RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

„Wiersz codzienny” w TVP2!

Wydarzenia

Jesienią do telewizyjnej Dwójki powróci wielka literatura! Stanie się tak za sprawą aż trzech nowych programów literackich zaplanowanych w jesiennej ramówce TVP2: „Wiersza codziennego”, „Myślnika” oraz „Dachów Krakowa”. Emisja pierwszego z nich odbędzie się już w najbliższą sobotę, 27 sierpnia o godz. 11.10.

 

„Niezależna" pisze o czarnych chmurach nad Dyrektorem Instytutu Książki

Wydarzenia

Przeszło pół miliona nadużyć finansowych w Instytucie Książki kierowanym przez dyrektora Instytutu Grzegorza Gaudena. Wyniki kontroli zarządzonej w kwietniu 2015 roku biją na alarm.

 

Programy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2016

Wydarzenia

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił następujące programy na rok 2016.

 

Konkurs TRZY/MAM/KSIĄŻKI rozstrzygnięty!

4 grudnia 2015 roku jury konkursu w składzie: Anna Maria Czernow, Maria Deskur, Grzegorz Gauden, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Marta Lipczyńska-Gil, Joanna Olech i Joanna Rzyska, przyznało Nagrodę Główną i premię wysokości 25 000 zł trójce autorów projektu „Popatrz w niebo”, Joannie Gębal, Monice Zborowskiej i Jakubowi Kołodziejczykowi.

 

Glorie Artis dla ludzi książki

Wydarzenia

Ostatnie tygodnie to miły czas dla twórców polskich książek. Medale „Zasłużony kulturze - Gloria Artis” odebrało liczne grono autorów.

 

Darmowe czytanie w miastach. Ruszy projekt "Czytaj PL

Wydarzenia

W sześciu miastach Polski 1 października rozpocznie się promujący czytelnictwo projekt "Czytaj PL!". Każdy, kto pobierze na urządzenie mobilne specjalną, darmową aplikację będzie mógł bezpłatnie wypożyczyć jeden z dwunastu e-booków.

 

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął Wieloletni Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Wydarzenia

Komitet Stały przyjął w czwartek Projekt uchwały Rady Ministrów ustanawiającej „Wieloletni Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Projekt zostanie teraz skierowany pod obrady Rady Ministrów.

 

PIW zostanie uratowany

Wydawnictwa

Minister kultury Małgorzata Omilanowska powiedziała w sobotę, że będący w stanie likwidacji Państwowy Instytut Wydawniczy zostanie uratowany. Ma być przekształcony w Narodową Instytucję Kultury pozostającą w gestii ministerstwa kultury.

 

ELO Bergen 2015 / Polish Impact

Wydarzenia

Informujemy, że 5 sierpnia w Bergen rozpoczyna się konferencja Electronic Literature Organisation 2015: The End(s) of Electronic Literature, czyli najważniejsza w tej dziedzinie impreza. Polscy twórcy i twórczynie, badacze i badaczki przeprowadzą wraz z ekipą Ha!artu wspólne natarcie pod hasłem POLISH IMPACT.

 

Uczestnictwo Polaków w kulturze

Wydarzenia

Brak czasu, brak pieniędzy lub zbyt wygórowana cena oraz problemy z dotarciem na wydarzenie z powodu odległości. To najczęściej deklarowane czynniki ograniczające dostęp do wydarzeń kulturalnych. Kolejnym jest ograniczony dostęp do informacji o pełnym spektrum wydarzeń kulturalnych w najbliższej okolicy.

 

Gloria Artis dla Tokimasy Sekiguchi

Wydarzenia

Wybitny tłumacz i znawca literatury polskiej, Japończyk prof. Tokimasa Sekiguchi odebrał w poniedziałek w Krakowie srebrny medal Gloria Artis. Profesor przełożył na język japoński m.in. dzieła Herberta, Gombrowicza i Iwaszkiewicza.

 

Aktualny temat: Czyste nośniki

Prezentujemy artykuł ze strony www.czystenosniki.pl wyjaśniający krok po kroku co to jest opłata za czyste nośniki".

 

Twórcze strzyżenie - Przewodniczący zarządu ZAiKS tłumaczy sens tzw. opłaty od czystych nośników.

Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych importerzy i producenci urządzeń elektronicznych powinni na rzecz kultury płacić w Polsce do 3% ich wartości. Minister kultury w specjalnym rozporządzeniu ma obowiązek ogłosić wysokość stawki i listę tych urządzeń, ale ostatnio uczynił to w 2008 roku.

 

Nowe księgarnie w największych polskich miastach

Księgarnie

Minister kultury Małgorzata Omilanowska zaalarmowana przez środowiska księgarskie wydzieliła specjalną pulę pieniędzy z budżetu na wsparcie księgarni. Nowe placówki powstaną w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Lublinie, Wrocławiu i Warszawie. Chętni do otwarcia własnej księgarni mogą przez najbliższe trzy miesiące zgłaszać się do MKiDN.

