RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Znamy laureatów Nagrody Literackiej Gdynia

Wydarzenia

Michał Książek, Barbara Klicka, Maciej Płaza i tłumaczka Anna Wasilewska zostali laureatami tegorocznej – jedenastej – edycji Nagrody Literackiej GDYNIA. Laureatów ogłoszono w sobotę podczas uroczystej gali w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

 

Dni Nagrody Literackiej Gdynia 2016

Zapraszamy na Dni Nagrody Literackiej GDYNIA 2016, które odbędą się w dniach 8–11 września w Muzeum Miasta Gdyni.

 

Już dzisiaj Nadmorski Plener Czytelniczy w Gdyni!

Naszą specjalnością jako organizatorów Warszawskich Targów Książki, Plenerów Czytelniczych w Szczecinie i Gdyni oraz Śląskich Targów Książki jest wielowątkowy program skierowany do młodszych i starszych czytelników o rozmaitych gustach literackich.

 

Nadmorski Plener Czytelniczy - Gdynia

Z roku na rok polska, wakacyjna mapa kulturalna staje się coraz bogatsza. Dla wszystkich tych, którzy w atrakcyjny, nietuzinkowy sposób chcą spędzić wolny czas nad morzem, stałym przystankiem na tej mapie powinna być Gdynia, miasto łączące kameralność z otwartością na świat i nowe zjawiska kulturalne. Nie bez powodu tu właśnie od pięciu lat we współpracy z jego włodarzami organizujemy Nadmorski Plener Czytelniczy. Tym razem na spotkania z 60 autorami i blisko 90 wydawcami zapraszamy czytelników...

 

Weekend Literacki w Gdyni

Przed nami kolejne spotkanie z Miastem Słowa – w piątek rozpoczyna się 2 Weekend Literacki w Gdyni.

 

Ogłoszenie nominacji do NLG w Warszawie!

Ponad 400 tytułów zgłoszonych w czterech kategoriach: proza, esej, poezja i przekład na język polski to wynik porównywalny z ubiegłoroczną, rekordową pod względem ilościowym edycją.

 

Zgłoszenia do Nagrody Literackiej Gdynia do 31 stycznia

Nagrody

Prezydent Gdyni ogłasza XI edycję ogólnopolskiego konkursu Nagroda Literacka GDYNIA dla najlepszych książek ubiegłego roku w czterech kategoriach: proza, poezja, eseistyka, przekład na język polski, napisanych po polsku i wydanych po raz pierwszy w 2015 roku. Nagroda w każdej kategorii wynosi 50 tys. zł. Finał konkursu odbędzie się we wrześniu 2016 roku.

 

Laureaci Nagrody Literackiej Gdynia

Piotr Wierzbicki, Michał Cichy, Piotr Janicki i Wiktor Dłuski zostali laureatami tegorocznej – dziesiątej – edycji Nagrody Literackiej GDYNIA. Laureatów ogłoszono w sobotę podczas uroczystej gali w hotelu Courtyard by Marriott.

 

Finał Nagrody Literackiej Gdynia 2015

Między 3 a 6 września w Muzeum Miasta Gdyni odbędą się Dni Nagrody Literackiej GDYNIA 2015. Czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z nominowanymi do nagrody w czterech kategoriach: poezja, proza, eseistyka i przekład na język polski.

 

Weekend Literacki w Gdyni

Przed nami 3. Weekend Literacki Miasta Słowa, festiwalu towarzyszącego Nagrodzie Literackiej GDYNIA. W ostatni weekend czerwca Gdynię odwiedzą m.in. wybitny kataloński pisarz Jaume Cabré, Ryszard Krynicki, Magdalena Grzebałkowska, Jerzy Illg, Tadeusz Dąbrowski i Ewa Winnicka. Oprócz spotkań autorskich przygotowano wiele dodatkowych atrakcji. Festiwal Miasto Słowa to szereg wydarzeń koncentrujących się wokół idei aktywnego czytelnictwa, a także wprowadzania literatury i działań literackich w...

