RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Nowość Krytyki Politycznej: Szwecja czyta. Polska czyta

Zapowiedzi

Badania Biblioteki Narodowej pokazują, że książki czyta dziś zastraszająco niski odsetek zarówno dorosłych, jak i młodych Polaków. Tylko kilkanaście procent naszych rodaków sięga po sześć lub więcej książek rocznie. Na szczęście toczy się na ten temat burzliwa debata, która zatacza coraz szersze kręgi. Poziom czytelnictwa w Polsce wcale nie jest nam obojętny!

 

Mieszczanin na górze Moria - spotkanie wokół książki

Wydawnictwa

15 kwietnia, środa, o godz. 18.00 zapraszamy do Krytyki Politycznej (ul. Foksal 16/2p.) na spotkanie: Mieszczaństwo ekstremalne – strategie odzyskiwania mieszczaństwa jako projektu emancypacyjnego i kategorii krytycznej.

 

"Zaufanie"- nowa książka dla dzieci autorstwa Anny Cieplak i Lidii Ostałowskiej.

Z radością przekazujemy informację o pojawieniu się trzeciej, darmowej publikacji dla młodszych czytelników Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Zaufanie skierowane jest do dzieci w wieku 10-12 lat. Autorkami publikacji są Anna Cieplak i Lidia Ostałowska, ilustracje wykonała Anna Pluta.      

 

Krastew, Pieniążek, Lipszyc, Talarczyk-Gubała - Zapowiedzi Wydawnictwa KP

Zapowiedzi

Wydawnictwo Krytyki Politycznej anonsuje publikację książek Krastewa, Pieniążka, Lipszyca, Talarczyka-Gubały:

 

Wszystko o Thomasie Pikettym w nowym numerze Krytyki Politycznej!

Zapowiedzi

Wydawnictwo Krytyki Politycznej przygotowując polską premierę słynnego Kapitału w XXI wieku" Thomasa Piketty'ego (wydanie książki planuje na kwiecień), w najnowszym numerze Krytyki Politycznej, prezentuje fragment tej głośnej książki. Przyglądamy się burzliwej dyskusji, którą wzbudziła na świecie, i zastanawiamy się, na ile diagnozy i recepty Piketty'iego przystają do polskiej rzeczywistości.

 

Ważny tytuł: Po co psychoanaliza? Znakomita książka Elisabeth Roudinesco - już wkrótce!

Zapowiedzi

Z przyjemnością informujemy, że w tym miesiącu ukaże się nakładem wydawnictwa Krytyka polotyczna" kolejna ważna publikacja - to Po co psychoanaliza? Elisabeth Roudinesco.

 

Nowość krytyki politycznej: Andrzej Leder, "Prześniona rewolucja. Ćwiczenia z logiki historycznej"

Nowości

Wydawnictwo Krytyki Politycznej opublikowało ciekawą książkę Andrzeja Ledera "Prześnioną rewolucję. Ćwiczenia z logiki historycznej" - "o rewolucji mieszczańskiej, której nikt nie widział".

 

Park Książki w Sopocie

Wydarzenia

Rusza letnia czytelnia przy plaży w Parku Północnym w Sopocie. Weekendy z lekturą zaczną się 7 lipca przed Zatoką Sztuki i potrwają aż do zakończenia Festiwalu Literackiego Sopot. Pierwszym gościem Parku Książki będzie Maciej Pisuk - scenarzysta, pisarz, fotograf, autor scenariusza głośnego filmu "Jesteś Bogiem".  

 

"Kurier książki" - jednodniówka kulturalna przygotowana przez Krytykę Polityczną - już jest!

Nowości

Ukazał się właśnie "Kurier Książki" – czwarta edycja bezpłatnej jednodniówki kulturalnej przygotowanej przez zespół Krytyki Politycznej, po raz drugi w całości poświęcona książkom i czytaniu

 

"Co tak naprawdę wiemy o HIV?" Spotkanie/premiera książki Jakuba Janiszewskiego

Wydawnictwa

Krytyka Polityczna zaprasza na spotkanie wokół książki Jakuba Janiszewskiego Kto w Polsce ma HIV?, w czwartek, 20 czerwca, o godz. 19.00 w warszawskiej siedzibie KP przy ul. Foksal 16, II p.

 

Czerniga: Czy małe księgarnie czeka koniec?

