RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Odpowiedź Ministerstwa Kultury na list pisarzy zamieszczony w "Wyborczej"

Odnosząc się do treści listu otwartego pisarzy, kolegów i współpracowników byłego dyrektora Instytutu Książki pragniemy zauważyć, że o odwołaniu pana Grzegorza Gaudena decydowały czynniki, których sygnatariusze listu zdają się nie dostrzegać.

 

Zapraszamy do Szczebrzeszyna!

Miło nam poinformować, że Fundacja Czułego Barbarzyńcy organizuje w sierpniu festiwal językowo-literacki pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego pierwsza edycja odbędzie się w dniach 8-16 sierpnia w Szczebrzeszynie.

 

Minister ogłosiła program dotacyjny „Kultura Dostępna”

Wydarzenia

Wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej. To główny cel ogłoszonego przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzatę Omilanowską programu dotacyjnego „Kultura Dostępna”. Jego budżet wynosi 5 mln zł. Wnioski będzie można składać od 30 kwietnia br.

 

Projekt zmiany ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych został skierowany do konsultacji publicznych

Prawo

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje do konsultacji publicznych projekt ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych

 

MKiDN: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020

Wydarzenia

Przeznaczenie w ciągu sześciu lat miliarda złotych przewiduje Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020. To 650 mln zł ze środków MKiDN i 350 mln zł od beneficjentów programu, m.in. od samorządów i instytucji.

 

840 prac w konkursie na najlepsze tłumaczenie Różewicza

Wydarzenia

Konkurs na najlepsze tłumaczenie na język rosyjski wierszy Tadeusza Różewicza wzbudził olbrzymie zainteresowanie na całym świecie. Jest on organizowany przez Fundację "Za Waszą i Naszą Wolność" przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Książki.

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020

Wydarzenia

Miliard złotych przeznaczonych w ciągu sześciu lat na czytelnictwo zakłada Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Jego celem jest rozwój i promocja czytelnictwa, poprawienie społecznego wizerunku książki oraz zwiększenie funduszy na zakup nowości bibliotecznych, w szczególności literatury dla dzieci i młodzieży. Założenia programu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski przedstawił 25 października br. na Targach Książki w Krakowie.

 

Francja - wsparcie niezależnych księgarni i ustawy Langa

Rynek zagraniczny

Po wielu konsultacjach z przedstawicielami wszystkich segmentów rynku książki, Aurélie Filippetti francuskiej minister kultury przedstawiony został 25 marca plan wsparcia "środkami operacyjnymi" niezależnych księgarni.

 

Opłaty za korzystanie z bibliotek? To unijna dyrektywa

Biblioteki

Od dziewięciu lat, czyli od czasu wejścia do UE, Polska zalega z wdrożeniem unijnego przepisu dot. opłat za korzystanie z książek w bibliotekach. Nad nowym prawem pracuje obecnie resort kultury. Uspokaja, że czytelnicy nie będą musieli płacić za wypożyczanie.

 

"Pierwsza książka mojego dziecka"

Wydarzenia

Pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ukazała się "Pierwsza książka mojego dziecka", która wejdzie w skład bezpłatnego, multimedialnego pakietu edukacyjno-kulturalnego dla matek nowonarodzonych dzieci. Pojawiły się już pierwsze głosy krytyki pod adresem wizualnej strony książeczki.

 

National Prize for Literature dla Javiera Mariasa!

Wydarzenia

Z ogromną przyjemnością informujemy, że Javier Marias – wybitny hiszpański pisarz, autor bestsellerowej trylogii "Twoja twarz jutro" oraz powieści "Serce tak białe" – został uhonorowany National Prize for Literature.

 

Priorytet Literatura - wyniki drugiego naboru

Wydarzenia

Informujemy, iż Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotacje w ramach II naboru do priorytetu Literatura.

 

W Święto Pracy do muzeum za 1 euro

W dziesiątkach muzeów, galerii, zabytków i wykopalisk archeologicznych we Włoszech wstęp 1 maja będzie kosztować tylko 1 euro.

