RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Śląski Wawrzyn dla Filipa Springera

Reportaż „13 pięter" Filipa Springera o problemach polskiego mieszkalnictwa w międzywojniu i po roku 1989 - zwyciężył w tegorocznym plebiscycie czytelników Biblioteki Śląskiej na Książkę Roku 2015.

 

Śląski Wawrzyn Literacki – głosowanie czytelników

Rynek, Wydarzenia

Rozpoczęło się głosowanie czytelników w plebiscycie na najlepszą książkę roku, organizowanym przez Bibliotekę Śląską w Katowicach. Autor pozycji wskazanej przez czytelników otrzyma Śląski Wawrzyn Literacki.

 

Tych słów najbardziej nie lubią Polacy!

Biblioteki

Konkubina” i „konkubent” to zwycięzcy głosowania na najmniej lubiane przez Polaków słowa. Internetową akcję „Słowa, które chcemy zapomnieć” zorganizowała Biblioteka Śląska w Katowicach w związku z obchodzonym w minionym tygodniu Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego

 

Akcja „Słowa, które chcemy zapomnieć” – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Biblioteki

21 lutego został ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Biblioteka Śląska uczciła święto w nietypowy sposób, proponując swoim czytelnikom wspólną zabawę, której celem było wyłonienie z naszego języka nielubianych słów.

 

Rusza kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Śląski Shakespeare”

Wydarzenia

Ogólnopolski Konkurs Literacki „Śląski Shakespeare” organizowany jest od pięciu lat. W tym roku po raz pierwszy przez Bibliotekę Śląską w Katowicach. Uczestnicy, na których czekają atrakcyjne nagrody finansowe, muszą się mieścić w przedziale wiekowym od 18 do 40 lat. Nie mogą być też laureatami I nagrody w poprzednich edycjach.

 

Klub Dobrej Książki w Bibliotece Śląskiej- spotkanie z Anną Janko

Biblioteki

Klub Dobrej Książki w Bibliotece Śląskiej zaprasza na spotkanie z Anną Janko i jej ostatnią książką pt. „Mała zagłada”:

 

"Pippi – ciągle młoda!” – Katowickie Prezentacje Biblioteczne

W tym roku – z okazji 70. rocznicy pierwszego szwedzkiego wydania Pippi Pończoszanki – hasło przewodnie Katowickich Prezentacji Bibliotecznych brzmi: „Pippi – ciągle młoda!”. W Bibliotece Śląskiej na młodych czytelników będzie czekało wiele atrakcji, m.in.: konkurs na sobowtóra Pippi (zostanie wybrane najciekawsze przebranie), warsztaty plastyczne, literackie, gry, projektowanie Willi Śmiesznotki (pod okiem studentów i wykładowców katowickiej Akademii Sztuk...

 

Jubileusz milionowego skanu wykonanego w Społecznej Pracowni Digitalizacji Biblioteki Śląskiej

Biblioteki

W budynku Biblioteki Śląskiej przy ul. Ligonia 26 października 2015 roku odbyło się spotkanie wolontariuszy, pracowników i dyrekcji z okazji wykonania milionowego skanu w Społecznej Pracowni Digitalizacji Biblioteki Śląskiej. W uroczystości wzięli także udział byli wolontariusze SPD. Nie zabrakło wspaniałego tortu, podsumowań i dyskusji na temat przyszłości Pracowni.

 

Nagroda im. Karola Miarki 2015

Wydarzenia

20 października 2015 roku o godz. 13.00 w gmachu Filharmonii Opolskiej odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody im. Karola Miarki 2015.

 

Wręczą Śląski Wawrzyn Literacki 2014 w Bibliotece Śląskiej

Biblioteki

W tegorocznym plebiscycie Czytelników Biblioteki Śląskiej na Książkę Roku 2014 najwięcej głosów (49,56%) oddano na publikację Magdaleny Grzebałkowskiej „Beksińscy. Portret podwójny”.

