RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Ostatnia powieść Henninga Mankella już wkrótce w księgarniach!

Nowości

Wydawnictwo W.A.B. zapowiada już na przyszły tydzień ostatnią nieprzetłumaczoną na język polski powieść Henninga Menkella pt. „Szwedzkie kalosze".

 

Rusza nowy portal MEN. Ważny dla uczniów i nauczycieli

Internet

MEN uruchomiło portal www.programowanie.men.gov.pl. Będą tam zamieszczane aktualne informacje i materiały edukacyjne poświęcone nauce programowania.

 

Konkurs z IW PAX i dobrymi manierami

Konkursy

Polecamy Państwu konkurs czytelniczy, którego patronem jest Instytut Wydawniczy PAX, a związany jest z dwoma znakomitymi poradnikami dobrych manier i zachowania skierowanymi do młodych dam i dżentelmenów:

 

W IW PAX poradniki dla młodych dam i dżentelmenów

Instytut Wydawniczy PAX poleca dwa znakomite poradniki dla młodych adeptów savoir vivre czyli dobrych manier i właściwego zachowania w towarzystwie lub oficjalnych uroczystościach.

 

Nowa powieść Loiusa de Berniersa wkrótce w księgarniach

Zapowiedzi

Szanowni Państwo, Już za tydzień, 15 czerwca 20016 r., trafi do księgarń powieść Louisa de Bernieresa "Pył, co opada ze snów":

 

Przeczytaj fragment książki ''To zmienia wszystko. Kapitalizm kontra klimat'' Naomi Klein

Wydawnictwa

Najnowsza książka Naomi Klein, nad którą autorka pracowała od 2010 roku, w sposób wyczerpujący, świadczący o głębokiej znajomości tematu, a zarazem przystępny przedstawia zagrożenia związane z globalnym ociepleniem i innymi zmianami klimatu, umieszczając je w szerokim kontekście – politycznym, ekonomicznym i społecznym. Jest to ciąg dalszy jej rozważań rozpoczętych od „No logo: i „Doktryny szoku".

 

MEN do końca maja ma podjąć decyzję ws. rządowego podręcznika.

Wydawnictwa

W resorcie edukacji narodowej toczy się dyskusja na temat rządowego podręcznika. – W maju musimy podjąć decyzję dotyczącą tego, co dalej z podręcznikiem drukowanym w ministerstwie.

 

Program o Józefie Czapskim

Wydarzenia

3 maja 2016 o godzinie 22.15 w TVP Kultura w programie „Chuligan Literacki” Wojciech Karpiński opowie o Józefie Czapskim z okazji otwarcia Pawilonu Czapskiego w Krakowie

 

Z okazji premiery książki Bernda Heinricha „Chrapiący ptak" cenowe promocje

Wydarzenia

Z okazji premiery książki Bernda Heinricha Chrapiący ptak. Rodzinna podróż przez stulecie biologii (tłum. Michał Szczubiałka) od 19 do 25 kwietnia kupicie wybrane tytuły z serii Menażeria z 25% rabatem.

 

Nagroda Warszawskiej Premiery Literackiej dla Jerzego Górzańskiego

Nagrody, Wydarzenia

Miasto Stołeczne Warszawa, Fundacja Kultury Polskiej, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Staromiejski Dom Kultury oraz Okręg Warszawski Stowarzyszenia Księgarzy Polskich zapraszają na uroczysty wieczór z okazji przyznania Warszawskiej Premiery Literackiej Jerzemu Górzańskiemu.

 

Wydawnictwo Arkady poleca - monumentalne opracowania albumowe

Nowości

Wydawnictwo Arkady od lat publikuje znaczące pozycje artystyczne poświęcone wybitnym artystom, ich dziełom, dokumentujące ich twórczy dorobek. Oto kilka z tych wybitnych publikacji:

 

Recenzja: Blok zadań dla osób zagrożonych demencją, Małgorzata Modrak

Recenzje

Oficyna wydawnicza IMPULS znajduje się w awangardzie edytorów, którzy swoją ofertą odpowiadają na ważne z punktu społecznego problemy związane z kondycją współczesnego człowieka. Jednym z tych zagadnień jest opieka nad osobami zagrożonymi demencją.

