RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Inicjatywa utworzenia Sekcji Dystrybucji Treści

Jako grupa inicjatywna złożona z 12 Członków PIK, wnioskujemy do Rady Polskiej Izby Książki o powołanie Sekcji Dystrybucji Treści (SDT).  

 

Wspólne posiedzenie Sekcji Publikacji Elektronicznych PIK i Członków PIK zajmujących się dystrybucją

Na posiedzeniu członków Sekcji Publikacji Elektronicznych i członków PIK zajmujących się dystrybucją w dniu 28.06.2016 r. zdecydowano o zamknięciu SPE i wnioskowaniu do Rady PIK o powołanie nowe sekcji - Sekcji Dystrybucji Treści, do której zapraszane będą wszystkie firmy zajmujące się zarówno dystrybucją książek papierowych, jak i treści cyfrowych.

 

W sieci o książkach. Miejsce spotkań czytelników"

Wydarzenia

Wyniki badania, w którym udział wzięło blisko 24 tysiące internautów. Ważne wydarzenia w bibliotekach i księgarniach z okazji ŚDKiPA 2016.

 

PAK - Posiedzenie Rady Programowej

W poniedziałek 29 lutego w warszawskiej siedzibie Instytutu Książki odbyło się posiedzenie Rady Programowej Polskiej Akademii Księgarstwa pod przewodnictwem jej przewodniczącego Grzegorza Gaudena, dyrektora Instytutu Książki.

 

Badania „Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce” - raport końcowy

Wydarzenia

Polska Izba Książki prowadzi od 2013 roku rozległe badania „Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce”. Pierwszy etap badania prowadziły w latach 2013-2014 na zlecenie PIK Fundacja Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS) oraz Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy OPI-PIB).

 

PAK uroczyście zainaugurowany

Księgarnie

W piątek 13 listopada w Sali Kolumnowej Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się uroczysta inauguracja Polskiej Akademii Księgarstwa - Podyplomowych Studiów Polityki Wydawniczej i Księgarstwa.

 

Ogólnopolska Konferencja Księgarska: Księgarz zawód zagrożony?

Księgarnie

Polska Izba Książki serdecznie zaprasza na I. Ogólnopolską Konferencję Księgarstwa, która odbędzie się w pierwszy dzień Targów Książki w Katowicach, w siedzibie Międzynarodowego Centrum Kongresowego (MCK) w dniu 6 listopada 2015 r.

 

Ogólnopolska Baza Księgarń – jak to działa?

Korzyści dla księgarzy, czytelników i dla rozwoju branży. 22.10.2015 r., godz. 10:00–12:00 sala Budapeszt C 19. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie Expo Kraków, ul. Galicyjska 9

 

Polska Akademia Księgarstwa

Księgarnie

Szanowni Państwo, z wielka radością pragniemy poinformować, że w listopadzie tego roku rozpocznie działalność Polska Akademia Księgarstwa (PAK) powołana przez Instytut Książki, Instytut Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polską Izbą Książki.

 

Przywrócenie terminu ogłaszania listy podręczników zmniejszy problemy z dostępnością

Wydawnictwa

Pojawiające się problemy z dostępnością niektórych podręczników w księgarniach nie są „cichą zemstą” wydawnictw za ubiegłoroczną reformę podręcznikową ale skutkiem tej reformy – informuje Sekcja Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki w odpowiedzi na publikacje prasowe.

 

Wydawcy edukacyjni: szkoły nie dostają od nas prezentów

Wydawnictwa

Wydawnictwa nie proponują dyrektorom ani nauczycielom żadnych korzyści w zamian za wybór konkretnych podręczników. Byłoby to niezgodne z prawem a także z wewnętrznymi zasadami obowiązującymi wszystkich wydawców zrzeszonych w Polskiej Izbie Książki, którzy jednoznacznie odcinają się od takich praktyk. –Dyrektorzy i nauczyciele doskonale wiedzą, jakie zasady powinny obowiązywać w kontaktach z podmiotami zewnętrznymi. Próby uporczywego sugerowania, że w polskich szkołach może kwitnąć...

 

List przewodni ws Ogólnopolskiej Bazy Księgarskiej

Instytut Książki i Polska Izba Książki zainicjowały wspólny projekt stworzenia Ogólnopolskiej Bazy Księgarń.  

