RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Warszawa Antoniego Słonimskiego - Tomasz Lerski

Książki, Zapowiedzi

Twórczość poetycka Słonimskiego, odnosząca się do jego rodzinnego miasta, wpisuje się na jedno z pierwszych miejsc w dziejach gatunku poezji poświęconej Warszawie. W czterdziestą rocznicę śmierci pisarza nakładem PIW-u ukaże się Warszawa Antoniego Słonimskiego, książka Tomasza Lerskiego, która przenosi Czytelnika w niezwykłą podróż po stolicy widzianej oczami jednego ze Skamandrytów.  

 

Biografie Sławnych Ludzi: „Karol Wielki. Cesarz i święty” już w sprzedaży!

Nowości

Współcześni nazwali go ojcem Europy. Przez 64 lata panowania mieczem wywalczył królestwo sięgające od Akwizgranu po Rzym, od Ebro po wybrzeże Morza Północnego, od Marchii Bretońskiej po Marchię Wschodnią.

 

Sto lat, PIW-owi!

25 czerwca minie dokładnie 70 lat od powołania Państwowego Instytutu Wydawniczego do istnienia. Na ich książkach wychowały się już trzy pokolenia, w ciągu siedmiu dekad wydano ponad 8000 tytułów i kilkaset serii.

 

"Opium" Gézy Csátha po raz pierwszy po polsku! Dziś premiera książki

Nowości

Był dandysem, maniakiem seksualnym, morfinistą, a wreszcie mordercą i samobójcą. Dziś nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazało się Opium Gézy Csátha, tom zawierający opowiadania i dzienniki jednego z najciekawszych pisarzy węgierskich XX wieku.

 

Jak myślą Japończycy? "Chryzantema i miecz" Ruth Benedict

Zapowiedzi

Już za tydzień, 17 marca, nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego w serii Biblioteka Myśli Współczesnej ukaże się "Chryzantema i miecz", słynny przewodnik Ruth Benedict po japońskiej kulturze i mentalności. To jedna z najciekawiej napisanych książek o Japonii, jakie kiedykolwiek powstały.

 

W PIW-ie - Książka jest kobietą!

Wydawnictwa

Książka jest kobietą! „Ewa jutra”, „Mężczyzna i dwie kobiety” Doris Lessing, listy Modrzejewskiej, wspomnienia o Annie German, Marii Kownackiej i wiele innych.

 

Dziś urodziny Fryderyka Chopina!

206 lat temu, 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli urodził się Fryderyk Chopin. Poznaj najwybitniejszego polskiego kompozytora dzięki książkom Państwowego Instytutu Wydawniczego!

 

Spotkanie wokół książki "Z domu" Juliusza Żuławskiego

Księgarnie

"Z domu" Juliusza Żuławskiego, to jedna z najciekawszych nowości wydawniczych PIW-u tego roku!

 

Dymny. Życie z diabłami i aniołami

Zapowiedzi

Artysta genialny i przeklęty. Pierwsza biografia Wiesława Dymnego.   Agresywny awanturnik i prowokator. Żył z pożarem w głowie, nieuchronnie zmierzał ku samozagładzie. Taki polski James Dean. Tajemnica jego przedwczesnej śmierci wiedzie do mrocznych archiwów SB.

 

Ponad 200 utworów Mirona Białoszewskiego w nowym tomie już od 19 stycznia!

Zapowiedzi

już w najbliższy wtorek, 19 stycznia, nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukaże się Tom 1 Utworów zebranych Mirona Białoszewskiego, gromadzący cztery najwcześniejsze zbiory wierszy poety: Obroty rzeczy, Rachunek zachciankowy, Mylne wzruszenia oraz Było i było. W książce znalazły się m.in. takie utwory jak: Karuzela z madonnami, Szare eminencje zachwytu, O obrotach rzeczy czy Podłogo, błogosław!.    

 

Nowość PIW-u: S.I.Witkiewicz, „Listy do żony tom 2: 1928-1931"

Nowości

Drugi tom listów Witkacego do żony zawiera 321 listów z lat 1928–1931. To istotny okres w jego życiu i twórczości.