 

20 milionów na zakup nowości wydawniczych do bibliotek

Biblioteki

20 milionów zł wynosi w roku 2012 budżet Programu Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek". To o 5 mln więcej niż w roku ubiegłym.

 

Cała Polska czyta dzieciom- jubileusz

Jubileuszowy X Finał Kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom, pod patronatem honorowym Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz Marka Michalaka- Rzecznika Praw Dziecka, odbył się 26 marca w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

 

Nie dla ACTA - nie zgadzam się na podpisanie umowy przez Polskę

Prawo, Internet

26 stycznia przedstawiciele polskiego rządu podpiszą ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), niezwykle kontrowersyjną umowę międzynarodową, która wprowadzi drastyczne narzędzia służące ochronie praw własności intelektualnej i ograniczające wolności w sieci.

 

Wraca sprawa PIWu

Wydawnictwa

Ministerstwo kultury dystrybuowałoby prawa do wydawania książek z Kolekcji Państwowego Instytutu Wydawniczego innym wydawcom - to rozpatrywany przez resorty skarbu i kultury wariant zabezpieczenia dorobku PIW po jego likwidacji - wynika z czwartkowej dyskusji na forum Sejmu.  

 

W Chinach powstanie Instytut Kultury Polskiej

Wydarzenia

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski przebywa z wizytą w Chinach. W trakcie sześciodniowego pobytu spotka się m.in. z ministrem kultury Cai Wu, z którym omówi kwestię otwarcia w Pekinie Instytutu Kultury Polskiej.

 

Minister Kultury po cichu walczy z piratami

Prawo

We wtorkowym oświadczeniu przesłanym PAP ministerstwo kultury zaprzecza, że w przygotowywanym porozumieniu o współpracy i wzajemnej pomocy w sprawie ochrony własności intelektualnej znajdzie się zobowiązanie do przekazywania danych osobowych internautów.

 

Lem w Madrycie

W ramach projektu "Lem w Madrycie", którego organizatorami są polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Polski w Madrycie i Babel Studio, 21 i 22 września w La Casa Encendida w Madrycie odbędzie się konferencja poświęcona Stanisławowi Lemowi i literaturze fantastycznej połączona z projekcją filmów opartych na dziełach pisarza.

 

Posłowie pozytywnie o zwiększeniu Funduszu Promocji Kultury

Wydarzenia

Posłowie Komisji Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowali plan zwiększenia o ponad 6 mln zł Funduszu Promocji Kultury. Wniosek w tej sprawie przedłożył resort kultury, który na ten cel uzyskał zwrot z niewykorzystanych dotacji.

 

Los PIW wciąż niepewny

Wydawnictwa

Zapowiadana na 1 lipca likwidacja Państwowego Instytutu Wydawniczego nie doszła do skutku, niewykluczone, że Ministerstwo Skarbu Państwa odstąpi od tego zamiaru - powiedział PAP minister kultury Bogdan Zdrojewski.

 

Instytut Literacki w "Pamięci Świata"

Dziś w domu paryskiej "Kultury" w Maisons-Laffitte odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej z okazji wpisania Archiwów Instytutu Literackiego na listę programu "Pamięć Świata" UNESCO.

 

Kawa z Miłoszem

  Kilkadziesiąt krakowskich kawiarni i klubów zaopatrzonych zostało w kartoniki, zawierające "Myśli do odstąpienia" Czesława Miłosza, oraz serwetki i słodycze opatrzone logotypem Miłosz365.  

 

1 lipca zlikwidują Państwowy Instytut Wydawniczy

Wydawnictwa

Państwowy Instytut Wydawniczy, jedno z najbardziej zasłużonych polskich wydawnictw, zostanie zlikwidowany 1 lipca. Takie są ostateczne ustalenia między ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim a szefem resortu skarbu Aleksandrem Gradem - dowiaduje się Radio ZET.  

