RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Dwadzieścia lat minęło od wydania książki „Przez rzekę" Andrzeja Stasiuka,

Wydawnictwa

Dokładnie tyle minęło od wydania książki „Przez rzekę" Andrzeja Stasiuka, która stała się kamieniem węgielnym wydawnictwa.

 

Recenzja: Carl Sagan "Kosmos"

Recenzje

Sięgając po tę książkę, nieco bałam się tego, że przygniecie mnie ciężar faktów naukowych i po paru stronach odłożę ją na półkę. Na szczęście Carl Sagan pozytywnie mnie zaskoczył.  

 

Spotkanie z Aleksandrem Smolarem o książce Wojciecha Karpińskiego „Henryk"

4 września o godz. 18.30 na Scenie Kameralnej Teatru Kwadrat (ul. Marszałkowska 138) ramach Festiwalu Singera Aleksander Smolar będzie opowiadał o Henryku Krzeczkowskim z okazji wydania książki Wojciecha Karpińskiego „Henryk" (Zeszyty Literackie).

 

MOL, czyli książka obrazkowa w zielonej przestrzeni Wrocławia

Studentki Uniwersytetu Wrocławskiego zainaugurowały nowy projekt literacki. W ramach Europejskiej Stolicy Kultury będą wyprowadzać książki na spacery po mieście.

 

W wydawnictwie BOSZ: Odkryj czar lotnictwa dwudziestolecia międzywojennego

Nowości

Wydawnictwo BOSZ proponuje miłośników publikacji dotyczących historii polskiego lotnictwa album pt. „Odkryj czar lotnictwa dwudziestolecia międzywojennego".

 

Centrum Europy przeniosło się na Ukrainę

Reportażysta piszący m.in. o Ukrainie i Izraelu, Paweł Smoleński oraz ukraiński pisarz, muzyk i krytyk literacki tworzący oryginalne opowieści Ołeksandr Kłymenko gościli w czwartek, 9 lipca, we wrocławskiej Mediatece w ramach Miesiąca Spotkań Autorskich.

 

Nowość w Arcanach: Aspekty prawne katastrofy smoleńskiej

Nowości

Krakowskie wydawnictwo Arcana poleca Państwa uwadze publikację Natalii Wojtanowskiej pt. „Aspekty prawne katastrofy smoleńskiej":

 

Publikacje IPN przed 10 kwietnia

Nowości

Od dzisiaj w Bibliotece Cyfrowej IPN: pamiec.pl/pa/biblioteka-cyfrowa/publikacje dostępne są nieodpłatnie 4 nowe publikacje na temat Zbrodni Katyńskiej sprzed 75 lat oraz osób, które zginęły w katastrofie prezydenckiego Tu-154 pod Smoleńskiem, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku, w drodze na obchody ówczesnej 70. rocznicy Katynia.

 

Recenzja: „Szcze ne wmerła i nie umrze” Paweł Smoleński

Recenzje

Od pewnego czasu o Ukrainie znów zaczęło się robić głośno w serwisach informacyjnych. Od pomarańczowej rewolucji, która zachwiała starymi podziałami i odbiła się szerokim echem w Europie, wszakże minęło już 10 lat. Lat, które z perspektywy czasu okazały się zmarnowane. Sytuacja polityczna, socjalna naszych wschodnich sąsiadów nie uległa znaczącej poprawie, a ludzie z dnia na dzień stawali się coraz bardziej sfrustrowani niekompetencją i nieuczciwością wybranych przez siebie przedstawicieli...

 

Miś Paddington wspomógł rynek marmolady na Wyspach

Rynek zagraniczny

Sprzedaż marmolady w Wielkiej Brytanii spadała od lat w tempie 1,6 proc. rocznie, aż do 28 listopada tego roku. Wtedy na ekrany wszedł film o Misiu Paddingtonie i namieszał na rynku kanapkowych smarowideł.

 

Bohaterka książki „Pokojowej Nagrody Nobla!

