RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

NCK: Książka Tygodnia: „Subkultury w PRL. Opór kreacja imitacja”

Nowości

Dwadzieścia lat temu, 24 września 1996 roku, podpisano traktat o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową. Z tej okazji przypominamy legendarnych bikiniarzy, czyli subkulturę z lat 50., słynącą z ekstrawaganckich strojów i krawatów z wyobrażeniem wybuchu bomby atomowej.

 

W najbliższą sobotę cała Polska czyta „Quo vadis”

Wydarzenia

W najbliższą sobotę w kilkuset miejscowościach w całej Polsce odbędzie się Narodowe Czytanie. W Ogrodzie Saskim w Warszawie fragmenty „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza będzie czytać Para Prezydencka, a także wielu wyśmienitych aktorów. Wydarzenie będzie dostępne również dla osób niesłyszących i niedosłyszących (tłumaczenie na język migowy).

 

Narodowe Czytanie „Quo vadis”

Wydarzenia

3 września 2016 roku odbędzie się Narodowe Czytanie pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Podczas tegorocznej edycji cała Polska czytać będzie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Zapraszamy do włączenia się do Narodowego Czytania!

 

Książka Tygodnia: "Między nauką a sztuką"

Nowości

W tym tygodniu wydawnictwo Narodowego Centrum Kultury oferujemy 25% zniżki na książkę Kaliny Kukiełko-Rogozińskiej "Między nauką a sztuką. Teoria i praktyka artystyczna w ujęciu Marshalla McLuhana".

 

W NCK: Książka Tygodnia: "Konstelacje Stanisława Brzozowskiego"

Nowości

Z okazji rocznicy urodzin jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego modernizmu - Stanisława Brzozowskiego - tom tekstów przedstawiających Brzozowskiego jako XIX-wiecznego wizjonera a zarazem - nowoczesnego intelektualistę.

 

Premiera książki Sławomira Cenckiewicza i Adama Chmieleckiego „Prezydent Lech Kaczyński 2005-2010”. Niezwykła biografia

Nowości

Serdecznie zapraszamy na uroczystą premierę książki „Prezydent Lech Kaczyński 2005-2010”, która odbędzie się 3 czerwca o godz. 18:00 w Polonia Palace Hotel (Al. Jerozolimskie 45) w Sali Ludwikowskiej w Warszawie.

 

Literacka Aktywność Studencka ogłasza drugi konkurs na NAJCIEKAWSZY FELIETON!

Mamy dla Ciebie dwa tematy do wyboru. Temat 1: multi KULTURALNY Wrocław Temat 2: Snap, Fit, Vege, Gender – co napiszą o nas za 40 lat? Na Twoje spostrzeżenia czekamy do 20 maja 2016.

 

Znamy wyniki programów MKiDN zarządzanych przez NCK

Wydarzenia

Narodowe Centrum Kultury jest instytucją zarządzającą trzema programami MKiDN: Kultura dostępna, Edukacja kulturalna i Infrastruktura domów kultury.

 

Konkurs: "Pomóż rozwinąć Sieć Księgarń Współpracujących z NCK"!

Właśnie ruszył konkurs na najciekawsze propozycje księgarń, które powinny Waszym zdaniem znaleźć się w Sieci Księgarń Współpracujących z NCK. Weź udział w konkursie i zdobądź nagrody!

 

Najnowsza powieść autorek bestsellerowej "Niani w Nowym Jorku" pt. "Prezydencki romans"

Zapowiedzi

Już 11 sierpnia do księgarń trafi najnowsza powieść autorek bestsellerowej Niani w Nowym Jorku (która sprzedała się w ponad 4 milionach egzemplarzy). Tym razem spod pióra Emmy McLaughlin i Nicoli Kraus wyszedł „Prezydencki romans", skandalizująca opowieść o tym , co może się zdarzyć, gdy za obiekt uczuć obierzesz sobie prezydenta.

