RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Co łączy Mika Tysona i Czesława Miłosza?

Rynek, Wydarzenia

Dnia 30 czerwca urodzili się zarówno wybitny polski poeta, jak i jeden z najbardziej znanych na świecie pięściarzy.

 

Warszawski Festiwal Poetów

25 listopada rozpocznie się I Warszawski Festiwal Poetów. Pięciodniowa impreza będzie poświęcona głównie twórczości czterech poetów: Stanisława Barańczaka, Władysława Broniewskiego, Czesława Miłosza i Adama Zagajewskiego. Wszystkie festiwalowe spotkania odbędą się w Muzeum Władysława Broniewskiego (Oddział Muzeum Literatury) przy ul. Dąbrowskiego 51 w Warszawie.

 

"Znak" o książce Witold Gombrowicz / Czesław Miłosz "Konfrontacje"

Nowości

Zeszyty Literackie informują o nowym numerze ZNAKU poświęconym publikacji „Witold Gombrowicz/Czesław Miłosz. Konfrontacje".

 

Zaproszenie na spotkanie z Ritą Gombrowicz

Wydawnictwa

Zapraszamy w imieniu Organizatorów: Fundacji Zeszytów Literackich i Muzeum Witolda na spotkanie Ritą Gombrowicz:

 

Czesław Miłosz - 11. rocznica śmierci

Wydawnictwa

Zeszyty Literackie przypominają, iż 14 sierpnia mija 11 rocznica śmierci Czesława Miłosza:

 

Czesław Miłosz - 104. rocznica urodzin

Wydawnictwa

30 czerwca 2015 przypada 104. rocznica urodzin Czesława Miłosza, poety, prozaika, eseisty, tłumacza,

 

Posłuchaj świata Miłosza

Już w najbliższy weekend poezja Czesława Miłosza wybrzmi w niezwykłym polsko-japońskim dwugłosie. Podczas dwóch wieczorów poetyckich „Posłuchaj świata” zostaną zaprezentowane wiersze noblisty z cyklu „Świat, poema naiwne” wygłoszone w oryginale oraz w tłumaczeniu na język japoński.

 

Pamiętanie Miłosza

Wydarzenia

14 sierpnia, w 10. rocznicę śmierci Czesława Miłosza, w Dworze w Krasnogrudzie odbędzie się Sympozjon „Pamiętanie Miłosza”. W programie m.in. pokazy filmów, spotkania, wieczór poezji i muzyki.

 

„Traktat o życiu. Myśli wybrane” Czesław Miłosz

Zapowiedzi

„Traktat o życiu” to wybór myśli Miłosza, esencja jego twórczości. Pisał o tym, co najistotniejsze – o wierze, przemijaniu, miłości, śmierci i nadziei. Pisał bez półprawd, banałów i powierzchownych sądów. Poszukiwał w literaturze tego, co najważniejsze. Obnażał istotę świata.

 

O Czesławie Miłoszu mniej znanym

Wydarzenia

Klubokawiarnia Kicia Kocia i Wydawnictwo MELANŻ zapraszają na spotkanie z Maciejem Billewiczem, autorem albumu „O Czesławie Miłoszu mniej znanym″. Spotkanie poprowadzi Cezary Polak.

 

Spot zapowiadający 3. Festiwal Miłosza w Krakowie

Wydarzenia

Wybitni poeci, pisarze, krytycy i uczeni z jedenastu krajów świata, m.in. z Argentyny, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Rosji, Chin, Słowenii i Islandii, przyjadą w maju do Krakowa, aby wziąć udział w Festiwalu Miłosza.

 

MKiDN: Rękopisy Czesława Miłosza w Bibliotece Narodowej

Wydarzenia

Szanowni Państwo, Zbiór bezcennych rękopisów i osobistych pamiątek po Czesławie Miłoszu trafił do archiwum Biblioteki Narodowej. Uroczyste przekazanie pamiątek po Nobliście odbyło się 27 listopada 2012 roku podczas konferencji prasowej z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, syna poety Antoniego Miłosza oraz dyrektora Biblioteki Narodowej Tomasza Makowskiego.

