RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Rusza II edycja Grandy!

Wydarzenia

Jutro rusza druga edycja Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA. Przez wybrane motywy przewodnie gości Festiwalu prowadzić będzie 25 pisarzy. Znajdą się wśród nich zarówno mistrzowie polskiego kryminału, jak i wschodzące pisarskie gwiazdy. Wspierać ich będą specjaliści m.in. z zakresu kryminalistyki, archeologii, szpiegostwa czy historii sztuki.

 

Druga edycja konkursu Trzy/Mam/Książki

Instytut Książki od lat wspiera rozwój i promocję czytelnictwa, a „czytelnictwo” zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery.

 

Przyznano Nagrodę Literacką im. Franciszka Karpińskiego

Wydarzenia

Pisarz Wiesław Myśliwski otrzyma tegoroczną Nagrodę Literacką im. Franciszka Karpińskiego. Zdecydowała o tym obradująca w poniedziałek w Białymstoku kapituła tego wyróżnienia.

 

Znamy laureatów Nagrody Literackiej Gdynia

Wydarzenia

Michał Książek, Barbara Klicka, Maciej Płaza i tłumaczka Anna Wasilewska zostali laureatami tegorocznej – jedenastej – edycji Nagrody Literackiej GDYNIA. Laureatów ogłoszono w sobotę podczas uroczystej gali w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

 

Nowe programy literackie w TVP2

Wydarzenia

W jesiennej ramówce telewizyjnej Dwójki miłośnicy książek znajdą aż trzy nowe programy literackie: „Wiersz codzienny", „Myślnik program z książką w roli głównej" oraz „Dachy Krakowa, czyli literatura jest rozmową”.

 

Dni Nagrody Literackiej Gdynia 2016

Zapraszamy na Dni Nagrody Literackiej GDYNIA 2016, które odbędą się w dniach 8–11 września w Muzeum Miasta Gdyni.

 

„Wiersz codzienny” w TVP2!

Wydarzenia

Jesienią do telewizyjnej Dwójki powróci wielka literatura! Stanie się tak za sprawą aż trzech nowych programów literackich zaplanowanych w jesiennej ramówce TVP2: „Wiersza codziennego”, „Myślnika” oraz „Dachów Krakowa”. Emisja pierwszego z nich odbędzie się już w najbliższą sobotę, 27 sierpnia o godz. 11.10.

 

Największe azjatyckie targi książki Beijing International Book Fair w Pekinie

Jutro rozpoczynają się największe azjatyckie targi książki Beijing International Book Fair w Pekinie. W tym roku Polska wspólnie z 15 krajami regionu została zaproszona do wystąpienia w roli gościa honorowego – Central European Collective Countries of Honor.

 

Literacki Sopot dla dzieci i młodzieży

Jednym z kluczowych elementów rozpoczynającego się w czwartek festiwalu Literacki Sopot jest blok warsztatów i spotkań skierowany do młodych odbiorców i całych rodzin. Zajęcia odbywać się będą codziennie w kilku miejscach Sopotu – Miniteka, Sopoteka i Park Północy.

 

Temat: II edycja konkursu TRZY/MAM/KSIĄŻKI ogłoszona!

Instytut Książki od lat wspiera rozwój i promocję czytelnictwa, a „czytelnictwo” zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Książka powinna stać się synonimem bliskości i zabawy, bezpieczeństwa i intymnego porozumienia w ramionach rodzica. Książka rozwija umysł i emocje, zakorzenia w kulturze, formuje język i społeczne talenty dziecka. Książka może stać się wspaniałym przewodnikiem, pomagającym młodemu czytelnikowi odkrywać i poznawać...

 

Biblioteka Instytutu Książki na 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Wydarzenia

Już 21 lipca Instytut Książki wspólnie z Programem Trzecim Polskiego Radia i Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty otwiera Bibliotekę Festiwalową!

