RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Targi Frankfurckie i PIK zapraszają: o sukcesie niezależnego księgarza z Berlina

Spotkanie niemiecko - polskie pt.„Instrukcja przeżycia dla niezależnego księgarza". Księgarnia miejscem kultury lokalnej społeczności

 

"Biała Rika" Magdaleny Parys

Zapowiedzi

Czy dziedziczymy los po naszych przodkach? Nie krzyczała, kiedy rodziła syna. Nie mogło jej się wyrwać żadne niemieckie słowo. Nie w 1945 roku, nie wśród Polaków wracających z przymusowych robót.

 

Nowość w Niemczech: „Sypiając z nazistą. Oblicza prostytucji i zbrodnie seksualne w okupowanej Polsce"

Nowości

Książka Maren Röger niemieckiej historyczki młodej generacji poświęcona jest heroicznej walce z głodem, przemocą seksualną oraz prostytucją Polek jako metodzie przetrwania okupacji.

 

Tokarczuk, Waniek i inni pisarze "przepisują Sudety"

Księgarnie

Spotkanie pisarzy z Czech, Niemiec i Polski z badaczami literatury i kultury sudeckiej - 25-26.09.2015 r.

 

MIGRACJE I RELACJE. Spotkania z polskimi twórcami emigracyjnymi z Niemiec

W okresie od czerwca do końca października 2015 r. Dom Edyty Stein we Wrocławiu przy ul. Nowowiejskiej 38 zaprasza na wieczorne rozmowy w ramach cyklu „MIGRACJE I RELACJE. Spotkania z polskimi twórcami emigracyjnymi z Niemiec”. Z miłośnikami literatury spotkają się ludzie pióra i sceny, w tym m.in. Dorota Danielewicz (17.06.br.), Iwona Mickiewicz (7.10.br.), Agnieszka Kowaluk (2.09.br.), Viktoria Korb (15.07.br.) i Janina Szarek (28.10.br.), a także znani inicjatorzy m.in. Klubu Polskich...

 

Recenzja: „Fräulein France” Romain Sardou

Recenzje

Zanim przystąpiłam do lektury „Fräulein France” autorstwa Romain'a Sardou'a, miałam już pewien obraz tego, czym ta powieść może być. Wyobrażałam sobie dwa scenariusze. Być może będzie to, myślałam ku mojej uciesze, opowieść w stylu „Bękartów wojny” w reżyserii Quentina Tarantino. Historia alternatywna, spektakularna zemsta, źli dostają to, na co zasłużyli i emocje, od których można dostać wypieków na twarzy.

 

Recenzja: „Niemcy w Wielkiej Wojnie. Anatomia klęski 1918” Martin Marix Evans

Recenzje

Skromna objętościowo, przypominająca raczej broszurkę niż poważne opracowanie książka, którą należy traktować jako dodatek do szerszej literatury. Mamy już wiele publikacji o pierwszej wojnie światowej, więc ten temat został już obficie wyeksploatowany, a ta książka niczego nowego raczej nie wnosi.

 

Polska, Francja, Niemcy i Włochy apelują o niższy VAT na e-booki

O niezwłoczne zmiany w prawodawstwie umożliwiające stosowanie obniżonych stawek VAT na książki, w tym na e-booki, zwróciły się do Komisji Europejskiej cztery kraje: Polska, Francja, Niemcy i Włochy. Pod listem otwartym w tej sprawie podpisała się Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.

 

„Polska Niemcy 1:0” – rozprawa z narodowymi mitami

Zapowiedzi

Jak świat światem, nie będzie Niemiec Polakowi bratem – tym ludowym przysłowiem zaczyna się książka „Polska Niemcy 1:0 czyli 1000 lat sąsiedzkich potyczek” Andrzeja Klima, która niebawem zostanie wydana nakładem Domu Wydawniczego PWN.

 

Powstanie warszawskie nieobecne w podręcznikach szkolnych

Wydawnictwa

Będące fenomenem na skalę europejską Polskie Państwo Podziemne, w tym także powstanie warszawskie, praktycznie nie istnieją - pomijając nieliczne wyjątki - w podręcznikach szkolnych za granicą. W Niemczech zmienić to może wspólny polsko-niemiecki podręcznik do historii.

 

Zbiór wierszy Tadeusza Dąbrowskiego w Niemczech

Wydawnictwa

Nakładem prestiżowego Hanser Verlag, w serii „Lyrik Kabinett”, ukazał się właśnie tom wierszy Tadeusza Dąbrowskiego pt. „Die Bäume spielen Wald”. Autorką przekładu jest Renate Schmidgall. To już druga (po „Schwarzes Quadrat auf Schwarzem Grund”, Luxbooks 2010) książka poetycka Dąbrowskiego w Niemczech.

 

Stypendium im. Albrechta Lemppa

Wydarzenia

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Książki i Literarisches Colloquium Berlin przyjmują zgłoszenia do Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2014.

