RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Biblioteka Narodowa pokaże rękopis "Quo Vadis"

Wydarzenia

W całej Polsce obchodzimy rok poświęcony wybitnemu polskiemu nobliście Henrykowi Sienkiewiczowi. Do uroczystości dołączy w nabliższym czasie Biblioteka Narodowa w Warszawie, która 3 września udostępni do wglądu zwiedzającym rękopis "Quo Vadis"

 

Ruch Wydawniczy w Liczbach LX: 2014 już jest!

Nowości

Biblioteka Narodowa opublikowała już 60. numer rocznika „Ruch Wydawniczy w Liczbach”. Raport obejmuje szczegółowo opracowane dane na temat produkcji wydawniczej w roku 2014.

 

Zobacz Psałterz floriański na własne oczy!

Biblioteki

W sobotę, 23 kwietnia Psałterz floriański – niezwykły rękopis opuszcza na jeden dzień skarbiec Biblioteki Narodowej, a jego dzieje, treść i tajemnice przybliżać będą nam wykłady specjalistów!

 

Wyniki badań czytelnictwa w formie aplikacji

Biblioteka Narodowa stworzyła stronę internetową na której można sprawdzić, jak wygląda czytelnictwo w różnych grupach w zależności od miejsca zamieszkania, wieku czy wykształcenia.

 

Stan czytelnictwa w Polsce w 2015 roku

Za Biblioteką Narodową prezentujemy podstawowe wyniki badań czytelnictwa za rok 2015 zrealizowane przez TNS Polska. Badanie zostało przeprowadzone w listopadzie 2015 roku na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 3049 respondentów w wieku co najmniej 15 lat.

 

Opracowanie rzeczowe dokumentów z wykorzystaniem UKD - poziom zaawansowany

Biblioteki

Kurs jest częścią cyklu szkoleń mających udoskonalić warsztat bibliotekarski oraz poszerzyć kompetencje zawodowe uczestników. Szkolenie przeznaczone jest dla osób, które ukończyły podstawowy kurs opracowania rzeczowego dokumentów w UKD lub pracują przy opracowywaniu dokumentów i chciałyby zgłębić tajniki ich klasyfikowania w UKD

 

Powstał Instytut Konserwacji Zbiorów Bibliotecznych

Biblioteki

W Bibliotece Narodowej powołano Instytut Konserwacji Zbiorów Bibliotecznych. Jego głównymi zadaniami są:

 

Biblioteka Narodowa udostępni ponad 700 tysięcy artykułów naukowych

Biblioteki

Ponad 700 tysięcy artykułów naukowych z punktowanych czasopism polskich z lat 2002-2014 będzie dostępne w formie elektronicznej za sprawą digitalizacyjnego projektu „Merkuriusz”, który realizują wspólnie Biblioteka Narodową i Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej. Łączny budżet projektu wynosi prawie 15 mln zł.

 

Seminarium Biblioteka Nowa

Biblioteki

Instytut Książki i Goethe-Institut w Polsce wraz z partnerami: Biblioteką Narodową, Duńskim Instytutem Kultury i Ambasadą Królestwa Niderlandów zapraszają na drugie seminarium z cyklu Biblioteka Nowa zatytułowane: „Nowe koncepcje – nowe biblioteki. Praktyczne przykłady z czterech krajów europejskich”.

 

II seminarium Biblioteka Nowa

Biblioteki

Instytut Książki i Goethe-Institut w Polsce wraz z partnerami: Biblioteką Narodową, Duńskim Instytutem Kultury i Ambasadą Królestwa Niderlandów zapraszają na drugie seminarium z cyklu Biblioteka Nowa zatytułowane: „Nowe koncepcje – nowe biblioteki. Praktyczne przykłady z czterech krajów europejskich”.

 

Rękopisy Tadeusza Kijonki w darze dla Biblioteki Narodowej

Wydarzenia

Jeden z czołowych poetów starszego pokolenia Tadeusz Kijonka przekazał w darze Bibliotece Narodowej dwa pakiety rękopisów swoich wierszy. Są między nimi manuskrypty utworów, które znalazły się w wydanej właśnie książce 44 sonety brynowskie.

 

Imieniny Jana Kochanowskiego - 20 czerwca

Pisarze, poeci, literaturoznawcy, aktorzy i muzycy spotkają się po raz czwarty na Imieninach Jana Kochanowskiego. 20 czerwca Ogród Krasińskich stanie się literackim sercem Warszawy.

 

Sprawozdanie Biblioteki Narodowej za rok 2014

Biblioteki

Biblioteka Narodowa opublikowała sprawozdanie, z którego można dowiedzieć się o projektach i zmianach przeprowadzonych w 2014 roku w tej instytucji.

