RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Powroty. Warszawa 1945-46 . Premiera publikacji AHM

Wydawnictwa

Zespół Archiwum Historii Mówionej DSH i Ośrodka KARTA zaprasza 17 lutego (wtorek) 2015 o godz. 18.00 do Domu Spotkań z Historią na premierę nowej publikacji z serii „Z Archiwum Historii Mówionej” zatytułowanej Powroty. Warszawa 1945-46.

 

Księgarnie Świat Książki w programie Karta Dużej Rodziny!

Księgarnie

Z przyjemnością informujemy, że sieć Księgarnie Świat Książki przystąpiły do programu Karta Dużej Rodziny.

 

"Total War: Rome. Zniszczyć Kartaginę" - 3.09 premiera razem z grą Total war: Rome II

Nowości

Szanowni Państw Wczoraj trafia do księgarń "Total War: Rome. Zniszczyć Kartaginę", powieść zainspirowana bestsellerową grą strategiczną Total War: Rome II i ściśle powiązana z jej wydaniem.

 

IPN i Karta zapraszają na konferencję prasową do Centrum Edukacyjnego IPN

Wydawnictwa

Instytut Pamięci Narodowej oraz Ośrodek KARTA zapraszają na prezentację nowo wydanego tomu "Indeksu Represjonowanych" Zabici w Katyniu.    

 

Karty historii: nowa seria Ośrodka KARTA i Literatury Faktu PWN

Nowości

Szanowni Państwo, przedwczoraj miejsce miała premiera książki "Wypędzone" otwierającej serię "Karty historii" przygotowaną przez Ośrodek KARTA we współpracy z Literaturą Faktu PWN.

 

Ukazał się drugi tom dzienników Jerzego Zawieyskiego z lat 1960 - 1969

Nowości

Na półkach księgarskich pojawił się wydany przez Instytut Pamięci Narodowej i Ośrodek Karta drugi tom dzienników Jerzego Zawieyskiego z lat 1960 - 1969.

 
 

Karta wolności w internecie bez rewolucji

Internet, Prawo

Nie ma co oczekiwać rewolucyjnych zmian istniejącego prawa w przygotowywanej przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji specjalnej karcie wolności w Internecie.

 

Nowy numer kwartalnika "Karta" 71 od 28 maja w księgarniach!

Miesięcznik historyczny „KARTA” 71 od 28 maja już w księgarniach!

 

Ośrodek KARTA na 3. Warszawskich Targach Książki 10-13 maja 2012

Ośrodek KARTA zaprasza na 3. Warszawskie Targi Książki organizowane w dniach 10-13 maja 2012 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Nasze wydawnictwa znajdziecie na stoisku B202c.        

 

" Testament" Barucha Milcha z serii "Żydzi polscy" - z płytą CD zawierającą skany rękopisu już w księgarniach!

Zapowiedzi

Testament Barucha Milcha to wstrząsające świadectwo spisane przez żydowskiego lekarza, który od lipca 1943 do marca 1944 ukrywał się na strychu polskiego domu w Tłustem na Ukrainie. Przejmujący obraz nie tylko okrucieństwa najeźdźców, skomplikowanych stosunków panujących pomiędzy polską, ukraińską i żydowską ludnością miasteczek Podola, ale też przedwojennych losów pokolenia młodych polskich Żydów.    

 

Karta 70. już w sprzedaży!

Wydawnictwa

Zapraszamy do lektury – „Karta” 70. już w księgarniach! W najnowszej „Karcie”: ● Żydzi w II RP ● Niemiec w szkole Kominternu (ZSRR, 1942) ● II wojna: fabryka śmierci w Skarżysku ● Zaolzie po sowiecku (1945–48) ● Jacek Karpiński kontra Peerel ● Wolnościowe graffiti (lata 80.)

 

Kongres Wolności w Internecie

Prawo, Internet

Wczoraj, 5.03.12 odbył się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, zorganizowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji Kongres Wolności w Internecie, który był kontynuacją konsultacji społecznych rządu z 6 lutego b.r.

 

Powstanie Karta Praw Podstawowych i Wolności w Internecie

Prawo, Internet

Przygotowanie Karty Praw Podstawowych i Wolności w Internecie zapowiada Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Propozycję resortu przedstawił minister Michał Boni na zainaugurowanym w poniedziałek w Warszawie Kongresie Wolności w Internecie.

