RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Wystawa „Album Sienkiewiczowskie”

Rynek, Wydarzenia

Trwa wystawa poświęcona zarówno twórczości, jak i samej sylwetce Henryka Sienkiewicza ­jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy.

 

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza odmłodnieje! Jest już projekt zmian

Wydarzenia

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza na warszawskim Starym Mieście czekają zmiany. Właśnie wyłoniono zwycięski projekt przebudowy..

 

9 edycja "środy z FORMĄ" - 2 grudnia

Wydawnictwa

W ramach 9 edycji "środy z FORMĄ", spotkamy się z Ryszardem Lencem, Krzysztofem Maciejewskim i Jarosławem Maślankiem, autorami książek:

 

Wystawa poświęcona Zuzannie Ginczance

Muzeum Literatury wraz z Fundacją Polskiej Sztuki Nowoczesnej zaprasza na wystawę „Zuzanna Ginczanka. Tylko szczęście jest prawdziwym życiem…″. Jest to próba przedstawienia postaci polskiej poetki żydowskiego pochodzenia – Zuzanny Ginczanki – (1917-1944) jednej z bardziej utalentowanych, a jednocześnie niedocenionych kobiet piszących w dwudziestoleciu międzywojennym.  

 

MG zaprasza na promocję książki Poletko pana Fogga Dariusza Michalskiego - Muzeum Literatury

Wydawnictwa

Wydawnictwo MG, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza zapraszają na spotkanie autorskie z Dariuszem Michalskim promujące jego książkę pt. Poletko Pana Fogga".

 

Piknik literacki dla dzieci „Włoska robota”

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza i Fundacja Edukacji Twórczej PSTRYK zapraszają na Piknik literacki dla dzieci „Włoska robota”. 24 maja 2015 r., Warszawa, Rynek Starego Miasta 20 w godzinach: 11.00-18.00

 

Nowa wystawa poświęcona Marii Dąbrowskiej! Wernisaż

Wydarzenia

Muzeum Literatury zaprasza serdecznie na najnowszą wystawę: „Moje noce, moje dni". W 50. rocznicę śmierci Marii Dąbrowskiej

 

Promocja książki "Na łuku elektrycznym" Macieja Nowaka

Wydawnictwa

18 lutego (środa) o godz 18:00 Muzeum Literatury oraz Wydawnictwo Więź zapraszają na spotkanie promujące książkę dr Macieja Nowaka „Na łuku elektrycznym. O pisaniu Andrzeja Bobkowskiego”.

 

X Festiwal Literacki "Manifestacje Poetyckie 2014" Warszawa 5–7 września

Polecamy Państwa uwadze X Festiwal Literacki "Manifestacje Poetyckie 2014" odbywające się w Warszawie w dniach 5 - 7 września 2014 roku. Tegoroczne motto: Ach, pomóż wspomóż dopomóż ty – jedyny jedyniutki wyjątku czuły – odeprzeć tłumne pospolite armie reguły (Edward Stachura, SIĘ)

 

Noc Muzeów 2014 w Muzeum Literatury

Wydarzenia

17 maja Muzeum Literatury w Warszawie zaprasza do zwiedzania od godziny 19. do 1. Czynne będą wystawy: „Ulice Złego”, stała ekspozycja „Adam Mickiewicz 1798-1855″ oraz pokaz rękopisów Tadeusza Różewicza ze zbiorów Muzeum Literatury.  

 

Kalendarium życia Juliana Tuwima

Wydarzenia

Muzeum Literatury opublikowało na swojej stronie szczegółowe kalendarium życia autora "Kwiatów polskich". Dobiegający powoli końca 2013 był Rokiem Tuwima, a w 2014 będziemy obchodzić 120. rocznice urodzin poety.

 

Występ Stanisławy Celińskiej w Muzeum Literatury

Wydarzenia

Zapraszamy na spotkanie ze Stanisławą Celińską, która przedstawi fragmenty „Pamiętnika z powstania warszawskiego” i „Litanię powstania” w nowej aranżacji muzycznej.

