RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Jak czytają Polacy – raport końcowy

Przedstawiamy badanie, wynikiem którego jest raport „Jak czytają Polacy?”. Zostało ono zrealizowane przez Centrum Cyfrowe w latach 2015-2016. Celem badania było określenie, jak kontakt z technologiami cyfrowymi wpływa na czytanie dłuższych tekstów, lecz wyłącznie w kontekście spędzania wolnego czasu, czyli czytania dla przyjemności.

 

W Iskrach: Biografie wybitnych Polaków

Nowości

Wydawnictwo Iskry polecają swoje biograficzne publikacje o wybitnych Polakach:

 

Olga Tokarczuk i atak związany z jej wypowiedzią o Polakachh

Wydarzenia

Tegoroczna laureatka Nike Olga Tokarczuk nadal spotyka się z atakami hejterów i groźbami karalnymi z powodu wypowiedzi, w której skrytykowała stosunek Polaków do Żydów i mniejszości narodowych.

 

Recenzja: „Angole” Ewa Winnicka

Recenzje

Wyjechali w poszukiwaniu nadziei, lepszej przyszłości, perspektyw. Jednym się poszczęściło, innym nie. Jedni zrobili zawrotne kariery, drudzy skończyli na dnie. Kim są Polacy w Anglii?

 

Recenzja: Zapomniane ludobójstwo. Polacy w państwie Stalina. „Operacja polska” 1937-1938 Nikołaj Iwanow

Recenzje

Bardzo rzeczowa i chłodna analiza masowych prześladowań mniejszości polskiej w ZSRR. Akademicki charakter książki pozbawia ją pierwiastka emocjonalnego, co ułatwia spojrzeć na wydarzenia z czasów „wielkiego terroru” z perspektywy obiektywnego badacza.

 

Prof. Nikołaj Iwanow - "Zapomniane ludobójstwo. Polacy w państwie Stalina. Operacja polska 1937-1938" Znak Kraków 2014

Nowości

Prof. Nikołaj Iwanow, rosyjski historyk od lat 80. mieszkający i pracujący w Polsce. O sprawie "operacji polskiej" pisał już na początku lat 90. w książce "Pierwszy naród ukarany: Polacy w Związku Radzieckim w latach 1921-1939".

 

"Gdziekolwiek mnie rzucisz". Spotkania z Dionisiosem Sturisem. Zapraszamy!

Wydawnictwa

Zapraszamy w imieniu wydawnictwa W.A.B. na spotkania z Dionisiosem Sturisem, autorem reportażu Gdziekolwiek mnie rzucisz. Wyspa Man i Polacy. Historia splątania.

 

„Polacy nie gęsi..." - akcja promująca rodzimych autorów!

Od lat panuje w Polsce przekonanie, że zagraniczne jest lepsze od tego co rodzime. Nierzadko to błąd. Do tego wniosku doszła Julita Sobolewska, blogerka i miłośniczka literatury, i chcąc z tym coś zrobić, 9 listopada 2013 powołała do życia akcję Polacy Nie Gęsi i Swoich Autorów Mają.

 

„Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat”

Nowości

W świecie osiągnęli wiele: sławę, szacunek, uznanie, często duże pieniądze . U nas mało znani, bądź w ogóle zapomniani. Książka wydobywa z narodowej niepamięci ludzi, których warto poznać bliżej. Wśród 39 postaci są wybitni naukowcy, genialni kompozytorzy, inżynierowie, konstruktorzy, artyści malarze, graficy, pisarze i społecznicy. Otrzymywali prestiżowe wyróżnienia, niektórzy wielokrotnie byli nominowani do Nagrody Nobla, byli zapraszani na światowe konferencje, występowali w najsłynniejszych...

 

Ciekawa książka: Polacy, Żydzi, Szwajcarzy, Paul Stauffer

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy poleca do lektury pracę Paula Stauffera, historyka i dyplomaty szwajcarskiego zatytułowaną: Polacy, Żydzi, Szwajcarzy":

 

Nowa książka Piotra Zychowicza...już 23 września

Zapowiedzi

Już 23 września pojawi się w księgarniach "Opcja niemiecka czyli jak Polacy kolaborowali z Trzecią Rzeszą podczas II wojny światowej", najnowsza (trzecia) książka Piotra Zychowicza wydana przez Dom Wydawniczy REBIS.

 

Recenzja: "Orzeł niezłomny. Polska i Polacy podczas II wojny światowej"

Recenzje

Książka Halik Kochańskiej pisana jest nie ku pokrzepieniu serc lecz by pokazać głównie czytelnikowi na Zachodzie kulisy współczesnej wojny, a także przede wszystkim meandry politycznych decyzji, które skazały Polskę i kraje Europy Wschodniej na pozostanie w strefie sowieckich wpływów.

