych Kompletach

Wydarzenia

18-20 października pisarze nominowani do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus będą spotykali się z czytelnikami w Księgarni Tajne Komplety we Wrocławiu.

 

Gala Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus

Nagrody

20 października o godz. 19.00 w Operze Wrocławskiej odbędzie się uroczysta gala siódmej edycji wręczenia Literackiej Nagrody Europy Środkowej Anglelus.

 

Znamy 7 finalistów Angelusa!

Wydarzenia

Młode pokolenie wchodzi do literatury w całej Europie Środkowej – zdecydowali jurorzy Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus ogłaszając tytuły siedmiu nominowanych książek.

 

Książki W.A.B. nominowane do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, Z przyjemnością informujemy, że wśród siedmiu tytułów nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2012 znalazły się aż trzy książki Wydawnictwa W.A.B.:

 

Półfinał Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus

Wydarzenia

14 książek zostało zakwalifikowanych do kolejnego etapu siódmej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Wśród półfinałowych pozycji jest sześć książek polskich autorów. Finałowa siódemka zostanie zaprezentowana we wrześniu.

 

Znamy nominowanych do Angelusa

Czterdzieści dwie książki zostały nominowane do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2012.

 

Konferencja w sprawie "Angelusa"

31 marca minął termin nadsyłania książek w 7 edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.  

 

WPDK, WPDK, WPDK...

Wydarzenia

Jako, że od Wrocławskich Promocji Dobrych Książek minęło już trochę czasu i atmosfera się oczyściła, uznałem, że to dobry czasy by zabrać głos w ich sprawie. Szczególnie, że jest o czym pisać, bo jak twierdziła agresywnie i zupełnie niesłusznie zaatakowana Dorota Wodecka nasze targi to impreza po prostu lipna, z roku na roku coraz gorsza.

 

Awantura o WPDK

Wydarzenia

Dorota Wodecka uważa, że odbywające się przed tygodniem Wrocławskie Promocje Dobrych Książek to lipna impreza. Jej organizatorzy bronią się, zarzucając Wodeckiej szkodliwe działanie płynące ze złych pobudek

 
 

Tochman we Wrocławiu

Spotkanie autorskie Wojciecha Tochmana - finalisty Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus 2011, odbędzie się w piątek 2 grudnia o godz. 17:30 we wrocławskiej Galerii BWA przy ul. Wita Stwosza 32.

 

"Klucz do ogrodu" Jenny Erpenbeck w finałowej siódemce Literackiej Nagrody Angelus

Wokół książek

Szanowni Państwo, z wielką radością informujemy, że wśród siedmiu książek zakwalifikowanych do finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus (za 2010 rok), znajduje się opublikowana nakładem Wydawnictwa W.A.B. powieść Jenny Erpenbeck „Klucz do ogrodu” w przekładzie Elizy Borg.

 

Siedmiu finalistów Angelusa

Siedem książek zostało zakwalifikowanych do finału szóstej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Wśród nominowanych pozycji są dwie książki autorek z Białorusi oraz po jednej pozycji z Niemiec, Słowenii, Albanii, Ukrainy i Polski.  

 

Angelus na półmetku

Wydarzenia

14 książek zostało zakwalifikowanych do kolejnego etapu szóstej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Wśród półfinałowych pozycji jest siedem książek polskich autorów. Finałowa siódemka zostanie zaprezentowana w październiku, a nazwisko zwycięzcy zostanie ogłoszone 3 grudnia podczas Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.  

 

Klucz do ogrodu i Ziemia Nod w półfinale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus

Książki "Klucz do ogrodu" Jenny Erpenbeck i "Ziemia Nod" Radosława Kobierskiego znalazły się wśród 14 półfinalistów nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2011 (za 2010 rok).

 

Finaliści Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus

Nagrody

52 książki pisarzy z Polski i zagranicy zostały zakwalifikowane do 6. edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Jury nagrody wskaże zwycięzcę 3 grudnia podczas uroczystej gali we wrocławskim Teatrze Współczesnym.

 

Nominacje do Angelusa

53 książki pisarzy z Polski i zagranicy zostały zakwalifikowane do 6. edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Jury nagrody wskaże zwycięzcę 3 grudnia podczas uroczystej gali we wrocławskim Teatrze Współczesnym.