 

Konkurs: Gombrowicz na ulicy

Wydarzenia

Muzeum Witolda Gombrowicza we współpracy z Wydawnictwem Literackim ogłasza wakacyjny uliczny konkurs fotograficzny. Uczestniczyć w nim może każdy, bez względu na wiek, płeć, wyznanie, upodobania estetyczne i poglądy polityczne, że o umiejętnościach fotograficznych oraz ich braku nie wspomnimy.

 

Wystawa Warszawa Białoszewska w Muzeum Literatury

Wydarzenia

Zapraszamy na wernisaż wystawy poświęconej Mironowi Białoszewskiemu: 24 czerwca (poniedziałek) o godz. 18:00 w Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie.

 

Nagroda dla Antoniego Libery

Wydarzenia

Miasto Stołeczne Warszawa, Fundacja Kultury Polskiej, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Staromiejski Dom Kultury, Okręg Warszawski Stowarzyszenia Księgarzy Polskich zapraszają na uroczysty wieczór z okazji przyznania nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej Antoniemu Liberze za książkę maja 2013 roku "Niech się panu darzy".

 

Piknik literacki dla dzieci. Francuskie pasaże

W tym roku Muzeum Literatury już po raz czwarty zaprasza dzieci na Piknik literacki, który jak zawsze odbędzie się w ostatnią niedzielę maja, tuż przed Dniem Dziecka.

 

Czytanie jest przereklamowane

Wydarzenia

W siódmym spotkaniu z serii pt. „Formuły retoryczne” w warszawskim Muzeum Literatury weźmie udział Szczepan Twardoch, który przedstawi następującą tezę: Czytanie jest przereklamowane.

 

Literacki Wehikuł Czasu z Julianem Tuwimem 3 marca 2013 w Muzeum Literatury

Wydarzenia

3 marca 2013, w niedzielę, Muzeum Literatury na Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie, ma zaszczyt zaprosić dzieci w wieku 2-13 lat, wraz z rodzicami, na Literacki Wehikuł Czasu z Julianem Tuwimem. Wstęp wolny.

 

Julian Tuwim w podróży z Pchłą Szachrajką

Muzeum Literatury w Warszawie przygotowuje program edukacyjny w ramach Roku Tuwima. Na początku marca będzie można zobaczyć spektakl „Julian Tuwim w podróży z Pchłą Szachrajką”.

 

Spotkanie z Józefem Henem w Muzeum Literatury w Warszawie

Wydarzenia

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 26 lutego, o godz. 18:00 w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

 

Warsztaty literackie „Przeczytaj mnie”

Muzeum Literatury w Warszawie zaprasza dzieci z klas IV-VI na warsztaty kreatywnego pisania! Pierwsze zajęcia - 20.02.2013.

 

Władysław Sebyła. Nokturn†1940. Wernisaż wystawy

Biblioteki

12 grudnia (środa) o godz. 18.00 odbył się w głównej siedzibie Muzeum Literatury, wernisaż wystawy "Władysław Sebyła. Nokturn†1940" prezentującej po raz pierwszy w tak szerokiej perspektywie twórczość literacką Władysława Sebyły.

 

Schulz jako rysownik i grafik - rozmowa

Wydarzenia

Wydawnictwo Słowo/obraz terytoria i Muzeum Literatury zapraszają na rozmowę "Schulz jako rysownik i grafik" z okazji wydania opracowanej przez Jerzego Ficowskiego "Ksiegi obrazów" Brunona Schulza.

 

Co słychać w Muzeum Literatury?

Wydarzenia

Wystawa z okazji XXX-lecia „Zeszytów Literackich” , promocja książki Beaty Nessel-Łukasik. i spektakl "Mandelsztam".

 

Miesiąc Schulza

Wydarzenia

Na początku sierpnia Senat ogłosił listopad 2012 roku Miesiącem Brunona Schulza w związku z przypadającą 19 listopada 70. rocznicą śmierci pisarza.