 

Dalsze rozmowy w sprawie PIW

Wydawnictwa

Na połowę czerwca zaplanowano dalsze rozmowy w sprawie przyszłości Państwowego Instytutu Wydawniczego - poinformowało w środę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  

 

Odpowiedź Ministerstwa Finansów w sprawie sprzedaży konsygnacyjnej

Prawo

Szanowni Państwo prezentujemy odpowiedź Ministra Finansów na list PIK z 21 kwietnia w sprawie powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy książek drukowanych (sprzedaż konsygnacyjna).

 

PIW - likwidacja dla uratowania

Wydawnictwa

Przejęcie Państwowego Instytutu Wydawniczego przez resort kultury powinno nastąpić do końca roku po zakończeniu prowadzonej przez ministerstwo skarbu procedury likwidacyjnej - zapowiedział w piątek minister kultury Bogdan Zdrojewski.

 

PIW jednak do likwidacji

Minister Skarbu Państwa podtrzymał zamiar postawienia Państwowego Instytutu Wydawniczego w stan likwidacji. Zgodnie z projektem zarządzenia PIW mógłby przestać istnieć od 1 lipca 2011 r.

 

Ministerstwo Kultury przejmie PIW

Ministerstwo kultury zostanie właścicielem Państwowego Instytutu Wydawniczego - zapowiedział szef resortu Bogdan Zdrojewski

 

Ministerstwo Kultury dofinansuje kolejne czasopisma!

Dodatkowe wsparcie 10 tytułów, m.in. "Frondy", "Ha!artu", "Borussii" i "Świata ciszy", zapowiedział w środę rzecznik ministra kultury Maciej Babczyński. Stało się to możliwe dzięki zwiększeniu o 500 tys. zł puli środków przeznaczonych na dofinansowanie czasopism.

 

Europejski Kongres Kultury - Konferencja prasowa

Wydarzenia

Europejski Kongres Kultury 2011 i przygotowania do niego będą tematem konferencji prasowej 11 lutego, w którym udział wezmą minister kultury Bogdan Zdrojewski, dyrektor NInA Michał Merczyński i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

 

Nagroda Przeglądu Wschodniego dla książki wydanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dr Joanna Wolańska została tegoroczną laureatką prestiżowej międzynarodowej naukowej „Nagrody Przeglądu Wschodniego” za najlepsze książki naukowe poświęcone tej tematyce. Nagrodzona została publikacja „Katedra ormiańska we Lwowie w latach 1902-1938".

 

Minister zapowiada weryfikację listy dotowanych czasopism kulturalnych

Wydawnictwa

Minister kultury Bogdan Zdrojewski zapowiada, że zweryfikuje przyznane w tym roku dotacje dla czasopism kulturalnych tak, aby "nie wykluczać propozycji ciekawych". List otwarty w sprawie pominiętych w tym roku periodyków wystosował do niego Igor Janke.

 

Łaczenie bibliotek z innymi instytucjami tylko za zgoda ministra kultury

Biblioteki

W ramach jednej instytucji będą mogły działać teatry i domy kultury oraz biblioteki i galerie sztuki.

 

Rekordowa dotacja na obchody Roku Miłosza

Krakowskie Biuro Festiwalowe dostało z resortu kultury jedną z najwyższych w Polsce dotacji na program obchodów Roku Czesława Miłosza - 2011. Łącznie – 1,82 mln złotych.

 

Gauden: Szykuje się "pozytywna rewolucja" w bibliotekach na prowincji

Biblioteki

Przekształcenie prowincjonalnych bibliotek w nowoczesne centra dostępu do wiedzy, kultury oraz ośrodki życia społecznego zapowiedział Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki podczas wtorkowego posiedzenia Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.    

 

Szybki internet do końca roku w ponad 4 tys. bibliotek

Biblioteki

Do końca roku ponad 4 tys. bibliotek w całym kraju będzie korzystać z szybkiego, szerokopasmowego dostępu do internetu dzięki programowi internetyzacji polskich bibliotek publicznych.

 

Ukazał się album poświęcony Helenie Modrzejewskiej

Nowości

140 fotografii atelierowych zawiera album poświęcony wybitnej aktorce Helenie Modrzejewskiej. Opublikowane w nim materiały to wynik współpracy ponad 20 instytucji polskich i amerykańskich.

