RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Festiwal Brunona Schulza

Zbliża się kolejna, piąta już edycja Bruno Schulz. Festiwal, która odbędzie się w dniach 10-16 października we Wrocławiu.

 

16 października Program Festiwalu Schulza

Salon Angelusa z nominowanymi pisarzami, slam poetycki, konferencja naukowa o Wojaczku - to wszystko czeka na Was dzisiaj na Festiwalu Schulza we Wrocławiu.

 

Relacja z drugiego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2015

W drugi dzień Bruno Schulz. Festiwal najmocniej wybrzmiała zuchwałość wpisana w literackie życiorysy i towarzysząca przestrzeni tworzącej klimat dyskusjom o literaturze. Zestawienie obok siebie postaci Rafała Wojaczka, Marcina Świetlickiego, Lecha Janerki, Pablopavo i Tadeusza Konwickiego mówi wiele o wyrafinowanej grze, w jaką zostali włączeni uczestnicy festiwalu.

 

Program Festiwalu Schulza

Prezentujemy tegoroczny program wrocławskiego Festiwalu Brunona Schulza, który odbędzie się 13-18 października.

 

Bruno Schulz. Festiwal po raz czwarty

Czwarta edycja Bruno Schulz. Festiwal odbędzie się w dniach 13-18 października 2015 we Wrocławiu. Prace nad programem wciąż trwają, ale już teraz organizatorzy informują, że poczesne miejsce zajmie w nim Rafał Wojaczek, którego twórczości będzie poświęcona m.in. sesja naukowa Wojaczek – przeczytany, a także szereg festiwalowych spotkań.

 

„Narzeczona Schulza” Agata Tuszyńska

Zapowiedzi

Już 27 sierpnia pojawi się w księgarniach długo oczekiwana nowa książka Agaty Tuszyńskiej Narzeczona Schulza.

 

Jáchym Topol i Zeruya Shalev gośćmi Bruno Schulz. Festiwalu

Salon Angelusa – Kawiarnia Europa. Spotkanie z prozaikami nominowanymi do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.    

 

Od wtorku Festiwal Schulza we Wrocławiu

Spotkania z pisarzami, gry miejskie, koncerty, sesje naukowe, panele dyskusyjne złożą się na program trzeciej edycji Bruno Schulz. Festival, który rozpoczął się 14 października we Wrocławiu.

 

Bruno Schulz Festiwal - Watching the Moon at Night

Bruno Schulz – patron BSF – to nie tylko jeden z najczęściej czytanych, tłumaczonych, komentowanych i adaptowanych autorów piszących w języku polskim na świecie.

 

Bruno Schulz Festiwal: Witajcie w mieście kotów!

Wyobraźcie sobie taką sytuację: Budzicie się... Co to za miejsce pełne wysokich domów i starych ulic? W zaułkach kręcą się koty. Jak tu się dostaliście? Nie pamiętacie.

 

Bruno Schulz. Festiwal 2014 - ATLAS ESTREMO

Dokładnie za tydzień, pierwszego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2014 zapraszamy na niezwykłe wydarzenie: koncert Jurija Andruchowycza i zespołu Karbido. Panowie po raz pierwszy we Wrocławiu pokażą swój nowy projekt zatytułowany ATLAS ESTREMO:

 

Bruno Schulz. Festiwal 2014 - program

Do rozpoczęcia Bruno Schulz Festiwal 2014 został już niecały miesiąc. Najwyższa pora ogłosić program tegorocznej edycji (14-19 października 2014) w ramach której zapraszamy na panele dyskusyjne i spotkania.

 

Andruchowycz, Karbido i Chain Smokers na Bruno Schulz. Festiwal 2014

Bruno Schulz. Festiwal to nie tylko literatura, ale również inne dziedziny sztuki. Zatem i w czasie tegorocznej edycji nie może zabraknąć pozaliterackich wydarzeń.    

 

Andruchowycz, Szczygieł i Szejnert gośćmi BSF Wrocław 2014

Wydarzenia

O połączeniu Bruno Schulz. Festiwal z Literacką Nagrodą Europy Środkowej ANGELUS wspominaliśmy już wcześniej, dziś zdradzamy jakie ten alians będzie miał implikacje.

 

Zeruya Shalev gościem Bruno Schulz. Festiwal Wrocław 2014

Jedna z najpoczytniejszych i najchętniej tłumaczonych współczesnych izraelskich pisarek spotka się z czytelnikami we Wrocławiu 18 października 2014. Spotkanie poprowadzi Szymon Kloska, a z hebrajskiego przetłumaczy Michał Sobelman.