 

Biblioteka Nowa – pierwsze spotkanie

Wydarzenia

Biblioteka Nowa to zainaugurowany 15 kwietnia 2015 roku cykl seminariów Instytutu Książki, które mają pomóc bibliotekarzom wypracować założenia i kierunki rozwoju polskich bibliotek publicznych na najbliższe lata, uwzględniające m.in. postępującą cyfryzację.

 

Cała Polska czyta dzieciom w najbliższą sobotę - konferencja prasowa Fundacji ABCXXI

Pod Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rzecznika Praw Dziecka i Biblioteki Narodowej rusza IV Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.

 

Raport o rynku wydawniczym w Polsce w 2013 r.

Wydawnictwa

Biblioteka Narodowa publikuje kolejny raport dotyczący rynku wydawniczego - zawierający dane dotyczące książek i periodyków, które ukazały się w Polsce w roku 2013. W roku tym Biblioteka Narodowa zarejestrowała 32863 tytuły książek, czyli o prawie 1300 mniej niż rok wcześniej.

 

W Bibliotece Narodowej o Themersonach. Przypominamy "Wykład profesora Mmaa"

Biblioteki

19 lutego Biblioteka Narodowa zaprasza na spotkania Themersonowie. Prawdopodobieństwo dziury w niebie.

 

Nowa Biblioteka Narodowa w Jerozolimie w 2016 roku

Biblioteki, Rynek zagraniczny

Pokazujemy wizualizacje tej ogromnej inwestycji w stolicy. Projekt powstał w szwajcarskim biurze architektonicznym Herzog & de Meuron.

 

Prawie milion nowych rekordów w katalogu BN w 2014 r.

Biblioteki

Aż o 937 400 rekordów wzbogacił się katalog komputerowy Biblioteki Narodowej w 2014 r. dzięki czemu obejmuje już 7 607 173 opisów. Wzrost jest prawie dwukrotnie większy niż w roku 2013, kiedy wyniósł 559 170 rekordów.

 

Ruszył system Academica

Biblioteki

Już pół miliona publikacji naukowych udostępnia Biblioteka Narodowa użytkownikom bibliotek z całego kraju w systemie Academica. Ten nowatorski na skalę światową system wirtualnych wypożyczeń uruchomiła w czwartek szefowa resortu kultury Małgorzata Omilanowska.

 

Nowoczesność w praktyce – ruszył system ACADEMICA

Biblioteki

W czwartek, 18 grudnia 2014 r. prof. Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspólnie z dr. Tomaszem Makowskim, dyrektorem Biblioteki Narodowej zainaugurowali projekt ACADEMICA – innowacyjny system elektronicznych wypożyczeń, umożliwiający bezpłatny dostęp do setek tysięcy publikacji naukowych z każdej biblioteki w Polsce. W uroczystości wziął udział prof. Włodzimierz Bolecki, wiceprezes Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i dr Tomasz Kruk, wicedyrektor Naukowej i...

 

Ruszył elektroniczny serwis e-ISBN

Internet

Biblioteka Narodowa 24 października uruchomiła nowy serwis e-ISBN służący do błyskawicznego nadawania i zarządzania numerami ISBN oraz powiązanymi z nimi danymi. Jest to pierwsza w Polsce e-usługa publiczna skierowana do branży wydawniczej. Uroczystego otwarcia dokonała prof. Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego, podczas Krakowskich Targów Książki.

 

Herbert 2014 - obchody 90. rocznicy urodzin Poety

Wydarzenia

Z inicjatywy Katarzyny Herbert w dniach 27-29 października 2014 r. odbędą się w Warszawie obchody 90. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta – współorganizowane przez Fundację im. Zbigniewa Herberta i Bibliotekę Narodową.

 

ISBN przez Internet. Startuje serwis e-ISBN dla wydawców

Biblioteki

Biblioteka Narodowa 24 października 2014 uruchamia nowy serwis e-ISBN służący do błyskawicznego nadawania i zarządzania numerami ISBN oraz powiązanymi z nimi danymi. Jest to pierwsza w Polsce e-usługa publiczna skierowana do branży wydawniczej.  

 

Rękopisy Bohdana Zadury w Bibliotece Narodowej

Biblioteki

Zbiory Biblioteki Narodowej wzbogaciły się o rękopisy utworów poetyckich i prozatorskich Bohdana Zadury, jednego z czołowych pisarzy polskich ostatniego ćwierćwiecza, od dziesięciu lat redaktora naczelnego miesięcznika „Twórczość".