 

Padł rekord w domenie .pl

Internet

W najnowszym raporcie NASK podsumował IV kwartał 2015 i cały ubiegły rok. Wynika z niego, że był to rok rekordowy, zarówno pod względem nowych rejestracji domen polskich, jak i pod względem liczby abonentów.

 

MEN przygotowało poradnik dla rodziców sześcio- i siedmiolatków

Wydarzenia

Z myślą o rodzicach Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało specjalny poradnik „Rodzice macie wybór! Wychowanie przedszkolne i edukacja szkolna dziecka sześcioletniego i siedmioletniego”. Jest on od środy dostępny na stronie internetowej resortu edukacji.

 

Opracowanie rzeczowe dokumentów z wykorzystaniem UKD - poziom zaawansowany

Biblioteki

Kurs jest częścią cyklu szkoleń mających udoskonalić warsztat bibliotekarski oraz poszerzyć kompetencje zawodowe uczestników. Szkolenie przeznaczone jest dla osób, które ukończyły podstawowy kurs opracowania rzeczowego dokumentów w UKD lub pracują przy opracowywaniu dokumentów i chciałyby zgłębić tajniki ich klasyfikowania w UKD

 

"China shipping" Justyny Bargielskiej w e-booku

Nowości

Fragment zapowiadający e-book China shipping Justyny Bargielskiej, który ukaże się w Biurze Literackim 15 lutego 2016 roku.

 

NIK sprawdził dostępność podręczników szkolnych

Wydarzenia

Program bezpłatnego podręcznika wyrównuje dostępność podręczników wśród uczniów i odciąża budżety rodziców – uważa NIK.

 

Będą zmiany w darmowych podręcznikach? Nowa szefowa MEN chce poprawić ich jakość

Wydarzenia

Nowa minister edukacji, Anna Zalewska, chce przyjrzeć się darmowym podręcznikom. W tej kwestii zamierza skonsultować się z ekspertami, którzy ocenią czy potrzebne jest wprowadzenie zmian — donosi RMF FM.

 

Ciekawa publikacja IPN: "Świat elementarzy", to pasjonująca analiza elementarzy w tzw. demoludach

Nowości

Ala ma kota – to zdanie z elementarza Mariana Falskiego do dziś zna chyba każde polskie dziecko. Dla wielu było pierwszym samodzielnie przeczytanym zdaniem. Ale, niestety, nie tylko o Ali, jej kocie i psie uczyły się dzieci.

 

„Wielka Magia” – najgorętsza książkowa premiera tej jesieni

Nowości

Autorka Jedz, módl się, kochaj i innych bestsellerowych książek od lat inspiruje czytelników. Teraz wszystkim, którym brakuje pewności siebie, wytrwałości czy cierpliwości, by podążyć za swymi marzeniami i powołaniem, pokazuje, jak z powodzeniem przezwyciężyć te obawy.

 

Znamy zwycięzców konkursu „Książki naszych marzeń”!

Nagrody

Z prawie 1200 zgłoszeń wybrano laureatów. Gratulujemy!    

 

Podręczniki: Ile trzeba zapłacić za ich zgubienie?

Wydarzenia

MEN przypomina zasady płacenia za uszkodzone, zniszczone lub niezwrócone podręczniki zapewnione przez resort lub kupione za środki dotacji celowej.

 

Nowość wydawnictwa Sic!: „Wybrane fragmenty korespondencji z przyjaciółmi" Mikołaja Gogola

Nowości

Miło nam poinformować, że najnowsza książka z serii Wielcy pisarze w nowych przekładach, „Wybrane fragmenty korespondencji z przyjaciółmi" Mikołaja Gogola jest już dostępna w księgarniach!

 

E-podręczniki: Szybko rośnie liczba ich użytkowników

Wydarzenia

Od początku roku szkolnego stronę www.epodreczniki.pl odwiedzono ponad 300 tys. razy.

 

Recenzja: ,,Przyjaciel. Mentor. Bohater. Praktyczny poradnik każdego taty” Josh McDowell

Recenzje

,,Przyjaciel. Mentor. Bohater. Praktyczny poradnik każdego taty” autorstwa Josha McDowella to wbrew tytułowi książka nie dla każdego. Napisana przez autora chrześcijańskiego i ewangelistę, skierowana jest do tej właśnie grupy odbiorców. I choć cel szczytny, bo chodzi w niej o udzielenie ojcom wskazówek dotyczących tworzenia relacji z ich pociechami, lektura ta ma w sobie coś z indoktrynacji. Dlaczego? Bo nie przyjmuje punktu widzenia Czytelnika nie-chrześcijanina, nie znosi sprzeciwu. Jest...