 

Krzysztof Mroziewicz "Mity indyjskie"

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy prezentuje najnowszą książkę Krzysztofa Mroziewicza dotyczącą mitów indyjskich.

 

Rozmowa ze Stanem Strasburgerem na temat jego książki „Opętanie. Liban".

Prezentujemy Państwu rozmowę ze Stanisławem Strasburgerem autorem książki pt. „Opętanie. Liban" opublikowaną

 

Stanisław Strasburger "Opętanie. Liban" zaproszenie na promocję książki

Wydawnictwa

Państwowy Instytut Wydawniczy i Instytutu Reportażu serdecznie zapraszają na spotkanie ze Stanisławem Strasburgerem (pseudonim Jan Subart) autorem książki „Opętanie. Liban":

 

Przyznano Nagrody Literackie m.st. Warszawy

Wydarzenia

Jarosław Marek Rymkiewicz, Andrzej Stasiuk, Urszula Kozioł, Anna Piwkowska oraz duet Elżbieta Markowska i Katarzyna Naliwajek-Mazurek to laureaci 8. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Zwycięzców ogłoszono 24 kwietnia podczas uroczystej gali w Bibliotece Narodowej.

 

Nagroda dla Anny Piwkowskiej za książkę "Franciszka" i dla Emilii Bojańczyk za ilustracje

Wydawnictwa

Nagrodę Literacką m. st. Warszawy 2015 otrzymała Anna Piwkowska za powieść dla młodzieży „Franciszka" i Emilia Bojańczyk za ilustracje do książki (Zeszyty Literackie / Ilustracje: Podpunkt).

 

Apel: Ratuj PIW, ratuj książkę

Wydawnictwa

Od tygodnia nagłaśniana jest akcja zbierania podpisów pod apelem przeciw likwidacji PIW. W ciągu tygodnia udało się zebrać w internecie ponad 2 000 podpisów. Sprawą zainteresowały się media. Od kilku miesięcy polska inteligencja jednoczy się ponad podziałami politycznymi, wokół zadania uratowania jednej z ostatnich tak zasłużonych instytucji kultury polskiej.

 

Spotkanie z Anną Piwkowską w Poznaniu

Już dzisiaj 20 marca (piątek) o godz. 16.00 zapraszamy na Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu na spotkanie z Anną Piwkowską autorką książki „Franciszka”.

 

Nowość PIW- Miron Białoszewski: Proza stojąca, proza lecąca

Nowości

Już 18 marca premiera zupełnie nowego tomu Utworów zebranych Mirona Białoszewskiego: „Proza stojąca, proza lecąca. Teksty rozproszone i niepublikowane".

 

Nowe Książki o Annie Piwkowskiej

Nowości

Najnowszy numer "Nowych Książek" (2015 nr 3) poświęcono Annie Piwkowskiej.

 

Nowość PIW-u: S.I. Witkiewicz: Pisma krytyczne i publicystyczne

Nowości

Z przyjemnością informujemy, iż nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazał się właśnie Tom 11 Dzieł zebranych Stanisława Ignacego Witkiewicza „Pisma krytyczne i publicystyczne”, który opracowany został przez jednego z najwybitniejszych witkacologów: prof. Janusza Deglera.

 

„Kocha, lubi, szanuje... czyli jeszcze o uczuciach”

Bywają czasem dni, kiedy atmosfera w przedszkolu trochę się psuje... Na szczęście dzieci mają panią Miłkę. Ona potrafi dać sobie radę ze wszystkim – ułagodzi naburmuszonego Bodzia, zorganizuje przedstawienie teatralne, a nawet wypędzi duchy! "Kocha, lubi, szanuje... czyli jeszcze o uczuciach" to zbiór zabawnych opowiadań poświęconych między innymi miłości, nienawiści, strachowi i poczuciu winy. Na końcu każdej historii znajdują się: opis konkretnej emocji oraz praktyczne rady dla...