 

Dyr. Tomasz Makowski przewodniczącym Krajowej Rady Bibliotecznej

Biblioteki

W dniu 2 lipca 2014 roku w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyło się pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Bibliotecznej kadencji 2014 - 2019.

 

Między słówkami – Imieniny Jana Kochanowskiego dla dzieci

Podczas sobotnich Imienin Jana Kochanowskiego nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Program dziecięcy zaczyna się już o godz. 11.00 wspólnym czytaniem z Edytą Jungowską i trwającymi nieprzerwanie aż do 22.00 warsztatami plastyczno-literackimi z elementami biblioterapii. Kulminacyjnym punktem jest wieczorynka Chodź na słówko, poświęcona słowom, słówkom oraz językowym błędom i przekrętom. Można także będzie wziąć udział w podchodach z Doktorem Muchołapskim, warsztatach ilustratorskich i...

 

Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych ACADEMICA – prezentacja w Warszawie

Biblioteki

Biblioteka Narodowa ma zaszczyt zaprosić bibliotekarzy na prezentację Cyfrowej Biblioteki Publikacji Naukowych ACADEMICA. Jest to innowacyjne narzędzie, pozwalające na udostępnienie w bibliotekach naukowych i publicznych na terenie całego kraju kilkuset tysięcy publikacji naukowych.

 

23 mln zł na zakup nowości wydawniczych do bibliotek

Wydarzenia

Biblioteka Narodowa ogłasza Program Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek” na rok 2014. Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego zatwierdził regulaminy Programu, ustalając jego budżet na 23 mln zł. Program „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek” realizowany jest w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020” i składa się z dwóch Priorytetów:

 

Helmut Böttiger – spotkanie z niemieckim krytykiem literackim w Goethe-Institut w Warszawie

Wydarzenia

Goethe-Institut, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury oraz Biblioteka Narodowa zapraszają na „sztamtysz“ tłumaczy literatury, którego gościem honorowym będzie Helmut Böttiger - niemiecki autor i krytyk literacki.  

 

Praca w Bibliotece Narodowej

Biblioteki

Biblioteka Narodowa rekrutuje pracowników na szereg stanowisk w swoich oddziałach w Warszawie.

 

Rękopisy Krystyny Miłobędzkiej w Bibliotece Narodowej

Biblioteki

Rękopisy i maszynopisy swoich wierszy ofiarowała Bibliotece Narodowej Krystyna Miłobędzka, jedna z najoryginalniejszych polskich poetek współczesnych. Ponadto poetka przekazała BN wydruki tekstów swojego męża Andrzeja Falkiewicza (1929-2010), eseisty i prozaika, z odręcznymi poprawkami autora.

 

Prawie 14 mln dla Biblioteki Narodowej

Biblioteki

W ramach I naboru wniosków do Programu "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego" w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014, projekt Biblioteki Narodowej pn.: "Konserwacja i rewitalizacja Pałacu Krasińskich (Pałacu Rzeczypospolitej) w Warszawie - europejskiego dziedzictwa kulturowego XVII wieku" otrzymał 100% dotacji na realizację zadania w kwocie 13 765 271,00 zł.   W ramach...

 

Biblioteka Narodowa z nagrodą Superbrands 2013/2014

Biblioteki

Biblioteka Narodowa została wyróżniona w prestiżowym konkursie Created in Poland Superbrands 2013/2014 będącym polską edycją przeprowadzanego w 87 krajach rankingu Superbrands, oceniającego siłę wizerunkową obecnych na rynku marek. Laureaci wyłonieni zostali w badaniu reprezentatywnej grupy 15 tys. konsumentów.

 

Rękopisy Eustachego Rylskiego w Bibliotece Narodowej

Biblioteki

Jeden z najwybitniejszych i zarazem najpopularniejszych prozaików polskich Eustachy Rylski, urodzony w 1944 roku, autor takich powieści jak „Na Grobli” i „Warunek”, przekazał Bibliotece Narodowej rękopisy trzech swoich utworów.

 

Biblioteka Narodowa kupiła list Victora Hugo o Adamie Mickiewiczu

Wydarzenia

W piątek 6 grudnia na aukcji zorganizowanej przez La Maison de Ventes Jean-Marc Delvaux w Paryżu Biblioteka Narodowa nabyła list Victora Hugo do Władysława Mickiewicza z 26 października 1867 r., w którym francuski pisarz po otrzymaniu wydanych wówczas przez Księgarnię Luksemburską w Paryżu przekładów dramatów Adama Mickiewicza składa patetyczny hołd polskiemu poecie:

 

Kroniki nowopolskie w wyborze Wiktora Kulerskiego

Wydarzenia

Biblioteka Narodowa, Instytut Książki i „Nowaja Polsza” serdecznie zapraszają na uroczystą promocję książki "Kroniki nowopolskie" w wyborze Wiktora Kulerskiego.