 

Znamy już listę dzieł rekomendowanych

Biblioteki

15 września została zatwierdzona lista dzieł rekomendowanych do udostępnienia w bibliotece POLONA. Lista powstała na podstawie zgłoszeń osób prywatnych i instytucji oraz konsultacji eksperckich, dokonanych przez Zespół Sterujący programu.

 

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął Wieloletni Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Wydarzenia

Komitet Stały przyjął w czwartek Projekt uchwały Rady Ministrów ustanawiającej „Wieloletni Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Projekt zostanie teraz skierowany pod obrady Rady Ministrów.

 

Bezpłatny podręcznik, Nasza szkoła: dystrybucja zakończona

Wydarzenia

Do prawie 12 tys. szkół podstawowych trafił ponad 1 mln egzemplarzy bezpłatnego podręcznika "Nasza szkoła

 

Recenzja: „Badania marketingowe na użytek decyzji menedżerskich", Bogdan Gregor, Małgorzata Kalińska-Kula

Recenzje

Zarządzanie przedsiębiorstwem to ponad wszystko podejmowanie decyzji. Pytanie brzmi, czym się kierować, ilekroć staje się przed kolejnym ważnym wyborem? Wniosek płynący z książki Bogdana Gregora i Małgorzaty Kalińskiej-Kuli jest jednoznaczny: minęły czasy menedżerów odwołujących się wyłącznie do intuicji.  

 

MEN: "Książki naszych marzeń" nie w każdej bibliotece

Wydawnictwa

Książki naszych marzeń" to prowadzony przez resort edukacji program dofinansowania zakupów nowości do bibliotek szkolnych. Rząd przyznał na jego realizację 20 mln zł. Ze wstępnych danych, które zgromadziło MEN, wynika jednak, że 5 mln zł z tej kwoty zostanie w kasie resortu.

 

Ostatni dzień MSA: Jakub Żulczyk

Miesiąc Spotkań Autorskich we Wrocławiu zakończyło 4 sierpnia spotkanie z Jakubem Żulczykiem oraz poetą i organizatorem lwowskiej edycji festiwalu Hryhorijem Semenczukiem.

 

Hryhorij Semenczuk poeta i muzyk - Świat jest piosenką wariata

Ostatniego dnia 5. edycji Miesiąca Spotkań Autorskich ze strony ukraińskiej gościliśmy Hryhorija Semenczuka, poetę, muzyka, działacza kulturalnego, inicjatora wielu festiwali literackich na Ukrainie.

 
 

Zadbajmy, aby podręczniki dotarły do szkół na czas

Wydarzenia

Samorządy i dyrektorzy szkół powinni z odpowiednim wyprzedzeniem zadbać o realizację procedur związanych z uruchomieniem państwowych dotacji na zakup podręczników i ćwiczeń. W innym wypadku w wielu szkołach 1 września może zabraknąć pomocy szkolnych – informuje Polska Izba Książki.

 

Darmowe podręczniki, dotacja celowa: wielu uczniów może rozpocząć rok szkolny bez książek

Wydarzenia

Część dyrektorów szkół ciągle nie otrzymała środków z dotacji celowej na zakup podręczników i materiałów ćwiczeniowych. Efekt? Proces zamawiania pomocy szkolnych nie może zostać rozpoczęty.

 

Centrum Europy przeniosło się na Ukrainę

Reportażysta piszący m.in. o Ukrainie i Izraelu, Paweł Smoleński oraz ukraiński pisarz, muzyk i krytyk literacki tworzący oryginalne opowieści Ołeksandr Kłymenko gościli w czwartek, 9 lipca, we wrocławskiej Mediatece w ramach Miesiąca Spotkań Autorskich.

 

Już można oceniać trzecią część podręcznika "Nasza szkoła"

Wydawnictwa

Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące trzeciej część bezpłatnego podręcznika dla drugoklasistów "Nasza szkoła". Z treścią podręcznika można zapoznać się na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

Nabór do programu mentoringowego dla tłumaczy

Rynek zagraniczny

Amerykańskie Stowarzyszenie Tłumaczy Literackich ogłasza nabór kandydatów do tegorocznego program mentoringowego. W tym roku program jest dedykowany początkującym tłumaczom literackim z polskiego, francuskiego i katalońskiego.

