RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Kolej na Stację Literatura 21

Port Literacki – najstarszy polski festiwal poświęcony ambitnej literaturze przenosi się w nietypowe miejsce, zyskuje nowych partnerów i radykalnie zmienia swoją formułę

 

21 wierszy miłosnych - Adrienne Rich

Książki, Zapowiedzi

Do księgarń trafia właśnie pierwsza książka z wierszami Adrienne Rich po polsku. Autorem przekładów "21 wierszy miłosnych" wydanych w Biurze Literackim jest Jakub Głuszak. Tom uzupełnia jeden z najważniejszych esejów poetki – "Przymusowa heteroseksualność". Książka będzie miała swoją specjalną prezentację podczas Stacji Literatura 21, niemal dokładnie w czterdziestą rocznicę premiery "Twenty-One Love Poems".

 

„Nowe głosy z Europy": Clare Azzopardi

Wydarzenia

Bohaterką kolejnej prezentacji "Nowych głosów z Europy" – cyklu, który Biuro Literackie przygotowuje razem z międzynarodowymi instytucjami literackimi – jest pochodząca z Malty Clare Azzopardi. Pisarka odwiedzi wrześniowy festiwal Stacja Literatura 21, gdzie wystąpi obok takich pisarzy jak Bruno Vieira Amaral, Erika Fatland i Anja Golob. W bibliotece oraz w mediach partnerów projektu pojawiły się właśnie premierowe materiały (m.in. wywiad, recenzje krytyków, fragmenty prozy)....

 

Selfie na tle rzepaku - Justyna Bargielska

Książki, Nowości

Biuro Literackie opublikowało czwartą książkę z nowej serii wydawniczej 22. Wiersze podróżne. Swój autorski wybór, „Selfie na tle rzepaku", prezentuje tym razem Justyna Bargielska.

 

Julia Szychowiak: "Naraz"

Zapowiedzi, Nowości

Do dotychczasowej dwójki poetów, Romana Honeta i Jacka Dehnela, od niedawna będących "w podróży", dołącza właśnie ze swoim autorskim wyborem wierszy Julia Szychowiak. Każde z tej trójki zmierza w sobie jedynie znanym kierunku, w odmienne strony (nie tylko) poetyckiego świata. Dokąd zaprowadzić nas może poetka?

 

W maju "Atlas lękliwego mężczyzny"

Zapowiedzi

Wszędzie, nawet na najdalszych krańcach kuli ziemskiej, Ransmayr spotyka ludzi, których uwiecznia swoim wrażliwym piórem pośród za każdym razem innych, zawsze niezwykle plastycznie uchwyconych realiów ich egzystencji. Te fascynujące swym surowym pięknem miniwizerunki składają się na wyjątkowo wiarygodny, różnobarwny portret ludzkości odmalowany jako wyzwanie przeciwko nieustannemu przemijaniu jej i jej świata.

 

Premiera "Telefonu z antypodów" Zbigniewa Macheja w formie e-booka

Nowości

Do internetowej księgarni Biura Literackiego trafił właśnie, w formie e-booka, "Telefon z antypodów. Wiersze z młodości w epoce minionej (1978-1990)" Zbigniewa Macheja.

 

biBLioteka 2016 nr 4

Wydawnictwa

Autorzy i redaktorzy biBLioteki nie próżnują, w ciągu ostatnich dwóch tygodni przygotowywali kolejne materiały, które dziś trafiły na łamy czwartego już numeru. Tym razem będzie to porcja łącznie 33 tekstów, nagrań audio i wideo, jak również zdjęć dokumentujących spotkania lub prezentujących nowości wydawnicze. Premierowym książkom Romana Honeta i Zbigniewa Macheja towarzyszą wywiady z pisarzami, fragmenty ich tomów, recenzje oraz autorskie komentarze.

 

Czas na "Nowe głosy z Polski"

Biuro Literackie ogłasza start kolejnego premierowego projektu. "Nowe głosy z Polski" to krajowy odpowiednik międzynarodowych "Nowych głosów z Europy". Inicjatywa będzie wspierać rodzimych twórców wyznaczających nowe trendy w literaturze, poszukujących nowatorskich rozwiązań formalno-estetycznych, których dzieła nie mieszczą się w realiach rynku komercyjnego i dla których wspólnym polem zainteresowań są społeczne konteksty, rola i funkcja literatury.

 

"Nowe głosy z Europy" - poznaliśmy polskiego kandydata

Wydarzenia

Znamy już najciekawszego pisarza, debiutującego w ostatniej dekadzie, który będzie polskim kandydatem do udziału w projekcie "Nowe głosy z Europy". Zdaniem dziesięciu osobowości polskiej literatury (dziennikarzy, krytyków, wykładowców akademickich, wydawców i redaktorów) największym odkryciem i najbardziej zajmującym nowym głosem jest Konrad Góra.

 

Podróżna książka laureata Nagrody Szymborskiej

Nowości

W poezji Honeta podział na dziedziny śmierci i życia układa się jakby inaczej, niż do tego przyzwyczaiły nas teksty kultury. Nie ma między nimi wyraźnej granicy, życie jest poprzerastane śmiercią, napiętnowane nią Bezruch i spokój, niedzianie się, zastygnięcie w nieruchomą formę, zapomnienie i milczenie – są prawdziwymi imionami śmierci. W powietrzu krążą duchy umarłych, ich imiona, słowa, wizerunki wypełniają naszą pamięć" – pisze Magdalena Rabizo-Birek, od lat pilnie obserwująca tę...

 

biBLioteka 2016 nr 2

Nowości

Drugi numer biBLioteki już w sieci. Redaktorzy magazynu literackiego oferują czytelnikom ponad czterdzieści tekstów i materiałów audio, wideo oraz galerii zdjęć.

 

"China shipping" Justyny Bargielskiej w e-booku

Nowości

Fragment zapowiadający e-book China shipping Justyny Bargielskiej, który ukaże się w Biurze Literackim 15 lutego 2016 roku.