 

Powstaną przekłady dzieł staropolskich

Wydarzenia

Stworzenie serii przekładów dzieł staropolskich na współczesną polszczyznę jako sposób na przybliżenie uczniom historii literatury polskiej. To propozycja Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej z okazji obchodzonego 21 lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

 

180 mln zł na nowe książki dla bibliotek publicznych

Biblioteki

Minister kultury Małgorzata Omilanowska i minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska podpisały porozumienie o współpracy resortów we wspieraniu bibliotek. Projekt zakłada m.in., że przez pięć lat na zakupy bibliotecznych nowości wydanych zostanie 180 mln zł.

 

Mechanizmy licencjonowania treści chronionych przez prawo autorskie i prawa pokrewne - stanowisko KOED

19 listopada odbyło się VI Forum Prawa Autorskiego organizowane przez MKiDN. KOED publikuje stanowisko w sprawie mechanizmów licencjonowania treści chronionych przez prawo autorskie i prawa pokrewne, które były tematem Forum.

 

Najważniejsze wydarzenia w czytelnictwie w 2014 według MKiDN

Wydarzenia

2014 był pierwszym rokiem realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.Obejmuje on najważniejsze z obszarów powiązanych z czytelnictwem i obecnością książki na rynku: promocję i upowszechnianie czytelnictwa i książki wśród nieczytających, wspieranie wydawania wartościowej literatury i czasopism kulturalnych, szkolenie księgarzy oraz regulacje prawne dotyczące rynku książki. Istotnym elementem są działania zmieniające i wzmacniające rolę biblioteki jako podstawowej przestrzeni kontaktu z...

 

IX edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania „Litery i słowa“

IX edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania „Litery i słowa“, odbędzie się w Instytucie Teatralnym Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, ul. Jazdów 1. w dniach 19-23 listopada 2014.

 

„Biblioteka najlepsza inwestycja” - wystawa w sejmie

Biblioteki

Metamorfozę polskich bibliotek publicznych przedstawia wystawa, którą 8 maja br. w gmachu Sejmu RP otworzyła Podsekretarz Stanu w MKiDN Małgorzata Omilanowska. Ekspozycja jest podsumowaniem programów MKiDN oraz działań Instytutu Książki na rzecz wspierania bibliotek i bibliotekarzy.

 

List protestacyjny w sprawie wydania książki ,,Pierwsza książka mojego dziecka"

Prawo

Przedrukowujemy za www.wydawca.com.pl list protestacyjny w sprawie wydania książki "Pierwsza książka mojego dziecka"

 

Szykuje się zmiana Prawa prasowego: autoryzacja i rejestracja serwisów

Prawo

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu wraca do dyskusji nad projektem nowelizacji Prawa prasowego przygotowanym przez PSL. W dokumencie utrzymany jest zapis o autoryzacji oraz pojawia się obowiązek rejestrowania w sądzie serwisów internetowych.

 

Prawie 14 mln dla Biblioteki Narodowej

Biblioteki

W ramach I naboru wniosków do Programu "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego" w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014, projekt Biblioteki Narodowej pn.: "Konserwacja i rewitalizacja Pałacu Krasińskich (Pałacu Rzeczypospolitej) w Warszawie - europejskiego dziedzictwa kulturowego XVII wieku" otrzymał 100% dotacji na realizację zadania w kwocie 13 765 271,00 zł.   W ramach...

 

Książka jak magnes. Jak przekonać ludzi do czytania?

Wydarzenia

W ciągu sześciu lat Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa ma przeznaczyć miliard złotych na wdrażanie swoich celów. Czy można nauczyć kogoś, że czytanie jest ważne i pożyteczne? Jak to robić?

 

Porozumienie MKiDN i antykwariuszy w sprawie polskich strat wojennych

Księgarnie

Porozumienie o współpracy w zakresie wymiany informacji na temat polskich strat wojennych podpisali w piątek, pierwszego dnia XI Warszawskich Targów Sztuki, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oraz Zuzanna Migo-Rożek, prezes Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich.    

 

2,5 mln zł na komputery dla bibliotek

Biblioteki

Do 20 października 2013 r. biblioteki publiczne mogą składać wnioski o wsparcie z programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek” na rok 2013. Całkowity budżet programu wynosi 2,5 mln zł.

 

Dorobek Korczaka w internecie

Internet

Spuścizna pisarska Janusza Korczaka zostanie w całości udostępniona w Internecie.

 

Dotacje z UE dla polskiej kultury wynoszą już 2 miliardy złotych

Wydarzenia

Unijne dofinansowanie dla polskiej kultury przekroczyło 2 miliardy złotych, a w wyniku nowego naboru wniosków kolejne 13 projektów uzyskało dofinansowanie w wysokości 176, 5 mln zł - poinformował minister kultury Bogdan Zdrojewski.

