RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Polscy wydawcy dołączyli do Digital News Initiative

Internet

Pierwsi wydawcy internetowi z Polski dołączyli do programu Google – Digital News Initiative (DNI). Wśród nowych partnerów znaleźli się: 300polityka.pl, Antyweb.pl, naTemat.pl oraz SpidersWeb.pl.

 

Google wspiera europejskich dziennikarzy

Rynek zagraniczny

Google oraz ośmiu europejskich wydawców prasowych ogłaszają uruchomienie programu Digital News Initiative (DNI). Program ma na celu wspieranie wysokiej jakości dziennikarstwa w Europie dzięki wykorzystaniu technologii i innowacji.

 

Google pod lupą Komisji Europejskiej

Rynek zagraniczny, Internet, Prawo

Komisja Europejska kieruje do przedsiębiorstwa Google pisemne zgłoszenie zastrzeżeń dotyczące usługi porównywarki cenowej. Otwiera również osobne formalne postępowanie wyjaśniające w sprawie systemu operacyjnego Android.

 

Maraton czytania „Anny Kareniny”

Dziś równo w południe rusza projekt "Karenina. Żywe wydanie" Ponad 700 osób przeczyta po rosyjsku na Google+ powieść Lwa Tołstoja „Anna Karenina”. Ten czytelniczy maraton odbędzie się 3-4 października na placach m.in. Moskwy, Tuły, Władywostoku, Nowosybirska, Paryża, Los Angeles i trwać będzie około 30 godzin.

 

Polscy wydawcy apelują do polityków: zatrzymajcie monopol Google

Wydawnictwa

- Zatrzymajcie quasi-mopolistyczną wyszukiwarkę (samo)promującą własne komercyjne produkty i usługi - zwracają się do polityków polskie i międzynarodowe organizacje zrzeszające głównie wydawców prasowych, apelując, by Komisja Europejska odrzuciła ugodę w tej sprawie zaproponowaną przez Google.

 

W Polsce debiutuje czytnik e-booków z Google Play

Wydarzenia

Arta Tech, europejski dystrybutor czytników e-booków Onyx Boox, wprowadził do sprzedaży nowy model czytnika książek elektronicznych - Onyx BOOX M96 Universe z dostępem do milionów aplikacji oraz e-booków ze sklepu Google Play.

 

Google Books wygrało proces z pisarzami

Rynek zagraniczny

Amerykański sąd orzekł, że udostępnianie książek przez Google służy społeczeństwu i przyczynia się do wzrostu czytelnictwa. Autorzy oburzeni.

 

Polacy mogą już kupić e-booki w Google Play. Ale nie jest to rewelacyjna oferta

Rynek zagraniczny

Google zaskoczył dziś Polaków książkami dostępnymi w sklepie Google Play. Niestety, na razie nie ma tam e-booków po polsku, a większość tych, które można dokupić, zabezpieczono za pomocą znienawidzonego DRM-u.

 

Google najważniejszą marką dla kultury

Rynek zagraniczny

Added Value opublikowało raport, opisujący kulturowe wpływy największych światowych marek. Liderem rankingu zostało Google

 

Google zapłaci niemieckim wydawcom za treści w wyszukiwarce

Rynek zagraniczny, Internet, Prawo

Bundestag przegłosował ustawę, nakładającą na wyszukiwarki internetowe obowiązek płacenia wydawcom za umieszczanie w wynikach wyszukiwania fragmentów publikowanych przez nich treści.

 

Wisława Szymborska w raporcie Google Zeitgeist 2012

Internet

W opublikowanym przez Google raport Zeitgeist 2012 pokazującym najbardziej zyskujące na popularności hasła w 2012 roku w Polsce na czwartym miejscu wśród najczęściej wyszukiwanych osób znalazła się poetka, która odeszła w lutym tego roku.

 

Google ustąpiło wydawcom w sprawie wirtualnej biblioteki Google Books

Internet, Rynek zagraniczny

Koncern internetowy Google porozumiał się z wydawcami w USA po latach sporu o prawa autorskie w związku z pracami nad Google Books Library Project - inicjatywą, która w zamyśle twórców ma stać się największą wirtualną biblioteką świata.

 

Oczekiwany tablet Google Nexus 7 z nową wersją systemu Android kosztuje na polskim rynku 999 zł.

Nowości

Na premierę niedrogiego markowego tabletu czekaliśmy dwa lata. Nexus 7 będzie bez wątpienia sporą rewolucją na polskim rynku - czytamy na branżowym portalu komputerswiat.pl.