 

BiBLioteka 2016 nr 1

Od 26 stycznia wywiady, recenzje, zapowiedzi i fragmenty świeżych utworów, debaty, nagrania i zdjęcia z Biura Literackiego w jednym miejscu!

 

Nagradzana proza Šehicia w Biurze

Zapowiedzi

Kolejny bohater serii wydawniczej "Proza z Europy", przybliżającej polskim czytelnikom współczesne literackie arcydzieła, to otoczony kultem na Bałkanach i odnoszący sukcesy w Europie poeta i prozaik Faruk Šehić.

 

W 2016 roku w Biurze Literackim

Zapowiedzi

Szykuje się wyjątkowy rok dla czytelników Biura Literackiego. Co tydzień nowa publikacja – 23 tytuły w tradycyjnej formie i 28 jako e-booki – łącznie 51 książek!

 

Za tydzień Port Literacki w Edynburgu

Projekt Europejskich Portów Literackich – przygotowany z okazji 20-lecia festiwalu organizowanego przez Artura Bursztę – powoli dobiega końca. Na grudzień zaplanowano trzy ostatnie prezentacje. Autorzy związani z Biurem Literackim na początku miesiąca odwiedzą Edynburg, a potem udadzą się do Moskwy i Niżnego Nowogradu. W Szkocji już za tydzień spotkanie autorskie z udziałem Sławomira Elsnera i Romana Honeta.

 

Ostatnie wydarzenie Biura Literackiego w Przejściu: relacja

Wydawnictwa

Biuro Literackie wprowadziło się do Przejścia Garncarskiego we wrześniu 2010 roku. W kolejnych latach miejsce to było świadkiem niezliczonej ilości spotkań, warsztatów i różnego rodzaju inicjatyw literackich. Andrzejkowa sobota w Biurze Literackim, a zarazem pożegnanie z obecną siedzibą wydawnictwa, upłynęła na spotkaniach z autorami premierowych książek, czytaniach i nietypowej akcji wyprzedażowej.

 

Nowa książka Bohdana Zadury

Nowości

Dobra wiadomość dla wielbicieli czujnego oka i mistrzowskiej puenty Bohdana Zadury – to właśnie jego książka pt. "Już otwarte" będzie pierwszą premierą wydawniczą Biura Literackiego w 2016 roku. W tomie znajdą się wątki znane z poprzednich tomów, takie jak: absurdy i tzw. głębia codzienności, dotkliwa przemijalność istnienia oraz swoisty humor, przy czym dominować będzie baczne spojrzenie obserwatora większych i mniejszych zdarzeń.

 

Zbigniew Dmitroca „Radio Swoboda”

Nowości

Radio Swoboda to osobliwy portret rzeczywistości nakreślony przez 10 współczesnych poetów rosyjskich starszego i młodszego pokolenia. Wiersze z antologii w wyborze i przekładzie Zbigniewa Dmitrocy w sposób odważny komentują nie tylko kremlowską politykę, ale także realia życia w dzisiejszej Rosji. Biełow, Fanajłowa, Goralik, Kuprijanow, Kudriawcew, Oborin, Pomierancew, Rodionow, Stiepanowa, Wodiennikow – każdy autor w charakterystycznym dla siebie stylu pochyla się nad problemami obywatelskimi,...

 

Biuro Literackie wśród Literary Europe Live

Rynek zagraniczny

Biuro Literackie znalazło się w gronie szesnastu europejskich instytucji współtworzących platformę Literary Europe Live, której działalność w najbliższych latach dofinansowana będzie przez Unię Europejską. W tegorocznym naborze do programu Kreatywnej Europy zgłoszonych zostało blisko pięćdziesiąt platform. Tylko trzy z nich zyskały uznanie Unii – wśród nich Literary Europe Live.

 

Wręczono nagrody im. Cypriana Kamila Norwida

Nagrody

Nagrodzeni to Bohdan Zadura (poeta, tłumacz), plastyk Paweł Nowak i twórca Festiwalu "Chopin i Jego Europa" Stanisław Leszczyński.  

 

Port Literacki na Litwie

W Wilnie właśnie rozpoczął się festiwal audiowizualny TARP – od 10 lat przełamujący konwencjonalne myślenie o literaturze na Litwie, stawiający na interdyscyplinarność i przyciągający wielu zagranicznych twórców. Swoją specjalną prezentację będzie mieć tam Port Literacki i związani z nim autorzy – Katarzyna Fetlińska oraz Szymon Słomczyński.

 

Port Literacki w Stroniu Śląskim

Nie byłoby Fortu Legnica, a potem Portu Wrocław, gdyby nie Niemiecko-Polskie Spotkania Młodych Pisarzy realizowane na początku lat 90. w Berlinie, Moguncji oraz Stroniu Śląskim. To właśnie przy okazji tego wydarzenia poznali się założyciele Fortu Artur Burszta i Marcin Sendecki. Ważną rolę odegrał w tej historii Jacek Rybczyński, pomysłodawca Niemiecko-Polskich Spotkań Młodych Pisarzy, który wciągnął w ich organizację oraz działalność literacką Artura Bursztę. Możliwe, że gdyby nie ten gest...

 

Nieprawidłowości finansowe w Biurze Literackim?

Wydawnictwa

Gazeta Wyborcza opublikowała dzisiaj artykuł o wynikach kontroli w fundacji Artura Burszty. Raport z kontroli wykazał, że ponad 100 tys. złotych wydano niezgodnie z przeznaczeniem. Jak tłumaczy to szef Biura Literackiego?

 

Port Literacki w Gdańsku: relacja

Drugi wakacyjny przystanek Portu Literackiego za nami. Na Długim Targu w Gdańsku we wtorek 18 sierpnia wyrosło równie okazałe Miasteczko literackie jak przed miesiącem w Kołobrzegu. Formuła imprezy nawiązała bezpośrednio do „prawdziwego” Portu jednak tylko raz przy okazji czytań Justyny Bargielskiej, Romana Honeta i Łukasza Jarosza, którym towarzyszyła muzyka Stefana Wesołowskiego.

