RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Spotkanie z Wojciechem Karpińskim w Gdańsku

Wydarzenia

Zapraszamy w imieniu Zeszytów Literackich na spotkanie z Wojciechem Karpińskim w Gdańsku 10 X 2016 o godz. 18.00.

 

W sobotę Narodowe Czytanie i pokaz rękopisu "Quo vadis"

Wydarzenia

W sobotę 3 września w kilkuset miejscach w całej Polsce odbywać się będzie Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji w Warszawie Biblioteka Narodowa zaprezentuje rękopis powieści.

 

Spotkanie z Aleksandrem Smolarem o książce Wojciecha Karpińskiego „Henryk"

4 września o godz. 18.30 na Scenie Kameralnej Teatru Kwadrat (ul. Marszałkowska 138) ramach Festiwalu Singera Aleksander Smolar będzie opowiadał o Henryku Krzeczkowskim z okazji wydania książki Wojciecha Karpińskiego „Henryk" (Zeszyty Literackie).

 

Narodowe Czytanie „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza

Wydarzenia

3 września br. w Ogrodzie Saskim w Warszawie oraz w kilkuset miejscowościach w całej Polsce odbędzie się Narodowe Czytanie.

 

Mała Noc Książki, Narodowe Czytanie "Quo vadis"

Mała Noc Książki połączona z Narodowym Czytaniem "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza odbędzie się 3 września 2016r. o godz.17.00 w siedzibie Klubu Jagiellońskiego przy krakowskim Rynku Głównym 34

 

Biblioteka Narodowa pokaże rękopis "Quo Vadis"

Wydarzenia

W całej Polsce obchodzimy rok poświęcony wybitnemu polskiemu nobliście Henrykowi Sienkiewiczowi. Do uroczystości dołączy w nabliższym czasie Biblioteka Narodowa w Warszawie, która 3 września udostępni do wglądu zwiedzającym rękopis "Quo Vadis"

 

Narodowe Czytanie w Łodzi

Wydarzenia

Łódź zaangażuje się w obchody Narodowego Dnia Czytania - w Muzeum Kinematografii znani łodzianie będą czytać fragmenty Quo vadis, w Domu Literatury przygotowano prezentację dotyczącą Henryka Sienkiewicza. Łodzian do czytania mają też zachęcać konne patrole straży miejskiej w strojach starożytnych rzymian.

 

Narodowe Czytanie w Łodzi

Łódź zaangażuje się w obchody Narodowego Dnia Czytania - w Muzeum Kinematografii znani łodzianie będą czytać fragmenty Quo vadis, w Domu Literatury przygotowano prezentację dotyczącą Henryka Sienkiewicza. Łodzian do czytania mają też zachęcać konne patrole straży miejskiej w strojach starożytnych rzymian.  

 

Narodowe Czytanie „Quo vadis”

Wydarzenia

3 września 2016 roku odbędzie się Narodowe Czytanie pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Podczas tegorocznej edycji cała Polska czytać będzie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Zapraszamy do włączenia się do Narodowego Czytania!

 

Wystawa „Album Sienkiewiczowskie”

Rynek, Wydarzenia

Trwa wystawa poświęcona zarówno twórczości, jak i samej sylwetce Henryka Sienkiewicza ­jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy.

 

Wystawa w Muzeum Niepodległości na urodziny

Pierwsze wydania dzieł Henryka Sienkiewicza, jego listy do pierwszej narzeczonej oraz wizerunek dyplomu Nagrody Nobla dla Sienkiewicza będzie można m.in. od czwartku zobaczyć na wystawie w stołecznym Muzeum Niepodległości.

 

170. rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza. W Oblęgorku można oglądać biurko pisarza

Pałacyk w Oblęgorku stał się własnością Henryka Sienkiewicza dzięki narodowej zbiórce Polaków.

 

Nowość Zeszytów Literackich: Wojciech Karpiński "Henryk"

Nowości

Wydawnictwo Zeszytów Literackich poleca najnowszą publikację Wojciecha Karpińskiego poświęconą postaci prof. Henryka Krzeczkowskiego pt. „Henryk":

 

Recenzja: „Uczłowieczyć komunikację. Nauczyciel wobec ucznia w przestrzeni szkolnej", Henryka Kwiatkowska

Recenzje

W ramach nowej serii "Palące Problemy Edukacji i Pedagogiki" ukazała się praca pod redakcją naukową Henryki Kwiatkowskiej pt. „Uczłowieczyć edukację. Nauczyciel wobec ucznia w przestrzeni szkolnej".