 

"Pamiętanie Miłosza" w 8. rocznicę śmierci poety

Czytanie poezji oraz słuchanie opowiadań nt. związków Czesława Miłosza z Suwalszczyzną złożą się m.in. na wieczór "Pamiętanie Miłosza", który odbędzie się w dworku w Krasnogrudzie (Podlaskie) w Międzynarodowym Centrum Dialogu.

 

Urodziny Czesława Miłosza

30 VI 2012 przypada 101. rocznica urodzin Czesława Miłosza. Z tej okazji przypominamy książki Czesława Miłosza wydane nakładem Zeszytów Literackich.

 

Haiku gdzie indziej

Instalacja Haiku, przygotowana przez Aleksandra Janickiego w ramach obchodów Roku Miłosza, po ponad roku zmieniła lokalizację. Od dzisiaj znajdziecie ją przed budynkiem krakowskiej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Rajskiej 1.

 

Czesław Miłosz "Rosja" tom II

Recenzje

Zestawienie słów „Rosja” i „Miłosz” jest niezawodną metodą na rozpalenie dyskusji światopoglądowej i politycznej, proporcjonalnie tym gorętszej im rozmówcy wiedzą mniej o Czesławie Miłoszu. Teraz jest szansa, że to się zmieni. Może spory ułagodzi i stanie się odniesieniem dla argumentów, książka opublikowana przez Zeszyty Literackie: „Rosja. Widzenia transoceaniczne Tom II. Mosty napowietrzne”. Tu w jednym woluminie zgromadzono najważniejsze pisma i wypowiedzi poety o Rosji, dając każdemu, z...

 

Spotkanie z Tomasem Venclovą w Ambasadzie Litwy

Ambasada Republiki Litewskiej oraz Zeszyty Literackie zapraszają na spotkanie z Tomasem Venclovą o książce Czesław Miłosz / Tomas Venclova, "Powroty do Litwy".

 

Przypomnienie o spotkaniu o „Rosji” Czesława Miłosza

28 marca 2012 (środa) o g. 19.00 zapraszamy do Klubu Goście Gazety (ul. Czerska 8/10, Warszawa) na spotkanie o książce Czesława Miłosza „Rosja. Widzenia transoceaniczne”. Tom II: „Mosty napowietrzne”.

 

Nowość! Czesław Miłosz / Tomas Venclova "Powroty do Litwy"

Nowości

Książka „Powroty do Litwy” jest zbiorem utworów poetyckich, szkiców, listów, wspomnień i przekładów Czesława Miłosza związanych z Tomasem Venclovą, oraz wierszy, przekładów, recenzji, komentarzy, szkiców i zapisków Tomasa Venclovy poświęconych Czesławowi Miłoszowi.

 

Nowość!. Czesław Miłosz „Rosja”. Tom II: „Mosty napowietrzne”

Nowości

Zeszyty Literackie" anonsują publikację autorstwa Czesława Miłosza zatytułowane „Rosja. Widzenia transoceaniczne”. Tom II: „Mosty napowietrzne”.

 

"Znak” o korespondencji Miłosza z Iwaszkiewiczem i Jeleńskim

Wydawnictwa

Anna Arno w nowym numerze miesięcznika „Znak” (styczeń 2012) pisze o korespondencji Czesława Miłosza z Jarosławem Iwaszkiewiczem i Konstantym A. Jeleńskim wydanej nakładem Zeszytów Literackich.

 

Miłosz i Iwaszkiewicz u Olesiejuka!

Zapowiedzi

Wielcy pisarze goszczą w Firmie Księgarskiej Jacek Olesiejuk. Tym razem proponujmy wam "Dzienniki. Tom 3" Jarosława Iwaszkiewicza oraz jego korespondencję z Czesławem Miłoszem pt. "Portret podwójny"

 

Zapraszamy na czytanie poezji Czesława Miłosza

Fundacja Shalom oraz Teatr Żydowski im. E.R. i I. Kamińskich zapraszają 20 grudnia 2011 roku o godz. 17.00 do Klubu Mamele przy pl. Grzybowskim 12/16 na wieczór poetycki „Muzyka poezji polskiej, oddźwięki poezji żydowskiej” , poświęcony relacjom Czesława Miłosza z poetami... jidysz oraz kulturą żydowską w ramach projektu „Dialog poetów” w Roku Miłosza

 

Ludzie wśród skorpionów

Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat zaprasza w środę 14 grudnia o godz. 14.30 na konferencję "Ludzie wśród skorpionów? – Miłosz, Brzozowski" poświęconą dwóm gigantom polskiej kultury – często cytowanym, rzadziej czytanym, nie zawsze rozumianym.