 

Ciekawa książka: Polacy, Żydzi, Szwajcarzy, Paul Stauffer

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy poleca do lektury pracę Paula Stauffera, historyka i dyplomaty szwajcarskiego zatytułowaną: Polacy, Żydzi, Szwajcarzy":

 

Nowość PIW-u: biografie słynnych ludzi - Darwin

Nowości

Nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazała się właśnie biografia Karola Darwina z serii Biografie Sławnych Ludzi: „Darwin czyli pochwała faktów":

 

Wspomnienia o Halinie Poświatowskiej PIW 2014

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy poleca na tą zimową porę lekturę wspomnień o Halinie Poświatowskiej pt. „ja minę ty miniesz...” Wspomnienia o Halinie Poświatowskiej. Zebrała i opracowała Mariola Pryzwan.

 

Nowa - odcenzurowana, poprawiona i uzupełniona edycja „Pamiętnika z powstania warszawskiego

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy proponuje Państwu nowe niecenzurowane, poprawiona i uzupełnione wydanie „Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego. Książka ukazała się w serii jego Dzieł Zebranych".

 

Nagroda dla książki Anny Piwkowskiej

Informujemy, iż tegoroczna Nagroda IBBY trafiła do Anny Piwkowskiej za książkę dla młodzieży "Franciszka".

 

Recenzja: „Franciszka” Anna Piwkowska

Poetka pisze książkę dla młodzieży. Czy to dobry pomysł? W przypadku Anny Piwkowskiej – według mnie – doskonały.

 

Książki + alkohol = połączenie doskonałe?

Księgarnie

Wielu pisarzy głęboko w to wierzyło, a dla niektórych księgarzy z USA dodanie do siebie stron zapisanych historiami i napojów z procentami okazało się sposobem na przeniesienie swojego biznesu na zupełnie inny poziom. Tak właśnie powstały księgarnie wyposażone w bary.

 

Nowość w PIW-ie: "Dzieje chrześcijaństwa na Litwie"

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy poleca Państwu kolejny tytuł z cenionej serii "ceramowskiej" "Dzieje chrześcijaństwa na Litwie", pod redakcją Vytautasa Alisauskasa.

 

Ostatnie w tym roku seminarium prof. Przemysława Czaplińskiego "Lęk, strach, obrzydzenie...

Wydarzenia

Gorąco zapraszamy na ostatnie już w tym sezonie spotkanie z prof. Przemysławem Czaplińskim w ramach cyklu seminaryjnego "Lęk, strach, obrzydzenie. Horror w literaturze nowoczesnej".

 

PIW na Warszawskich Targach Książki

Spotkania z autorami PIW-u podczas IV Warszawskich Targów Książki:

 

Marek Sołtysik - Roman Maciejewski. Dwa życia jednego artysty

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy przedstawia kolejną nowość z serii "Biografii Słynnych Ludzi" pracę Marka Sołtysika pt."Roman Maciejewski. Dwa życia jednego artysty":

 

Nowość PIW-u: Jan F. Lewandowski - Wojciech Korfanty

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy poleca Państwu najnowszy tytuł z serii: Biografie Słynnych Ludzi" - Wojciech Korfanty -Jan.F.Lewandowski.

 

PIW wznawia zbiór wspomnień o Annie German "Tańcząca Eurydyka"

Nowości

Tańcząca Eurydyka to zbiór wspomnień przyjaciół, znajomych i najbliższych Anny - jej matki i męża, przeplatany fragmentami biografii piosenkarki autorstwa rosyjskiego dziennikarza Aleksandra Żygariowa.

 

Zapraszamy na spotkanie prof. Januszem Deglerem

Wydawnictwa

Zapraszamy na spotkanie z Januszem Deglerem poświęcone czwartemu tomowi "Listów do żony (1936–1939)" Stanisława Ignacego Witkiewicza.

 

Książka jak wyprawa do dawnej łódzkiej karczmy

Nowości

Chcesz wiedzieć co piło się i jadło w Łodzi do I wojny światowej, a przy okazji poznać dzieje polskiej gastronomii? Sięgnij po "Piwo, flaki..."

 

Nowośc PIW-u: Jerzy Kierul "Galileusz"

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy poleca Państwa uwadze kolejny tytuł opublikowany w serii "Biografie słynnych ludzi" -Jerzego KLerula "Galileusz".

 

Grzegorz Wiśniewski - 25 lat orkiestry Sinfonia Varsovia. 1984-2009

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy w likwidacji poleca monografię Grzegorza Wiśniewskiego "25 lat orkiestry Sinfonia Varsovia. 1984-2009".