 

Drugi Weekend Literacki w Gdynii

Przed nami drugi Weekend Literacki w ramach festiwalu Miasto Słowa. Do Gdyni zawitają uznani literaci i debiutanci:

 

Długi weekend literacki w Gdyni

Przed nami drugi Weekend Literacki w ramach festiwalu Miasto Słowa. W ostatni weekend maja Gdynię odwiedzą m.in. Jacek Dehnel, Iza Klementowska, Bohdan Zadura, Marcin Szczygielski czy debiutujący: Dominika Słowik i Marcin Borchardt. Mateusz Skutnik zaprezentuje swój nowy komiks. Znów aktorzy poproszą pasażerów trolejbusów o „Słowo do kontroli”, ruszy Czytelnia Dworcowa, odbędą się lekcje filozofii dla dzieci i kolejne warsztaty: scenariuszowe, animacji, poetyckie, fotograficzne. Przypominamy...

 

Nominacje do najważniejszych polskich nagród literackich: Nike 2015 oraz Gdynia 2015 dla Autorów W.A.B.

Wydawnictwa

z ogromną przyjemnością przekazujemy informacje o nominacjach do najważniejszych polskich nagród literackich. Nominacja – Nagroda Literacka NIKE 2015:

 

Nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia 2015 ogłoszone!

Wydarzenia

Dwadzieścia książek nominowanych w pięciu kategoriach: poezja, esej, proza, przekład na język polski (po raz pierwszy w tym roku) ma szansę na nagrodę w wysokości 50 tys. złotych. Laureatów poznamy 4 września.

 

10 lat Nagrody Literackiej GDYNIA

Wydarzenia

Miasto Słowa, czyli festiwal, podczas którego czytelnicy wcielą się w rolę kreatorów sztuki, oraz nowatorska formuła wrześniowej Gali Finałowej, która odbędzie się w niezwykłych przestrzeniach Muzeum Emigracji w Gdyni – to tylko niektóre z niespodzianek jubileuszowej 10. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA.

 

Nagroda Literacka Gdynia 2014 - laureaci

Wydarzenia

W dniu 28 czerwca 2014 Kapituła Nagrody Literackiej GDYNIA ogłosiła czterech Laureatów. Tym samym do grona 27 gdyńskich finalistów dołączyli w tym roku:

 

Literaturomanie 2014

Zbliżają się Dni IX edycji Nagrody Literackiej GDYNIA (27-29 czerwca). Literaturomanie, czyli spotkania miłośników literatury, odbędą się w tym roku po raz pierwszy w nowej przestrzeni – Teatrze Gdynia Główna.

 

Ryszard Krynicki nominowany do Nagrody Literackiej GDYNIA

Wydarzenia

Tytuły 20 książek nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia ogłoszono w czwartek, pierwszego dnia V Warszawskich Targów Książki.

 

Znamy 20 Nominowanych do Nagrody Literackiej GDYNIA

Nagrody

W tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Gdynia, Kapituła wyłoniła Nominowanych w czterech kategoriach. Do grona poezji, prozy, eseistyki włączono nową kategorię – przekład na język polski. W tym roku zgłoszono rekordową liczbę 426 tytułów, z których wyróżniono dwadzieścia. Członkowie Kapituły ogłosili nominacje do Gdyńskich Kostek Literackich podczas pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki.

 

XII Festiwal Literatury Prope Mercatum

Poleski Ośrodek Sztuki i Stacja Nowa Gdynia zapraszają od 12 do 22 maja na XII Festiwal Literatury Prope Mercatum!

 

Jesienne Spotkania z Laureatami Nagrody Literackiej Gdynia 2013

Zyta Oryszyn, Andrzej Sosnowski, Jacek Łukasiewicz i Adam Lipszyc. Twórcy i osobowości bardzo różne. Już pod koniec października tegoroczni Laureaci Nagrody Literackiej Gdynia spotkają się z trójmiejską publicznością.