 

Dawid Grossman gościem Bruno Schulz. Festiwal 2014

Bruno Schulz. Festiwal coraz bliżej, najwyższa pora na wiadomość o gościach. Swój udział w BSF Wrocław 2014 potwierdził Dawid Grossman! Zapraszamy na spotkanie 16 października do Auli Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Wieczór poprowadzi Piotr Paziński, a z hebrajskiego tłumaczyć będzie Michał Sobelman. Więcej szczegółów wkrótce

 

Salon Angelusa na Bruno Schulz. Festiwal

Wydarzenia

Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus” i odbywający się corocznie we Wrocławiu Bruno Schulz. Festiwal łączą siły. W dniach 14-19 października 2014 roku zapraszamy do festiwalowego „Salonu Angelusa”.

 

Tähtifantasia dla Schulza

Wydarzenia

Zbiór opowiadań Brunona Schulza otrzymał w Finlandii nagrodę "Tähtifantasia", przyznawaną co roku przez fiński magazyn science-fiction Tähtivaeltaja za najlepszą obcojęzyczną książkę fantasy wydaną w tym kraju. Autorem przekładu jest Tapani Kärkkäinen. Książka, która zawiera wszystkie opowiadania Schulza, ukazała się w zeszłym roku w wydawnictwie Basam Books.

 

„Proces” w tłumaczeniu i z ilustracjami Bruno Schulza

Zapowiedzi

Bruno Schulz był artystą totalnym. Nie tylko malował i rysował, nie tylko pisał własne opowieści, ale również zajmował się tłumaczeniem. I to właśnie jemu zawdzięczamy genialny przekład Procesu Franza Kafki. Proces w tłumaczeniu Schulza zilustrowaliśmy jego grafikami.

 

Nagroda za przekład Schulza

Rynek zagraniczny

Książka "Kanelipuodit ja muita kertomuksia", czyli dzieła zebrane Brunona Schulza w przekładzie na fiński Tapaniego Kärkkäinena, otrzymała nominację do nagrody za najlepsze tłumaczenie książki fantasy, przyznawanej przez Helsingin Science Fiction Seura (Helsińskie Towarzystwo Science Fiction). Zwyciezcę poznamy w lipcu. Nagroda ta trafiła już wcześniej dwukrotnie do tłumacza za przekład dzieł Sapkowskiego.

 

Spotkanie z Hanną Krall na Bruno Schulz Festiwalu

Dzień dobry, Bruno Schulz. Festiwal we Wrocławiu zaczyna się w środę (20 listopada), ale już teraz chciałabym serdecznie zaprosić na sobotnie spotkanie autorskie z Hanną Krall.

 

Spotkanie autorskie z Marcinem Baranem

Szanowni Państwo, Marcin Baran to nie tylko dyrektor programowy Bruno Schulz. Festiwal, ale również (a może przede wszystkim) poeta. Z tym większą radością chciałabym zaprosić na wrocławskie spotkanie poświęcone Zebranym. Wiersze i poematy 1983-2013, które ukazały się nakładem Wydawnictwa EMG w październiku tego roku dla uczczenia 50. urodzin poety.

 

Bruno Schulz. Festiwal - program

Do rozpoczęcia Bruno Schulz. Festiwal zostały już tylko dwa tygodnie. To dobry moment, aby zaprezentować program wydarzeń Festiwalu, a w nim znalazły się m.in.: spotkania z Hanną Krall i Pawłem Huelle, dyskusje panelowe Agaty Bielik-Robson i Dariusza Rosiaka (z przeszłością w tle), Nataszy Goerke, Olgi Tokarczuk i Magdaleny Tulli (z pisaniem w tle), Eustachego Rylskiego i Andrzeja Barta (z realizmem w tle)

 

Bruno Schulz. Festiwal - wystawa prac Artura Szyka

Wydarzenia

Zapraszamy na wystawę Artur Szyk (1894-1951). Żyd, Polak, patriota, iluminator.    

 

Dni Schulza w Czerniowcach

Wydarzenia

Od 21 do 24 października w Czerniowcach, stolicy Bukowiny, odbywają się Dni Brunona Schulza, prezentacja dokonań drohobyckiego Festiwalu Schulzowskiego, pokazy spektakli drohobyckiego teatru „Alter”, spotkania i dyskusje. To zapowiedź współpracy Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza i Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego „Meridian Czernowitz”.

 

Audiobook "Sklepy cynamonowe" nagrany na Open'erze już dostępny

Wydarzenia

Fundacja Nowoczesna Polska udostępniła nagrany podczas festiwalu Open'er audiobook "Sklepy cynamonowe" Bruno Schulza.

 

Radiowa premiera "Sklepów cynamonowych" Schulza. Czyta Anna Polony

Wydarzenia

Radiowa premiera najsłynniejszych opowiadań Brunona Schulza w mistrzowskiej interpretacji Anny Polny. Od 25 lutego tylko w Radiu Kraków

 

19 listopada - rocznica śmierci Brunona Schulza

Wydarzenia

19 listopada w 70 rocznicę śmierci Bruno Schulza zapraszamy na pokaz filmu "Alfred Schreyer z Drohobycza" oraz spotkanie z jego twórcami Małgorzatą Sady i Marcinem Giżyckiem.