 

Piknik w parku przy Bibliotece Śląskiej

Biblioteki

Serdecznie zapraszamy na piknik w parku przy Bibliotece Śląskiej w Katowicach (plac Rady Europy 1) w sobotę 5 września 2015 roku. Celem imprezy jest promocja zdrowia, zdrowej żywności, literatury, sportu i rekreacji oraz integracja mieszkańców Katowic i całego Śląska.

 

Śląski Wawrzyn Literacki 2014 – rusza głosowanie Czytelników!

Wydarzenia

Informujemy, że w Bibliotece Śląskiej rozpoczął się wybór najlepszej książki 2014 roku. Do końca lipca wszyscy odwiedzający książnicę mogą głosować na jedną spośród dziewięciu nominacji.

 

Uroczystość wręczenia nagród IX Międzynarodowego Przeglądu Ekslibrisu Drzeworytniczego i Linorytniczego im. Pawła Stellera

Wydarzenia

Biblioteka Śląska zaprasza na uroczystość wręczenia nagród IX Międzynarodowego Przeglądu Ekslibrisu Drzeworytniczego i Linorytniczego im. Pawła Stellera.

 

Spotkanie ze Szczepanem Twardochem - zaprasza Klub Dobrej Książki w Bibliotece Śląskiej

Biblioteki

Klub Dobrej Książki działający w Bibliotece Śląskiej zaprasza na spotkanie ze Szczepanem Twardochem poświęcone jego książce pt. „Drach" nominowanej do Śląskiego Wawrzynu Literackiego.

 

Seminarium Tolkienowskie z okazji 30-lecia Sekcji Tolkienowskiej

Wydarzenia

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich w Bibliotece Śląskiej rozpocznie się seminarium poświęcone twórczości J.R.R. Tolkiena.

 

Pracownicy Biblioteki Śląskiej uczą się języka migowego!

Biblioteki

W Bibliotece Śląskiej prowadzone jest szkolenie dla bibliotekarzy z podstaw Polskiego Języka Migowego. Biorący w nim udział pracownicy uczą się słownictwa niezbędnego w codziennej komunikacji, słownictwa wykorzystywanego w bibliotece oraz podstaw gramatyki PJM

 

Audiobooki i książki dla pacjentów

Biblioteki

Audiobooki i książki będą mogli wypożyczać podczas pobytu w szpitalu pacjenci Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach dzięki porozumieniu podpisanemu między tą placówką i Biblioteką Śląską – największą śląską książnicą.

 

Jarosław Mikołajewski w Salonie Michała Jagiełły

Biblioteki

Biblioteka Śląska zaprasza na kolejne spotkanie w Salonie Michała Jagiełły. Tym razem jego gościem będzie poeta, prozaik, tłumacz, autor książek dla dzieci Jarosław Mikołajewski.

 

Zabajani! Bajeczne manewry literackie

Dawno, dawno temu… − tak kiedyś zaczynało się wiele pięknych bajek. Bajki i baśnie kojarzą się najczęściej z dzieciństwem, uczą odpowiedzialności, pomagają wytłumaczyć trudne zagadnienia, pozwalają na chwilę rozmarzenia się. Czy zostało z nich coś jeszcze dzisiaj? Czy w obecnych czasach uprawia się bajkopisarstwo? Czy ludzie znajdują czas na bajkę? Czy jest ona zarezerwowana tylko dla najmłodszych? Może trzeba zatrzymać się i wspólnie pobajać?

 

Biblioteka to dobra inwestycja

Biblioteki

Przykłady udanych inwestycji oraz adaptacji przestrzeni bibliotecznych można od wtorku oglądać na otwartej w Bibliotece Śląskiej w Katowicach wystawie "Biblioteka-dobra inwestycja". Ekspozycja prezentuje najciekawsze rozwiązania architektoniczne z całej Polski.

 

Żak wraca do Biblioteki!

Wydarzenia

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane 23 kwietnia w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

 

Ocalimy od zapomnienia - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Wydarzenia

21 lutego został ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Biblioteka Śląska uczci dzień w nietypowy sposób, proponując swoim czytelnikom ocalenie od zapomnienia niektórych polskich wyrazów.

