RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Polska na 23. Forum Wydawców we Lwowie

Forum Wydawców we Lwowie (15-18 września 2016) to, obok kwietniowego Międzynarodowego Festiwalu Książki „Arsenał”, najważniejsze targi książki na Ukrainie. Co roku prezentują się na nich wszyscy ukraińscy wydawcy, a na towarzyszący targom festiwal literacki przyjeżdżają do Lwowa pisarze, dziennikarze i literaci z wielu krajów.

 

Wydawnictwo Jedność poleca albumy: Wilno - Lwów

Nowości

Kieleckie wydawnictwo JEDNOŚĆ poleca Państwa uwadze dwa znakomite wydawnictwa albumowe poświęcone dwóch szczególnym dla Polaków miastom: Wilnu i Lwowowi.

 

Literackie spotkanie z Ireną Karpą

Wydarzenia

Trwa Miesiąc Lwowski we Wrocławiu. Klubokawiarnię Lwowską Pod Klepsydrą odwiedzają najwybitniejsi przedstawiciele ukraińskiej literatury, zarówno młodzi pisarze i poeci, jak i ci o dorobku międzynarodowym. Miesiąc Lwowski odbywa się w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i jest efektem współpracy polsko-ukraińskiej Fundacji Trans Kultura oraz lwowskiego stowarzyszenia Dzyga.

 

„Listy z Ukrainy” w ramach Lwowskiego Miesiąca we Wrocławiu

Lwowska Klubokawiarnia „Pod Klepsydrą” przez cały kwiecień będzie gościła w swoich ścianach najlepszych przedstawicieli ukraińskiej literatury - od młodych pisarzy i poetów, aż po artystów o dorobku międzynarodowym, takich jak Jurij Andruchowycz, Andrij Bondar, Sofija Andruchowycz oraz Jurij Izdryk.

 

Lwów. Dzieje miasta

Nowości

Najlepsza książka historyczna. Nagroda w plebiscycie „Historia zebrana" 2015. Lwów. Cokolwiek by napisać na dopełnienie tego magicznego dla wielu Polaków słowa, pozostanie w cieniu nazwy miasta.

 

Lwów „Miastem Literatury UNESCO”

Rynek zagraniczny

Lwów został wybrany „Miastem Literatury UNESCO”. Przypominamy, że ten tytuł otrzymał w 2013 roku Kraków.

 

Wydawnictwo Wysoki Zamek: Witold Szolginia, Tamten Lwów, tom 5 „Życie miasta”

Nowości

Po przedstawieniu w pierwszych trzech tomach lwowskich krajobrazów, parków, ulic, placów, świątyń, gmachów i pomników, a potem po przypomnieniu w czwartym tomie zbiorowego wizerunku niegdysiejszych mieszkańców Lwowa, autor dokonuje teraz syntezy obu tych elementów: tamtego lwowskiego środowiska i tamtego lwowskiego człowieka – próbuje ukazać to, co jest lapidarnie określone przez tytuł piątego tomu: życie miasta.    

 

Polska na Forum Wydawców we Lwowie

Forum Wydawców we Lwowie (10-13 września 2015) to najważniejsze targi książki na Ukrainie. Co roku prezentują się na nich wszyscy ukraińscy wydawcy, a na towarzyszący targom festiwal literacki przyjeżdżają do Lwowa pisarze i dziennikarze z wielu krajów. W 2014 roku Forum Wydawców zgromadziło 900 wystawców, a targi odwiedziło ponad 60 tys. osób.

 

„Lwów. Dzieje miasta” najlepszą książką historyczną I półrocza 2015!

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, poznaliśmy wyniki plebiscytu na najlepsze książki historyczne „Historia Zebrana" I półrocza 2015r. Rywalizacja była do końca bardzo zacięta.      

 

Lwów. Dzieje miasta - wyjątkowy album od Jedności

Nowości

Gorąco zapraszamy w imieniu wydawnictwa Jedność do lektury niezwykłego albumu autorstwa Ryszarda Jana Czarnowskiego i Eugeniusza Wojdeckiego pt. „Lwów. Dzieje miasta".

 

„Lwów. Dzieje miasta" - wyjątkowy album od Jedności

Nowości

Jedyne takie miasto, jeden taki album…Lwów. Cokolwiek by napisać na dopełnienie tego magicznego dla wielu Polaków słowa, pozostanie w cieniu nazwy miasta.