 

Google kupuje wydawnictwo turystyczne Frommer's

Rynek zagraniczny, Internet

Google ma przejąć wydawnictwo turystyczne Frommer's - podał The Wall Street Journal.

 

Pierwsze dowody na istnienie tabletu Google'a?

Rynek zagraniczny, Internet

Od dawna mówi się o tym, że Asus ma stać za nowym pomysłem Google'a - tabletem z logo firmy z Mountain View mówi się już od dawna. Do tej pory informacje o urządzeniu były plotkami. Mamy dowody na jego istnienie?

 

Wiemy więcej o tablecie Google'a. Premiera już w lipcu?

Rynek zagraniczny

Google ma już własny system mobilny i telefony ze swoim logo. Wkrótce wkroczy również na rynek tabletów. O pierwszym tablecie Google'a wiemy coraz więcej. Kiedy trafi do sprzedaży?

 

Google Doodle dla Reymonta

Internet

Władysław Reymont został dziś wyróżniony przez największą wyszukiwarkę internetową. Z okazji 145. rocznicy urodzin literackiego noblisty (za rok 1924) główną stronę Google zdobi dziś grafika przypominająca jego najważniejsze dzieło - powieść "Chłopi". Logo przeglądarki zakomponowane zostało we wzory ludowych wycinanek, a po kartach uchylonej książki tańcują Jagusia i Boryna w strojach weselnych.

 

Pierwszy tablet Google dopiero w lipcu?

Rynek zagraniczny

Google przesunęło rynkową premierę pierwszego tabletu ze swoim logo - podał serwis The Verge.

 

Tablet od Google w 2012 r.

Internet, Rynek zagraniczny

Eric Schmidt, były CEO, a obecnie prezes wykonawczy Google, ujawnił że na przyszły rok firma planuje wprowadzenie na rynek własnego tabletu.

 

Tablet od Google w 2012 r.?

Eric Schmidt, były CEO, a obecnie prezes wykonawczy Google, ujawnił że na przyszły rok firma planuje wprowadzenie na rynek własnego tabletu.

 

Google digitalizuje starożytne manuskrypty

Rynek zagraniczny

Zwoje znad Morza Martwego dostępne będą w wersji cyfrowej na nowej, interaktywnej stronie internetowej stworzonej przez Muzeum Izraela i Google.

 

Google zeskanuje książki największego francuskiego wydawcy

Rynek zagraniczny

Google zawarło umowę z Hachette Livre - największym francuskim wydawcą książek, którego pozycje zostaną zeskanowane i umieszczone w sieci.

 

Google udostępni zbiory British Library

Rynek zagraniczny

British Library w partnerstwie z Google'em udostępni w technologii cyfrowej 250 tys. swych bezcennych książkowych białych kruków - ogłoszono na konferencji prasowej w Bibliotece. Łącznie jest to 40 mln stron.

 

Umowa Google z wydawcami odrzucona

Rynek zagraniczny

Amerykański sąd nie zatwierdził ugody zawartej przez największą wyszukiwarkę internetową z wydawcami książek, uznając jej ustalenia za krzywdzące dla wydawców. Dzięki niej Google miał stworzyć największą bibliotekę cyfrową na świecie.

 

Google uruchamia system płatności dla wydawców

Internet

Google uruchamia One Pass, nową usługę, która ma pomóc wydawcom sprzedawać subskrypcje, artykuły i inne treści online.

 

500 miliardów słów w cyfrowym magazynie

Internet

500 miliardów słów znalazło się w swoistym "cyfrowym magazynie", który udostępniła właśnie wyszukiwarka Google. Chodzi o gigantyczną bazę danych, zawierającą 5,2 miliona elektronicznych książek w sześciu językach.

 

Google będzie wykorzystywać eBook DRM

Rynek zagraniczny

Google wykupił licencję na oprogramowanie Adobe Content Server 4 jako rozwiązanie do ochrony treści książek elektronicznych dla Google eBooks.

 

E-Booki Google dostępne w Stanach Zjednoczonych

Internet

Google uruchamia dzisiaj w USA usługę Google eBooks. Google eBooks, znane wcześniej jako Google Editions, to platforma sprzedaży książek, która pozwoli autorom i wydawcom na dotarcie do nowych grup odbiorców, a czytelnikom ułatwi odnajdowanie, zakup i czytanie książek na większości urządzeń. Google pracuje nad wprowadzeniem Google eBooks w innych krajach w 2011 r.