 

„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza wybrane przez Polaków do Narodowego Czytania 2016

W głosowaniu internetowym na Narodowe Czytanie 2016 Polacy wybrali lekturą „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza - informuje Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy.

 

W Impulsie: Uczłowieczyć komunikację

Nowości

Ratujmy słowa przed utratą ich znaczeń. Za wypowiedziane słowa bierzmy odpowiedzialność. Słowom należy się szacunek. Myślę, że nasze szkolne wychowanie jest skażone nieuprawnionym roszczeniem do realizacji jedynej racji bądź z personalnego nadania pojedynczych nauczycieli, bądź z odgórnego, czyli instytucji. Uczeń się tu nie liczy. Uczeń nie ma racji. Nauczyciele czują się, nie wiadomo, z jakich uprawomocnień, upoważnieni do zawłaszczania myśli i uczuć wychowanka, wskazując, jakie one powinny...

 

"Chłopi", "Noce i dnie", "Wesele", "Popioły", "Quo vadis" - propozycje do Narodowego Czytania 2016

Wydarzenia

Pięć książek zostało wskazane jako tegoroczne propozycje do Narodowego Czytania. Prezydent Andrzej Duda w liście opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej zaprasza do głosowania na książkę, która będzie czytana we wrześniu.

 

Nowość wydawnictwa Prohibita: Henryk Skwarczyński, „Szlachcic z Koluszek w Ameryce i innych egzotycznych krajach"

Nowości

W wydawnictwie Prohibita ukazała się książka autorstwa Henryka Skwarczyńskiego pt. „Szlachcic z Koluszek w Ameryce i innych egzotycznych krajach":

 

Księga Henrykowska na liście UNESCO!

Biblioteki

Z inicjatywy prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, przy wsparciu arcybiskupa Józefa Kupnego – metropolity wrocławskiego, 4 marca 2014 r. wniosek o wpisaniu Księgi Henrykowskiej na listę UNESCO wraz z listem intencyjnym trafił do Warszawy. Tam, podczas obrad Krajowego Komitetu Programu UNESCO, zadecydowano, że Księga Henrykowska będzie jedną z dwóch polskich propozycji, które walczyć będą o wpis na światową listę. Drugą były „Akta Braci Czeskich w Wielkopolsce” z XVI w. Ostatnia wiadomość...

 

Hryniewicz czyta korespondencję Sienkiewicza

Spotkanie z wnukiem pisarza Juliuszem Sienkiewiczem, ilustracje do powieści noblisty, listy, muzyka i inne atrakcje w Noc Muzeów w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza.

 

Nowość od Instytutu Wydawniczego Erica "Duchy Arłamowa" autorstwa Henryka Nicponia

Zapowiedzi

Instytut Wydawniczy Erica informuje, że 4 maja 2015 roku do księgarń trafi nasza nowość „Duchy Arłamowa” autorstwa Henryka Nicponia.

 

Najlepsza popowa książka roku

Wydarzenia

Nagroda Literacka im. Henryka Sienkiewicza dla najlepszej popowej książki roku przyznana została Jackowi Świdzińskiemu za komiks „Zdarzenie 1908".

 

Ogłoszenie I Literackiej Nagrody im. Henryka Sienkiewicza

Wydarzenia

18 kwietnia w warszawskim kinie Iluzjon podczas wiosennej odsłony POP! Festivalu zostanie ogłoszony pierwszy zwycięzca Literackiej Nagrody im. Henryka Sienkiewicza. Ogłoszenie werdyktu jury poprzedzi europejska premiera „Plan 9” – nowej wersji legendarnego filmu Eda Wooda.

 

Nagroda Literacka im. Henryka Sienkiewicza

Wydarzenia

Portal Dzika Banda powołał do życia Nagrodę Literacką imienia Henryka Sienkiewicza. Nagroda im. Henryka Sienkiewicza przyznawana będzie autorowi najlepszej polskiej popowej powieści roku, którą w głosowaniu wyłoni ośmioosobowa kapituła nagrody.

