RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Darmowe podręczniki w szkołach to mit?

Wydawnictwa

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", problem dotyczy podręczników dla klas IV i V podstawówek oraz I i II w gimnazjum, czyli darmowych, finansowanych z dotacji ministerialnej. Pieniądze na zakup książek przekazuje szkołom przez gminę resort edukacji. Szkoła sama musi dogadać się z wydawnictwem co do cen.

 

Zmarł Tadeusz Górny

Wydarzenia

28 lipca, po kilku miesiącach ciężkiej choroby zmarł Tadeusz Mściwój Górny, dziennikarz, redaktor, a przede wszystkim przyjaciel wydawców i wielki miłośnik książek.  

 

Dziś, w wieku 87 lat, zmarł Elie Wiesel

Rynek zagraniczny, Wydarzenia

„W każdym pytaniu tkwi potęga, której nie ma w odpowiedzi.” To słowa Eliego Wiesela, więźnia obozów Auschwitz-Birkenau i Buchenwald, dziennikarza, działacza społecznego, pisarza, laureata Pokojowej Nagrody Nobla.

 

Mój dziennik podróży - książeczka dla dzieci

Nakładem wydawnictwa Bezdroża ukazała się wyjątkowa publikacja dla dzieci pt. „Mój dziennik podróży". To dziecięca księga wspomnień z wyprawy.

 

Intymny dziennik Boga tańca, Wacława Niżyńskiego – premiera czerwiec 2016

Zapowiedzi

Wydawnictwo Axis Mundi proponuje na letnią kanikułę „Dziennik" słynnego tancerza i choreografa Wacława Niżyńskiego:

 

Zaproszenie na spotkanie wokół „Dzienników” Maxa Frischa

Wydawnictwa

11 marca (piątek), godz. 18.00 Poddasze Kultury, ul. Chmielna 15 lok. 9 (III piętro)   WSTĘP WOLNY

 

"Dzienniki z lat wojny 1939-1945" Astrid Lindgren

Zapowiedzi

Podczas całego okresu drugiej wojny światowej Astrid Lindgren pisze dziennik, w którym opowiada o świecie w tym nieludzkim czasie, o codzienności w Sztokholmie i o tym, jak toczy się życie w jej rodzinie. Między własne notatki wkleja wycinki ze szwedzkich gazet i komentuje je.   "Dzienniki z lat wojny 1939–1945" to unikatowe autobiograficzne dzieło, osobisty opis, jak dramatyczne wypadki rozgrywające się na świecie wpływają na nas wszystkich. Tekst pełen smutku i...

 

Polecamy dzisiaj najnowszy tom "Dzienników" Agnieszki Osieckiej - Dzienniki 1952,

Nowości

Rozpoczęcie wielotomowej edycji „Dzienników” Agnieszki Osieckiej przez wydawnictwo Prószyński i Ska było najważniejszym wydarzeniem literackim 2013 roku. Kolejny tom potwierdza wyjątkowość tej publikacji na tle dzienników innych polskich pisarzy.

 

Dekada kultury z empik.com

Księgarnie

Erotyki oraz literatura młodzieżowa na szczycie bestsellerów, postępująca ekspansja ebooka i muzyki cyfrowej oraz powrót winyli – to tylko niektóre z najciekawszych trendów ostatnich lat, które kształtują kierunki rozwoju rynku wydawniczego. Empik.com, sklep internetowy z najbogatszą ofertą dóbr kultury w Polsce, podsumowuje ostatnią dekadę rynku.

 

Dzienniki Szczepana Twardocha

Zapowiedzi

Autoportret wielokrotny i literacka opowieść o współczesności. Po sukcesach Dracha — finalisty Nagrody Literackiej NIKE i laureata Nagrody Kościelskich 2015 — prezentujemy Wieloryby i ćmy, dzienniki Szczepana Twardocha.

 

Recenzja: „Dziennik roku węża” Piotr Siemion

Recenzje

Recenzja dziennika wydaje się być przerostem formy nad treścią, więc ustalmy z góry, że tekst ten tylko z etykietki będzie recenzją, a w gruncie rzeczy po prostu podzieleniem się kilkoma przemyśleniami po lekturze.

 

"Dziennik we dwoje"

Zapowiedzi

dziennik Jadwigi Stańczakowej pisany z inspiracji Mirona Białoszewskiego, z którym pisarkę łączyła przyjaźń, i który był dla niej autorytetem oraz literackim wzorem.

 

PIK-owy Laur po raz 9.

Nagrody

Do 31 lipca można zgłaszać kandydatów do PIK-owego Lauru, corocznej nagrody przyznawanej dziennikarzom za wkład w promocję czytelnictwa. Organizatorem konkursu jest Polska Izba Książki.