 

20 września rzeczywistość zostanie przesunięta | Bruno Schulz - nowa wystawa

Wydarzenia

Muzeum Literatury, posiadające największy na świecie zbiór prac plastycznych Brunona Schulza prezentuje wyjątkową wystawę.

 

Gajcy i Stroiński w Muzeum Literatury

W najbliższy czwartek (16 sierpnia), w 68. rocznicę śmierci Tadeusza Gajcego i Zdzisława Stroińskiego, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Norbertinum Wydawnictwo – Drukarnia – Księgarnia zapraszają na spotkanie poświęcone pamięci poetów.

 

Spotkanie poświęcone pamięci Tadeusza Gajcego i Zdzisława Stroińskiego

W 68. rocznicę śmierci Poetów Tadeusza Gajcego i Zdzisława Stroińskiego Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Norbertinum Wydawnictwo – Drukarnia – Księgarnia zapraszają na spotkanie poświęcone Ich pamięci.

 

Klara w Muzeum Literatury

W niedzielę 17 czerwca o godzinie 12.00 w Muzeum Literatury odbędzie się ostatnie przed wakacjami spotkanie z Klarą, która w swoim pamiętniku opisuje szkołę, kolegów, rodziców i babcię. Zapraszamy młodych czytelników do wspólnej zabawy. Wiek: 6+ …ale dorośli też mogą spróbować.

 

Marian Pilot i Adam Waga - promocja książki „Obol/Postanowienia końcowe”

Wydawnictwo Literackie i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie zapraszają na spotkanie poświęcone książce Adama Wagi i Mariana Pilota „Obol/Postanowienia końcowe”.

 

Piknik Literacki dla dzieci "Przystanek Skandynawia"

27 maja 2012 w godzinach 11.00-18.00 w pięknych, zabytkowych wnętrzach Muzeum Literatury odbędzie się, już po raz trzeci, "Piknik literacki dla dzieci".

 

Temat lekcji: tłumacz

Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury i Instytut Książki zapraszają 25 kwietnia do Muzeum Literatury na spotkanie z serii "Temat lekcji: tłumacz": Co oprócz EURO 2012 łączy nas z Ukrainą? Z Anetą Kamińską, autorką antologii nowej poezji ukraińskiej, rozmawiać będzie Agnieszka Drotkiewicz. Początek: godz. 13.00.

 

„Słowa i dźwięki” – warsztaty z Maliną Sarnowską

15 kwietnia, w niedzielę, o godzinie 12.00 w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Rynek Starego Miasta 20, odbędą się kolejne zajęcia muzyczne pt. „Słowa i dźwięki” dla dwu- i trzylatków.

 

Muzeum Literatury zyskało nowy budynek

Wydarzenia

Warszawskie Muzeum Literatury zyskało nowy budynek przy ul. Trawiastej 29, w którym znajdą się m.in. magazyny, pracownia konserwatorska oraz przestrzeń wystawiennicza.

 

Formuły retoryczne. Krzysztof Varga: „Skończyła się elita kulturalna”

W piątym spotkaniu z serii pt. „Formuły retoryczne” udział weźmie Krzysztof Varga, który przedstawi następującą tezę: Skończyła się elita kulturalna. Teraz wszyscy jesteśmy wszystkożercami.

 

Wojciech Karpiński w Muzeum Literatury w Warszawie o Leonor Fini i Konstantym A. Jeleńskim

Fundacja Zeszytów Literackich i Muzeum Literatury w Warszawie zapraszają na spotkanie z Wojciechem Karpińskim w związku z otwarciem wystawy „Leonor Fini i Konstanty A. Jeleński. Portret podwójny”

 

Olga Tokarczuk w Muzeum Literatury!

3 października (poniedziałek) o godz. 18.00 zapraszamy do Muzeum Literatury na spotkanie z Olgą Tokarczuk. Spotkaniem tym zainaugurujemy akademicki sezon literacki w Muzeum Literatury.