 

Google otworzy księgarnię

Rynek zagraniczny

Informator agencji Bloomberg twierdzi, że jeszcze w tym roku internetowy potentat Google otworzy w USA sklep z elektronicznymi wersjami książek. Wersja międzynarodowa sklepu ma ruszyć w 2011 roku.    

 

Nowy Tłumacz Google (wideo)

Internet

Google wprowadza kilka zmian w interfejsie usługi Tłumacz Google.

 

Ile tytułów wydano od czasów nowożytnych do dziś? Google to wie

Wydawnictwa

Jak podaje Gazeta Wyborcza, w ramach projektu digitalizacji książek pracownicy firmy Google podjęli się policzenia wszystkich książek na świecie. Rezultaty swoich wysiłków opublikowali na blogu Inside Google Books: ostatniej soboty na świecie było dostępnych 129.864.880 książkowych tytułów.

 

Chiny zamykają blogi, nasilają represje w internecie

Internet

W Chinach nagle zablokowano kilkadziesiąt popularnych blogów prowadzonych przez najbardziej otwarcie wypowiadających się blogerów. Jednocześnie wydaje się, że władze, dążące do kontroli portali społecznościowych, wzięły na cel usługi w rodzaju Twittera.

 

Naukowe projekty Google

Google przeznaczył pół miliona dolarów na badania naukowej wartości swojej szybko rosnącej biblioteki online.

 

Skradziony list Kartezjusza odnaleziony dzięki... wyszukiwarce Google

Skradziony ponad 150 lat temu list francuskiego filozofa Kartezjusza, wrócił w tym tygodniu do Francji. Odnaleziono go za pomocą wyszukiwarki Google - informuje serwis Discovery News.

 

Twoja biblioteka nie ma witryny w internecie? Zmień to!

Internet

Wiele bibliotek w Polsce nie ma jeszcze swojej strony internetowej. Na zakup profesjonalnego serwisu często brakuje środków finansowych, a wiedza o narzędziach webmasterskich jest wśród bibliotekarzy niewielka. Małe biblioteki nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie informatyka, a korzystanie z pomocy „fachowca z urzędu” także bywa utrudnione.

 

4 miliony tytułów w księgarni Google

Księgarnie

Nowa inicjatywa koncernu Google o nazwie Google Editions może poważnie zamieszać na rynku księgarskim. Firma planuje bowiem uruchomić największą na świecie księgarnię, poprzez którą autorzy będą mogli sprzedawać cyfrowe wersje własnych książek. Wirtualny sklep w założeniach oferować ma ponad cztery miliony różnych tytułów.

 

UE - Cyfryzacja a prawo autorskie, czyje na wierzchu?

Rynek zagraniczny

Spotkanie (23 marca) na temat cyfryzacji książek i prawa autorskiego w parlamencie europejskim odbyło się pod przewodnictwem posłów Klausa Heinera Lehne (komitet prawny) i Doris Pack (komitet kultury), FEP reprezentowali Alban Cerisier (Gallimard) i Piotr Marciszuk (Stentor), EBF - Fran Dubruille. Jest niemal pewne, że Komisja Europejska do końca 2010 roku przedstawi projekt dyrektywy w tej sprawie.

 

Google zwów przed sądem. Co tym razem?

Prawo

Skanowanie książek przez Google wraca na tapetę. Tym razem organizacja American Society of Media Photographers (ASMP) złożyła w Nowym Jorku pozew przeciw firmie. Zarzuca jej naruszenie praw autorskich przy skanowaniu zdjęć i obrazków umieszczonych w książkach.

 

Google na znak protestu wycofuje się z Polski

Prawo

Google wzorem "chińskiego syndromu" planuje opuszczenie polskiej sieci.

 

Podatek od Google'a mógłby pomóc lokalnym gazetom

Prawo

Niezależny brytyjski komitet badań nad przyszłością społeczeństwa obywatelskiego kierowany przez doradcę politycznego Geoffa Mulgana ostrzega przed "dziennikarstwem z taśmy produkcyjnej", którego efektem są recyklowane wiadomości (recycled churnalism).

 

2 mln USD dla Wikimedia Foundation od Google

Google przekazało 2 miliony dolarów na rzecz organizacji Wikimedia Foundation, stojącej za internetową encyklopedią Wikipedia.

