RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Ukażą się nieznane utwory Białoszewskiego

Wydawnictwa

Po ponad trzydziestu latach od śmierci Mirona Białoszewskiego, PIW wyda nieznane, rozproszone po czasopismach i nigdy wcześniej niepublikowane utwory poety.

 

Warszawa Antoniego Słonimskiego - Tomasz Lerski

Książki, Zapowiedzi

Twórczość poetycka Słonimskiego, odnosząca się do jego rodzinnego miasta, wpisuje się na jedno z pierwszych miejsc w dziejach gatunku poezji poświęconej Warszawie. W czterdziestą rocznicę śmierci pisarza nakładem PIW-u ukaże się Warszawa Antoniego Słonimskiego, książka Tomasza Lerskiego, która przenosi Czytelnika w niezwykłą podróż po stolicy widzianej oczami jednego ze Skamandrytów.  

 

W lipcu PIW wyda pierwszego w historii e-booka

Książki, Zapowiedzi

Po ponad siedmiu dekadach działalności Państwowy Instytut Wydawniczy wyda pierwszego w historii oficyny e-booka. Premierę książki zaplanowano na koniec lipca.

 

Spotkanie wokół tomu „Opowieści i przypowieści” Franza Kafki

Wydarzenia

Już jutro (29 czerwca, środa) o 19.00 zapraszamy na specjalne spotkanie poświęcone prozie Franza Kafki, które odbędzie się w warszawskim Barze Studio. W rozmowie o jednym z najosobliwszych pisarzy na świecie wezmą udział Grzegorz Jankowicz (krytyk, filolog, eseista) oraz Adam Lipszyc (tłumacz, profesor nadzwyczajny PAN). Spotkanie poprowadzi Justyna Sobolewska.

 

Sto lat, PIW-owi!

25 czerwca minie dokładnie 70 lat od powołania Państwowego Instytutu Wydawniczego do istnienia. Na ich książkach wychowały się już trzy pokolenia, w ciągu siedmiu dekad wydano ponad 8000 tytułów i kilkaset serii.

 

Nowość w PIW-ie: Kalendarium życia i twórczości Bolesława Leśmiana

Nowości

Nie popełniał ekstrawagancji jak wiele osób z młodopolskiej cyganerii. Był zapewne namiętnym palaczem, ale stronił od alkoholu. Przez kilka lat po debiucie uchodził za pisarza marginesowego, dziś uznawany jest za najbardziej nowatorską indywidualność twórczą literatury polskiej XX wieku.

 

Narkotyki Witkacego zgromadzone w jednym tomie już 12 kwietnia!

Nowości

Dwa słynne teksty publicystyczne Witkacego zgromadzone w jednym tomie - już 12 kwietnia nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego

 

W PIW-ie: "Opętanie. Liban". Barwny trójkąt miłosny w oparach wojny

Nowości

„Opętanie. Liban” Stanisława Strasburgera o czym pisaliśmy wcześniej to wciągająca opowieść z pogranicza reportażu i fikcji literackiej.

 

Obserwuj kanał PIW-u na YouTube!

Internet

Relacje z wydarzeń, wypowiedzi autorów i literaturoznawców, materiały archiwalne i niezwykłe zdjęcia ze słynnej kawiarni PIW-u. Obserwuj kanał Państwowego Instytutu Wydawniczego na YouTube!

 

Uwolnij magazyn! 3000 książek w sprzedaży od czwartku!

Już w najbliższy czwartek (3 marca) o godz. 8.30 w siedzibie Państwowego Instytutu Wydawniczego przy ul. Foksal 17 w Warszawie rozpocznie się największy w 70-letniej historii wydawnictwa kiermasz książek.

 

Ceramy wracają! „Pierwsze słowo” już w sprzedaży!

Nowości

Ceramy wracają! W lutym nakładem PIW-u ukażą się dwa tytuły w serii Rodowody Cywilizacji, które po raz ostatni wydawaliśmy ponad 5 lat temu. W sprzedaży dostępna jest już książka "Pierwsze słowo. Narodziny mowy i pisma" Martina Kuckenburga w przekładzie Bartosza Nowackiego.

 

Ceramy wracają! „Starożytny Egipt” w sprzedaży już od 17 lutego

Zapowiedzi

Ceramy wracają! W lutym nakładem PIW-u ukażą się dwa tytuły w serii Rodowody Cywilizacji, które po raz ostatni wydawaliśmy ponad 5 lat temu. W sprzedaży od 17 lutego dostępna będzie książka „Starożytny Egipt. Anatomia Cywilizacji" Barry’ego Kempa w przekładzie Joanny Aksamit.