 

PIK-owy Laur po raz 9.

Nagrody

Do 31 lipca można zgłaszać kandydatów do PIK-owego Lauru, corocznej nagrody przyznawanej dziennikarzom za wkład w promocję czytelnictwa. Organizatorem konkursu jest Polska Izba Książki.

 

Kampania "Ocal książki" przekonuje, że książki zmieniają rzeczywistość i poszerzają horyzonty

Przeszło połowa Polaków otwarcie przyznaje, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie kupiła ani jednej książki, w tym również książki dla dzieci. Z okazji Światowego Dnia Książki Polska Izba Książki rozpoczyna kampanię #ocalksiazki, mającą w bezpośredni sposób nawiązywać do benefitów ustawy o książce.

 

Polska Izba Książki na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Wydarzenia

W przeddzień święta książki obchodzonego na całym świecie 23 kwietnia, Polska Izba Książki zorganizowała konferencję prasową, inaugurując tym samym obchody ŚDKiPA w całej Polsce.

 
 

Komunikat PIK: Klubu PSL ws. projektu Ustawy o książce

Ustawa

W dniu 08.04. br. Klub Parlamentarny PSL wniósł do laski marszałkowskiej projekt ustawy o książce, oparty na projekcie wypracowanym przez Polską Izbę Książki we współpracy z organizacjami księgarzy, wydawców oraz środowiska literackiego.

 

Senatorowie zajmą się projektem ustawy o książce

Ustawa

Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu jednogłośnie zdecydowała we wtorek o podjęciu prac ustawodawczych nad przygotowanym przez Polską Izbę Książki projektem ustawy o książce, przewidującym m.in. utrzymanie stałej ceny nowości książkowych przez rok od publikacji.

 

Zakończona pierwsza edycja badania Polskiej Izby Książki „Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce”

Wydarzenia

Zakończona pierwsza edycja badania Polskiej Izby Książki „Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce”. czytelnictwa w Polsce”. Projekt dofinansowany w ramach Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Polska książka potrzebuje ratunku – zakończenie akcji zbierania podpisów

Ludzie kultury, autorzy książek, artyści, publicyści, księgarze i wydawcy zwrócili się w liście otwartym do Pani Premier Ewy Kopacz i Parlamentarzystów z apelem o szybkie uchwalenie przepisów o jednolitej cenie książki.

 

Nagroda Literacka Unii Europejskiej 2015

Nagrody, Rynek zagraniczny

W przyszłym roku po raz trzeci autor z Polski zostanie laureatem Nagrody Literackiej Unii Europejskiej. Polska Izba Książki tradycyjnie już podjęła się koordynacji prac polskiego Jury Nagrody.

 

Rząd w roli wydawcy to powolny kres wolnego rynku w Polsce?

Wydawnictwa

    Środowisko wydawnicze w Polsce sprzeciwia się występowaniu rządu w roli producenta i wydawcy książek. Walne Zgromadzenie Polskiej Izby Książki, reprezentującej ponad 90 proc. polskiego rynku wydawniczego przyjęło uchwałę o treści: „Walne Zgromadzenie Członków PIK podczas obrad WZ 21 maja 2014 roku wyraziło sprzeciw wobec występowania rządu w roli producenta, polegającej na wydawaniu książek, i zobowiązało Radę PIK do przekazania tego stanowiska opinii publicznej.” Sprzeciw jest...

 

Ustawa podręcznikowa - komentarz Jarosława Matuszewskiego, przewodniczącego Sekcji Wydawców Edukacyjnych PIK

Prawo

Komentarz Przewodniczącego Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki w związku z przegłosowaniem w Sejmie nowelizacji ustawy oświatowej – tzw. ustawy podręcznikowej.

 

„650 lat książki i czytania w Polsce” - konferencja

Wydarzenia

Polska Izba Książki oraz Komitet Organizacyjny Obchodów Jubileuszu 650 lat w służbie książki zapraszają na konferencję prasową z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, pt.: „650 lat książki i czytania w Polsce” 22 kwietnia 2014 r, godz. 14:30 Centrum Prasowe PAP ul. Bracka 6/8, Warszawa

 

Dlaczego MEN boi się podręcznikowej konkurencji

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, W dniu dzisiejszym, w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe, zorganizowane przez przedstawicieli Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki.