 

Powstanie karta wolności w internecie

Prawo, Internet

Rząd zapowiedział w środę rozpoczęcie prac nad przepisami prawnymi, które priorytetem uczynią prawa i wolności obywateli, w tym szczególnie użytkowników internetu.

 

30 Lat KARTY - Zaproszenie na konferencję prasową

Wydarzenia

Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią z przyjemnością zapraszają Pana/Panią na konferencję prasową z okazji Jubileuszu KARTY.

 

Europejski Trybunał Sprawiedliwości: nie można zmuszać firm internetowych do cenzury

Prawo, Internet

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że nie można zmusić dostawców internetu do zainstalowania systemu zapobiegającego nielegalnemu pobieraniu plików. Stanowiłoby to bowiem naruszenie Karty Praw Podstawowych UE - poinformował portal EuropeanVoice.

 

Z okazji 30-lecia KARTY polecamy lekturze książkę "Odkrycie KARTY: niezależna strategia pamięci"

Nowości

Z okazji 30-lecia KARTY polecamy lekturze książkę "Odkrycie KARTY: niezależna strategia pamięci", poświęconą fenomenowi KARTY - autorstwa jej założyciela, Zbigniewa Gluzy.

 

Oblężone w Krakowie - 20 stycznia (piątek) g. 17.00,

Fundacja Przestrzeń Kobiet i Ośrodek KARTA zapraszają na spotkanie wokół książki "Oblężone".

 

Trzydziestolecie KARTY_(4 stycznia 1982 - 4 stycznia 2012)

Wydawnictwa

Szanowni Państwo Pragniemy poinformować, że 4 stycznia 2012 mija 30. rocznica rozpoczęcia działalności przez środowisko tworzące Ośrodek KARTA.

 

Zapraszamy do lektury: "KARTA" 69. z płytą CD "Polska Czesława Miłosza"

Nowości

Płyta CD Polska Czesława Miłosza, dołączona do tego numeru „Karty”, zawiera nagranie czytanych fragmentów poezji i prozy Autora.

 
 

Mikołajkowa promocja książek KARTY

Wydawnictwa

Od 29 listopada do 4 grudnia kupujący książki za pośrednictwem księgarni Ośrodka KARTA uzyskują rabat 40 proc. na wszystkie tytuły. Rabat liczony jest od kwoty zamawianych książek. Nie dotyczy kosztów wysyłki.

 

Ośrodek KARTA na 15. Targach Książki w Krakowie (3-6.11.2011) - stoisko A30!

Wydawnictwa

Serdecznie zapraszamy na stoisko nr A30 (sektor A) z nowościami Wydawnictwa Ośrodka KARTA!

 

Wydawnictwa Ośrodka KARTA na Targach ACADEMIA 2011

Wydawnictwa

Ośrodek KARTA wydaje *"Kartę"* --- pismo o tożsamości, kwartalnik poświęcony historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku. Poprzez skomponowane teksty źródłowe --- dzienniki, wspomnienia, relacje, listy, dokumenty --- historię opowiadają niemal wyłącznie świadkowie; dzięki temu przeszłość staje się bliższa, bardziej zrozumiała. Każdy numer to 160 stron wielogłosowej opowieści o doświadczeniach XX stulecia.

 

Kolekcje Jacka Kuronia i KOR do obejrzenia online - w Cyfrowej Bibliotece Ośrodka KARTA

Wokół książek

Z okazji 35. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników Ośrodek KARTA zaprasza do zapoznania się z unikatowymi zbiorami: kolekcją imienną Jacka Kuronia oraz kolekcją Komitetu Obrony Robotników / Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”.    

 

Atrakcyjne nowości od Olesiejuka!

Nowości

Przedstawiamy kolejną porcję ciekawych i atrakcyjnych nowości od Firmy Księgarskiej Jacek Olesiejuk.

 

Finał konkursu „Historia Bliska” 12.09 na Zamku Królewskim w Warszawie!

