RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--
 

Relacja z trzeciego dnia Międzynarodowego Festiwalu Kryminału 2016

Wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Kryminału co rok niesie ze sobą wiele ciekawych spotkań. W tym roku, to wydarzenie, które przyciąga wielu fanów kryminałów, odbywało się w dniach 30 maja do 5 czerwca. Codziennie mieliśmy możliwość brania udziału w spotkaniach z autorami książek, ciekawych konkursach a także wielu innych atrakcjach.  

 

W 2016 roku w Biurze Literackim

Zapowiedzi

Szykuje się wyjątkowy rok dla czytelników Biura Literackiego. Co tydzień nowa publikacja – 23 tytuły w tradycyjnej formie i 28 jako e-booki – łącznie 51 książek!

 

Polscy poeci w Stambule

Na rozpoczynającym się 11 listopada Festiwalu Poezji w Stambule po raz kolejny gościć będą polscy poeci. Marzanna Bogumiła Kielar, Miłosz Biedrzycki oraz Jacek Dehnel przeczytają swoje wiersze i porozmawiają z poetami z innych krajów. W poprzednich latach na stambulskiej imprezie gościli Ryszard Krynicki i Adam Zagajewski.  

 

Transmisja gali Angelusa

Transmisję telewizyjną z tegorocznej gali „Angelusa″, która rozpocznie się w najbliższą sobotę 17 października o godzinie 20, będzie można oglądać na portalu www.angelus.com.pl. Uroczystość odbędzie się w Teatrze Muzycznym „Capitol” we Wrocławiu.

 

Znamy wszystkich finalistów Nike 2015

Laureata tegorocznej nagrody poznamy już 4 października. Finaliści to: Jacek Dehnel („Matka Makryna”), Wioletta Grzegorzewska („Guguły”), Ignacy Karpowicz („Sońka”), Jacek Podsiadło („Przez sen”), Olga Tokarczuk („Księgi Jakubowe”), Magdalena Tulli („Szum”) i Szczepan Twardoch („Drach”).

 

„Angelus” – finał

Nagrody

Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” ogłosiło listę 7 książek nominowanych do finału nagrody, wyłonionych z 14, które zakwalifikowały się do półfinału.

 

Osiemnasty Dzień Miesiąca Spotkań Autorskich: Jacek Dehnel i Ołeksandr Bojczenko

W środę naszymi gośćmi będą: Jacek Dehnel: poeta, prozaik, eseista i Ołeksandr Bojczenko teoretyk i krytyk literacki, a także tłumacz. Serdecznie zapraszamy!    

 

Nominowani do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Nagrody

Kapituła Nagrody im. Wisławy Szymborskiej spośród 171 tomów wydanych w 2013 roku i zgłoszonych do konkursu wybrała 5 nominowanych: Wojciech Bonowicz za tom "Echa", Jacek Dehnel za tom "Języki obce", Mariusz Grzebalski za tom "W innych okolicznościach", Julia Hartwig za tom "Zapisane", Michał Sobol za tom "Pulsary".

 

Reykjavík czyta polskie wiersze

Wydarzenia

1 października wiersze polskich poetów w islandzkim przekładzie pojawiły się na chodnikach i autobusach Reykjavíku. Przed nami kolejne wydarzenia islandzkiej odsłony naszego projektu ORT: Wiersze z Islandii/Wiersze z Polski.

 

Zakończył się Miesiąc Spotkań Autorskich

Biblioteki

We wrocławskiej Mediatece przez ostatni miesiąc codziennie można było spotkać się z pisarzami z Polski, Czech, Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Luksemburga.

 

Kosmograficzne spotkanie z Jackiem Dehnelem

Wydarzenia

Dom Literatury w Łodzi zaprasza na spotkanie z Jackiem Dehnelem i promocję jego książki "Kosmografia, czyli trzydzieści apokryfów tułaczych".

 

"Młodszy księgowy" - Jacka Dehnela fascynacja książkami, czytaniem i pisaniem.

Nowości

Młodszy księgowy odkrywa, co myśli o cudzych książkach Jacek Dehnel - jeden z najgłośniejszych pisarzy polskich młodego pokolenia.    

 

Jacek Dehnel w Biurze Literackim

Wydarzenia

W czwartek 14 lutego o godz. 18:00 w siedzibie Biura Literackiego odbędzie się spotkanie z Jackiem Dehnelem, które poprowadzi profesor Andrzej Zawada. Wieczór będzie poświęcony publikacji z wierszami Jarosława Iwaszkiewicza "Wielkie, pobrudzone, zachwycone zwierzę", których wyboru dokonał właśnie Jacek Dehnel. Książka ukazuje się w serii "44. Poezja polska od nowa".