 

Reforma podręczników – jakość edukacji na pierwszym miejscu

Prawo

- oświadczenie Sekcji Wydawców Edukacyjnych po konsultacjach projektu zmian w ustawie oświatowej w dn. 20 marca 2014 r.  

 

Polityka a czytelnictwo i książki

Wydarzenia

Polska Izba Książki i Instytut Książki zapraszają na konferencję dotyczącą regulacji na rynku książki. Zostaną poruszone następujące zagadnienia:

 

Zmiany w Polskiej Izbie Książki - nowy przewodniczący

Księgarnie

Polska Izba Książki informuje, że na Walnym Zgromadzeniu Sekcji Wydawców Edukacyjnych PIK, które odbyło się 28. stycznia 2014 roku, na nowego Przewodniczącego sekcji wybrano Jarosława Matuszewskiego z Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych.

 

Odrzucony pozew wydawców w sprawie Chomikuj.pl

Wydawnictwa

Pozew zbiorowy wydawców zrzeszonych w Polskiej Izbie Książki przeciwko Chomikuj.pl został w zeszłym tygodniu odrzucony przez Sąd Apelacyjny.

 

Trwają prace nad analizą skutków Ustawy o książce

Ustawa

Jak informuje Polska Izba Książki, firma CASE-doradcy pracuje nad oszacowaniem skutków społeczno-ekonomicznych wprowadzenia Ustawy o książce.

 

Biblioteka Analiz, Lubimyczytać.pl i Wojciech Orliński z PIK-owym Laurem

Wydarzenia

Podczas Targów Książki w Krakowie, 25 października, poznaliśmy nagrodzonych w konkursie dla dziennikarzy promujących książki i czytelnictwo.

 

Transparentny rynek książki edukacyjnej?

Wydawnictwa, Prawo

Polska Izba Książki opublikowała uchwałę w sprawie nieetycznych praktyk stosowanych przez niektóre wydawnictwa, które wyposażały szkoły w sprzęt elektroniczny w zamian za wskazanie ich książek za obowiązujące.

 

Wydawca – ginący zawód?

Drugiego dnia targów ogłoszono wstępne wyniki badania rynku książki organizowanego przez Polską Izbę Książki i Bibliotekę Analiz we współpracy z Warszawskimi Targami Książki oraz Targami Książki w Krakowie i pod patronatem Instytutu Książki.

 

Komunikat Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki - sytuacja na rynku podręczników.

Wydarzenia

Szanowni Państwo, środowisko wydawców skupione w Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki popiera stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej broniące prawa nauczycieli do wyboru podręczników ze względu na przesłanki merytoryczne – czytamy w komunikacie SWE PIK wydanym w związku z posiedzeniem sejmowej podkomisji ds. jakości kształcenia i wychowania dotyczącej sytuacji na rynku podręczników, która odbyła się 9 maja br.

 

Polska Izba Książki nie przeprosi Chomikuj.pl za „praktyki pirackie

Wydarzenia

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że Polska Izba Książki nie musi przepraszać serwisu Chomikuj.pl za napisanie, że stosuje on praktyki pirackie. Wyrok jest nieprawomocny, a pełnomocnik portalu zapowiada apelację.

 

Otwarte zasoby publiczne – ustawa kosztem tysięcy przedsiębiorców i twórców

Prawo

Środowisko wydawców skupionych w Polskiej Izbie Książki popiera ideę otwartych zasobów publicznych uważa jednak, że rozwiązania, zaproponowane w przygotowanym przez MAiC projekcie założeń do ustawy o otwartych zasobach publicznych, mogą w konsekwencji doprowadzić do ograniczenia i zmonopolizowania dostępu społeczeństwa do wiedzy oraz zubożenia w sferze kultury, nauki i sztuki.

 

Spotkanie prasowe Polskiej Izby Książki: Otwarte Zasoby Publiczne, czy znamy bilans kosztów i strat

Wydarzenia

Szanowni Państwo. w imieniu Polskiej Izby Książki serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w spotkaniu prasowym pt.: „Otwarte Zasoby Publiczne, czy znamy bilans kosztów i strat?”, które odbędzie się 11 lutego (poniedziałek) br. o godz. 11.00 w restauracji Wrzenie Świata przy ul Gałczyńskiego 7 w Warszawie.