 

Kto dostanie darmowe podręczniki?

Wydarzenia

Do wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów jeszcze przed końcem roku szkolnego trafi plakat, który przypomina rodzicom harmonogram reformy podręcznikowej.

 

Konkurs z Wydawnictwem Koinonia

Konkursy

Portal Księgarski i Wydawnictwo Koinonia zapraszają do udziału w konkursie z książki Josha McDowella „Przyjaciel, mentor, bohater. Praktyczny poradnik każdego taty”.

 

Josh McDowell „Przyjaciel, mentor, bohater. Praktyczny poradnik każdego taty”

Zapowiedzi

Dowiedz się, jak pomóc swoim dzieciom: kochać Boga, siebie i innych, dokonywać właściwych wyborów, rozwiązywać konflikty i przyjąć właściwą postawę w stosunku do autorytetów, uchwycić się Bożej wizji relacji oraz seksu, przyjmować sukces z pokorą oraz porażkę z łaską.

 

Zaproszenie na Konferencję Ocal książki – kampania na rzecz przyszłości polskiej książki

Wydarzenia

Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polska Izba Książki oraz Artur Dębski – poseł prowadzący projekt Ustawy o Książce w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej zapraszają na Konferencję Ocal książki"– kampania na rzecz przyszłości polskiej książki.

 

E-podręcznik pod lupą NIK? Tak chcą posłowie

Prawo

Posłowie proszą Izbę, by skontrolowała prace nad cyfrowymi podręcznikami. Obawiają się, że we września szkoły dostaną od MEN bubel.

 

20 mln zł dotacji na zakup książek do bibliotek szkolnych

Wydarzenia

Do 2.170 zł będzie mogła otrzymać szkoła podstawowa i muzyczna I stopnia na zakup nowości wydawniczych do biblioteki, jak wynika z projektu rozporządzenia w sprawie warunków, form i trybu realizacji Rządowego programu „Książki naszych marzeń”. Planowany koszt realizacji programu to 20 mln zł.

 

Google pod lupą Komisji Europejskiej

Rynek zagraniczny, Internet, Prawo

Komisja Europejska kieruje do przedsiębiorstwa Google pisemne zgłoszenie zastrzeżeń dotyczące usługi porównywarki cenowej. Otwiera również osobne formalne postępowanie wyjaśniające w sprawie systemu operacyjnego Android.

 

Komunikat PIK: Klubu PSL ws. projektu Ustawy o książce

Ustawa

W dniu 08.04. br. Klub Parlamentarny PSL wniósł do laski marszałkowskiej projekt ustawy o książce, oparty na projekcie wypracowanym przez Polską Izbę Książki we współpracy z organizacjami księgarzy, wydawców oraz środowiska literackiego.

 

Książka w tempie ekspresowym. Dlaczego na półkach polskich księgarń króluje chłam?

Wydawnictwa

Cztery miesiące temu cała Polska emocjonowała się losami małego Adasia i jego hipotermii. Cztery miesiące wystarczyły także jednemu z największych i bardziej prestiżowych polskich wydawnictw, by przeprowadzić wywiad rzekę z lekarzem, który go uratował. To jeszcze rynek książki, czy już rynek grających na emocjach tabloidów?

 

MEN: dofinansowanie zakupu podręczników z dodatkowymi formularzami

Wydarzenia

Są już dodatkowe wzory formularzy na finansowanie zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych, które będą stosowane w przypadku uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w 2015 r.

 

Nałkowska w Times Literary Suplement

Rynek zagraniczny

Prestiżowy tygodnik „Times Literary Supplement” w ubiegłym tygodniu zamieścił recenzję Choucas Zofii Nałkowskiej. Angielski przekład tej mało znanej powieści Nałkowskiej w tłumaczeniu Ursuli Phillips, badaczki i tłumaczki literatury polskiej, ukazał się w ubiegłym roku w wydawnictwie Northern Illinois University Press.

 

Konkurs „Zachwyć się językiem polskim” z Domeny.pl

Wydarzenia

W dniach 10-22 marca 2015 roku Domeny.pl organizuje konkurs Zachwyć się językiem polskim” zachwycajace.domeny.pl . Konkurs polega na zabawach słownych, tworzeniu pangramów i palindromów w języku polskim.