Wydarzenia

Nastolatka z Pakistanu została najmłodszą laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. Swoją poruszającą historię opisała w książce „To ja, Malala”.

 

Targowe premiery Dwóch Sióstr

Wydawnictwo Dwie Siostry prezentuje trzy książki, które będą miały swoje premiery podczas V Targów Książki w Warszawie: „Urodziny prawie wszystkich”, „Słodkie abecadło” i „Typogryzmol”.

 

Recenzja: "Korczakowskie narracje pedagogiczne" Barbara Smolińska-Theiss

Recenzje

W tej niepozornej książce na niespełna dwustu trzydziestu stronach Barbara Smolińska-Theiss stara się pokazać nam fenomen człowieka, który pedagogikę dziecięcą uczynił nauką o dochodzeniu dziecka do dorosłości.

 

Zmarła Sue Townsend

Wydarzenia

Autorka skrzących się humorem książek o Adrianie Mole zmarła 10 kwietnia w wieku 68 lat. Była cenioną brytyjską pisarką, największy rozgłos przyniosła jej książka „Adrian Mole lat 13 i ¾. Sekretny dziennik”.

 
 

"Twój mózg w działaniu" Davida Rocka trafił dla księgarń. Koło ratunkowe dla przepracowanych!

Nowości

Witam, Lawina maili. Natłok informacji. Napięty grafik zebrań i spotkań, które nie dają Ci chwili wytchnienia. Coraz więcej zmian i coraz większa niepewność.

 

"Nasze wewnętrzne konflikty" Karen Horney od 15 stycznia w księgarniach!

Zapowiedzi

Szanowni Państwo, Chciałbym dzisiaj zaproponować książkę "Nasze wewnętrzne konflikty" - klasyczną już pracę psychoanalityczną Karen Horney. To czwarte wydanie tej publikacji w naszym Wydawnictwie. Wprowadzenie do wydania polskiego Kazimierz Obuchowski

 

Najlepsze prezenty dla Moli Książkowych

Wydarzenia

Obdarowanie maniaka czytania świątecznym prezentem wydaje się banalnie proste - półki w księgarniach uginają się pod ciężarem książek. Co zrobić jednak, kiedy stwierdzimy, że chcemy przełamać ten schemat prezentowy? Mamy dla Was garść pomysłów.

 

"Korczakowskie narracje pedagogiczne" poleca Oficyna Impuls

Nowości

Oficyna wydawnicza IMPULS poleca ostatnią swoją nowość "Korczakowskie narracje pedagogiczne" autorstwa Barbary Smolińskiej-Theiss.

 

Rymoliryktando z L.U.C.em

Wydarzenia

Ruszyły zapisy na wydarzenie podczas którego można sprawdzić, czy potrafimy poprawnie posługiwać się językiem polskim. To już trzecie edycja Rymoliryktanda czyli performerskiego dyktanda w wykonaniu Łukasza L.U.Ca Rostkowskiego. Z arcytrudnymi tekstem zmierzyć się może każdy z Was. Wystarczy do 22 października zarejestrować się na stronie www.rymoliryktando.pl.

 

Samoloty - nowe czasopismo dla chłopców na rynku od 14 sierpnia!

Na dzień przed premierą najbardziej wyczekiwanego filmu tego roku, już 14 sierpnia ukaże się nowy magazyn dla chłopców 3-6 lat – Samoloty

 

"Spowiedź mordercy" Molly Molloy, Charles Bowden

Zapowiedzi

Prawdziwa historia meksykańskiego zabójcy. Nazywają go El Sicario. Jest doskonale wyszkolony i śmiertelnie niebezpieczny. Bezlitośnie zabijał swoje ofiary. Dziś nawet ich nie pamięta.

 

"Ofiary z ludzi. Od faraonów do wikingów"

Zapowiedzi

Czy istnieje w dziejach ludzkości jakakolwiek cywilizacja, której obcy byłby czyn złożenia ofiary z człowieka? Odpowiedź brzmi: rzadko które społeczeństwo zarówno starożytne, jak i współcześnie żyjące rezygnuje ze śmierci rytualnie zadanej człowiekowi lub zwierzęciu w imię dobra ogółu.