 

Dziś startuje Rabka Festival 2016

Już po raz trzeci w Rabce-Zdroju odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej. Alejki Parku Zdrojowego, klimatyczna biblioteka w budynku zabytkowego dworca PKP, amfiteatr, pomieszczenia teatru lalek, muzeum i uzdrowiska wypełnią ludzie, którzy kochają książki i chcą twórczo spędzić wolny czas: autorzy, ilustratorzy, aktorzy i czytelnicy: ci mali, trochę starsi i całkiem dorośli.

 

Rusza druga edycja projektu „Liryka extra/ausgezeichnet liryk”

Rynek, Wydarzenia

W ramach tego projektu zostaną zaprezentowane nowe sylwetki poetów i poetek z Polski i Niemiec oraz ich wiersze. Pierwszą bohaterką drugiej edycji jest Uljana Wolf, niemiecka poetka i tłumaczka.

 

Śląski Wawrzyn Literacki – głosowanie czytelników

Rynek, Wydarzenia

Rozpoczęło się głosowanie czytelników w plebiscycie na najlepszą książkę roku, organizowanym przez Bibliotekę Śląską w Katowicach. Autor pozycji wskazanej przez czytelników otrzyma Śląski Wawrzyn Literacki.

 

Książki na Open’erze już piąty raz!

Instytut Książki wspólnie z Programem Trzecim Polskiego Radia i Alter Art i w tym roku szykuje książkowe atrakcje na Festiwalu Open’er. Jesteśmy na Open’erze już po raz piąty! Będzie biblioteka, spotkania autorskie i mnóstwo atrakcji.

 

Noc Bibliotek już za trzy tygodnie

Wydarzenia

Już 4 czerwca odbędzie się Noc Bibliotek w której swój udział zgłosiło już 430 bibliotek z całej Polski.

 

Grzegorz Gauden wyjaśnia

Na portalu "Niezależna" pojawiły się teksty obciążające Grzegorza Gaudena, dyrektora Instytutu Książki. We wtorek 22 marca Adrian Stankowski napisał, że "w finansowanym ze środków publicznych Instytucie Książki doszło do serii poważnych naruszeń dyscypliny wydatków publicznych - przekroczono budżet na kwotę niemal 600 tys. zł.

 

„Niezależna" pisze o czarnych chmurach nad Dyrektorem Instytutu Książki

Wydarzenia

Przeszło pół miliona nadużyć finansowych w Instytucie Książki kierowanym przez dyrektora Instytutu Grzegorza Gaudena. Wyniki kontroli zarządzonej w kwietniu 2015 roku biją na alarm.

 

Rok Sienkiewicza 2016 zgłoszenia do 30 marca!

Wydarzenia

Przypominamy, że do 30 marca czekamy na zgłoszenia do organizowanego przez Instytut Książki konkursu „Rok Sienkiewicza 2016”.

 

PAK - Posiedzenie Rady Programowej

W poniedziałek 29 lutego w warszawskiej siedzibie Instytutu Książki odbyło się posiedzenie Rady Programowej Polskiej Akademii Księgarstwa pod przewodnictwem jej przewodniczącego Grzegorza Gaudena, dyrektora Instytutu Książki.

 

Rok Sienkiewicza 2016 - Instytut Książki ogłasza konkurs!

Sejm i Senat RP podjęły w grudniu 2015 roku uchwały w sprawie ustanowienia roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza.

 

Badania „Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce” - raport końcowy

Wydarzenia

Polska Izba Książki prowadzi od 2013 roku rozległe badania „Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce”. Pierwszy etap badania prowadziły w latach 2013-2014 na zlecenie PIK Fundacja Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS) oraz Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy OPI-PIB).

 

,,Tu czym tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki oraz Instytut Książki zapraszają na otwarcie wystawy „Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci″ w sobotę 20 lutego 2016 o godzinie 14:00.

 

W 8 godzin dookoła świata

Rynek zagraniczny

27 stycznia odbędzie się wirtualna konferencja branży wydawniczej z całego świata organizowana przez London Book Fair. Tegoroczna konferencja dotyczy rynków książki 8 krajów: Nowej Zelandii, Chin, Indii, Filipin, Republiki Południowej Afryki, Brazylii, USA i Polski, którą na zaproszenie organizatorów reprezentować będą dyrektor Instytutu Książki, Grzegorz Gauden oraz prezes Polskiej Izby Książki, Włodzimierz Albin.