 

Konkurs Literacki, edycja 2, 2014 – nominacje

Wydarzenia

Pod koniec lipca Jury 2. edycji Konkursu Literackiego imienia Henryka Berezy „Czytane w maszynopisie”, w składzie: Janusz Drzewucki, Anna Janko i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, nominowali następujące teksty:

 

„Rzeka uzdrowienia”

Nowości

Bóg nadal uzdrawia! Imię Jezusa Chrystusa ma moc nad chorobą. To Imię równocześnie wzbudza w nas wiarę, że uzdrowienie jest możliwe. Wzbudzona wiara przyjmuje w czasie teraźniejszym to, czego Jezus dokonał na krzyżu: Lecz on nasze choroby nosił, nasze cierpienia wziął na siebie, [...] a Jego ranami jesteśmy uleczeni (Iz 53:4a.5b). Możemy powoływać się na dzieło Pana Jezusa na krzyżu. Dzieło wykonane i dokonane.    

 

Kolejna edycja konkursu literackiego im. Henryka Berezy

Wydarzenia

Fundacja Literatury im. Henryka Berezy ogłasza kolejny literacki konkurs na książkę poetycką i prozatorką dla autorów przed debiutem książkowym.

 

Nowość Helionu: Henryka Sytnera "Wakacje na dwóch kółkach"

Nowości

Nakładem Wydawnictwa Helion, w marce Editio ukazała się publikacja pt. Henryka Sytnera "Wakacje na dwóch kółkach". Książka autorstwa Roberta „Robba” Maciąga i Henryka Sytnera jest historią kultowego konkursu radiowej Trójki.

 

W Arcanach pamiętniki Henryka Ciecierskiego

Nowości

Wydawnictwo Arcana poleca znakomite "Pamiętniki" Henryka Ciecierskiego. Według prof. Andrzeja Nowara, to "arcydzieło pamiętnikarskiej opowieści":

 

Recenzja: Henryk Bereza w eleWatorze - kwartalnik literacko-kulturalny nr.5(2013)

Recenzje

Dopóki żyje twórca i powstają jego artystyczne czy literackie dzieła wszyscy traktują to jako akt pewnej normalności i przestrzennego ładu. Dopiero kiedy umiera spostrzegamy tą graniczną linię cienia jaka towarzyszy nam przez całe nasze życie. Linia łącząca go z tym, co robił zawodowo przez całe swoje życie - poświęcenie się literaturze, którą uznawał za jedyne narzędzie poznania świata.

 

Premiera albumu "Henryk Tomaszewski - Wydawnictwo BOSZ we współpracy z Zachętą

Zapowiedzi

Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy o zbliżającej się premierze najnowszego albumu wydawnictwa BOSZ "Henryk Tomaszewski", wydanego we współpracy z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki.

 

Recenzja: "Moc błogosławieństwa Ojca" Henryk Wieja

Recenzje

Cześć. Możemy porozmawiać jak mężczyzna z mężczyzną? Powiedz, jakim ojcem chciałbyś być dla swoich dzieci, kogo chcesz, żeby one w Tobie widziały? Pytam, bo odpowiedź wydaje się oczywista, jednak uwierz mi, wcale taka nie jest.

 

"Moc błogosławieństwa ojca" Henryk Wieja

Zapowiedzi

Ojcowie wywierają potężny wpływ na życie swoich dzieci. Co zrobić, aby był to dobry wpływ? Poznaj siłę autorytetu ojca, moc wypowiadanych przez niego słów, a w szczególności słów błogosławieństwa. Odkryj znaczenie osobistego przykładu i potrzebę duchowego ojcostwa.

 

Konkurs Literacki "Czytane w maszynopisie", edycja 2, 2014 – regulamin

Wydarzenia

Fundacja Literatury imienia Henryka Berezy ogłasza II edycję konkursu "Czytane w maszynopisie". Tym razem konkurs dotyczy tomu wierszy.

 

Konkurs Literacki im. Henryka Berezy, edycja 2, 2014 – regulamin

Wydarzenia

Fundacja Literatury imienia Henryka Berezy ogłasza drugą edycję konkursu literackiego imienia Henryka Berezy:

 

Konkurs Literacki im. Henryka Berezy edycja 1, 2013 – rozstrzygnięty

Wydarzenia

Jury 1. edycji Konkursu Literackiego imienia Henryka Berezy – w składzie: Natasza Goerke, Artur Daniel Liskowacki (przewodniczący), Bohdan Zadura – postanawia, że wyróżnione i uhonorowane zarazem edycją książkową zostaną następujące tomy.