 

Åsa Larsson nagrodzona

Wydawnictwa

Z radością informujemy, że najnowszy kryminał Åsy Larsson zatytułowany "W ofierze Molochowi" uznany został za najlepszą szwedzką powieść kryminalną 2012 roku.

 

Premiery kolejnych części w cyklach: "Adrian Mole" i "Szkoła Strachu"

Nowości

Adrian Mole jest jednym z największych bohaterów komicznych naszych czasów. „The Scotsman" - Sue Townsend Adrian Mole lat 39 i pół. Czas prostracji

 

Polska:Rosja czy powtórzy się sukces z 1982 roku?!

Nowości

Aby nie myśleć tylko o wielkości i niebotycznych rozmiarach naszych przeciwników zza wschodniej granicy, przybliżamy dni chwały polskiej piłki nożnej i mecz z 1982 roku Polska:ZSRR, gdzie Włodzimierz Smolarek przeszedł do historii ośmieszając zawodników Związku Radzieckiego słynnym tańcem w narożniku.

 

Ślajdy wczorajszej przyszłości - rozmowa z Barbarą Stanisławczyk

Z Barbarą Stanisławczyk, pisarką, mistrzynią reportażu o książce "Ostatni krzyk" opublikowaną przez Dow wydawniczy REBIS rozmawia Maciej Foks

 

Zaproszenie na spotkanie z Barbarą Stanisławczyk

Trudno jest przejść obojętnie wobec tragedii takiej jak ta, która rozegrała się w Smoleńsku. Od kwietnia 2010 roku na polskim rynku ukazało się kilkadziesiąt książek na ten temat. Dom Wydawniczy REBIS zapraszana spotkanie z Barbarą Stanisławczyk autorką książki "Ostatni krzyk. Od Katynia do Smoleńska - historie dramatów i miłości".

 

96 końców świata. Gdy runął ich świat pod Smoleńskiem - recenzja

Recenzje

Ktoś w Internecie napisał: "I czego ma nas nauczyć taki cios? Po śmierci Ojca Świętego ponownie wróciłem do lektury "Księgi Hioba". Był to wtedy dla wszystkich Polaków wielki cios. Czy dzisiaj mam ją przeczytać 96 razy?!" To pytanie stawiają sobie zarówno rodziny tych, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem, jak i osoby niezwiązane z nimi żadnym stopniem pokrewieństwa. Dla większości brzmi ono jak przejmujące "memento mori", wszak nigdy nie ma dobrego momentu...

 

Nowość wydawnictwa Skrzat: 96 końców świata. Gdy runął ich świat pod Smoleńskiem

Wydawnictwa

Na 10 kwietnia 2011 roku przypada pierwsza rocznica katastrofy smoleńskiej. Jest to dzień, kiedy uczcimy pamięć tych, którzy zginęli. 96 końców świata. Gdy runął ich świat pod Smoleńskiem to zapis rozmów z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej. Wzruszający i jednocześnie budujący obraz ich trudnych zmagań z codziennością, żałobą i zgiełkiem medialnym.

 

Fakt wydał album o Smoleńsku

Nowości

W sobotę 26 marca na rynku ukaże się nowy tytuł z serii Fakt Album. W książce "Cała prawda o Smoleńsku. Rekonstrukcja zdarzeń" dziennikarze Piotr Bugajski i Jerzy Kubrak, minuta po minucie odtwarzają wydarzenia tragicznego dnia 10 kwietnia 2010 roku.

 

Nowość wydawnictwa Skrzat: 96 końców świata. Gdy runął ich świat pod Smoleńskiem

Nowości

Na 10 kwietnia 2011 roku przypada pierwsza rocznica katastrofy smoleńskiej. Jest to dzień, kiedy uczcimy pamięć tych, którzy zginęli. 96 końców świata. Gdy runął ich świat pod Smoleńskiem to zapis rozmów z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej. Wzruszający i jednocześnie budujący obraz ich trudnych zmagań z codziennością, żałobą i zgiełkiem medialnym.