 

Salon książki historycznej w Muzeum Niepodległości zaprasza na spotkanie z prof. Markiem Kwiatkowskim

Wydarzenia

Dr Tadeusz Skoczek Dyrektor Muzeum Niepodległości oraz Rafał Skąpski Państwowy Instytut Wydawniczy (w likwidacji) zapraszają na spotkanie z książką Marka Kwiatkowskiego "Moja pasja architektura".

 

Nowości W.A.B.: "Więcej gazu, Kameraden!"oraz "Bankructwo małego Dżeka"

Nowości

"Więcej gazu, Kameraden!" Krystiana Piwowarskiego to proza wpisująca się w nurt wyznaczony przez takie książki, jak "Sąsiedzi" czy "Strach" Jana Tomasza Grossa.

 

Przekład książki Gajto Gazdanowa pt. "Wieczór u Claire. Widmo Aleksandra Wolfa" nominowana do nagrody Читай Россию/Read Russia

Państwowy Instytut Wydawniczy ma przyjemność poinformować, że tłumaczenie książki Gajto Gazdanowa pt. Wieczór u Claire. Widmo Aleksandra Wolfa dokonane przez Henryka Chłystowskiego, jako jedyne z Polski, znalazło się w ścisłej czołówce nominowanych do nagrody Читай Россию/Read Russia, która jest przyznawana za najlepsze tłumaczenie z języka rosyjskiego na obcy wydane poza Rosją.

 

Zapowiedź PIW-u: Ottó Tolnai - "Poeta ze smalcu"

Zapowiedzi

Państwowy Instytut Wydawniczy poleca Państwu wywiad z Ottó Tolnai'em, z którym rozmawia Lajos Parti Nagy.

 

Trzeci tom "Dzieł Wszystkich" Leśmiana w PIW-ie

Nowości

Do sprzedaży trafił właśnie trzeci tom "Dzieł Wszystkich" Bolesława Leśmiana zawierający baśnie i inne prozatorskie utwory.

 

Nowość PIW-u: Samuel Pohoryles - Zielona koordynata

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy opublikował książkę Samuela Pohorylesa zatytułowaną "Zielona kordynata"

 

Majowe zapowiedzi wydawnicze PIW-u

Zapowiedzi

Państwowy Instytut Wydawniczy poleca Państwa uwadze swoje majowe zapowiedzi wydawnicze.

 

Spotkanie z Antonim Liberą

Teologia Polityczna zaprasza na spotkanie: "Król Edyp w Warszawie". Spotkanie z Antonim Liberą - autorem nowego przekładu "Króla Edypa" Sofoklesa.

 

Promocja książki "Kantor od kuchni"

Państwowy Instytut Wydawniczy i Teatr Kamienica serdecznie zapraszają na promocję książki "Kantor od kuchni" autorstwa Krzysztofa Miklaszewskiego.

 

"Król Edyp" w nowym przekładzie A. Libery

Zapowiedzi

Jeden z najważniejszych utworów w historii światowej literatury - "Król Edyp" Sofoklesa objawi się polskiemu czytelnikowi w pełnym świetle dzięki nowemu przekładowi Antoniego Libery.

 

50. rocznica śmierci Władysława Broniewskiego w Muzeum Niepodległości

W ramach obchodów 50 rocznicy śmierci Władysława Broniewskiego Wydawnictwo Iskry, Państwowy Instytut Wydawniczy oraz Muzeum Niepodległości zapraszają na cykl spotkań poświęconych publikacjom książkowym z jego twórczością.

 

Zapraszamy na spotkanie z Maciejem Ziębą OP

19 stycznia (czwartek) 2012r. o godz. 18.00 zapraszamy do Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 97 przy ulicy Czerniakowskiej 178A na spotkanie z Maciejem Ziębą OP i promocję jego książki pt. "Nieznane, niepewne, niebezpieczne?".

 

Jack Goody - Poskromienie myśli nieoswojonej

Nowości

W serii "Antropologicznej" Państwowy Instytut Wydawniczy anonsuje publikację "Poskromienia myśli nieoswojonej" Jacka Goddy.