 

Bruno Schulz "Księga obrazów"

Nowości

Gdańskie wydawnictwo słowo/obraz terytoria przypomina, iż w księgarniach kupić już można Księgę obrazów" Brunona Schulza w opracowaniu Jerzego Ficowskiego

 

20 września rzeczywistość zostanie przesunięta | Bruno Schulz - nowa wystawa

Wydarzenia

Muzeum Literatury, posiadające największy na świecie zbiór prac plastycznych Brunona Schulza prezentuje wyjątkową wystawę.

 

Festiwal Schulza już za dwa tygodnie!

Już za 2 tygodnie rozpoczyna się jubileuszowy 5. Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, a w jego trakcie: międzynarodowa konferencja naukowa, ponad 20 wystaw plastycznych, 5 koncertów, 3 spektakle, debata, projekcje, promocje książek, prezentacje multimedialne, spotkania oraz działania miejskie.

 

Drohobycz w Warszawie

Zapraszamy dzisiaj na wernisaż wystawy Wojciecha Walkiewicza „Wiosna – fotografie z Drohobycza”. Fotograf, zainspirowany opowiadaniem "Wiosna" Brunona Schulza, ponad rok pracował nad przygotowaniem cyklu współczesnych zdjęciowych impresji. Na wystawie zobaczymy cykl "Wiosna", na który składają się 32 fotografie z rodzinnego miasta Schulza.

 

Miesiąc Brunona Schulza

Wydarzenia

Senat ogłosił listopad 2012 r. Miesiącem Brunona Schulza. W piątek jednogłośnie przyjęto uchwałę w tej sprawie. W ten sposób uczczono wybitnego pisarza, malarza i rysownika, autora m.in. słynnego "Sanatorium pod klepsydrą".

 

Senatorowie chcą uczucić Schulza

Wybitnego pisarza i artystę, autora słynnych "Sklepów cynamonowych", Brunona Schulza, chcą uczcić senatorowie komisji kultury. Ich zdaniem, niezwykłość Schulza polega na mitologizującym sposobie postrzegania świata i wyjątkowym bogactwie metaforycznego języka.

 

Jubileuszowy 5. Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza

Wydarzenia

Od 6 do 12 września 2012 roku w Drohobyczu na Ukrainie odbędzie się jubileuszowy, 5. Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza.  

 

Bruno Schulz - nowy serwis internetowy Instytutu Książki

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że dokładnie w 120. rocznicę urodzin Bruno Schulza, czyli 12 lipca, Instytut Książki uruchomił nowy serwis internetowy www.brunoschulz.eu , poświęcony twórczości pisarza, a także wszelkim wydarzeniom rocznicowym.

 

5 Festiwal Brunona Schulza

Wydarzenia

Od 6 do 12 września 2012 roku w Drohobyczu na Ukrainie odbędzie się jubileuszowy, 5. Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza.

 

Ukraina uczci Brunona Schulza

W 2012 roku mija 120 lat od urodzin i 70 od śmierci Brunona Schulza – z tej okazji na Ukrainie zgłoszony został projekt uchwały uczczenia przez Radę Najwyższą rocznicy urodzin i śmierci polskiego pisarza. Projekt przedstawił Stefan Kurpil ze Lwowa, poseł Bloku Julii Tymoszenko i właściciel dziennika "Wysokij Zamok" we Lwowie.

 

Noc z Schulzem

Otwarcie wystawy grafik Andrzeja Dworakowskiego, autora scenografii do spektaklu "Bruno Schulz: Historia występnej wyobraźni" w reżyserii jego syna Konrada Dworakowskiego, zainauguruje w piątek w Łodzi "Noc z Schulzem". Imprezę przygotował łódzki Teatr Lalki i Aktora Pinokio.  

 

Schulz i Kafka w Sztokholmie

Obaj pisarze pochodzili z zasymilowanych rodzin żydowskich i pisali w językach ojczystych - po niemiecku i po polsku. Obracali się w intelektualnych kręgach i czuli silnie związani ze swoim środowiskiem. Wystawa "Franz Kafka i Bruno Schulz – mistrzowie pogranicza" w Muzeum Żydowskim w Sztokholmie ukazuje tworzącą się europejską tożsamość na pograniczu starego i nowego.

 

Będzie można zatracić się w Schulzu

Państwowy Instytut Wydawniczy i Fundacja Judaica - Centrum Kultury Żydowskiej serdecznie zapraszają na spotkanie z Krzysztofem Miklaszewskim promujące jego najnowszą książkę Zatracenie się w Schulzu. Historia pewnej fascynacji

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.