 

W Niemczech kościół ratuje wydawnictwo

Wydawnictwa

Kościół katolicki w Niemczech przeznaczy 65 mln euro na ratowanie niewypłacalnego wydawnictwa katolickiego Weltbild-Verlag.

 

RFN przez długie lata krył nazistów w swoich rządach. Nowa książka niemieckiego badacza

Rynek zagraniczny

W Niemczech ukazała się książka, która rzuca nowe światło na nazistowską przeszłość najwyższych rangą polityków RFN. Wcześniej kolejne rządy, nie chcąc, by prawda wyszła na jaw, na wszelkie sposoby odżegnywały się od archiwów NSDAP.

 

Zmarł Albrecht Lempp, tłumacz i promotor polskiej literatury w Niemczech

Wydarzenia

Albrecht Lempp, tłumacz, promotor polskiej literatury w Niemczech zmarł w poniedziałek w Warszawie w wieku 59 lat - poinformował dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden.

 

Bibliotekoznawstwo i informacja naukowa w Niemczech

Biblioteki

Kierunek Bibliotekoznawstwo i informacja naukowa wcale nie ma ugruntowanej pozycji w niemieckich szkołach wyższych. Ale wydaje się, iż ma duże szanse na sukces w sferze badań interdyscyplinarnych.

 

"John Lennon. Listy" - znamy już polską okładkę książki!

Zapowiedzi

W październiku, jednocześnie w 10 krajach, ukaże się w druku niepublikowana dotąd korespondencja Johna Lennona. Wiemy już, jak będzie wyglądała polska okładka książki „John Lennon. Listy” (wyd. Prószyński i S-ka).

 

Nowość wydawnictwa Erica:"Niemcy bronią się przed Polską eweolucją taktyki Blitzkriegu 1919-1933

Nowości

Wydawnictwo Erica w serii "Biblioteka wojskowa" anonsuje publikację pracy Roberto Citino "Niemcy bronią się przed Polską". Ewolucja taktyki Blitzkriegu 1919-1939".

 

Polska tłumaczka nagrodzona w Niemczech

Nagrody

Polska tłumaczka literatury niemieckiej Sława Lisiecka otrzymała nagrodę główną Fundacji Sztuki niemieckiego kraju związkowego Północna Nadrenia-Westfalia. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 8 maja w Straelen - poinformowała fundacja.

 

Włodzimierz Nowak w Niemczech

Włodzimierz Nowak, reporter "Gazety Wyborczej" oraz autor zbiorów reportaży "Serce narodu koło przystanku" oraz "Obwód głowy", weźmie udział w spotkaniach autorskich w Niemczech. Spotkania są częścią festiwalu literackiego "LesArt.Polska" i polsko-niemieckiego projektu "Klopsztanga. Polska bez granic 2012/2013".

 

Klopsztanga. Polska kultura bez granic

Program kulturalny Klopsztanga - co po śląsku oznacza "trzepak" - przybliży mieszkańcom Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech osiągnięcia współczesnej polskiej kultury. Uroczysta inauguracja programu odbyła się 15 kwietnia.

 

Muzułmanie i Inni Niemcy. Republika Berlińska wymyśla się na nowo - spotkanie w NCK

Serdecznie zapraszamy na rozmowę o książce Piotra Burasa pt. Burasa "Muzułmanie I Inni Niemcy. Republika Berlińska wymyśla się na nowo". Spotkanie odbędzie się 23 listopada o godz.18.00 w NCK.

 

Seminarium PISM: Czy Niemcy straciły miłość do Europy? - 19/10/201

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zaprasza na seminarium: "Czy Niemcy straciły miłość do Europy?".

 

"Muzułmanie i inni Niemcy" Piotra Burasa już w księgarniach

Nowości

Książka Piotra Burasa, "Muzułmanie i inni Niemcy. Republika berlińska" wymyśla się na nowo, jest już dostępna w księgarniach.

 

Podpisanie umowy o współpracy między Biblioteką Narodową a Staatsbibliothek w Berlinie

Biblioteki

W dniu 21 czerwca 2011 r. dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski i dyrektor generalna Biblioteki Państwowej w Berlinie (Bibliotekoznawstw zu Berlin – Preussischer Kulturbesitz) podpisali umowę o współpracy pomiędzy obiema bibliotekami.

 

Strażnicy dusz - raport specjalny czyli jak promować czytelnictwo

Wydarzenia

Nie czytamy książek - tu Polska i Niemcy są zgodne. Co czwarta osoba w Niemczech w 2008 roku nie sięgnęła po ani jedną książkę, a w Polsce nie czytają już nawet młode osoby, które z powodu obowiązku szkolnego powinny czytać najwięcej.

 

Biblioteka passe? - raport specjalny

Biblioteki

Niemcy-online.pl przygląda się czytelnictwu: w raporcie "Strażnicy dusz" pisaliśmy o akcjach propagujących czytanie książek w Polsce i Niemczech.

 

Andrzej Bart w Niemczech

W dniach 24-25 marca Andrzej Bart spotka się z Czytelnikami w Niemczech. W Kolonii będzie promował polskie i niemieckie wydania "Fabryki muchołapek" na największym w Niemczech Międzynarodowym Festiwalu Literackim „litCologne".