 

Po drugiej edycji Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego

II Nadmorski Plener Czytelniczy odbył się w dniach 16-18 sierpnia 2013 roku przy Skwerze Kościuszki, przy współpracy organizacyjnej Miasta Gdyni oraz spółek Targi Książki i Murator EXPO. Trzydniowa impreza była dla mieszkańców i turystów doskonałą okazją do spotkań ze znanymi autorami, przeglądu oferty polskich oficyn wydawniczych i zaopatrzenia w ciekawe lektury, po bardzo okazyjnych cenach. Zarówno pogoda, jak i czytelnicy dopisali. II Nadmorski Plener Czytelniczy odwiedziło około 10.000...

 

Książka w podróży

Wydarzenia

Na warszawskim Dworcu Centralnym zainicjowano w poniedziałek akcję "Książka w podróży". Na siedmiu dworcach w Polsce po raz pierwszy otwarto półki tzw. bookcrossingowe, gdzie można wziąć bezpłatnie książkę w podróż lub zostawić już przeczytaną.

 

II Nadmorski Plener Czytelniczy

Zapraszamy na II Nadmorski Plener Czytelniczy, który odbędzie się w dniach 16-19 sierpnia w reprezentacyjnym punkcie Gdyni – przy Skwerze Kościuszki. Organizatorem wydarzenia jest miasto Gdynia, partnerem merytorycznym spółka Targi Książki, a organizatorem wykonawczym firma Murator EXPO – organizator wykonawczy Warszawskich Targów Książki.

 

Wieczór poetycki Joshuy Weinera

Wydarzenia

Centrum Kultury w Gdyni i Przystań Poetycka „Strych” zapraszają na pierwszy w Polsce wieczór poetyckim JOSHUY WEINERA (wiersze w przekładzie Tomasza Wiśniewskiego i Tadeusza Dąbrowskiego).

 

Nagroda Literacka Gdynia wręczona po raz ósmy

Nagrody

Gala Finałowa Nagrody Literackiej Gdynia przyniosła rozstrzygnięcia, jak zawsze, dla jednych spodziewane, dla innych zaskakujące. Do grona dotychczasowych 23 gdyńskich laureatów dołączyli: Zyta Oryszyn (proza), Adam Lipszyc (esej) oraz Jacek Łukasiewicz (Nagroda Osobna). Natomiast po raz drugi znalazł się w nim poeta Andrzej Sosnowski.

 

Warsztaty prozatorskie z Justyną Bargielską i Jerzym Borowczykiem – w ramach „Literaturomanii”

Wydarzenia

Serdecznie zapraszamy autorów form prozatorskich do udziału w bezpłatnych warsztatach, które poprowadzą dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej Gdynia – Justyna Bargielska oraz krytyk literacki Jerzy Borowczyk (specjalizujący się w prozie XIX, XX w. i współczesnej).    

 

Największa pula nagród i nominacji dla książek W.A.B.

Szanowni Państwo, Wydawnictwo W.A.B. otrzymuje nagrody i nominacje do najważniejszych nagród literackich w Polsce!

 

Elektroniczne książki w gdyńskiej bibliotece

Biblioteki

Wystarczy zarejestrować się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdyni, aby czytać książki na ekranie własnego komputera.

 

Spotkanie z Barbarą Toruńczyk w Gdyni

Wydarzenia

26 XI 2012 (poniedziałek) o g. 18.00 w Teatrze Miejskim im. W. Gombrowicza w Gdyni (ul. Bema 26) odbędzie się spotkanie z Barbarą Toruńczyk autorką książki "Żywe cienie". Prowadzenie Paweł Huelle.  

 

Laureaci wracają do Gdyni

Wydarzenia

Zgodnie z tradycją, rokrocznie, laureaci Nagrody Literackiej Gdynia wyłonieni w bieżącej edycji konkursu, powracają do Gdyni na specjalne wieczory autorskie. Tym razem będzie to jeden wieczór – 19 października, ale za to jaki!