 

"Genialni. Lwowska szkoła matematyczna" Mariusz Urbanek

Nowości

Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Ulam, Stanisław Mazur, Antoni Łomnicki i wielu innych uczonych tworzyło w latach międzywojennych tzw. lwowską szkołę matematyczną.

 

Rusza sezon targowy

Jak informuje Instytut Książki: jeszcze w tym tygodniu będziemy na największych azjatyckich targach książki w Pekinie (27-31 sierpnia) - o szczegółach polskiej prezentacji poinformujemy w najbliższych dniach.

 

Wznowienie książki Alka Lwowa Zwyciężyć znaczy przeżyć"

Nowości

Nakładem Wydawnictwa Bezdroża ukazało się właśnie nowe wydanie bestsellerowej książki Alka Lwowa "Zwyciężyć znaczy przeżyć".

 

Polska gościem honorowym Targów we Lwowie

Od 12 do 15 września odbywać się będzie Forum Wydawców we Lwowie, najważniejsze targi książki na Ukrainie, których honorowym gościem będzie Polska. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalny program prezentacji i zaprosiliśmy wielu wybitnych polskich autorów.

 

Magiczna Noc w Bibliotece we Lwowie

Biblioteki

Już po raz drugi Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu we współpracy z Konsulatem Generalnym Rzeczypospolitej we Lwowie organizuje Magiczną Noc w Bibliotece dla dzieci polskich ze Lwowa i okolic.

 

Polska literatura we Lwowie

Wydarzenia

Jak co roku, w połowie września odbywa się 19. Forum Wydawców Lwowie (13-16 września 2012), najważniejsze targi skupiające ukraińskich wydawców.

 

On będzie Miasto

Recenzje

Choć zasadniczym tematem owego szkicu jest książka Wiesława Helaka „Lwowska noc”, musiał rozpocząć go fragment „Raportu z oblężonego miasta” Zbigniewa Herberta – przejmującej opowieści o stopniowej, acz nieuniknionej śmierci metropolii. Przyczyny tego stanu rzeczy są przynajmniej dwie: zbliżona tematyka obu utworów oraz fakt, że autor Pana Cogito to Lwowiak z krwi kości. To on w wiele lat po wojnie w rozmowie z Jackiem Trznadlem mówił, iż dla niego Polska bez Żydów, Ormian, Ukraińców,...

 

Powieść o Lwowie: Wiesław Helak "Lwowska noc"

Nowości

Wydawnictwo TRIO poleca Państwa uwadze powieść Wiesława Helaka poświęconą miastu Lwów, a zatytułowaną "Lwowska noc".

 

Obchody Roku Janusza Korczaka: Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu jedzie do Lwowa!

Biblioteki

Mamy przyjemność poinformować, że w ramach obchodów Roku Janusza Korczaka Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu organizuje "Noc w Bibliotece" dla dzieci polskich ze Lwowa i okolic poświęconą twórczości wielkiego pedagoga.

 

Ulice, uliczki, zaułki, pasaże i place Lwowa

Nowości

W środę 23 listopada 2011 roku o godz. 18.00 zapraszamy do Domu Spotkań z Historią (Warszawa, ul. Karowa 20) na spotkanie "Ulice, uliczki, zaułki, pasaże i place Lwowa".

 

Spotkania z Janem Costinem Wagnerem

Wydawnictwo Akcent, Goethe-Institut oraz Międzynarodowy Festiwal Kryminału zapraszają na spotkania z autorem kryminałów Janem Costinem Wagnerem. Spotkania będą połączone z promocją najnowszej książki autora pt. „Zima lwów”.

 

Trzy głosy o Lwowie - kolejna odsłona Kultury Intime

Kolejne zdarzenie w cyklu "Kultura intime" w siedzibie redakcji "Rity Baum": piątek 7 października o godz. 19.00.  

 

Polska literatura we Lwowie

Wydarzenia

Jak co roku, w połowie września odbywa się we Lwowie Forum Wydawców, najważniejsze targi skupiające ukraińskich wydawców. Instytut Książki uczestniczy w tych targach od 2004 roku, regularnie dostarczając wydawcom i tłumaczom informacji na temat polskiej literatury.

 

Spotkanie ze Stanisławem S. Nicieją

W imieniu organizatorów zapraszamy na spotkanie ze Stanisławem S. Nicieją połączone z promocją jego książki pt. "Lwów - ogród snu i pamięci. Dzieje Cmentarza Łyczakowskiego oraz ludzi tam spoczywających w latach 1786-2010".