 

Port Literacki w Gdańsku

Kolejnym przystankiem w wakacyjnej trasie Portu Literackiego będzie Gdańsk.Między 18 a 20 sierpnia w samym centrum miasta na ul. Długi Targ powstanie Miasteczko literackie. Czytelnicy mogą liczyć m.in. na premierowe książki, spotkania z polskimi i szwajcarskimi autorami, wydarzenia dla dzieci, projekcje filmów, wystawy i dużą dawkę bardzo dobrej muzyki.

 

„Sposoby na zaśnięcie”

Druga już w tym roku książka dla dzieci ukazała się właśnie nakładem Biura Literackiego. Jak Joanna Olech widzi wiersz Darka Foksa? Jak Marta Ignerska wyobraża sobie bojaki? Jaka pchła skakać będzie w wierszu Zbigniewa Macheja dzięki pracom Ewy Kozyry-Pawlak? Jak wyglądać będzie ołowiany żołnierzyk Jerzego Jarniewicza według Tomasza Brody? I jak smutnego Wieloryba narysuje Marianna Sztyma? Odpowiedzi w urokliwej książce Sposoby na zaśnięcie, wydanej w dużym formacie i twardej...

 

Port Literacki w Kołobrzegu: relacja

Takiej imprezy w dwudziestoletniej historii Portu Literackiego jeszcze nie było. Na trzy dni Kołobrzeg stał się Wolną plażą poetów. Nie zabrakło wyjątkowych czytań, koncertów oraz wydarzeń dla dzieci. Pierwsza z trzech wakacyjnych imprez Biura Literackiego potwierdziła, że mimo niesprzyjającej aury czytelników poezji przybywa, a dobrze przygotowane wydarzenie literackie to zawsze gwarancja wysokiej frekwencji.

 

Za kilka dni Port Literacki w Kołobrzegu

Już za kilka dni rozpoczyna się pierwszy z trzech wakacyjnych Portów Literackich. Na kilkanaście godzin Kołobrzeg opanują debiutanci oraz miłośnicy gier terenowych. Nie zabraknie najważniejszych polskich poetów, książek i wydarzeń dla małych i dużych czytelników, a także wystaw, projekcji filmowych oraz bardzo dobrej muzyki

 

„Poeci” od 23 czerwca w TVP Kultura

23 czerwca na antenie TVP Kultura premiera nowego literackiego programu „Poeci” autorstwa Artura Burszty. Program emitowany będzie w każdy kolejny wakacyjny wtorek, a poprowadzą go Justyna Sobolewska i Wojciech Bonowicz.

 

Wakacyjne Porty Biura Literackiego w Kołobrzegu, Gdańsku i Stroniu Śląskim

Podobnie jak przed rokiem również i w te wakacje załoga Biura Literackiego opuści Wrocław, aby towarzyszyć miłośnikom literatury w czasie ich letnich wojaży.

 

Port Literacki w czerwcu w Berlinie

Po łotewskiej Rydze, będącej ubiegłoroczną Europejską Stolicą Kultury, a potem Indiach i festiwalach w Hajdarabadzie i Kalkucie cykl zagranicznych Portów Literackich przenosi się do stolicy Niemiec. W czerwcu Berlin na dziesięć dni za sprawą poesiefestival berlin przemienia się w poetyckie centrum Europy. Tym razem w tym literackim święcie udział weźmie także reprezentacja Portu i Biura Literackiego: Katarzyna Fetlińska, Marta Podgórnik i Dariusz Sośnicki.

 

Sprostowanie Redakcji Biura Literackiego

Wydawnictwa

Publikujemy sprostowanie w sprawie artykułu Doroty Oczak z Gazety Wyborczej Wrocław o Porcie Literackim "Wrocław odpływa z Portu. Miasto traci ważny festiwal".

 

Przedszkolny sen Marianki

Nowa książka Jacka Podsiadły to podróż po bogatej wyobraźni tytułowej bohaterki. Marianka, przejęta zbliżającym się rozpoczęciem roku szkolnego, przenosi się we śnie do pierwszej klasy, gdzie muzyki uczy kot Trzpiot, przyrody pająk Wodnik, geografii pies Fafik, a goryl Miki robi za "speca od gimnastyki". Bohaterowie snu małej Marianki mają dużo cech wspólnych z jej zabawkami, ale to zabawa nie tylko dla najmłodszych, bo kot instrumentalista gra Bacha, Beethovena i Haydna, a gad z...

 

"Poeci na nowy wiek" na 20. lecie Portu Literackiego

Zapowiedzi

"Poeci na nowy wiek" to tytuł antologii, która w 2010 roku ukazała się nakładem Biura Literackiego i prezentowała 21 poetów, debiutujących w pierwszym dziesięcioleciu XXI w., którzy zdecydować mieli o obliczu poezji polskiej najbliższych lat.

 

Za tydzień Port Literacki wraca do ESK 2014

We wrześniu Biuro Literackie zainaugurowało projekt Europejskich Portów Literackich w Rydze, gdzie gośćmi festiwalu Riga Poetry Readings (Poetry Days) byli: Jacek Dehnel, Roman Honet i Ryszard Krynicki. Pokazano także komiksy z konkursu Komiks wierszem. Przy tej okazji zapowiadaliśmy szybki powrót Portowego projektu na Łotwę. Już za tydzień w obecnej Europejskiej Stolicy Kultury zaprezentowana zostanie twórczość Tadeusza Różewicza.