 

Trzy firmy związane z rynkiem wydawniczym docenione w konkursie Mikroprzedsiębiorca Roku 2012

Wydawnictwa

Zwycięzcą VIII edycji konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku 2012 zostało wydawnictwo artystyczne Kurtiak i Ley z Koszalina. Oprócz prestiżowego tytułu Mikroprzedsiębiorcy Roku 2012 firma otrzymała nagrodę główną w wysokości 40 000 zł.

 

Energetycznie i pogodnie – sierpniowe spotkanie z książką w Gdyni za nami

W pierwszy weekend sierpnia (3-5 sierpnia), w reprezentacyjnym punkcie Gdyni – przy Skwerze Kościuszki – odbył się Nadmorski Plener Czytelniczy. Organizatorem wydarzenia było miasto Gdynia, partnerem merytorycznym spółka Targi Książki, a organizatorem wykonawczym firma Murator EXPO – inicjator Warszawskiego Kiermaszu Książki i organizator wykonawczy Warszawskich Targów Książki. Mamy przekonanie, że w tak nowoczesnym mieście w wakacyjny czas warto popularyzować czytelnictwo, warto realizować...

 

Wydawnictwo Bellona zaprasza na Nadmorski Plener Czytelniczy

Wydawnictwa

3-5 sierpnia w Gdyni odbywa się Nadmorski Plener Wydawniczy na który serdecznie zapraszamy w imieniu wydawnictwa Bellona.

 

Pierwszy nadmorski plener czytelniczy

Bibliofile! Spotkajcie się 3-5 sierpnia na Skwerze Kościuszki w Gdyni na Pierwszym Nadmorskim Plenerze Czytelniczym. Zaprasza wydawnictwo Bellona.  

 

Nadmorski Plener Czytelniczy

W dniach 3-5 sierpnia 2012 r. w Gdyni na Skwerze Kościuszki odbędzie się Nadmorski Plener Czytelniczy.

 

28 Odsłona Sceny Literackiej - Patryk Zimny i "Przejście"

Centrum Kultury w Gdyni Tea-tralna na Plaży zapraszają na 28. Odsłonę Sceny Literackiej "Przejście Na Plażę". Patryk Zimny - promocja tomu wierszy "Przejście"  

 

Znamy Laureatów Nagordy Literackiej Gdynia 2012

Wydarzenia

Magdalena Tulli, Marta Podgórnik i Marian Sworzeń zostali laureatami tegorocznej - siódmej edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Przyznawana nieregularnie tzw. Nagroda Osobna przypadła z kolei Mieczysławowi Porębskiemu.

 

Startują gdyńskie Literaturomanie

Spotkania z pisarzami, warsztaty literackie i panele dyskusyjne złożą się na rozpoczynający się w środę w Gdyni Festiwal Literaturomanie. Impreza zakończy się w sobotę galą, na której ogłoszeni zostaną laureaci tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia.

 

Nadmorski plener czytelniczy 3-5 sierpnia w Gdyni

Miasto Gdynia i Targi Książki zapraszają do wzięcia udziału w Nadmorskim Plenerze Czytelniczym, który odbędzie się w dniach 3–5 sierpnia 2012 roku na Skwerze Kościuszki w Gdyni.

 

Nagroda Literacka NIKE 2012 - nominacje dla książek W.A.B.

Wydawnictwa

Miło nam poinformować, że wśród książek nominowanych do Nagrody Literackiej NIKE 2012 znalazły się 3 tytuły Wydawnictwa W.A.B.  

 

Nagroda Literacka Gdynia po raz siódmy

Wydarzenia

Siódma edycja Nagrody Literackiej Gdynia wchodzi w decydującą fazę. Miesiące maj i czerwiec przyniosą – jak zwykle – główne imprezy oraz rozstrzygnięcia. Organizatorzy przybliżyli oficjalny terminarz jednego z najważniejszych laurów literackich w Polsce.