 

W wydawnictwie Literackim: "Polacy w armii kajzera"

Zapowiedzi

W pruskiej armii podczas I wojny światowej służyło 800 tysięcy Polaków. Nikt dotychczas nie opisał ich historii.    

 

"Polacy, czytajcie książki" - Joanna Bator promuje literaturę

Wydawnictwa

„Polacy, czytajcie książki” – laureatka Nagrody Nike, Joanna Bator, promuje literaturę i zachęca do czytania. Akcję wspiera Wydawnictwo W.A.B. oraz Empik.    

 

Wywiad z dr Halik Kochanski, autorką "Orła niezłomnego"

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, Pozwalamy sobie wyemitować link do materiału, w którym dr Halik Kochanski opowiada o swojej książce "Orzeł niezłomny. Polska i Polacy podczas II wojny światowej::

 

Sprawiedliwi. Nakład sprzedany w 12 dni

Wydawnictwa

"Sprawiedliwi. Jak Polacy ratowali Żydów przed Zagładą". Cały nakład rozstał sprzedany w ciągu 12 dni. Książka autorstwa Grzegorza Górnego ze wstępem Normana Daviesa jest już dodrukowywana i będzie dostępna jeszcze w tym roku.    

 

"Sprawiedliwi. Jak Polacy ratowali Żydów przed zagładą"

Nowości

Wydawnictwo Rosikon Press poleca książkę Grzegorza Górnego ze wstępem Normana Daviesa.

 

Spotkanie z profesor Halik Kochanski do Muzeum Powstania Warszawskiego

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, zapraszamy w imieniu Domu Wydawniczego REBIS na promocję książki "Orzeł niezłomny. Polska i Polacy podczas II wojny światowej" autorstwa Halik Kochanskiej do Muzeum Powstania Warszawskiego.    

 

Zapraszamy na spotkanie do Poznania

Wydawnictwa

Tomasz Szponder, prezes Domu Wydawniczego REBIS i prof. dr hab. Kazimierz Ilski Dziekan Wydziału Historycznego UAM zapraszają na specjalny wykład i promocję książki Halik Kochanski "Orzeł niezłomny.Polska i Polacy podczas II wojny światowej":

 

Orzeł niezłomny. Polska i Polacy podczas II wojny światowej już w księgarniach!

Nowości

Szanowni Państwo, Wczoraj trafiła na rynek książka profesor Halik Kochanski "Orzeł niezłomny. Polska i Polacy podczas II wojny światowej".

 

"Orzeł niezłomny. Polsca i Polacy podczas II wojny światowej"

Zapowiedzi

To niezwykle ważna próba ujęcia w jednym tomie losu zarówno tych, którzy zostali uwięzieni w okupowanej Polsce, jak i tych, którym udało się z niej wydostać.

 

"Polacy kradną książki"- "Tygodnik Powszechny" 36/2013

Wydawnictwa

W najnowszym "Tygodniku Powszechnym" polecamy Państwu artykuł wyjaśniający, dlaczego polskiego bibliofila nękają windykatorzy

 

Polacy nie interesują się kulturą – badanie ARC Rynek i Opinia

Wydarzenia

Polacy w niewielkim stopniu interesują się kulturą i sztuką. Spośród typów wydarzeń o charakterze kulturalnym najbardziej lubią pikniki i festyny, projekcje filmowe, imprezy taneczne, koncerty muzyki popularnej oraz programy telewizyjne typu talent show – wynika z badania Sponsoring Monitor 2013 ARC Rynek i Opinia.

 

"OBŁĘD'44" Piotra Zychowicza zaczyna trafiać do księgarń!

Nowości

Właśnie wyszła z drukarni pierwsza partia książek Piotra Zychowicza "Obłęd ’44 czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując Powstanie Warszawskie". To druga, po bestsellerowym "Pakcie Ribbentrop-Beck", publikacja tego autora wydana przez REBIS.

 

Ważna nowość wydawnictwa Małego: "Wczoraj i dziś. Polacy na kresach"

Nowości

Przedstawiamy książkę Janusza M.Palucha poświęconą Kresom. Jego opowieść intensywnością opisywanych przeżyć dorównuje najlepszym tego rodzaju publikacjom.

 

Polacy uwielbiają kryminały

Wydarzenia

W Polsce od kilku lat królują kryminały. I choć od czasu do czasu z list bestsellerów historie o zbrodniach spychane są przez diety Dukana lub – jak ostatnio – erotyczne historie Greya, to i tak pozycja książek kryminalnych pozostaje niezagrożona.

 

Najbliższe spotkania promocyjne Piotra Zychowicza

Wydarzenia

Przedstawiamy plan spotkań autorskich autora kontrowersyjnej książki "Pakt Ribbentrop-Beck, czyli jak Polacy mogli u boku III Rzeszy pokonać Związek Sowiecki" wydanej przez Dom Wydawniczy Rebis.

