RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Nike 2016 dla Bronki Nowickiej

Bronka Nowicka, autorka debiutanckiej książki Nakarmić kamień została w niedzielę 20. laureatką Nagrody Literackiej Nike. „44 zdyscyplinowane językowo, ostre jak cięcie noża (...) obrazy poetyckie″ - powiedział o nagrodzonej książce Tomasz Fiałkowski.

 

Miesiąc Spotkań Autorskich: Żanna Słoniowska

Drugim gościem zaproszonym w dniu 25.07 (poniedziałek) w ramach Miesiąca Spotkań Autorskich była Żanna Słoniowska. Było to nietypowe spotkanie autorskie, ponieważ odbyło się bez osoby prowadzącej, a wszelkie pytania do autorki były zadawane przez publiczność.

 

Nagroda Nike 2016 - nominacje. Oto 20 książek roku

Jubileuszowe, 20. rozdanie nagrody Nike stoi pod znakiem poezji i reportażu. Obok powieści, prozy poetyckiej, wspomnień i eseju są cztery tomy wierszy i w gronie nominowanych do najważniejszego wyróżnienia literackiego w Polsce jest aż siedem zbiorów reporterskich. Całą dwudziestkę ogłoszono dzisiaj podczas Warszawskich Targów Książki.    

 

Nowości z serii NIKE SW Czytelnik

Nowości

Spółdzielnia Wydawnicza Czytelnik proponuje kilka tytułów w cenionej serii literackiej NIKE:

 

Olga Tokarczuk z Nagrodą Nike!

Nagrody

Olga Tokarczuk otrzymała wczoraj za "Księgi Jakubowe" Nagrodę Literacką Nike. Pisarka została wyróżniona również Nike czytelników, co czyni ją podwójną wygraną. Autorka była mocną kandydatką do tegorocznej nagrody, obstawianą przez wielu komentatorów.

 

Nike czytelników

Nagrody

Dehnel, Grzegorzewska, Karpowicz, Podsiadło, Tokarczuk, Tulli czy Twardoch - kto z siedmiorga finalistów powinien twoim zdaniem dostać w tym roku Nagrodę Literacką "Nike"? Wskaż swój typ i krótko uzasadnij. Autor najciekawszej opinii wygra dowolną wycieczkę o wartości 3 tys. zł.    

 

Znamy wszystkich finalistów Nike 2015

Laureata tegorocznej nagrody poznamy już 4 października. Finaliści to: Jacek Dehnel („Matka Makryna”), Wioletta Grzegorzewska („Guguły”), Ignacy Karpowicz („Sońka”), Jacek Podsiadło („Przez sen”), Olga Tokarczuk („Księgi Jakubowe”), Magdalena Tulli („Szum”) i Szczepan Twardoch („Drach”).

 

Finaliści Nike 2015: Olga Tokarczuk

Nagrody

Codziennie przez tydzień „Gazeta Wyborcza″ ujawnia po jednym z finalistów najważniejszej nagrody literackiej w Polsce. Dziś jako pierwsza - Olga Tokarczuk. „Jej Księgi Jakubowe stały się bestsellerem, ale były też przedmiotem analiz literackich i historycznych. Wielu pisarzy marzy o tym połączeniu.″ - pisze Justyna Sobolewska w dzisiejszym wydaniu „Wyborczej″.

 

Nominacje do najważniejszych polskich nagród literackich: Nike 2015 oraz Gdynia 2015 dla Autorów W.A.B.

Wydawnictwa

z ogromną przyjemnością przekazujemy informacje o nominacjach do najważniejszych polskich nagród literackich. Nominacja – Nagroda Literacka NIKE 2015:

 

Nominacje do Nike 2015

Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Ignacy Karpowicz, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Adam Zagajewski, Magdalena Tulli, Jacek Podsiadło czy Szczepan Twardoch. Oto niektórzy spośród 20 autorów nominowanych do 19. edycji Nike.  