 

Narodowe Centrum Kultury uruchomiło portal kulturadostepna.pl

Internet

"Złap kulturę w dobrej cenie" - to jedno z haseł promujących uruchomiony w środę przez Narodowe Centrum Kultury (NCK) portal kulturadostepna.pl, na którym Polacy znaleźć mogą informacje o wydarzeniach kulturalnych organizowanych blisko miejsc ich zamieszkania.    

 

Autobiografia Izabelli Cywińskiej pt."Dziewczyna z Kamienia" od 26 marca na rynku

Zapowiedzi

Mamy zaszczyt poinformować, że 26 marca nakładem Wydawnictwa Agora ukaże się autobiografia autorstwa Izabelli Cywińskiej zatytułowana "Dziewczyna z Kamienia".

 

Czy polskie e-sklepy i konsumenci są gotowi na zmiany? Wykaz zmian w prawie

Nowe regulaminy, wzory umów, rewizja funkcjonalności stron internetowych - już za niecałe trzy miesiące wejdzie w życie nowa ustawa o prawach konsumenta. Czy polskie sklepy internetowe i konsumenci są gotowi na zmiany

 

Atomowy Szpieg – najnowsza książka Sławomira Cenckiewicza

Nowości

Atomowy szpieg. Ryszard Kukliński i wojna wywiadów nie jest kolejnym głosem w jałowej i trwającej bez końca dyskusji pod hasłem „bohater czy zdrajca”.

 

Wznowienia dwóch pierwszych tomów cyklu "Prezydencki agent" W. E. B. Griffina

Nowości

"Z rozkazu prezydenta" oraz "Zakładniczka", to dwa pierwsze tomy cyklu "Prezydencki agent" W. E. B. Griffina. Już 5 sierpnia obie książki trafią na rynek.

 

Dzień Dziecka w Pałacu Prezydenckim

Podczas spotkania Pary Prezydenckiej z dziećmi z placówek opiekuńczych odbędzie się promocja książki „Mała książka o pewnej kurtynie, czekoladzie i wolności” autorstwa Michała Rusinka z ilustracjami Joanny Rusinek.

 

Firma Księgarska Olesiejuk Solidną Firmą 2013

Księgarnie

Z przyjemnością informujemy, że Firma Księgarska Olesiejuk, po pozytywnym przejściu przez trzyetapową weryfikację, dokonaną przez ekspertów, konsumentów i partnerów gospodarczych w ramach Programu Gospodarczo-Konsumenckiego Solidna Firma „Biała Lista”, otrzymała certyfikat Solidna Firma 2013.

 

21 lutego - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Wydarzenia

Język polski jest jednym z najtrudniejszych na świecie. Dzisiaj z okazji święta języka ojczystego w Pałacu Prezydenckim odbędzie się debata „Co nam zostało z zaginionych słów?”, w radiowej Jedynce będzie można posłuchać o zawiłościach współczesnego polszczyzny. Z kolei Biblioteka Śląska świętuje.. rozdając książki.

 

Wydawnictwo Zysk o Wałęsie: Człowiek, który wolność słowa symbolizował, teraz działa wbrew demokratycznym fundamentom naszego państwa

Wydawnictwa

Instytut Lecha Wałęsy domaga się od wydawnictwa Zysk i S-ka, które opublikowało książkę, wycofania "Wałęsy. Człowieka z teczki".

 

Cenckiewicz o Wałęsie - polecam !

Zapowiedzi

Już pod koniec września ukaże się nowatorska książka Sławomira Cenckiewicza o Lechu Wałęsie!

 

Nowa premiera w Impulsie - Psychologia roztargnienia

Nowości

Zapraszamy do nowej publikacji Ryszarda Studenckiego "Psychologia roztargnienia. Koncepcja badanie i diagnoza symptomy radzenie sobie - praktyka" –, która początkiem lipca ma premierę w Oficynie Wydawniczej Impuls.

 

Premiera w Impulsie: "Psychologia roztargnienia"

Zapowiedzi

Zapraszamy do zapoznania się z nową publikacją Ryszarda Studenckiego "Psychologia roztargnienia. Koncepcja badanie i diagnoza symptomy radzenia sobie – praktyka", która z początkiem lipca będzie miała premierę w Oficynie Wydawniczej Impuls.