Księgarnie

Do władz centralnych księgarze mają tylko jedną prośbę – o Ustawę o Książce - rozmowa Agata Diduszko-Zyglewskiej z Krytyki Politycznej z Rafałem Czernigą z księgarni "Atena" z Kamiennej Góry.

 

Debata: "Czy Holokaust zastąpił Polakom rewolucję burżuazyjną?"

Wydawnictwa

Skąd się wzięło polskie mieszczaństwo? Czy nasza klasa średnia „prześniła” rewolucję, która przesądziła o jej kształcie?

 

Spotkanie "Samotność pacjenta - wokół książki "Polityka nowotworowa. Pamiętnik praktyczno-teoretyczny"

Wydawnictwa

W środę 16 stycznia o godz. 19.00, w warszawskiej redakcji Krytyki Politycznej odbędzie się spotkanie pt.: "Samotność pacjenta – wokół książki „Polityka nowotworowa. Pamiętnik praktyczno-teoretyczny” Łukasza Andrzejewskiego.

 

Premiera książki Remigiusza Grzeli

Nowości

W czwartek 13 grudnia o godz. 19.00 w warszawskiej redakcji Krytyki Politycznej odbędzie się premiera książki Wolne Remigiusza Grzeli - dwunastu rozmów z kobietami, które wybrały podróż do wolności.

 

"Patrz na mnie, Klaro!" - spotkanie z Kają Malanowską, Justyną Sobolewską i Kazimierą Szczuką

Wydarzenia

W czwartek 15 listopada o godz. 19.00 Krytyka Polityczna zaprasza na spotkanie z Kają Malanowską, autorką książki Patrz na mnie, Klaro!. Udział weźmie Justyna Sobolewska („Polityka”), prowadzenie: Kazimiera Szczuka.

 

Czytanie pomaga

Wydarzenia

Vendula Czabak na łamach Krytyki Politycznej pisze o ciekawym czeskim projekcie pomagania przez czytanie.

 

Odczytanie Łodzi i Morze Bałuckie na placu Wolności

Krytyka Polityczna zaprasza na akcję czytelniczą "Odczytanie Łodzi" - 11-12 sierpnia, sobota-niedziela, godz. 17:00 plac Wolności.  

 

Literatura na OFFie

Już w najbliższy weekend, podczas OFF Festivalu w Katowicach startuje prowadzona z powodzeniem od kilku przez Wojciecha Kuczoka Kawiarnia Literacka, w której tym razem będzie można spotkać m.in.: Krzysztofa Vargę, Radosława Kobierskiego, Olgę Tokarczuk, Mariusza Sieniewicza, Andrzeja Stasiuka, Piotra Sommera, Wojciecha Bąkowskiego, Justynę Bargielską, Sławomira Shutego i Janusza Rudnickiego.

 

Park Książki

Wydawnictwa

W wakacyjne weekendy Krytyka Polityczna zaprasza do letnich czytelni w Białymstoku, Cieszynie, Gdyni, Łodzi i Toruniu oraz w Katowicach podczas OFF Festivalu. W ramach akcji Park książki czytelnie z budynków zostaną przeniesione w przestrzeń miejską. Budujemy półkę pod drzewem, ustawiamy leżaki przy parkowych alejkach, kładziemy koce na trawie. I zapraszamy do wspólnego czytania! - zachęcają organizatorzy. W letnich czytelniach czekają książki i gazety, literatura i dobra publicystyka, odbywają...

 

Kurier Kultura o książkach: Houellebecq, Szczuka, Tomasik, Foer, Levy, Piątek | Park książki

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, w wakacyjne weekendy Krytyka Polityczna zaprasza do letnich czytelni w Białymstoku, Cieszynie, Gdyni, Łodzi i Toruniu oraz w Katowicach podczas OFF Festivalu.

 

Wielki Piknik na zamknięcie CK NWS | 15 lipca g.12.00

Księgarnie

W najbliższą niedzielę 15 lipca zamyka się Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat.Podczas 3 lat działalności zorganizowaliśmy ok. 1100 wydarzeń - premier książek, debat, projekcji, koncertów, warsztatów, imprez tanecznych.