 

Polska Akademia Księgarstwa - komunikat

Wydarzenia

W dniach 18 - 20 grudnia 2015 r. odbył się III zjazd Polskiej Akademii Księgarstwa Studiów Podyplomowych Polityki Wydawniczej i Księgarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Konkurs TRZY/MAM/KSIĄŻKI rozstrzygnięty!

4 grudnia 2015 roku jury konkursu w składzie: Anna Maria Czernow, Maria Deskur, Grzegorz Gauden, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Marta Lipczyńska-Gil, Joanna Olech i Joanna Rzyska, przyznało Nagrodę Główną i premię wysokości 25 000 zł trójce autorów projektu „Popatrz w niebo”, Joannie Gębal, Monice Zborowskiej i Jakubowi Kołodziejczykowi.

 

Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 - pierwszy nabór

Biblioteki

Instytut Książki ogłasza pierwszy nabór wniosków do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2016–2020”. Termin składania wniosków upływa 25 stycznia 2016 r.

 

Nagrodzony debiut Sabiny Jakubowskiej

Wydarzenia

Książka „Dom na wschodniej” autorstwa Sabiny Jakubowskiej otrzymała nagrodę główną w konkursie Promotorzy Debiutów (organizowanego przez Instytut Książki i Fundację Tygodnika Powszechnego)

 

PAK uroczyście zainaugurowany

Księgarnie

W piątek 13 listopada w Sali Kolumnowej Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się uroczysta inauguracja Polskiej Akademii Księgarstwa - Podyplomowych Studiów Polityki Wydawniczej i Księgarstwa.

 

Laureaci nagrody Promotorzy debiutów

Nagrody

Na posiedzeniu, które odbyło się dnia 20 października 2015 r. w siedzibie Instytutu Książki przy ul. Zygmunta Wróblewskiego 6 w Krakowie, Jury I edycji Konkursu Promotorzy Debiutów 2015 w składzie: Elżbieta Kalinowska – Instytut Książki (Przewodnicząca), dr hab. Bernadetta Darska, dr hab. Dariusz Nowacki, Michał Sowiński – Fundacja Tygodnika Powszechnego w wyniku dyskusji oraz w oparciu o wypełnione wcześniej formularze oceny wyłoniło pięciu Laureatów Nagrody Głównej oraz jednego Laureata...

 

Seminarium Biblioteka Nowa

Biblioteki

Instytut Książki i Goethe-Institut w Polsce wraz z partnerami: Biblioteką Narodową, Duńskim Instytutem Kultury i Ambasadą Królestwa Niderlandów zapraszają na drugie seminarium z cyklu Biblioteka Nowa zatytułowane: „Nowe koncepcje – nowe biblioteki. Praktyczne przykłady z czterech krajów europejskich”.

 

Polska Akademia Księgarstwa

Księgarnie

Szanowni Państwo, z wielka radością pragniemy poinformować, że w listopadzie tego roku rozpocznie działalność Polska Akademia Księgarstwa (PAK) powołana przez Instytut Książki, Instytut Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polską Izbą Książki.

 

Znamy już listę dzieł rekomendowanych

Biblioteki

15 września została zatwierdzona lista dzieł rekomendowanych do udostępnienia w bibliotece POLONA. Lista powstała na podstawie zgłoszeń osób prywatnych i instytucji oraz konsultacji eksperckich, dokonanych przez Zespół Sterujący programu.

 

Klasyka: Reaktywacja. Odsłona dziewiąta

Wydarzenia

Latem zwalniamy tempo i oddajemy się lekturze smakowitych literackich kąsków! Wspólnie z Gazetą Wyborczą i Programem 3 Polskiego Radia przywracamy do czytelniczego kanonu klasykę światowej literatury.