 

„Dieta przyszłej matki" i "W oczekiwaniu na dziecko - dziennik" - uzupełnienie serii "W oczekiwaniu na dziecko"

Nowości

Szanowni Państwo, W tym tygodniu przypominamy wznowienia dwóch doskonałych poradników dla przyszłych rodziców – „Dieta przyszłej matki" oraz „W oczekiwaniu na dziecko – dziennik".    

 

Zgłoś swojego kandydata do PIK-owego Lauru!

PIK-owym Laurem Polska Izba Książki nagradza dziennikarzy za promocję książek i czytelnictwa. Rozpatrujemy publikacje z prasy, programy radiowe, telewizyjne, portale internetowe oraz akcje społeczne, które w nietuzinkowy sposób wpływają na wzrost zainteresowania dobrem kultury, jakim są książki

 

Nominacja do Nagród Historycznych POLITYKI dla dziennika hrabiny Ostrowskiej z Maluszyna

Wydawnictwa

Informujemy, że wydana przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych książka pt. "Trochę się zazdrości tym, co nie dożyli tych czasów… Dziennik Ludwiki Ostrowskiej z Maluszyna" w opracowaniu Jarosława Kity i Piotra Zawilskiego została nominowana do Nagród Historycznych POLITYKI 2015 w kategorii Pamiętniki, relacje, wspomnienia.  

 

Google wspiera europejskich dziennikarzy

Rynek zagraniczny

Google oraz ośmiu europejskich wydawców prasowych ogłaszają uruchomienie programu Digital News Initiative (DNI). Program ma na celu wspieranie wysokiej jakości dziennikarstwa w Europie dzięki wykorzystaniu technologii i innowacji.

 

Nowość Czarnego: „Dziennik wojenny. Z listami od Jacka Hamesha” Ingeborg Bachmann

Nowości

Wydawnictwo Czarne poleca wszystkim, a szczególnie ambitnym czytelnikom wspomnienia wojenne Ingbeborgi Bachmann zatytuyłowane: „Dziennik wojenny. Z listami od Jacka Hamesha".

 

Spotkanie z Julią Hartwig

Wydawnictwa

Fundacja Zeszytów Literackich, Miasto Stołeczne Warszawy oraz Kino Atlantic zapraszają na spotkanie z Julią Hartwig autorką tomu "Dziennik amerykański".

 

Józef Hen z nagrodą Odry

Wydarzenia

Józef Hen został laureatem Nagrody „Odry” za rok 2014. Rada Redakcyjna i Zespół miesięcznika „Odra” uhonorowały autora za „wydany w ubiegłym roku tom „Dziennika ciąg dalszy", kontynuacji „Dziennika na nowy wiek", będącego wnikliwą diagnozą stanu świadomości społeczeństwa polskiego XXI wieku.

 

Londyn: "Dzienniki kołymskie" nominowane

Rynek zagraniczny

Literackie reportaże Jacka Hugo-Badera cieszą się uznaniem i popularnością nie tylko w Polsce. Autor został nominowany w konkursie Pushkin House Russian Book Prize za książkę Dzienniki kołymskie (Kolyma Diaries: A Journey into Russia’s haunted hinterland)

 

Milion dolarów za książkę

Rynek zagraniczny

Była naczelna New York Timesa napisze książkę o mediach. Jill Abramson podpisała umowę na milion dolarów z wydawnictwem Simon & Schuster. W książce przedstawi takie zagadnienia, jak wyzwania cyfryzacji dla tradycyjnych mediów, a także jak internetowe media zmieniają sposób gromadzenia i konsumowania informacji.

 

Spotkanie z Józefem Henem w Warszawie

Wydawnictwa

Zapraszamy na spotkanie z Józefem Henem poświęcone jego najnowszej książce „Dziennika ciąg dalszy”.

 

„Dziennik” Edmunda Bojanowskiego

Zapowiedzi

„Dziennik” błogosławionego Edmunda Bojanowskiego (1814-1871), założyciela najliczniejszego w Polsce żeńskiego zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP, twórcy pierwszych na ziemiach polskich ochronek, wielkiego społecznika, działacza charytatywnego, wydawcy, literata, pozwala bliżej poznać jego bogaty świat ducha – owiany miłością Boga i bliźniego, wypełniony modlitwą i pracą – a także jego wielkie umiłowanie polskości oraz żywej tradycji patriotycznej.

 

Dzienniki Hansa Christiana Andersena w radiowej Dwójce

Wydarzenia

Od poniedziałku 19 stycznia w cyklu „To się czyta” na antenie Programu 2 Polskiego Radia prezentowane są dzienniki Hansa Christiana Andersena opracowane przez Bogusławę Sochańską.