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Wydarzenia

21 lutego został ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Biblioteka Śląska w Katowicach uczci dzień w nietypowy sposób, proponując swoim czytelnikom ocalenie od zapomnienia niektórych polskich wyrazów.

 

Klub Twórczego Pisania Marty Fox w Bibliotece Śląskiej

Wydarzenia

Jeśli lubisz czytać, jeśli w chwilach niepokoju wewnętrznego zdarzało Ci się sięgać po pióro, jeśli ciekawią Cię ludzie i motywy ich działań, jeśli znasz jakąś historię, którą chcesz przekazać innym, te zajęcia są dla Ciebie.

 

Salon Literacki Michała Jagiełły

Biblioteki

Gościem Michała Jagiełły będzie Tomasz Jastrun – poeta, prozaik, eseista, reporter i krytyk literacki. Syn poetów Mieczysława Jastruna i Mieczysławy Buczkówny.

 

Kongres Kultury Książki, Katowice, 24-26 października 2012 roku

Wydarzenia

Biblioteka Śląska oraz Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego 24 października 2012 roku zorganizowały Krajowy Kongres Kultury Ksiażki. Zgromadził on wielu czołowych i wybitnych naukowców związanych z polską ksiażką.

 

Śląski Wawrzyn Literacki 2011 – gala finałowa

Wydarzenia

Znamy już wyniki plebiscytu czytelników Biblioteki Śląskiej. Największą liczbę głosów (ponad 22%) zdobyła książka Zbigniewa Białasa "Korzeniec".

 

Wawrzyn dla "Korzeńca"

Nagrody

Znamy już wyniki plebiscytu czytelników Biblioteki Śląskiej. W tegorocznej edycji Śląskiego Wawrzynu Literackiego największą liczbę głosów (ponad 22%) zdobyła książka Zbigniewa Białasa Korzeniec.

 

Biblioteka Śląska - promocja książki o Emilu Wąsaczu

Biblioteki

19 czerwca 2012 r. o godz. 17.00 w sali Benedyktynka Biblioteki Śląskiej odbędzie się promocja książki "Polityka bez narkozy", wywiad z Emilem Wąsaczem autorstwa Jolanty Pieczki i Iwony Kolasińskiej.

 

90-lecie Biblioteki Śląskiej

Biblioteki

Biblioteka Śląska w Katowicach w 2012 roku świętuje 90. rocznicę powstania. Mija kolejna, dziewiąta już dekada działalności tej najstarszej i największej na Górnym Śląsku książnicy.

 

Biblioteka Śląska - Dzień Praw Zwierząt

Biblioteki

22 maja 2012 r. Biblioteka Śląska organizuje obchody Dnia Praw Zwierząt. W tym roku wydarzenia związane z obchodami tego dnia odbędą się m.in. w: Katowicach, Bielsku-Białej, Tychach, Wiśle i Żywcu.  

 

Biblioteka Śląska - spotkanie podróżnicze

Biblioteki

21 maja 2012 r. o godz. 17.00 odbędzie się prelekcja pt. "Łubin na księżycu, czyli kontrastowa Islandia w czerwcowym świetle" z cyklu Spotkania podróżnicze w Bibliotece Śląskiej.

 

Biblioteka Śląska - spotkanie z Markiem Niedźwieckim

Biblioteki

23 maja 2012 r. o godz. 17.00 w Bibliotece Śląskiej odbędzie się spotkanie z Markiem Niedźwieckim - dziennikarzem muzycznym.

 

Biblioteka Śląska - Książka Dobrze Zaprojektowana

Biblioteki

„Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci” – konferencja. Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Katowicach przed Biblioteką Śląską zasadzonych zostanie 90 róż.

 

Biblioteka Śląska - Klub Dobrej Książki

Biblioteki

26 kwietnia 2012 r. o godz 17.00 w Bibliotece Śląskiej odbędzie się spotkanie Klubu Dobrej Książki.