 

Ustawa o książce w Polsce. Skoro są za, muszą być przeciw

Ustawa

Targi Książki w Krakowie AD 2013. Drugiego targowego dnia wiele znanych osób ze środowiska książki prezentuje PLAN na 2014: wprowadzić ustawą Sejmu RP stałe ceny (fixed price) na nowe książki. Ponieważ plan w zaprezentowanej formie jest dziurawy, naciągany i typowo polityczny z mety niezorganizowana grupa wydawców i księgarzy wyraziła kuluarowy sprzeciw. Poniżej prezentuję omówienie założeń do PLANU w imię równowagi wypowiedzi.

 

Ustawa o książce w Polsce. Skoro są za, muszą być przeciw

Ustawa

Targi Książki w Krakowie AD 2013. Drugiego targowego dnia wiele znanych osób ze środowiska książki prezentuje PLAN na 2014: wprowadzić ustawą Sejmu RP stałe ceny (fixed price) na nowe książki. Ponieważ plan w zaprezentowanej formie jest dziurawy, naciągany i typowo polityczny z mety niezorganizowana grupa wydawców i księgarzy wyraziła kuluarowy sprzeciw. Poniżej prezentuję omówienie założeń do PLANU w imię równowagi wypowiedzi.  

 

Rękopisy Konwickiego w Bibliotece Narodowej

Biblioteki

Rękopisy swoich jedenastu powieści podarował Bibliotece Narodowej Tadeusz Konwicki, jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych pisarzy polskich, a także reżyser filmowy.

 

Sylwia Chutnik w Bibliotece Narodowej

Wydarzenia

Gromadzona przez Bibliotekę Narodową „Kolekcja polskiej literatury współczesnej” wzbogaciła się o materiały przekazane przez Sylwię Chutnik. Znalazły się wśród nich ozdobione przez pisarkę teczki z korektą autorską książek "Cwaniary" i "Dzidzia", zeszyt wypełniony notatkami warsztatowymi, zapiskami dziennikowymi, rachunkami, kolażami i wklejkami, a także niepublikowany, bibliofilski, wydrukowany w 10 egzemplarzach zbiór 10 wierszy w 20. rocznicę wiersza pierwszego, oraz...

 

Katalog książek króla Zygmunta Augusta. Projekt polsko-rosyjski

Biblioteki

Biblioteki Narodowe Polski i Rosji wspólnie opracują i wydadzą bogato ilustrowany katalog Książki z biblioteki króla Zygmunta Augusta w zbiorach Rosyjskiej Biblioteki Narodowej. Międzynarodowy projekt, przewidziany na lata 2013-2014, ma już swój szczegółowy harmonogram, który zawarty został w porozumieniu obu Bibliotek Narodowych podpisanym w sierpniu br. w ramach obowiązującej od 1993 r. umowy o współpracy.

 

Anna Romaniuk kierownikiem Zakładu Rękopisów BN

Wydarzenia

W wyniku postępowania rekrutacyjnego stanowisko kierownika Zakładu Rękopisów Biblioteki Narodowej z dniem 1 lipca objęła Anna Romaniuk.

 

Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona - premiera

Internet

Nowa Polona Cyfrowa Biblioteka Narodowa została uroczyście otwarta w czwartek, 20 czerwca podczas konferencji prasowej w Bibliotece Narodowej. Wzięli w niej udział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski oraz dyrektor BN dr Tomasz Makowski. Polona to rewolucja w udostępnianiu zbiorów – opublikowane w niej najwyższej jakości cyfrowe kopie książek, czasopism, map, nut, fotografii i rycin można nie tylko oglądać, ale także pobierać i dowolnie wykorzystywać – za darmo i bez...

 

20 mln zł na zakup nowości wydawniczych do bibliotek – rusza nabór wniosków

Biblioteki

Nabór wniosków do tegorocznej edycji Programu Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek” trwać będzie do 5 lipca br. Budżet Programu na rok 2013 wynosi 20 mln zł, z czego co najmniej 1/3 przeznaczona jest na publikacje dla dzieci i młodzieży.

 

Imieniny Kochanowskiego w Ogrodzie Saskim

Imieniny Jana Kochanowskiego to cykliczna impreza czytelnicza, jakiej jeszcze nie było. W zeszłym roku Imieniny rozpoczęły się w słoneczną sobotę w Ogrodzie Krasińskich. Gościli na nich nie tylko znani pisarze i poeci, ale przede wszystkim miłośnicy czytania, z myślą o których organizowana jest ta impreza.