 

Nowi rosyjscy tłumacze Miłosza

Jury międzynarodowego konkursu na najlepsze nowe tłumaczenia Czesława Miłosza na rosyjski ogłosiło dziś nazwiska laureatów. Pierwsze miejsce zajął Igor Bułatowski z Rosji. Przyznano też dwa równorzędne drugie miejsca: Tatianie Dubininie z Rosji i duetowi tłumaczy, Jarosławie Ananko z Białorusi i Henrichowi Kirschbaumowi z Niemiec.

 

Barbara Toruńczyk zaprasza na wydarzenie: "Miłosz i Iwaszkiewicz" w Teatrze Polskim

Dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie Andrzej Seweryn oraz Prezes Fundacji Zeszytów Literackich Barbara Toruńczyk zapraszają na inaugurację cyklu „Listy w Polskim”.

 

O Miłoszu w Budapeszcie

11 października w Muzeum Literatury im. Sándora Petőfiego w Budapeszcie odbędzie się konferencja naukowa pt. „Środkowoeuropejska tożsamość Czesława Miłosza i jego miejsce w kulturze europejskiej”.  

 

Warszawa Miłosza

Dyrekcja Instytut Badań Literackich oraz organizatorzy serdecznie zapraszają na Panel Poetów (12 października Instytut Teatralny) oraz na międzynarodową sesję literacko-naukową Warszawa Miłosza, która odbędzie się 13--14 października w Pałacu Staszica.

 

Czesław Miłosz uhonorowany "Bałtycką Gwiazdą"

Jak dowiedziało się Polskie Radio, nieżyjący polski noblista Czesław Miłosz został uhonorowany nagrodą "Bałtycka Gwiazda" w kategorii "Pamięć", przyznawaną w Rosji.

 

Poezja Miłosza w filmowej interpretacji

Wybrane utwory Czesława Miłosza ze zbioru Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada i inne wiersze zainspirowały artystów ze szwedzkiego studia InterAlter do stworzenia serii krótkometrażowych filmów, będących wizualną interpretacją poezji noblisty. Pokazy filmów odbędą się we wrześniu w szwedzkim Lund, a w grudniu - w Warszawie.

 

"Tak zwane widoki ziemi"

Nowości

W niedzielę mija siódma rocznica śmierci Czesława Miłosza. Prezentujemy Państwu publikację Wydawnictwa Bosz "Tak zwane widoki ziemi"- antologię wierszy Czesława Miłosza w wyborze prof. Aleksandra Fiuta.* Na tomik składają się teksty inspirowane miejscami bliskimi poecie.

 

Audiobooki Miłosza w Wielkiej Brytanii

Rynek zagraniczny

Angielską wersję "Audiobooka Czesława Miłosza" dołączono w piątek do tygodnika "Times Literary Supplement". Czytelnicy będą mogli wysłuchać wierszy Miłosza wybranych przez Adama Zagajewskiego, czytanych przez popularnego brytyjskiego aktora Stephena Fry'a.

 

Barbara Toruńczyk o Czesławie Miłoszu w rozmowie kultury liberalnej

"Zawsze miał część umysłu, która wypróbowywała jakąś truciznę". Z Barbarą Toruńczyk o Czesławie Miłoszu rozmawiają Karolina Wigura i Jarosław Kuisz.

 

Miłosz na 10 rocznicę ataku na WTC

Podczas obchodów 10. rocznicy zamachów na World Trade Center odbędzie się światowa prapremiera utworu Johna Corigliano "One Sweet Morning". To cykl pieśni czterech autorów-poetów. Cykl otwiera "Piosenka o końcu świata" Czesława Miłosza, napisana w 1944 roku w Warszawie.  