 

II seminarium Biblioteka Nowa

Biblioteki

Instytut Książki i Goethe-Institut w Polsce wraz z partnerami: Biblioteką Narodową, Duńskim Instytutem Kultury i Ambasadą Królestwa Niderlandów zapraszają na drugie seminarium z cyklu Biblioteka Nowa zatytułowane: „Nowe koncepcje – nowe biblioteki. Praktyczne przykłady z czterech krajów europejskich”.

 

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął Wieloletni Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Wydarzenia

Komitet Stały przyjął w czwartek Projekt uchwały Rady Ministrów ustanawiającej „Wieloletni Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Projekt zostanie teraz skierowany pod obrady Rady Ministrów.

 

List przewodni ws Ogólnopolskiej Bazy Księgarskiej

Instytut Książki i Polska Izba Książki zainicjowały wspólny projekt stworzenia Ogólnopolskiej Bazy Księgarń.  

 

Konkurs dla tłumaczy

Wydarzenia

Fundacja „Za Wolność Waszą i Naszą” i Instytut Książki ogłosiły konkurs na najlepsze tłumaczenia poezji Wisławy Szymborskiej na język rosyjski, białoruski, ukraiński.

 

Powstaje Ogólnopolska Baza Księgarń

Księgarnie

Instytut Książki i Polska Izba Książki zainicjowały wspólny projekt stworzenia Ogólnopolskiej Bazy Księgarń. Celem projektu jest utworzenie ogólnodostępnego, bezpłatnego portalu internetowego, informującego o księgarniach ze wskazaniem na ich lokalizację, profil i aktywności.

 

Klasyka: Reaktywacja. Odsłona trzecia

Wydarzenia

Latem zwalniamy tempo i oddajemy się lekturze smakowitych literackich kąsków! Wspólnie z Gazetą Wyborczą i Programem 3 Polskiego Radia przywracamy do czytelniczego kanonu klasykę światowej literatury.

 

Promotorzy debiutów

Wydarzenia

Jesteś wydawcą i chcesz wydać pierwszą książkę pisarza-debiutanta? Instytut Książki i Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz nasi partnerzy: Festiwal Conrada, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Tygodnik Powszechny ogłaszają konkurs właśnie dla ciebie!

 

Klasyka: Reaktywacja. Odsłona pierwsza

Wydarzenia

Instytut Książki nie zwalnia tempa również latem i oddaje się lekturze smakowitych literackich kąsków! Wspólnie z Gazetą Wyborczą i Programem 3 Polskiego Radia przywraca do czytelniczego kanonu klasykę światowej literatury. W ramach akcji „Klasyka: Reaktywacja″ zachęca do czytania wydanych ostatnio w Polsce pozycji literatury światowej, dzieł wybitnych i klasycznych – które w ciągu roku giną w powodzi nowszych tytułów.

 

Klasyka: Reaktywacja

Wydarzenia

Tego lata Instytut Książki pragnie zachęcić księgarzy do promowania, a czytelników do czytania wydanych ostatnio w Polsce pozycji literatury światowej, dzieł wybitnych i klasycznych – nawet jeśli dotąd szerzej nieznanych.

 

Biblioteka Nowa – pierwsze spotkanie

Wydarzenia

Biblioteka Nowa to zainaugurowany 15 kwietnia 2015 roku cykl seminariów Instytutu Książki, które mają pomóc bibliotekarzom wypracować założenia i kierunki rozwoju polskich bibliotek publicznych na najbliższe lata, uwzględniające m.in. postępującą cyfryzację.

 

Biblioteki przyszłości - ogólnopolska debata

Biblioteki

15 kwietnia Instytut Książki inauguruje w Krakowie program ogólnopolskich konferencji pod nazwą Biblioteka Nowa, których celem jest wypracowanie założeń i kierunku rozwoju polskich bibliotek publicznych na najbliższe lata.

 

Korczak dla młodych mam

Już niebawem wszystkie mamy, które zdecydowały się urodzić w Beskidzkim Centrum Onkologii – Szpitalu Miejskim w Bielsku Białej, otrzymają książkę Janusza Korczaka „Prawo dziecka do szacunku”.