 

Ambasadorzy poezji - 1. Polsko-Rosyjskie spotkanie poetów

Wydarzenia, Rynek zagraniczny

Cykl spotkań Ambasadorzy Poezji 1. Polsko-Rosyjskie Spotkania Poetów na ponad rok połączył Legnicę i Moskwę, a z czasem także Petersburg. W październiku 2013 roku podczas uroczystego startu projektu w Małej Moskwie zaprezentowali się najwybitniejsi współcześni autorzy rosyjscy. Teraz przyszedł czas na finał w Rosji: 2 grudnia w Moskwie i 4 grudnia w Petersburgu bohaterami spotkań autorskich będą Darek Foks i Dariusz Suska.

 

Rozmowy z Ryszardem Krynickim

Zapowiedzi

Na finał działań wydawniczych w 2014 roku Biuro Literackie zaplanowało publikację, której bohaterem jest Ryszard Krynicki. Będzie to przegląd rozmów, jakie zostały przeprowadzone z autorem na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, od początku jego twórczej aktywności aż po jego ostatnie poczynania zawodowe. A warto pamiętać, że Ryszard Krynicki jest nie tylko poetą, ale także tłumaczem, wydawcą (wraz z żoną Krystyną prowadzi Wydawnictwo a5).

 

Julia Szychowiak i Dariusz Sośnicki we Wrocławiu

W nadchodzącym tygodniu odbędzie się w ramach Portu Literackiego po godzinach spotkanie z udziałem Julii Szychowiak i Dariusza Sośnickiego, którzy zaprezentują premierowe tomy. Wzorem minionych spotkań, będziemy także gościć autorów z almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2013, tym razem swoje wiersze przeczytają Marta Stachniałek i Piotr Parulski.

 

Recenzja: „Mój zielony osioł” Ilse Aichinger

Recenzje

Dzięki współpracy ponad 35 utalentowanych tłumaczy, w 2013 roku powstał pierwszy polski kilkusetstronicowy zbiór twórczości jednej z najwybitniejszych austriackich pisarek – Ilse Aichinger. Krytycy literaccy widzą w jej dorobku przede wszystkim nawiązania do Kafki i Becketta, gdzie świat jawi się jako koszmar, a rządy sprawują anonimowe i niebezpieczne siły społeczne. Człowiek zaś jest w nim wyobcowany, samotny i niemogący nikomu zaufać.

 

Biuro Literackie wypływa na szerokie wody

Już w najbliższą sobotę w Europejskiej Stolicy Kultury Ryga 2014, inauguracja 20. sezonu Portu i Biura Literackiego oraz cyklu Europejskie Porty Literatury prezentującego dorobek Portu i Biura na zagranicznych festiwalach. Kolejne wydarzenia w 2015 roku w Indiach (styczeń), Chinach (marzec), Czechach i Walii (maj), w Norwegii i Niemczech (wrzesień), na Litwie (październik), Armenii (listopad) oraz Izraelu (grudzień).

 

20-lecie Portu

Wydawnictwa

Dwudziesty sezon Biura Literackiego to nie tylko premiery książkowe, ale także Porty organizowane w różnych miejscach na świecie - czytamy na stronie wrocławskego wydawnictwa.

 

Wakacyjne praktyki w Biurze Literackim

Wydawnictwa

Jeśli interesujesz się literaturą najnowszą, czytasz poezję i jesteś ciekawy, jak wygląda funkcjonowanie renomowanego wydawnictwa „od kuchni”, studiujesz lub jesteś świeżo upieczonym absolwentem, zapraszamy do wzięcia udziału w wakacyjnym programie praktyk i stażów w Biurze Literackim.

 

Nowy tomik Justyny Bargielskiej „Nudelman”

Nowości

Nakładem Biura Literackiego ukazał się właśnie premierowy zbiór wierszy Justyny Bargielskiej Nudelman. To kolejna po tomie Zbigniewa Macheja premiera towarzysząca Wakacjom z książkami, które Biuro Literackie organizuje 14 i 15 lipca w Świnoujściu i Kołobrzegu. Autorka Bach for my baby będzie gościem specjalnym nowej imprezy wrocławskiego wydawnictwa.

 

Wakacje z książkami

Biuro Literackie wraz z samorządami Świnoujścia i Kołobrzegu organizuje 14 i 15 lipca pierwszą edycję Wakacji z książkami. Na miejsce imprez wybrane zostały obiekty w sąsiedztwie głównych deptaków i plaż. W ten sposób Wakacje z książkami zaproszą do uczestnictwa w literackiej zabawie tysiące wczasowiczów oraz turystów.

 

Nowa książka Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego

Zapowiedzi

Nowa książka Dyckiego to przelana na papier anatomia pamięci – z jej ciemnymi i jasnymi zakamarkami. W Kochance Norwida dostrzegamy, w jaki sposób dorastanie w cieniu chorej psychicznie matki wykształciło w autorze szczególną emocjonalną wrażliwość. Dycki stał się poetą w chwili, kiedy matka opowiedziała mu, wówczas małemu chłopcu, że ma romans. Z Norwidem.

 

„Wiersze i proza 1964-1971 oraz Brulion: reprint”

Nowości

Nakładem Biura Literackiego ukazały się właśnie dwie publikacje Rafała Wojaczka. Pierwsza z nich: tom, w którym zebrano utwory poetyckie i prozatorskie z lat 1964–1971, to najpełniejsza do tej pory prezentacja dzieł urodzonego w Mikołowie poety. Swoiste uzupełnienie dla tej książki stanowić ma reprint niepublikowanego nigdy wcześniej brulionu z często zaskakującymi juweniliami pisarza.

 

Reprint nieznanego brulionu Wojaczka w maju

Zapowiedzi

Na maj Biuro Literackie przygotowuje prawdziwą wydawniczą niespodziankę – pierwszy pełny zbiór wierszy i próz Rafała Wojaczka, poety, który w historii literatury zapisał się jako skandalista i świętokradca, fenomen i geniusz. Premierze Wierszy i próz 1964-1971 towarzyszyć będzie reprint niepublikowanego do tej pory brulionu autora z młodzieńczymi wierszami poety.