 

10-lecie Krytyki Politycznej

Wydawnictwa

W czwartek 24 maja o godzinie 18:00 Krytyka Polityczna zaprasza na ostatnią warszawską debatę z okazji dziesiątych urodzin swojego pisma. Tym razem gośćmi będą filozof i aktywista miejski, redaktor legendarnego amerykańskiego pisma „Dissent” - Marshall Berman, oraz Agnieszka Holland. Spotkanie poprowadzi Agata Bielik-Robson. Będzie to jednocześnie premiera książki Marshalla Bermana "Przygody z marksizmem", która ukazała się w Serii Idee Wydawnictwa Krytyki...

 

Debata: Michael Walzer - Aleksander Kwaśniewski| 10 lat Krytyki Politycznej | 19.05

Szanowni Państwo, w sobotę 19 maja o godz. 18. 00 zapraszamy do Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat na drugą warszawską debatę z okazji dziesiątych urodzin pisma „Krytyka Polityczna”.

 

10 lat Krytyki Politycznej - debata

Wydawnictwa

Z radością informujemy, że w maju obchodzimy dziesiąte urodziny pisma „Krytyka Polityczna”. Z tej okazji zaprosiliśmy do Polski trzech wybitnych intelektualistów, autorów i redaktorów legendarnego amerykańskiego pisma „Dissent”  –  pisma lewicy, które od ponad półwiecza opisuje i współokreśla najważniejsze konflikty społeczne i debaty ideowe, starcia interesów i spory o wartości nie tylko za Oceanem.

 

Boris Buden w Polsce | 4–7 maja

dniach 4–7 maja Krytyka Polityczna będzie gościć w Polsce Borisa Budena, wybitnego filozofa i kulturoznawcę, teoretyka transformacji i postkomunizmu, autora książki "Strefa przejścia". O końcu postkomunizmu. Zapraszamy na debaty w Gdańsku, Łodzi i Warszawie.

 

Wkrótce nowa książka Olgi Tokarczuk

Zapowiedzi

Olga Tokarczuk, ceniona i popularna pisarka, już wkrótce nakładem wydawnictwa Krytyki Politycznej opublikuje swój "Moment niedźwiedzia", błyskotliwy esej literacki. Premiera już na początku marca.

 

Rok 2011 w Krytyce Politycznej

Wydawnictwa

Przedstawiamy krótkie podsumowanie 2011 roku w Krytyce Politycznej.

 

Ludzie wśród skorpionów

Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat zaprasza w środę 14 grudnia o godz. 14.30 na konferencję "Ludzie wśród skorpionów? – Miłosz, Brzozowski" poświęconą dwóm gigantom polskiej kultury – często cytowanym, rzadziej czytanym, nie zawsze rozumianym.

 

Najbliższe wydarzenia w CK NWS i Klubach KP

W tym tygodniu w NWS Konferencja Ludzie wśród skorpionów? - Miłosz, Brzozowski oraz premiera Pism politycznych Jana Józefa Lipskiego z udziałem Andrzeja Friszke, Agnieszki Graff, Pawła Śpiewaka.

 

Sześć listów otwartych w obronie Krytyki Politycznej

Andrzej Wajda, Jerzy Skolimowski, Agnieszka Holland, Adam Zagajewski, Tomas Venclowa, Maria Janion, Janusz Głowacki, Mirosław Bałka, Katarzyna Nosowska, Krystian Lupa, Krzysztof Warlikowski, Grzegorz Jarzyna i ponad 200 innych osób i instytucji podpisało listy otwarte w obronie „Krytyki Politycznej”. Sześć środowisk - filmowe, teatralne, literackie, muzyczne, środowisko sztuk wizualnych oraz warszawskich klubokawiarni i organizacji pozarządowych wystosowało listy otwarte w obronie Krytyki...

 

3-31.10: Chodorkowski, Roggero, Domosławski, Hanoi-Warszawa

Krytyka Polityczna w Łodzi zaprasza 23 października, niedziela, na pokaz specjalny filmu Chodorkowski oraz wykład i dyskusja (w języku angielskim.

 

Kuczyński, Osiatyński: Kryzysy. Kapitalizm - armagedon na co dzień

W tym tygodniu w NWS startuje na dobre sezon jesienny! Zapraszamy w imieniu Krytyki Politycznej na pierwsze spotkania rozpoczynającego się semestru Uniwersytetu Krytycznego 2011/2012.

 

Sacrum, profanum i wielka masakra...