 

Seminarium OCLC i Biblioteki Narodowej

Biblioteki

24 maja (piątek) zapraszamy do Pałacu Rzeczypospolitej na seminarium zorganizowane przez OCLC (Online Computer Library Center) i Bibliotekę Narodową, którego celem będzie prezentacja najnowszych trendów światowego bibliotekarstwa.

 

Polacy nadal bardzo mało czytają

Wydarzenia

61 proc. Polaków w ciągu ostatniego roku nie miało kontaktu z żadną książką - wynika z tegorocznego badania czytelnictwa przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową we współpracy z TNS Polska. Dwa lata temu było nieco lepiej - ten wskaźnik był o 5 proc. niższy.

 

Biblioteka Narodowa kończy 85 lat - poznaj jej historię

Biblioteki

Biblioteka Narodowa - największa narodowa książnica - ma 85 lat. Została ona powołana 24 lutego 1928 roku rozporządzenem prezydenta Ignacego Mościckiego. Rocznica przypada na czas przemian - generalny remont budynku i zmiany związane z cyfryzacją zbiorów.

 

Biblioteka Narodowa jak nowa. Teraz bardziej ekologiczna

Biblioteki

Nowa czytelnia w Bibliotece Narodowej. Są już nowe, szczelne okna, widoków nie zasłaniają pionowe żaluzje.Zamiast brzeczących jarzeniówek w suficie zamontowano niemęczące wzroku energooszczędne lampy.

 

Archiwum Miłosza już w Polsce

Wydarzenia

Najważniejsza część archiwum Czesława Miłosza, przekazanego Bibliotece Narodowej przez syna Noblisty, dotarła już z USA do Warszawy. Oficjalnego odbioru skrzyni, zawierającej osiem kontenerów z bezcennymi zbiorami dokonał dyrektor BN dr Tomasz Makowski wraz z grupą specjalistów w poniedziałek, 7 stycznia. Wśród przywiezionych obiektów znajdują się m.in. niezbadane jeszcze 103 notatniki Poety z lat 1974-2003, korespondencja, fotografie, dokumenty prywatne oraz złoty medal Nagrody Nobla. Wkrótce...

 

MKiDN: Rękopisy Czesława Miłosza w Bibliotece Narodowej

Wydarzenia

Szanowni Państwo, Zbiór bezcennych rękopisów i osobistych pamiątek po Czesławie Miłoszu trafił do archiwum Biblioteki Narodowej. Uroczyste przekazanie pamiątek po Nobliście odbyło się 27 listopada 2012 roku podczas konferencji prasowej z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, syna poety Antoniego Miłosza oraz dyrektora Biblioteki Narodowej Tomasza Makowskiego.

 

Gdzie jest czytelnik? - konferencja 8.10 w BN

Wydarzenia

Dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, i Łukasz Gołębiewski, prezes Biblioteki Analiz, zapraszają na konferencję zatytułowaną „Gdzie jest czytelnik?” poświęconą sytuacji, w jakiej znalazła się prasa i książki w czasach gospodarki cyfrowej i o poszukiwaniu rozwiązań.

 

Publikacje Ossolineum trafią do domeny publicznej?

Wydawnictwa

Obywatele Kultury będą domagać się przeniesienia publikacji Wydawnictwa Ossolineum do domeny publicznej, czyli udostępnienia ich w internecie - poinformowała liderka ruchu Beata Chmiel.

 

Imieniny Jana Kochanowskiego

Na świętego Jana czytamy do rana. Wstęp wolny Biblioteka Narodowa Ogród Krasińskich i Pałac Rzeczypospolitej plac Krasińskich 3/5 23 czerwca, od godz. 12:00 do północy  

 

26 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Własności Intelektualnej

Wydarzenia, Prawo

W przeddzień Światowego Dnia Własności Intelektualnej, wczoraj, odbyły się w Warszawie dwie konferencje.

 

20 milionów na zakup nowości wydawniczych do bibliotek

Biblioteki

20 milionów zł wynosi w roku 2012 budżet Programu Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek". To o 5 mln więcej niż w roku ubiegłym.

 

Konwersatorium: „Użytkownicy współczesnych bibliotek. Nowe problemy?"

Biblioteki

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy za Organizatorami, że XI konwersatorium na temat: „Użytkownicy współczesnych bibliotek. Nowe problemy?" odbędzie się 15 marca 2012 r. w Bibliotece Narodowej. Gorąco zapraszamy na interesujące spotkanie z bibliotekarstwem.