 

Premiera w Biurze Literackim "Lubczyk na poddaszu" Natalki Śniadanko

Nowości

Nakładem Biura Literackiego ukazał się właśnie Lubczyk na poddaszu Natalki Śniadanko. To druga po Powieści o ojczyźnie Dzwinki Matijasz propozycja kobiecej prozy ukraińskiej przygotowana na marzec przez wrocławskie wydawnictwo. Do rąk czytelników przekazujemy niekonwencjonalną powieść, w której autorka niczym kolekcjonerka zbiera emocje, wspomnienia, zapachy i sny i buduje z nich literacką rzeczywistość.

 

Niebezpieczne związki płci i literatury

Wydarzenia

Spotkania z autorami, projekcja filmu, 30 młodych poetów na rynku, prezentacje twórczości 122 artystów – tego wszystkiego możemy spodziewać się na tegorocznym, 19. Porcie Literackim we Wrocławiu. Podczas trzech dni festiwalu dominować będą pytania o niebezpieczne związki płci i literatury, które będą pretekstem do spotkania z najciekawszymi autorami z kraju i zagranicy. W tym roku do stolicy Dolnego Śląska przyjadą m.in. goście z Ukrainy i Hiszpanii.

 

Nakręć wiersz - głosowanie

Wydarzenia

Dokładnie miesiąc temu ogłoszony został werdykt jury 7. edycji konkursu Nakręć wiersz, realizowanego w ramach festiwalu Europejski Port Literacki Wrocław. Jego motywem przewodnim były w tym roku wiersze pisane w trybie męskim, a na stronie nakrecwiersz.pl, BLogu projektu oraz w telewizji internetowej PortTV wystartowały prezentacje czternastu najlepszych filmów. Od dzisiaj na swoich faworytów głosować może także publiczność.

 

Poezja bez dotacji

Wydawnictwa

Od tego roku na niektórych książkach wydanych przez Biuro Literackie znaleźć można naklejkę z hasłem "Bez dotacji". Jaki jest cel nowej kampanii? Przede wszystkim jednoznaczny zwrot w stronę czytelnika, który wie, że ma do czynienia z niezależną literaturą w pełnym tego słowa znaczeniu, z książkami, które nie zmieściły się w kanonach mecenasów kultury lub nie chcą podporządkować się standardowemu myśleniu o literaturze.

 

Sto dni do Portu Literackiego 2014

Wydarzenia

Za sto dni we Wrocławiu już po raz dziewiętnasty odbędzie się Europejski Port Literacki Wrocław. Festiwal organizowany przez Biuro Literackie, najczęściej nagradzaną w ostatnich latach oficynę, ogłoszoną przez Culture.pl polskim fenomenem wydawniczym, rokrocznie przyciąga do Wrocławia setki wielbicieli literatury, filmu, muzyki i innych dziedzin sztuki z kraju i z zagranicy.

 

Nowy tomik Jacka Podsiadły w Biurze Literackim

Nowości

9 stycznia ukaże się nakładem Biura Literackiego zbiór wierszy zatytułowany "Być może należało mówić". Poprzednia publikacja poety ukazała się jedynie jako wydany self-publishingowo e-book.

 

IV tom dzieł zebranych Tymoteusza Karpowicza

Wydarzenia

12 grudnia nakładem Biura Literackiego ukaże się IV tom dzieł zebranych Tymoteusza Karpowicza wieńczący projekt grupujący literacką spuściznę poety.

 

Recenzja: Andrij Lubka "Killer"

Recenzje

Myśląc o recenzji zbioru Andrija Lubki Killer, postanowiłam pójść wiernie za głosem tekstu. Wzorem strategii zastosowanych w książce pozwalam sobie zatem we wstępie na kilka autotematycznych uwag. Patronem moich rozważań będzie opowiadanie zatytułowane Dziewczyna z Valparaiso. Podobnie bowiem jak narrator-bohater utworu, cenię sobie porządek, dlatego dążenie do ładu i precyzji określi kompozycję poniższego komentarza. Pamiętając jednak, że w życiu wspomnianej postaci znalazło się miejsce na...

 

Biuro Literackie po 10 latach wraca do Legnicy

Wydarzenia

Po dziesięciu latach Biuro Literackie wraca do Legnicy z dużym, międzynarodowym projektem. Ambasadorzy Poezji 1. Polsko-Rosyjskie Spotkania Poetów to przedsięwzięcie, za sprawą którego literatura połączy na rok Moskwę i Małą Moskwę - jak często nazywana jest Legnica. Partnerem Biura Literackiego jest Rosyjski Instytut Książki, Instytut Polski w Moskwie oraz Miasto Legnica i Legnicka Biblioteka Publiczna.

 

Bonowicz wraca z nowym tomem

Zapowiedzi

Wojciech Bonowicz przygotowuje premierowy tom wierszy, który jesienią tego roku wyda Biuro Literackie. Będzie to szósta książka krakowskiego poety wydana przez wrocławskie wydawnictwo. Aktywność poety uzupełniają wybory jego wierszy: ubiegłoroczny Władysława Sebyły i tegoroczny Bartosza (Fisza) Waglewskiego w seriach 44. Poezja polska od nowa i 33. Piosenki na papierze.

 

9. Połów w Biurze Literackim

Wydarzenia

Jeśli jesteś poetą przed debiutem, to masz szansę zaistnieć w literackim świecie dzięki udziałowi w 9. Połowie Biura Literackiego. Najlepsi autorzy zostaną zaproszeni na kolejną edycję festiwalu Port Literacki.

 

W trzecią rocznicę śmierci zapowiedź nowej książki Andrzeja Falkiewicza

Zapowiedzi

W trzecią rocznicę śmierci Andrzeja Falkiewicza Biuro Literackie zapowiada premierową książkę autora. "Ta chwila" jest pozycją, która będąc osobistym, momentami intymnym wręcz, spisem codziennych obserwacji, pozwala przyjrzeć się twórczości pisarza w sposób bliższy niż do tej pory.