 

Zgłoszenia do Nagrody Literackiej Gdynia

Nagrody

Przed nami siódma edycja Nagrody Literackiej Gdynia, przyznawanej w każdym roku w kategoriach: poezja, proza, esej. Organizatorzy zachęcają do zgłaszania książek i ich autorów jako kandydatur do Nagrody Literackiej Gdynia i związanego z tym wyróżnienia statuetką – Gdyńską Kostką Literacką oraz nagrodą pieniężną w wysokości 50.000 złotych.

 

Spotkania z laureatami nagrody literackiej Gdynia

Oczywiście, mowa o symbolicznych drzwiach Gdyni oraz o jej laurach dla pisarzy. Po raz pierwszy laureat przybywa dowiedzieć się, że... nim został. Po raz drugi witany już jest w Gdyni jako Gość Specjalny. Rozpoczynają się kolejne „Jesienne Spotkania z Laureatami Nagrody Literackiej Gdynia”.  

 

Gdynia ogłosiła laureatów po raz szósty

Szósta edycja Nagrody Literackiej Gdynia przyniosła werdykty szczęśliwe dla czworga autorów. Zgodnie z zapowiedzią jurorów, przyznano tradycyjnie trzy laury w kategoriach proza, poezja, eseistyka, ale ponadto, Gdynia ponownie wyłoniła laureata „Nagrody Osobnej”. Nazwiska zwycięzców to odpowiednio: Justyna Bargielska, Ewa Lipska, Stefan Chwin oraz Andrzej Sosnowski.

 

Literaturomaniacy na gdyńskim skwerze

W Gdyni rozpoczynają się Dni Literaturomanii. Impreza odbywa się przy okazji finału Nagrody Literackiej Gdynia.

 

Książki Wydawnictwa W.A.B. nominowane do Nagrody Literackiej NIKE i Nagrody Literackiej Gdynia 2011

Z przyjemnością informujemy, że książki Wydawnictwa W.A.B. znalazły się wśród nominacji do Nagrody Literackiej NIKE i Nagrody Literackiej GDYNIA 2011:

 

Znamy nominowanych do Nagrody Gdynia

Wydarzenia

Pierwszego dnia II Warszawskich Targów Książki poznaliśmy nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia. Kapituła pod przewodnictwem Piotra Śliwińskiego wyróżniła:

 

Znamy nominowanych do Nagrody Gdynia

Pierwszego dnia II Warszawskich Targów Książki poznaliśmy nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia. Kapituła pod przewodnictwem Piotra Śliwińskiego wyróżniła:

 

Gdynia zbuduje miasteczko literackie

To najprawdopodobniej pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Tegoroczne "Literaturomanie" - Dni Nagrody Literackiej Gdynia odbędą się w specjalnie zbudowanym na tę okazję Miasteczku Literackim. Dzięki temu od 16 do 18 czerwca gdyński Skwer Kościuszki będzie żył spotkaniami autorskimi, koncertami czy warsztatami literackimi.  

 

Spotkania z lauretami Nagrody Gdynia

W ramach jesiennych spotkań ze zwycięzcami Nagrody Literackiej Gdynia, do Gdyni zawita czwórka tegorocznych laureatów.

 

Gdynia wzięta!

Gdynia wzięta! Laureatem Nagrody Literackiej Gdynia 2010 w kategoria "Proza" został Andrzej Stasiuk za powieść Taksim  

 

Piąte, jubileuszowe Nagrody Literackie Gdynia zostały rozdane

Kapituła konkursu ponownie zaskoczyła i wskazała na cztery, a nie trzy nazwiska laureatów. Prestiżowa nagroda trafiła do rąk Justyny Bargielskiej, Andrzeja Stasiuka, Ryszarda Koziołka oraz Małgorzaty Szejnert. Patronem wydarzenia była TVP Kultura.

 

Dziś ruszają Literaturomanie

W czwartek rozpoczyna się trzecia edycja letniego Festiwalu Literackiego "Literaturomanie".

 

Czy Nagroda Gdynia powędruje Czarnego?