 

Drugi tom Dziennika Julii Hartwig

Nowości

Wydawnictwo Literackie anonsuje publikację drugiego tomu Dziennika pierwszej damy polskiej poezji Julii Hartwig.

 

„Dzienniki" H.Ch. Andersena już w sprzedaży

Nowości

Z wielką radością informujemy za wydawnictwem Media Rodzina, że długo wyczekiwane „Dzienniki" Andersena są już w sprzedaży. Polskie wydanie to wydarzenie bezprecedensowe – po raz pierwszy ukazują się one w języku polskim.

 

Recenzja: „Dziennik podróży w przeszłość” Marek Nowakowski

Recenzje

Zmarły blisko dwa miesiące temu Marek Nowakowski w swojej ostatniej, wydanej pośmiertnie książce „Dziennik podróży w przeszłość” spogląda wstecz, ku własnym początkom, miejscom, ludziom i wydarzeniom które kształtowały go jako przyszłego pisarza. Jest to swoisty prequel, mówiąc językiem filmowym, do wydanej rok wcześniej i znacznie bardziej obszernej książki „Pióro. Autobiografia literacka”.

 

Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej…

Księgarnie

Zapraszamy na spotkanie z autorem Piotrem Milewskim "Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej"… moderuje Wojciech Przesmycki.  

spotkanie autorskie, promocja książki, Piotr Milewski, już jako mały chłopiec, kochał podróże koleją, kiedy skończył 7 lat zaliczał się do grona doświadczonych pasażerów…podróżując pociągiem zadawało mu się, że odbyw a podróż w kosmos…pewnego dnia w mieszkaniu swojego kolegi Grzegorza-który znał wszystkie rozkłady jazdy i poznał wszystkie kolejowe trasy na terenie Polski- w ręce Piotra wpada album o drogach żelaznych. Jest w tym albumie jedno zdjęcie, przedstawiające „…ciemnozieloną lokomotywę jadącą nasypem. U podnóża ścieliła się trawiasta równina, w tle zachodziło słońce. Pociąg rzucał długi cień. Tory nie miały końca(…)” W wieku 30 lat, Piotr wsiadł pewnego deszczowego dnia w pociąg…z zapisków podróży Piotra, ze starych kronik…z dzienników Czechowa, z poezji Blaise’a Cendrarsa…z rozmów z prowadnicą, z rosyjska milicją, z uczestnikami święta 60. rocznicy zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, z rozmów z Dymitrem…Borysem Michałowiczem Aszurowem…z Roksaną…i nie tylko…z tych zapisków, z tych spotkań podlanych herbatą i wódką …powstała książka pod tytułem „Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej”. Książka ukazała się w Wydawnictwie Znak.
 

Dzienniki Marka Nowakowskiego

Nowości

Wydawnictwo Iskry anonsuje publikację "Dzienników" Marka Nowakowskiego:

 

„Tygodnik Powszechny" poleca: Czy można było uniknąć tragedii? Premiera książki "Broad Peak. Niebo i piekło"

Nowości

Szanowni Państwo, wczoraj miała miejsce premiera reporterskiej książki „Broad Peak. Niebo i piekło” Bartka Dobrocha i Przemysława Wilczyńskiego - dziennikarzy "Tygodnika Powszechnego".

 

Zmarła Sue Townsend

Wydarzenia

Autorka skrzących się humorem książek o Adrianie Mole zmarła 10 kwietnia w wieku 68 lat. Była cenioną brytyjską pisarką, największy rozgłos przyniosła jej książka „Adrian Mole lat 13 i ¾. Sekretny dziennik”.

 

Nagroda Odry 2013 dla Jerzego Pilcha

Nagrody

Redakcja miesięcznika Odra przyznała pisarzowi nagrodę za wprowadzenie do literatury mikroświata polskiej społeczności luterskiej i przywrócenie diarystyce rangi sztuki, a szczególnie za wydane w minionym roku książki „Wiele demonów” i „Drugi dziennik”.

 

"Dziennik czasu okupacji" - głos z Palestyny do usłyszenia w Trójce!

Nowości

Raja Shehadeh napisał dziennik człowieka od narodzin więzionego, bo urodzonego na terytoriach okupowanych. Nie ma w nim jednak nienawiści ani nawoływania do zemsty. Michał Nogaś, Trójka  

 

Wandale zniszczyli książki o Anne Frank

Rynek zagraniczny

Dziennik Anne Frank i wiele książek o tej młodej ofierze Holokaustu zostało zniszczonych przez wandali w tokijskich bibliotekach i czytelniach publicznych - informuje agencja Associated Press.