 

Anna Kamieńska: "Rzeczy małe"

Nowości

13 czerwca ukazał w Biurze Literackim ukazał się tomik Rzeczy małe Anny Kamieńskiej. Jest to dziesiąta książka z serii "44. Poezja polska od nowa". Wybór wrocławskiego poety i aktora Bogusława Kierca skupia się niemal wyłącznie na utworach głęboko chrześcijańskich, pozwala spojrzeć na twórczość Kamieńskiej bez nagromadzonych przez lata uprzedzeń i niesprawiedliwych opinii.

 

Recenzja: "Świetne Sowy" Filip Zawada

Recenzje

Pisanie o poezji jako o polu ścierających się znaczeń i zderzających się opozycji zazwyczaj upraszcza i schematyzuje odbiór tekstów. Śmiem jednak twierdzić, że w wypadku najnowszego tomiku Filipa Zawady, Świetne Sowy, taki zabieg pozwoli wskazać kilka punktów orientacyjnych, będących przede wszystkim śladami lektury zmierzającej do nawiązania dialogu z zebranymi utworami. Mam też nadzieję, że wskazówki te pozwolą poczuć to, czym pulsują wiersze Zawady.

 

Ołeksandr Irwaneć: "Choroba Libenkrafta"

Nowości

Nakładem Biura Literackiego ukazała się powieść Choroba Libenkrafta autorstwa Ołeksandra Irwanća. Przekładu kolejnej po Killerze Andrija Lubki książki ukraińskiego autora we wrocławskim wydawnictwie dokonały Natalia Bryżko i Natalia Zapór.

 

Świrszczyńska w wyborze Konrada Góry

Zapowiedzi

eria „44. Poezja polska od nowa” przypomina twórczość autorów niesłusznie zapomnianych lub zaszufladkowanych. Po ponownym odczytaniu poezji klasyków, jak Iwaszkiewicz, Leśmian i Staff, przyszedł czas na zwrócenie uwagi na jedną z najbardziej niedocenionych autorek polskiej literatury – Annę Świrszczyńską.

 

Biuro Literackie na Praskich Targach Książki

Tuż po osiemnastych urodzinach Portu Literackiego wrocławskie Biuro Literackie będzie gościć w Pradze na 19. Międzynarodowych Targach Książki i Festiwalu Literackim „Świat książki”. W programie przewidziano m.in. wieczór autorski Ryszarda Krynickiego i Jacka Dehnela.

 

"Killer" Andrija Lubki w Biurze Literackim

Nowości

Nakładem Biura Literackiego ukazał się Killer Andrija Lubki w przekładzie Bohdana Zadury. Książka urodzonego w 1987 roku pisarza to zbiór jedenastu opowiadań, które powstawały przez trzy lata w trzech krajach. „Żeby napisać Killera zmieniłem się w obserwatora, szpiega i podsłuchiwacza. Kradłem ludziom słowa i gesty, budowałem postać z setek rzeczywistych ludzi” – pisze o pracy nad prozatorskim debiutem Lubka.

 

Ostatnia powieść awangardowa Jaworskiego

Zapowiedzi

23 maja nakładem Biura Literackiego ukaże się pierwsza od 4 lat powieść Krzysztofa Jaworskiego "Do szpiku kości". Zawarty w określanej przez autora mianem „Ostatniej powieści awangardowej” zapis zmagań bohatera z chorobą staje się punktem wyjścia do rozważań o sprawach uniwersalnych, jak przypadek, życie, śmierć.

 

Premiera "Kolaży" Herty Müller - 18 kwietnia

Nowości

Na dzień przed wizytą Herty Müller w Porcie Literackim swą premierę ma dwujęzyczna pozycja "Kolaże", w której połączono własnoręcznie wykonywane przez autorkę graficzne "pocztówki" z tłumaczeniami Leszka Szarugi. Noblistka przeczyta wiersze z "Kolaży" 19 kwietnia o godz. 18:00 we wrocławskim Imparcie.

 

Teksty Bartka Fisza Waglewskiego w Biurze Literackim

Nowości

"Ja to wieczne dziecko, leciutkie jak piórko, jak balon nasiąknięty helem. Pan F, ale nie z Marillion, jeden na milion, płonie Bastylion gdzieś w centrum Warszawy. Duże dziecko, co taki ma nawyk, że strzela serią skojarzeń jak karabin." ("Jesteście gotowi?")

 

Portowe spotkanie z Burmistrzem San Sebastian i Prezydentem Wrocławia we wtorek na Rynku

Wydarzenia

Biuro Literackie oraz Miasto Wrocław zapraszają w najbliższy wtorek tj. 9 kwietnia o godz. 17.45 na Plac Gołębi na wrocławskim Rynku, gdzie odbędzie się akcja Europejska Stolica Kultury "Oazą Czytelników"

 

"Killer" Andrija Lubki

Zapowiedzi

Biuro Literackie zapowiada polską premierę zbioru opowiadań Andrija Lubki Killer. W skład tomu weszło jedenaście utworów powstałych w trzech krajach na przestrzeni trzech lat. Książkę, będącą prozatorskim debiutem urodzonego na Ukrainie Lubki, przełożył Bohdan Zadura.

 

"Przekreślony początek" Ryszard Krynicki

Nowości

<<„Przekreślony początek" to książka poety, który chce dać świadectwo”>> – pisze o najnowszym tomie Ryszarda Krynickiego Paweł Zając. Czołowy przedstawiciel pokolenia 1968 prezentuje czytelnikowi publikację, w której surowe podejście do twórczości miesza się z cielesnym spotkaniem ze światem. „Swoje stare błędy ludzkości/ przeżywam od nowa” pisze poeta i pyta: czy każde otwarcie na drugiego człowieka musi kończyć się przegraną? Ryszard Krynicki będzie gościem 18. Europejskiego...