 

Iwaszkiewicz w wyborze Dehnela

Zapowiedzi

14 lutego 2013 roku ukaże się dziewiąta pozycja w serii "44. Poezja polska od nowa", w której współcześni krytycy, poeci i prozaicy prezentują wiersze klasyków w swoim wyborze, dzięki czemu na nowo odkrywamy pisarzy często niesłusznie zapomnianych lub pochopnie zaszufladkowanych. Zbiór utworów Jarosława Iwaszkiewicza Wielkie, pobrudzone, zachwycone zwierzę przygotował i opatrzył posłowiem Jacek Dehnel.  

 

Spotkania z autorami nominowanymi do Angelusa w Tajnych Kompletach

Wydarzenia

18-20 października pisarze nominowani do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus będą spotykali się z czytelnikami w Księgarni Tajne Komplety we Wrocławiu.

 

Dehnel na Poetry Parnassus

Największy w historii festiwal poezji zgromadzi artystów słowa z całego świata, reprezentujących wszystkie kraje uczestniczące w letniej Olimpiadzie w Londynie. Polskę na festiwalu Poetry Parnassus będzie reprezentował Jacek Dehnel, poeta, prozaik, tłumacz, który trzykrotnie wystąpi na spotkaniach poetyckich.  

 

Dehnel w Weimarze

Podczas spotkania z cyklu "Obcy przyjaciele? Polscy autorzy w dialogu" Jacek Dehnel zaprezentuje dziś, 6 czerwca w Weimarze swoje książki: Lala i Saturn. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19.00 w Herzogin Anna-Amalia-Bibliothek. Fragmenty niemieckiego przekładu przeczyta Frank Motz.  

 

Saturn Jacka Dehnela we Włoszech

Wydawnictwa

Wydawnictwo Salani wygrało aukcję na zakup włoskich praw do Saturna. Tłumaczenie ukaże się w 2013 r. Najnowsza powieść Jacka Dehnela budzi duże zainteresowanie wśród zagranicznych wydawców.

 

"Saturn" Jacka Dehnela w Holandii

Wydawnictwa

Pod koniec stycznia wydawnictwo Marmer opublikowało holenderskie tłumaczenie Saturna Jacka Dehnela w przekładzie Esselien‘t Hart.

 

Dycki i Dehnel w Biurze Literackim

Bohaterami drugiej odsłony "Portu Literackiego po godzinach" będą Jacek Dehnel i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki. Spotkanie z autorami książek "Rubryki strat i zysków" oraz "Imię i znamię" poprowadzą Paweł Kozioł i Piotr Śliwiński.  

 

O mężczyznach, artystach i... konwencji

Recenzje

Saturn Jacka Dehnela to dobra powieść. Erudycyjna, ale przystępna. Stawiająca hipotezy i dkrywająca tajemnice, ale nie skandalizująca. A jednak trudno podsumować ją entuzjastyczną recenzją. Czy czegoś tej książce brakuje? Zobaczmy.

 

Wkrótce "Rubryki strat i zysków" Jacka Dehnela

Zapowiedzi

Biuro Literackie przygotowuje kolejną publikację Jacka Dehnela. Książka Rubryki strat i zysków to szczególne podsumowanie dotychczasowego dorobku autora, obejmujące poematy i cykle wierszy wybrane spośród utworów wydanych w latach 1999-2010. W tomie znajdą się także niepublikowane wcześniej wiersze z cyklu "Języki obce".

 

Jacek Dehnel na Chłodnej

Klubokawiarnia Chłodna 25 zaprasza w czwartek, 4 sierpnia na godz. 19.00 na spotkanie z Jackiem Dehnelem. Rozmowę poprowadzi Kuba Przybyłowski.

 

Dehnel promuje nową książkę

W imieniu Nadbałtyckiego Centrum Kultury oraz Wydawnictwa W.A.B. zapraszamy na promocję książki Jacka Dehnela pt. "Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya".    

 

"Saturn" Jacka Dehnela już w środę w księgarniach

Zapowiedzi

Najnowsza powieść Jacka Dehnela, jednego z najgłośniejszych pisarzy młodego pokolenia, to przejmująca opowieść o życiu w cieniu geniusza. O niszczącej presji, jaką na syna wywiera potężny i despotyczny ojciec – Francisco Goya

 

Polscy pisarze w Oslo

W Domu Literatury w Oslo trwają Dni Polskie NOWA POLSKA. Celem Dni, zorganizowanych przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Oslo, przy wsparciu Instytutu Książki, Instytutu literatury, studiów regionalnych i języków europejskich Uniwersytetu w Oslo oraz wydawnictwa Vigmostad & Bjørke,jest przedstawienie norweskim czytelnikom i wydawcom współczesnej polskiej literatury, najpopularniejszych obecnie na polskim rynku literackim twórców, a także zachęcenie wydawnictw do wydawania tłumaczeń...

 

Jacek Dehnel w Londynie

Debiutujący i uznani pisarze z 7 krajów Europy, w tym z Polski, wezmą udział w odbywającej się po raz drugi Europejskiej Nocy Literatury w Londynie.

