RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

185 metrów archiwaliów Instytutu Literackiego

Wydarzenia

Po blisko siedmiu latach zakończono inwentaryzację archiwum Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte pod Paryżem. Zbiory obejmują bogatą korespondencję twórcy „Kultury″ Jerzego Giedroycia, dokumenty życia społecznego, rękopisy książek i fotografie. To ponad 185 m archiwaliów

 

Recenzja: „Powszechna Wystawa Światowa w Paryżu w 1900 roku" Elżbieta Jedlińska

Recenzje

Świat na początku XX wieku stał u progu zbrojnego konfliktu, ale przedtem zanim młodzi Europejczycy zaczęli spoglądać na Europę z perspektywy pół bitewnych i okopów Francja Napoleona III chciała pokazać jej osiągnięcia naukowe i gospodarcze.

 

Polskie książki w paryskich bibliotekach

Biblioteki, Rynek zagraniczny

Miejskie biblioteki w Paryżu, zainspirowane obecnością dwóch polskich miast, Krakowa i Wrocławia, na Salon du livre de Paris 2015, proponują swoim czytelnikom wybór polskich książek.

 

Kraków i Wrocław na Salon du livre de Paris – podsumowanie

Dobiegły do końca największe francuskie Targi Książki w Paryżu. Odwiedziło je w tym roku ponad 200 tysięcy uczestników. Kraków i Wrocław w roli gości honorowych zaprezentowały się na stoisku o powierzchni 200 metrów kwadratowych. Była to największa od lat prezentacja kultury polskiej za granicą.

 

Salon du livre zakończony

Dobiegły końca największe francuskie Targi Książki w Paryżu. Odwiedziło je w tym roku ponad 200 tysięcy uczestników. Kraków i Wrocław w roli gości honorowych zaprezentowały się na stoisku o powierzchni 200 metrów kwadratowych.

 

Salon Książki zainaugurowany

Polska Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Komunikacji Republiki Francuskiej Fleur Pellerin, a także Mer Paryża Anne Hidalgo w towarzystwie reprezentantów miast i przedstawicieli polsko-francuskiej dyplomacji i kultury uświetnili ceremonię inauguracji największych targów książki w obszarze języka francuskiego - Salon du livre de Paris

 

Wrocław i Kraków będą gośćmi honorowymi Targów Książki w Paryżu

Będzie to jedna z największych prezentacji literatury polskiej za granicą od 15 lat! Targi Książki w Paryżu łączą promocję czytelnictwa na ogromną skalę z wydarzeniami branżowymi. Rokrocznie targi odwiedza 200 tysięcy czytelników. Swoją ofertę prezentuje przeszło 1200 wydawców, odbywa się około 500 spotkań autorskich z udziałem przedstawicielami 50 krajów. Salon du Livre to jedne z największych targów książki w Europie.

 

Portal o Kulturze paryskiej na 14. rocznicę śmierci Jerzego Giedroycia

Internet

Serwis założyło Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura. Na stronie znajdziecie archiwum wydawnictw Instytutu Literackiego: 637 wydań miesięcznika „Kultura” (od 1947 r.), 171 numerów „Zeszytów Historycznych” (od 1962 r.), książki Biblioteki „Kultury” i Bibliografie wydawnictw Instytutu Literackiego.

 

Recenzja: „Dwanaścioro z Paryża” Tim Willocks

Recenzje

Mamy wystarczająco dużo religii, by się nienawidzić i stanowczo za mało, by się wzajemnie kochać Jonathan Swift   Matthias Tannhauser, zaprawiony w bojach kawaler maltański, który u boku Jeana de la Valette starł się z wojskami sułtana Sulejmana Wspaniałego z jednego przełomowego wydarzenia w historii Świata, po siedmiu latach zostaje wciągnięty w kolejne. Bohater przybywa do Paryża, by odnaleźć swoją spodziewającą się dziecka żonę, Carlę, będącą jednym z najważniejszych gości na...