 

Dobre książki i kawa z… Erikiem-Emmanuelem Schmittem

Dwa duże wydarzenia literackie zbiegły się w czasie: 17 tysięcy czytelników zażądało 17 autorów…I tak powstaje pierwszy w Polsce program spotkań autorskich odpowiadający rzeczywistym potrzebom czytelniczym.   Dobre książki i kawa z…

 

"Portrety twórców" w Bibliotece Śląskiej

W styczniu w galerii holu głównego Biblioteki Śląskiej będzie można oglądać wystawę zdjęć Arkadiusza Ławrywiańca „Portrety twórców”.

 

Spotkanie z prof. Józefem Marianem Bańką

21 czerwca 2011 r. o godz. 14.00 w Bibliotece Śląskiej w sali Parnassos odbędzie się spotkanie z prof. Józefem Marianem Bańką, niezależnym myślicielem, jedynym od czasów XIX wieku filozofem polskim, któremu powiodło się stworzenie samodzielnego systemu filozoficznego, tzw. recentywizmu (od łac. recens – teraźniejszy i ang. recentivity – najświeższe dane).

 

Spotkanie z Pawłem Bożykiem – autorem książki „Hanka, miłość, polityka” , w Bibliotece Śląskiej.

Biblioteka Śląska i Wydawnictwo Zysk i s-ka zapraszają 13 czerwca 2011 r. na spotkanie promujące autobiograficzną książkę „Hanka, miłość, polityka” Pawła Bożyka, profesora ekonomii, autora kilkudziesięciu książek, członka Senatu Uniwersytetu Narodów Zjednoczonych w Tokio, osobistego doradcy ekonomicznego Edwarda Gierka.

 

Kwietniowe spotkania z Kulturą Żydowską w Bibliotece Śląskiej

Zapraszamy na kolejne wydarzenia w ramach Kwietnia Kultury Żydowskiej, które odbędą się w Bibliotece Śląskiej (Sala Parnassos) już w najbliższą środę, 13 kwietnia.  

 

Salon Literacki Michała Jagiełły.

W najbliższą środę (15 grudnia) gościem Salonu Literackiego Michała Jagiełły będzie Jerzy Kronhold - poeta, reżyser teatralny i działacz kultury, w latach 1991-1996 i od 2007 konsul generalny RP w Ostrawie.  

 

Klub Dobrej Książki w Bibliotece Śląskiej

Biblioteki

W piątek - 17 grudnia zapraszamy na świąteczne spotkanie Klubu Dobrej Książki. Tym razem nominację do nagrody Śląski Wawrzyn Literacki – książkę Julii Hartwig „Jasne niejasne” przedstawi Ojciec Wacław Oszajca SJ - poeta, dziennikarz, wykładowca, a przede wszystkim jezuita.    

 

Szymon Hołownia w Bibliotece Śląskiej

Biblioteka Śląska zaprasza na spotkanie z Szymonem Hołownią - dziennikarzem i publicystą, autorem m.in książki "Bóg. Życie i twórczość".  

 
 

Promocja książki „Jerzy Ziętek z daleka i bliska”

Biblioteka Śląska zaprasza 12 listopada br. na promocję książki „Jerzy Ziętek z daleka i bliska”.

 

Święto Drzewa w Bibliotece Śląskiej

Klub Gaja oraz Biblioteka Śląska serdecznie zapraszają na inaugurację 8. edycji Święta Drzewa na Śląsku.

 

Wieczór kultury japońskiej

Biblioteka Śląska zaprasza wszystkich zainteresowanych kulturą Azji na japoński wieczór. Odbędzie się on 17 września o godzinie 18 w Sali Paranassos. Wstęp jest wolny.

 

Spotkanie z Małgorzatą Niezabitowską

W imieniu organizatorów zapraszamy na spotkanie z Małgorzatą Niezabitowską - dziennikarką i autorką książek, rzecznikiem prasowym rządu Tadeusza Mazowieckiego.