Kolejna porcja wakacyjnych inspiracji dla czytelników tym razem zaskoczy niecodziennym humorem.

 

Jak pisać o kinie?

Nowa Księgarnia Krytyki Politycznej w Nowym Wspaniałym Świecie zaprasza na wakacyjny cykl dyskusji o książkach (Nie)letnie lektury. Tym razem goście: Joanna Kos-Krauze (reżyserka), Agnieszka Wiśniewska (KP) i Michał Walkiewicz (Filmweb.pl) porozmawiają o kinie. Prowadzenie: Marta Konarzewska.

 

(Nie)letnie lektury: Kurkiewicz i Gill-Piątek o Harrym Potterze, wampirach i późnym kapitalizmie

Zapraszamy do Nowego Wspaniałego Świata, na spotkanie z wybitnym ekspertem Davidem Lyonem oraz rozpoczynający się w tym tygodniu cykl spotkań (Nie)letnie lektury.

 

"(Nie)letnie lektury" i otwarcie nowej Księgarni Krytyki Politycznej w Nowym Wspaniałym Świecie

Księgarnie

We wtorek 26 lipca zapraszamy w imieniu Organizatorów na otwarcie nowej księgarni w Centrum Kultury "Nowy Wspaniały Świat" oraz inaugurację wakacyjnego cyklu dyskusji (Nie)letnielektury.

 

Premiera książki "Wojny narkotykowe": Domosławski, Jagielski, Smoleński, Walęcik

Nowości

W tym tygodniu zapraszamy w czwartek na premierę książki Wojny narkotykowe. Doniesienia z pola walki, od piątku rusza Festiwal Miasta Równoległe i jego Centrum Festiwalowe w NWS - zapraszamy na debaty i wydarzenia towarzyszące.

 

Stanisław Brzozowski "Płomienie" - recenzja

Recenzje

Płomienie, opublikowana po raz pierwszy w 1908 roku powieść Stanisława Brzozowskiego, z pewnością należą do kanonu polskiej literatury. Wydaje się przy tym, że, o ile w stosunkowo niewielkim stopniu oddziaływała ona na twórczość następnych pokoleń pisarzy, o tyle wciąż odgrywa istotną rolę w dyskursie filozoficznym.

 

Konfrontacje filozoficzne: Polska - Niemcy 2010

Serdecznie zapraszamy do Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat na konferencję pt.: Konfrontacje filozoficzne: Polska – Niemcy.

 

Wykład "Hegel a Marks"

Klub Krytyki Politycznej w Łodzi zaprasza na pierwszy z niekończącego się cyklu wykładów "Perspektywy krytyczne". Wykład pt. "Hegel a Marks" wygłosi prof. Ryszard Panasiuk.          

 

Zygmunt Bauman gościem konferencji "Ruchy społeczne i polityka"

W czwartek 18 listopada o godz. 18.00 zapraszamy w imieniu Organizatorów na wykład prof. Zygmunta Baumana i oficjalną premierę pierwszego polskiego wydania jego książki "Socjalizm. Utopia w działaniu" wydanej przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej.

 

Handel w sieci zakazaną książką. Nawet 300 złotych

Zakazana przez sąd książka znanego reżysera Andrzeja Żuławskiego pt. "Nocnik" stała się cenną zdobyczą na Allegro. Książka na licytacji osiąga cenę nawet trzystu złotych. "Nocnik" został zakazany przez sąd na wniosek prawników aktorki Weroniki Rosati.

 

Giorgio Agamben doczeka się antologii omówień

Zapowiedzi

Giorgio Agamben nie jest już w Polsce filozofem nieznanym. Brakowało jednak dotąd przekrojowego wprowadzenia do bogatej i wielowątkowej twórczości autora "Profanacji".

 

Seminarium Tomasza Piątka. Trójmiasto: Ciąg narkotykowy

w tym tygodniu w NWS i w Świetlicy KP w Trójmieście zapraszamy na spotkania z cyklu Polityka Narkotykowa. W Warszawie spotkanie Tomasza Piątka Odwyk od pogardy. Polityka narkotykowa i twoja głowa, w Trójmieście między 16-19 marca spotkania, debaty, pokazy filmowe.