 

7. Edycja Konkursu o Pikowy Laur

W piątkowy wieczór wyłoniono również zwycięzców 7. Edycji Konkursu o Pikowy Laur, dedykowanego dziennikarzom, promującym książki i czytelnictwo w mediach.

 

Oświadczenie Polskiej Izby Książki w związku z konferencją prasową Chomikuj.pl

Wydarzenia

Warszawa, dnia 18 lipca 2012 r. - Polska Izba Książki pragnie oświadczyć, że z uwagą zapoznała się ze stanowiskiem FS File Solutions Limited, właściciela serwisu Chomikuj.pl, przedstawionym na konferencji prasowej w dniu 16 lipca.

 

Stanowisko Polskiej Izby Książki (PIK) w zakresie dotyczącym przyjęcia przez Polskę międzynarodowego porozumienia dotyczącego zwalczania obrotu towarami podrabianymi - ACTA.

Prawo, Internet

W opinii PIK, jako samorządu gospodarczego zrzeszającego zarówno wydawców jak i księgarnie, hurtownie książek, drukarnie a także inne przedsiębiorstwa powiązane z rynkiem książki, przystąpienie Polski do ACTA jest niezbędnym krokiem na drodze do poprawienia skuteczności dochodzenia przez podmioty uprawnione roszczeń powstałych w wyniku naruszeń praw własności intelektualnej na forum międzynarodowym.

 

Grażyna Szarszewska Prezesem Polskiej Izby Książki

Wydarzenia

Na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Polskiej Izby Książki na 15. Tragach Książki w Krakowie dokonano wyboru nowego Prezesa PIK. Została nim p. Grażyna Szarszewska.

 

Pikowy Laur wręczony

Nagrody

Polska Izba Książki rozstrzygnęła wczoraj wieczorem konkurs na PIKowe Laury – nagrody dla dziennikarzy za promowanie książek i czytelnictwa w prasie i mediach elektronicznych. Laureatami zostali Beata Kęczkowska z warszawskiej redakcji „Gazety Wyborczej” za rzetelne i oryginalne promowanie książek, również dla dzieci oraz Cezary Łasiczka z radia TOK FM za to, jak podkreślił przewodniczàcy jury i prezes PIK Piotr Marciszuk, że z „uporem maniaka” prezentuje książki, porusza tematykę czytelnictwa...

 

Nominacje do nagrody PIK-owy Laur 2010

PIK-owy Laur jest jedyną nagrodą dla dziennikarzy przyznawaną przez wydawców zrzeszonych w Polskiej Izbie Książki za skuteczną promocję książek i czytelnictwa w prasie i mediach elektronicznych.  

 

Z pogromcą chomika rozmawia Gabriel Kamiński

Niewinne brzmiące słowo chomik spędza sen z powiek polskim wydawcom, którzy zdają się być bezradni wobec działalności tego typu portali jak chomikuj.pl. Polska Izba Książki zapowiedziała w 2010 roku złożenie pozwu zbiorowego, ale nic z tego nie wyszło i chomik nadal chomikuje bezkarnie. Twoje działania są skuteczniejsze i dzisiaj prokuratura, na mocy art. 161 Ustawy o prawie autorskim, wszczęła oficjalne śledztwo w sprawie.

 

Opinia dotycząca propozycji „Dyrektywy Parlamentu Europejskiego o "dozwolonym użytku dzieł osieroconych”

Prawo

Opinia dotycząca propozycji „Dyrektywy Parlamentu Europejskiego oraz Rady w sprawie określonych dozwolonych użytków dzieł osieroconych”, która została opublikowana 24 maja 2011 roku.

 

Jaki VAT na publikacje elektroniczne?

Prawo

Dla niezorientowanych – obecnie (od 1.I.2011) płacimy 5% VAT na książki wydane w sposób tradycyjny, na papierze, ale także na audiobooki i książki elektronicze (e-booki), pod warunkiem wszakże, iż są wydane na nośniku fizycznym (np. na płycie CD lub pen-drivie).

 

O Polskiej Izbie Książki, tym razem subiektywnie

Wydarzenia

Prezentujemy artykuł Piotra Marciszuka na temat Polskiej Izby Książki, będący polemiką z tekstem Łukasza Gołębiewskiego.