 

Lech Kaczyński. Biografia polityczna – w poniedziałek rusza trasa promocyjna wielkiej książki poświęconej śp. Prezydentowi RP

Wydawnictwa

W przyszłym tygodniu, 18 czerwca – w dniu urodzin Lecha i Jarosława Kaczyńskich ukaże się długo oczekiwana książka „Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949-2005” wydana przez wydawnictwo Zysk i S-ka.

 

Taylor Downing "Podniebni szpiedzy. Aliancki zwiad lotniczy w II wojnie światowej

Recenzje

Podniebni szpiedzy wzbili się w przestrzeń powietrzną wraz z rozwojem sztuki wojennej. Dowódcy w czasie pierwszej wojny światowej chcieli wiedzieć, czy działa dalekiego zasięgu celnie oddają strzały w wyznaczone im do zniszczenia obiekty. I tak to niepostrzeżenie zaczęła się historia zwiadu lotniczego.

 

Spotkanie autorskie z Sabine Gruber - 6.03. godz. 10:30

Biblioteki

Studenckie Centrum Kultury UO, ul. Katowicka 95 zaprasza na spotkanie autorskie z austriacką pisarką Sabine Gruber w j. niemieckim:

 

Sławomir Cenckiewicz laureatem Nagrody Historycznej Roku im. Oskara Haleckiego!

Wydarzenia

Książka "Długie ramię Moskwy" Sławomira Cenckiewicza zyskała największą ilość głosów w kategorii „najlepsza książka naukowa poświęcona historii Polski w XX wieku” i decyzją czytelników zwyciężyła w tegorocznym Konkursie Książka Historyczna Roku!

 

Mabanckou przyjeżdża i z tego powodu książki tanieją!

Wydawnictwa

Już w przyszły piątek, 26 października o godz. 18:00 w ramach krakowskiego Festiwalu Conrada – jedyne spotkanie z Alainem Mabanckou;

 

„Długie ramię Moskwy” – Głosujmy !

Wydarzenia

Publikacja naukowa Sławomira Cenckiewicza “Długie ramię Moskwy : wywiad wojskowy Polski Ludowej 1943-1991″ jest nominowana do Nagrody Książka Historyczna Roku w kategorii „najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku”.

 

Nowość wydawnictwa Karakter - "Jutro skończę dwadzieścia lat", Alain Mabanckou

Nowości

Właśnie ukazała się kolejna książka Alaina Mabanckou - "Jutro kończę dwadzieścia lat". To już czwarta książka tego Autora wydana przez Karakter. W październiku Alain Mabanckou będzie gościem Festiwalu Conrada w Krakowie.

 

Seminarium „Kultura i Rozwój" | Bunt sieci

Internet

Zapraszamy na kolejne seminarium z cyklu „Kultura i Rozwój | Kultura przyszłości. W stronę foresightu polityki kulturalnej” organizowanego przez Obserwatorium Kultury NCK i Ośrodek Badań nad Przyszłością Collegium Civitas.

 
 

Prof. Andrzej Zybertowicz i dr hab. Sławomir Cenckiewicz na Targach Książki Historycznej w Warszawie

Poznańskie wydawnictwo Zysk i Ska zaprasza miłośników historii w tym także tej współczesnej na spotkanie ze swoim autorem z dr hab. Sławomirem Cenckiewiczem, a wydawnictwo Prohibita na spotkania z prof. Andrzejem Zybertowiczem.

 

Wielki sukces czytelniczy „Długiego ramienia Moskwy”

Nowości

Przez ostatnie cztery tygodnie Wydawnictwo Zysk i S-ka wraz ze Sławomirem Cenckiewiczem promują książkę „Długie ramię Moskwy” prezentując ją w kolejnych miastach.

 

Historyk Sławomir Cenckiewicz i politolog Adam Chmielecki przygotowują książkę o premierze Donaldzie Tusku.

