RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Recenzja: „Człowiek o 24 twarzach” Daniel Keyes

Recenzje

Śledziłam przypadek Billy'ego Milligana przez ponad pięćset stron i styl powieści Keyesa ani razu nie zasugerował mi, że dawno przekroczyła trzydziestkę. Wydawnictwo Wielka Litera nie chwali się tym na okładce, ale Człowiek o 24 twarzach – trudno mi pozbyć się wrażenia, że tytuł został zainspirowany 50 twarzami Greya – to polska wersja wydanej w 1981 roku The Minds of Billy Milligan. Na szczęście dobry reportaż się nie starzeje.

 

Recenzja: „Dziewczyna z pociągu” Paula Hawkins

Recenzje

Podejrzewam, że nie jestem jedyną osobą, która dała się złapać na okładkę „Dziewczyny z pociągu”. Z jednej strony wygłoszony przez Stephena Kinga pean, z drugiej – „najszybciej sprzedający się debiut dla dorosłych w historii brytyjskiego rynku”. Szkoda, że oba elementy mijają się z prawdą.

 

Recenzja: „To nie książka” Keri Smith

Recenzje

Nie wiem, jak to się dzieje, ale tego typu książkopodobne twory wydają się znajdować do mnie drogę. Pierwszą, jaka wpadła mi w ręce – Zniszcz ten dziennik – dostałam na święta i wtedy też spotkałam się z fenomenem tytułów Keri Smith. To nie książka wyświetliła mi się na liście debiutów, gdy akurat szukałam czegoś ciekawego do recenzji. A dosłownie kilka dni temu przyjaciółka niespodziewanie sprawiła mi polski odpowiednik autorstwa Roberta Trojanowskiego.

 

Recenzja: „Tengu” Graham Masterton

Recenzje

Tengu został napisany pięć lat przed moimi narodzinami, w roku, w którym na rynku pojawiła się Christine Stephena Kinga. Ktoś mi wyjaśni, dlaczego książkę Króla łyknęłam jakiś czas temu w dwa wieczory, a do klasyków Mastertona sprzed ponad dwóch dekad muszę się zmuszać?

 

Recenzja: „Królowe życia i król” Katarzyna Miller

Recenzje

Nową pozycję Miller reklamuje się jako „kontynuację bestsellerowej książki”, lecz w rzeczywistości to reedycja z paroma świeżymi historiami. Na okładce, na czerwonej winiecie, widnieje dumny napis „bestsellerowy poradnik”, który jest tylko chwytem marketingowym, bo w Królowych życia i królu szczątkowych porad trzeba szukać z lupą.

 

Recenzja: „Baśnie braci Grimm dla młodzieży i dorosłych. Bez cenzury” Philip Pullman

Recenzje

Zdobiący okładkę stempel „bez cenzury” kusi. Spodziewałam się baśni w wersjach, na widok których policzki Disneya oblałyby się purpurą. Pełnych seksu, przemocy i z pewnością zbyt skomplikowanej dla paroletniego czytelnika intrygi. Dostałam 50 opowieści, z których większości – a może i wszystkich – nie bałabym się pokazać dziecku.

 

Recenzja: „Przebudzenie” Stephen King

Recenzje

Dosyć mam już pisania o Kingu. Nie dlatego, że czuję przesyt recenzowaniem książek tego samego autora, lecz dlatego, że w każdym tekście mam ochotę napisać to samo. Wśród elementów, jakie powinny się znaleźć w rzetelnej recenzji nowej powieści Kinga, powinny znaleźć się kolejno:

 

Recenzja: „Sekta” Graham Masterton

Recenzje

Być może w ciągu ostatniej dekady wpadła wam w ręce książka Święty terror, z metką Albatrosa przyklejoną w Polsce cztery lata po premierze oryginału. Wydana przez Replikę Sekta okazuje się tą samą pozycją wypuszczoną na rynek pod innym, równie słabym tytułem.

 

Recenzja: „Bajki rozebrane” Katarzyna Miller, Tatiana Cichocka

Recenzje

Od czasu do czasu lubię sobie poczytać Miller. Zazwyczaj Kaśka porywa w jakieś odludne miejsce jedną bądź kilka kobiet i gadają bez przerwy – o facetach, dzieciach, marzeniach, błędach i emocjach. Tym razem do znanej psychoterapeutki trafiła dziennikarka Tatiana Cichocka, a rozmawiały o baśniach.

 

Recenzja: „Jawne tajemnice” Alice Munro

Recenzje

Kiedy zaglądam do mojej poprzedniej recenzji Munro – Za kogo ty się uważasz? – trudno mi uwierzyć w to, że określiłam jej twórczość mianem lekkiej. Jest trudna nie wskutek używania neologizmów czy wielosylabowych słów, lecz przez to, że kanadyjska noblistka jest konserwatystką i w treści, i w formie.