 

Tłumaczenia na język gruziński mogą liczyć na dotacje

Rynek zagraniczny

Informujemy, że startuje projekt wspierania tłumaczeń na język gruziński organizowany przez Ministerstwo Kultury Gruzji. Program zakłada zwrot kosztów przekładu dla wybranych publikacji. Termin składania ofert w aktualnej edycji mija 15 listopada.

 

Ksero zdrożeje

Prawo

Firmy wydające książki naukowe i techniczne znalazły się na skraju bankructwa, bo ich publikacje coraz częściej są kopiowane - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Nie mogąc sobie poradzić z piratami zaatakowały producentów papieru.

 

Dodatkowa pomoc dla bibliotek na terenach powodziowych

Biblioteki

W wyniku ostatniej powodzi w całej Polsce ucierpiało wiele gminnych bibliotek publicznych. W niektórych zniszczeniu uległy budynki, w innych również wyposażenie i księgozbiory. W trosce o właściwe funkcjonowanie bibliotek gminnych na zalanych obszarach Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Instytutem Książki oraz Biblioteką Narodową, zainicjował dwa działania pomocowe skierowane do zniszczonych placówek.

 

Tysiące miejsc z bezpłatnym internetem w Polsce

Ponad 2600 publicznych bibliotek gminnych ma od stycznia dostęp do szerokopasmowego internetu. Bezpłatny internet ma być podłączony bezpłatnie na trzy lata we wszystkich publicznych bibliotekach, głównie w tych w najmniejszych i najbiedniejszych.

 

Dzieła osierocone notatka ze spotkania w Ministerstwie Kultury

Prawo

Biuro PIK otrzymało od Andrzeja Kosowskiego członka Rady Polskiej Izby Książki notatkę ze spotkania w Ministerstwie Kultury o następującej treści:

 

Wznowienie dzieł Słowackiego

Nowości

W minionym roku obchodziliśmy 200-setną rocznicę urodzin Juliusza Słowackiego. Z tej okazji dzięki staraniom Instytutu Książki i Państwowego Instytutu Wydawniczego wznowione zostały "Dzieła wybrane" Poety.

 

Czasopisma patronackie w Instytucie Książki

Wydarzenia

Departament Mecenatu Państwa informuje, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjął decyzję o przekazaniu Instytutowi Książki, od 1 kwietnia 2010 roku, obowiązku pełnienia funkcji wydawcy tzw. wydawnictw patronackich.

 

Pamięć zawłaszczona - digitalizacja

Prawo

Ministerstwo Kultury zapowiada nowy podatek. Przeznaczony na digitalizację, czyli – mówiąc po polsku – przekształcenie dzieł utrwalonych na papierze tak, by mogły być wprowadzane do komputera i dostępne w Internecie.

 

Nominacje do PIK-owego Lauru 2008 - komunikat PIK

Konkursy

W bieżącym roku Polska Izba Książki zorganizowała po raz czwarty konkurs dla dziennikarzy: "PIK-owy Laur". Jak trzy poprzednie edycje, również tegoroczna została objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Rejestracja stron www będzie dobrowolna

Internet

Ministerstwo Kultury zmieni projekt noweli przepisów, tak aby osoby piszące w sieci same decydowały, czy chcą być dziennikarzami.

 

Pomysł rejestrowania stron internetowych wciąż aktualny

Wydarzenia

Ministerstwo Kultury kończy prace nad projektem nowelizacji prawa prasowego. Wciąż nie wiadomo, co stanie się z kontrowersyjnym zapisem o konieczności sądowej rejestracji każdej strony internetowej.

 

Ruszyła strona internetowa MKiDN dla dzieci

Internet

9 września 2009 roku ruszyła przygotowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, strona edukacyjna dla dzieci www.kula.gov.pl.

 

Jak internet pomaga literaturze

Wokół książek

6 sierpnia podpisano w Ministerstwie Kultury porozumienie z TP SA - firma ma przez trzy lata dostarczać bezpłatnie szerokopasmowy internet do wszystkich bibliotek publicznych w Polsce.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.