Już w najbliższą sobotę poznamy laureatów Nagrody Literackiej Gdynia 2010. Wśród nich ważni autorzy z wołowieckiego wydawnictwa.

 

Akcja "Przeczytane w tłumaczeniu" rusza nad morze

Przeczytane w tłumaczeniu wyjeżdża nad morze. Kolejne spotkanie odbędzie się w najbliższą sobotę w ramach festiwalu Literaturomanie, która towarzyszy Nagrodzie Literackiej Gdynia.

 

Biała gorączka nominacji dla Czarnego

Nagrody

"Biała Gorączka" oraz "Taksim" nominowane do Nagrody Literackiej Gdynia. Nominowany został także tom poezji Dwa fiaty Justyny Bargielskiej, której książka Obsoletki ukaże się nakładem Wydawnictwa Czarne w listopadzie 2010r.

 

Literaturomaniacy łączcie się - w Gdyni

Przed nami trzecia edycja letniego Festiwalu Literackiego „Literaturomanie”. Gdyńskie przedsięwzięcie rozrosło się już do trzech dni i grona kilkudziesięciu Gości. Literaturomaniacy zatem powinni sobie zarezerwować okres od 17 do 19 czerwca na spędzenie w Teatrze Miejskim w Gdyni.

 

Pisarz i filmowiec z jednej są parafii? Piątek nie daje złudzeń

Wydarzenia

Jak łatwo się domyślić, felieton pod tym tytułem poświęcony będzie impresjom z Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, na który zostałem zaproszony razem z pięćdziesięcioma innymi kolegami pisarzami. Organizatorzy zwabili nas do luksusowych hoteli, wozili lexusami i karmili sino-nakrapianymi parówkami cielęcymi. Dlaczego? Hipotez było kilka.

 

Książki W.A.B. w finale Nike i Nagrody Gdynia

Nagrody

Książki Wydawnictwa W.A.B. znalazły się wśród nominacji do Nagrody Literackiej NIKE i Nagrody Literackiej GDYNIA.

 

Po nominacjach - czy nagrody literackie coś zmieniają?

Ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia 2010 oraz Nagrody Literackiej Nike. Decyzje jury były nieprzewidywalne, ale to dobrze, bo czytelnicy mają trochę czasu by zapoznać się z nominowanymi książkami, których jeszcze nie zdołali przeczytać. W tym roku pojawiło się kilka nazwisk które znane były jak dotąd tylko w pewnych kręgach.

 

Nominacje do Nagrody Gdynia 2010

Kapituła Nagrody Literackiej Gdynia pod przewodnictwem prof. Piotra Śliwińskiego, już po raz piąty ogłosiła nominacje w trzech kategoriach: poezja, proza oraz eseistyka. Zgodnie z tradycją, uczyniła to w pierwszym dniu Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.

 

Zgłoszenia do nagrody Literackiej Gdynia

Zbliża się piąta edycja Nagrody Literackiej Gdynia, przyznawanej w każdym roku w trzech kategoriach: poezja, proza, esej. Organizatorzy zapraszają do nadsyłania zgłoszeń do nagrody, którą jest Gdyńska Kostka Literacka oraz 50.000 złotych.  

 

Laureaci Nagrody Literackiej Gdynia 2009 - spotkania

Wydarzenia

Nagroda Literacka Gdynia już w listopadzie ponownie będzie gościć swoich tegorocznych Laureatów. W Teatrze Miejskim w Gdyni odbędą się spotkania kolejno z Marcinem Świetlickim, Eugeniuszem Tkaczyszynem - Dyckim oraz Marią Poprzęcką. Ponadto wieczór z E. Dyckim zwieńczy Nocny Turniej Jednego Wiersza.

 

Zapowiedź wydawnictwa Novae Res - Skutki uboczne

Zapowiedzi

W październiku 2009 roku nakładem gdyńskiego wydawnictwa Novae Res ukaże się powieść kryminalna Janusza Beynara zatytułowana Skutki uboczne.  

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.