 

Spotkanie z Komisarz Kultury KE w dniu 3 maja 2011 - podsumowanie

Wydarzenia

Spotkanie odbyło się w dwóch częściach – przedpołudniowej (roboczej) i popołudniowej, plenarnej, obie części przedzielone były lunchem z panią Vassiliou oraz Janem Truszczyńskim, dyrektorem DG Culture.

 

Zaproszenie na konferencję pt."Prace nad polską bazą typu „Books in Print” 12 maja 2011 PKiN

Uczestnicy konferencji zaprezentują korzyści dla wydawców oraz księgarzy \ dystrybutorów wynikające z pracy na bazie danych typu „Books in Print” .

 

Komunikat z posiedzenia Rady w dniu 4-04-2011

Wydarzenia

W poniedziałkowym posiedzeniu rady uczestniczyli członkowie prezydium Sekcji Wydawców Edukacyjnych. Przedstawili oni plany akcji PR na rzecz rynku książki, mającej być wsparciem dla wydawców edukacyjnych, którzy znaleźli się w szczególnie trudnej sytuacji związanej z planowanymi przez MEN zmianami na rynku podręczników.

 

Komunikat Biblioteki Narodowej w sprawie ISBN

Prawo

w załączniku znajdziecie Państwo komunikat BN w sprawie ISBN – zgodnie z nim, dodruki tych samych tytułów nie mogą posiadać nowego ISBN, ponieważ powodowałoby to mnóstwo zawirowań statystycznych, dotyczących także egzemplarza obowiązkowego.

 

Komunikat ze spotkania wydawców z dystrybutorami, 14.01.2011

Wydarzenia

Podsumowane zostały rozmowy z ministerstwem finansów, w wyniku których książki przekazane do dystrybucji do 31.12.2010 objęte są w czteromiesięcznym okresie przejściowym stawką VAT 0%. Choć istnieją wyjątki.

 

Apel wydawców do Zarządu EMPiKu

Wydawnictwa

W dn. 7.01.2011r. wydawcy otrzymali z EMPiKu nowy cennik usług promocyjnych, który oznacza 15-20% podwyżkę. Polska Izba Książki uważa, że wprowadzenie tak dużych podwyżek w momencie tak trudnym dla rynku książek w Polsce stanie się przyczyną jego dalszego osłabienia.

 

Odpowiedź na pytania w sprawie VAT

Prawo

Według rozporządzenia Ministra Finansów wszystkie książki przekazane do dystrybucji (czyli hurtowni i księgarń) przed 1.I.2011 roku podlegają 0% VAT do końca kwietnia 2011, a więc do książek zamówionych i dostarczonych do księgarń po 31.XII.2010, a które zostały przekazane do dystrybutora przed 1.I.2011, można stosować 0% VAT.

 

Rozporządzenie o okresie przejściowym na 5%-ową stawkę VAT

Prawo

Prezentujemy ostatnią korespondencję dr Piotra Marciszuka z przedstawicielami Ministerstwa Finansów - dotyczącą interpretacji tzw. "okresu przejściowego"    

 

List protestacyjny wydawców. Prośba o poparcie.

Wydarzenia

Szanowni Państwo, w związku z naszym zaniepokojeniem w sprawie proponowanych przez Ministerstwo Finansów rozwiązań dotyczących okresu przejściowego został wystosowany list protestacyjny. Podpisało go już wiele autorytetów ze środowiska twórczego i dziennikarskiego.

 

Posiedzenia rady PIK 25.10.2010- stan negocjacji z Chomikuj.pl,

Wokół książek

Posiedzenie rozpoczęto od oceny stanu negocjacji z Chomikuj.pl. Przedstawiciele portalu przesłali do PIK projekt umowy z wydawcami i mają nadzieję na kolejne rozmowy.

 

Jubileusz dwusetnej rocznicy urodzin Samuela Orgelbranda

Stowarzyszenie Księgarzy Polskich, Polska Izba Książki, Polska Izba Druku, Instytut Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW serdecznie zapraszają do udziału w obchodach jubileuszu dwusetnej rocznicy urodzin Samuela Orgelbranda.