 

Cieplarniany wrzesień w Bibliotece Śląskiej

Biblioteka Śląska ma dla swoich czytelników prawdziwą niespodziankę. 1 września otwiera "Cieplarnię" - miejsce, w którym będzie można nie tylko poczytać ulubione książki, ale i wymienić się poglądami na ich temat.

 

Spór wokół idei nadania Bibliotece Śląskiej imienia Wolnego

Z inicjatywą nadania Bibliotece Śląskiej w Katowicach imienia pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego Konstantego Wolnego wystąpili trzej młodzi laureaci konkursu historycznego "Szukamy bohaterów", wspierani przez eurodeputowanego Marka Migalskiego (PiS). Dyrektor największej śląskiej książnicy stanowczo sprzeciwia się temu pomysłowi.

 

Pozytywne wieści dla biblioteki w Górce

Ponad 1,5 tys. książek przekazali w poniedziałek pracownicy Biblioteki Śląskiej w Katowicach bibliotece w miejscowości Górki Małe koło Brennej (Śląskie). Ta niewielka placówka w ostatniej powodzi straciła ok. 60 proc. swego księgozbioru.

 

Konferencja "Biznes a kultura"

Rada Programowa Kongresu Kultury Województwa Śląskiego 2010, Konsulat Honorowy Republiki Słowenii, Biblioteka Śląska w Katowicach serdecznie zapraszają na konferencję „Biznes a kultura” poświęconą związkom obu dziedzin, ograniczeniom i barierom w ich wzajemnych relacjach oraz perspektywom i możliwościom współpracy w przyszłości.  

 

Robert Stiller w Salonie Literackim Michała Jagiełły

W maju gościem "Salonu Literackiego Michała Jagiełły" będzie Robert Stiller - tłumacz, pisarz, orientalista, filolog, religioznawca, językoznawca, publicysta, krytyk, żołnierz AK, działacz antykomunistyczny w czasach Polski Ludowej.

 

Renata Przemyk w Bibliotece Śląskiej

W Gali Śląskiej Fotografii Prasowej w Bibliotece Śląskiej odbędzie się koncert Renaty Przemyk.  

 

Salon Literacki Michała Jagiełły

W grudniu gościem Biblioteki Śląskiej, w ramach cyklicznych spotkań w Salonie Literackim Michała Jagiełły, będzie polski historyk i krytyk literatury i kultury polskiej, antropolog kultury, eseista i publicysta - Andrzej Mencwel.

 

"Zanim nadeszła Zagłada..." - wystawa w Bibliotece Śląskiej

Biblioteki

5 listopada br. o godz. 17.00 w galerii Holu Głównego Biblioteki Śląskiej odbędzie się wernisaż dwóch wystaw: „Zanim nadeszła Zagłada…położenie ludności żydowskiej Zagłębia Dąbrowskiego w okresie okupacji niemieckiej” i „Sosnowiec wczoraj i dziś”.

 

Promocja książki Jana Grzegorczyka „Chaszcze”

30 października br. w Bibliotece Śląskiej odbędzie się spotkanie z pisarzem – Janem Grzegorczykiem i Wydawnictwem „Znak”, które książką „Chaszcze” inauguruje nową serię wydawniczą „Powieść z duszą”.

 

LuksemPolacy. Polska imigracja w Luksemburgu - wystawa w MBP

Biblioteki

Wystawa prezentowana od 28 października w Bibliotece Śląskiej jest owocem współpracy fotografika Steven’a James’a Scott’a i badacza Mikołaja Kowalskiego, który zgromadził nagrania będące świadectwem losów dwudziestu osób polskiego pochodzenia, mieszkających w Luksemburgu.

 

Finisaż Alei Króla- Ducha w Bibliotece Śląskiej

Do końca września w Bibliotece Śląskiej można oglądać wystawy przygotowane z okazji 200 rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego - "Juliusz Słowacki (1809-1849). Droga, na której powstały dzieła Jego Ducha" (ze zbiorów Biblioteki Śląskiej)oraz "Odcienie Słowackiego-barwy romantyzmu. Malarstwo i grafiki Łukasza Niewiary".

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.