 

Mieczysław Tomala i Adam Krzemiński o Polsce i Niemczech - Dwugłos dwóch pokoleń w Radio Cafe

Stowarzyszenie pracowników, współpracowników i przyjaciół rozgłośni polskiej Radia Wolna Europa imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego zaprasza na kolejne spotkanie - dyskusję w Klubie im. Aliny Perth-Grabowskiej pt.: " Polska i Niemcy - lekcje dialogu".   (dwugłos międzypokoleniowy)    

 

"Sprzedana rewolucja"

Nowości

Drodzy czytelnicy z przyjemnością prezentujemy wam najnowszą książkę wydawnictwa Bellona, poświęconą rosyjskiej rewolucji - "Sprzedana rewolucja. Jak Niemcy finansowały Lenina" autorstwa Elisabeth Heresch.

 

Konfrontacje filozoficzne: Polska - Niemcy 2010

Serdecznie zapraszamy do Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat na konferencję pt.: Konfrontacje filozoficzne: Polska – Niemcy.

 

„Książki, o których się mówi” w Niemczech – Nowe wydanie – Zima 2010

Rynek zagraniczny

Wielkie targi książki zawsze inspirują do ożywionych dyskusji o literaturze. Już od kilku lat po Targach Książki w Lipsku i we Frankfurcie tworzymy listę najciekawszych nowości wydawniczych: książek, o których się mówi.  

 

Wojciech Jagielski zdobywa Niemcy

W dniach 31 sierpnia-2 września, zapraszamy na spotkania z Wojciechem Jagielskim promujące jego książkę-reportaż „Nocni wędrowcy". Po spotkaniach autor będzie podpisywał książki.

 

Tadeusz Dąbrowski nie pozwoli Niemcom o sobie zapomnieć

Tadeusz Dąbrowski podczas kilku letnich spotkań w niemieckich miastach zaprezentuje wiersze z obszernego wyboru „Schwarzes Quadrat auf Schwarzem Grund”, który ukazał się niedawno nakładem wydawnictwa Luxbooks.

 

Hitler, Niemcy i Ostateczne rozwiązanie

Zapowiedzi

Ian Kershaw, jeden z najbardziej wnikliwych i wpływowych historyków zajmujących się tematyką nazistowskich Niemiec, zgromadził w tej książce wiele znakomitych artykułów, które są doskonałym uzupełnieniem jego monumentalnego dzieła poświęconego Hitlerowi oraz pionierskich prac dotyczących opinii powszechnej i postaw ludności niemieckiej w okresie Trzeciej Rzeszy.

 

Środa na Koszykowej - Polska – Niemcy: spojrzenia z obu stron.

Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego, „Zarys – Magazyn Kulturalno-społeczny” wydawany przez Polaków w Niemczech wraz z Biblioteką Publiczną m. st. Warszawy zapraszają na spotkanie w ramach cyklu "Środa na Koszykowej": Polska – Niemcy: spojrzenia z obu stron.

 

Bezrobotny zarobił krocie na kradzieży książek

27-letni niemiecki bezrobotny kradł i następnie sprzedawał cenne książki z bibliotek w Badenii-Wirtembergii i Bawarii, a proceder ten przyniósł mu łącznie około 20 tys. euro - poinformowała policja w bawarskiej Norymberdze.

 

Czytelnictwo w Polsce i w Niemczech - zaskakujące dane?

Rynek zagraniczny

W berlińskim metrze zaskakuje rząd pochylonych głów zatopionych w lekturze. Tak samo - w niemieckich autobusach. Czy Niemcy to kraj ludzi namiętnie czytających? Pojęcie "kraju książek" (Leseland) pochodzi, co ciekawe, z dawnej NRD.

 

Mój kumpel - Johann Wolfgang Goethe

Zapowiedzi

Wydawnicza sensacja w Niemczech: nad Renem ukazała się kompletna edycja korespondencji Johanna Wolfganga Goethego.

 

Czy powinniśmy się bać Eriki Steinbach?

Zapowiedzi

Władysław Bartoszewski o najtrudniejszej przyjaźni w Europie? Po co Heinrich Böll zadawał warszawiakom pytania po niemiecku? Jakie były kulisy powstania sławnego Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w urzędzie pasterskim?

 

Już w sprzedaży wznowienie znakomitej książki Mileny Jesenskiej

Prezentacje

Już w sprzedaży wznowienie znakomitej książki Mileny Jesenskiej: "Ponad nasze siły. Czesi, Żydzi i Niemcy. Wybór publicystyki z lat 1937-1939".

 

Co czytają Niemcy?

Wokół książek

Po zjednoczeniu ludzie mieli dosyć Wschodu. Wyjątkiem są Węgrzy. Kertész, Esterházy, Nádas - doskonale wpisują się w zainteresowanie, jakie ostatnio budzi w Niemczech literatura wspomnieniowa, rozliczenia międzypokoleniowe, trauma wojenna, komunizm.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.