 

Zapowiedź Noir sur Blanc: Mariusz Wilk "Dom włóczęgi"

Nowości

Drodzy Państwo, 13.02 na półkach księgarskich pojawi się czwarty (prawdopodobnie ostatni) tom „Dziennika północnego” Mariusza Wilka.

 

W wydawnictwie Literackim: trzeci tom "Dziennika" J.J. Szczepańskiego

Zapowiedzi

Krakowskie wydawnictwo Literackie zapowiada na styczeń 2014 trzeci tom "Dzienników" Jana Józefa Szczepańskiego:

 

Nie żyje Natalia Gorbaniewska, wielki przyjaciel Polski

Wydarzenia

Natalia Gorbaniewska - rosyjska poetka, dysydentka, dziennikarka, tłumaczka literatury polskiej – zmarła w piątek wieczorem w Paryżu. Miała 77 lat. Była wiernym przyjacielem Polski i Polaków.

 

Jerzy Pilch "Drugi dziennik. 21 czerwca 2012 – 20 czerwca 2013"

Zapowiedzi

Nowa książka Jerzego Pilcha w Wydawnictwie Literackim.   Kiedy w czerwcu 2012 roku Jerzy Pilch zaczyna pisać drugi tom dziennika, Polska wylega na stadiony i w nieznośnym upale przeżywa rytualne porażki drużyny narodowej. Pisarz, wytrawny filozof polskiej piłki nożnej, przybiera tymczasem bardziej osobisty ton: odwraca się od telebimów na sąsiednim placu Defilad i w mieszkaniu na Hożej konfrontuje się ze wzmożeniem rzeczy ostatecznych. Kobiety odchodzą w siną dal – demony podchodzą ze...

 

Włodzimierz Albin przekonuje, że ustawa uporządkuje rynek

Ustawa

W wywiadzie z Maciejem Majem z Dziennika Internautów, prezes Polskiej Izby Książki opowiedział o pozytywnych zmianach, jakie ma przynieść ustawa o książce.

 

Młodzieńcze zapiski Agnieszki Osieckiej

Nowości

Tylko najbliżsi wiedzieli o dziennikach Agnieszki Osieckiej. Wreszcie trafiają do Czytelników!

 

Helen Fielding zabija Marka Darcy'ego

Wydawnictwa

Jesteśmy w stanie wiele wybaczyć ulubionemu autorowi, o ile dostarcza nam kolejnych części przygód książkowych bohaterów. Najwierniejsi nawet czytelnicy nie wybaczają jednak jednego - zabicia postaci, do której zdążyliśmy się przywiązać. Do mediów wyciekł spoiler dotyczący najnowszej książki Helen Fielding: wiadomo już, że autorka "Dziennika Brigdet Jones" uśmierciła Marka Darcy'ego. Co na to fani?

 

"Lektury bez cenzury" - akcja promująca klasyczne dzieła polskiej literatury.

Wydarzenia

"Lektury bez cenzury" - pod takim hasłem 14 października rusza akcja promująca klasyczne dzieła polskiej literatury. Z inicjatywą wystąpiła Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność", informuje "Nasz Dziennik".

 

Raymond Domenech, były trener reprezentacji Francji. autor książki "Straszliwie sam. Mój dziennik"

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, Już 26 września na zaproszenie REBISU przyjedzie na trzy dni do Polski były trener reprezentacji Francji Raymond Domenech. Autor książki "Straszliwie sam. Mój dziennik" spotka się z czytelnikami i fanami futbolu w Champions Sports Bar & Restaurant. Zapraszamy!

 

"Dziennik schmargendorfski" Rainera Marii Rilkego już w księgarniach

Nowości

Niepublikowany do tej pory w języku polskim Dziennik schmargendorfski jest jednym z trzech (obok wcześniejszego Dziennika florenckiego i późniejszego Dziennika z Worpswede) młodzieńczych dzienników Rilkego powstałych w latach 1898-1901. Te wczesne dzienniki Rilkego dokumentują jego podróż do Włoch, odbytą z inspiracji Lou von Andreas-Salomé, jego późniejsze pobyty w Berlinie, obie podróże z Lou do Rosji oraz pobyt w Worpswede, w trakcie którego Rilke poznał swoją późniejszą żonę, Klarę...

 

"Nie będę się chrzanił z tą bandą debili" Raymond Domenech

Nowości

Szanowni Państwo, W najbliższą środę (11 września) trafi długo oczekiwana książka Raymonda Domenecha (byłego trenera reprezentacji Francji) zatytułowana "Straszliwie sam. Mój dziennik". To kolejna „piłkarska” książka wydana przez REBIS.