 

Polska na Targach Książki w Paryżu

W dniach 21–24 marca odbywać się będą Międzynarodowe Targi Książki w Paryżu.Gościem honorowym tegorocznych targów będzie Argentyna. Organizatorzy zaprosili 46 autorów. Wśród nich znajdą się m. in. Pablo De Santis, Marcelo Figueras i Guillermo Martínez. Gościem specjalnym jest także miasto Szanghaj, które będzie reprezentowane na targach przez 17 autorów. Zaplanowano także cykle dyskusji poświęcone związkom nauki i literatury, prozie kobiecej.

 

Inspirujące księgarnie z całego świata

Księgarnie

Jeśli planujecie właśnie podróż dookoła świata, to może warto zaznaczyć na trasie miejsca godne uwagi bibliofila.

 

Konkurs z "Dwanaściorgiem z Paryża" Tima Willocksa

Konkursy

Zapraszamy Państwa wraz z Domem Wydawniczym REBIS do wzięcia udziału w konkursie czytelniczym poświęconym cyklowi o Mattiasie Tannhäuserze:

 

Już dziś (04.02) do księgarń trafiła długo wyczekiwana przez czytelników kontynuacja "Religii" Tima Willocksa pt."Dwanaścioro z Paryża".

Nowości

Szanowni Państwo, Już dziś (04.02) do księgarń trafiła długo wyczekiwana przez czytelników kontynuacja "Religii" Tima Willocksa zatytułowana "Dwanaścioro z Paryża".

 

Recenzja: "W Paryżu dzieci nie grymaszą"

Joanna Mirecka (autorka bloga AsiaMi Pomysłowa Mama) opowiada o swoich wrażeniach związanych z książką Pameli Druckerman. Jaki jest sekret wychowywania dzieci we Francji?

 

180. rocznica Księgarni Polskiej w Paryżu

Księgarnie

Pani Vera Michalska zaprasza na uroczystość upamiętniającą 180. rocznicę powstania Księgarni Polskiej w Paryżu.

 

Pamela Druckerman "W Paryżu dzieci nie grymaszą"

Nowości

Dyscyplina czy bezstresowe wychowanie?   Szeroko komentowana, również w polskich mediach, reportersko-poradnikowa opowieść amerykańskiej dziennikarki, mamy, która na kilka lat trafia do Paryża (rodzi tu swoją pierwszą córkę, a następnie synów bliźniaków) i ku swojemu zaskoczeniu odkrywa, że francuskie dzieci śpią smacznie, jedzą z apetytem, potrafią być cierpliwe i spokojne, a ich rodzice są zrelaksowani.

 

Wilkoń w paryskim metrze

Rynek zagraniczny

Przez całe wakacje na paryskiej stacji metra Saint-Germain-des-Prés będą pokazywane rysunki Józefa Wilkonia. Wystawa jest częścią czwartej edycji festiwalu "Chopin au Jardin du Luxemburg".

 

Konkurs! Wygraj wycieczkę do Paryża!

Z okazji premiery książki Stephena Clarke’a „Paryż na widelcu” wydawnictwo W.A.B. przygotowało konkurs! Oto zasady:

 

A teraz pora na Instytut Kultury Polskiej w Paryżu

Wydarzenia

Rząd - być może w poszukiwaniu pieniędzy, które obiecał dać Unii - właśnie sprzedaje piękną trzypiętrową kamieniczkę, w której od lat międzywojennych mieścił się Instytut Kultury Polskiej w Paryżu.

 

Pamiętniki Stanisława Augusta Poniatowskiego

Nowości

Staraniem Instytutu Studiów Słowiańskich Uniwersytetu Sorbony i Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu ukazała się pierwsza pełna edycja pamiętników króla Stanisława Augusta.

 

Polski slam w Paryżu

W ramach programu polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, warszawski festiwal slamu Spoke'N'Word wyruszył w światowe tournee. W sobotę polscy performerzy Weronika Lewandowska, Grzegorz Bruszewski i Wojtek Cichoń wystąpili w Paryżu.