 

Karol Modzelewski laureatem Literackiej Nagrody Nike

Wydarzenia

Tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej Nike został Karol Modzelewski za autobiografię "Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca".

 

Patrycja Pustkowiak i Brygida Helbig w finale Nagrody Literackiej NIKE 2014

Miło nam poinformować, że aż 2 książki Wydawnictwa W.A.B. znalazły się w finałowej siódemce Nagrody Literackiej NIKE 2014: "Niebko" Brygidy Helbig "Nocne zwierzęta" Patrycji Pustkowiak:    

 

Znamy finalistów Nike

Wydarzenia

Jury ogłosiło już siódemkę finalistów Nagrody Literackiej Nike. Wśród nominowanych znaleźli się m.in. Marcin Świetlicki, Jerzy Pilch, Patrycja Pustkowiak, Ignacy Karpowicz.

 

Karol Modzelewski finalistą Nike

„Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca” (ISKRY) to kolejna książka nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Jutro poznamy ostatniego finalistę. Jury ogłosi nazwisko laureata 5 października.

 

„Wiele demonów” Jerzego Pilcha wśród finalistów Nike

Nagrody

Drugim nominowanym obok Ignacego Karpowicza (za „ości”) został Jerzy Pilch. O jego książce tak pisze Tomasz Fijałkowski z „Tygodnika Powszechnego: ”Tę powieść przeczytałem jednym tchem, z narastającym zachwytem jej stylistyczną brawurą.      

 

Ignacy Karpowicz pierwszym ujawnionym finalistą Nike

Nagrody

Na początku września poznamy całą siódemkę finalistów Nagrody Nike, a decyzję o laureacie Nike jury podejmie w dniu jej wręczenia - w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami są „Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.

 

Marcin Świetlicki nie przyjmie Nike

Nagrody

Tuż po ogłoszeniu nominacji tomiku „Jeden” Marcin Świetlicki ogłosił na swoim profilu na Facebooku, że nie chce uczestniczyć w konkursie organizowanym przez instytucję, która wytacza procesy poetom za to, co myślą. Odniósł się tym samym do sprawy Jarosława Marka Rymkiewicza, który został pozwany przez Agorę za artykuł, w którym nazwał dziennikarzy „Gazety Wyborczej” „duchowymi spadkobiercami Komunistycznej Partii Polski".

 

Nominacje do Nagrody Nike 2014

Nagrody

Jurorzy tegorocznej Nagrody Nike dokonali wyboru 20 nominowanych spośród 300 zgłoszonych książek. Na liście wskazanych przez nich publikacji znalazło się 8 powieści, 5 tomów poetyckich, 3 reportaże, 2 tomy eseistyczne, a także autobiografia i dziennik.

 

Najgorsze z Najlepszych Książek 2013

Nagrody

Już w poniedziałek 23 grudnia 2013 – czyli w wigilię Wigilii – o godz. 14:43 na wrocławskim Rynku w Przejściu Garncarskim odbędzie się uroczysta gala 1. edycji wrocławskiej Nagrody Literackiej Dynia. Zostaną wówczas wyłonieni laureaci w kategoriach Najgorsza Książka Roku oraz Najbardziej Nadęty Cytat Roku. Trzecią kategorią jest Nagroda Publiczności.

 

Joanna Bator laureatką nagrody Nike 2013

Wydarzenia

Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku. Pisarka została nagrodzona sumą 100 tys. zł oraz statuetką autorstwa Gustawa Zemły za swoją powieść "Ciemno, prawie noc". Wśród finalistów byli: Justyna Bargielska, Szczepan Twardoch, Igor Ostachowicz, Kaja Malanowska, Katarzyna Surmiak-Domańska oraz Maciej Sieńczyk.

 

Komiks nominowany do Nike

Nagrody

"Przygody na bezludnej wyspie" Marka Sieńczyka to ostatnia z prezentowanych przez Gazetę Wyborczą od 9 września książek nominowanych do nagrody literackiej Nike.