 

Ruszają przygotowania do drugiej części darmowego podręcznika dla drugoklasistów

Wydarzenia

Zaułek słówek, inspiracje do tworzenia klasowej gazety, teksty przyrodnicze - to m.in. znajdzie się w przygotowanej dla drugoklasistów kolejnej części elementarza "Nasza szkoła".

 

Szkoły w ciągu pół roku muszą złożyć wnioski o darmowe podręczniki

Wydarzenia

Wnioski o sfinansowanie podręczników można składać od 15 marca, szkoły mają pół roku na to - poinformowała minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska podczas spotkania poświęconego wprowadzeniu bezpłatnych podręczników w gimnazjach.

 

Internauci wybrali lektury dla najmłodszych

"Tosia i Pan Kudełko" - książeczki Klaudyny Andrijewskiej zajęły pierwsze miejsce w internetowym konkursie MEN "Wybierzmy wspólnie lektury najmłodszych uczniów". Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na lektury, które mogą zachęcić dzieci do czytania.

 

Granat na wybiegu w wydawnictwie Literackim

Nowości

„To granat wrzucony w środowisko, które krzywi się na najmniejszy nawet przejaw krytyki ze strony zewnętrznych, nic nie rozumiejących obserwatorów” – pisała prasa brytyjska, relacjonując burzę wywołaną publikacją odbrązawiającej przemysł modowy książki Kirstie Clements „Vogue. Za kulisami świata mody”. Polskie wczoraj trafiło do księgarń.

 

Ptasie móżdżki i rozpieszczone diablice - za kulisami światowej mody

Zapowiedzi

Na ogół media chcą podtrzymywać mit, że naczelna magazynu o modzie musi być uprzywilejowanym, rozpieszczonym ptasim móżdżkiem albo, jak w przypadku na przykład Anny Wintour, diablicą" - Kirstie Clements

 

Poślizg z darmowym podręcznikiem. Do gimnazjów trafi dopiero w październiku

Wydawnictwa

Czwartoklasiści i uczniowie pierwszych klas gimnazjów dostaną książki w październiku. Taki może być efekt wprowadzanej przez ministerstwo edukacji reformy.

 

Spotkanie z prof. Janem Żarynem o zagładzie polskich elit

Księgarnie

Eksperymentalny Klub Dyskusyjny zaprasza na spotkanie z prof. Janem Żarynem, m.in. red. nacz. W Sieci historii" ale przede wszystkim świetnym historykiem XX w.

 

Księgarnia internetowa matras.pl zaprasza wszystkich do udziału w konkursie „Książka dla Niej"

Księgarnie

Konkurs trwa od 1 lutego do 28 lutego 2015 roku i polega na napisaniu rekomendacji dowolnie wybranej książki dla bliskiej sobie, konkretnej kobiety. Jego wyniki zostaną ogłoszone 5 marca, przed Dniem Kobiet.

 

180 mln zł na nowe książki dla bibliotek publicznych

Biblioteki

Minister kultury Małgorzata Omilanowska i minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska podpisały porozumienie o współpracy resortów we wspieraniu bibliotek. Projekt zakłada m.in., że przez pięć lat na zakupy bibliotecznych nowości wydanych zostanie 180 mln zł.

 

Recenzja: „Rut” Francine Rivers

Recenzje

Biblia jest chyba najrzadziej czytaną pozycją pośród tych najbardziej znanych. To, co zrobiła Francine Rivers zasługuje na uznanie. Jest jedną z nielicznych, która w tak ciekawy i przejmujący sposób adaptuje do naszych czasów historie zaczerpnięte z Pisma Świętego. Rut to trzecia część cyklu Rodowód Łaski, dotycząca trzeciej kobiety wymienionej w rodowodzie Jezusa Chrystusa. Rivers poświęca całą powieść bohaterce, która przedstawiona jest w Starym Testamencie w zaledwie czterech rozdziałach....

 

Katalog DC Entertainment w Polsce w ramach Wydawnictwa Egmont

Wydawnictwa

Wydawnictwo Egmont Polska z wielką przyjemnością informuje o podpisaniu nowej umowy z wydawnictwem DC Entertainment, rozszerzającej współpracę pomiędzy obydwoma wydawnictwami na skalę bez precedensu w historii medium komiksowego w Polsce.