 

Nagroda Przeglądu Wschodniego dla książki wydanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dr Joanna Wolańska została tegoroczną laureatką prestiżowej międzynarodowej naukowej „Nagrody Przeglądu Wschodniego” za najlepsze książki naukowe poświęcone tej tematyce. Nagrodzona została publikacja „Katedra ormiańska we Lwowie w latach 1902-1938".

 

Rozmowy o Kresach i nie tylko

W imieniu organizatorów zapraszamy na spotkanie z Januszem M. Paluchem, które odbędzie się na kanwie wydanej przez Małe Wydawnictwo książki "Rozmowy o Kresach i nie tylko", w której zamieszczono rozmowy, jakie na przestrzeni piętnastu lat przeprowadził autor.

 

Eugene Peter Koshenina o. Robert De Grandis - " Droga Krzyżowa dla tych, którzy szukają uzdrowienia"

Recenzje

Nikt z Ludzi wierzących, ateistów, agnostyków czy gnostyków nie może we właściwy sposób opisać tego co stało się z górą 2000 lat temu najpierw w ogrodzie Getsemani, potem na dziedzińcu Piłata. Ostatni akt zaś rozegrał się na wzgórzu czaszek czyli Golgocie.

 

Jak ratowano Cmentarz Orląt Lwowskich - Rozmowy o Kresach i nie tylko

W imieniu organizatorów zapraszamy na spotkanie: "Jak ratowano Cmentarz Orląt Lwowskich - wspomnienie o Krystynie i Józefie Bobrowskich".

 

"Rozmowy o Kresach i nie tylko"

Zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu "Rozmowy o kresach i nie tylko" pod hasłem "Jak ratowano Cmentarz Orląt Lwowskich - wspomnienie o Krystynie i Józefie Bobrowskich". Udział wezmą: Tomasz Bobrowski, Marek Łoś, Janusz M. Paluch.

 

Polska literatura we Lwowie

Wydarzenia

Jak co roku, w połowie września odbywa się Forum Wydawców Lwowie, najważniejsze targi skupiające ukraińskich wydawców. Instytut Książki uczestniczy w tych targach od 2004 roku, regularnie dostarczając wydawcom i tłumaczom informacji na temat polskiej literatury.

 

Marek Krajewski na stałe przeprowadza się do Lwowa

Wokół książek

Marek Krajewski definitywnie rozstaje się z Breslau i Eberhardem Mockiem i zaprasza czytelników do przedwojennego Lwowa. Wraz z komisarzem Popielskim szukamy zbrodniarza, który dokonał okrutnego mordu na małym niewinnym dziecku i poznajemy mroczny półświatek miasta.

 

"Zostali we Lwowie" - książka Anny Fastnacht-Stupnickiej

Zapowiedzi

Mało jest publikacji o Polakach, którzy po wojnie zostali we Lwowie. Książka Anny Fastnacht-Stupnickiej wypełnia tę lukę, przedstawiając na przykładzie losów dwudziestu kilku rodzin życie polskiego środowiska od wybuchu drugiej wojny światowej do proklamowania niepodległości Ukrainy, a w niektórych aspektach do chwili obecnej.

 

15-23.XI - spotkanie promujące antologię "Moje serce zostało we Lwowie"

Wydawnictwo BOSZ, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich - Oddział Stołeczny oraz Dom Spotkań z Historią zapraszają na wieczór poetycki i spotkanie promujące antologię "Moje serce zostało we Lwowie".    

 

Nowości wydawnictwa Iskry

Nowości

Poniżej prezentujemy wraz z krótkim omówieniem trzy nowe książki wydawnictwa Iskry: "Lwowskie Orlęta. Czyn i legenda" Stanisława S. Nicieja, "Dandys. Słowo o Brunonie Jasieńskim" Krzysztofa Jaworskiego i "Wino, kobiety i śpiew" Andrzeja Mleczko.

 

Polska na Forum Wydawców we Lwowie

Odbywające się każdego roku we wrześniu Forum Wydawców we Lwowie (10-13 września 2009) to najważniejsze targi książki na Ukrainie.  

 

Lwów i Donieck to dwa osobne światy... - wywiad z szefową ukraińskiej sieci księgarń

Księgarnie

...a w Kijowie można kupić przekłady najnowszych zachodnich książek o Rosji, których nie dostanie się w Moskwie - mówi Anastasija Łewkowa, szefowa ukraińskiej sieci księgarń.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.