 

Szanse globalnej czytelni Google coraz mniejsze

Rynek zagraniczny

Google jest coraz dalej od uruchomienia globalnej czytelni. Po protestach środowisk literackich i europejskich wydawców przeciwko ugodzie, która pozwalałaby firmie na stworzenie wielkich cyfrowych zbiorów światowej literatury, barierę postawił amerykański Departament Sprawiedliwości.

 

Google ruszy ze sklepem?

Najpopularniejsza wyszukiwarka świata szykuje się do uruchomienia platformy do sprzedaży oprogramowania.

 

Parę słów o książkowych Google Editions

Internet

Wczoraj, w czasie konferencji Digital Book World swoją prezentację miała Amanda Edwards, przedstawicielka Google Editions. Artykuł podsumowujący konferencję napiszę za parę dni, ale nowe przedsięwzięcie Google zasługuje na szczególną uwagę i oddzielny wpis.  

 

Francja zajmie się skanowaniem książek

Rynek zagraniczny

Francja też skanuje książki, jej projekt jest jednak znacznie skromniejszy niż Google Books i nastawiony przede wszystkim na dzieła francuskie. Nie jest wykluczone, że francuska Biblioteka Narodowa podejmie w tym zakresie współpracę z Amerykanami.

 

Francja chce tworzyć wirtualną bibliotekę

Francja chce współpracować z amerykańskim gigantem internetowym Google przy tworzeniu własnej narodowej biblioteki internetowej, obejmującej francuską spuściznę piśmienniczą, muzealną i filmową - powiedział w wywiadzie dla "Le Monde" minister kultury Frederic Mitterrand.

 

Google przeprasza chińskich autorów

Google wystosowało oficjalny list z przeprosinami do Chińskiego Stowarzyszenia Pisarzy. Internetowy gigant przyznał, że w ramach swojego projektu Google Books skanował książki chińskich autorów bez ich wcześniejszej zgody.

 

Chińska pisarka oskarża Google

W październiku Mian Mian złożyła pozew w pekińskim sądzie przeciwko internetowemu gigantowi, po tym jak ten bez zgody i wiedzy autorki zeskanował jej najnowszą książkę "Acid House" i umieścił w serwisie Google Books.

 

Google przegrał w sądzie z wydawcami

Prawo

Sąd w Paryżu orzekł w piątek, że amerykańska firma internetowa Google Inc., realizująca wielki projekt digitalizacji książek, łamie prawo francuskie. Google został skazany na 10 tys. euro grzywny dziennie do czasu usunięcia fragmentów zeskanowanych francuskich książek ze swej publicznie dostępnej bazy danych.

 

Google przegrywa z wydawcami książek

Internet

Amerykańska firma naruszyła prawa autorskie. Musi wypłacić odszkodowanie, a także usunąć z sieci sporne dzieła - paryski sąd uznał pozew francuskich wydawców książek za zasadny.

 

Nowa propozycja Google dla wydawców prasy

Google proponuje wydawcom ograniczenia w dostępie do informacji on-line. Gdy przeczytasz pięć artykułów z tego samego źródła w ciągu dnia wyszukiwarka zaproponuje Ci elektroniczną prenumeratę ulubionego tytułu.

 

Brak książek wydanych w Europie w Internetowej bibliotece Google

Do darmowej, największej na świecie internetowej biblioteki Google Book Search trafią na razie tylko książki wydane w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Australii - głosi nowa wersja umowy Google z wydawcami, przedstawiona 13 listopada w Sądzie Federalnym USA. "To wielkie zwycięstwo prawa autorskiego" - uznał Piotr Marciszuk, prezes Polskiej Izby Książki.

 

Ugoda z Google po poprawkach: co nowego?

Prawo

Poprawiona treść ugody zawiera liczne i ważne zmiany, wszystkie z nich uznane zostały przez szerokie grono za korzystne dla brytyjskich posiadaczy praw autorskich. Najważniejsze zmiany są wyszczególnione poniżej.  

 

Google wciąż negocuje z amerykańskimi wydawcami

Już po raz drugi Google przekładają termin złożenia przed sądem ugody z amerykańskimi wydawcami.