 

Jacek Dehnel w Biurze Literackim

Wydarzenia

W czwartek 14 lutego o godz. 18:00 w siedzibie Biura Literackiego odbędzie się spotkanie z Jackiem Dehnelem, które poprowadzi profesor Andrzej Zawada. Wieczór będzie poświęcony publikacji z wierszami Jarosława Iwaszkiewicza "Wielkie, pobrudzone, zachwycone zwierzę", których wyboru dokonał właśnie Jacek Dehnel. Książka ukazuje się w serii "44. Poezja polska od nowa".

 

70. urodziny Bogusława Kierca w Biurze Literackim

Wydarzenia

Biuro Literackie postanowiło uczcić wspólnie z autorem ten jubileusz, organizując specjalny wieczór poświęcony solenizantowi i jego najnowszej książce Manatki.

 

Podsumowanie roku w Biurze Literackim

Wydawnictwa

36 premier, 13 przekładów, 7 zbiorów prozatorskich, 3 debiuty oraz rekordowe 18 nominacji dla autorów do najważniejszych nagród w Polsce - Biuro Literackie mijający rok może zaliczyć do wyjątkowo udanych.

 

Iwaszkiewicz w wyborze Dehnela

Zapowiedzi

14 lutego 2013 roku ukaże się dziewiąta pozycja w serii "44. Poezja polska od nowa", w której współcześni krytycy, poeci i prozaicy prezentują wiersze klasyków w swoim wyborze, dzięki czemu na nowo odkrywamy pisarzy często niesłusznie zapomnianych lub pochopnie zaszufladkowanych. Zbiór utworów Jarosława Iwaszkiewicza Wielkie, pobrudzone, zachwycone zwierzę przygotował i opatrzył posłowiem Jacek Dehnel.  

 

"Radości" Kwiatkowskiego w serii "Poezje"

Zapowiedzi

Biuro Literackie zapowiada książkę kolejnego po Filipie Zawadzie muzykującego poety - na 17 stycznia 2013 roku zaplanowano premierę tomu Grzegorza Kwiatkowskiego "Radości".

 

Krystyna Miłobędzka: "Wielogłos"

Nowości

"Wielogłos. Krystyna Miłobędzka w recenzjach, szkicach, rozmowach" pod redakcją Jarosława Borowca to grudniowa premiera wieńcząca obchody 80. urodzin poetki. Biuro Literackie od 2000 roku przybliża i przypomina twórczość Miłobędzkiej, a pozycja pozwoli lepiej poznać postać pochodzącej z Margonina "poetki osobnej". Znajdziemy tu kilkanaście rozmów (pierwsza z 1975 roku), szkice m.in. Edwarda Balcerzana i Marcina Barana oraz recenzje tomów poetki, począwszy od debiutanckiej...

 

Andrzej Sosnowski: "Sylwetki i cienie"

Nowości

Ukazała się najnowsza książka Andrzeja Sosnowskiego Sylwetki i cienie. Warszawski poeta, krytyk i tłumacz porywa czytelnika w rejs last minute tropem bohaterów, „ku lądom podbitym, bez umów o dzieło”. Obecne w książce nawiązania do majańskiego „Kodeksu drezdeńskiego” sprawiają, że premiera tomu w grudniu nabiera wyjątkowego charakteru.

 

Nowa książka Filipa Zawady w lutym 2013

Zapowiedzi

"Świetne sowy" Filipa Zawady ukażą się 28 lutego 2013 roku. Wrocławski pisarz, muzyk i performer zaprasza czytelników w świat yin i yang, nieskończoności i błyskotliwych, prywatnych dekalogów.

 

Nowa książka Tadeusza Różewicza od 29 listopada w sprzedaży

Zapowiedzi

Od poniedziałku, 3 grudnia tom „to i owo” będzie dostępny w księgarniach w całej Polsce w miękkiej i (limitowanej) twardej oprawie. Natomiast od czwartku można go zamówić w księgarni poezjem.pl. To ósma książka wrocławskiego poety wydana przez Biuro Literackie.

 

Marcin Sendecki: "Błam (1985-2011)"

Nowości

Ukazał się zbiór wierszy zebranych Marcina Sendeckiego "Błam (1985-2011)". Publikowana w ramach serii „Dożynki” książka ma swoją premierę tuż przed 45. urodzinami poety. Znalazły się w niej tomy od debiutanckiego Z wysokości (1992) po "Farsz" z zeszłego roku.  

 

Recenzja: Gotfrien Benn. Wiersze wybrane"

Recenzje

Gottfried Benn jest uznawany za jednego z najważniejszych poetów niemieckich ubiegłego wieku. Mimo że od stu lat jest inspiracją dla twórców, krytyków i badaczy, w Polsce jego dorobek nadal jest niedoceniany i znany tylko małej rzeszy czytelników.

 

Wiersze zebrane Sendeckiego na 45. urodziny poety

Wydawnictwa

22 listopada 2012 roku tuż przed 45. urodzinami Marcina Sendeckiego nakładem Biura Literackiego w serii „Dożynki” ukażą się jego wiersze zebrane, zatytułowane "Błam" (1985-2011). Będzie to wyjątkowy zbiór zawierający utwory od debiutanckiego tomu Z wysokości po Farsz z 2011 roku.  

 

"Zapominanie Eleny" White'a w Biurze Literackim

Zapowiedzi

Zapominanie Eleny Edmunda White'a ukaże się 3 stycznia 2013 roku. Będzie to trzecia po Zuchu i Hotelu de Dream książka amerykańskiego powieściopisarza wydana przez wrocławskie Biuro Literackie. Debiut amerykańskiego autora z 1973 roku od czterdziestu lat czekał na pierwszy polski przekład. Tłumaczenia tej znakomitej komedii obyczajowej, przenoszącej nas w krainę paranoi, konwenansów i pozornej wolności, dokonał Andrzej Sosnowski.