 

PIW poleca: Przerabianie XIX wieku

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy anonsuje publikację studiów poświęconych XIX wiekowi pod red. Ewy Paczoskiej i Bartłomieja Szleszyńskiego pt. "Perzerabianie XIX wieku".

 

"Z albumu Romana Jasińskiego"

Nowości

Polecamy nowość Państwowego Instytutu Wydawniczego "Z albumu Romana Jasińskiego" Roberta Jareckiego

 

PIW poleca nowość: Joseph Roth, Tarabas. Gość na tej ziemi

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy anonsuje publikację książki Josepha Rotha pt. Tarabas. Gość na tej ziemi" w znakomitym tłumaczeniu Sławy Lisieckiej.

 

"Fedra" Racine'a w PIW

Zapowiedzi

Fedra Jeana Racine’a (1629-1699), szczytowe osiągnięcie artystyczne francuskiego klasyka, należy do największych dramatów w historii literatury.

 

Nowy tomik Jacka Podsiadły

Nowości

Z przyjemnością informujemy, że kilka dni temu w formie e-booka ukazał się kolejny tom wierszy Jacka Podsiadły pt. "Pod światło". Zapraszamy do zapoznania się z tą pozycją

 

Wraca sprawa PIWu

Wydawnictwa

Ministerstwo kultury dystrybuowałoby prawa do wydawania książek z Kolekcji Państwowego Instytutu Wydawniczego innym wydawcom - to rozpatrywany przez resorty skarbu i kultury wariant zabezpieczenia dorobku PIW po jego likwidacji - wynika z czwartkowej dyskusji na forum Sejmu.  

 

PIW na Targach Książki w Krakowie

Wydawnictwa

Państwowy Instytut Wydawniczy zaprasza na spotkania ze swoimi autorami podczas Targów Książki w Krakowie.

 

"Co reżyser ma w środku?"

Zapowiedzi

Drodzy Czytelnicy! Polecamy wam najnowszą książkę z Państwowego Instytutu Wydawniczego - "Co reżyser ma w środku" autorstwa Jana Kulczyckiego

 

Los PIW wciąż niepewny

Wydawnictwa

Zapowiadana na 1 lipca likwidacja Państwowego Instytutu Wydawniczego nie doszła do skutku, niewykluczone, że Ministerstwo Skarbu Państwa odstąpi od tego zamiaru - powiedział PAP minister kultury Bogdan Zdrojewski.

 

1 lipca zlikwidują Państwowy Instytut Wydawniczy

Wydawnictwa

Państwowy Instytut Wydawniczy, jedno z najbardziej zasłużonych polskich wydawnictw, zostanie zlikwidowany 1 lipca. Takie są ostateczne ustalenia między ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim a szefem resortu skarbu Aleksandrem Gradem - dowiaduje się Radio ZET.  

 

Dalsze rozmowy w sprawie PIW

Wydawnictwa

Na połowę czerwca zaplanowano dalsze rozmowy w sprawie przyszłości Państwowego Instytutu Wydawniczego - poinformowało w środę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  

 

Dziś rozstrzygnie się los PIWu

Wydawnictwa

Decyzje podjęte na czwartkowym spotkaniu przedstawicieli ministerstw kultury i skarbu państwa z Michałem Bonim na temat dalszych losów Państwowego Instytutu Wydawniczego zostaną przedstawione w piątek - zapowiada rzecznik ministerstwa skarbu Maciej Wewiór.

 

Alain Touraine w Polsce

Zespół Analizy Ruchów Społecznych oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej mają zaszczyt zaprosić 19 maja 2011 o godz. 15.00 do udziału w niezależnym seminarium naukowym poświęconym ruchom społecznym Gościem specjalnym spotkania będzie wybitny francuski socjolog Prof. Alain Touraine, który wygłosi wykład pt."Fenomen i pojęcie <<ruchu społecznego>>"

 

PIW jednak do likwidacji

Minister Skarbu Państwa podtrzymał zamiar postawienia Państwowego Instytutu Wydawniczego w stan likwidacji. Zgodnie z projektem zarządzenia PIW mógłby przestać istnieć od 1 lipca 2011 r.