 

Nazwa i znak Wydawnictwa Ossolineum uratowane

Wydawnictwa

Nazwa i znak towarowy Wydawnictwa Ossolineum są uratowane – powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski. Szef resortu zapewnił, że proces wykupienia praw do znaku towarowego oficyny został przez jego resort pomyślnie zakończony.

 

Plany MKiDN na lata 2013-2015 – konferencja prasowa w KPRM

Wydarzenia

Ochrona dziedzictwa, inwestycje w infrastrukturę kultury oraz edukacja kulturalna i artystyczna. To najważniejsze plany Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na lata 2013-2015. O szczegółach szef resortu Bogdan Zdrojewski mówił podczas konferencji prasowej, która odbyła się 20. października br. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

Rozdzielona kasa na cyfrowe projekty kulturalne

Wydarzenia

40 projektów związanych z digitalizacją, wybranych w drugim naborze do Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+, otrzyma dofinansowanie na łączną kwotę ponad 18 mln zł. Listę pozytywnie rozpatrzonych wniosków zaakceptował minister kultury Bogdan Zdrojewski.

 

Dofinansowanie dla domów kultury

Wydarzenia

W dniach 1 sierpnia – 7 września 2012 roku domy, ośrodki i centra kultury mogą ubiegać się o dofinansowanie z programu "Dom Kultury+ Edukacja artystyczna".

 

Janosikowe uderza także w kulturę

Wydarzenia

Tzw. janosikowe mocno uderza w instytucje kultury - piszą w swoim proteście szefowie mazowieckich instytucji kultury. Dyrektor Teatru Polskiego Andrzej Seweryn podkreśla, że poważnie zagrożona jest organizacja obchodów rocznicy 100-lecia sceny.

 

Groźne memento dla polskiej kultury. Żaden urząd nie znalazł środków na uratowanie Festiwalu Mozartowskiego

Oświadczenie Prawicy Rzeczypospolitej w sprawie odwołania Festiwalu Mozartowskiego i zagrożonej Warszawskiej Opery Kameralnej

 

Tysiące cyfrowych reprodukcji dzieł sztuki - do oglądania w internecie

Wydarzenia

Wiele polskich muzeów digitalizuje swoje zbiory, a następnie udostępnia je w internecie. Dzięki temu miłośnicy sztuki mogą wirtualnie zwiedzać wystawy, oglądać obiekty w postaci ich cyfrowych kopii, mają też szybki i prosty dostęp do informacji na temat dóbr kultury.

 

2012 rokiem inwestycji kulturalnych

Wydarzenia

Resort kultury realizuje niemal dwieście różnych inwestycji; w 2012 r. przeznaczono na nie niemal 800 mln zł - powiedział w środę minister kultury Bogdan Zdrojewski na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem.

 

Transatlantyk 2011 dla Vlasty Dvořáčkovej

Vlasta Dvořáčková, wybitna czeska tłumaczka literatury polskiej, otrzymała nagrodę Instytutu Książki - Translatlantyk 2011. Uroczystość odbyła się 13.05. br. w Operze Krakowskiej. Laudację na cześć laureatki wygłosił profesor Jacek Baluch.

 

Czarne chmury nad Krakowskim Salonem Poezji

Od ośmiu lat co tydzień w niedzielę aktorzy i poeci spotykają się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, by czytać poezję.

 

Wyniki naboru do Priorytetu Literatur

Wydarzenia

Instytut Książki zarządza Priorytetem 4 (Literatura) oraz Priorytetem 5 (Czasopisma) Programu MKiDN "Wydarzenia artystyczne".

 

Powstaje projekt Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Wydarzenia

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowuje właśnie Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2011-2020, który ma zahamować odnotowywany w ostatnich latach spadek czytelnictwa wśród Polaków.

 

Szkolenia z przygotowywania wniosków do MKiDN

Prawo

  Instytut Książki zaprasza na bezpłatne szkolenia z zakresu przygotowywania wniosków do programów MKiDN 2011: - Wydarzenia artystyczne - Priorytet 4 – Literatura; - Wydarzenia artystyczne - Priorytet 5 – Czasopisma.

 

Nie będzie drugiego naboru dla literatury i czasopism w programie MKiDN

W związku z pełnym wykorzystaniem budżetu programu Wydarzenia artystyczne /Priorytet 4 - Literatura oraz Priorytet 5 - Czasopisma/ w pierwszym terminie składania wniosków, uprzejmie informujemy o zamknięciu naboru aplikacji do tych programów.  

 

Czytelnicze programy ministerialne rozstrzygnięte

Wydarzenia

Instytut Książki zarządza Priorytetem 4 (Literatura) oraz Priorytetem 5 (Czasopisma) Programu MKiDN "Wydarzenia artystyczne". Przedstawiamy wyniki I naboru wniosków do programu "Wydarzenia artystyczne"/Priorytet 4 (Literatura):

 

Ruszyła strona internetowa MKiDN dla dzieci

Internet

9 września 2009 roku ruszyła przygotowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, strona edukacyjna dla dzieci www.kula.gov.pl.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.