 

11 milionów książek pod jednym adresem

Internet

Przeszukiwanie zbiorów ponad 1600 polskich bibliotek w kraju i za granicą, sprawdzenie dostępności poszukiwanej książki, a następnie jej rezerwacja i wypożyczenie - takie możliwości daje nasz nowy serwis Szukamksiążki.pl, który powstał we współpracy z Lubimyczytac.pl.

 

Adam Zagajewski nagrodzony w Serbii

Wydarzenia

Adam Zagajewski w ubiegłą niedzielę odebrał Europejską Nagrodę Poetycką im. Petru Krdu.

 

27. Międzynarodowe Targi Książki w Moskwie

Z udziałem ponad tysiąca wystawców z 63 krajów, w tym Polski, w środę rozpoczęły się 27. Międzynarodowe Targi Książki w Moskwie. Wśród zagranicznych gości imprezy będzie bardzo popularny w Rosji polski pisarz Janusz Wiśniewski.

 

Ranking Bibliotek 2014

Biblioteki

w 2011 roku po raz pierwszy Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagrodziły samorządy, które uznały, że dobrze działająca biblioteka publiczna jest najlepszym sposobem zapewnienia wszystkim mieszkańcom łatwego i całkowicie bezpłatnego dostępu do kultury, literatury, wiedzy i nowych mediów.

 

Śląski Wawrzyn Literacki - plebiscyt

Nagrody

Do 31 lipca można głosować na Książkę Roku 2013, wybierając spośród pozycji nominowanych w XIV edycji Śląskiego Wawrzynu Literackiego.  

 

Laureaci Stypendium im. Albrechta Lemppa

Nowości

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Książki i Literarisches Colloquium Berlin ogłaszają laureatów Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2014.

 

1,49 mln zł na spotkania czytelnicze

Biblioteki

Instytut Książki rozdał fundusze na Dyskusyjne Kluby Książki. Pozytywnie rozpatrzono 18 wniosków z bibliotek w całej Polsce. Jak czytamy na stronie IK, żaden wniosek nie został odrzucony, nie było też aplikacji z błędami formalnymi. W sumie biblioteki otrzymają 1,49 mln zł.

 

E-booki - seminarium dla bibliotekarzy

Biblioteki

Instytut Książki zaprasza pracowników bibliotek publicznych i wydawców oraz wszystkich zainteresowanych tematyką e-booków na seminarium "e-booki w bibliotece".

 

E-booki w bibliotece

Biblioteki

Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Książki i wojewódzkie biblioteki publiczne jesienią 2013 roku wynika, że 62 biblioteki publiczne udostępniają e-booki w swoich placówkach, 26 bibliotek udostępnia czytniki e-booków, a 151 bibliotek publicznych oferuje dostęp do serwisów umożliwiających wypożyczanie i korzystanie z książek w formatach elektronicznych za pośrednictwem Internetu.

 

Transgresje - międzynarodowa wymiana narracji

Wydarzenia

6 kwietnia 2014 roku odbędą się pierwsze wydarzenia projektu „Transgresje – międzynarodowa wymiana narracji” realizowanego przez Towarzystwo Aktywnej Komunikacji z Wrocławia we współpracy z partnerami z Liechtensteinu, Norwegii i Islandii.

 

Instytut Książki będzie wspierać ESK 2016

Wydarzenia

Dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden i prezydent Wrocławia (Europejskiej Stolicy Kultury 2016) podpisali list intencyjny w sprawie współpracy.

 

Transatlantyk 2014

Wydarzenia

Już po raz dziesiąty zapraszamy do zgłaszania kandydatur do Nagrody Transatlantyk 2014:

 

Polska na Targach w New Delhi

Jesteśmy gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książki w New Delhi! W tym roku obchodzona jest 60. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Indiami. Targi trwają od 15 do 23 lutego 2014 r, a organizatorami polskiego wystąpienia są Instytut Książki i Instytut Polski w New Delhi.

 

Polityka a czytelnictwo i książki

Wydarzenia

Polska Izba Książki i Instytut Książki zapraszają na konferencję dotyczącą regulacji na rynku książki. Zostaną poruszone następujące zagadnienia:

 

Stypendium im. Albrechta Lemppa

Wydarzenia

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Książki i Literarisches Colloquium Berlin przyjmują zgłoszenia do Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2014.