 

Recenzja: „Pan Mercedes” Stephen King,

Recenzje

Czytam Kinga od lat, ale wciąż istnieje cała masa powieści, które mnie ominęły. Wydaje mi się jednak, że potrafię go „wyczuć”: rozpoznać jego charakterystyczny styl czy stwierdzić, kiedy jest w dobrej formie. Przy „Panu Mercedesie” czułam, jakbym czytała kogoś innego.

 

Recenzja: "Tonąca dziewczyna" Caitlyn R. Kiernan

Recenzje

Kiedy weszłam w powieść Kiernan po kostki, pomyślałam „grafomania”. Kiedy weszłam po kolana, pomyślałam „cofam”. Kiedy zanurzyłam się jeszcze głębiej, pomyślałam „arcydzieło”.

 

Recenzja: "Łabędzi śpiew", t. 1 Robert McCammon

Recenzje

Twórczość tego amerykańskiego pisarza ominęła mnie całkowicie. Nic dziwnego – jego najbardziej znane powieści, Magiczne lata i Łabędzi śpiew, choć debiutowały w latach 80. i 90., dopiero niedawno doczekały się tłumaczeń.

 

Recenzja: "Wurt" Jeff Noon

Recenzje

Po kilku dniach spędzonych na zapleczu Jeffa Noona, który sprzedał mi najprawdziwszą Żółć, wytoczyłam się z całodobowej Wurtciarni, zostawiając za sobą grupę Skitrowców. Cóż to była za jazda!

 

Recenzja: "17 szram"

Recenzje

Po 11 cięciach, 13 ranach i 15 bliznach na rynku pojawiło się "17 szram" – kolejny zbiór opowiadań z logo wydawnictwa Replika. W myślach przemianowałam go na "Kilkanaście szmir", bo skutecznie zniechęcił mnie do zapoznawania się z wcześniejszymi antologiami.

 

Recenzja: "Ocean na końcu drogi" Neil Gaiman

Recenzje

Lubię absurd Gaimana. W jego historiach bez mrugnięcia okiem akceptuję – podobnie jak robią to jego zwyczajni bohaterowie wrzuceni w niezwyczajne okoliczności – rzeczywistość wywróconą na lewą stronę. O ile jest dobrze skrojona. Tym razem nie jest. I nie ma absurdu.

 

Recenzja: "Sezon burz" Andrzej Sapkowski

Recenzje

Białowłosy pogromca trapiącej lud prosty bestyi szkaradnej, co to z borów ciemnych nocą wyłazi i z tętnic mieszkańców krew ciepłą wysysa, powrócił w te strony. Taki jest niemalże, jakim go zapamiętał, mutant prawy, co to czytać umie i dziewką nie pogardzi, toć widły i baby nasze z dala od niego trzymamy, zwłaszcza że miecze i głowę ma wiedźmin nie od parady.

 

Recenzja: "Ślepowidzenie" Peter Watts

Recenzje

Wyobraź sobie, że jesteś Sirim Keetonem. Pozbawionym połowy mózgu syntetykiem, który wraz zresztą załogi Tezeusza ruszył na spotkanie obcej cywilizacji. A teraz wyobraź sobie, że jesteś bardziej obcy niż ona.

 

Recenzja: "Zmień myślenie, a zmienisz swoje życie" Brian Tracy

Recenzje

Ten uśmiechnięty pan z okładki to Brian Tracy. Prawdopodobnie każdy, kto interesował się rozwojem osobistym, zwłaszcza w dziedzinie finansów, zetknął się z tym nazwiskiem. Większość tych osób mimo przeczytania książki nie została milionerami.

 

Recenzja: "Doktor sen" Stephena Kinga

Recenzje

Tworzenie kontynuacji Lśnienia – jak i każdej innej poważnej marki – zwłaszcza po wielu latach, to stąpanie po cienkim lodzie. Jeden z najlepiej napisanych i trzymających w napięciu horrorów sprawił, że w ciągu 36 lat, jakie minęły od publikacji opowieści o hotelu Panorama i rodzinie alkoholika Jacka Torrance'a, oczekiwania czytelników urosły do niewyobrażalnych rozmiarów.

 

Recenzja: "Drugi przekręt Natalii" Olga Rudnicka

Recenzje

Okładka kolejnej książki prawie 25-letniej Olgi Rudnickiej zapowiadała „wyśmienity kryminał i pierwszorzędną komedię w jednym!”. Jak się okazało, „Drugi przekręt Natalii” nie był ani jednym, ani drugim.

 

Recenzja: "Pusta przestrzeń" Michael John Harrison

Recenzje

Spotkanie z trylogią Traktu Kefahuchiego autorstwa niemal 70-letniego M. Johna Harrisona rozpoczęłam od Pustej przestrzeni, ostatniej części sagi. Nie ma to jednak znaczenia, gdyż ten wybitny cykl – brnąc w niuanse mechaniki kwantowej – skutecznie wymyka się prawom chronologii.