 

Wystawa najważniejszych zabytków piśmiennictwa polskiego

Jedne z najcenniejszych zabytków piśmiennictwa polskiego: Biblię Jakuba Wujka, Kazania Świętokrzyskie, rękopisy: Jana Kochanowskiego i Juliusza Słowackiego można obejrzeć w Warszawie na wystawie "Najstarsze ojczyste - dodaj do ulubionych."

 

Ostatni krzyk. Od Katynia do Smoleńska Barbary Stanisławczyk "Książką Roku"

Nagrody „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” rozdane. Dziś w Bibliotece Narodowej w Warszawie podczas uroczystej gali jubileuszowej dziesiątej edycji nagród odbyło się podsumowanie roku wydawniczego.

 

Podpisanie umowy o współpracy między Biblioteką Narodową a Staatsbibliothek w Berlinie

Biblioteki

W dniu 21 czerwca 2011 r. dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski i dyrektor generalna Biblioteki Państwowej w Berlinie (Bibliotekoznawstw zu Berlin – Preussischer Kulturbesitz) podpisali umowę o współpracy pomiędzy obiema bibliotekami.

 
 

Nowy cykl audycji o książkach – wspólny projekt TOK FM i Biblioteki Narodowej

Oprawcy książek - nowy cykl audycji poświęconych książkom i czytaniu wystartował 9 czerwca, w czwartek w radiu TOK FM o godz. 21.

 

Sprawozdanie Biblioteki Narodowej za rok 2010

Szanowni Państwo, pragniemy zaprezentować Państwu „Sprawozdanie Biblioteki Narodowej za rok 2010", zawierające komplet informacji na temat gromadzenia, udostępniania, opracowywania, konserwacji i ochrony zbiorów, a także prac naukowych, przedsięwzięć kulturalnych i promocyjnych podejmowanych przez Narodową Książnicę w minionym roku.

 

Strategia Rozwoju Kapitału Społecznego 2011-2020 - spotkanie w BN w dniu 10 maja 2011

W Bibliotece Narodowej, w ramach konsultacji społecznych, odbyła się wczoraj prezentacja projektu Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego 2011-2020.

 

Ażurowa wstążka na książki

Biblioteki

Architekt Chris Precht zaprojektował rozbudowę Biblioteki Narodowej Austrii, która ma siedzibę w zabytkowym pałacu na terenie wiedeńskiego Hofburga.

 

"Książka i czytelnictwo w Polsce na początku nowej dekady" - IX Konwersatorium „Biblioteki w systemie edukacji i kultury” -

Wydarzenia

Szanowni Państwo, Uczestnicy konwersatorium „Biblioteki w systemie oświaty i kultury", uprzejmie informują, że IX konwersatorium na temat: „Książka i czytelnictwo w Polsce na początku nowej dekady" odbędzie się 28 kwietnia 2011 r. w Bibliotece Narodowej.

 

Z czytelnictwem nadal źle - raport z badań Biblioteki Narodowej

Wydarzenia

Aż 56% Polaków nie zagląda do żadnych książek, nawet kucharskich czy słowników. 46% nie czyta choćby krótszych tekstów, artykułów lub opowiadań. Książek nie czytają nawet najlepiej wykształceni.

 

Ile czytają Polacy - konferencja

Wydarzenia

Biblioteka Narodowa zaprasza 16 lutego o godzinie dwunastej na konferencję prasową „Stan czytelnictwa w Polsce. Najnowsze wyniki". Biblioteka Narodowa przedstawi najświeższe dane dotyczące czytelnictwa w Polsce.

 

Nagrody Magazynu Literackiego KSIĄŻKI

Zespół redakcyjny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” i Biblioteka Narodowa mają ma zaszczyt i przyjemność zaprosić Państwa na uroczyste wręczenie nagród za Książki Miesiąca i Książki Roku 2010 „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”.

 

Komunikat Biblioteki Narodowej w sprawie ISBN

Prawo

w załączniku znajdziecie Państwo komunikat BN w sprawie ISBN – zgodnie z nim, dodruki tych samych tytułów nie mogą posiadać nowego ISBN, ponieważ powodowałoby to mnóstwo zawirowań statystycznych, dotyczących także egzemplarza obowiązkowego.

 

Obchody Dnia Domeny Publicznej 2011

Tegoroczne obchody Dnia Domeny Publicznej upłynęły pod znakiem projektów i inicjatyw realizowanych przez instytucje szeroko rozumianej kultury. Wszystkie zaprezentowane pomysły bazują na zasobach domeny publicznej i wykorzystując je na różnych poziomach i na róże sposoby.  