Według autorów, książka będzie swego rodzaju analizą polityczną sylwetki Donalda Tuska, który jako osoba mało aktywna w życiu publicznym, dzięki znajomości zasad PR zrobił karierę polityczną.

 

Prestiżowy tygodnik krytykuje twórczość Michnika

Apokaliptyczny ton charakteryzujący publicystyczną twórczość Adama Michnika, zwłaszcza jego eseje, trąci myszką - sądzi recenzent ich amerykańskiego wydania Edward Lucas, redaktor prestiżowego tygodnika "The Economist".

 

Odpowiedź wrocławskich studentów na intelektualny marazm - Akademia Intelektu

Studenci sami postanowili podnieść kulturalny poziom Wrocławia i zaprzeczyć tezie, że są bierni. Studenckiej Akademii Intelektu gościny udzieliło Duszpasterstwo Akademickie "Maciejówka".    

 

Julia Franck, Południca

Nowości

Helena opuszcza rodzinny Budziszyn, by zachłysnąć się atmosferą pulsującego energią Berlina lat dwudziestych XX wieku. Zostawia za sobą zimną, okrutną matkę i przedwczesną śmierć ukochanego ojca, nie potrafi jednak od tego uciec. Rozpaczliwie szuka swojego miejsca w świecie, chce też za wszelką cenę zrealizować wielkie marzenie o ukończeniu studiów medycznych, ale przypadek i Historia mają wobec niej inne plany.

 

Przyznano nagrodę dla książki historycznej roku!

Nagrody

Wczoraj odbyła się uroczysta gala wręczeni nagród w konkursie „Książka Historyczna Roku” organizowanym przez Telewizję Polską, Polskie Radio oraz Instytut Pamięci Narodowej. Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

 

Pierwsza recenzja książki "Black Bazar" Alain'a Mabanckou

Recenzje

Od początku swego istnienia Wydawnictwo Karakter proponuje czytelnikom smakowite, rewelacyjnie podane kąski.

 

"Black Bazar" już w księgarniach

Nowości

13 września na księgarniane półki trafił "Black Bazar" Alaina Mabanckou - satyra na współczesną Francję i jej przywódcę.

 

Spotkanie poświęcone książce "Anna Solidarność. życie i działalność Anny Walentynowicz..."

W imieniu organizatorów zapraszamy na spotkanie autorskie Sławomira Cenckiewicza poświęcone jego najnowszej książce: "Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929-2010)".

 

Zostaną księgarnie na wrocławskim Rynku

Księgarnie

Po dwóch miesiącach "mailowej walki" i wymiany korespondencji między władzami miasta a red. Gabrielem Leonardem Kamińskim, który z upoważnienia Portalu Księgarskiego pilotował sprawę "wstrzymania komercyjnej sprzedaży" lokalu po byłej księgarni Warszawskiego Domu Książki - udało się całą sprawę pozytywnie rozstrzygnąć.

 

Biografia Anny Walentynowicz już wkrótce

Nowości

Książka Sławomira Cenckiewicza o ciężkim życiu i wielkich dokonaniach Anny Walentynowicz ma charakter biografii pretekstowej, kreślącej jej portret nie tylko na tle konkretnej epoki, ale również środowiska pracowniczego czy grupy społeczno-politycznej. Wiele miejsca poświęca autor dzieciństwu Walentynowicz, pracy ponad siły, doświadczeniu przemocy fizycznej i głodu, Stoczni Gdańskiej, Wolnym Związkom Zawodowym Wybrzeża, Sierpniowi ’80, „Solidarności”, podziemiu, a nawet działalności w wolnej...

 

Smoleńsk grafomanów. Cz.2

„I wtem wielki ptak metalowy upadnie, a na nim znajdować się będą osoby ważne kraju niezwyciężonego, a na kraj ogarnięty chaosem i żałobą, wrogi najeźdźca ze wschodu uderzy...” - to Nostradamus, o którym milczały dotąd źródła, lecz który niebywałym trafem właśnie po smoleńskiej katastrofie został przez polskich internautów odkryty.