 

Baczyński w domenie publicznej

Prawo

W tym roku do domeny publicznej trafiła twórczość osób, które zmarły w 1944 roku. Oznacza to, że wiersze Baczyńskiego, Gajcego i Stroińskiego mogą być swobodnie kopiowane i rozpowszechniane. Wolne Lektury planują udostępnienie kolekcji ich wierszy.

 

Świat mody od podszewki

Zapowiedzi

Ten świat znamy z powieści Diabeł ubiera się u Prady. W autobiograficznej opowieści Clements nie jest on jednak literacką fikcją. To historia prawdziwa, a takie lubimy najbardziej!

 

NIK sprawdza podręczniki

Wydarzenia

Rusza kontrola dotycząca dostępności podręczników szkolnych. Kontrolerzy podkreślają, że reforma oświaty z 1999 roku była niejako przyzwoleniem na olbrzymią konkurencja na rynku, która z kolei może być przyczyną zjawisk korupcjogennych.

 

Ekskluzywna Biblia Tysiąclecia od Towarzystwa Świtęgo Pawła

Nowości

Wspaniałą inicjatywą wydawniczą jest Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu opracowane przez Zespół Biblistów Polskich z inicjatywy Towarzystwa Świętego Pawła zilustrowane miniaturami z Biblii gnieźnieńskiej z roku 1414.  

 

Książki naszych marzeń

Wydarzenia

1123 szkoły walczyły o zwycięstwo w ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej konkursie „Książki naszych marzeń”. Dzisiaj poznaliśmy laureatów. Wyróżnienia przedstawicielom szkół - laureatów wręczyła szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostkowska.

 

Zwolniono zespół pracujący nad e-podręcznikiem

Wydawnictwa

Cały zespół pracujący nad rządowym projektem e-podręcznika stracił pracę. W Ministerstwie Edukacji Narodowej decyzja o zwolnieniach zapadła, a części osób wręczono już wypowiedzenia - informuje "Rzeczpospolita".

 

Nowa książka oficyny Pogranicze: Rebecca Kobrin "Żydowski Białystok i jego diaspora"

Nowości

Książka Żydowski Białystok i jego diaspora jest znakomitym przykładem historii globalnej, której centrum znajduje się w Białymstoku.

 

Ważna książka: Wielka księga cenzury PRL w dokumentach - Tomasz Strzyżewski

Nowości

Wydawnictwo PROHIBITA wznowiło po latach Wielką księgę cenzury PRL w dokumentach autorstwa Tomasza Strzyżewskiego.

 
 

MEN oszukany przez firmy komputerowe na 73 mln złotych

Wydawnictwa

Gdańska prokuratura apelacyjna oskarżyła kilkanaście firm komputerowych o to, że fikcyjnie handlowały między sobą licencjami na oprogramowanie dla szkół zamówione przez MEN. Łańcuszek transakcji miał pozwolić firmom osiągnąć 73 mln zł bezprawnych korzyści.

 

Wybierzmy wspólnie lektury najmłodszym

MEN zaprasza do udziału w ankiecie, w której można zgłosić swoje propozycje książek, które powinny znaleźć się na szkolnej liście lektur dla uczniów szkół podstawowych.

 

Wydawnictwo Volumen: album "Legiony Polskie 1914-1918"

Nowości

  Legiony Polskie tworzyli ludzie w zróżnicowanym wieku, różnych wyznań, warstw społecznych i narodowości; łączyła ich wiara w niepodległość, podtrzymywana później aż do 1989 r. - przypomniał prof. Andrzej Nowak, który napisał wstęp do albumu "Legiony Polskie 1914-1918".  

 

Druga część elementarza w 12 tys. szkół

Zakończyła się dystrybucja drugiej części "Naszego elementarza". Ponad 550 tysięcy egzemplarzy trafiło do prawie 12 tysięcy szkół w całej Polsce.

 

Recenzja: dr Edward Karolczuk, Estetyka awangardy - estetyka po estetyce

Recenzje

Chciałbym przedstawić kilka problemów poruszonych w książce Bogusława Jasińskiego, która stanowi zaproszenie do wspólnego przemyślenia związanych z awangardą problemów sztuki i estetyki.