 

Elektroniczny rewers

Biblioteki

Biblioteka Narodowa udostępnia czytelnikom elektroniczny formularz rewersu w formacie PDF do wypełniania na komputerze i samodzielnego wydrukowania. Dzięki temu formularzowi można łatwo i szybko wypełnić rewersy w domu - korzystając z internetowego katalogu BN - i przyjść do Biblioteki z wydrukowanymi, gotowymi do złożenia rewersami.

 

Dzień Domeny Publicznej 2011

Już po raz czwarty Koalicja Otwartej Edukacji ma zaszczyt zaprosić na obchody Dnia Domeny Publicznej, które odbędą się 30 grudnia 2010 roku o godz. 13.00 w Bibliotece Narodowej (Sala Darczyńców).

 

Kongres Czytanie Włącza

Wydarzenia

W środę, 8 grudnia 2010 r. w Bibliotece Narodowej odbędzie się kongres inaugurujący obywatelską koalicję Republika Książki, której celem jest przeciwdziałanie spadkowi czytelnictwa w Polsce.

 

O bibliotekach cyfrowych dla nauczycieli-bibliotekarzy - kolejna edycja szkolenia

Biblioteki

Biblioteka Narodowa zaprasza na kolejne, grudniowe edycje szkolenia "Biblioteki cyfrowe, serwisy i portale internetowe - nowe źródła informacji w pracy nauczyciela-bibliotekarza".

 

Gościem Salonu Księgarzy Józefa Witas

Waldemar Janaszkiewicz, prezes Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, Henryk Tokarz, prezes Izby Księgarstwa Polskiego Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej zapraszają do Salonu Księgarzy.

 

A może tak na szkolenie z konserwacji i identyfikacji fotografii?

Biblioteki

Zakład Edukacji Bibliotekarskiej, Informacyjnej i Dokumentacyjnej Biblioteki Narodowej ma przyjemność zaproponować nowy kurs: „Identyfikacja fotografii czarno-białych, identyfikacji fotomechanicznych technik drukarskich oraz zabezpieczanie materiałów fotograficznych w zbiorach archiwów, bibliotek i muzeów".

 

Archiwum Kołakowskiego w Bibliotece Narodowej

Biblioteki

Archiwum zmarłego przed rokiem Leszka Kołakowskiego zawierające rękopisy, maszynopisy, pierwodruki prac zostało przekazane Bibliotece Narodowej, gdzie zostanie poddane przeglądowi konserwatorskiemu i udostepnione badaczom - podała Biblioteka Narodowa.

 

Renek Mendruń kierownikiem Zakładu Znormalizowanych Numerów Wydawnictw

Biblioteki

Przychylając się do rekomendacji komisji ds. przeprowadzenia rekrutacji dyrektor BN powołał Renka Mendrunia na stanowisko kierownika Zakładu Znormalizowanych Numerów Wydawnictw. Nowy kierownik obejmie obowiązki z dniem 1 lipca 2010 r.

 

Otwarto "ścieżkę Kapuścińskiego"

"Ścieżka Kapuścińskiego", upamiętniająca ulubioną trasę porannych spacerów reportera po Polach Mokotowskich i okolicach warszawskiej Biblioteki Narodowej, została w czwartek otwarta dla publiczności.

 

Austriacka Biblioteka Narodowa otwiera się na internet

Biblioteki

Historyczne wydania arcydzieł Kochanowskiego, Mickiewicza czy Słowackiego z półek Austriackiej Biblioteki Narodowej już niedługo przeniosą się do sieci dla czytelników z całego świata.

 

Czasopisma patronackie już pod egidą Instytut Książki

Wydawnictwa

Z dniem 1 kwietnia 2010 roku wydawanie czasopism patronackich Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przejmuje Instytut Książki. Zarządzenie ministra, podpisane 18 marca 2010 roku, wyłącza Zakład Wydawniczy Czasopism Patronackich ze struktury Biblioteki Narodowej i przenosi go w całości do Instytutu Książki.    

 

Impresje po spotkaniu bibliotekarzy z wydawcami

Wydarzenia

W poniedziałek 15 marca 2010 roku odbyło się wspólne spotkanie bibliotekarzy i wydawców w sprawie egzemplarza obowiązkowego.

 

Egzemplarza obowiązkowego ciąg dalszy

Wydarzenia

W połowie grudnia w Bibliotece Narodowej odbyło się spotkanie zespołu roboczego wydawców i bibliotekarzy w sprawie ograniczenia liczby egzemplarzy obowiązkowych.