 

Państwowy Instytut Wydawniczy uruchomi internetowy antykwariat

Wydawnictwa

Setki tytułów, lektury szkolne, książki naukowe, beletrystyka, poezja, słynne serie wydawnicze i wiele innych wspaniałych pozycji książkowych. Już w najbliższy poniedziałek, 22 lutego, Państwowy Instytut Wydawniczy po raz pierwszy w swojej 70-letniej historii uruchomi internetowy antykwariat!

 

3000 tytułów w sprzedaży. Zapraszamy na kiermasz książek PIW-u!

Prawie 3000 książek: literatura piękna, historia, sztuka, antropologia, eseistyka, książki naukowe, lektury szkolne i słynne serie wydawnicze PIW-u. Już 3 marca w Państwowym Instytucie Wydawniczym rozpocznie się kiermasz książek. Czytelnicy mile widziani!

 

Czy islam to religia, której trzeba się bać?

Nowości

w związku z toczącą się w całej Europie debatą na temat kryzysu migracyjnego przypominamy tytuł, który ukazał się w ubiegłym roku nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

 

70 lat temu powstał Państwowy Instytut Wydawniczy

Wydawnictwa

0 lat temu powstał PIW! 1 stycznia 2016 roku rozpoczął się jubileuszowy rok Państwowego Instytutu Wydawniczego. W ciągu siedmiu dekad wydaliśmy dla naszych Czytelników ponad 8500 tysiąca tytułów, przede wszystkim z dziedziny literatury pięknej, eseistyki, historii i historii kultury. Na naszych książkach wychowały się już co najmniej trzy pokolenia!

 

Kiermasz Dobrej Książki

Państwowy Instytut Wydawniczy zaprasza na Kiermasz Dobrej Książki, na którym będzie można w dobrej cenie zakupić kilkaset tytułów wydanych przez PIW w ciągu ostatnich 70 lat – starocie, książki dotychczas magazynowane, dublety, nadwyżki nakładów oraz defekty. W sumie prawie 500 tytułów PIW-u w przedziałach cenowych: 1-5 zł, 6-10 zł, 11-20 zł (nie dotyczy nowości).

 

Białoszewski w Nowym Jorku

Wydarzenia

16 listopada Nowym Jorku odbędzie się spotkanie promujące pierwsze angielskie wydanie nieocenzurowanej wersji Pamiętnika z powstania warszawskiego. Tłumaczce książki, Madeline G. Levine, towarzyszyć będzie Alissa Valles, tłumaczka poezji Białoszewskiego i Timothy Snyder, amerykański historyk, a rozmowę poświęconą życiu i twórczości Mirona Białoszewskiego poprowadzi Edwin Frank, redaktor prestiżowego wydawnictwa The New York Review of Books, którego nakładem książka się...

 

PIW zostanie uratowany

Wydawnictwa

Minister kultury Małgorzata Omilanowska powiedziała w sobotę, że będący w stanie likwidacji Państwowy Instytut Wydawniczy zostanie uratowany. Ma być przekształcony w Narodową Instytucję Kultury pozostającą w gestii ministerstwa kultury.

 

Gangsterstwo w kulturze. Po skandalicznej sprzedaży „Polskich Nagrań” odbywa się egzekucja na Państwowym Instytucie Wydawniczym!

Prawo

Po skandalicznej sprzedaży „Polskich Nagrań” obecnie odbywa się egzekucja na Państwowym Instytucie Wydawniczym. Zastosowano atak wieczorową porą. Podający się za przedstawiciela Ministerstwa Skarbu i nowego likwidatora, przedstawiający się jako Maciej Szudek, przybył na Foksal do siedziby PIW wczoraj wieczorem i zażądał opuszczenia gmachu przez pracowników.

 

Nowość w PIW-ie: "Męczyny się obaj. Korespondencja z lat 1948-1980"

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy znany jest z tego iż bardzo często publikuje wybór korespondencji. Tym razem mamy wybór korespondencja z lat 1948-1980 Jarosława Iwaszkiewicza i Wiesława Kępińskiego pt."Męczyny się obaj"

 

Nowości w PIW-ie

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy poleca dwa ostatnio opublikowane tytuły: Teresy Kossak "Kossak nieznany. O Karolu Kossaku" i kolejny tom "Utworów zebranych" Mirona Białoszewskiego:

 

Nowości w Państwowym Instytucie Wydawniczym

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy nadal pracuje i poleca swoje październikowe nowości:

 

Już wkrótce w PIW-ie

Zapowiedzi

Już wkrótce w Państwowym Instytucie Wydawniczym ukażą się poniższe tytuły:      

 

Ottó Tolnai na WTK

19 maja (niedziela) o godz. 16.00 na stoisku Państwowego Instytutu Wydawniczego (43/D3) Ottó Tolnai będzie podpisywał polski przekład swojej książki "Poeta ze smalcu", który ukazał się w serii Biblioteka Babel.  