 

Ministerstwo Kultury przejmie PIW

Ministerstwo kultury zostanie właścicielem Państwowego Instytutu Wydawniczego - zapowiedział szef resortu Bogdan Zdrojewski

 

Spotkania autorskie w PIW-ie

W imieniu Państwowego Instytutu Wydawniczego zapraszamy na spotkanie z prof. Ewą Paczoską, autorką książki "Prawdziwy koniec XIX wieku".  

 

Wiaczesław Kozlakow, "Maryna Mniszech"

Nowości

Maryna Mniszchówna od wieków nie przestaje fascynować tajemniczością i tragizmem swego losu. Przed nią kobieta na tronie ruskim mogła wykazać się tylko jedną cnotą – urodzić następcę tronu. Wzniosłe ideały religijne oraz pasja w dążeniu do celu połączona z ziemskimi namiętnościami, cechy tak charakterystyczne dla Maryny, wydawały się bluźnierstwem w państwie moskiewskim.

 

Zaproszenie na spotkanie z Piotrem Parandowskim

W imieniu organizatorów zapraszamy na spotkanie z Piotrem Parandowskim, autorem książki "Goście Nieborowa" wydawnictwa PIW.

 

Zapowiedzi PIW-u

Zapowiedzi

Państwowy Instytut Wydawniczy jak zwykle przygotował dla zwolenników dobrej literatury porcję ciekawych nowości. Oto one!

 

"Małżeństwo dawniej i dziś" - spotkanie z Agnieszką Lisak

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na spotkanie z Agnieszką Lisak, autorką książek: "Miłość staropolska" oraz "Miłość, kobieta i małżeństwo w XIX wieku", które odbędzie się 8 marca o godz. 19.00 w Piwnicy Pod Baranami w Krakowie w ramach cyklu "Salon Literacki" organizowanego przez magazyn "Modny Kraków".

 

80-te urodziny Thomasa Bernharda

Serdecznie zapraszamy w imieniu Organizatorów na obchody 80-tych urodzin Thomasa Bernharda. W programie m. in.: prezentacja książek w przekładzie Sławy Lisieckiej:

 

Spotkania w PIW-ie

Program 2 Polskiego Radia i Państwowy Instytut Wydawniczy serdecznie zapraszają na kolejną odsłonę cyklu spotkań literackich .    

 

Tańcząca Eurydyka. Wspomnienia o Annie German

Nowości

Anna German (1936-1982), piosenkarka, kompozytorka, niezapomniana interpretatorka lirycznych przebojów, wśród których największą popularność zdobyły Tańczące Eurydyki, Człowieczy los, Być może i Bal u Posejdona. Anna German to posiadaczka głosu o niepowtarzalnej barwie. Głosu, za którym tęsknią miliony słuchaczy w Polsce, we Włoszech, w Japonii i krajach byłego Związku Radzieckiego.

 

Tadeusz Kantor. Między śmietnikiem a wiecznością

Zapowiedzi

Krzysztof Miklaszewski znał Tadeusza Kantora, jak mało kto. Przez piętnaście lat był dokumentalistą jego twórczości, grał w największych jego przedstawieniach, służył za powiernika idei i myśli. Z jego spotkań z Kantorem zrodziły się zapiski, rejestracje, zdjęcia, filmy, cykle, nagrania rozmów i wykładów.

 

Prawdziwy koniec XIX wieku

Zapowiedzi

Pytanie o koniec wieku XIX można uznać za obsesję polskiej kultury. Ma ono związek z symboliczną strukturą zbiorowych wyobrażeń, ale także z doświadczeniem zmiany - najważniejszym składnikiem nowoczesności. Z tych względów warto mieć w pamięci choćby niektóre z wariantów możliwych odpowiedzi na pytanie o koniec wieku XIX, o których mówi ta książka.

 

Dusza czyśćcowa. Wspomnienia o Stanisławie Grochowiaku

Zapowiedzi

Stanisław Grochowiak ma swoją dobrą i złą legendę. Dobra ukazuje go jako niekwestionowanego przywódcę pokolenia Współczesności, charyzmatycznego redaktora naczelnego, opiekuna młodych poetów, człowieka renesansu, wybitnego twórcę, wspaniałego przyjaciela.