 
 
 

Spotkanie z okazji premiery 3 tomu "Dziennika" Sławomira Mrożka

Wydarzenia

Mniej wymyślać – więcej myśleć. Mniej patrzeć – więcej widzieć. Mniej w kółko – więcej po prostu. Mniej więcej.   Sławomir Mrożek, 22 maja 1982   7 marca nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazuje się trzeci tom Dziennika Sławomira Mrożka, obejmujący lata 1980-1989. Tym samym dobiega końca jedno z najważniejszych dla polskiej kultury przedsięwzięć edytorskich. Pisany przez kilkadziesiąt lat, w trzydziestu kilku miastach, kilkunastu krajach i na trzech kontynentach Dziennik Mrożka...

 

Dzienniki Humboldta pod młotek?

Rynek zagraniczny

9 tomów liczą słynne dzienniki Alexandra von Humboldta z jego amerykańskiej podróży. Teraz mogą zniknąć na zawsze – w prywatnej bibliotece.

 

Dzień IPN w ramach inicjatywy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich "Maj na Foksal"

Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich zapraszają na Dzień IPN, który odbędzie się 24 maja, od godz. 16.00 , w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5:

 

Promocja Dziennika Żałobnego w Tajnych Kompletach

Nowości

Zapraszamy wszystkich do "Tajnych kompletów" na spotkanie poświęcone promocji pierwszej publikacji wydawnictwa Teatru Polskiego we Wrocławiu "Dziennika żałobnego" Rolanda Barthes'a:

 

Watykan niedyskretnie - zapraszamy na konferencję prasową z Caroline Pigozzi

Dom Wydawniczy REBIS zaprasza w środę 15 maja o godz. 14.00 do Centrum Prasowego PAP ul. Bracka 6/8, WARSZAWA na konferencję prasową z udziałem Caroline Pigozzi, francuskiej watykanistki, dziennikarki „Paris Match”i ekspertki do spraw religii kanału Europe 1.

 

Kiermasz książki dziennikarskiej. Zapraszamy w sobotę na Foksal

Wydawnictwa

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich zaprasza na kiermasz książki dziennikarskiej który odbędzie się 11 maja, od godz. 10.00 w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5    

 

Premierowe książki wydawnictwa Świat Książki

Nowości

Książki historyczne, fantastyka, a także poradnik "Sztuka życia dla mężczyzn" - prezentujemy pozycje z wydawnictwa Świat Książki, które wznowiło niedawno działalność.

 

Polacy na Kresach - zaproszenie na spotkanie

Wydarzenia

Klub Dziennikarzy w Krakowie "Pod Gruszką" pl. Szczepański 1 zaprasza na spotkanie autorskie z Romą Krzemień która mówić będzie o "Młodzieży i Kresach". Gościem będzie Janusz M.Paluch autor książki "Wczoraj i dziś. Polacy na Kresach".

 

Zaproszenie | panel "Dziennik wczoraj i dziś"

Wydarzenia

Muzeum Literatury oraz Wydawnictwo VEDA/Spectrum Press zapraszają na panel „Dziennik wczoraj i dziś” w związku z ukazaniem się książki Elżbiety Z. Wichrowskiej „Twoja śmierć. Początki dziennika intymnego w Polsce na przełomie XVIII i XIX wieku”

 

Pisarz w czasach zarazy. Recenzja "Dziennika Mistrza i Małgorzaty"

Recenzje

"Gorzko żałuję, że rzuciłem medycynę i skazałem się na niepewną egzystencję. Ale Bóg mi świadkiem, że kierowała mną wyłącznie miłość do literatury" - wyznaje Bułhakow. I konsekwentnie tej miłości dowodzi przez całe życie, choć okoliczności były co najmniej niesprzyjające. Otóż nie wybrał on, jak większość kolegów, losu pewnego, bezpiecznego, wymagającego jedynie posłuszeństwa wobec reżimu. A właśnie ta droga była najłatwiejsza, najbardziej przez władze pożądana i - co za tym idzie -...

 

Już dzisiaj spotkanie z Helgą Hoskovą-Weissovą, autorką książki "Dziennik Helgi"!

Wydawnictwa

Wydawnictwo Insignis, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma oraz Czeskie Centrum zapraszają na otwarte spotkanie z Helgą Hoškovą-Weissovą.

 

Dzień Mrożka w Radiowej Jedynce - 12 marca

Wydarzenia

Właśnie ukazał się trzeci, ostatni tom "Dziennika" Sławomira Mrożka obejmującego lata 1980-89.Z tej okazji we wtorek, 12 marca, przez cały dzień w Programie I Polskiego Radia można posłuchać fragmentów "Dziennika" Sławomira Mrożka, wybrane z radiowego archiwum.