 

Piąty konkurs "Na najciekawszą prezentację książki w mediach "PIK-owy Laur"

Szanowni Państwo, Polska Izba Książki po raz piąty organizuje konkurs "Na najciekawszą prezentację książki w mediach "PIK-owy Laur". Jest to jedyna nagroda przyznawana przez członków Polskiej Izby Książki.  

 

Po spotkaniu w Ministerstwie Finansów

Prawo

Przedstawiciele środowiska książki i prasy – Polskiej Izby Książki, Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek i Izby Wydawców Prasy – spotkali się 10 września z Maciejem Grabowskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, któremu towarzyszył Tomasz Tratkiewicz, dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług .

 

Piotr Marciszuk kontra Min. Finansów w sprawie VAT-u na książki

Prawo

"Dla środowiska książki w Polsce jedno jest teraz jasne – kolejną zapaść kulturową będziemy przypisywać zaniechaniom ministrów Macieja Grabowskiego oraz Jacka Rostowskiego" - pisze Piotr Marciszuk w odpowiedzi na list Ministerstwa Finansów. Co czeka rynek książki w 2011 roku?

 

Piotr Marciszuk: Gra w PIK

Przed samymi wyborami majowymi w Polskiej Izbie Książki zawrzało w „Bibliotece Analiz” od tekstów krytycznych wobec mojej osoby i kierowanej przeze mnie Rady w poprzedniej kadencji. Krytycznie pisali Barbara Jóźwiak, Włodzimierz Albin, Łukasz Gołębiewski, Andrzej Nowakowski, nieco ostrożniej Piotr Dobrołęcki.

 

Czeka nas podwyżka cen książek, gazet i czasopism

Polska ma niewielkie szanse na utrzymanie zerowej stawki VAT na książki. Nie należy też liczyć na to, że resort finansów zgodzi się na preferencyjną stawkę na audiobooki.

 

Empik połyka Merlina, rynek się niepokoi

Wydarzenia

Połączenie największej sieci księgarń z największym polskim sklepem internetowym spodobało się analitykom giełdowym. Empik ma silną pozycję na tradycyjnym rynku, a wraz z Merlinem jego potęga w internecie będzie nie do podważenia. Jednak wydawcy książek są pełni obaw uważając, że to będzie niezwykle szkodliwe dla rynku.

 

Odpowiedź ministrowi M. Grabowskiemu w sprawie podatku VAT

Prawo

Przestawiamy oficjalną odpowiedź Piotra Marciszuka na list Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów Marcina Grabowskiego w sprawie "utrzymania" zerowej stawki VAT na książki.

 

Odpowiedź z Ministerstwa Finansów w sprawie podatku VAT po 2010 roku.

Prawo

W załączeniu przesyłamy za Polską Izbą Książki odpowiedź z Ministerstwa Finansów w sprawie podatku VAT na książki po 2010 roku.

 

Chomik żąda przeprosin - co dalej?

Prawo

Przedstawiciele Chomika twierdzą, że nikt nie szykuje pozwu, a serwis nie wykorzystuje luk prawnych. To drugie oświadczenie serwisu w ciągu kilku dni. Sprawa zaczęła się w momencie, gdy firma Hapro Media rozpoczęła wysyłkę maili do użytkowników Chomikuj.pl z ultimatum. Niedługo potem wypłynęła kolejna sprawa - zbiorowy pozew Polskiej Izby Książki. Obie te instytucje chcą walczyć z piractwem. Pierwsza kieruje zarzuty bezpośrednio do użytkowników, z kolei PIK chce walczyć z całym...

 

Pozew zbiorowy przeciw chomikuj.pl

Prawo

Pod koniec sierpnia Polska Izba Książki złoży pozew zbiorowy przeciwko portalowi Chomikuj.pl, skąd za darmo można ściągnąć pirackie wersje książek. W czerwcu na wojnę z piratami z Chomikuj.pl. ruszyła muzyczna firma Hapro Media.

 

Stanowisko PIK w sprawie utrzymania zerowej stawki VAT na książki

Prawo

Publikujemy apel Polskiej Izby Książki do polskiego rządu o zachowanie zerowej stawki VAT na książki papierowe i zrównania podatku na inne nośniki treści chronionych prawem autorskim. Stanowisko to zostało przedstawione na wczorajszej konferencji prasowej przez Prezesa PIK, Piotra Marciszuka, w której uczestniczyli również Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden, Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski, Prezes Izby...