 

Prawy do lewego: Michalskiego romans z Krytyką Polityczną

Wydarzenia

Od dawna czekałem na rozstrzygnięcie tej sprawy. No i jest, pyk, sprawa się wyjaśnia, a rozstrzygnięcie mamy ryzykowne. "Z przyjemnością informujemy, że od stycznia 2010 Cezary Michalski jest stałym współpracownikiem „Krytyki Politycznej” - czytaliśmy przed tygodniem w komunikacie prasowym KP. Czy to ryzyko się jednak opłaci?

 

Prawicowy publicysta dołączył do ekipy Krytyki Politycznej

Wydarzenia

W imieniu wydawcy informujemy, że od stycznia 2010 Cezary Michalski jest stałym współpracownikiem „Krytyki Politycznej”. Jego teksty, wywiady i felietony ukazywać się będą regularnie na łamach pisma.

 

Ekologiczne, czyli jak uniknąć katastrofy

Zapowiedzi

Jak uniknąć klimatycznej katastrofy? Czy wystarczy do tego „zielona” transformacja kapitalizmu i zmiana naszych codziennych zachowań na bardziej ekologiczne? A może czekają nas głębokie przemiany stylu życia, sposobów produkcji i konsumpcji?

 

Etyka z lewej strony: Alan Badiou

Nowości

Problemy etyczne stały się chlebem powszednim społeczeństw Zachodu. O komisjach bioetycznych, prawach człowieka, etycznych ocenach XX-wiecznych totalitaryzmów i dzisiejszych wojnach prowadzonych w imię „krzewienia demokracji” informują każdego dnia dzienniki na całym świecie.

 

Mencwel o etosie lewicy

Nowości

Etos lewicy to jeden z najważniejszych manifestów ideowych polskiej inteligencji zaangażowanej. Książka poświęcona tradycji polskiej lewicy z przełomu XIX i XX wieku pokazuje, jak wielką wykonano w Polsce pracę na rzecz społecznego postępu, walki z przesądami, ciasnotą umysłową.

 

"Jesień wasza, wiosna nasza" Timothy'ego Garton Asha

Zapowiedzi

Już wkrótce zostanie zainaugurowana Seria Historyczna Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Pierwszą książką serii będzie publikacja znakomitego brytyjskiego historyka - Timothy'ego Garton Asha.

 

Ekonomia wiedzy niedoskonałej

Nowości

Wydawnictwo Krytyki Politycznej wydało pierwszą książkę z Seria Ekonomicznej - "Ekonomia wiedzy niedoskonałej" Romana Frydmana i Michaela D. Goldberg poszerzy segment ekonomiczny warszawskiej oficyny.

 

"Krytyka Polityczna" zmienia swoją dotychczasową siedzibę

Hol dawnej kawiarni Nowy Świat już odświeżony, na górze trwa szpachlowanie. Niedługo wprowadzi się tu "Krytyka Polityczna". W jej dotychczasowej siedzibie na Chmielnej wszystko już popakowane w kartony.

 

Nowość Krytyki Politycznej: Zwrot polityczny

Zapowiedzi

Zwrot polityczny to książka-manifest znanego krytyka literackiego i dramaturga. Podsumowuje przemiany ostatnich lat w polskiej literaturze, teatrze i sztukach wizualnych. W charakterystycznym dla siebie stylu autor atakuje burżuja. Dzisiejszy burżuj to postmodernista-nihilista.

 

Redakcja Krytyki Politycznej o Walentynowicz

Nagrody

Anna Walentynowicz jest niestety symbolem wielkiego rozczarowania ludzi, którzy nie odnaleźli się w wolnej Polsce, na dokładkę wykorzystywanych przez populistycznych polityków do partyjnych i związkowych rozgrywek. A powinna być po prostu symbolem odwagi, solidarności i ludzkiej dobroci - życzenia od redakcji „Krytyki Politycznej” z okazji 80. urodzin.  

 

Krytyka Polityczna nr 18: Idź i patrz - wydanie specjalne pisane obrazem! Premiera: 8 sierpnia

Wydawnictwa

Szanowni Państwo,   Z przyjemnością przedstawiamy najnowsze, specjalne wydanie pisma "Krytyka Polityczna" nr 18 - numer pisany obrazem! Pismo dostępne w sieci Empik oraz dobrych księgarniach na terenie całego kraju już od 8 sierpnia 2009! IDŹ i PATRZ!

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.