 

Recenzja: „Małżeństwo o jakim marzymy” Alina i Henryk Wieja

Recenzje

To już kolejny w dorobku państwa Wiejów chrześcijański poradnik. Tym razem autorzy postanowili opisać fundamenty, na jakich buduje się trwałe i zdrowe małżeństwa. Wyszło ciekawie, choć chciałoby się, żeby ta książka była bardziej obszerna.

 

Zapraszamy na spotkanie do Poznania

Wydawnictwa

Tomasz Szponder, prezes Domu Wydawniczego REBIS i prof. dr hab. Kazimierz Ilski Dziekan Wydziału Historycznego UAM zapraszają na specjalny wykład i promocję książki Halik Kochanski "Orzeł niezłomny.Polska i Polacy podczas II wojny światowej":

 

Zmarł prof. Henryk Markiewicz

Wydarzenia

Jak czytamy na stronie Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, 31 października 2013 odszedł jeden z najwybitniejszych autorytetów polskiej nauki o literaturze.

 

"Gabryś, nie kapryś"

Reprint jednej z najbardziej niesfornych książek w historii polskiej literatury dziecięcej. Przewrotny wiersz o kapryśnym chłopcu zilustrowany przez wielkiego artystę plakatu.

 

Rozstrzygnięcie konkursu- Czytane w maszynopisie

Wydarzenia

Jury 1 edycji Konkursu Literackiego imienia Henryka Berezy „Czytane w maszynopisie”, w składzie: Natasza Goerke, Artur Daniel Liskowacki (przewodniczący) i Bohdan Zadura, nominowali następujące teksty:  

 
 

Tragiczne decyzje. Jak wywołano Powstanie Warszawskie

Wydarzenia

Wydawnictwo Bellona zaprasza na spotkanie z Henrykiem Zamojskim, autorem książki "Tragiczne decyzje. Jak wywołano Powstanie Warszawskie?" 30 lipca (wtorek), o godzinie 16:00.

 

Papcio Chmiel skończył 90 lat!

Wydarzenia

Jego komiksy należą do absolutnego kanonu polskiego rysunku, zmieniając na zawsze definicję "zabawy przez naukę". Kilka pokoleń śledziło z wypiekami na twarzy przygody dwójki harcerzy i małpy, czyli kultowego "Tytusa, Romka i A'Tomka". Dzisiaj Henryk Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel, obchodzi piękny jubileusz swojego barwnego życia - kończy 90 lat.

 

Światowy Dzień Książki na Pałukach 23.04.2013

Księgarnie

Od Katalonii po Pałuki z wyłączeniem Wielkiej Brytanii i Irlandii obchodzono na miarę sił, środków, społecznego zaangażowania i spadku czytelnictwa (zapraszam do lektury Biblioteki Narodowej za rok 2012) Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

 

Czytane w maszynopisie

Wydawnictwa

Fundacja Literatury imienia Henryka Berezy zaprasza do udziału w pierwszej edycji Konkursu Literackiego „Czytane w maszynopisie”.  

 

Czy księgarz stacjonarny ma szansę sprzedać Greya

Biblioteki

Oferty dla księgarzy od hurtowni: 1. Super Siódemka Poznań - 25,94 zł. (z VAT), 2. Hurtownia POWER Bydgoszcz - 29,03 zł. (z VAT), 3. OSDW Azymut - 26,19 zł. (z VAT)

 

Media bez polskich znaków w kampanii „Język polski ą-ę”

Wydarzenia

W ramach kampanii „Język polski ą-ę” w przypadający w czwartek Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w polskich mediach ukażą się teksty bez znaków diakrytycznych. Akcję wspierają m.in. Jerzy Bralczyk, Henryk Sawka i Marek Przybylik.

 

Zapowiedź PIW: Julian Krzyżanowski "Henryk Sienkiewicz. Kalendarz życia i twórczości"

Zapowiedzi

„Piszę zaciekle powieść, ale śmiać mi się chce z tych głupstw, które tam się w niej mieszczą. Wystaw sobie, piszę jaki kawałek tkliwy, czuły a ognisty, wyrzekający na losy i ustawy świata – pióro skrzypi, ja mam minę niezmiernie przejętą własną wielkością i słowo daję, zdaje mi się, że nie wiem, jakie arcydzieła tworzę – ósmy cud świata!

