RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Recenzja „City 2.Antologia polskich opowiadań grozy” wydawnictwo FORMA

Recenzje

„Mężczyzna odłożył do plastikowego pojemnika wargi sromowe i łechtaczkę. Po czym zalał ranę spirytusem. Żeby krew przestała się lać, podpalił alkohol. Jeszcze kilka minut temu normalnie wyglądające łono przypominało pogorzelisko. Chwycił pojemnik i wspiął się po schodach do mieszkania. Wyobrażał sobie jak pokrojone na plasterki wargi skwierczą na rozgrzanym tłuszczu".

 

Antologia Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO 2015

Nowości

3 tekstów najzdolniejszych młodych polskich pisarzy, a wśród nich opowieść kryminalna w realiach polsko-ukraińskiego pogranicza, historie o niemożliwej miłości i o ciemnych stronach tego, co czasem na wyrost określa się patriotyzmem, czy wreszcie niesamowite przygody kobiety, która po 90. urodzinach postanawia zrealizować swoje marzenia.

 

Antologia liryki serbskiej dostępna za darmo

Nowości

"Akcent" udostępnił na swojej stronie antologię liryki serbskiej w przekładzie Miłosza Waligórskiego "Serce i krew" w formacie ePub.

 

"Poeci na nowy wiek" na 20. lecie Portu Literackiego

Zapowiedzi

"Poeci na nowy wiek" to tytuł antologii, która w 2010 roku ukazała się nakładem Biura Literackiego i prezentowała 21 poetów, debiutujących w pierwszym dziesięcioleciu XXI w., którzy zdecydować mieli o obliczu poezji polskiej najbliższych lat.

 

100 wierszy na 20-lecie Portu

Zapowiedzi

Na miesiąc przed 20. edycją Portu Literackiego do księgarń trafi antologia "100 wierszy polskich stosownej długości" będąca autorskim wyborem tekstów, które jako książkowe pierwodruki i wznowienia towarzyszyły jednemu z najważniejszych krajowych festiwali literackich od połowy lat 90.

 

Jacek Dehnel w Liryce Extra

Wydarzenia

"Liryka extra/ausgezeichnet liryk" to pomysł na polsko-niemiecką antologię współczesnej poezji online. Projekt powstał przy współpracy Fundacji Wisławy Szymborskiej, Instytutu Goethego oraz Literaturwerkstatt Berlin.

 

Antologia liryki austriackiej: Semier Insayif - spotkanie autorskie

Wydarzenia

Zapraszamy w imieniu austriackiego forum kultury na spotkanie autorskie z Semierem Insayifem oraz prezentację nowo wydanej antologii austriackiej liryki Pod język wkładam ci słowo":

 

Noworoczny „Sztamtysz” tłumaczy literatury

Ryszard Wojnakowski, Ryszard Turczyn i Tomasz Ososiński zaprezentują nową antologię poezji austriackiej „Pod język wkładam ci słowo“.

 

Recenzja: "Antologia nowe marzy"

Recenzje

Kiedy na początku października pisałem dwie relacje z trwającego wówczas Dziesiątego Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, nigdy bym się nie spodziewał, że po ponad 6 tygodniach ten temat dalej pozostanie dla mnie otwarty. Pamiętam ten dzień, jakby to było wczoraj. W środowe popołudnie w Księgarni Hiszpańskiej zaprezentowana została Antologii Nowe Marzy. Dwadzieścia krótkich form będących wynikiem ciężkiej pracy redaktorów oraz laureatów konkursu na najlepsze opowiadanie....

 

Finał Transgresji

Wydarzenia

Dzisiaj (18 grudnia) we Wrocławiu na konferencji prasowej Dobromiła Jankowska, Marta Kowalska i Agnieszka Wolny-Hamkało podsumowały projekt "Transgresje - międzynarodowa wymiana narracji" Towarzystwa Aktywnej Komunikacji.

 

Wieczór autorski prof. Jana Tomkowskiego

Księgarnie

Wydawnictwo 2 kolory oraz księgarnia Fundacji Pomocy Bibliotekom Polskim, ul. Hoża 29/31, róg Marszałkowskiej zapraszają na wieczór autorski prof. Jana Tomkowskiego.

 

Promocja książki: 2014 - Antologia współczesnych opowiadań polskich

Wydawnictwa

Muzeum Władysława Broniewskiego Oddział Muzeum Literatury w Warszawie oraz Dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza Jarosław Klejnocki zapraszają na "Środę z FORMĄ" w ramach której obędzie się promocja 2014 - Antologii współczesnych opowiadań polskich"

 

Czytanie antologii współczesnych polskich opowiadań "2014"

Wydawnictwa

To już trzecia antologia współczesnych polskich opowiadań, które proponuje Państwu do lektury Wydawnictwo FORMA.