 

Nexto zaczyna rewolucję na rynku e-książek. Sprzedaje bestsellery za 9,90zł i rozdaje czytniki ebooków

Księgarnie

Nexto, lider na polskim rynku cyfrowych publikacji, uruchamia akcję promocyjną, która ma pokazać, iż Polacy są zainteresowani e-czytaniem i potrafią płacić za cyfrowe dzieła. Swój cel ma zamiar udowodnić sprzedając bestsellerowe tytuły za jedyne 9,90zł przez następnych 30 dni.

 

Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku

Wydawnictwa

Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku. Spotkanie z książką 5 lipca 2012 (czwartek), godz. 18.00 Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 w Warszawie

 

Polska na targach książki we Frankfurcie

Wydarzenia

W środę, 12 października, rozpoczynają się 63. Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie (Frankfurter Buchmesse), największe na świecie spotkanie i święto branży wydawniczej.

 

Bestsellery i ich czytelnicy

We wczorajszym programie Dwójki szukano odpowiedzi na pytania: co czytają Polacy? Co listy najlepiej sprzedających się książek mówią o naszych gustach czytelniczych?

 

(Dla)czego nie czytają Polacy? - Beata Stasińska i Tomasz Piątek w cyklu (Nie)letnie lektury

Wydarzenia

We wtorek 23 sierpnia, o godz. 19.00, zapraszamy do nowej Księgarni Krytyki Politycznej w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat na kolejne spotkanie z cyklu (Nie)letnie lektury. W dyskusji zatytułowanej "Na martwym rynku? (Dla)czego nie czytają Polacy?". Udział wezmą: Beata Stasińska i Tomasz Piątek. Prowadzenie: Marta Konarzewska.    

 
 

Miesiąc Spotkań Autorskich: Czesi - Słowacy - Polacy

Biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu jest organizatorem polskiej edycji międzynarodowego festiwalu literackiego Miesiąc Spotkań Autorskich: Czesi - Słowacy - Polacy (główny organizator: Wydawnictwo Větrné mlýny www.vetrnemlyny.cz/english).

 

W Toruniu coraz częściej czytają?

Biblioteki

Bibliotekarze mają nadzieję, że pomimo rozwoju Internetu, książka będzie nadal spełniała ważną rolę. Fgment rozmowy z eginą Sakrajdą, przewodniczącą Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Toruniu o bibliotekach i bibliotekarzach.

 

Czesi wielbią Andrzeja Sapkowskiego

Polscy autorzy byli gwiazdami targów książki w Pradze. Kolejka do stoiska, na którym autografy rozdawał autor „Trylogii husyckiej”, ciągnęła się przez całą salę wystawową. Żaden z polskich autorów nie budzi w Czechach podobnego zainteresowania.

 

Polska na Targach Książki w Lipsku

Wydarzenia

Instytut Książki, podobnie jak w latach ubiegłych, organizuje polskie wystąpienie na Targach Książki w Lipsku, które w tym roku odbywają się w dniach 18-21 marca.

 

Polacy nie czytają? Co na to studenci?

Prawo

Przeciętny Polak coraz rzadziej sięga po książkę. Łatwiej bowiem obejrzeć film, wysłuchać audiobooka, niż użyć własnej wyobraźni do stworzenia opisanego świata.

 

Wołyń podczas wojny okiem Polaków

Zapowiedzi

Opowieść o dramatycznych zmaganiach Polaków na Wołyniu w obronie wiary, polskości i godności ludzkiej w latach II wojny światowej. Inspirację do jej powstania stanowiła niezwykła podróż, jaką autor, po sześćdziesięciu latach nieobecności, odbył na swój rodzinny Wołyń.

 

LuksemPolacy. Polska imigracja w Luksemburgu - wystawa w MBP

Biblioteki

Wystawa prezentowana od 28 października w Bibliotece Śląskiej jest owocem współpracy fotografika Steven’a James’a Scott’a i badacza Mikołaja Kowalskiego, który zgromadził nagrania będące świadectwem losów dwudziestu osób polskiego pochodzenia, mieszkających w Luksemburgu.

 

Janusz Tazbir - Polacy na Kremlu i inne historyje

Recenzje

Profesor Janusz Tazbir, od lat wykazuje się najlepszymi z cech przysługującymi mianu prawdziwego historyka - cierpliwością, dociekliwością i rzetelnością. W każdej ze swoich prac stara się odsłaniać to, co przez lata różne "polityczne i historyczne poprawności" w imię umacniania przyjaźni między narodami starały się zaciemnić, zamglić i przeinaczyć. Porusza sprawy kontrowersyjne, niewygodne i niepopularne, tj. jak między innymi sprawę "Protokołów mędrców syjonu", których to...

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.