 

Święty Mikołaj z wizytą w Rodzinnych Domach Dziecka w Rozalinowie i Gąsawie... 13 grudnia

Wydarzenia

Księgarnia Pałucka w Żninie włączyła się w akcję "Pomóż Świętemu Mikołołajowi" organizowaną przez Grupę Księgarń Partnerskich Polskie Księgarnie i w dniach od 1 do 12 grudnia można było w naszej księgarni zakupić drobny prezent ze specjalnej oferty lub wybrać dowolny lub przynieść z domu i włożyć do gwiazdorowego worka.

 

Styczniowa nowość Impulsu: "Sprawcy i/lub ofiary działań pozornych w edukacji szkolnej"

Zapowiedzi

Oficyna wydawnicza IMPULS i Portal Księgarski prezentują pierwszy tytuł z nowej serii: "Palące Problemy Edukacji i Pedagogiki", pod red. Marii Dudzikowej i Henryki Kwiatkowskiej pt. "Sprawcy i/lub ofiary działań pozornych w edukacji szkolnej".

 

Dzień Księgarza

Wydarzenia

Szanowni Państwo 13 grudnia obchodzimy też... Dzień Księgarza Dzisiaj swoje święto obchodzą księgarze, czyli osoby, które zajmują się sprzedażą książek. Takich prawdziwych księgarzy jest coraz mniej, podobnie jak coraz mniej jest księgarń.

 

Handel podręcznikami wciąż wzbudza emocje

Wydarzenia

Wypowiedź mieszkańca Janowca Wlkp. zamieszczona w papierowej "Pomorskiej", a dotycząca handlu podręcznikami, wzburzyła Henryka Tokarza, szefa Księgarni Pałuckiej w Żninie.

 

Powstała "Fundacja Literatury imienia Henryka Berezy

Celem „Fundacji Literatury imienia Henryka Berezy” jest upowszechnianie i promowanie literatury współczesnej (w tym upowszechnianie i promowanie dorobku i spuścizny Henryka Berezy)

 

Przekład książki Gajto Gazdanowa pt. "Wieczór u Claire. Widmo Aleksandra Wolfa" nominowana do nagrody Читай Россию/Read Russia

Państwowy Instytut Wydawniczy ma przyjemność poinformować, że tłumaczenie książki Gajto Gazdanowa pt. Wieczór u Claire. Widmo Aleksandra Wolfa dokonane przez Henryka Chłystowskiego, jako jedyne z Polski, znalazło się w ścisłej czołówce nominowanych do nagrody Читай Россию/Read Russia, która jest przyznawana za najlepsze tłumaczenie z języka rosyjskiego na obcy wydane poza Rosją.

 

Wystawa "Śladami Stasia i Nel"

Afrykańskie stroje, naczynia, fotografie, trofea łowieckie i wiele innych eksponatów można oglądać w Muzeum Okręgowym w Kaliszu na wystawie etnograficznej "Śladami Stasia i Nel"

 

Zmarł Henryk Bereza

W wieku 86 lat zmarł Henryk Bereza - poinformował Wirtualną Polskę redaktor naczelny miesięcznika "Twórczość" Bohdan Zadura. Bereza przez dwa lata był przewodniczącym jury Nagrody Literackiej NIKE.

 

WSiP księgarzom “pod nogę”- Czy na tym ma polegać uczciwa konkurencja !!! ?

Wydawnictwa

Publikujemy list jaki otrzymaliśmy od Izby Księgarstwa Polskiego sygnowany przez jej prezesa p. Henryka Tokarza -w sprawie nieuczciwych praktyk rynkowych Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

 

Zaproszenie na 1036 Czwartek Literacki

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział we Wrocławiu zaprasza 24 maja (czwartek) o godzinie 18.00 do księgarni Tajne Komplety (ul. Przejście Garncarskie 2, Wrocław) na 1036 Czwartek Literacki. Gościem wieczoru będzie Henryk Wolniak. Spotkanie poprowadzi Andrzej Goworski.

 

Nowość PIW-u: Samuel Pohoryles - Zielona koordynata

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy opublikował książkę Samuela Pohorylesa zatytułowaną "Zielona kordynata"

 

Książka jest najważniejsza - odpowiedź na list Prezesa Izby Księgarstwa Polskiego

Odnosząc się do listu Pana Henryka Tokarza, Prezesa Izby Księgarstwa Polskiego, będącego reakcją na akcję „Nie karm książkowego potwora”, mam poczucie dysonansu poznawczego. Mówiąc prościej: nie rozumiem.