 
 

Recenzja: „Modlitwa o lepsze dni” Jennifer Clement

Recenzje

W meksykańskim stanie Guerrero ludzie modlą się za łyżki, pszczoły, żarówki. Nie proszą o miłość, pieniądze czy zdrowie, gdyż boją się, że Bóg nie da im tego, czego naprawdę pragną. Takie gorzkie podejście do życia wynika z okrutnej rzeczywistości, w której ci ludzie żyją. A jaka ona jest dowiemy się z książki Jennifer Clement.

 

Czy polskie e-sklepy i konsumenci są gotowi na zmiany? Wykaz zmian w prawie

Nowe regulaminy, wzory umów, rewizja funkcjonalności stron internetowych - już za niecałe trzy miesiące wejdzie w życie nowa ustawa o prawach konsumenta. Czy polskie sklepy internetowe i konsumenci są gotowi na zmiany

 

Właśnie trafił do księgarń trzeci tom cyklu „Monument 14" Emmy Laybourne, pt. "Wściekły wiatr

Nowości

Właśnie trafił do księgarń trzeci tom cyklu „Monument 14", autorstwa Emmy Laybourne, zatytułowany „Wściekły wiatr". Ten ostatni, bardzo emocjonujący tom serii trzyma w napięciu do samego końca. Jak grupka zżytych ze sobą dzieciaków przetrwa koszmar świata po apokalipsie? Czy powiedzie im się kolejna próba ocalenia?

 

Ta książka była niezwykle potrzebna. Tomasz Sakiewicz napisał o Lechu Kaczyńskim

Wydawnictwa

W poniedziałek w Warszawie, przy wypełnionej po brzegi sali Domu Pielgrzyma Amicus, odbyła się promocja najnowszej książki Tomasza Sakiewicza „Testament I Rzeczypospolitej. Kulisy śmierci Lecha Kaczyńskiego”. Na spotkaniu obecny był, przyjęty gromkimi brawami, brat śp. prezydenta – Jarosław Kaczyński.

 

Bp Mendyk krytycznie o rządowym elementarzu

Wydarzenia

Infantylizm tekstów i pomijanie wartości chrześcijańskich - to tylko niektóre zastrzeżnia wobec "Naszego Elementarza". Bp Marek Mendyk przedstawił biskupom ocenę darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów podczas trwającego w Warszawie 366. zebrania plenarnego Episkopatu Polski.    

 

10. MFO: Po co komu festiwal literacki?

O tym, jaki jest cel urządzania festiwalu literackich, jaka jest sytuacja takich imprez w różnych krajach Europy dyskutowali w piątek we Wrocławiu menedżerowie kultury z Islandii, Norwegii, Ukrainy i Polski.

 

„Modlitwa o lepsze dni” Jennifer Clement

Nowości

Książka jest udaną próbą realistycznego opisu sytuacji we współczesnym Meksyku. To pięknie napisana, chwytająca za serce opowieść – potężny, nieokiełznany świat handlarzy narkotyków, porywaczy, zabójców ukazany jest oczami dzielnej Ladydi, bystrej dziewczyny, której przyszło żyć w brutalnym świecie.

 
 

Trzecia część "Naszego Elementarza" zatwierdzona do użytku szkolnego

Kolejna część darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów uzyskała dziś (10 września) akceptację minister edukacji narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej.

 

Darmowe podręczniki są, ale nie do używania na lekcjach

Wydawnictwa

Część podstawówek osobliwie obchodzi się z rządowym elementarzem, np. chowa go w bibliotekach, "by się nie zniszczył", a uczniom każe drukować strony na kolejne lekcje. MEN apeluje do rodziców: Nie dajcie się oszukać.

 

Darmowy podręcznik - podsumowanie dotychczasowych prac

Od 1 września w 97 proc. szkół w Polsce dzieci będą uczyły się z "Naszego elementarza". Darmowy podręcznik dla pierwszaków to realizacja zapowiedzi premiera Donalda Tuska ogłoszonej w styczniu 2014 r.

 

Koniec elementarza. W internecie można obejrzeć i zrecenzować IV część

Wydawnictwa

Maj i czerwiec – to miesiące, w których pierwszoklasiści będą się uczyć z ostatniej, czwartej części „Naszego elementarza”. Można ją obejrzeć i zrecenzować na stronie www.naszelementarz.men.gov.pl

 

11,5 tys. podstawówek zamówiło "Nasz elementarz"

Wydawnictwa

11 413 publicznych i 632 niepublicznych szkół podstawowych zamówiło bezpłatne rządowe podręczniki "Nasz elementarz" dla pierwszoklasistów - wynika z informacji resortu edukacji. Darmowych podręczników nie zamówiło 52 publicznych podstawówek.