 

Swój Miłosz

Wydarzenia

Wilno, Krasnogruda, Szypliczki, Trakiszki, Gulbieniszki, Ejszeryszki to miejsca w których fotograf, Wojciech Prażmowski poszukuje odpowiedzi na pytanie "Czyj jest Miłosz: Polaków czy Litwinów?"

 

Co nas jeszcze czeka w roku Miłosza?

Wydarzenia

30 czerwca, w setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza, zostanie otwarte Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. To wydarzenie wyznacza półmetek obchodzonego właśnie Roku Miłosza, w którego programie przewidziano m.in. sesje, konferencje, koncerty i wystawy.

 

Miłosz Komiksowy

Lubisz rysować? Pasjonuje Cię komiks? Chcesz stworzyć coś wyjątkowego? Weź udział w konkursie „Miłosz komiksowy”. Do wygrania 3.000 złotych i możliwość publikacji najlepszej pracy na okładce miesięcznika „Odra”.  

 

Miłosz śpiewany

W obchodzonym właśnie Roku Miłosza ukazały się dwie płyty muzyczne z wierszami poety - "Rzeka" zawierająca nagrania noblisty czytającego własne utwory do podkładu muzycznego jego syna Tony'ego oraz "A Book of Luminous Things" jazzowej wokalistki Agi Zaryan.

 

Miłosz bohaterem XXVII Międzynarodowego Pleneru Ilustratorów

BWA Galeria Zamojska w dniach 22 - 31 sierpnia organizuje XXVII Międzynarodowy Plener Ilustratorów poświęcony Czesławowi Miłoszowi pod hasłem: Obrazy w słowach, słowa w obrazach. Plener odbędzie się w Ośrodku Przystanek Kawęczynek na Zamojszczyźnie.

 

Zaproszenie na "Częstochowianie czytają... Miłosza"

Dyrektor Biblioteki Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie zaprasza w czwartkowe letnie popołudnia o godz. 18.00 na spotkania z cyklu: „Częstochowianie czytają... - Czesław Miłosz, „podróżny świata”.

 

Czesław Miłosz - 100. rocznica urodzin

W związku z obchodzonym Rokiem Milosza, setną rocznicą jego urodzin, a także polską prezydencją w UE, gdzie twórczość Miłosza będzie prezentowana na całym świecie, w bardzo różnej formie, wydawnictwo Zeszyty Literackie przygotowało kilkanaście związanych z nim publikacji. Oto kilka z nich, reszta w linku:

 

100 lat temu urodził się Czesław Miłosz

Nie był autorem igraszek słownych, był poetą myśli trudnej - pisał o Czesławie Miłoszu Leszek Kołakowski. 30 czerwca przypada setna rocznica urodzin autora "Zniewolonego umysłu", "Rodzinnej Europy", "Traktatu moralnego", laureata literackiej nagrody Nobla z 1980 roku.

 

Droga Czesława Miłosza

Czesław Miłosz na zawsze pozostał Litwinem i Polakiem w jednej osobie - powiedziała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, odsłaniając w niedzielę na Uniwersytecie Wileńskim tablicę pamiątkową poświęconą poecie.  

 

Literacka prezydencja Polski

Wydarzenia

Przez pół roku polskiej prezydencji nie zabraknie wydarzeń literackich - "okrętami flagowymi" polskiej prezydencji będą Czesław Miłosz i Stanisław Lem. Twórczość Miłosza będzie przyczynkiem do debaty z udziałem prezydentów Polski i Litwy oraz przywódców UE.

 

Spotkanie autorskie z Anną Frajlich

Wraz z redakcją kwartalnika "Akcent", zapraszamy na spotkanie autorskie z Anną Frajlich, połączone z promocją jej książek: "Czesław Miłosz. Lekcje", "Laboratorium".

 

Polskie wiersze w londyńskim metrze

  6 czerwca, podczas oficjalnego otwarcia sezonu "polskich wierszy w londyńskim metrze" w Europe House odczytane zostaną wiersze Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta i Adama Zagajewskiego.