 

Kiedy Słowacki wróci z Rosji?

Odnaleziony w Moskwie "Dziennik podróży na Wschód" Juliusza Słowackiego może wrócić do Polski. Jeśli zgodzą się Rosjanie.

 

Spotkanie z Henrykiem Grynbergiem

Wydawnictwo Świat Książki i Żydowski Instytut Historyczny zapraszają na spotkanie z Henrykiem Grynbergiem z okazji premiery jego książki "Pamiętnik". Spotkanie odbędzie się 15 września o godz. 18.00 w siedzibie Instytutu (ul. Tłomackie 3/5) w Warszawie. Rozmowę poprowadzi Grzegorz Chlasta (dziennikarz TOK FM).

 

PIW poleca - Izrail Metter - Piąty kąt

Zapowiedzi

Państwowy Instytut Wydawniczy anonsuje publikację kolejnej książki w znanej i poczytnej serii" Biblioteka Babel" - "Piąty kąt" autorstwa Izrail Mettera.

 

Henryk Grynberg kończy 75 lat

Henryk Grynberg, polski pisarz żydowskiego pochodzenia, autor kilkunastu książek o Holokauście i stosunkach polsko-żydowskich, kończy 4 lipca 75 lat. "Zostałem pisarzem zmarłych, bo żywi mieli dość własnych pisarzy" - tłumaczył swe literackie zainteresowania.

 

W ramach Światowego Dnia Książki i Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień

Na zaproszenie Burmistrza Żnina Leszka Jakubowskiego i szefa Księgarni Pałuckiej Henryka Tokarza zawitał do Żnina Michał Pauli, autor książki „12 x śmierć”, który za „eksport” narkotyków (200 tabletek ecstasy) do Tajlandii został skazany na 12 kar śmierci.

 

Spotkanie z Henrykiem Schönkerem, autorem książki "Dotknięcie anioła",

W imieniu Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią zapraszamy na spotkanie i dyskusję wokół książki "Dotknięcie anioła" z udziałem Autora - Henryka Schönkera i dr. Artura Szyndlera (Centrum Żydowskie w Oświęcimiu).

 

Spotkanie z Henrykiem Schönkerem, autorem "Dotknięcia anioła"

W imieniu Domu Spotkań z Historią oraz Ośrodek KARTA zapraszamy na spotkanie z Henrykiem Schönkerem - autorem książki "Dotknięcie anioła". Gościem wieczoru będzie dr Artur Szyndler z Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu.

 

Nagroda im. Pruszyńskich

Wydarzenia

Prof. Henryk Samsonowicz, wybitny historyk specjalizujący się w okresie średniowiecza, został Laureatem Nagrody im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich za twórczość eseistyczną.

 

Nagroda PEN Clubu dla Samsonowicza

Nagrody

Prof. Henryk Samsonowicz został laureatem nagrody im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich za szeroko rozumianą twórczość eseistyczną.  

 

Nagroda literacka im. Reymonta

Nagrody

Obradujące 3 marca 2011 roku Jury pod przewodnictwem Jerzego Bartnika, Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, ogłosiło laureatów 17. już edycji nagrody Literackiej im. Reymonta. W kategorii „książka roku 2009” nagrodę otrzymał Henryk Bardijewski - za książkę "Wyprawa do kraju księcia Marginała" wydaną w dziale literatury dziecięcej i młodzieżowej KORA przez Wydawnictwo STENTOR.      

 

Rozmowa z Henrykiem Markiewiczem

Zapowiedzi

20 stycznia do księgarń trafi autobiografia słynnego polskiego literaturoznawcy Henryka Markiewicza " Mój życiorys polonistyczny z historią w tle"

 

Przodem do tyłu, czyli jak bezboleśnie zrozumieć polską politykę i problemy społeczne. Recenzja ,,Po bandzie” Henryka Sawki.

Recenzje

Henryk Sawka to rysownik-satyryk, którego nie trzeba jakoś szczególnie przedstawiać. Każda styczność z jego intelektualnymi wytworami jest dla wielu prawdziwą ucztą refleksyjnego humoru.

 

Nagroda im.Henryka Wereszyckiego i Wacława Felczaka po raz 10.