 

Polskie książki w hindi

Już za dwa tygodnie rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki w New Delhi (15-23 lutego 2014), na których Polska będzie gościem honorowym.

 

Grzegorz Gauden o czytelnictwie

Wydarzenia

W wywiadzie dla Xiegarni dyrektor Instytutu Książki opowiadał m.in o potrzebie czytania w społeczeństwie na przykładzie Szwecji jako drodze do rozwoju i wzbogacenia się Polaków.

 

Polska gościem honorowym w New Dehli

Promocja „Małego Chopina” Michała Rusinka z ilustracjami Joanny Rusinek, który ukazał się właśnie w Indiach w angielskim przekładzie Antonii Lloyd-Jones, jest pierwszym wydarzeniem związanym z udziałem Polski w charakterze gościa honorowego przyszłorocznych targów książki w New Delhi, które odbędą się między 15-23 lutego 2014.

 

840 prac w konkursie na najlepsze tłumaczenie Różewicza

Wydarzenia

Konkurs na najlepsze tłumaczenie na język rosyjski wierszy Tadeusza Różewicza wzbudził olbrzymie zainteresowanie na całym świecie. Jest on organizowany przez Fundację "Za Waszą i Naszą Wolność" przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Książki.

 

Kroniki nowopolskie w wyborze Wiktora Kulerskiego

Wydarzenia

Biblioteka Narodowa, Instytut Książki i „Nowaja Polsza” serdecznie zapraszają na uroczystą promocję książki "Kroniki nowopolskie" w wyborze Wiktora Kulerskiego.

 

Polskie stoisko we Frankfurcie

Jak informuje Instytut Książki, polskie stoisko na 65. Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie (9-13 października 2013) znajdować się będzie w hali 5.0 nr B93.

 

Wawrzyn dla Twardocha

Wydarzenia

namy już wyniki tegorocznego plebiscytu czytelników Biblioteki Śląskiej na Książkę Roku 2012. Najwięcej głosów oddano na "Morfinę" Szczepana Twardocha (62%). Drugie miejsce zajęła książka "Trociny" Krzysztofa Vargi (19,5%), a trzecie "Szopka" Zośki Papużanki (7%).

 

Openerowa biblioteka - podsumowanie

Biblioteki

W tym roku w bibliotece Instytutu Książki i Programu 3 Polskiego Radia na Open'erze znów pojawiły się tłumy. Każdego, kto chciał zdobyć książkę, zapraszaliśmy do literackiej zabawy.

 

Rok Tuwima

Wydarzenia

Przypominamy, że Instytut Książki projekty konkursowe przyjmujemy do 15 lipca 2013 roku.

 

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki

Wydarzenia

Instytut Książki zaprasza do obchodów Światowego Dnia Książki wspólnie z Filmoteką Narodową oraz Biblioteką Publiczną w Supraślu.

 

Instytut Książki ma już 10 lat!

Wydarzenia

Z tej okazji zmienił swoją stronę internetową, a także opublikował podsumowanie swojej działalności w liczbach. Ma być jeszcze więcej niespodzianej na 10-lecia Instytuty.

 

Stypendium im. A. Włodka - kontrowersje

Wydarzenia

Instytut Książki wycofał się ze współuczestnictwa w przyznawaniu stypendium im. Adama Włodka wspólnie z Fundacją Wisławy Szymborskiej.

 

Instytut Książki - Akcja Korczak

Wydarzenia

Szanowni Państwo, w ramach obchodów Roku Korczaka Instytut Książki przygotował społeczną kampanię promującą myśl i twórczość Janusza Korczaka. Założeniem kampanii jest dotarcie do jak najszerszej grupy odbiorców z ideami korczakowskimi.

 

Nagroda im. Adama Włodka

Nagrody

Fundacja Wisławy Szymborskiej i Instytut Książki ogłaszają regulamin Nagrody im. Adama Włodka.  