 

Krakowskie doniesienia. Epizod pierwszy i drugi

Wydarzenia

Impas, kryzys czy progres? Które opisuje rzeczywistość? Jedno można powiedzieć na pewno. Na najważniejszym branżowym spotkaniu pierwszego dnia Targów Książki w Krakowie („Jak wyjść z impasu? Rozwiązania dla rynku książki” na kanwie wydania „Rynku książki w Polsce 2009”) nie powiedziano niczego choć o jotę odmiennego od obowiązującego dogmatu. „Było świetnie, jest znośnie”. Atmosfera trochę jak z walnego zgromadzenia akcjonariuszy świat_wydawców_polskich sp. z o.o. Czy musimy wykazać na koniec...

 

Amerykański Sąd Federalny nie zaakceptował Ugody Google

Prawo

Amerykański Sąd Federalny na posiedzeniu 4.X.2009 roku nie zaakceptował Ugody Google ze względu na istotne wady prawne porozumienia (Departament Sprawiedliwości USA wytknął Ugodzie niezgodność z prawem autorskim, prawem antymonopolowym oraz niewłaściwą formę rozstrzygania sporu, czyli umowę cywilnoprawną - tego typu kwestie mogą zdaniem Departamentu być rozstrzygnięte poprzez legislację).

 

Google rozpocznie sprzedaż e-książek

Google, który prowadzi kontrowersyjny projekt udostępniania w internecie zeskanowych książek, chce w pierwszej połowie 2010 r. rozpocząć ich sprzedaż. Dzięki platformie Google Editions będzie je można nabyć i czytać za pomocą komputera, a nawet telefonu komórkowego – podaje serwis Yahoo Finance.

 

Frankfurckie Targi Książki - dzień drugi

"Kanclerz Angela Merkel podczas otwarcia targów obiecała, że ustawa o książce oraz system stałych cen detalicznych zostaną rozciągnięte także na e-booki" - informuje we wstępniaku do specjalnego dodatku targowego „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

 

Internet pełen książek

Internet

Wystarczy jedno kliknięcie myszką i już na ekranie pojawia się każda książka, którą mamy ochotę przeczytać. To na razie marzenie koncernu google. Przeglądarka już umożliwia dostęp do 20 mln tytułów. Digitalizacja trwa!

 

Stanowisko polskich posiadaczy praw autorskich w sprawie ugody Google

Internet

Wysłuchanie publiczne Komisji Europejskiej w sprawie Ugody Google z dn. 7 września 2009 r. Stanowisko polskich posiadaczy praw autorskich przedstawione przez prezesa PIK Piotra Marciszuka:  

 

Ugoda z firmą Google

Internet

18 września amerykański Departament Sprawiedliwości opublikował oświadczenie w sprawie Ugody z firmą Google, w którym znajdują się następujące konkluzje:

 

Biblioteka Google kontra Departament Sprawiedliwości

Departament Sprawiedliwości wezwał nowojorski sąd do odrzucenia ugody, która umożliwiłaby firmie Google stworzenie największej na świecie wirtualnej biblioteki. Według rządowych ekspertów, projekt wiązałby się z łamaniem praw autorskich.    

 

Większe pole wyszukiwania w Google

Internet

Google wprowadziło niewielkie zmiany na głównej stronie swojej wyszukiwarki.

 

Google się nie damy

Internet

Wczoraj o północy minął termin ultimatum, jakie Google postawił wydawcom książek z całego świata. - Jeśli nie zgłosicie sprzeciwu, zeskanujemy wasze książki i wrzucimy do internetowej biblioteki.  

 

Ugoda powinna dotyczyć książek wydanych w USA

Prawo

Firma Google w ramach projektu Google Book Search skanowała i digitalizowała europejskie książki bez zezwolenia posiadaczy praw autorskich w Europie.

 

Wysłuchanie publiczne w sprawie Ugody Google - Bruksela 7 września 2009

Rynek zagraniczny

Szanowni Państwo, 7.IX w Brukseli odbędzie się „wysłuchanie” zorganizowane przez Komisję Europejską w sprawie Ugody Google. Komisja chce wysłuchać racji europejskich posiadaczy praw autorskich przed zajęciem oficjalnego stanowiska w sprawie Ugody (niestety ostatnio komisarz Viviane Reding wypowiadała się bardzo pozytywnie o działaniach Google).  

 

Przegląd prasy: "Financial Times" - Google na celowniku europejskich wydawców

Internet

Narasta opozycja w Europie wobec ugody prawnej zawartej przez firmę w USA z wydawcami i autorami książek, stwarzając nowe wyzwanie dla porozumienia, które mogłoby rozstrzygnąć przyszłą strukturę branży książek cyfrowych.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.