 

Gyoergy Spiró z nagrodą Angelusa

4 grudnia 2010 r. podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu ogłoszono nazwisko zwycięzcy Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. Laureatem tegorocznej edycji konkursu został Węgier - György Spiró za książkę Mesjasze. Tym samym nagrodzono również tłumaczkę zwycięskiej prozy – Elżbietę Cygielską.

 

Finaliści ANGELUSA we Wrocławiu!

Już 4. grudnia 2010 r. odbędzie się uroczysta gala wręczenia statuetki Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. Zanim jednak poznamy zwycięzcę, finaliści konkursu pojawią się w Salonie Angelusa (3-4 grudnia) podczas 19. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.

 

Polacy w półfinale "Angelusa"

Nagrody

W półfinale Angelusa, Nagrody Literackiej Europy Środkowej za 2009 rok, po raz pierwszy w historii znalazły się aż cztery polskie książki.

 

Achtung! Banditen! i Mesjasze w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus

Wśród 7 książek zakwalifikowanych do finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus (za 2009 rok) znalazły się aż dwie książki Wydawnictwa W.A.B.

 

Znamy 7 finalistów nagrody Angelusa!

29 września, międzynarodowe jury pod przewodnictwem Natalii Gorbaniewskiej wyłoniło 7 półfinalistów piątej już edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.

 

Autorzy wydawnictwa W.A.B. nominowani do Literackiej Nagrody Europy Wschodniej ANGELUS

Nagrody

Z dumą informujemy w imieniu W.A.B., że jury przyznało Wydawnictwu aż 5 nominacji do Literackiej Nagrody Europy Wschodniej ANGELUS:

 

Literacka nagroda ANGELUS- znamy juz 14 półfinalistów

Nagrody

W dniu dzisiejszym, 1 września, podczas konferencji prasowej, która miała miejsce w Gabinecie Prezydenta Miasta Wrocławia, jury ogłosiło listę półfinalistów Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.

 

Żywa biblioteka - przeczytać innego człowieka

Biblioteki

Żywa Biblioteka jest metodą edukacji o prawach człowieka promowaną przez Radę Europy. Możemy po prostu bezpośrednio porozmawiać z Książką, czyli przedstawicielem grupy wykluczonej, dyskryminowanej lub obarczonej silnymi stereotypami. Podczas spotkania mamy szansę zapytać się o to, co tak naprawdę nas interesuje.

 

Autorzy W.A.B. na liście nominowanych do Angelusa

Nagrody

5 tytułów Wydawnictwa WA.B. zostało zakwalifikowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS za 2009 rok.

 

Żmija Sapkowskiego nominowana do Angelusa

Zapowiedzi

Z przyjemnością informujemy, że "Żmija" Andrzeja Sapkowskiego znalazła się wśród 42 tytułów nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.

 

"Śmierć czeskiego psa" Janusza Rudnickiego nominowana do Gwarancji Kultury

Nowości

Szanowni Państwo, "Śmierć czeskiego psa" Janusza Rudnickiego została nominowana do Gwarancji Kultury! - "za cięty język i groteskowe świata odczucie, za poczucie humoru i honoru, za literacką niepoprawność polityczną".

 

Znamy listę książek zakwalifikowanych do Angelusa

Nagrody

W grudniu tego roku po raz piąty przyznana zostanie Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS. Znane są już tytuły książek, które przejdą do pierwszego etapu walki o statuetkę Anioła Ślązaka. Z ponad pięćdziesięciu nadesłanych przez wydawców zgłoszeń jury pod przewodnictwem Natalii Gorbaniewskiej wyłoniło 42 tytuły, z których tylko jeden zwycięży.

 

Szkolenie: Żywa Biblioteka - innowacyjna metoda edukacji o prawach człowieka

Ważne są dla ciebie prawa człowieka? Myślisz o realizacji lokalnego projektu? Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa zaprasza na bezpłatne szkolenie: „Jak przygotować i zorganizować Żywą Bibliotekę?”, które odbędzie się w dniach 11 - 15 kwietnia 2010 we Wrocławiu. Zgłoszenia będą przyjmowane do 1 kwietnia 2010.