Ośrodek KARTA i Współorganizatorzy Konkursu serdecznie zapraszają na finał i uroczyste ogłoszenie wyników XV edycji ogólnopolskiego konkursu „Historia Bliska”.  

 

Seria "Żydzi Polscy": Halina Zawadzka "Ucieczka z getta" oraz Chaim Icel Goldstein "Bunkier" już w księgarniach!

Nowości

W ramach wznowionej serii Żydzi Polscy nowe edycje książek: Halina Zawadzka "Ucieczka z getta" oraz Chaim Icel Goldstein "Bunkier" już w księgarniach!

 

Spotkanie wokół "Spowiedzi" Calka Perechodnika w 69. rocznicę zagłady otwockich Żydów

Ośrodek KARTA i Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich serdecznie zapraszają na spotkanie dyskusyjne: "Zagłada otwockich Żydów - w <<Spowiedzi>> Calka Perechodnika" z udziałem: Zbigniewa Gluzy (prezes Ośrodka KARTA, wydawca serii książek "Żydzi polscy") i ks. Wojciecha Lemańskiego (współzałożyciel Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich). Prowadzenie: Zbigniew Nosowski (redaktor naczelny miesięcznika "WIĘŹ",...

 

Nowa edycja serii "Żydzi polscy"

Nowości

"Stacja Treblinka" to debiut książki w języku polskim. Richard Glazar, "Stacja Treblinka" to wybitna literatura faktu - świadectwo ocalonego spośród blisko miliona ofiar Treblinki.

 

Ośrodek KARTA na II Warszawskim Pikniku Archiwalnym

Wydarzenia

W imieniu Archiwum Ośrodka KARTA, Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiego Towarzystwa Archiwalnego zapraszamy na II Warszawski Piknik Archiwalny.

 

Relacje kobiet z oblężonego Leningradu. 900 dni próby

W imieniu Ośrodka KARTA i Instytutu Reportażu zapraszamy na dyskusję wokół książki "Oblężone" z serii „Tematy Karty”, z udziałem: Anny Dodziuk (psychoterapeuta), red. Agnieszki Knyt (Ośrodek KARTA) i Wojciecha Tochmana (reporter).

 

Spotkanie z Henrykiem Schönkerem, autorem książki "Dotknięcie anioła",

W imieniu Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią zapraszamy na spotkanie i dyskusję wokół książki "Dotknięcie anioła" z udziałem Autora - Henryka Schönkera i dr. Artura Szyndlera (Centrum Żydowskie w Oświęcimiu).

 

Spotkanie z Henrykiem Schönkerem, autorem "Dotknięcia anioła"

W imieniu Domu Spotkań z Historią oraz Ośrodek KARTA zapraszamy na spotkanie z Henrykiem Schönkerem - autorem książki "Dotknięcie anioła". Gościem wieczoru będzie dr Artur Szyndler z Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu.

 

Dzięki karcie bibliotecznej zapłacisz mniej za bilety do kina, teatru i opery

Biblioteki

Od środy każdy wrocławianin, który ma ważną elektroniczną kartę biblioteczną Miejskiej Biblioteki Publicznej, zapłaci mniej za bilety do teatrów, muzeów, ośrodków kultury, księgarni, zoo, centrów rozrywki, restauracji i klubów. Wszystko dzięki projektowi Obligacja Kulturalna.

 

Obligacja Kulturalna - nowy projekt wrocławskiej MBP

Jesteś czytelnikiem Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu? Masz ważną elektroniczną kartę biblioteczną? Już dziś skorzystaj z ofert promocyjnych jej Partnerów!

 

Książka na kartę miejską

Biblioteki

Urzędnicy chcą, by wszyscy warszawiacy mogli wypożyczać książki na podstawie biletu 30- lub 90-dniowego. W przyszłości na kartach będzie można kodować inne usługi, np. bilety do muzeów.

 

XV edycja konkursu "Historia Bliska"

Nagrody

    Jeszcze przez miesiąc można nadsyłać prace w ramach tegorocznej edycji Konkursu „Historia Bliska”, organizowanego przez Ośrodek KARTA w Warszawie. Termin nadsyłania prac upływa bowiem 30 kwietnia 2011  

 

XV edycja konkursu "Historia Bliska"

Ośrodek KARTA, wraz z instytucjami partnerskimi, ogłasza dla młodzieży szkół ponadpodstawowych w całej Polsce: XV edycję konkursu „Historia Bliska”    

 

"Cykliści" - album i spotkanie

Zapowiedzi

Dom Spotkań z Historią i Ośrodek KARTA zapraszają na promocję książki CYKLIŚCI: 10 grudnia (piątek) 2010, godz. 18.00, DSH, ul. Karowa 20 w Warszawie. Wstęp wolny.