 

PIW na 14. Targach Książki - spotkania autorskie

Wydarzenia

Poniżej zamieszczamy program spotkań z autorami PIW-u podczas 14. Targów Książki.

 

Nowość PIWu - Thomas Bernhard "Spotkanie..."

Nowości

Do polskich księgarń trafił właśnie zapis rozmów Thomasa Bernharda z Kristą Fleischmann pt. "Spotkanie".

 

Konkurs z "Ukrytą kamerą"

Konkursy

Państwowy Instytut Wydawniczy oraz Portal Księgarski zapraszają wszystkich czytelników ciekawej, ambitnej literatury do wzięcia w konkursie czytelniczym poświęconym książce "Ukryta kamera" autorstwa Lidji Dimkovskiej, w świetnym jak zawsze tłumaczeniu p. Danuty Cirlić-Straszyńskiej.

 
 

Nowość PIW-u: Lidija Dimkovska Ukryta kamera

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy prezentuje nowość wydawniczą z serii współczesnej prozy światowej "Ukrytą kamerę" Lidji Dimkovskiej, w świetnym przekładzie Danuty Cirlić-Straszyńskiej.

 

M.Samozwaniec z wyborem wierszy M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej

Nowości

Podstawą tego unikatowego, bo siostrzanego wyboru wierszy, jest list Magdaleny Samozwaniec do stryjecznej siostry Anny Kruczkiewicz, w którym pisarka wymienia – na prośbę kuzynki – trzydzieści osiem tytułów ulubionych wierszy starszej siostry.

 

"Klub Detektywów 'Huragan' i straszliwa piwnica" - wakacyjna lektura dla młodszych czytelników

Zapowiedzi

Po co w wakacje myśleć o szkole? Bo szkoła może być naprawdę ciekawym miejscem, jeśli tylko przyjrzeć się jej uważnie… Wakacyjna lektura dla młodych czytelników, żądnych przygód!            

 

Pierwszy tom "Dzieł wszystkich" Leśmiana!

Zapowiedzi

Nie trzeba przekonywać, iż Bolesław Leśmian jest jednym z najwybitniejszych poetów dwudziestego wieku. A mimo to nie doczekał się jeszcze pełnej krytycznej edycji swoich dzieł. Najwyższa pora nadrobić tę zaległość. Państwowy Instytut Wydawniczy rozpoczyna sześciotomowe wydanie "Dzieł wszystkich" od Poezji zebranych, gdzie znajdą się utwory z wszystkich wydanych osobno tomików Leśmiana (Sadu rozstajnego, Łąki, Napoju cienistego oraz pośmiertnie wydanej Dziejby leśnej)....

 

Biografia Luchino Viscontiego już w księgarniach

Nowości

Reżyser "Śmierci w Wenecji" i "Zmierzchu Bogów" urodził się w 1906 roku w Mediolanie jako czwarty syn księcia Giuseppe Viscontiego di Modrone i Carli Erby, spadkobierczyni jednej z najbogatszych rodzin Mediolanu. Odebrał bardzo staranną edukacje, bardzo wcześnie zaczął też wystawiać własne przedstawienia w prywatnym teatrze rodziców.

 

Iwaszkiewicz o Chopinie

Zapowiedzi

„Piszę o muzyce, ponieważ ją kocham, ponieważ chce mi się o niej pisać”, objaśniał Jarosław Iwaszkiewicz genezę swych szkiców muzycznych, podkreślając jednocześnie, jak ważna jest dla niego ta sztuka. Dziedzictwo Chopina i szkice muzyczne to książka o trwającym wiele lat związku pisarza z muzyką.

 

Meksykański sen noblisty Le Clézio

Zapowiedzi

W marcu 1517 roku władcy Mexico-Tenochtitlan witają statek Hernána Cortésa, „jedząc ziemię”, jak nakazywał rytuał. Spotkanie to zapoczątkowało jeden z najstraszniejszych epizodów w historii świata, zakończony zniszczeniem indiańskiej cywilizacji Meksyku, jej myśli, wiary i sztuki, wiedzy i praw. W starciu dwóch światów jeden reprezentuje magię, religijny ferwor i zwątpienie, drugi niesie pewność i potęgę. Z tego zderzenia kultur zrodzą się wieki kolonializmu i hegemonia Zachodu nad resztą...