 

Recenzja: "Joyland" Stephen King

Recenzje

Czytanie Kinga urosło w moim życiu do rangi rytuału. Zawsze przy ścieżce dźwiękowej z pierwszego BioShocka, zawsze wieczorem bądź nocą, zawsze za zamkniętymi drzwiami. Przez lata tak bardzo zżyłam się ze stylem autora, że kupuję jego książki w ciemno – i z przyjemnością, w zastraszającym tempie chłonę każdą, nawet jeśli lata świetności amerykańskiego pisarza już się skończyły.

 

Recenzja: "Portret pani Charbuque/Asystentka pisarza fantasy" Jeffrey Ford

Recenzje

Po przeczytaniu pierwszego opowiadania ze zbioru Jeffreya Forda nie mogłam zasnąć. Warsztat, tematyka, rozwiązanie akcji – podczas spotkania z nimi mój zmysł estetyki dygotał podekscytowany. Musiałam zadzwonić do przyjaciela, choć było już po pierwszej w nocy, by podzielić się z nim nowym odkryciem: „jeśli reszta utrzyma poziom tego rozdziału, będzie to najlepsza książka, jaką przeczytałam”.

 

Recenzja: "Wymowność rzeczy" Zdzisław Skrok

Recenzje

W jednym z rozdziałów autor – ustami pewnego bibliotekarza – cytuje Franza Kafkę. „Powinniśmy czytać tylko te książki, które nas atakują. Jeśli książka nie uderza nas jak uderzenie w głowę, nie warto po nią sięgać, marnować czasu na lekturę i oddawać jej swój czas. (...) Książka powinna być siekierą na zamarznięte morze, które jest w nas”. Cóż, "Wymowność rzeczy" do takich nie należy.

 

Recenzja: "Atlas chmur" David Mitchell

Recenzje

Czasami genialne filmy powstają na podstawie co najwyżej niezłych lub zupełnie miałkich książek. Tak moim zdaniem było chociażby z Pachnidłem czy trylogią Władcy Pierścieni, których pisane pierwowzory nie zachwyciły mnie nawet w połowie tak bardzo jak ich kinowe adaptacje. Na szczęście Atlas Chmur do nich nie należy.

 

Recenzja: "Czego nie słyszał Arne Hilmen" Iwo Zaniewski

Recenzje

Choć konstrukcja "Czego nie słyszał Arne Hilmen" odrobinę modyfikuje utarte struktury thrillera i powieści detektywistycznej, brak pomysłu na zwieńczenie akcji, niedopracowanie oraz nie dość dobrze poprowadzona narracja sprawiają, że książka Zaniewskiego zginie wśród polskich debiutów.

 

Recenzja „Cygan to Cygan” Lidia Ostałowska

Recenzje

Wydawnictwo Czarne przyzwyczaiło nas do sygnowania swoim znakiem towarowym reportaży, zwłaszcza autorstwa dziennikarzy związanych z Gazetą Wyborczą. Po Tochmanie, Hugo-Baderze czy Surmiak-Domańskiej przyszła pora na odświeżoną odsłonę tekstu Ostałowskiej.

 

Recenzja: "Za kogo ty się uważasz?" Alice Munro

Recenzje

Ćwierć wieku — niemal tyle czasu minęło od wydania Who do you think you are?, książki kanadyjskiej pisarki Alice Munro. Przyszedł moment, w którym Za kogo ty się uważasz? wchodzi na polski rynek, równie przystępna jak dwie dekady temu.

 

Dewiza: śmierć

Wydarzenia

Ponad sto pięćdziesiąt osób próbowało rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci Kamili. Działo się to podczas gry miejskiej w klimacie PRL, przygotowanej przez stowarzyszenie Wielosfer, Fabrykę Tajemnic na kolejną odsłonę Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.

 

Siedzą w kryminale

Wydarzenia

W piątek we Wrocławiu odbyła się literacka wersja Randki w ciemno. Ta istna orgia werbalna — literaci i nominowani w różnych kombinacjach — miała miejsce w kinie pełnym ludzi, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.

 

Zgotował piekło - relacja z MFK

Wydarzenia

Robert Makłowicz jest jak gaz: niezależnie od tego, czy znajduje się wśród garstki osób, czy w sali liczącej kilkadziesiąt bądź kilkaset osób, wydaje się wypełniać całą dostępną przestrzeń. Tak też było we wtorek wieczorem — na spotkaniu podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.

 

Strzał w dziesiątkę

Wydarzenia

Wśród atrakcji przygotowanych w ramach odbywającego się we Wrocławiu Międzynarodowego Festiwalu Kryminału znalazła się wieczorna dyskusja panelowa „Nauka w praktyce śledczej: zabójczy pocisk — spotkanie z balistyką”, która miała miejsce we wtorek w Art Hotelu. Spotkanie uświetnił doktor nauk medycznych Jerzy Kawecki z Zakładu Medycyny Sądowej wrocławskiej Akademii Medycznej.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.