 

"Polityczni"

Nowości

Nakładem ośrodka Karta do księgarń trafia właśnie książka "Polityczni" - zbiór relacji więźniów politycznych, którzy opowiadają o swoim zniewoleniu.

 

"Kolory Wojny"

Nowości

Ośrodek KARTA i Instytut Pamięci Narodowej prezentują album KOLORY WOJNY. Oblężenie Warszawy w barwnej fotografii Juliena Bryana    

 

Ty dzisiaj, ja jutro

Wydarzenia

"Będąc typowym żołnierzem AK byłem gorszy od najpodlejszego zwierzęcia" - pisze Stefan Dąmbski. Jego wspomnienia wydane przez Ośrodek Karta wywołały sprzeciw środowisk kombatanckich jeszcze zanim trafiły do księgarń.

 

Spotkanie poświęcone książce Stefana Dąmbskiego pt. Egzekutor

Spowiedź żołnierza, który stawał się katem. Czy sumienie akowca narusza pomniki? Ośrodek KARTA i "Wrzenie Świata" serdecznie zapraszają 13 października o godz. 19.00 do księgarni Instytutu Reportażu przy ul. Gałczyńskiego 7 w Warszawie na dyskusję z udziałem: prof. Dariusza Stoli (ISP PAN), prof. Rafała Wnuka (KUL), Zbigniewa Gluzy (Ośrodek KARTA), Andrzeja Godlewskiego ("Polska"), Piotra Semki ("Rzeczpospolita") i Piotra Lipińskiego (reporter...

 

Rok 1920 z perspektywy historycznej

Ośrodek "Karta", Narodowe Centrum Kultury i Dom Spotkań z Historią zapraszają na naukową dyskusję "Duma i pamięć. Rok 1920 z perspektywy historycznej"

 

Detektywka na starym skuterze - kryminał na wesoło

Zapowiedzi

Już 24 września do księgarń trafi ciekawie zapowiadający się kryminał "Ostatnią kartą jest śmierć" Anny Klejzerowicz, epatujący czytelnika nie tylko zajmującą intrygą, ale także dużą dawką humoru.

 

Kolekcja archiwalna „Solidarność” — Narodziny Ruchu dostępna on-line w Bibliotece Cyfrowej Ośrodka KARTA

Wokół książek

Przechowywana w Archiwum Ośrodka KARTA unikatowa kolekcja „Solidarność” — Narodziny Ruchu dokumentuje powstanie i rozwój NSZZ „Solidarność” od sierpnia 1980 do grudnia 1981 oraz historię polskiej opozycji (działalność innych niezależnych ugrupowań, także „przedsierpniowych”, jak KSS „KOR” czy ROPCiO).

 

Odpowiedź na „drugą Polskę”. W rocznicę wybuchu strajku w Stoczni Gdańskiej

Zapraszamy w imieniu Organizatorów na spotkanie inspirowane albumem "Droga do „Solidarności”. Lata 1975–80 i wystawą "Cztery pory Gierka. Polska 1970–1980" w zdjęciach z Agencji FORUM.

 

Zamojszczyzna 1942-43. Dyskusja o niemieckim eksperymencie

Zapraszamy w imieniu Organizatorów na dyskusję o niemieckim eksperymencie - Zamojszczyzna 1942-43. 8 czerwca 2010, godz. 18.00, DSH ul. Karowa 20 w Warszawie

 

Nowy, 62. numer miesięcznika "Karta"

Poniżej przedstawiamy Państwu najnowszy, 62. numer "Karty",a w nim: "Anglicy w Sowietach", "Z Peerelu w "Solidarność", "Wysiedlenia z Zamojszczyzny" i inne artykuły poświęcone historii XX wieku.