 

Książki W.A.B. w finale Nagrody Literackiej NIKE 2013!

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, w Finale Nike 2013 - najważniejszej w Polsce nagrody literackiej, znalazły się książki wydane przez W.A.B.:

 

Trzecią finalistką Nike jest Justyna Bargielska

Nagrody

Od 9 września Gazeta Wyborcza prezentuje kolejnych finalistów nagrody literackiej Nike.

 

Największa pula nagród i nominacji dla książek W.A.B.

Szanowni Państwo, Wydawnictwo W.A.B. otrzymuje nagrody i nominacje do najważniejszych nagród literackich w Polsce!

 

Nominacje do Nike

Wydarzenia

Pierwszego dnia Targów o godzinie 13, w Sali Paryż przedstawiciele Kapituły uważanej za jedną z najbardziej prestiżowych Nagrody Literackej „Nike” przedstawili tytuły książek nominowanych do siedemnastej edycji. Sekretarz Nagrody, Juliusz Kurkiewicz przypomniał pokrótce jej dzieje, dotychczasowych laureatów, „Nike” jest przyznawana przez „Gazetę Wyborczą” i Fundację Agory nagrodą ponadgatunkową. Do konkursu zostało zgłoszonych ponad 250 książek.

 

Polecamy książki tegorocznego laureata nagrody literackiej NIKE!

Nowości

Firma Księgarska Olesiejuk poleca książki tegorocznego laureata nagrody literackiej NIKE - Marka Bieńczyka:

 

Nagroda Literacka Nike dla Marka Bieńczyka za "Książkę twarzy"

Wydarzenia

- To jest mój Facebook - książka o fascynacji twarzami innych i szczęściu czytania - mówi laureat nagrody Nike 2012 Marek Bieńczyk. Jego "Książkę twarzy" jury 16. edycji najważniejszego w Polsce literackiego konkursu wyróżniło za "wiarę w literaturę, słowo, styl i pisanie samo w sobie".

 

Gala nagrody literackiej NIKE na żywo w TVP Kultura

Wydarzenia

Szesnasta edycja Nagrody Literackiej NIKE będzie transmitowana na antenie TVP Kultura. Uroczysta gala, podczas której poznamy autora zwycięskiej książki, odbędzie się tradycyjnie w pierwszą niedzielę października, 7 października o godz. 19:00.

 

Nike 2012: prezentacje

W tym roku, w pierwszą niedzielę października już po raz 16-sty zostanie przyznana literacka nagroda Nike. Z 20-stu nominowanych książek, których listę poznaliśmy w maju na Warszawskich Targach Książki (4 reportaże, 4 książki eseistyczne, 4 poetyckie, 2 zbiory opowiadań i 2 powieści oraz 4 biografie), już na początku września wyłoniona zostanie finałowa siódemka.  

 

Nagroda Literacka NIKE 2012 - nominacje dla książek W.A.B.

Wydawnictwa

Miło nam poinformować, że wśród książek nominowanych do Nagrody Literackiej NIKE 2012 znalazły się 3 tytuły Wydawnictwa W.A.B.  

 

Generał Denikin przewidział, jaki los nas czeka. Rozmowa z Janem Engelgardem, autorem powieści „Klątwa generała Denikina”

Wydawnictwo Prasy Lokalnej zaprasza do lektury wywiadu z autorem "Klątwy generała Denikena" Janem Engelgardem oraz lektury jego książki.

 

„Klątwa generała Denikina” – historyczna lekcja pokory”

Wydawnictwa

W polskim społeczeństwie funkcjonuje stereotyp Józefa Piłsudskiego jako antykomunisty i pogromcy bolszewickiej nawały w 1920 roku.

 

Recenzja: Co wydarzyło się przed rokiem 1920?