 

Spotkanie autorskie z Anną Frajlich

Wraz z krakowskim oddziałem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, zapraszamy na spotkanie autorskie z Anną Frajlich, połączone z promocją jej książek: "Czesław Miłosz. Lekcje".

 

Sesja naukowa "Po Miłoszu"

Zapraszamy w imieniu organizatorów na międzynarodową konferencję naukową "Po Miłoszu". WROCŁAW 25-27 MAJA 2011, Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, pl. Biskupa Nankiera 15  

 

9. Dni Książki w Częstochowie!

Wydarzenia

W imieniu dyrekcji Biblioteki Publicznej im. dr. W. Biegańskiego Miejskiej Galerii Sztuki Muzeum Częstochowskiego zapraszamy na spotkania, które odbędą się w ramach 9. Dni Książki.

 

II Festiwal Miłosza zakończony

Cały ubiegły tydzień Kraków żył spotkaniami z poetami i pisarzami ze świata, debatami i dyskusjami, wieczorami poetyckimi w urzekającej scenerii krakowskich świątyń oraz koncertami nawiązującymi do poezji patrona tego całego zamieszania, czyli Czesława Miłosza.

 

Miłosz "Wiersze wszystkie"

Zapowiedzi

Już lada moment w księgarniach "Wiersze wszystkie" Czesława Miłosza - genialna książka z genialnymi lirykami genialnego poety.

 

Debata "Miłosz vs. Kisiel"

W imieniu organizatorów zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu sporów o polskie autorytety, tym razem poświęcone twórczości Czesława Miłosza i Stefana Kisielewskiego: "MIŁOSZ vs. KISIEL. Polskość do remontu!"

 

"Zeszyty Literackie" na Warszawskich Targach Książki

W imieniu organizatorów zapraszamy do stoiska "Zeszytów Literackich" na Warszawskich Targach Książki (stoisko nr C 333) w dniach 12-15 V 2011.

 

Zeszyty Literackie: Czesław Miłosz - I książki mają swój los

Recenzje

Specjalny numer Zeszytów Literackich wprowadza nas w świat poezji i literatury widzianej z perspektywy emigracyjnych twórców, będących wówczas prawdziwą elitą intelektualną, z którą liczyły się nawet PRL-owskie władze. Takie nazwiska jak Czesław Miłosz, Aleksander Wat Konstanty A. Jeleński, Jan Brzękowski, Jerzy Stempowski, Józef Wittlin, Ola Watowa, środowisko paryskiej "Kultury", tworzyły w tamtych czasach w kraju i za granicą ważny intelektualny zaczyn, będący zarazem łącznikiem z...

 

Slam poetycki - Miłosz

15.05.2011 r. o godz. 20.00 we Wrocławiu (Metropolis, ul. Ruska 51) odbędzie się slam poetycki „Miłosz”. Tego wieczoru nie zapomnicie! Czesław Miłosz, Świetliki i mikrofon dla chętnych i odważnych. Wyraź wierszem to, co myślisz o Miłoszu. Masz trzy minuty i ani sekundy dłużej.

 

Miłosz - człowiek, poeta, myśliciel...

W imieniu organizatorów zapraszamy na spotkanie poświęcone Czesławowi Miłoszowi zatytułowane ”Miłosz - człowiek, poeta, myśliciel...”.

 

Ponad 50 przekładów na rok Miłosza

Ponad 50 nowych przekładów Czesława Miłosza, m.in. na litewski, rosyjski, estoński i chiński, oraz zakup części archiwum poety dla polskich zbiorów - to niektóre wydarzenia obchodzonego właśnie Roku Miłosza (www.milosz365.pl).  

 

Spotkanie o Miłoszu - zaproszenie

W imieniu organizatorów zapraszamy na spotkanie o Czesławie Miłoszu i numerze specjalnym "Zeszytów Literackich": Czesław Miłosz "I książki mają swój los".

 

Czesław Miłosz, "I książki mają swój los"

Nowości

Proponujemy Państwu numer specjalny "Zeszytów Literackich" o polskiej poezji, o Francji, o sporach w "Kulturze", o tym, jak rodzą się książki, o przyjaźni, o tym, jak Miłosz wybrał wolność i dlaczego pojechał do USA...  