 

List otwarty wydawnictwa Czarne w sprawie Angelusa

Wydarzenia

Poniżej zamieszczamy list, który Wydawnictwo CZARNE wystosowało do Prezydenta Miasta Wrocławia w sprawie pominięcia nazwisk tłumaczy podczas gali wręczenia Nagrody Literackiej Angelus. Portal www.ksiazka.net.pl/tlumacze oraz powstające właśnie Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury podpisuje się pod apelem.

 

"Głos w/obok dyskusji" - Adam Poprawa o Angelusie

Nagrody

Ale o co w ogóle chodzi? Czy mamy rozmawiać o literaturze czy, za przeproszeniem, o mediach i promocjach? Interesowałaby mnie rozmowa pierwsza, druga szybko staje się dziennikarskim biciem piany.

 

Nasz komentarz: Angelus - znakomicie, ale po co?

Nagrody

Przyznanie w tym roku po raz pierwszy wyróżnienia dla tłumacza zwycięskiej książki jest krokiem w dobrym kierunku dla Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, która dla mnie zawsze była, paradoksalnie, nagrodą dla wydawców i tłumaczy, a mniej dla samych autorów.

 

Nagroda Angelusa dla Josefa Skvorecky'ego

Godzinę temu we Wrocławiu w trakcie uroczystej Gali Teatrze Muzycznym Capitol ogłoszono werdykt jurorów Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. Laureatem Nagrody Angelusa został Josef Skvorecky.

 

Wokół Angelusa: w otoczeniu gwiazd

Nagrody

5 grudnia, na scenie Teatru Muzycznego Capitol Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wręczy nagrodę zwycięzcy czwartej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.

 

Tłumacze docenieni

Konkursy

Małgorzata Buchalik, Jan Stachowski, Magdalena Petryńska, Magdalena Jatowska czy Andrzej Jagodziński. Jeden z pięciu tłumaczy pozycji nominowanych do nagrody Angelusa otrzyma po raz pierwszy w historii tego konkursu nagrodę dla najlepszego tłumacza.  

 

Nagroda Angelusa dla tłumacza! Dla kogo? - komentarz tłumaczki

"W finałowej siódemce do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus za rok 2008 znalazło się siedmioro pisarzy: Ihar Babkou za „Adam Kłakocki i jego cienie” (Białoruś), Ota Filip „Sąsiedzi i ci inni” (Czechy), Miljenko Jergović „Ruta Tannenbaum” (Bośnia), Bernhard Schlink za „Powrót do domu” (Niemicy), Josef Skvorecky „Przypadki inżyniera ludzkich dusz” (Czechy) oraz Krzysztof Varga „Gulasz z turula” i Inga Iwasiów „Bambino” z...

 

Podwójny literacki klient Highlite PR

Highlite PR rozpoczęła pracę dla Wrocławskich Promocji Dobrych Książek oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

 

Siedem nominacji do Angelusa

Nagrody

Wczoraj ogłoszono finalistów tegorocznej Literackiej Nagrody Europy Środkowej. Szanse na Angelusa ma dwoje pisarzy z Polski – Inga Iwasiów oraz Krzysztof Varga.

 

„Trzy sekundy nieba” w półfinale Angelusa

Nagrody

Wśród 14 tytułów zakwalifikowanych do półfinału Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus znalazła się książka Sigitasa Parulskisa "Trzy sekundy nieba".

 

Książki Wydawnictwa W.A.B. nominowane do Literackiej Nagrody Europy Środkowej "Angelus"!

Nagrody

"Mamidło" Davida Albahariego i "Fabryka muchołapek" Andrzeja Barta znalazły się w półfinałowej czternastce książek ubiegających się o Nagrodę Europy Środkowej "Angelus"!

 

Nagroda Angelusa na półmetku

Wokół książek

Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus dokonało weryfikacji zgłoszonych do konkursu książek

 

Nominacje do Angelusa autorów Telbit

Nagrody

Miło nam zawiadomić, że dwoje z autorów Wydawnictwa TELBIT znalazło się w gronie 45 książek nominowanych do prestiżowej nagrody ANGELUS - Literackiej Nagrody Europy Środkowej.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.