 

Konsultacje kolejnej część "Naszego elementarza"

Wydarzenia

45,7 tys. osób obejrzało w internecie trzecią część "Naszego elementarza" - bezpłatnego podręcznika dla pierwszoklasistów; uwagami o książce, z której najmłodsi uczniowie będą korzystać w nowym roku szkolnym, podzieliło się ponad 140 osób - informuje MEN.

 

Czytnik e-booków i tablet w wyprawce szkolnej

Wydarzenia

Co trzeci rodzic kompletując wyprawkę szkolną, kupi swojemu dziecku urządzenie elektroniczne. Ponad połowa deklaruje, że będzie to czytnik e-booków, który będzie służył do nauki. W tym roku większość rodziców wyda na podręczniki, zeszyty i inne akcesoria miedzy 300 a 700 zł. Cztery razy więcej Polaków niż przed rokiem zdecyduje się na zakupy online.

 

Nie wszystkie śląskie szkoły chcą mieć darmowy podręcznik

Wydawnictwa

46 spośród 1249 szkół publicznych i niepublicznych w woj. śląskim nie zamówiło darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów. Odsetek placówek, które zrezygnowały z tej możliwości, jest niewielki - powiedziała rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Katowicach Anna Wietrzyk.

 

UOKiK sprawdza rynek podręczników szkolnych

Prawo

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów analizuje rynek książek, w tym podręczników szkolnych. To postępowanie w związku z wprowadzaniem od września bezpłatnych podręczników dla najmłodszych uczniów. Wstępne dane w tej sprawie UOKiK ma przedstawić we wrześniu.

 

Miłosz po litewsku w TVP Kultura

Wydarzenia

Z okazji 10. rocznicy śmierci Czesława Miłosza TVP Kultura zaprasza na premierę fascynującego trzygodzinnego dokumentu "Wiek Czesława Miłosza", przedstawiającego osobowość i dorobek poety z perspektywy litewskiej. Film w dwóch częściach zostanie wyemitowany 9 i 16 sierpnia.

 

MEN: rozpoczęto dystrybucję pierwszej części "Naszego elementarza"

Wydarzenia

Rozpoczęto dystrybucję pierwszej części, przygotowanego na zlecenie MEN, podręcznika dla uczniów I klas szkół podstawowych "Nasz elementarz"; zamówione przez szkoły egzemplarze powinny dotrzeć do nich najpóźniej 22 sierpnia - poinformował w środę resort edukacji.

 

Drugi tom cyklu Monument 14 od 12 sierpnia w księgarniach!

Zapowiedzi

Już 12 sierpnia pojawi się na rynku drugi tom cyklu MONUMENT 14 zatytułowany "Niebo w ogniu" autorstwa Emmy Laybourne:

 

MEN: Kuratorzy dostarczą darmowe podręczniki przed 1 września

Wydarzenia

Pierwsza część przygotowywanego na zlecenie MEN podręcznika "Naszego elementarza" na pewno trafi do szkół podstawowych przed 1 września 2014 r., dostarczenie jej zostało powierzone kuratorom oświaty - poinformowała rzeczniczka prasowa MEN Joanna Dębek..

 

Nadal nie wiadomo, kto dostarczy darmowe podręczniki do szkół

Wydawnictwa

o końca sierpnia do szkół powinny trafić darmowe podręczniki. Ale ministerstwo nie wie, kto je dostarczy.

 

"Nasz elementarz" także w wersji dla niepełnosprawnych

Wydawnictwa

- Każda z czterech części przygotowywanego na zlecenie MEN "Naszego elementarza" zostanie zaadaptowana do potrzeb uczniów niepełnosprawnych - poinformował wiceminister edukacji Tadeusz Slawecki. Będą to adaptacje dla dzieci niewidomych, niesłyszących i z innymi dysfunkcjami.

 

Konkurs z książką „Menu italiano”

Konkursy

Wydawnictwo Jedność i Portal Księgarski zapraszają do udziału w konkursie z książką, która przeniesie Was w kulinarną podróż do serca Włoch!

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.