 

Miłosz - człowiek wielkiego niepokoju

Zapowiedzi

Tak naprawdę nie znaliśmy Czesława Miłosza. To był człowiek wielkiego niepokoju - uważa Andrzej Franaszek, autor najobszerniejszej z dotychczasowych biografii poety, która w maju trafi do księgarń. Franaszek pracował nad tą książką przez 10 lat.

 

Polskie książki po rosyjsku w Jerozolimie

Wydarzenia

Pisarze z Polski promują na 25. Międzynarodowych Targach Książki w Jerozolimie swoje książki wydane nie tylko po hebrajsku, ale i po rosyjsku - ze względu na półtoramilionową mniejszość rosyjską w Izraelu. Na targach mają premiery w języku rosyjskim opowieść o łódzkim getcie "Fabryka Muchołapek" Andrzeja Barta oraz "I była miłość w getcie" Marka Edelmana.

 

Polskie radio uruchomiło serwis poświęcony Miłoszowi

Internet

Rok 2011 jest obchodzony na całym świecie jako Rok Czesława Miłosza. Z tej okazji ruszył specjalny serwis Polskiego Radia – milosz.polskieradio.pl Co tydzień będą w nim prezentowane m.in. nowe audycje, archiwalne nagrania i wspomnienia ludzi, dla których Czesław Miłosz był postacią wyjątkową.

 

Miłosz 2011 - Promesa - II nabór

Wydarzenia

Uprzejmie informujemy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło II nabór wniosków do programu Milosz 2011 - Promesa.

 

Debata o książce Czesława Miłosza "Rosja. Widzenia transoceaniczne"

Dnia 11 II 2011 (piątek), o g. 18.00 w siedzibie "Gazety Wyborczej" (Warszawa, ul. Czerska 8/10) odbędzie się debata poświęcona książce Czesława Miłosza pt. "Rosja. Widzenia transoceaniczne". Rozmawiać będą: Jerzy Pomianowski, Barbara Toruńczyk, Tomas Venclova. Spotkanie poprowadzi Adam Michnik.

 

O Miłoszu w "La Repubblica"

Włoski krytyk literacki Pietro Citati na łamach "La Repubblica" wyraził w piątek ubolewanie, że Czesław Miłosz jest tak mało znany we Włoszech. Jak przykład wielkiej kreatywności Poety wskazał wydane niedawno w Italii tomy "Abecadło" i "Piesek przydrożny".

 

Konkurs na scenariusz o Miłoszu

Białostocki Ośrodek Kultury ogłasza konkurs na scenariusz utworu scenicznego o życiu i twórczości Czesława Miłosza.

 

Styczniowe nowości od Olesiejuka

Zapowiedzi

Jak zwykle Firma Księgarska Jacek Olesiejuk przygotowała dla czytelników moc nowości. Prezentujemy kilka z nich!

 

Rok Miłosza: książki, festiwale, konferencje

Wydarzenia

W programie ustanowionego przez Sejm Roku Miłosza znajdą się m.in. nowe publikacje, festiwale i konferencje naukowe.

 

Rok 2011 rokiem Miłosza w Polsce i na Litwie!

Rok Czesława Miłosza, który będzie obchodzony na Litwie i w Polsce w 2011 roku, przyczyni się do zbliżenia obu narodów - taką nadzieję wyrazili w środę organizatorzy litewskich obchodów.

 

Nabór na seminarium przekładowe Miłosz 365

Przypominamy o trwającym do 31 grudnia naborze na seminarium przekładowe Miłosz 365. Organizowane przez Instytut Książki, odbędzie się ono w ramach drugiej edycji Festiwalu Literatury im. Czesława Miłosza.  

 

Czesław Miłosz "Rosja. Widzenia transoceaniczne"

Nowości

Z przyjemnością informujemy, że nakładem Zeszytów Literackich ukazała się książka jednego z największych polskich pisarzy - Czesława Miłosza pt. "Rosja. Widzenia transoceaniczne"

 

Zapraszamy na miłosz365.eu!

Mamy doskonałą wiadomość dla fanów poezji Czesława Miłosza na całym świecie - od wczoraj serwis www.milosz365.eu działa w wersji anglojęzycznej oraz rosyjskojęzycznej.