 

Pół miliona na szkolenia bibliotekarzy w BN

Biblioteki

Tylu szkoleń dla bibliotekarzy jeszcze nie było! 2010 rok zapowiada się pod tym względem rekordowo. Biblioteka Narodowa, we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, uruchomi nowy projekt szkoleniowy.

 

Dzień Domeny Publicznej w Bibliotece Narodowej

Wydarzenia

Dzień Domeny Publicznej to nasze wspólne święto. Święto tego, co dostępne dla wszystkich i za darmo, podkreślające rolę, jaką odgrywa domena publiczna w budowaniu kultury i wiedzy.

 

Wieczór autorski ex ministra PO

Biblioteka Narodowa zaprasza na promocję tomiku wierszy "Uspokojenie" Rafała Grupińskiego. Odbędzie się ona w Bibliotece Narodowej w Sali Kariatyd Pałacu Rzeczypospolitej (pl. Krasińskich 3/5) we wtorek 1 grudnia 2009 o godz. 19.00.

 

Wyniki konkursu "Lekcja o Juliuszu Słowackim"

Nagrody

17 listopada 2009 roku odbyło się posiedzenie jury konkursu "Lekcja o Juliuszu Słowackim". Jury przyznało pierwszą nagrodę pani Monice Bojko z XCIX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta z Warszawy za lekcję: Jak Juliusz Słowacki listy pisał, czyli kartka z dziejów epistolografii romantycznej.

 

Biblioteka XXI wieku

Biblioteki

Dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie Salonu Bibliotekarzy. Gościem Salonu będzie Jacek Nowiński - dyrektor Biblioteki Elbląskiej im. Cypriana Norwida w Elblągu.

 

Zbiory Biblioteki Załuskich zostaną zinwentaryzowane - komunikat BN

Biblioteki

Biblioteka Narodowa podpisała specjalny aneks do umowy o współpracy z Rosyjską Biblioteką Narodową w Sankt Petersburgu, na mocy którego prowadzone będą wspólne prace nad wydaniem katalogu zbiorów Biblioteki Załuskich.

 

Salon Księgarzy zaprasza na spotkanie z Grzegorzem Bogutą

Waldemar Janaszkiewicz, prezes Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, Jan Lus, prezes Izby Księgarstwa Polskiego, Piotr Marciszuk, prezes Polskiej Izby Książki, Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej zapraszają do Salonu Księgarzy na spotkanie z Grzegorzem Bogutą, działaczem opozycji, wydawcą, współzałożycielem i pierwszym prezesem Polskiej Izby Książki.  

 

Maska Słowackiego - projekt Biblioteki Narodowej

Prezentacje

W roku Jubileuszu Juliusza Słowackiego Biblioteka Narodowa oraz Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza we współpracy z Zeszytami Literackimi przygotowały cykl wydarzeń kulturalnych poświęconych autorowi Króla Ducha.

 

Biblioteka Narodowa prezentuje w Internecie kolekcję prasy polskiej z 1939 roku

Internet

W związku z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej Biblioteka Narodowa udostępni w Internecie cyfrowe kopie oraz skany polskiej prasy, odezw, druków ulotnych i innych dokumentów znajdujących się w zbiorach BN, a ukazujących się od końca sierpnia do początków października 1939 r. na ziemiach II Rzeczypospolitej.

 

Złoty wiek muzyki w Polsce w Bibliotece Narodowej

Biblioteki

Biblioteka Narodowa serdecznie zaprasza na wyjątkowy uroczysty koncert „Złoty wiek muzyki w Polsce”, który odbędzie się 28 sierpnia 2009 r. o godz. 19. 30 w kościele Nawiedzenia NMP w Warszawie (ul. Przyrynek 2). Podczas koncertu Złoty wiek muzyki w Polsce w Bibliotece Narodowej pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego wykona utwory Jerzego Libana z Legnicy, Wacława z Szamotuł, Marcina Leopolity, Mikołaja Gomółki, Mikołaja Zieleńskiego, Andreasa Hakenbergera oraz kompozytorów włoskich związanych z...

 

Biblioteka Narodowa zaprasza na konferencję o konserwacji na konferencji

Biblioteki

Biblioteka Narodowa w Warszawie zaprasza na konferencję prezentującą doświadczenia i osiągnięcia konserwacji i restauracji zbiorów bibliotecznych na tle przemian metodologicznych i technologicznych XX wieku. Spotkania konferencyjne będą się odbywały 1 i 2 października 2009 r.

 

Program ministerialny Biblioteka +

Biblioteki

Program Biblioteka + został zainicjowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego wiosną 2008. Przygotowanie i przeprowadzenie programu Minister powierzył Instytutowi Książki.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.