 

Nasze wewnętrzne konflikty, Karen Horney od 26 stycznia w księgarniach

Zapowiedzi

Dom Wydawniczy REBIS przygotował kolejną styczniową propozycje. Tym razem to publikacja "Nasze wewnętrzne konflikty", autorstwa Karen Horney, z przedmową profesora Kazimierza Obuchowskiego, która trafi do księgarń 26 stycznia br.

 

Mole Książkowe opanowują Wrocław!

Już dziś ruszają 19. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek, a napięcie entuzjastów czytania sięga zenitu. Wrocław opanowują MOLE Książkowe! Są już w tramwajach, galeriach i na ulicach, a wkrótce zdominują wypełnione książkami Muzeum Architektury!

 

Watykan. Wyprawa do najmniejszego państwa świata.

Nowości

Wydawnictwo Alegoria prezentuje swoją ostatnią nowość. Książkę Alexandra Smoltczyka przedstawiającą bardzo szczerze i bez ogródek wyprawę do najmniejszego państwa świata - Watykanu.

 
 

Moliki Książkowe o nowej porze

Po wakacyjnej przerwie wracają na antenę programu 1 TVP sympatyczne Moliki Książkowe. Co za zmiana ! Z lubianymi bohaterami dzieci będą mogły się spotykać we środę o 9.45.

 

Smoleńsk grafomanów. Cz. 3

„Wokół drogi smoleńskiej - wciąż las i las, i las, / wokół drogi smoleńskiej wciąż noc i noc, i noc / tylko z góry, jak oczy twe - para błękitnych gwiazd, / w które patrzę i widzę mój los, mój los, mój los” - pisał Bułat Okudżawa („Wokół drogi smoleńskiej” w przekładzie Wiktora Woroszylskiego). Jak się okazuje, rosyjski – a ormiańsko-gruziński z pochodzenia - bard i literat koncentrował się na podobnych aspektach smoleńskiej rzeczywistości, co współcześni nasi polscy słowiarze w wierszach...

 

Bedzies wisioł za cosik. Gadki podhalańskie - spotkanie autorskie

15 czerwca o godz. 18.00 w Zakopanem odbędzie się spotkanie z autorami książki "Bedzies wisioł za cosik. Gadki podhalańskie" Bartłomieja Kurasia i Pawła Smoleńskiego.

 

Piotr Kraśko w miesiąc napisał książkę o Smoleńsku

Zapowiedzi

To opowieść o tym, co wydarzyło się w Smoleńsku tuż po katastrofie, gdy biegliśmy w stronę szczątków samolotu, wierząc, że jednak ktoś przeżył. O tym, co działo się tam przez kilka następnych dni. O tysiącach Rosjan, którzy dzień i noc przychodzili, by złożyć biało-czerwone kwiaty. O wciąż zadawanym pytaniu: Jak to możliwe?

 

Smoleńsk grafomanów. Cz.2

„I wtem wielki ptak metalowy upadnie, a na nim znajdować się będą osoby ważne kraju niezwyciężonego, a na kraj ogarnięty chaosem i żałobą, wrogi najeźdźca ze wschodu uderzy...” - to Nostradamus, o którym milczały dotąd źródła, lecz który niebywałym trafem właśnie po smoleńskiej katastrofie został przez polskich internautów odkryty.

 

Noc Muzeów w Iskrach

15 maja 2010 w godz. 19.00–21.00 zapraszamy na Smolną 11 w Warszawie do Salonu Boya.  

 

Smoleńsk grafomanów? Cz.1

"To ciekawe i symptomatyczne, że dla poetów prawicowych całe to wydarzenie jest w gruncie rzeczy korzystne, ma swój głęboki sens, wpisuje się w dostępną im myślowo strukturę i w sam raz uaktywnia ich możliwości warsztatowe. Podczas gdy dla mnie jest to wydarzenie równie głupie, jak głupie są i będą jego konsekwencje" - mówi o tym zjawisku Adam Wiedemann w niedawnej rozmowie z Jasiem Kapelą. Mówię: zjawisku, bo chyba można już mówić o szerszym kontekście inspiracji smoleńskiej...