 

Premiera: „100/XX. Antologia polskiego reportażu XX wieku”

Wydawnictwa

Nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się właśnie antologia polskiego reportażu pod redakcją Mariusza Szczygła. E-booki mamy na tydzień przed wersją papierową!

 

Nie wolno zlekceważyć tego zagrożenia - Dyktatura gender

Nowości

4 lutego 2014 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję „w sprawie unijnego planu przeciwdziałania homofobii i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową.”

 

Recenzja: "17 szram"

Recenzje

Po 11 cięciach, 13 ranach i 15 bliznach na rynku pojawiło się "17 szram" – kolejny zbiór opowiadań z logo wydawnictwa Replika. W myślach przemianowałam go na "Kilkanaście szmir", bo skutecznie zniechęcił mnie do zapoznawania się z wcześniejszymi antologiami.

 

Ważna książka: 100/XX Antologia polskiego reportażu XX wieku

Zapowiedzi

Wydawnictwo Czarne zapowiada na styczeń 2014 roku ważną książkę "100/XX. Antologia polskiego reportażu XX wieku" pod redakcją Mariusza Szczygła, przy współpracy Julianny Jonek.  

 

"My nie bracia, my sąsiedzi" - o stosunkach polsko - litewskich

Nowości

Szanowni Państwo, nakładem Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu ukazała się obszerna antologia (prawie 600 stron!) MY NIE BRACIA, MY SĄSIEDZI.

 

Wiersze na Walentynki

Wydarzenia

Odkąd to, co staroświeckie nazywa się vintage i można się bezkarnie przechwalać, że nasza torebka ostatnie 20 lat przeleżała w maminej szafie, to również oldschoolowi romantycy też powinni mieć nieco lżejszy żywot. Wiersze dla ukochanej można pisać samemu, o ile nie ryzykujemy, że obdarowana czy obdarowany wybuchnie homeryckim śmiechem. Jeśli mamy choć cień wątpliwości co do swojego ponadczasowego talentu – sięgnijmy po wsparcie profesjonalistów.

 

Wiersze na Walentynki

Wydarzenia

Odkąd to, co staroświeckie nazywa się vintage i można się bezkarnie przechwalać, że nasza torebka ostatnie 20 lat przeleżała w maminej szafie, to również oldschoolowi romantycy też powinni mieć nieco lżejszy żywot. Wiersze dla ukochanej można pisać samemu, o ile nie ryzykujemy, że obdarowana czy obdarowany wybuchnie homeryckim śmiechem. Jeśli mamy choć cień wątpliwości co do swojego ponadczasowego talentu – sięgnijmy po wsparcie profesjonalistów.

 

Najnowsza antologia wydana w ramach Festiwalu Opowiadania

Wydarzenia

Poniżej publikujemy informację o najnowszej antologii wydanej w ramach Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.

 

Zaproszenie na promocję antologii poświęconej św. Brunonowi z Kwerfurtu

Szanowni Państwo, mam przyjemność zaprosić Państwa w imieniu Augustowskich Placówek Kultury i Autorów na promocję antologii utworów o św. Brunonie z Kwerfurtu.

 

Poezja Polska w kontrataku

Twórczość polskich autorów urodzonych między 1960 a 1980 rokiem znalazła się w wydanej w Hiszpanii antologii "Poesía a contragolpe. Antología de poesía polaca contemporánea".

 

Piotr Macierzyński w Tajnych Kompletach

Zapraszamy w imieniu organizatorów na wieczór autorski Piotra Macierzyńskiego do wrocławskiej księgarni Tajne Komplety w piątek, 2 marca o godz. 18.00. Poeta wydał w 2011 nakładem Korporacji Ha!art tom „Antologia wierszy ssmańskich”. Spotkanie poprowadzi Przemysław Witkowski.

 

Pisanie na odległość - "Płomień Śmierci"

Zawsze wiedzieliśmy, że internet nie służy tylko i wyłącznie głupotom, stracie czasu i potajemnemu oglądaniu filmów pornograficznych. Ale czegoś TAKIEGO się nie spodziewaliśmy: grupa internautów skrzyknęła się w sieci i napisała powieść. Taką prawdziwą.

 

Irlandki w Porcie

Zapowiedzi

Antologia "Sześć poetek irlandzkich" z przekładami Jerzego Jarniewicza gromadząca wiersze najciekawszych poetek obu części podzielonej wyspy, to kolejna zapowiedź Biura Literackiego związana z tegorocznym Portem Literackim.

 

Złote pszczoły - antologia komiksów zaprojektowana przez Fontarte

Wydawnictwa

Antologia komiksów zaprojektowana przez Fontarte zawierająca komiksy narysowane przez Zosię Dzierżawską, Malwinę Konopacką, Agatę “Endo” Nowicką, Olgę Wróbrel, Joannę Jurczak i Annę Czarnotę.