 

Raport z oblężonego miasta: "To nie jest dziennik" Zygmunta Baumana

Recenzje

To nie jest dziennik – ostatnią i zdecydowanie najbardziej osobistą książkę Zygmunta Baumana otwiera zdjęcie wybitnego polskiego socjologa. Przedstawia ono zmęczonego życiem starca, który podpiera słabą dłonią pomarszczoną, niemal łysą głowę. Nie widać na nim dumy czy radości z długiego, pełnego aktywności i sukcesów życia. Trudno dostrzec choć drobną iskierkę spełnienia albo zadowolenia. Miast nich na twarzy Baumana jawią smutek i zatroskanie, a także gorycz. One są także dominantami jego...

 

Konkurs na dziennik, pamiętnik lub wspomnienia z lat 1939-1945

Wydarzenia

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza chętnych do udziału w konkursie na dziennik, pamiętnik lub wspomnienia z lat 1939-1945. Prace uczestnicy mogą nadsyłać do 14 lutego 2014 r.

 

Sławomir Mrożek, Dziennik 1980-1989, tom 3

Nowości

Trzeci tom Dzienników Sławomira Mrożka. Zwieńczenie jednego z najważniejszych wydarzeń w literaturze XX wieku.

 

Bridget Jones powraca!

Rynek zagraniczny

Ukaże nie nowa powieść Helen Fielding, autorki słynnego "Dziennika Bridget Jones" i "W pogoni za rozumem".

 

Ukazał się drugi tom dzienników Jerzego Zawieyskiego z lat 1960 - 1969

Nowości

Na półkach księgarskich pojawił się wydany przez Instytut Pamięci Narodowej i Ośrodek Karta drugi tom dzienników Jerzego Zawieyskiego z lat 1960 - 1969.

 

"Dziennik Mistrza i Małgorzaty" Michaił Bułhakow, Jelena Sergiejewna Bułhakow

Zapowiedzi

Nakładem Wydawnictwa Muza ukaże się w styczniu dziennik pisany przez Michaiła Bułhakowa i jego żonę, Jelenę Sergiejewną Bułhakow.

 

Recenzja: "Niby-dziennik ostatni 1981-1987" Zygmunta Mycielskiego

Recenzje

Warszawa, 7 luty 1981: „Wczoraj, na (drogim) targu na Polnej, ani masła, 2 kg kartofli «spod lady» kupiłem”. Vaduz, 16 kwietnia 1981: „Wczoraj wieczorem, we trójkę tylko z Liechtensteinami, pijąc ostatnią «Wikiamine» [...] Szofer odwozi mnie do Sargans”. Te dwie notatki kronikarskie, zdają się przedstawiać rozłączne losy, wręcz całkiem obce światy. Ale łączą je nie tylko nieodległe daty. Obie pochodzą z dziennika Zygmunta Mycielskiego (1907-1987). Kompozytora, wieloletniego redaktora...

 

"To nie jest dziennik" Zygmunta Baumana. Premiera!

Nowości

Najnowsza książka światowej sławy myśliciela jest, wbrew przekornemu tytułowi, dziennikiem obejmującym okres od września 2010 do marca 2011. Datowane notatki pełniły funkcję autoterapeutyczną, bo Zygmunt Bauman zaczął je zapisywać po śmierci żony. Po raz pierwszy czytelnik ma szansę wniknąć tak głęboko w świat emocji wybitnego autora i poznać jego refleksje na własny temat.  

 

Europejska Federacja Dziennikarzy o zwolnieniach w „Rz: skandal i decyzja polityczna

Prawo

Europejska Federacja Dziennikarzy określa zwolnienia w „Rzeczpospolitej” za tekst „Trotyl na wraku tupolewa” jako skandal i ocenia, że cała ta sytuacja pokazuje zależność mediów od polskiego rządu.

 
 

Blisko 100 autorów przesłało do IPN swoje wspomnienia i dzienniki z lat 80. Najlepsze prace nadesłane na ten konkurs będa opublikowane - zapowiada IPN.

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, Z przyjemnością informuję Państwa, że blisko 100 autorów przesłało do IPN swoje wspomnienia i dzienniki z lat 80.

 

Edward Stachura - Dzienniki. Zeszyty Podróżne 2.

Recenzje

Opisanie świata, tego który jest w tobie, i tego zewnętrznego, który czerpie swoje siły z nas wszystkich, a czasem jest tylko linią graniczną wytyczoną z rozmyślną złośliwością między morzami, oceanami jest możliwe tylko wówczas, gdy poświęcisz się mu jako baranek poezji wszelkiej.

 

Promocja książki "Niby-dziennik ostatni. 1981-1987"

Wydarzenia

25 rocznicę śmierci Zygmunta Mycielskiego prezes Wydawnictwa Iskry Wiesław Uchański zaprasza na promocję jego książki "Niby-dziennik ostatni 1981–1987".