 

PIW - zapowiedzi wydawnicze - maj 2013

Zapowiedzi

Państwowy Instytut Wydawniczy poleca Państwu kolejną swoją nowość. Tym razem jest to praca Davida Owena pt. "Chorzy u władzy. Sekrety przywódców politycznych ostatnich stu lat":

 

Promocja IV tomu "Listów do żony" Witkacego

Wydarzenia

Państwowy Instytut Wydawniczy zaprasza na spotkanie wokół IV tomu "Listów do żony" Stanisława Ignacego Witkiewicza.

 

Zapowiedź PIW: Julian Krzyżanowski "Henryk Sienkiewicz. Kalendarz życia i twórczości"

Zapowiedzi

„Piszę zaciekle powieść, ale śmiać mi się chce z tych głupstw, które tam się w niej mieszczą. Wystaw sobie, piszę jaki kawałek tkliwy, czuły a ognisty, wyrzekający na losy i ustawy świata – pióro skrzypi, ja mam minę niezmiernie przejętą własną wielkością i słowo daję, zdaje mi się, że nie wiem, jakie arcydzieła tworzę – ósmy cud świata!

 

Promocja książki Urszuli Ługowskiej o Mario Vargasie Llosie

Wydawnictwa

Zapraszamy na spotkanie poświęcone książce Mario Vargas LLosa autorstwa dr Urszuli Ługowskiej które odbędzie się w ramach obchodów jubileuszu 40-lecia Instytutu Iberystyki UW.

 

Nowość PIW-u: Marek Kwiatkowski - "Moja pasja architektura"

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy anonsuje publikację książki znanego popularyzatora wiedzy architektonicznej nie tylko Warszawy prof. Marka Kwiatkowskiego zatytułowaną "Moja pasja architektura".

 

Nowość PIW-u: Robert Jarocki - "Sztuka i krew 1939-1945"

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy poleca Państwa uwadze książkę Roberta Jarockiego zatytułowaną "Sztuka i krew 1939-1945".

 

Kolejna nowośc w PIW-ie: Rafał Żebrowski - Zbigniew Herbert. Kamień, na którym mnie urodzono

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy prezentuje genealogię rodziny Herbertów oraz biografię Zbigniewa Herberta z okresu dzieciństwa i młodości autorstwa Rafała Żebrowskiego zatytułowaną "Zbigniew Herbert. Kamień, na którym mnie urodzono".

 

Maciej Zięba OP - Nieznane, niepewne, niebezpieczne?

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy anonsuje publikację esejów Op o. Macieja Zięby "zatytułowanych "Nieznane, niepewne, niebezpieczne?. Szkice o Europie".

 

Felisberto Hernández - Ciemna jadalnia, balkon i inne niezwykłe opowieści

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy poleca czytelnikom ambitnej literatury, w serii "Biblioteka Babel", zbiór opowiadań pt. "Ciemna jadalnia, balkon i inne niezwykłe opowieści" nieznanego w Polsce urugwajskiego prozaika Felisberta Hernándeza.

 

Eli Barnavi, Krzysztof Pomian, Rewolucja europejska 1945-2007

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy prezentuje eseje Eli Barnavi, i Krzysztofa Pomiana zatytułowane "Rewolucja europejska 1945-2007 (La révolution européenne 1945-2007).

 

Nowość w PIW-ie: Michał Tempczyk - Buddyzm w oczach filozofa

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy proponuje nie tylko zainteresowanym filozofią Dalekiego Wschodu książkę Michała Tempczyka opublikowaną w serii "Biblioteka myśli współczesnej" pt. "Buddyzm w oczach filozofa".

 
 

PIW poleca - Izrail Metter - Piąty kąt

Zapowiedzi

Państwowy Instytut Wydawniczy anonsuje publikację kolejnej książki w znanej i poczytnej serii" Biblioteka Babel" - "Piąty kąt" autorstwa Izrail Mettera.

 

Nowość - Gottfried Benn - Mózgi i inne nowele

Nowości

Cykl prozatorski Gottfrieda Benna Mózgi, nazywany „opowieściami o doktorze Rönnem”, na który składa się pięć tekstów w duchu ekspresjonistycznym, artystycznie zaskakująco nowoczesnych został napisany w latach 1914-1916.