 

Otwarto bibliotekę Esperanto

Esperanto-Libraro, biblioteka esperancka, została otwarta w środę w Białymstoku, rodzinnym mieście twórcy esperanto Ludwika Zamenhofa. Miłośnicy tego języka mają do dyspozycji ok. 2 tysięcy skatalogowanych książek i czasopism.

 

Anna Solidarności

W sobotę na WTK odbyło się spotkanie z doktorem Sławomirem Cenckiewiczem poświęcone nowej książce o Annie Walentynowicz. Za owalnym stołem siadł autor, a wraz z nim prowadzący spotkanie Jan Pospieszalski oraz Cezary Gmyz (Rzeczpospolita, trochę spóźniony), Krzysztof Wyszkowski (dawne WZZ czyli Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża, obecnie publicysta i podsądny) obok Antoni Macierewicz (były minister, poseł, dawniej założyciel KOR).

 

Przyłapani na czytaniu – konkurs fotograficzny

Konkurs organizowany przez Studenckie Koło Informacji Naukowej "Palimpsest" jest skierowany do studentów - amatorów fotografików.

 

FKJO po raz czwarty Solidną Firmą

Już czwarty raz z rzędu Firma Księgarska Jacek Olesiejuk otrzymała certyfikat SOLIDNA FIRMA. FKJO pozytywnie przeszła trzyetapową weryfikację, dokonaną przez ekspertów, konsumentów i partnerów gospodarczych w ramach Programu Gospodarczo-Konsumenckiego „Biała Lista”.

 

Konkurs limeryków z okazji Roku Chopinowskiego 2010

Nagrody

Konkurs limeryków z okazji Roku Chopinowskiego 2010. Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza wszystkich uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do uczczenia Roku Chopinowskiego 2010 w niebanalny sposób - zachęcamy do udziału w Wojewódzkim konkursie LIMERYKÓW O FRYDERYKU CHOPINIE.

 

Gra planszowa ma popularyzować Zamenhofa i esperanto

Konkursy

Białostoccy esperantyści uważają, że gry planszowe mogą popularyzować życie i dokonania twórcy tego języka, Ludwika Zamenhofa

 

Książki w epoce migracji - wywiad z Alainem Mabanckou

Poniżej zamieszczamy rozmowę z Alainem Mabanckou. Kongijski pisarz opowiada o cierpieniu Afryki, cyfrowej Biblii i nowej erze światowej literatury.

 

SPLOT zaprasza: włącz się na Maksa w ROXY FM

Miłe LITERATKI, drodzy KIELONKowIe! SPLOT zachęca do słuchania w poniedziałek 8 września od 10 do 13 radia ROXY FM.  

 

Literacka jesień w Krakowie

Wydarzenia

Wszystko wskazuje na to, że jesienią w Krakowie będziemy mogli biegać z jednej imprezy literackiej na drugą. Oto przegląd wydarzeń największych i tych godnych szczególnego polecenia.

 

Alain Mabanckou, autor książki pt. Kielonek w Polsce

Alain Mabanckou, autor "Kielonka" oraz zapowiedzianego na wrzesień "African Psycho", przyjeżdża z czterodniową wizytą do Polski. Być może w końcu dowiemy się, dlaczego żyjący na poziomie zwycięzca spektakularnego pojedynku opisanego na kartach "Kielonka" nosi swojsko brzmiące imię Kazimierz…

 

African Psycho we wrześniu, a teraz w Polsce Alain Mabanckou

Zapowiedzi

Nowa książka kongijskiego autora, znanego już w Polsce z brawurowego Kielonka.  

 

Edward Redliński - Prezydencki bzik

Recenzje

20 stycznia 2009 2009 Barack Obama zapisując językową gafę na swoim prezydenckim koncie został zaprzysiężony jako pierwszy czarnoskóry prezydent USA. Ale świat miał prezydenckiego bzika już od listopada 2008 roku, gdy to ogłoszono zwycięstwo Obamy w wyborach.  

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.