 

Wydawcy idą na wojnę z portalem chomikuj.pl

Prawo

Podczas posiedzenia Sekcji Publikacji Elektronicznych Polskiej Izby Książki 22 czerwca w siedzibie PIK w Warszawie podjęto decyzje o wspólnych działaniach w najbliższym okresie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 15 firm: ZamKor, Virtualo, Wydawnictwa Naukowego PWN, Wydawnictwa Lekarskiego PZWL, Wolters Kluwer Polska. Libranova, Legimi, Artatech, TWN, eLib,pl, WSiP S.A., nexto.pl, IPS, Porozumienia Wydawców i Biblioteki Analiz. Spotkanie prowadził Łukasz Gołębiewski, przewodniczący...

 

Dzieła osierocone notatka ze spotkania w Ministerstwie Kultury

Prawo

Biuro PIK otrzymało od Andrzeja Kosowskiego członka Rady Polskiej Izby Książki notatkę ze spotkania w Ministerstwie Kultury o następującej treści:

 

Światowy Dzień Książki 2010 - Wydawcy czytelnikom

21 kwietnia odbyła się konferencja prasowa poświęcona tegorocznym obchodom Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

 

Opowiadania dla młodych czytelników "Moja pierwsza książka"

W ramach projektu obchodów Światowego Dnia Książki i promocji czytelnictwa Polska Izba Książki zamierza z grupą wydawców opublikować w tym roku zbiór opowiadań przeznaczony dla dzieci i "młodszej" młodzieży.

 

Spotkanie w Bibliotece Narodowej w sprawie egzemplarza obowiązkowego

W uzupełnieniu Komunikatu PIK z 4 lutego w sprawie egzemplarza obowiązkowego uprzejmie informujemy, że podczas spotkania, jakie odbędzie się 15 marca w Bibliotece Narodowej będzie kontynuowana dyskusja na temat możliwości zastąpienia drukowanych egzemplarzy obowiązkowych ich elektronicznymi wersjami.

 

Krakowskie doniesienia. Epizod pierwszy i drugi

Wydarzenia

Impas, kryzys czy progres? Które opisuje rzeczywistość? Jedno można powiedzieć na pewno. Na najważniejszym branżowym spotkaniu pierwszego dnia Targów Książki w Krakowie („Jak wyjść z impasu? Rozwiązania dla rynku książki” na kanwie wydania „Rynku książki w Polsce 2009”) nie powiedziano niczego choć o jotę odmiennego od obowiązującego dogmatu. „Było świetnie, jest znośnie”. Atmosfera trochę jak z walnego zgromadzenia akcjonariuszy świat_wydawców_polskich sp. z o.o. Czy musimy wykazać na koniec...

 

Nominacje do PIK-owego Lauru 2008 - komunikat PIK

Konkursy

W bieżącym roku Polska Izba Książki zorganizowała po raz czwarty konkurs dla dziennikarzy: "PIK-owy Laur". Jak trzy poprzednie edycje, również tegoroczna została objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Egzemplarz obowiązkowy – nowe działania

Prawo

Od dłuższego czasu Polska Izba Książki postuluje wprowadzenie zmian w przepisach o egzemplarzu obowiązkowym. Po spotkaniu 25 lutego w Bibliotece Narodowej, podczas którego doszło do pierwszej szerszej debaty między bibliotekarzami a wydawcami w sprawie ograniczenia liczby egzemplarzy obowiązkowych, obie strony postanowiły kontynuować dyskusję w tej sprawie.  

 

Zaproszenie do Niemiec – rewizyta w Polsce

Wydawnictwa

Instytut Polski w Düsseldorfie oraz Polska Izba Książki planują zorganizowanie na początku przyszłego rok dwóch podróży studyjnych, których celem jest rozszerzenie współpracy między polskimi i niemieckimi wydawcami.

 

Skład Rady PIK oraz Komisji Rewizyjnej

Prawo

W związku z rezygnacją Grażyny Szarszewskiej z pracy w Radzie PIK oraz Marka Jakimowicza z pracy w Komisji Rewizyjnej przypominamy, że Rada do kolejnych wyborów w maju 2010 roku pracuje w składzie:

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.