 

Targi non/fiction w Moskwie

Rynek zagraniczny

Instytut Książki jest organizatorem polskiego stoiska na 14 Międzynarodowych Targach Książki non/fiction w Moskwie, które potrwają od 28 listopada do 2 grudnia. J

 

Ranking Bibliotek 2012

Biblioteki

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że 19 listopada na łamach dziennika „Rzeczpospolita” zostanie opublikowany Ranking Bibliotek przygotowany przez Redakcję we współpracy z Instytutem Książki.

 

Polska literatura we Lwowie

Wydarzenia

Jak co roku, w połowie września odbywa się 19. Forum Wydawców Lwowie (13-16 września 2012), najważniejsze targi skupiające ukraińskich wydawców.

 

Pisarze na lato!

Prezentujemy komunikat Instytutu Książki i listę szczęśliwców, którzy dostaną koszulki z podobiznami swoich ulubionych pisarzy!

 

Bruno Schulz - nowy serwis internetowy Instytutu Książki

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że dokładnie w 120. rocznicę urodzin Bruno Schulza, czyli 12 lipca, Instytut Książki uruchomił nowy serwis internetowy www.brunoschulz.eu , poświęcony twórczości pisarza, a także wszelkim wydarzeniom rocznicowym.

 

Pisarze na lato/a

Szanowni Państwo, z przyjemnością prezentujemy nowy projekt Instytutu Książki – limitowaną serię t-shirtów z portretami polskich pisarzy, bo literatura to nie tylko słowa.

 

Jaka powinna być mała biblioteka?

Biblioteki

Jaka powinna być mała gminna biblioteka? To jasne, musi być funkcjonalna i estetyczna. Co to jednak oznacza w praktyce? Jak wyobrażamy sobie taką instytucję? Czy idealny budynek biblioteki powinien przypominać nowoczesną konstrukcję ze szkła i żelaza, czy raczej tradycyjnie projektowany obiekt?

 

Jaka powinna być mała biblioteka?

Biblioteki

Jaka powinna być mała gminna biblioteka? To jasne, musi być funkcjonalna i estetyczna. Co to jednak oznacza w praktyce? Jak wyobrażamy sobie taką instytucję? Czy idealny budynek biblioteki powinien przypominać nowoczesną konstrukcję ze szkła i żelaza, czy raczej tradycyjnie projektowany obiekt?  

 

Przeczytać Open'era

Biblioteki

Björk, The Kills, Public Enemy, Brygada Kryzys, Świetliki i plenerowe studio Trójki pełne książek. Tak zapowiada się tegoroczny Open’er. Wspólnie z organizatorem festiwalu i Programem Trzecim Polskiego Radia (tak, Trójką, która nie od dziś lansuje jedynie słuszną tezę, że bez książek nie ma muzyki i na odwrót) Instytut Książki przygotował pierwszą w historii gdyńskiego festiwalu bibliotekę.

 

Biblioteka+ w badaniach ankietowych

Biblioteki

Rok po ogłoszeniu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego priorytetu „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek” w ramach Programu Wieloletniego KULTURA+, Instytut Książki rozesłał ankietę, mającą na celu zbadanie wśród potencjalnych beneficjentów znajomości programu oraz zidentyfikowanie wyzwań, przed jakimi stoją gminne biblioteki publiczne starające się o środki w ramach tego programu.

 

Wyniki II naboru do programu Biblioteka+

Biblioteki

Instytut Książki zarządza priorytetem "Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek" Programu "Kultura+". W ramach Priorytetu wspierany jest remont, przebudowa, rozbudowa i budowa budynków bibliotek w małych gminach. Poniżej publikujemy wyniki drugiego naboru na 2012 rok.

 

Polskie książki w Nowym Jorku

Rynek zagraniczny

Instytut Książki i Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku są organizatorami polskiego stoiska na rozpoczynających się we wtorek, 5 czerwca największych amerykańskich targach książki BookExpo America (BEA). Naszym gościem będzie Wilhelm Dichter.