 

Dwa sposoby opowiadania o przeszłości

W imieniu Ośrodka KARTA, Laboratorium Reportażu Wydziału Dziennikarskiego UW i Domu Spotkań z Historią zapraszamy na dyskusję pt. Dokument jako materia literacka.

 
 

Spotkanie wokół upiornej książki

Sobibór funkcjonował od marca 1942 do października 1943 na wschodnich krańcach Lubelszczyzny. Niemcy przeprowadzali tam program masowej zagłady Żydów. Liczbę ofiar szacuje się na ok. 250 tysięcy osób.

 

Sobibór - unikatowe relacje 12 świadków

Nowości

Ukazał się album SOBIBÓR - wstrząsająca i unikatowa opowieść o hitlerowskim obozie śmierci oraz relacje 17 świadków, którzy przeżyli bunt.

 

Nowy numer "Karty" - Wojna na Kresach

W nowym, 61. numerze „Karta” prezentuje: I wojna na Kresach — z kolekcji Tomasza Kuby Kozłowskiego, Bunt w obozie zagłady: Sobibór 1943, Więźniowie NRD w „strefie zamkniętej” (1946–89), Siegfried Leonhard Kapela — z Peerelu do siebie, Katyń oczami uczciwej Rosji, Sprawa polsko-niemiecka.  

 

"Ocaleni z Mauthausen" - spotkanie wokół książki

W imieniu Ośrodka KARTA, Domu Spotkań z Historią i Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie zapraszamy na spotkanie z byłymi więźniami obozów Mauthausen-Gusen poświęcone książce "Ocaleni z Mauthausen. Relacje więźniów obozów nazistowskich systemu Mauthausen-Gusen".

 

Chiński sąd skazał pisarza Liu Xiaobo na 11 lat więzienia

W piątek 25 grudnia 2009 r. znany chiński dysydent Liu Xiaobo został skazany na 11 lat pozbawienia wolności za opublikowanie krytycznych wobec rządu artykułów.

 

Oryginalne wydawnictwa II obiegu na kiermaszu Ośrodka Karta

Wydarzenia

W imieniu organizatorów zapraszamy serdecznie na wielki przedświąteczny kiermasz historyczny Ośrodka KARTA.

 

Karta na stół - kiermasz II Obiegu

Wydarzenia

W imieniu organizatorów zapraszamy serdecznie na wielki przedświąteczny kiermasz historyczny Ośrodka Karta.   11-13 grudnia (od piątku do niedzieli) o godz. 11.00-20.00, ul. Narbutta 29 w Warszawie.

 

Ośrodek KARTA laureatem Nagrody Dwudziestolecia Odrodzenia Niepodległej Polski

Nagrody

Laureatami Nagrody Dwudziestolecia Odrodzenia Niepodległej Polski - Pro Publico Bono, przyznanej 11 listopada 2009 r. w Krakowie, zostały: Fundacja Ośrodka KARTA, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej i Fundacja Pomocy Wzajemnej "Barka". W tym roku nagroda miała charakter szczególny - zwycięzcy zostali wyłonieni spośród laureatów dotychczasowych edycji. Tym samym jest to nagroda nagród.

 

Sobotnie książkobranie

Wydawnictwo Czarne, Zeszyty Literackie i Ośrodek Karta zapraszają na kiermasz! Znakomite tytuły, atrakcyjne ceny. Specjalne rabaty aż do 70 %!  

 

"Rumuński azyl. Losy Polaków 1939-45" - promocja albumu

18 września 2009, o godz. 18.00 odbędzie się promocja albumu „Rumuński azyl. Losy Polaków 1939-45” wydany przez Wydawnictwo KARTA (Dom Spotkań z Historią, Warszawa, ul. Karowa 20).

 

Klucz do archiwum Ringelbluma. Czy to ten?

Wokół książek

Na promocję Archiwum Ringelbluma. Dzień po dniu Zagłady, zapraszają Ośrodek KARTA, Żydowski Instytut Historyczny i Dom Spotkań z Historią

 

Wokół Berezy Kartuskiej - promocja najnowszego, 59. numeru kwartalnika

12 sierpnia 2009 odbędzie się promocja najnowszego, 59. numeru kwartalnika „Karta”: Wokół Berezy Kartuskiej.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.