 

Dwa polskie opowiadani​a w amerykańsk​iej antologii

Wokół książek

Pod koniec grudnia ukazała się antologia magazynu Skive: "Young writers 1993 - 1976" a w nim dwa opowiadania Krzysztofa T. Dąbrowskiego: "Stigma" ("Piętno" - w tłumaczeniu Anety Szaraniec-Sandeckiej) i "Pasożyt" ("A parasite" - w tłumaczeniu Moniki Olasek).

 

Sukces autorek "Ja Chcę z Miłości"

Basia Lewandowski i Mariola Skrobańska autorki książki "Ja chcę z miłości" znalazły się wśród laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na opowiadanie erotyczne.

 

Antologia Science Fiction, czyli fantastyka naukowa twarda jak diament.

Nowości

Antologia Science Fiction, czyli realistyczne narracje w futurystycznych światach, worldbuildingi rozrośnięte kryształowo jak zapis całkowania, naukowe paradoksy, szczypta futurologii i niewygodne pytania.

 

"Miecze i mroczna magia" - 17 nowych opowiadań mistrzów fantasy -

Nowości

Dom Wydawniczy REBIS prezentuje w najnowszej antologii fantasy 17 nowych opowieści mistrzów tego gatunku.  

 

Hardesefowa Science Fiction - premiera

Nowości

18 listopada miała miejsce najnowsza, długo oczekiwana premiera wydawnictwa Powergraph. Antologia /Science Fiction/, czyli fantastyka naukowa twarda jak diament.

 

Już 18 listopada w księgarniach - Zakochany Wrocław

Zapowiedzi

Już niespełna za tydzień znajdziemy w księgarniach zapowiadana od miesięcy antologię opowiadań z przewodnim tematem "historii miłosnej" dziejącej się we Wrocławiu.

 

Polak w amerykańskiej antologii grozy

Ukazała się amerykańska antologia "Creature feature: a monster anthology" (Opencasket Press), w której opublikowane zostało opowiadanie Krzysztofa T. Dąbrowskiego pt."Zemsta Franciszka" ("Benjamin’s vengeance" - w tłumaczeniu Moniki Olasek)

 

Pierwsza polska antologia Bizarro Fiction!

Wydarzenia

Pod koniec sierpnia miała miejsce premiera pierwszej polskiej antologii bizarro fiction "Bizarro dla początkujących".

 

Promocja antologii prac komiksowych "Morowe panny" z serii Powstanie "44"

Zapowiedzi

Wydawnictwo Egmont Polska i Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na promocję antologii prac komiksowych „Morowe panny” z serii Powstanie `44 w komiksie, zorganizowaną w ramach Warszawskich Targów Książki oraz Festiwalu Komiksowa Warszawa.

 
 

Wbrew naturze - zapraszamy na spotkanie

Wydawnictwo Amea i Fundacja Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ zapraszają na premierę antologii opowiadań "Wbrew naturze"

 

Cała Polska pisze dla Wrocławia - spotkanie

Wydawnictwo EMG zaprasza na dwa wieczory autorskie w ramach cyklu "Cała Polska pisze dla Wrocławia".

 

Polscy i niemieccy pisarze o przemocy

W poniedziałek, 2 sierpnia, o godzinie 20.00, w Muzeum Powstania Warszawskiego /ul. Grzybowska 79/ odbędzie się promocja antologii polsko-niemieckiej "Prawdziwy koniec wojny jest przed jej początkiem".

 

Mów do mnie wierszem - list otwarty prof. Papuzińskiej

Wydawnictwa

W ubiegłym roku pod firmą Stowarzyszenia „Parafiada” opublikowana została antologia poezji dla dzieci „Mów do mnie wierszem”. Zawiera ona wiersze 54 autorów polskich, przy czym jedynie w stosunku do 7 z nich prawa autorskie wygasły, w pozostałych zaś 47 przypadkach pozostają własnością autorów bądź ich spadkobierców.

 

Wolałbym nie. Literatura sprzeciwu

Zapraszamy na spotkanie poświęcone antologii "Wolałbym nie" pod redakcją Grzegorza Jankowicza. W dyskusji udział wezmą: Sylwia Chutnik, Marta Dzido, Grzegorz Jankowicz, Cezary Michalski, Kinga Dunin.  

 

Antologia angielskiej poezji metafizycznej XVII w.

Nowości

Przedstawiamy nowość Wydawnictwa a5: „Antologia angielskiej poezji metafizycznej XVII stulecia”. To najobszerniejsza z dotychczasowych polskojęzycznych prezentacji „poezji metafizycznej” w mistrzowskim tłumaczeniu Stanisława Barańczaka.