 

Rok Miłosza coraz bliżej

Wydarzenia

Zapraszamy do składania wniosków do programu "Czesław Miłosz 2011 - Promesa". W jego ramach finansowane będą przygotowanie i realizacja obchodów Roku Czesława Miłosza 2011. Wspierane będą wyłącznie działania odbywające się w roku 2011.

 

Dom Miłosza zamieni się w Międzynarodowe Centrum Dialogu

Wydarzenia

Za rok będzie otwarte Międzynarodowe Centrum Dialogu, które powstaje w rewitalizowanym dworze w Krasnogrudzie na Suwalszczyźnie należącym przed wojną do rodziny Czesława Miłosza. 6 lipca br. wmurowano kamień węgielny pod to centrum. Placówka, którą tworzy w Krasnogrudzie Fundacja i ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach, ma służyć międzynarodowemu dialogowi.    

 

99 lat temu urodził się Czesław Miłosz

30 czerwca 99 lat temu urodził się Czesław Miłosz. W przyszłym roku będziemy obchodzić okrągłą, setną rocznicę jego urodzin. Przez 365 dni wiersze i eseje Miłosza czytane będą w wielu polskich miastach, na Litwie, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, we Francji i Chinach, Indiach, Izraelu, Rosji i nie tylko.

 

Giedroyc i Miłosz korespondują po litewsku

Pierwszy z trzech tomów korespondencji Jerzego Giedroycia i Czesława Miłosza został wydany na Litwie. "Listy 1952-1963" w języku litewskim ukazały się nakładem oficyny wydawniczej "Mintis". Książkę na język litewski przełożył Kazys Uscila, tłumacz m.in. Myśliwskiego, Kapuścińskiego, Kuczoka, i Rylskiego.

 

Rok Miłosza na Litwie

Rynek zagraniczny

Rok 2011 będzie na Litwie Rokiem Czesława Miłosza - postanowił we wtorek parlament w Wilnie. Tego roku minie setna rocznica urodzin polskiego poety, laureata literackiej Nagrody Nobla w 1980 roku. Miłosz urodził się w Szetejniach na Litwie.

 

Korespondencja Miłosza z Olą Watową

Nowości

Pierwszy list korespondencji Czesława Miłosza i Oli Watowej z lat 1967-73, którą oddajemy do rąk Czytelnika, zawiera wiadomość o śmierci Aleksandra Wata 29 lipca 1967.

 

Festiwal Literacki im. Czesława Miłosza

Wydarzenia

14 sierpnia minęło pięć lat od śmierci Czesława Miłosza, wybitnego poety, pisarza, eseisty, laureata nagrody Nobla. W jaki sposób można uczcić pamięć o nim? Kraków już ma pomysł. W październiku w stolicy Małopolski odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Literackiego imienia poety.

 

Przegląd prasy: "GW" - Miłosz: Jest dość materiału, żeby się pokłócić

Wydawnictwa

Dziś mija piąta rocznica śmierci Czesława Miłosza. Drukujemy pięć jego niepublikowanych dotąd listów do Jerzego Giedrycia sprzed dokładnie 40 lat oraz jeden, osobisty i ważny, z roku 1973. Wszystkie znajdą się w tomie II ich korespondencji (lata 1964-77), który ukaże się w przyszłym roku.

 

5. rocznica śmierci Czesława Miłosza

Autorzy

Urodził się w roku 1911 w Szetejniach na Litwie, zmarł 14 sierpnia 2004 w Krakowie. Poeta, prozaik, eseista, tłumacz. Laureat nagrody Nobla w roku 1980 i wielu innych prestiżowych nagród literackich, tłumaczony na kilkanaście języków. Doktor honoris causa wielu uniwersytetów w USA i w Polsce, honorowy obywatel Litwy i miasta Krakowa.

 

Komu potrzebny noblista - wokół twórczości Cz. Miłosza

Autorzy

Miłosz byłby dobrym patronem polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej. Któż lepiej reprezentuje ideę wielonarodowej, tolerancyjnej, otwartej na Wschód Europy?

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.