 

Pogotowie literackie z Jerzym Jarniewiczem

Wydarzenia

Już w czwartek 4 października o godz. 18:00 kolejne Pogotowie literackie. Będziemy gościć Jerzego Jarniewicza - poetę, krytyka i tłumacza.

 

Piotr Śliwiński- Horror.poeticus

Nowości

Jest już dostępny zbiór tekstów krytycznoliterackich Piotra Śliwińskiego Horror poeticus. To zbiór szkiców znakomitego krytyka i znawcy polskiej poezji współczesnej, w którym autor pisze o jej roli w XX wieku, a przede wszystkim po roku 1989

 

Julia Fiedorczuk w Pogotowiu i Szkole

Wydarzenia

Julia Fiedorczuk będzie drugim gościem wrześniowych spotkań Fundacji Europejskich Spotkań Pisarzy: Pogotowia literackiego oraz Szkoły z poezją. Poprowadzi konsultacje poetyckie, przedstawi tajniki powstania wiersza „Fort-Da” z premierowego tomu tuż-tuż a także odwiedzi placówki biorące udział w konkursie Szkoła z poezją.

 

"Z tamtej strony ciszy" Leśmiana

Zapowiedzi

8 listopada 2012 roku nakładem Biura Literackiego ukaże się zbiór "Z tamtej strony ciszy" Bolesława Leśmiana. Publikacja jest kolejną częścią projektu "44. Poezja polska od nowa", przybliżającego dawnych autorów w wyborach i komentarzu współczesnych polskich poetów. Autorem wyboru czterdziestu czterech wierszy Leśmiana jest Jacek Gutorow.

 

"Tuż tuż" Julii Fiedorczuk

Zapowiedzi

20 września 2012 roku w Biurze Literackim ukaże się piąty tom wierszy Julii Fiedorczuk. Za swój poetycki debiut Listopad nad Narwią (Legnica 2000) warszawska poetka otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, a w 2005 roku nagrodę Huberta Burdy za wiersze opublikowane w piśmie "Manuskripte". Na uwagę zasługują również jej tłumaczenia książek Laurie Anderson i Laury (Riding) Jackson oraz proza.

 

Lato z przekladami i debata kogo tlumaczyć

Fundacja Europejskich Spotkań Pisarzy w ramach akcji "Lato z przekładami" inicjuje debatę "Kogo tłumaczyć".

 

Biuro Literackie anonsuje: Tymoteusz Karpowicz "Dzieła zebrane" t.2

Nowości

Druga odsłona jednego z najważniejszych przedsięwzięć wydawniczych rodzimej liryki. Drugi tom dzieł zebranych Tymoteusza Karpowicza ukazał się w 7 rocznicę śmierci poety.

 

Ósmy "Połów" debiutantów

Fundacja Europejskich Spotkań Pisarzy rozpoczyna 8. edycję "Połowu", skierowanego do osób piszących poezję przed debiutem książkowym. Projekt od lat "wyławia" najciekawszych poetów i poetki młodego pokolenia w Polsce, zapraszając ich do wejścia w świat profesjonalnej literatury poprzez warsztaty krytyczne, publikacje i występy na festiwalu.

 

Andrzej Kopacki: "Muszle w kapeluszu"

Nowości

  W Biurze Literackim ukazał się zbiór szkiców, rozmów i esejów Andrzeja Kopackiego "Muszle w kapeluszu", zawierający teksty o twórczości pisarzy niemieckojęzycznych. Wśród omawianych przez wybitnego znawcę tej literatury twórców, znajdują się m.in. takie nazwiska, jak Bachmann, Celan, Goethe, Hofmannsthal, Jelinek, Mikre, Rilke czy Trakl.

 

Dzieła zebrane, tom 2 Karpowicza w 7 rocznicę śmierci

Wydawnictwa

Wkrótce nakładem Biura Literackiego ukaże się drugi tom Dzieł zebranych Tymoteusza Karpowicza. Na jego zawartość złożą się następujące zbiór wierszy z 1972 roku: "Odwrócone światło" Redaktorem całej serii jest Jan Stolarczyk. Pierwszy tom inicjujący cały cykl został wydany w 2011 roku. Ostatni ukaże się w 2015 roku, w dziesiątą rocznicę śmierci autora.

 

"Sześć poetek irlandzkich"

Nowości

Niespełna dwadzieścia lat po ukazaniu się antologii Piotra Sommera "Sześciu poetów północnoirlandzkich" 5 kwietnia do księgarń w całej Polsce trafi zbiór "Sześć poetek irlandzkich" w wyborze i przekładach Jerzego Jarniewicza. Dwa tygodnie później książka zaprezentowana zostanie podczas specjalnego wieczoru w ramach 17. edycji Portu Literackiego.  

 

17. Port Literacki od nowa

Już wiosną Wrocław będzie europejską stolicą literatury. Pięćdziesięciu zagranicznych i krajowych twórców – w tym goście specjalni: Laurie Anderson, Edmund White oraz obchodząca jubileusz 80. urodzin Krystyna Miłobędzka – zaprasza w dniach 20-22 kwietnia do rozmów o książkach przy kubku dobrej kawy w Studiu Na Grobli podczas 17. Portu Literackiego.

 

W kwietniu 17. Port Literacki

Wydarzenia

50 literatów z Polski i zagranicy weźmie udział w czytaniach poezji i prozy podczas 17. edycji Portu Literackiego, który w dniach 20-22 kwietnia odbędzie się we Wrocławiu. Gośćmi festiwalu będą m.in. poetka Krystyna Miłobędzka oraz Amerykanka Laurie Anderson.

 

17. Port Literacki - konferencja prasowa

Wydarzenia

W najbliższy czwartek tj. 8 marca o godz. 12.00 w siedzibie Biura Literackiego i Fundacji Europejskich Spotkań Pisarzy, Przejście Garncarskie 2, odbędzie się konferencja prasowa poświęcona 17 edycji festiwalu Portu Literacki.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.