 

"Reszta jest hałasem"

Zapowiedzi

Lada dzień do księgarń trafi najnowsza pozycja Państwowego Instytutu Wydawniczego z serii "Literatura światowa" - "Reszta jest hałasem. Słuchając XX wieku" autorstwa Alexa Rossa.

 

Nowość PIW-U: James Kelman "Jak późno było, jak późno"

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy anonsuje wydanie kolejnej książki w serii:"Biblioteka Babel" Jamesa Kelmana "Jak było późno, jak było".

 

PIW - likwidacja dla uratowania

Wydawnictwa

Przejęcie Państwowego Instytutu Wydawniczego przez resort kultury powinno nastąpić do końca roku po zakończeniu prowadzonej przez ministerstwo skarbu procedury likwidacyjnej - zapowiedział w piątek minister kultury Bogdan Zdrojewski.

 

Nowość PIW-u: Stanisław Rainko "Dwa paradygmaty"

Nowości

W serii + - Państwowy Instytut Wydawniczy anonsuje publikację książki autorstwa prof. Stanisława Rainko pt. "Dwa paradygmaty"

 

Nowość PIW-u: Luigi Pirandello "Jeden, nikt i sto tysięcy"

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy poleca Państwa uwadze ostatnią nowość, książkę Luigi Pirandello opublikowaną w serii "Biblioteka Babel" zatytułowaną "Jeden, nikt i sto tysięcy".

 

Nowość PIWu - "Z pogorzeliska"

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy poleca czytelnikom swoją nowość - tomik wierszy Jana Goczoła - "Z pogorzeliska", który sam autor nazywa swoją "Walką o oddech"

 

W Kliotece wieczór siódmy

Muzeum Niepodległości, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Warszawskie Targi Książki, „Stolica" – Warszawski Magazyn Ilustrowany oraz Państwowy Instytut Wydawniczy, Klioteka Salon Książki Historycznej wieczór siódmy.

 

Ukazał się trzeci tom "Listów do żony" Witkacego

Nowości

Lata 1932-1935, z których pochodzi zawartość niedawno opublikowanego trzeciego tomu "Listów do żony" Witkacego były dla autora "Szewców" niezwykle trudne. Jego Firma Portretowa traci klientów, brakuje pieniędzy, a kochanka sprawia ciągłe kłopoty.

 

PIW - W hołdzie Chopinowi

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy na zakończenie Roku Chopinowskiego przedstawia książkę autorstwa Grzegorza Wiśniewskiego - "W hołdzie Chopinowi".Bałakiriew w Warszawie i Żelazowej Woli".

 

"Cynicy"

Zapowiedzi

„To jeden z najbardziej nowatorskich utworów w rosyjskiej literaturze [XX wieku], zarówno ze względu na styl, jak i strukturę”, pisał o Cynikach Josif Brodski. Zapraszamy do zapoznania się z tą lekturą.  

 

Nowość w PIWie!

Nowości

Do księgarń trafiła najnowsza książka wydana nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego - "Goście Nieborowa" autorstwa Piotra Parandowskiego.

 

Grochowiak znowu w kwioobiegu - recenzja "Duszy czyśćcowej"

Recenzje

Zawsze niezwykle bliskie były mi książki, które wybijały z kolein stereotypowy wizerunek pisarzy. Pozwalały spojrzeć na autorów z innej strony: dostrzec pominięte wcześniej aspekty ich twórczości oraz odczytać spadek po nich w nowy, ciekawy sposób. Rzeczy tych może dokonać odświeżający wybór utworów z dorobku twórcy, nowatorskie odczytanie krytyczne, ale także książka wspomnieniowa. Szczególnie gdy jest ona tak obszerna i świetnie zredagowana, jak „Dusza czyśćcowa” - zbiór wspomnień o nieco...

 

Jan M. Piskorski – "Wygnańcy. Przesiedlenia i uchodźcy w dwudziestowiecznej Europie".

Recenzje

Jan Maria Piskorski, profesor historii porównawczej Europy na Uniwersytecie Szczecińskim, tematyką przesiedleń, uchodźców, zesłańców zajmuje się już od jakiegoś czasu. Niemniej "Wygnańcy" są na liście jego prac pozycją szczególną. To pierwsza tak kompleksowa monografia zagadnienia, i co ważne jest ona świetnie napisana oraz warta uwagi.

 

Listy Witkacego do żony w PIWie

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy ma doskonałą wiadomość dla wszystkich zwolenników twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza - ukazuje się właśnie III tom listów pisarza do żony.