 

Zabierz się w podróż z arcydziełami sztuki

Nowości

Książka zabiera Czytelnika w fascynującą podróż, prezentując wybór najważniejszych i najbardziej niezwykłych dokonań świata sztuki ze wszystkich epok i kontynentów.

 

15-23.XI - spotkanie promujące antologię "Moje serce zostało we Lwowie"

Wydawnictwo BOSZ, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich - Oddział Stołeczny oraz Dom Spotkań z Historią zapraszają na wieczór poetycki i spotkanie promujące antologię "Moje serce zostało we Lwowie".    

 

Kolejne polskie opowiadanie w niemieckiej e-antologii fantastycznej

Ukazała się właśnie kolejna niemiecka antologia fantastyczna pt. "Das Drama eines Hellsehers", wydana w formie ebooka.

 

Polskie opowiadanie w niemieckiej e-antologii fantastycznej

Ukazała się niemiecka antologia fantastyczna "Aufruhr in Niemandsland", wydana w formie ebooka, a w niej opowiadanie Krzysztofa T.Dąbrowskiego pt."010010101 podryw" ("010010101 Anmache" - w tłumaczeniu Anny Hehke).

 

"Projekt Mężczyzna" - prezentacja ksiązki w ramach 5. MFO

„Projekt Mężczyzna” – antologia przygotowana przez Justynę Sobolewską oraz Agnieszkę Wolny-Hamkało; prezentacja tomu odbędzie się w czwartek 8 października o 12.00 w Kawiarni Literatka.

 

Podróże. Antologia poetek bibliotekarek

Recenzje

Kolejna książka krakowskiej „Miniatury” przyciąga czytelników ładnym wydaniem.

 

Antologia - Nieświeskie wspomnienia. Ciąg dalszy...

Recenzje

"Nieświeskie wspomnienia", to drugi już tom antologii wspomnień kresowych, wydany przez warszawskie wydawnictwo Łośgraf.

 

Powstanie ’44 - Antologia prac konkursowych

Recenzje

Recenzja zbioru komiksów Powstanie ’44 – Antologia prac konkursowych jest rzeczą o tyle trudną, iż nie ukazały się do tej pory (albo też nie napotkałem na takowe) żadne rozbudowane opinie na temat tej pozycji. Jest tak najprawdopodobniej dlatego, że ocena pracy zbiorowej do najłatwiejszych nie należy. Tak czy inaczej zbiór ów jest zwieńczeniem konkursu Muzeum Powstania Warszawskiego. W antologii znajduje się 12 prac, w tym 3 zwycięskie, 7 wyróżnionych przez jury, a także 2 wyznaczone do...

 

Pisane światłem - antologia poezji inspirowanej fotografią

Książki, Recenzje

Antologia poezji inspirowanej fotografią wydawnictwa Bosz zatytułowana Pisane światłem potwierdza dewizę, iż materia poetycka i sztuka faktografii utrwalają najbardziej ulotne stany naszej przeżytej lub przeżywanej rzeczywistości. A także sięgając głębiej odzwierciedlają nadświadomość zamkniętą w idei przedmiotu jak i obrazach budowanych z myśli i słów.

 

Babskie gadanie - Szczerze i poza formatem

Książki, Recenzje

Ta urocza antologia opowiadań wygląda jak wydana pod choinkę, ale spokojnie, nie jest kolejnym zestawem wigilijnych nowelek. Jest eksperymentem. Wzięły w nim udział same kobiety, w większości piszące amatorsko, choć słowo „amatorki” sugeruje... wiadomo co. Niesłusznie, bo stylu i pomysłów mogłyby pozazdrościć niektórym autorkom Babskiego gadania zawodowe producentki fabuł. Poza Agnieszką Drotkiewicz (1981) ich nazwiska nie brzmią znajomo, dlatego wymieńmy alfabetycznie: Anna Augustynek (1947),...

 

Małodobry - antologia opowiadań

Recenzje

Po sukcesie zbioru opowiadań pt. "Demony lubelskie" wydawnictwo Fabryka Słów postanowiło jeszcze raz zadośćuczynić zapoczątkowanej nim tradycji. Grono pisarzy związanych z tym wydawnictwem, wzbogacone o kilku całkiem nowych i jeszcze mało znanych autorów, zaszczyciło nas krótkimi pokazami swych talentów. Wspólnym tematem opowiadań tym razem stała się postać kata. Jak autorzy postrzegają tę profesję, w jaki sposób się do niej odnoszą i, wreszcie, w jakich realiach osadzili swych...

 

Estetyka Japońska – Antologia

Recenzje

Godna polecenia książka nie tylko dla miłośników orientalnych kultur, ale dla wszystkich tych, którym elementarne poczucie estetyzmu nie pozwoli przejść obojętnie obok takich zjawisk jak sztuka Ogrodów, sztuka Herbaty, sztuka Kwiatów, teatr, poezja, architektura i urbanistyka..

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.