 

Seminarium dla wydawców zagranicznych

Wydawnictwa

Od kilku lat Instytut Książki we współpracy z polskimi wydawnictwami organizuje w Krakowie seminaria dla wydawców zagranicznych. Są one elementem szerszego programu informacyjnego Instytutu Książki skierowanego do wydawców zagranicznych mającego zachęcać ich do publikowania polskich książek w tłumaczeniach, a tym samym zwiększyć obecność naszej literatury w innych krajach.

 

Transatlantyk 2012

Nagrody

Transatlantyk, doroczna nagroda Instytutu Książki dla najwybitniejszego popularyzatora literatury polskiej za granicą, zostanie w tym roku przyznana po raz ósmy. Jej celem jest promocja na rynku światowym polskiej literatury oraz integracja środowisk tłumaczy literatury polskiej i jej propagatorów (krytyków literackich, historyków literatury, animatorów kultury).

 

Transatlantyk po raz VIII

Nagrody

Już po raz ósmy zapraszamy do zgłaszania kandydatur do Nagrody Transatlantyk. Laureat zostanie wyłoniony w kwietniu, a jego nazwisko poznamy na uroczystości wręczenia nagrody 1 czerwca 2012 roku.

 

Znowelizowany regulamin priorytetu "Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek"

Biblioteki

Uprzejmie informujemy, że na stronie programu Biblioteka+ w zakładce Programu Wieloletniego KULTURA+ znajduje się do pobrania znowelizowany regulamin priorytetu "Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek". Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

 

Instytut Książki odbiera nam Janusza Korczaka

Prawo, Wydarzenia

1 stycznia 2013 roku powinniśmy świętować przejście do Domeny Publicznej “Kajtusia Czarodzieja”, “Króla Maciusia I“ oraz innych dzieł Janusza Korczaka. Niestety aktualny właściciel majątkowych praw autorskich twierdzi, że będziemy musieli na to poczekać jeszcze 3 lata.  

 

Programy Ministra 2012 - wyniki naboru

Wydarzenia

Podczas konferencji prasowej 1 lutego 2012 ogłoszone zostały wyniki naboru do Programów Ministra 2012, w tym do programu Promocja Literatury i Czytelnictwa, priorytety: Literatura i Promocja czytelnictwa. Wyniki znajdują się na stronach Ministerstwa:

 

Polska na targach książki 2012

Wydarzenia

W 2012 roku Instytut Książki organizuje wspólne stoiska polskich wydawców na międzynarodowych targach książki w:

 

Kawa z Miłoszem

  Kilkadziesiąt krakowskich kawiarni i klubów zaopatrzonych zostało w kartoniki, zawierające "Myśli do odstąpienia" Czesława Miłosza, oraz serwetki i słodycze opatrzone logotypem Miłosz365.  

 

Wyniki naboru do programu Biblioteka+

Biblioteki

Instytut Książki zarządza priorytetem "Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek" Programu "Kultura+". W ramach Priorytetu wspierany jest remont, przebudowa, rozbudowa i budowa budynków bibliotek w małych gminach.

 

Koniec taniej książki? Od 1 maja ceny książek wzrosną o 5-procentowy VAT

Wydarzenia

Z końcem kwietnia przestanie obowiązywać okres przejściowy na wprowadzenie VAT-u na książki.

 

Spotkanie w Bellonie i Instytucie Książki w sprawie okresu przejściowego

Wydawnictwa

O zmowę cenową oskarżyli wczoraj hurtowników książek przedstawiciele wydawnictw. Na wczorajszym spotkaniu w Instytucie Książki "VAT na książki - pierwsze skutki" emocje sięgały zenitu

 

Dyskusja "VAT na książki - pierwsze skutki

Wydarzenia

Instytut Książki zaprasza w poniedziałek 18 kwietnia do Warszawy na dyskusję "VAT na książki - pierwsze skutki". Spotkanie poprowadzi Łukasz Gołębiewski.

 

Targi Frankfurckie - zgłoszenia

Wydarzenia, Rynek zagraniczny

Instytut Książki przypomina, iż 30 kwietnia 2011 roku mija termin zgłoszeń na Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie (12-16 października 2011).  

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.