 

"Budowniczowie pierwszych świątyń"

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy prezentuje najnowszą książkę z serii "Rodowody cywilizacji" - "Budowniczowie pierwszych świątyń" Klausa Schmidta.

 

"Wracaliśmy znad morza"

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy poleca swoim czytelnikom powieść Luci Doninelliego "Wracaliśmy znad morza" - sugestywną historię o doświadczeniu pokolenia, które po roku 1968 otarło się o terroryzm.

 

Nowy Beckett w PIWie!

Nowości

Już niebawem nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukaże się nowy wybór dramatów i prozy Samuela Becketta "No właśnie co", którego dokonał Antoni Libera.

 

Lidja Dimkovska - Ukryta kamera

Recenzje

Mimo, iż Wydawca książki Dimkovskiej, pisze na okładce, że jej bohaterką jest "macedońska pisarka, Lila Serafimska", to naprawdę wszechwiedzącą narratorką jest tu tytułowa "Ukryta kamera".

 

"Okruchy zwierciadła"

Zapowiedzi

Państwowy Instytut Wydawniczy prezentuje swoją najnowszą pozycję, poświęconą słynnej rodzinie Tarkowskich - "Okruchy zwierciadła" Mariny Tarkowskiej.

 

Spotkanie z Rafałem Skąpskim

Waldemar Janaszkiewicz, prezes Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, Henryk Tokarz, prezes Izby Księgarstwa Polskiego Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej zapraszają do SALONU KSIĘGARZY na spotkanie z Panem Rafałem Skąpskim dyrektorem Państwowego Instytutu Wydawniczego pod hasłem CIĄGLE JEST TYLE DO ZROBIENIA  

 

"Wygńańcy"

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy wydaje kolejną pozycję w serii "Rodowody współczesności" - "Wygnańców" Jana M. Piskorskiego. Książka opowiada o przymusowych migracjach w dwudziestowiecznej Europie.

 

"Kuba Rozpruwacz. Historia kompletna"

Nowości

Już jest! Książka Paula Begga poświęcona jednemu z najsłynniejszych seryjnych morderców w historii - Kubie Rozpruwaczowi. A wszystko dzięki Państwowemu Instytutowi Wydawniczemu.

 

Wieczór literacki w PIW-ie transmitowany na żywo w Programie 2 PR

Państwowy Instytut Wydawniczy i Program 2 Polskiego Radia serdecznie zapraszają na kolejną odsłonę cyklu spotkań literackich Gościem specjalnym wieczoru będzie Marek Nowakowski.  

 

Biografia Newtona niebawem w sprzedaży

Zapowiedzi

Państwowy Instytut Wydawniczy opublikuje w najbliższym czasie polską biografie Isaaca Newtona autorstwa Jerzego Kierula.

 

"Nowożytna historia Japonii..."

Zapowiedzi

We wrześniu do księgarń trafi nowa książka Andrew Gordona poświęcona nowożytnej historii Japonii - "Nowożytna historia Japonii od czasów Tokugawów do współczesności"

 

Zapowiedź PIWu - Lolita Bosch "Pingwiny"

Zapowiedzi

We wrześniu ukaże się nowa pozycja z serii "Biblioteka Babel" wydawanej przez Państwowy Instytut Wydawniczy. Będzie to powieść "Pingwiny" Lolity Bosch. Poniżej prezentujemy informacje o książce.

 

"Wyspa skazańców" wchodzi do księgarń

Zapowiedzi

Nowa książka Stiga Dagermana - jednego z najwybitniejszych, współczesnych pisarzy skandynawskich trafia do polskich księgarń.

 

Promocja książki dr Justyny Olko - Meksyk przed konkwistą -

Państwowy Instytut Wydawniczy oraz Instytut Badań Interdyscyplinarnych “Artes Liberales” serdecznie zapraszają na promocję książki dr Justyny Olko "Meksyk przed konkwistą".

 

Zaproszenie: Dom Literatury - Beethoven. Próba portretu duchowego

Państwowy Instytut Wydawniczy i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich uprzejmie zapraszają na spotkanie z Krzysztofem Andrzejem Jeżewskim promujące książkę "Beethoven. Próba portretu duchowego".

 

Wznowienie dzieł Słowackiego

Nowości

W minionym roku obchodziliśmy 200-setną rocznicę urodzin Juliusza Słowackiego. Z tej okazji dzięki staraniom Instytutu Książki i Państwowego Instytutu Wydawniczego wznowione zostały "Dzieła wybrane" Poety.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.