Nagrody

13 grudnia o godz. 12.00 po raz dziesiąty wręczona zostanie Nagroda im.Henryka Wereszyckiego i Wacława Felczaka. Z okazji Jubileuszu uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się w wyjątkowym miejscu - w Auli Collegium Maius (ul. Jagiellońska 15)

 

Zaproszenie do Salonu Księgarzy w Bibliotece Narodowej - 18 listopada 2010

Wydarzenia

Waldemar Janaszkiewicz, prezes Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, Henryk Tokarz, prezes Izby Księgarstwa Polskiego Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej zapraszają do SALONU KSIĘGARZY na spotkanie z Panem Rafałem Skąpskim dyrektorem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

 

Izba Księgarstwa Polskiego interweniuje u prezydenta Przemyśla

Prawo

Zjawisko handlu podręcznikami, głównie przez nauczycieli w szkołach jest dość stary. Za sprawą organizacji księgarskich, MEN-u i Kuratorium ulega pewnemu ograniczeniu ale od zasady są wyjątki. Poniższe wystąpienie prezesa IKP, Henryka Tokarza opisuje sytuację w Przemyślu i nawołuje do podjęcia odpowiednich kroków w tej sprawie.

 

Tytus, Romek i A'Tomek tym razem gonią bolszewików

Nowości

Po raz kolejny Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel, umieścił swych bohaterów w historycznych realiach. Tym razem Tytus, Romek i A'Tomek biorą udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., której 90. rocznica przypada w tym roku.

 

Wzór skargi na dyrektora szkoły ws. podręczników szkolnych

Księgarnie

Szanowni Księgarze, W związku z sygnałami płynącymi do Izby w zakresie niepodawania do publicznej wiadomości w danej szkole wykazu podręczników na dany rok szkolny przez dyrektorów szkół, co stanowi naruszenie art.22a ust.2 pkt 2e Ustawy o systemie oświaty w załączeniu przesyłam wzór skargi, jaką Księgarnia winna wystosować do organu prowadzącego szkołę ( w naszym przypadku jest to wójt, burmistrz lub prezydent).

 

Lewiatan ogłasza Manifest Kulturalny

Wydarzenia

„Kultura stymuluje rozwój gospodarki, kultura się liczy" - powiedział podczas tradycyjnego już letniego pikniku w ogrodach Lewiatana Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Andrzej Klesyk, Prezes Zarządu PZU SA odczytał „Manifest kulturalny", kolejny dokument programowy PKPP Lewiatan.

 

Sienkiewicz w Kielcach jest monumentem

Monument przedstawia literata siedzącego pod wysoką, klasyczną kolumną rzymską, w narzuconym na ramię płaszczu, z symbolizującym Nagrodę Nobla arkuszem papieru na kolanach. Postać została wykonana z brązu, natomiast kolumna, cokół i płyta, na której stanęły oba te elementy - z marmuru świętokrzyskiego. Z przodu cokołu pomnika wykuto napis "Quo vadis", natomiast z tyłu umieszczono słowa z powieści "Ogniem i mieczem" - "Wszyscyśmy bracia".

 

Obraz rewolucyjnego Petersburga w dziennikach

Nowości

Dzienniki wybitnej rosyjskiej poetki i pisarki Zinaidy Gippius (1869–1945) obejmują okres od wybuchu I wojny światowej, poprzez obalenie caratu w 1917 r. aż po zdobycie władzy przez bolszewików w 1918 roku. Autorka staje się w nich rzeczniczką inteligencji rosyjskiej, wyrażając jej stosunek do rewolucji, kreśląc zapis ówczesnych wydarzeń, sylwetki osób i obraz wojenno-rewolucyjnego Petersburga.

 

Lidia Czukowska schodzi pod wodę

Zapowiedzi

Niewielka powieść, która mieści w sobie bezmiar tragicznych doświadczeń. A w dodatku historia podana pięknie, chciałoby się rzec, delikatnie. Nic tu nie jest opisane wprost, koszmar rzeczywistości wyłania się stopniowo, z drobnych, na pozór błahych epizodów, aluzji, przemilczeń, subtelnych obserwacji psychologicznych.

 

Zmarł Henryk Giedroyc z paryskiej „Kultury”

W nocy z soboty na niedzielę zmarł w Paryżu w wieku 88 lat Henryk Giedroyc, brat Jerzego Giedroycia, założyciela paryskiej „Kultury”.

 

Wręczono Nagrody im. Kazimierza Wyki

Nagrody

Historyk i teoretyk literatury prof. Henryk Markiewicz oraz krytyk literatury Krzysztof Uniłowski odebrali w piątek w Krakowie doroczne Nagrody im. Kazimierza Wyki.