 

Najlepszy Lunch na wiosnę

Konkurs „Najlepsza książka na wiosnę” zorganizowany przez firmę W&W został już rozstrzygnięty! W kategorii książka obyczajowa głosami internautów zwyciężył “Lunch w Paryżu” Elizabeth Bard, który wydało wydawnictwo Bukowy Las.

 

"Lunch w Paryżu"

Nowości

Serdecznie zachęcamy do sięgnięcia po nową książkę wrocławskiego wydawnictwa Bukowy Las pt. "Lunch w Paryżu" - Ambitne love story z przepisami – nie tylko kulinarnymi.            

 
 

Sławomir Mrożek w Paryżu

Rynek zagraniczny

W Paryżu odbyło się spotkanie Sławomira Mrożka z czytelnikami z okazji ukazania się dwóch nowych książek jego autorstwa, w tym francuskiej edycji zbioru jego rysunków. Do słynnego dramaturga ustawiła się długa kolejka wielbicieli czekających na dedykację.

 

Anglik w Paryżu

Zapowiedzi

Prezentujemy nowość Wydawnictwa Pascal -„Anglika w Paryżu” autorstwa Michaela Sadlera. To niezwykle zabawna i inteligentna relacja z „edukacji kontynentalnej’ pewnego Anglika zakochanego w Paryżu. Najlepszą dla niej rekomendacją niech będą słowa Karoliny Korwin Piotrowskiej: Kup wino, bagietkę, ser i zacznij czytać.

 

"Wokulski w Paryżu", nowa książka Krzysztofa Rutkowskiego

Nowości

27 września ukaże się nowa książka Krzysztofa Rutkowskiego zatytułowana "Wokulski w Paryżu".

 

Litewskim szlakiem Giedroyciów i Miłosza

Wernisaż wystawy pt. "Litewskim szlakiem Giedroyciów i Czesława Miłosza" odbył się w środę wieczorem w Domu Pogranicza w Sejnach (woj. podlaskie). Zaprezentowano kilkadziesiąt zdjęć, przypominających osoby i obiekty związane z Giedroyciami i Miłoszami.

 

Polska na Targach Książki w Paryżu

Rynek zagraniczny

W dniach 26–31 marca odbywać się będą w Paryżu 30 Międzynarodowe Targi Książki. Rezygnując, z uwagi na jubileusz targów z formuły gościa honorowego, organizatorzy postanowili zaprosić 90 autorów, 60 z Francji i 30 zagranicznych. Wśród zaproszonych gości znajdą się: Paul Auster, Umberto Eco, Imre Kertesz, Camilla Läckberg, Doris Lessing oraz Amélie Nothomb, Eric-Emmanuel Schmitt, Lydie Salvayre.

 

Zgłoszenia na targi książki w 2010 roku

Wydarzenia

Instytut Książki przypomina, iż 3 stycznia 2010 roku mija termin zgłoszeń na Międzynarodowe Targi Książki w Paryżu (26-31 marca 2010), Bolonii (23-26 marca 2010) i Londynie (19-21 kwietnia 2010).

 

Spotkanie z Krzysztofem Rutkowskim

3 września w Warszawie odbędzie się spotkanie autorskie z Krzysztofem Rutkowskim połączone z promocją jego najnowszej książki pt. "Wokulski w Paryżu".

 

Krzysztof Rutkowski gościem festiwalu Literatura na peryferiach

3 września br. gościem festiwalu „Literatura na peryferiach” będzie Krzysztof Rutkowski, który zaproponuje niezwykłą interpretację „Lalki” Prusa.

 

Leo Lipski - Paryż ze złota

Recenzje

Twórczość Leo Lipskiego znana jest przede wszystkim tym, którzy interesują się dorobkiem pisarzy emigracyjnych. Ktoś kto obserwuje literaturę polską tylko z krajowej perspektywy może tę twórczość – niewielką wprawdzie – zupełnie pominąć. A przecież na kamieniu nagrobnym Leo Lipskiego w Tel Avivie widnieje lakoniczny napis: „Leo Lipski. Pisarz polski 1917 – 1997”.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.