 

Pogłoski o końcu tej serii były grubo przesadzone

Zapowiedzi

Kiedy Sue Townsend obwieściła, że Adrian Mole i broń masowego rażenia to ostatnia część serii, jej wielbiciele pogrążyli się w żalu. Na szczęście przewidywania autorki się nie sprawdziły.

 

Obcy element

Zapowiedzi

Jak urodzony i wychowany w sowieckiej Azji Środkowej pół Uzbek, pół Rosjanin major KGB mógł stać się orędownikiem prawdy o Katyniu? Odpowiedź na to pytanie daje Oleg Zakirow w autobiograficznej książce "Obcy element".  

 

XVI Targi Wydawców Katolickich przełożone na maj

Wydarzenia

Poniżej zamieszczamy list ks. Romana Szpakowskiego, Prezesa SWK, informujący o przełożeniu XVI Targów Książki Katolickiej.

 

Strumień pamięci: Katyń 1940-Smoleńsk 2010

Nie możemy zapomnieć o obu tych bolesnych dla nas zarówno w wymiarze społeczno-narodowym, jak i jednostkowym wydarzeniach. Zależnie od decyzji, jakie teraz podejmiemy, postaw, które przyjmiemy, ukształtujemy historię Polski na najbliższe 20 lat.

 

Stefan Samoliński - Szkoła Rolnicza w Czernichowie k. Krakowa

Recenzje

Niniejsza praca jest owocem kilkuletniej żmudnej pracy Stanisława Samolińskiego i przedstawia fragment walki nauczycielstwa polskiego o polską młodzież.  

 

"Balladyna" - nowy spektakl i książka!

Wydarzenia

11 grudnia 2009 r. zapraszamy na premierę spektaklu "Balladyna" w reżyserii Artura Tyszkiewicza. Najbliższe spektakle w grudniu: 11, 12, 13, 14, 15, g. 19.00, sala Bogusławskiego.

 

Lee Smolin - Kłopoty z fizyką

Recenzje

Czas kryzysu jest w każdej dziedzinie momentem wyjątkowym, i to z wielu powodów. Jednym z nich jest to, że do głosu dochodzą ci, którzy do tej pory byli zdominowani przez wiodące rozwiązania, zastosowania czy idee.

 

Wyścig do nagrody Europejskiej Stolicy Kultury 2016 rozpoczęty

Wydarzenia

Ruszył wyścig polskich miast do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. – Ta konkurencja będzie służyła polskiej kulturze, niezależnie od efektu finalnego. Będzie to szansa na duży snop światła na kulturę w najważniejszych polskich miastach – uważa minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

 

Paweł Smoleński w Klubie Pod Jaszczurami

Klub Pod Jaszczurami oraz Wydawnictwo Znak zapraszają na spotkanie autorskie Pawła Smoleńskiego oraz promocję jego najnowszej książki "Powiatowa rewolucja moralna".

 

Jorge Molist - Zamaskowana królowa

Książki, Recenzje

Jorge Molist z zawodu inżynier, menadżer przedsiębiorstw z zamiłowania, pisarz autor wielu intrygujących książek historycznych, przez krytyków literackich zaliczany jest do największych współczesnych mistrzów awanturniczej fabuły.

 

Jorge Molist - Przepowiednia

Książki, Recenzje

Jorge Molist należy do tej samej grupy powieściopisarzy, co Dan Brown, których sposób na sukces zawiera się w ciekawym koncepcie, zakorzenionym w historii wziętej na warsztat kultury i połączeniu go z motywem nam współczesnym. Przepowiednia, przyzwoicie zrealizowana, zarówno od strony warsztatu, jak i tematyki stanowi solidne, przyjemne czytadełko na dowolną porę roku.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.