 

Henryk Woźniakowski dementuje: przeciw insynuacjom

Prawo

W trwającej od tygodnia debacie na temat książki Artura Domosławskiego Kapuściński non-fiction padają różne opinie i domniemania dotyczące przyczyn, dla których wydawnictwo Znak zrezygnowało z publikacji tej książki. Otóż jako prezes Znaku pragnę z całym naciskiem oświadczyć, że dwa były zasadnicze powody naszej rezygnacji.

 

Maria Bokszczanin laureatką nagrody PEN Clubu

Nagrody

Laureatką tegorocznej edycji Nagrody Edytorskiej PEN Clubu została Maria Bokszczanin, uhonorowana za opracowanie pięciotomowego wydania listów Henryka Sienkiewicza. Wręczenie nagrody odbyło się w czwartek w Warszawie.

 

Sprzedaż książki Dana Browna w sieci "Biedronka" poniżej cen zakupu

Księgarnie

W załączeniu edytujemy list, stosowny wniosek wraz z załącznikami Henryka Tokarza z "Księgarni Pałuckiej" wystosowany na ręce Prezesa IKP p. Jana Lusa ws. sprzedaży książki Dana Browna "Zaginiony symbol" w sieci "Biedronka" w cenie detalicznej niższej niż zakup tej książki w hurtowni przez księgarza z prośbą o skuteczną interwencję.  

 

Spotkanie z Henrykiem Bieniewskim

W imieniu Klubu Krytyki Teatralnej zapraszamy na spotkanie z Henrykiem Bieniewskim, autorem książki "Teatr Telewizji i jego artyści".

 

Henryk Bieniewski "Teatr telewizji i jego artyści"

Nowości

Pamięć ludzka jest zawodna. Jakże często tkwi w niej zaledwie zarys spektaklu, który nas niegdyś fascynował, nikłe wrażenie, że oglądaliśmy przed laty widowisko znakomite.

 
 

Prawosławie w Polsce

Książki, Recenzje

Wydawnictwo Bosz znane jest i cenione co przekłada się na liczne nagrody z wartościowych, pięknie wydanych albumów i wydawnictw okolicznościowych. Jednym z ostatnich był album "Prawosławie w Polsce", którego premiera miała miejsce na 53. Międzynarodowych Tragach Książki w Warszawie.

 

Henryk Waniek - Finis Silesiae

Recenzje

Henryk Waniek znany jest publiczności szczególnie jako malarz. Na ponad pięćdziesięciu wystawach znalazły się jego grafiki, ilustracje do książek, plakaty. "Finis Silesiae" nie jest pierwszą książką o Śląsku. Jego historyczny krajobraz został ujęty w eseistycznej trylogii: "Hermes w Górach Śląskich", "Opis podróży mistycznej z Oświęcimia do Zgorzelca 1257-1957", "Pitagoras na trawie".

 

Henryk Grynberg - Żydowska wojna i Zwycięstwo

Recenzje

Żydowską wojnę często zestawiano z Malowanym ptakiem Kosińskiego. Wspólny jest w nich motyw wojennej tułaczki oglądanej oczami żydowskiego dziecka. Podobna jest też bezkompromisowość w ukazywaniu stosunków polsko – żydowskich. Grynberg ukazuje jednak brutalność wojny w niezwykle powściągliwy sposób, nie korzystając z ekspresjonistycznych przejaskrawień.

 

Henryk Pietras SJ - Orygenes

Recenzje

Kościół współtworzą ludzie i ich dzieła. Być może brzmi to banalnie a w sensie teologicznym nie do końca ściśle, ale takich właśnie ludzi przedstawia nowa seria wydawnictwa WAM. Nazywa ich Wielkimi Ludźmi Kościoła.

 

Henryk Zins - Historia Anglii

Recenzje

Z dużym zainteresowaniem sięgnąłem do czwartego już, poszerzonego i uzupełnionego wydania książki, która „dobrych” parę lat temu służyła mi jako podręcznik akademicki , przybliżający wybrane fragmenty dziejów Anglii. Bez żadnych obciążeń związanych ze stresem zaliczeń mogłem zagłębić się w lekturę dzieła, które w sposób przekrojowy ukazuje burzliwą i mającą ogromny wpływ na losy świata, historię tej krainy.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.