 

Konkurs: Edward Stachura - Dzienniki. Zeszyty podróżne 2

Konkursy

Portal Księgarski i wydawnictwo Iskry zapraszają Państwa do wzięcia udziału w konkursie czytelniczym dotyczącym drugie tomu "Dzienników podróżnych" Edwarda Stachury

 

Dziennik" Gombrowicza po angielsku

Rynek zagraniczny

Nakładem Yale University Press ukazało się pierwsze pełne wydanie "Dzienników" Witolda Gombrowicza w języku angielskim.

 

Nasz ojciec esesman i męczennik - wstrząsająca książka Boualema Sansala

Nowości

Miło nam poinformować, że nakładem Wydawnictwa Akademickiego DIALOG ukazał się "Nasz ojciec esesman i męczennik. Dziennik braci Schillerów" książka Boualema Sansala - francuskojęzycznego pisarza algierskiego, dotąd nietłumaczonego na język polski

 

"Dziennik Latarni": pierwsze tłumaczenie João Ubaldo Ribeiro na polski

Zapowiedzi

"Dziennik Latarni” autorstwa João Ubaldo Ribeiro w tłumaczeniu Jarosława Jeździkowskiego to pierwsza powieść znakomitego pisarza brazylijskiego opublikowana w Polsce.

 

Wojciech Jagielski: sprzedawaliśmy głupotę na masową skalę

- Sprzedawaliśmy głupotę na masową skalę i teraz mamy odbiorców wychowanych na tej głupocie - tak o ostatnich 20-latach w polskich mediach mówi “Polityce” Wojciech Jagielski, były reporter “Gazety Wyborczej”.

 

Nowość PROMIC-u: "Za pięć godzin zobaczę Jezusa. Dziennik więzienny"

Nowości

Wydawnictwo PROMIC poleca Państwa uwadze książkę Jacques'a Fescha pt."Za pięć godzin zobaczę Jezusa. Dziennik więzienny".  

 

W maju odbędzie się Kongres Mediów Niezależnych

Wydarzenia

W maju w Warszawie odbędzie się Kongres Mediów Niezależnych - poinformował portal Wirtualnemedia.pl przewodniczący komitetu organizacyjnego kongresu Krzysztof Czabański (na zdjęciu). Kongres organizują m.in. "Gazeta Polska", Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy i Solidarni 2010.

 

Jacek Hugo Bader rusza w trasę!

Jacek Hugo-Bader, reporter "Gazety Wyborczej" rusza w wiosenną trasę promującą "Dzienniki kołymskie". Jego najnowsza książka to efekt podróży na Kołymę, kojarzoną z niegdysiejszymi łagrami.

 

O Białoszewskim w Mikołowie

Instytut Mikołowski zaprasza 2 marca o godz. 18.00 na spotkanie poświęcone książkom: "Tajny dziennik" Mirona Białoszewskiego i "Człowiek Miron" Tadeusza Sobolewskiego (wyd. Znak, Kraków, 2012). W spotkaniu udział wezmą: Tadeusz Sobolewski i Adam Poprawa. Prowadzenie: Maciej Melecki i Krzysztof Siwczyk.

 

Rzecz o Mironie Białoszewskim

Nowości

20 lutego do księgarń trafiają dwie ważne książki. "Tajny dziennik" Mirona Białoszewskiego oraz "Człowiek Miron" autorstwa Tadeusza Sobolewskiego. Ta druga powstała niejako podczas pracy nad pierwszą...

 

Julia Hartwig w Domu Spotkań z Historią

Na spotkanie z wybitną polską poetką zaprasza 2 lutego Dom Spotkań z Historią w Warszawie o godz. 18.00. Rozmowa będzie toczyła się wokół najnowszej publikacji w dorobku Julii Hartwig - „Dziennika” z lat 2008-2010.

 

"Tajny Dziennik" Białoszewskiego w radiowej Trójce

Na antenie radiowej Trójki zagości "Tajny Dziennik" Mirona Białoszewskiego. Książkę, opatrzoną "Trójkowym Znakiem Jakości", czytać będzie Wojciech Pszoniak.

 

ACTA to gigantyczny bubel prawny

Prawo, Internet

imię walki z piractwem i podróbkami można będzie cenzurować internet, blokować pojawiające się tam treści, karać internautów bez sądu. To gigantyczny bubel prawny - mówi Dziennikowi Zachodniemu prof. Genowefa Grabowska, kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego i Europejskiego Uniwersytetu Śląskiego.