 

Nowość PIW-u: Le Clézio J.M.G. - Meksykański sen...

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy poleca książkę J. M. G. Le Clézio pt. "Meksykański sen albo przerwana myśl indiańskiej Ameryki" ("Le rêve mexicain ou la pensée interrompue").

 

Dzieje człowieka - od początku do "końca"

Zapowiedzi

Cechą charakterystyczną człowieka jest ciekawość. Jedną z rzeczy, której jesteśmy najbardziej ciekawi, jest to, w jaki sposób staliśmy się tym, kim jesteśmy. Znany antropolog Ian Tattersall odpowiada na to pytanie, przedstawiając ewolucję gatunku ludzkiego od najwcześniejszych początków do 4000 lat p.n.e.

 

Słowacki w trzech tomach

Nowości

Nowa, piękna formalnie edycja "Dzieł wybranych" Juliusza Słowackiego uświetnia dwusetną rocznicę urodzin Poety.

 

Głosy Claudio Magrisa

Nowości

Jeden z najwybitniejszych współczesnych włoskich pisarzy Claudio Magris jest autorem kilku niewielkich opowiadań, przybierających formę monologu. Teksty te, do których sam przywiązuje dużą wagę, niezamierzenie układają się w przedziwnie spójną całość, a jednocześnie zawarte w nich są wszystkie najistotniejsze motywy twórczości Magrisa.

 

Jak naprawdę było z inwazją na Irak?

Nowości

Amerykańska operacja obalenia reżimu Saddama Husajna nosiła nazwę „Cobra II”. Książka pod tym samym tytułem pokazuje militarne i polityczne przygotowania do inwazji na Irak, przebieg kampanii wojskowej oraz jej następstwa.

 

Chopin coraz bardziej europejski

Nowości

Książka Adama Zamoyskiego to druga w dorobku tego autora biografia Fryderyka Chopina. Przedstawia ona życie i dzieło kompozytora w kontekście europejskim, na tle artystycznych i społecznych środowisk Paryża, Wiednia, Warszawy i Londynu.

 

Lidia Czukowska schodzi pod wodę

Zapowiedzi

Niewielka powieść, która mieści w sobie bezmiar tragicznych doświadczeń. A w dodatku historia podana pięknie, chciałoby się rzec, delikatnie. Nic tu nie jest opisane wprost, koszmar rzeczywistości wyłania się stopniowo, z drobnych, na pozór błahych epizodów, aluzji, przemilczeń, subtelnych obserwacji psychologicznych.

 

Debata z okazji 30. rocznicy śmierci Jarosława Iwaszkiewicza

Zapraszamy Państwa w imieniu Organizatorów na debatę poświęconą życiu i twórczości Jarosława Iwaszkiewicza. Czy wiemy dziś, kim był Jarosław Iwaszkiewicz?

 

Diabły z Loudun- nieznana w Polsce książka Huxleya

Nowości

Niepublikowana dotąd w Polsce niezwykła książka Aldousa Huxleya wzbudziła swego czasu ogromne zainteresowanie krytyki i czytelników. Na jej motywach Ken Russell wyreżyserował głośne Diabły, Krzysztof Penderecki zaś skomponował operę do dziś święcącą tryumfy.

 

Dlaczego życie płynie szybciej, gdy się starzejemy?

Nowości

Pamięć o wydarzeniach z własnego życia nie jest szczególnie ważnym przedmiotem badań psychologii uniwersyteckiej, ponieważ z trudnością poddaje się mierzalnym procedurom badawczym. Niezmiennie fascynuje jednak laików, jako że pytania z nią związane są niezwykle intrygujące.

 

Robert van Gulik - Zagadki sędziego Di - ostatni tom serii - "Zagadki..."

Zapowiedzi

Państwowy Instytut Wydawniczy anonsuje publikację ostatniego tomu z serii: "Zagadki sędziego Di", autorstwa Roberta van Gulikan zatytułowanego "Zagadki sędziego Di".

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.