 

Józef Czapski "Wybrane strony. Z dzienników 1942-1991"

Nowości

Dwutomowa edycja jest wyborem blisko 500 najciekawszych rysunkowo i graficznie stron z dzienników Józefa Czapskiego. Strony z dzienników zostały uporządkowane chronologicznie, od 1942 do 1991 roku, w oryginalnym formacie.

 

Andrzej Stasiuk – o historii, która staje się geografią

W imieniu organizatorów zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Stasiukiem, które odbędzie się 2 czerwca (czwartek) o godz. 18.00 w Muzeum Literatury na Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie. Z pisarzem rozmawiać będą: Maciej Abramowski, Aleksander Kozielski oraz Magdalena Stańczuk.  

 

Andrzej Stasiuk w Warszawie

W trzecim z serii spotkań pt. "Formuły retoryczne" udział weźmie Andrzej Stasiuk. Temat spotkania: "O literaturze oraz o historii, która staje się geografią".

 
 

„Formuły retoryczne” – nowy cykl spotkań z pisarzami

„Formuły retoryczne” to nowy cykl spotkań z pisarzami, organizowany przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Spotykania będą odbywać się co miesiąc, a dyskusje rozpoczną się do określonej tezy, której prawdziwość postara się dowieść zaproszony na spotkanie gość (czołowi polscy prozaicy różnych pokoleń).

 

Serwis z podcastami w Muzeum Literatury

Biblioteki

Muzeum Literatury uruchomiło SERWIS PODCASTOWY, w którym będzie regularnie udostępniać fragmenty swoich zbiorów fonicznych: archiwalne wypowiedzi pisarzy, fragmenty utworów literackich, czytanych przez autorów, anegdoty, wypowiedzi biograficzne oraz wiele arcyciekawych materiałów, które od dzisiaj będą dostępna dla każdego w zasięgu kliknięcia myszy.  

 

VI Manifestacje Poetyckie

W pierwszy weekend września już po raz szósty odbędą się Manifestacje Poetyckie - festiwal o otwartej formule łączącej wiele języków literatury i sztuki.

 

Spotkanie autorskie z Andrzejem Watem

Zapraszamy Państwa na spotkanie z Andrzejem Watem. Z autorem o jego książkach rozmawiał będzie Jarosław Klejnocki.

 

Muzeum Literatury bloguje

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie uruchomiło bloga. W serwisie znaleźć można informacje o działalności placówki, ale także relacje ze spotkań, warsztatów, czy koncertów organizowanych przez Muzeum

 

Jazz i Poezja, Animacja, Dokument, Wystawy Plakatu, Fotografii...

Muzeum Literatury, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 27.04.1931 – 23.04.1969 Warszawa, w 41 rocznicę śmierci kompozytora/ - zaprasza na IV Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy.

 

Muzeum Literatury do remontu

Muzeum na Rynku Starego Miasta czekają zmiany - trwają przygotowania do kapitalnego remontu i zabudowy dziedzińca. Takich inwestycji nie było tu od ponad półwiecza

 

W podróż z poetą - wystawa poświecona J. Słowackiemu

Wystawę „Juliusz Słowacki w podróży", zorganizowaną w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza z okazji 200. rocznicy urodzin wieszcza, można oglądać do 31 marca przyszłego roku. „Ja z mego podróżnego stanu i charakteru już wyjść nie mogę - i tylko jako podróżny aż do śmierci być muszę" - pisał poeta w liście do matki w 1848 roku.

 

Literatura i wojna - losy pisarzy w czasach pożogi

Wokół książek

Rękopisy wierszy Baczyńskiego, listy Broniewskiego, zapiski robione przez Gałczyńskiego w oflagu - to niektóre eksponaty, jakie można zobaczyć na wystawie „Literatura i wojna". Ekspozycję można zwiedzać w warszawskim Muzeum Literatury do 31 grudnia 2009 r.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.