 

Ryszard Kapuściński in memoriam

Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, Instytut Dziennikarstwa UW, Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego, Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego – Herodot oraz Spółdzielnia Wydawnicza "Czytelnik" zapraszają 23 stycznia 2012, o godz. 18, rocznica, do Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich (Uniwersytet Warszawski, ul. Krakowskie Przedmieście 32) na wieczór poświęcony Ryszardowi Kapuścińskiemu w 5. rocznicę Jego śmierci.

 

Odyseja Mrożka trwa - II tom Dzienników"

Zapowiedzi

Drugi tom "Dziennika" Sławomira Mrożka, obejmujący zapiski z lat 1970-1979, trafi do księgarń 25 stycznia - zapowiada Wydawnictwo Literackie.

 

Zaproszenie na spotkanie promocyjne książki Edwarda Stachury "Dzienniki"

Dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie Jarosław Klejnocki, Prezes Wydawnictwa Iskry Wiesław Uchański zapraszają na promocję książki Edward Stachura "Dzienniki" w opracowaniu Dariusza Pachockiego

 

Zmarł Andrzej Roman, barwna postać stolicy

Był nestorem dziennikarstwa sportowego, ale także znawcą życia kulturalnego, zbieraczem anegdot, autorem kilkunastu książek.

 

Konkurs dla dziennikarzy

Po raz piętnasty ogłoszony został konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską. Organizatorzy konkursu wyróżniają prace, które poszerzają wiedzę Polaków i Niemców o sobie nawzajem a przez to w szczególny sposób przyczyniają się do poznania i zrozumienia kraju sąsiada. Nadesłane prace powinny opisywać aktualne sprawy polityczne, gospodarcze, społeczne, informować o osiągnięciach nauki i kultury po drugiej stronie Odry, a także przybliżać życie codzienne sąsiada. Wyłonienie laureatów i...

 

Miłosz i Iwaszkiewicz u Olesiejuka!

Zapowiedzi

Wielcy pisarze goszczą w Firmie Księgarskiej Jacek Olesiejuk. Tym razem proponujmy wam "Dzienniki. Tom 3" Jarosława Iwaszkiewicza oraz jego korespondencję z Czesławem Miłoszem pt. "Portret podwójny"

 

Wrzenie: Jacek Hugo-Bader podpisuje "Dzienniki kołymskie". Czwartek

Jacek Hugo Bader, zgodnie z licznymi prośbami Czytelniczek i Czytelników podpisuje swoją najnowszą książkę "Dzienniki kołymskie" jeszcze przed Świętami!

 

Spotkanie autorskie z Kazimierzem Brakonieckim

Wydawnictwo FORMA wraz z Książnicą Polską w Olsztynie, zapraszają na spotkanie autorskie z Kazimierzem Brakonieckim, połączone z promocją zbioru esejów "Dziennik berliński" (http://wforma.eu/190,dziennik-berlinski.html);

 
 

FK Olesiejuk i wydawnictwo Czytelnik prezentuje Jarosława Iwaszkiewicza "Dzienniki 1964-1980. Tom 3"

Nowości

W trzecim, ostatnim tomie Dzienników Jarosław Iwaszkiewicza na pierwszy plan wysuwa się starość z jej gorzką samowiedzą, podziwem dla cudowności życia i oczekiwaniem na śmierć.

 

Nagroda "Krakowska Książka Miesiąca" dla wydawnictwa Literackiego

Krakowska Książka Miesiąca - Grudzień 2011. Nagroda dla wydawnictwa Literackiego za publikację "Dziennika i listów" Sławomira Mrożka

 

Nowość Czarnego: Jacek Hugo-Bader "Dzienniki kołymskie"

Nowości

Wydawnictwo Czarne anonsuje publikację w serii: Reportaż - "Dzienników kołymskich" Jacka Hugo-Badera.

 

Kandydatury do tytułu Dziennikarza Roku 2011

Zgodnie z przyjętą przez nas od początku zasadą, by z okazji Nagrody Dziennikarza Roku promować nie spektakularne i powierzchowne, w naszej ocenie, dziennikarskie kariery telewizyjne, lecz szczególnie wartościowe dokonania w sferze reportażu prasowego i książkowego, a także w dziedzinie szeroko pojętej literatury faktu - *redakcja miesięcznika NIEZNANY ŚWIAT* do Nagrody Dziennikarza Roku 2011 w Konkursie GRAND PRESS zgłasza trzy kandydatury. Oto one:

 

Nominacje do nagrody PIK-owy Laur 2010

PIK-owy Laur jest jedyną nagrodą dla dziennikarzy przyznawaną przez wydawców zrzeszonych w Polskiej Izbie Książki za skuteczną promocję książek i czytelnictwa w prasie i mediach elektronicznych.  

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.