 

Europejski desant Dehnela trwa: "Lala" po węgiersku

Rynek zagraniczny

"Lala" Jacka Dehnela miała swoją premierę na Węgrzech w ramach trwającego w dniach 22-25 kwietnia 2010 roku XVII Międzynarodowego Festiwalu Książki w Budapeszcie. Powieść, w tłumaczeniu Gáspára Keresztesa, ukazała się na Węgrzech nakładem wydawnictwa Kalligram. To pierwsza powieść Jacka Dehnela przetłumaczona na język węgierski.

 

Polska na Targach Książki w Wilnie

Wydarzenia

Instytut Książki jest organizatorem polskiej prezentacji na 11. Międzynarodowych Targach Książki w Wilnie (VILNIAUS KNYGŲ MUGĖ), które odbędą się w dniach 18-21 lutego.

 

Czy Jacek Dehnel jest snobem?

Komentarze odnośnie książki „Lala” rozbijają się o to, czy postrzega się autora za snoba czy też nie, a od tego postrzegania pochodzi opinia o twórczości Jacka Dehnela w ogóle. Snobizm to niebezpieczne słowo – czemu więc nie poigrać z nim przez chwilę?

 

Fotoplastikon Jacka Dehnela na antenie Polskiego Radia PR 3

Wokół książek

W dniach 30 listopada - 21 grudnia (poniedziałek - czwartek), o godzinie 20.50, zapraszamy do słuchania fragmentów najnowszej książki Jacka Dehnela „Fotoplastikon" w interpretacji autora.

 

Spotkanie z Jackiem Dehnelem i promocja jego książki "Fotoplastikon"

Zapraszamy na spotkanie z z Jackiem Dehnelem, autorem książki Fotoplastikon. To zbiór stu miniatur prozatorskich towarzyszących starym fotografiom, znalezionym przez autora na pchlich targach i w antykwariatach.

 

Jacek Dehnel, autor książki „Fotoplastikon”, w Łodzi

2 grudnia, w środę, o godzinie 18.00, Poleski Ośrodek Sztuki zaprasza na spotkanie z Jackiem Dehnelem, autorem książki "Fotoplastikon", w ramach cyklu „Alfabet Literatury”.

 

Jacek Dehnel na fototapecie w Łodzi

2 XII o godz. 18.00 z cyklu Alfabet Literatury Poleski Ośrodek Sztuki w Łodzi będzie gościć Jacka Dehnela z promocją najnowszej książki pt."Fotoplastikon". Wstęp 10 zł,studenci-5 zł. Dla dziennikarzy przeznaczone zostały zaproszenia.

 

Dehnel i Jarniewicz w środę we Wrocławiu

W środę 28 października Biuro Literackie zaprasza na spotkanie z Jackiem Dehnelem i Jerzym Jarniewiczem, autorami premierowych tomów "Ekran kontrolny" i "Makijaż". Spotkanie odbędzie się we wrocławskiej księgarni Port Literacki przy Placu Teatralnym 5 (budynek Mediateki).

 

Wkrótce Ekran kontrolny Dehnela

Zapowiedzi

Po ostatnich wydawnictwach prozatorskich i translatorskich Jacek Dehnel powraca z książką poetycką. Jego "Ekran kontrolny" ukaże się niebawem nakładem Biura Literackiego. Będzie to czwarta, po "Brzytwie okamgnienia" oraz translatorskich zbiorach Philipa Larkina i Kārlisa Vērdiņša (premiera 3 sierpnia) książka autora we wrocławskim wydawnictwie.

 

Tureckie wydawnictwo Apollon Yayincilik nabyło prawa do książki J. Dehnela

Wydawnictwa

Tureckie wydawnictwo Apollon Yayincilik nabyło prawa do książki Jacka Dehnela „Lala". Będzie to kolejna zagraniczna publikacja tego autora. Do tej pory powieść ukazała się w Izraelu, Niemczech i na Słowacji. W najbliższym czasie planowane są wydania węgierskie, włoskie, chorwackie i litewskie. Obecnie negocjowana jest umowa na edycję hiszpańską.

 

Kārlis Vērdiņš w przekładach Jacka Dehnela

Nowości

"Błyskotliwa, przepojona ujmującym poczuciem humoru, wizyjna, zaskakująca" – takimi przymiotnikami rekomenduje literacką twórczość Kārlisa Vērdiņša Jacek Dehnel, autor przekładów pomieszczonych w książce "Niosłem ci kanapeczkę", która w tych dniach ukazała się w Biurze Literackim.

 

Rozstrzygnięto plebiscyt Śląski Wawrzyn Literacki 2008

Nagrody

Powieść Balzakiana Jacka Dehnela zwyciężyła w plebiscycie czytelników Biblioteki Śląskiej w Katowicach na Książkę Roku 2008. Internauci wyróżnili książkę pt. "Ryszard Kapuściński. Biografia pisarza" Beaty Nowackiej i Zygmunta Ziątka.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.