Recenzje

Reklama i rozgłos, jaki zyskała najnowsza produkcja Jerzego Hoffmana - „Bitwa warszawska 1920”, skłonią być może przynajmniej niektórych spośród tych, którzy film obejrzeli, do zadania pytania o bezpośrednie przyczyny, jakie doprowadziły do dramatycznych wydarzeń 1920 roku.

 

Nike 2011 dla Mariana Pilota

Wydarzenia

Gdyby nie dziadek, gdyby nie matka i gdyby nie dwie lewe ręce, Marian Pilot zostałby jak nic pastuchem albo ślusarzem. Dorota Wodecka o laureacie tegorocznej Nagrody Literackiej Nike 2011  

 

Znamy finalistów Nike 2011

Znamy już wszystkich finalistów Nagrody Literackiej Nike 2011. Są nimi:

 

Od dziś w Gazecie finałowa siódemka Nike!

Nagrody

Dziś Gazeta Wyborcza zaczyna prezentację siódemki finalistów Nagrody Literackiej Nike 2011. Po raz pierwszy organizatorzy nie ujawnią od razu wszystkich tytułów książek, które mają szansę na zwycięstwo, ale przez siedem kolejnych dni będą ogłaszać po jednym.

 

Książki Wydawnictwa W.A.B. nominowane do Nagrody Literackiej NIKE i Nagrody Literackiej Gdynia 2011

Z przyjemnością informujemy, że książki Wydawnictwa W.A.B. znalazły się wśród nominacji do Nagrody Literackiej NIKE i Nagrody Literackiej GDYNIA 2011:

 

Znamy nominowanych do Nike!

Znamy już nominowanych do 15 edycji Nagrody Literackiej Nike – jednego z najważniejszych wyróżnień literackich w Polsce. Z 289 zgłoszonych książek wyróżniono:

 

Tadeusz Słobodzianek tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej Nike

Tadeusz Słobodzianek został tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej Nike za dramat "Nasza klasa". Wśród siedmiu książek, które w tym roku znalazły się w finale nagrody był to jedyny dramat

 

NIKE czytelników dla Grochowskiej

W niedzielę wieczorem poznamy laureata nagrody Nike 2010. Czytelnicy już wybrali - w ich plebiscycie zwyciężyła Magdalena Grochowska z biografią "Jerzy Giedroyc. Do Polski ze snu.

 

Wrzesień w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu

Biblioteki

W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w imprezach dla dzieci i dorosłych organizowanych przez filie Miejskiej Biblioteki Publicznej we wrześniu.

 

Nasza klasa - w finale nagrody NIKE 2010

Nowości

Znakomity dramat "Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka został wybrany do finału Nagrody Literackiej NIKE!

 

Finałowa siódemka Nike

W dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" ogłoszono finalistów nagrody Nike. Spośród dwudziestu książek nominowanych w maju do nagrody, wyłoniono finałową siódemkę, na którą składają się trzy tomiki poetyckie, reportaż, zbiór opowiadań i biografia.

 

Na Wileńszczyźnie też kupisz nominowanych do Nike

Rynek zagraniczny

Czytelnicy z Wilna i Wileńszczyzny mogą już zamawiać książki z listy nominowanych w księgarniach z polską książką - Księgarni "Na Rudnickiej" i "Elephas". Księgarnie, Radio "Znad Wilii" z inicjatywy Fundacji Małego Księcia, tak jak w minionym roku, prowadzić będą plebiscyt na najlepszą książkę nominowaną do Nagrody NIKE 2010.  

 

Książki W.A.B. w finale Nike i Nagrody Gdynia

Nagrody

Książki Wydawnictwa W.A.B. znalazły się wśród nominacji do Nagrody Literackiej NIKE i Nagrody Literackiej GDYNIA.

 

Po nominacjach - czy nagrody literackie coś zmieniają?

Ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia 2010 oraz Nagrody Literackiej Nike. Decyzje jury były nieprzewidywalne, ale to dobrze, bo czytelnicy mają trochę czasu by zapoznać się z nominowanymi książkami, których jeszcze nie zdołali przeczytać. W tym roku pojawiło się kilka nazwisk które znane były jak dotąd tylko w pewnych kręgach.

 

Nike 2010. Zobacz, które tytuły zyskały nominację do nagrody

Siedem tomików poezji, sześć książek reprezentujących literaturę faktu, sześć tomów prozy oraz jeden dramat znalazły się wśród 20 książek nominowanych do tegorocznej, 14. edycji literackiej nagrody Nike - ogłoszono w czwartek, pierwszego dnia 55. Międzynarodowych Targów Książki.      

 

Targowa Uliczka Antykwaryczna

Uliczka Antykwaryczna pojawiła się na WTM, realizując ideę integracji rynku pierwotnego z wtórnym. Antykwariat „Książka dla każdego” wybrał naprawdę atrakcyjną ofertę tak tytułową, jak i cenową.

 

Nike 2010 dla Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego!

Nagrody

"Piosenka o zależnościach i uzależnieniach" Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego laureatką Nagrody Literackiej Nike! Tom wydany przez Biuro Literackie został tym samym najczęściej wyróżnianą książką tego roku.

 

Zdobywcą literackiej NIKE 2009 - Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki

Jury 13 edycji literackiej nagrody NIKE 2009, pod przewodnictwem Grażyny Borkowskiej w składzie: Edward Balcerzan, Tadeusz Bradecki, Kinga Dunin, Tomasz Fijałkowski, Marcin Król, Dariusz Nowacki i Marta Wyka przyznało ją poecie Eugeniuszowi Tkaczyszynowi-Dyckiemu za tom "Piosenka o zależnościach i uzależnieniach" opublikowany przez Biuro Literackie.

 

Zdobywcę Nike poznamy w niedzielę

W niedzielę wieczorem poznamy tegorocznego laureata literackiej nagrody Nike. Wśród siedmiu książek, które znalazły się w finale nagrody, jest pięć powieści, jeden tom wierszy i jeden zbiór reportaży.

 

Mariusz Szczygieł otrzyma czeską nagrodę Gratias Agit

2 października Mariusz Szczygieł otrzyma w Pradze z rąk ministra spraw zagranicznych Republiki Czeskiej nagrodę Gratias Agit, przyznawaną za "zasługi w szerzeniu dobrego imienia państwa czeskiego". Jej laureatami są m.in. Milosz Forman i Madeleine Albright.

 

"Gulasz z turula" w finale Nagrody Literackiej NIKE 2009

Do ścisłego finału Nagrody Literackiej NIKE 2009 weszła książka Krzysztofa Vargi Gulasz z turula.

 

Autorzy Wydawnictwa W.A.B. w finale Nagrody Literackiej Nike 2009!

Wydawnictwa

Andrzej Bart i Tomasz Piątek znaleźli się w siódemce finalistów Nagrody Literackiej NIKE 2009.  

 

Finaliści Nike 2009

Znamy już finalistów trzynastej edycji Nagrody Literackiej Nike. Znaleźli się wśród nich autorzy pięciu powieści, jednego tomu poetyckiego i zbioru reportaży.

 

Olga Tokarczuk - Bieguni

Recenzje

Bieguni - prawosławna sekta, według wierzeń której znanym nam Światem rządzi Szatan. Szatan ów posiada nad nami władzę w miarę, jak zakorzeniamy się w środowisku, które zamieszkujemy, nie ma jednak na nas wpływu, gdy pozostajemy w ciągłym ruchu, przemieszczając się w czasie i przestrzeni. Powiedziałbym, że ów zawarty w tytule podwójny sens nowej powieści Olgi Tokarczuk wydaje mi się nieco na siłę dolepiony. Dorzuciłbym nawet, że może stało się tak dlatego, że wielbiciele prozy autorki,...

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.